SPLITSING IN BADMINTON FEDERATIE Derde winst voor Miles Coaches nauwelijks honkvast Vijfde verlies volleybalteams Advies over spelen van Fillol gevraagd De dode lente van Het Beste Aziatische landen vormen eigen organisatie na toelating van Taiwan Brit leidt met Karpov Angst voor acties tegen tenniscircuit IJshockeyploegen wisselen sterk van gezicht Winst voor Dinamo Moskou Drs Van Eyck opvolger van Burgwal Fred André geschorst VRUDAG 30 SEPTEMBER 1977 SPORT Trouw/Kwartet PS 17 - RH 21 LONDEN (UPI. Reuter) De eenheid in de internationale badmintonwereld is gebroken. Tijdens een gisteren in Lon den gehouden buitengewoon algemeen congres besloten de leden van de ABC, de Aziati sche Badminton Confederatie een nieuwe wereldorganisatie naast de IBF, de Internationa le Badminton Federatie te be ginnen. De reden voor deze stap van de Aziatische landen is gelegen in de uitslag van een nieuwe stemming over het lid maatschap van Taiwan. De IBF besloot op die manier Tai wan als lid te blijven accepte ren waardoor de weg, wegens de eisen van dat land, is afge sloten. In mei kwam de zaak Taiwan op de jaarvergadering van de IBF in het Zweedse Malmö reeds ter sprake. Met 39 stemmen vóór en 32 tegen werd toen besloten Taiwan uit te stoten ten gunste van de Chinese Volksrepubliek. Toen de zaak aan hangig werd gemaakt bij een Engel se rechtbank oordeelde de rechter dat het besluit van de IBF ongeldig was omdat in de reglementen van de Internationale Badminton Federatie staat dat dit soort besluiten alleen genomen kunnen worden met min stens 75 procent van de stemmen vóór. Vandaar dat er gisteren in Londen een buitengewone algemene verga dering werd gehouden om opnieuw over de zaak te spreken. Nu stemden 36 landen tegen uitsluiting van Tai wan en 19 vóór. Het opmerkelijke verschil in het aantal stemmen ont stond omdat de Aziatische landen het oneens waren met de gang van zaken. Zij meenden dat een recht bank binnen een bond niets onge daan kan maken. Alleen Japan en Indonesië namen van de Aziatische landen wel deel aan de stemming, hoewel Richard Avory, voorzitter van de Aziatische Badminton Confe deratie daarvoor betoogd had dat de stemming onwettig was omdat Tai- wans lidmaatschap al in Malmö beëindigd was. Na de stemming kondigden de Azia tische landen aan onder de naam World Badminton Federation een nieuwe, rivaliserende, organisatie te beginnen. Vandaag zal een werkco mité de verder te voeren politiek gaan bekijken. Richard Avory kon digde echter ook aan dat nog geen beslissing was genomen om zich ook definitief terug te trekken uit de IBF. Hij weigerde te zeggen welke landen zich achter zijn standpunt hadden geschaard. Avory, adviseur van het Iraans Olympisch Comité, zei al in zijn openingstoespraak gis teren dat de eenheid van de IBF in gevaar was door de onenigheid over de oplossing van bet conflict Taiwan-China. Aziatische delegaties proberen al sinds 1973 met steeds toenemende steun de IBF ervan te overtuigen dat - de zetel van China ingenomen dient te worden door de Volksrepubliek en niet door Taiwan. „Gedurende vijf jaar hebben wij deze zaak gepresen teerd, maar invloedrijke leden en oneerlijke stemmingen hebben Tai wan binnen de organisatie gehou den. Tenslotte werd in Malmö Tai wan uitgesloten en de strijd voor de plaats die China rechtens toekomt kreeg een belangrijke overwinning. Maar de Engelse rechtbank heeft anders beslist. Het geduld van de ABC is op. We zullen niet langer toestaan dat de rechten van de Volksrepubliek China worden ont kend", aldus Avory. Hij dreigde dat de ABC, als er onvol doende steun vanuit de vergadering zou komen, een nieuwe organisatie zou oprichten. „Wij geloven in de regels van de IBF en niet de Engelse rechtbanken. Dit is niet zo maar een dreigement". Volgens Avory erken nen 110 landen dat Taiwan een pro vincie is van China, maar om politie ke redenen weigeren ze het toe voegsel van China te laten vallen. „Toen de regering van Canada wei gerde om Taiwan visa's te verstrek ken om onder de naam Republiek China vorig jaar deel te kunnen ne men aan de Olympische Spelen, wei gerde die regering nóg om dit toe voegsel te laten vallen. Dit was poli tiek, geen sport. China had aangebo den om Taiwan deel te laten nemen onder de hoede van de Chinese Sport Federatie, maar Taiwan wei gerde zijn standpunt los te laten. Als China lid zou worden van de IBF, zou dat betekenen dat de beste spe lers ter wereld in alle competities uit kunnen komen", aldus Avory. Stanley Jones, vertegenwoordiger van Taiwan, hield gisteren vast aan zijn standpunt dat er geen reden was waarom Taiwan en China niet naast elkaar binnen de IBF zouden kun nen blijven bestaan. Hij zei zich niet te laten chanteren door het dreige ment van de ABC omdat hij zich niet neer wil leggen bij hun regels. Ook oud-IBF secretaris Herbert Scheele voerde aan dat China nog nooit om toelating bad gevraagd. Er was ook geen speciale zetel voor China, zoals er voor geen enkel land een speciale zetel is. De IBF bestaat uit de aangesloten badminton bon den die worden erkend als gezagheb- ben in hun land. „De federatie staat open voor zowel Taiwan als China". C.Y. Wung, een van de afgevaardig den van Taiwan zei dat zijn land nog steeds door veel landen erkend wordt. „Men heeft Oost-Duitsland en West-Duitsland toch ook niet ge vraagd om het woord Duitsland uit hun naam te laten vallen en hetzelf de gaat op voor Noord en Zuid Korea". Uiteraard waren de gevoelens bij de afgevaardigden na de uitslag van de stemming zeer verschillend. Taiwan toonde zich zeer verheugd over het besluit evenals andere landen, maar cr was toch ook vrees voor de gevol gen van een splitsing. door Max Pam TILBURG In de zesde ronde van het internationale schaak toernooi te Tilburg heeft de Engelsman Miles een schitterende overwinning op Gligoric behaald, een overwinning die tevens zijn derde in successie betekende. Miles die de laatste toernooien waaraan hij meedeed ook alle heeft gewonnen, staat nu samen met de wereldkampioen Karpov aan de leiding. Toen de Britse miljonair Slater aan het eind van de zestiger jaren 50.000 pond uitloofde voor de eerste En gelsman die grootmeester zou wor den, moet hij hebben gedacht dat het wel niet tot uitbetaling zou komen. Maar Miles won eerst het jeugdwe- reldkampieonschap en vervolgens behaalde hij vrij gemakkelijk tot twee maal toe een grootmeesterre sultaat. Of er sprake is van een ge heimzinnige relatie weet ik niet. maar toen Miles tot grootmeester werd benoemd, ging Slater failliet, nadat er een aantal ernstige beschul digingen van fraude jegens hem wa ren ingebracht. Miles heeft toen een paar jaar op zijn geld moeten wach ten, maar ten slotte schijnt het toch op zijn bankrekening te zijn overge maakt. Inmiddels heeft Miles als schaker een florerend eenmansbedrijfje op poten gezet. Hij schaakt aan één stuk, zonder adempauzes, daarmee de raad van Kortsnoj dat een scha ker zich zou moeten beperken tot het spelen van drie toernooien per jaar, negerend. En Miles wordt steeds sterker: op dit ogenblik behoort hij ongetwijfeld tot de vijftien beste spelers ter wereld. Ook Karpov won opnieuw. Zijn tak- tiek is met zwart snel remise te spe len en er met wit werkelijk voor te gaan zitten. Met Balashov, die hij gisteren tegenover zich trof, had hij trouwens nog een appeltje te schil len. Bij het laatste kampioenschap van Rusland had hij van Balashov op een zeer opmerkelijke manier ver loren. In een gewonnen staande posi tie trok Karpov nog eens een kwar tiertje uit voor de beslissende dood klap. Omdat Karpov vrijwel nooit in tijdnood verkeert, was hij er kenne lijk van overtuigd ook dit keer ge noeg bedenktijd te hebben, maar hij vergiste zich deerlijk. Terwijl hij nog geconcentreerd aan het nadenken was, wees Balashov hem er op dat het vlagge tje van zijn schaakklok was geval len: een nul. Gisteren kreeg Karpov echter revanche. Na een Caro-Kann zette hij de zwarte stelling onder zware druk op een werkelijk instruc tieve wijze brak hij ten slotte het centrum open, een manoeuvre die hem en passant het nodige materiaal opleverde. Jan Timman kan zich nog bij de koplopers voegen, wanneer hij erin slaagt zijn hangpartij tegen Olafsson te winnen. In een zeer zware positie partij offerde de IJslander een kwali teit in ruil voor actief stukkenspel. Maar Timman wist zich staande te houden en de eerste zet na de tijd- controle was tevens een poging om op agressieve wijze tegenmaatrege len te nemen. De afgebroken stand biedt een onduidelijk beeld, maar DEN HAAG (ANP) De organisatoren van World Star Tennis, een circuit waarbij acht spelers in diverse plaatsen volgende week hun kunnen zullen laten zien, hebben door middel van een telex bericht van Sweitze Roffel de bond van tennlsprofessionals (ATP) om advies gevraagd ten aanzien van een eventuele uitslui ting van de Chileen Jaime Fillol van deelneming aan het circuit. ANTHONY MILES derde zege het ziet er toch naar uit dat Olafsson voor remise zal moeten vechten. Sosonko en Smyslov speelde een ad embenemende partij. Onder opoffe ring van de kleine kwaliteit leek Smyslov beslissend voordeel te be halen, maar Sosonko krabte zich op het achterhoofd en met actieve ma noeuvres wist hij een directe onder gang te voorkomen. Juist voor het afbreken beging de Rus in tijdnood een onnauwkeurigheid die al zijn voordeel liet verdwijnen. Mijn kritiek op de keuze van Anders- son blijkt volkomen gerechtvaar digd. De Zweed doet niets anders dan zo snel mogelijk remise aan te bieden en aangezien hij zo'n vriende lijk kereltje is, willen zijn tegenstan der hem niet te veel voor het hoofd stoten. Juist omdat Ulfje zo'n zacht aardig mens is, zal hij wel zijn uitge nodigd. Hij bezorgt de organisatoren ten minste geen last en met schakers weet je het eigenlijk nooit met hun geklaag dat soms neurotische vor men aan kan nemen. Hort en Hübner bleken ook al niet bereid elkaar het leven zuur te ma ken en ook in deze partij werd het punt snel gedeeld. Zesde ronde: Timman (Nedl-Olatsson (IJs) afge broken, Andcrason (ZweFKavalek (V8t) >/»->/«, Hort (TiJ)-Hübner (WD1) -V», Karpov (So»>- Balaajov (8ovt 1-0, Miles (GBrKHlgortc (Joe) 1-0, 8osonko (Ned)-Smyslov (8ov) VHA. Afgebroken partij derde ronde: Karpov-8mjr«- lov Stand na zes ronden: 1/2 Karpov, Miles 4. 3/5 HObner, Kavalek, Hort 3'/>, 6 Timman 3 en 1 afg. 7/10 Ollgorlc, Balasjov, Andersson, Smyslov 2'/i, 11 Sosonko 2,12 Olafs son lVi en 1 afgebroken. Wit: A. Miles (Engeland) Zwart: S. Gligoric (Joegoslavië) 1. c2-e4 c7-C5, 2. f2-f4 Pb8-c6, 3. Pgl-f3 Pg8-f6, 4. Pbl-c3 d7-d5, 5. e4-e5 d5-d4. 6. eSxffi d4xc3, 7. f6xg7 c3xd2t, 8. Ddlxd2 Lf8xg7, 9. Ddixd8t Pc6xd8, 10. Lfl-b5t Lc8-fd7, 11. Lb5xd7t Ke8xd7, 12. c2-c3 f7-f5,13. Lcl-e3 Kd7- c6,14. 0-0 Pd8-f7,15. Thl-el Ta8-d8,16. Tdlxd8 Th8-xdS, 17. Le3xc5 Ke6xc5, 18. Telxe7 Td8-f8, 19. Te7xa7 Lg7-f6 20. Tb7xa7 RcJ-M, 21. Ta7-d7 Kb6-c6, 22. Td7-d2 Pf6-d6, 23. Td2-e2 b7-b5, 24. h2-h4 Pd6-e4, 25. Pf3-g5 Ke«-d5, 26. Kcl-c2 Tf8-a8, 27. a2-a3 Pe4-d6, 28. Te2-e6 Lf6xg5, 29. Te6-e5t Kd5-c6, 30. h4xg5 b5-b4, 31. Kc2-d3 Ta8-a4, 32. b2- b4 Ta4xa3, 33. Te5-a5 Ta3xa5, 34. b4xa5 Pd6-e4, 35. Kd3-d4 Kc6-d6, 36. a5-a6 Pe4-c5, 37. a6-a7 Pc5-e6t 38. Kd4- c4 Pe6-c7, 39. g5-g6 Kd6-e7, 40. Kc4-c5 Zwart verliest door tijdsover schrijding. De organisatoren stellen in een be richt van 45 regels dat bepaalde ac tiegroepen, waaronder het Chilico- mité Nederland, het comité America Latina Libre (ALL) en de Chileense Vakcentrale in Ballingschap (CUT), er bij hen op aan hebben gedrongen dat Jaime Fillol niet op het circuit zou uitkomen. Het gaat er de organi satie met name om Fillol van het circuit uit te sluiten, zonder dat ATP daarna de overige spelers tot een boycot zal oproepen. 'Refererend aan voorgaande contac ten, verzoeken wij u hierbij zo snel mogelijk om antwoord ten aanzien van de vervanging van de heer Fillol, zonder dat deze vervanging het door gaan van het circuit in gevaar zal kunnen brengen", heet het in het telexbericht. „Door het contracteren van Fillol, hebben we geen rekening gehouden met de gevoelens van een groot aan tal mensen, dat met Chili te maken heeft", stelt Roffel, waarna een groot aantal voorbeelden wordt aange haald ter ondersteuning van deze gedachtengang. „Al deze feiten zijn van geen belang voor de heer Fillol". zegt Roffel daarna, „omdat hij in het verleden met goedkeuring heeft ge sproken over de huidige regering en daardoor heeft gekozen voor de ge neraals en tegen het volk". De organisatie van World Star Ten nis hoopt vandaag reeds antwoord van ATP te ontvangen. RICHARDS CLEARWATER De Amerikaanse transsexuele tennisspeelster Renee Richards heeft in de eerste ronde van het damestoernool in Clearwa ter (Florida) de als eerste geplaatste Rosie Casals verrassend uitgescha keld in twee sets: 6-4, 6-2. De over winning van Richards op haar land genote Casals, die op de wereldrang lijst als zesde staat geklasseerd, be tekent haar grootste succes tot nu toe. Na afloop zei Renee Richards: „Ik voelde dat ik klaar was om ie mand uit de top tien te verslaan. Ik wist dat ik kon winnen." HILTON HEAD HILTON HEAD ISLAND De Australische Evonne Cawley-Goola- gong en de Britse Virginia Wade heb ben de finale bereikt van het dames enkelspel tijdens het invitatietennis toernooi van Hilton Head (Zuld-Ca- rolina). Yvonne Cawley-Goolagong versloeg In de halve finale haar land genote Kerry Reid met 7-6, 6-3. Wimbledon-kampioene Virginia Wade won eveneens in twee sets van de Australische Diane Fromholtz: 6-4, 6-2. MOSKOU In het toernooi om de Europa Cup voor bekerwin naars heeft Dinamo Moskou (Rusland) zich gisteravond ge plaatst voor de tweede ronde door een ruime 5-0 zege tegen het Maltese La Valetta. In de eerste wedstrijd wonnen de Russen met 2-0. Andere nagekomen uitslagen- EUROPA CUP I: AtleUco Ma drid (Spa)-Dinamo Boekarest (Roem) 2-0 (eerste wedstrijd 1-2); Glentoran (N.Ierl)-Valur Reykjavik (IJsl) 2-0 (0-1). EUROPA CUP II: FC Porto (Port)-FC Köln (WDI) 1-0 (2-2); Dynamo Moskou (Rusl)-La Va letta (Malta) 5-( (2-0). UEFA CUP: Sporting Lissabon (port)-Bastia (Pr) 1-2 (2-3). ZEIST Tot secretaris-penning- 1 meester van de KNVB. met de per soonlijke titel van algemeen direc teur. is benoemd E. J. van Eljk. De heer Van Eljk Is 53 Jaar en momen- j teel directeur van Schuitema-West. Hij zal zijn functie bij de KNVB op 1 Januari 1978 aanvaarden. Van Eijk volgt hiermee Henk Burgwal op, die tot vorig Jaar zomer deze functie bij de KNVB vervulde. Drs E. J. van Eyck heeft tot het moment van in dienst treden geen enkele functie In de voetbalsport gehad. Voor hem is deze sport volle dig nieuw. Momenteel ls hij direc teur van Schuitema-West, een distri butiebedrijf voor het levensmidde lenconcern Centra. De heer Van Eyck woont ln Heiloo (Noord-Hol land). Drs Van Eyk, wiens functie gezien moet worden als manager van het bondsbureau zal zich in het eerste jaar oriënteren op het gebied van de financiën van de KNVB. Bovendien zal hij contacten leggen in de sociale sector. En dit laatste vooral wat betreft de Interne organisatie. Hij zal een wezenlijke bijdrage moeten leveren om de in uitvoering zijnde herstructurering van de bond te vol tooien. De heer Van Eyk is getrouwd en heeft een dochter van 23 Jaar. Hij is afgestudeerd aan de universiteit van Rotterdam in 1969. ZEIST Volendam dat zondag voor de lastige uitwedstrijd tegen AJax staat, zal het zonder zijn aanvoerder Fred André moeten stellen. De straf- commlssle van de KNVB legde An dré, die IX zondag in de wedstrijd tegen Haarlem Lensen onderuit haalde, een straf op van twee wed strijden onvoorwaardelijk en 150 boete. De volgende straffen, die gelden voor competitie en bekerwedstrijden in het betaalde voetbal werden door de strafcommissie van de KNVB uitge deeld: C. Hildebrmnd (PC Utrecht), twee wedstrijden onvoorwaardelijk en 150 boete E. Strijd**to (Oo Ahead Eagle»), een wedstrijd onvoorwaardelijk en 150 boete. _A-_ *»a der Linden (PC Den Bosch). t •trljden o te voeren tegen de omzetting voorwaardelijke ln een onvoon k en het recht verweer van een lopende onvoorwaardelijk en C. Bruinen (Eindhoven), een wedstrijd onvoor waardelijk en 100. D. Visser (Heerenveen), twee wedstrijden on voorwaardelijk en een wedstrijd voorwaarde- R. DoUtra (Heerenveen), een boete van 100. Z. Tollenaar (Wagenlngen), een voorwaardelijke uitsluiting van een wedstrijd wordt omgezet ln een onvoorwaardelijke schorsing van een wed •trtjd. De volgende spelers werden bestraft met een boeking: D. Peraxlc (FC Den Haag), M Veratrae- ten (Portuna 8C). 1. Molendijk (Veendarai. A. Pattinama (Rxcelslon. J. Mentlng (Wagenln gen), E. Melgere (Haarlem) en J Havemans (Willem II). Lotto ln Lotto 39 vielen 10159 prijzen. Inleg: ƒ3 483 045.- Prijzen bedrag 1054350.30 Ie prijs: 1 winnaar, die bruto ƒ630 340,10 ont vangt 3e prijs: geen prijswinnaar Het prijzen bedrag groot 105.435,- wordt ln gelijke delen over de andere 4 prijsklassen verdeeld Ieder van deze prijiklassen krijgt dus 25 procent van het bedrag. 3e prijs: 90 winnaars, die elk bruto 3.016-50 ontvangen. 4e prijs: 6.242 winnaars die elk 59,00 ontvangen. 5e prijs: 9.820 win naars die elk 37,90 ontvangen. Sporttoto ln Toto 39 vielen ln totaal 327 prijzen Inleg: 753 683.- Prijzenbedrag 357 999.43. Ie pnjs geen winnaar, eenderde deel van het prijzenbedrag voor de le prijs U Jackpot voor de volgende week Het overige 2/3 deel wordt ln gelijke delen verdeeld over de tweede en derde pnjs 2e prijs: 17 winnaars die elk bruto 8 072.50 ontvangen 3e prijs 310 winnaars dJe door Erik Oudshoorn AMSTERDAM —Nimmer hebben er zoveel spectaculaire trai nerswisselingen binnen het Nederlandse ijshockey wereld je plaatsgevonden als de afgelopen zomermaanden. Wanneer van avond de nieuwe competie '77/'78 van start gaat zal het publiek ongetwijeld in het begin even verdwaasd naar de nieuwe gezich ten in de benches kijken. Ten slotte beschikt bijna iedere ploeg in de eerste en tweede divisie over een nieuwe coach. Ook zijn bij sommige clubs de bestuurszetels bezet door volkomen andere grootheden. Om maar in het Noorden te begin nen: de Groninger IJshockey Stich ting kreeg een nieuwe commissie met als voorzitter Van der Veen die moet gaan waken over het eerste team, dat zeker nog twee seizoenen gesponsord gaat worden door Bondsspaarbank. Maar nog veel meer opzien baarde de komst van ex-bondscoach Bob Jastremski. De voorganger van Hal Laycoe, die om persoonelijke redenen een jaar in Canada verbleef, gaat zich vooral op het jeugdwerk storten. Jeugdijshockey ls ln Groningen nog een braakliggend terrein. Het deed echter wel vreemd aan toen Ja stremski een heel regiment Canade zen presenteerde. Acht stuks om pre cies te zijn en bovendien werd er nog een Amerikaan aangetrokken. Of dit wel de juiste manier is om de Gro ninger ijshockeyjeugd eens lekker aan hun trekken te laten komen is natuurlijk zeer de vraag. Waarschijn lijk zullen ze het eerste seizoen geen enkele kans maken in de concurren tieslag om een plaats in het eerste team..Maar", motiveert het bestuur de aankoopdrift, „wij gaan ervan uit dat we door deze aanwas dit seizoen direct meer toeschouwers zullen trekken. De recettes daarvan komen weer ten goede aan het jeugdplan". Het alom bekende verhaal. Boven dien bestaat het gevaar dat Ja stremski een aantal jongens heeft laten overvliegen die allen wel zijn sympathie hebben, maar kwalitatief niet zo geweldig veel voorstellen. Een trainer zal immers nooit een vedette aantrekken die het team no dig heeft, maar waar hij in zijn va derland altijd een slechte relatie mee had. Enkele tientallen kilometers ten zui den van Groningen speelt een team dat al wat langer bevolkt wordt door veel Canadezen: landskampioen Thialf uit Heerenveen. De aanstel ling van Larry van Wieren als trai ner/speler en de komst van de bij „Zuid-Limburg" actieve bonds coach Hans van de Boogaard was niet zo verrassend als het vertrek van trainer Henk Brand. De robuuste Heerenvener maakte vorig seizoen bekend dat hij er de voorkeur aan gaf ijshockey de rug toe te keren en zijn rechtenstudie op te pakken in Rotterdam. Thialf treurde (hij was tenslotte de man achter de grote successen), maar gaf hem vrij baan om te vertrekken. Wie schetst de verbazing van het be stuur van de Friese ploeg toen be kend werd dat Brand trainer was geworden van het gedegradeerde Utrecht. Secretaris Joop Bleeker: „Erg jammer dat het zo gelopen ls. We hadden hem graag als trainer gehouden. Weet zeker dat Henk er achteraf ook spijt van heeft. Ergens is het een vreemd figuur. Toen Brand nog bij ons werkte woonde hij in Utrecht, nu heeft-ie een huis ln Heerenveen gekocht" In de hoogste ijshockeyafdeling hebben zich de afgelopen maanden de volgende mutaties voorgedaan: AMSTERDAM (sponsor De Bis schop) Vertrokken: Corky de Graauw (Bill Rahy) (Can). Aangekomen: Jan van der Kraak, Tonny en Leo Collard (allen Utrecht), John Caccamo, John Ahern, John de Bruyn (allen Canada). GRONINGEN (sponsor Bonds spaarbank) Vertrokken: Randy Neal. Aangekomen: John Muizelaar, Ri chard Vangog, Marcel van de Graaf, Jeff van VLiet, John van der Griendt, Allan Pluymers en Rob Onlangs (allen Canada), Dave Herbst (Verenigde Staten). HAAGSE USHOCKY STICH TING (sponsor Intervam) Vertrokken: Rob Hagedoorn (Til burg Trappers), Rob Verboom, Theo Dietz, Jean Martin, Harry Wielheesen, Robin Saraner (allen Leiden Lions), Brian De Bruyn (Thialf), Dave Bell (Canada). Aangekomen: lan MacRitchie (Frank de Marco, John en Ronny van der Zweep (allen Canada), Murray Wilcox, Rick Schievink (Nijmegen), Wim Constant (Hou- trust) Denny Jürgens en Geoffry del Monte Lyon (beide afkomstig van de jeugd). NIJMEGEN (sponsor Nationale Nederlanden) Vertrokken: Mike Frija (Canada). Murray Wilcox en Rick Schievink (HYS), Jan Joosten (gestopt) en Frank van Soldt (Thialf). Aangekomen: Wenzel Tuma (Til burg Trappers), Kevin Spreed (Ca nada). THIALF (sponsor Feenstra Ver warming) Vertrokken: Andy Talsma (Ca nada). Aangekomen: Harry van Bilsen, Michael Powers (Canada) Frank van Soldt (Nijmegen), Brian de Bruyn (HYS). TILBURG TRAPPERS (geen sponsor) Vertrokken: Bill Bucton en Hugh Prinince (Canada), Wenzel Tuma (Nijmegen). Aangekomen: Steve Robson, Guy Hildebrand, (beide Canada), Rob Hagedoorn (HYS). Niet allen bij Thialf verdween een trainer om curieuze redenen. Aange komen bij Nijmegen blijkt dat de eveneens zeer gezette Alex Andjelic naar een andere ploeg is vertrokken. In Den Bosch weten ze er Intussen alles van. Daar werd hij namelijk ingelijfd bij Red Eagles dat vorig seizoen kampioen van de tweede divisie werd maar om financiële re denen niet wilde promoveren. Overi gens was Andjelic gestopt omdat hij geen genoeg tijd kon vrijmaken voor zijn beroep als beheerder van de Nijmeegse ijshal De opengevallen trainersplaats wordt nu opgevuld door Bob Gra ham die al enkele Jaren voor het Gelderse team als speler uitkwam. Van het Oosten des lands naar het Westen waar Corky de Graauw Am sterdam achter zich liet om zich ln Canada definitief te vestigen als ij- hockey trainer. Evenals Nijmegen gaat Amsterdam spelen met een trainer/speler: EJay Queen krijgt de moeilijke taak om ln de voetsporen van De Grauauw te treden. Vonden bij de vorige verenigingen vooral tralnerswlssellngen plaats het Haagse HYS heeft ook een ande re voorzitter gekregen Ed Hopman ls na een periode van zes Jaar terug gekeerd als preaaes. In die tijd werd zijn plaats Ingenomen door Han van der Helden die vorig jaar in deze krant nog plannen ontvouwde over een nieuw transfersysteem. HIJ kon zich echter niet verenigen met de komst van de nieuwe trainer Brian Randall en het vertrek van Jean Martin naar de tweede divisleploeg Lelden Lions. HELSINKI Het Nederlandse herenvolleybalteam heeft ook de vijfde wedstrijd in het toernooi om de Europese titel verloren. Tegen Rusland werd geen enkele set gepakt: 10-15,6-15. 5-15. Alleen In de eerste set ging het lange tijd gelijk op, maar bij de stand 10-10 zette Rusland de volledige a-ploeg ln het veld en toen was het ook meteen afgelopen met de Nederlandse hoop op éénmaal setwinst tegen de Russen. Het volleybalteam speelt nu tegen Frankrijk om de tiende plaats ln een poule waar ook Finland en de DDR in zitten. Ook de dames verloren voor de vijfde keer. Deze maal was Roemenië in vijf sets de sterkste: 15-11,11-15, 15-4, 13-15 en 15-8. Ook de dames spelen om de tiende plaats. ZIJ komen uit tegen Finland. Verder zitten West Duitsland en Joegoslavië in de poule. (ADVERTENTIE) O m a a Het is zaterdag 10 juh \P\fPCll 1976 Om precies VVIUUU 12 37 uur klinkt et over Seveso een luid. gierend gesis, een akelig en onheilspellend gehnd. Boven de chemische laboek Icmesa ontwikkelt zich een kolkende, grauwwitte wolk. Een wolk die Seveso in een onafzienbare ellende zal hullen Pas na dagen komt het verpletterende meuws dat het onisnapte gas hel uilerst giftige dioxine bevat. Dieren beginnen te sterven, mensen moeien geevacueerd worden, maanden later siaal het gr» ook bi| mensen toe Eén van da 29 artikelen 1 A Reader's Digest

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 21