Advies: meer aandacht voor wapens en positie territoriale troepen Mooi&warrn.Van Coster Rijnlands ingelanden kozen nieuw bestuur Personalia Trouw dat is duidelijkde andere manier van een ochtendblad maken. m 46 159.- Trouw Eenzijdige opzet verdediging bijstellen Zeehond redt het niet in de Waddenzee Artsen bespreken conflictsituatie over ziekenfondsen Illegale zigeuners mogen niet worden uitgewezen Hoofdlijnen reorganisatie TNO bekend e o VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1977 Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Nederlandse adviesraad voor defensie-aange- legenheden vindt dat de Navo zich hoognodig moet bezinnen op een andere strategie. De raad, bestaande uit politici, leden van het bedrijfsleven en wetenschapsmensen heeft hierop aange- drongen in een rapport aan minister Stemerdink (defensie) over de zogenaamde territoriale verdediging. Het gaat daarbij om de Nederlandse troepen, die anders dan het eerste legerkorps dat in oorlogsomstandig heden naar West-Duitsland vertrekt, in Nederland achterblijft met ver schillende taken. Die taken bestaan onder meer uit beveiliging van verbindingslijnen, bescherming van de route waarlangs het legerkorps naar de frontzone af reist en verdediging van belangrijke objecten, havens etc. tegen bijvoor beeld luchtlandingstroepen. De raad is het erover eens dat de daarvoor beschikbare mankrachten en hun bewapening (gedeeltelijk uit de gewone landmacht, gedeeltelijk vrijwilligers uit de territoriale strijd krachten) onvoldoende zijn. De eer ste algemene aanbeveling van de raad is daarom die territoriale troe pen uit te breiden, hun uitrusting te verbeteren, maar ook hun uitbeta ling te verhogen, en dat dan op korte termijn. De raad ziet echter op lan gere termijn mogelijkheden door middel van territiorale eenheden, tot een beter verdedigingsconcept voor de Navo te komen. Doorbraak Momenteel geldt in de Navo de zoge naamde voorwaartse verdediging. Alle inspanning wordt erop gecon centreerd de eventuele vijand zo snel mogelijk terug te slaan. De eenhe den zijn in een vrije dunne zone aan het front geconcentreerd. Al langer is daarbij het probleem onderkend dat de vijand bij een eventuele door braak in het achterland moeilijk te stuiten zou zijn. Die doorbraak is zo menen de Navo-strategen niet uitge sloten, gezien de tijd die de Navo- landen nodig hebben om al hun troe pen in frontlinie te krijgen. In navolging van andere strategen suggereert de adviesraad nu een an dere opzet van de verdediging, ver deeld in drie zones. De eerste zone, waarin snelle mobiele eenheden lig gen die, met behulp van plaatselijk op te roepen territoriale troepen de aanval van de vijand vertragen om de Navo hoofdmacht de tijd te geven de frontposities in te nemen. Die Navo-hoofdmacht ligt in de tweede zone, waarin ook aanwezig zijn terri toriale troepen die het eventuele doorstoters moeilijk kunnen maken. De zorg voor het achterland, de ver bindingen, de aanvoerroutes voor Amerikaanse en Canadese troepen kan dan aan de beter dan nu, uitge ruste territoriale eenheden worden overgelaten. Van een onzer verslaggevers LEIDEN In het gebied van het hoogheemraadschap Rijnland zijn twintig nieuwe bestuursleden („hoofdingelanden") gekozen. Zij zullen deel uitmaken van een nieuw algemeen bestuur, waarin ook zitting hebben tien niet-gekozen doch benoemde hoofdingelanden, (die speciaal belast zijn met de zorg voor de waterkwaliteit.) Het is de tweede maal dat Rijnland deze verkiezingen hield. Die van sep tember 1975 werden om formele re denen ongeldig verklaard. Ook aan het gros van de „gewone" huizenbe zitters (dus niet alleen aan grotere grondeigenaren en bedrijfsleven) was voor deze verkiezingen het stem recht toegekend: alle bezitters van een kwart hectare of meer of een stuk onroerend goed waarvan de be lastbare opbrengst 125 gulden of meer bedraagt, mochten meestem men. In totaal waren dat zo'n 125.000 eigenaren. Hoeveel van hen naar de stembus geweest zijn, was gisteren nog niet vastgesteld. De zaak ligt namelijk ingewikkelder dan bij „gewone" ver kiezingen, want nu mochten heel wat mensen méér dan èèn stem uit brengen (tot tien toe, afhankelijk van de grootste van hun bezit). Ongebouwd De volgende personen zijn gekozen: in de groep ongebouwd eigendom: C. j van Saase (Noordwijk, plaatsvervan- 1 ger: M. C. van Warmerdam, Spaarn- I dam), G. W. Vergeer (Warmond, plv. P. G. van der Geest, Sassenheim), H. R. J. Graaf van Zuylen van Nijevelt (Wassenaar, plv. C. L. van Bohemen, Leidschendam), J. van Leeuwen Jzn (Aalsmeer, plv. P. Hartog, Aalsmeer), AMSTERDAM (ANP) Er wordt thans rekening mee ge houden dat het binnen afzien bare tijd met de zeehonden in Nederland is gedaan. De die ren lijken zich niet te handha ven. Vermoedelijk is dat een gevolg van de graad van ver vuiling van het zeewater. Het aantal zeehonden in de Waddenzee is ten opzichte van 1976 opnieuw verminderd. In 1976 werden nog een 350 dieren geteld. Dit jaar komt men niet verder dan een kleine 300 die ren. Aangezien het aantal vol wassen dieren vrijwel gelijk is gebleven, moet de terugloop veroorzaakt zijn door een te ruggang in het aantal ge boorten. De tellingen worden elk jaar verricht door het Rijksinsti tuut voor natuurbeheer (RIN). In 1950 waren er nog 2700 zee honden in de Waddenzee. Se dert die tijd is het aantal voort durend gedaald. Volgens de bi oloog P. Reijnders van het RIN ziet het er naar uit dat het met de zeehonden in de Waddenzee omstreeks 1985 is gedaan. De giftige stoffen die via de Rijn in de Noordzee terechtko men en naar het Waddenge bied stromen, zijn de boosdoe ners. Door deze stoffen ont staat bij de vrouwtjesdieren een soort abortus. De jongen worden dan te vroeg geboren, of komen dood ter wereld. De zeehondenpopulatie in de om geving van Denemarken en Duitsland lijken zich wel te handhaven. Het advies betekent dat de eenzijdi ge aandacht die momenteel op het legerkorps ligt wordt bijgesteld. Aan de verwaarlozing van de territoriale eenheden zou een eind moeten ko men. Dat kost meer geld, zo meent de commissie, maar door inschake ling van relatief goedkope, grote aantallen vrijwilligers en reservisten in de territoriale eenheden komt de Navo op conventioneel gebied wat meer in evenwicht met het War- schau-pact. Men zal aan Navo-zijde dus minder snel voor de vraag ko men te staan of er tegen een doorge stoten aanvaller atoomwapens inge zet moeten worden. De adviesraad vindt dat minister Stemerdink de suggestie die in het rapport gedaan worden op zijn minst nader zou moe ten bestuderen. Minderheidsrapport Deel van de adviesraad maken onder meer uit: de Kamerleden Van Leeu wen (AR), Dankert en De Vries (PvdA), de oud-Kamerleden Van Ei sen (KVP) en Van Mierlo (D'66) de oud-AR defensiestaatssecretaris Van Es, de directeur van het NIVV Neuman. De voormalige PPR-fractieleider Bas de Gaay Fortman, heeft samen met de Amsterdamse politicoloog Schut een minderheidsrapport ge maakt waarin de Navo strategie wordt afgewezen. Zij vinden dat Ne derland zich uit de Navo moet los maken zolang de afschrikking met kernwapens een rol blijft spelen. Op langere termijn zien beiden alleen heil in ontwikkeling van alternatie ven voor de militaire verdediging in de zogenaamde sociale verdediging, een gedachtengang waarin de bur gerbevolking het een eventuele over heerser door lijdzaam verzet en non collaboratie zo moeilijk maakt dat het voor die overweldiger weinig aantrekkelijk is ter plaatse te blijven. A. Verbeek (Hoofddorp plv. J. C. Petrie, Hoofddorp), G. W. I. Pompen (Nieuw-Vennep, plv. A. C. Blom, Zwanenburg), L. I. J. M. van Heinin gen (Roelofarendsveen, plv. A. M. van Veen, Ter Aar), J. P. van der Poel (Oud-Ade, plv. C. van der WEeijden, Zestienhoven), J. Noordam (Benthui zen, plv. H. P. Kwakernaat, Reeu- wijk) en J. A. Straathof (Alphen aan de Rijn, plv. F. J. Droogh, Zoeter- meer). Gebouwd In de groep „gebouwd eigendom" werden gekozen: J. V. C. Constandse (Overveen, plv. J. M. van Rijn, Haar lem). G. J. M. Brandsma (Haarlem), plv. A. J. Booy, Santpoort), L. G. J. Alkemade (Noordwijk, plv. G. M. Meskers, Noordwijk), ir. W. E. N. Vas- binder (Oegstgeest, plv. ir. H. G. Mül- ler, Oegstgeest), N. Parlevliet (Kat wijk, plv. G. C. P. van Dorp, Katwijk a/d Rijn), ing. J. P. Corveleijn (Bad hoevedorp, plv. R. den Daas, Rijs- senhout), J. Ossewaarde (Zwanen burg, plv. ir. H. J. M. Janmaat, Bad hoevedorp), H. C. Tesink (Nieuw- Vennep, plv. mevrouw mr. A. M. Lan ge voort-Kiestra, Badhoevedorp), H. P. Zwetsloot (Hoogmade, plv. P. J. van Rijn, Langeraar) en C. J. van Eek (Boskoop, plv. J. P. Jonkers, Bos koop.) Van een onzer verslaggevers UTRECHT De landelijke huisart senvereniging zal vanavond tijdens een vergadering in Utrecht beslissen of zij het sinds enige weken bestaan de conflict met de ziekenfondsen over de dokterspensioenen op de spits zullen drijven. Gebeurt dat dan zullen ziekenfondsleden voortaan in afwachting van het alsnog bereiken van een overeenkomst hun dokters rekeningen zelf moe ten betalen. De ziekenfondsen hebben zich be reid verklaard tot een compromis dat er op neer komt dat zij financieel enigszins over de brug komen. De eerste reactie van de huisartsen is dat het aanbod van de ziekenfond sen onvoldoende is. BEERS' ZONEN (Bedrijfswagens) meldt voor het lopende boekjaar opnieuw een omzet- en winststij ging, mede als gevolg van de gunsti ge marktsituatie voor zware vracht- wagens's in ons land. Verwacht wordt dat deze goede gang van za ken zich dit jaar zal voortzetten en dat over 1977 een hoger dividend per aandeel zal kunnen worden uitge keerd. Het jaar 1976 was voor Beers al een recordjaar. Docent Als het bestuur van de Groninger universiteit akkoord gaat zal Rudi Dutschke tijdelijk docent in de wijsbegeerte aan deze universi teit worden. Hij zal dan prof. G. Harmsen vervangen, die ziek is. Rudi Dutschke kreeg grote bekend heid als leider van studentenacties in Duitsland aan het eind van de jaren zestig. Deskundige Prof. dr W. Driehuis is benoemd tot lid van de commissie van economische deskundigen van de SER, als opvolger van prof. dr D. Hessel, die wegens drukke werk zaamheden bedankt heeft. Secretaris Drs H. K. F. Kalden- bach uit Leidschendam is per 1 ja nuari benoemd tot secretaris van de hbo-raad. Drs Kaldenbach is weten schappelijk medewerker geweest van het pedagogisch centrum voor het algemeen beroepsonderwijs en was later directeur van de afdelin gen beroeps- en voortgezet onder wijs van het algemeen pedagogisch studiecentrum in Amsterdam, nu is hij algemeen directeur daarvan. Binnenvisserij Tot directeur van de organisatie ter verbetering van de binnenvisserij (OVB) is benoemd de heer A. H. Zunker. De huidige voorzitter-directeur D. E. van Drim- melen (62) wordt per 1 oktober bij het ministerie van landbouw en vis serij waarnemend hoofd van de af deling sport- en beroepsbinnenvis serij. Hij blijft wel voorzitter van de OVB. Regionale omroep De 32-jarige journalist Ben Janssen uit Hilver sum is benoemd tot adjunct-hoofd programmaleider van de in oprich ting zijnde regionale omroep Over ijssel/Gelderland. Links de ministers Van Doorn en De Gaay Fortman en in het midden de voorzitter van de bijeenkomst, mevrouw mr. R. M. Haas-Berger (PvdA). Van onze parlementsredactie DEN HAAG De ongeveer 450 ille gaal in ons land verblijvende zigeu ners mogen niet uitgewezen worden. Ook moet een einde gemaakt wor den aan het gesol met hen van de ene gemeente naar de andere, en moet hen een vaste standplaats gegeven worden. Vrijwel eensgezind hebben de vaste Tweede Kamer-commissies van jus titie en CRM gisteren hun mening doorgegeven aan de ministerraad die vandaag voor de tweede keer over de zigeuners praat. In uitwijzing van de statenloze zigeu ners zagen de commissieleden geen enkel heil omdat het land waar deze mensen dan terecht zouden komen hen ook weer zou uitwijzen. Gezien het feit dat de groep zigeuners al geruime tijd in Nederland verblijft en gezien de goede traditie van Ne derland bij het onderdak verlenen aan ontheemden vonden de commis sieleden zoiets niet verantwoord. Wel moeten we onze grenzen beter gesloten houden voor nog weer nieu we groepen zigeuners, aldus de com missies. Want zolang er op Europees niveau nog geen oplossing is gevon den voor de statenloze zigeuners en de meeste landen hen rigoreus uit wijzen, zouden vele zigeuners in Eu ropa Nederland weieens als een soort Mekka kunnen gaan zien ook op materieel terrein. En daar is Neder land te klein voor, aldus het gevoe len van de commissieleden. TROUW/KWARTET H 19 Van onze redacteur wetenschappen DEN HAAG Minister Trip maak te gisteren de hoofdlijnen bekend van het reorganisatieplan voor TNO, de Nederlandse organisatie voor toegepast natuurwetenschap pelijk onderzoek. Het, grotendeels door de overheid gefinancierde (300 miljoen) maar volgens de wet zelf standige TNO is nu definitief op weg naar zulke verworvenheden als een centraal bestuur dat zijn verant woordelijkheid voor de organisatie kan waarmaken. De tot nog toe zeer zelfstandige deelorganisaties (nijverheid, voe ding. defensie en gezondheid) wor den opgeheven en er komt een nieu we structuur waarin verwante insti tuten in hoofdgroepen worden ge bundeld. De voorgeschiedenis is lang en bewogen geweest Het begon met een adviesaanvraag in 1968 bij de Raad van advies voor het weten schapsbeleid. De RAWB deed er tot 1972 over. Kenmerkend is verder dat de vorige week door de ministerraad aanvaarde hoofdlijnen voor de nieu we organisatie in de laatste fase nog een vertraging van vijf maanden op liepen terwijl de ambtelijke discus sies tot in dagbladkolommen wer den voortgezet. Maar minister Trip, in de laatste weken van zijn ambt. meldde giste ren tevreden dat nu iedereen het eens is en dat daardoor de uitvoe ring van de reorganisatie een vlotter verloop zal kunnen hebben. Korte, slanke coat imitatie lammy van Schuttersveld. Met hoogsluitcndc rits en behaaglijke borg acryl-borg voering. Donkerbruin en'beige. Warm en slank taille-jack uit imitatie suede van Schuttersveld, dus goed. Met sportieve acryl-borg aksenten. Donkerbruin en beige. mt 46-54 129.- Uitstekend Hazewind heup-jack van imitatie lammy. Warme acryl-borg voering. Beige, donkerbruin en grijs. mt 46-54 129.- voor vaderen zoon Grote Marktstraat 34, Den Haag - Rozemarijn 19-23, Leidschendam - Haarlemmerstraat 115-117, Leiden t Trouw is ook een krant voor het gezin, met een culinaire rubriek, met artikelen over opvoeding en school, met een autorubriek, met konsu- mentennieuws, strips voor de jeugd en nog véél meer. Vul de bon in of bel ons even op (020-913456). Veertien dagen lang kunt u TROUW gratis beoordelen En als u dan besluit dat u TROUW met meer wilt missen, krijgt u op het abonne mentsgeld voor hef eerste kwartaal een welkomstreduktie van f 6.55. Een legertje lelie journalisten maakt dagelijks een opmerkelijk ochtend blad Trouw Ze doen dal met veel vaart en durl Grondig bekwaam en betrouwbaar Moei ook wel want de lezers willen nu eenmaal verheioerend en inlor- matief nieuws En een kritische instelling is de redaktie mei vreemd Dal is de manier waarop Trouw een ochtendblad maakt En hel resultaat is een opmerkelijke krant' Verrassend goed in z'n bericht gevmg aanpak en benadering' Niet alleen voor de 355000 dage lilkse lezers.' maar voor een ieder bereikbaar Zend deze bon m een ongehunkeenjo envelop .i I TROUW KWARTET BV Aniwooidnum-\Qt 9? Amsterdam :N.i. I Ik wil wel eens kennismaken met TROUW o Stuur mij die krant veertien dagen gratis o Noteer mij na deze proefperiode als abonnee

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 19