Begin tussen twee vuren Nutsspaarbank muw buurt Barbecue stimuleert vleesconsumptie Andere opzet stads- en streekvervoer bepleit Nieuw Israëlisch plan voor nederzettingen Deel van giftige lading Grieks schip afgevoerd Pak koffie is 1,50 te duur Mobiele eenheid rukte uit tegen sexclubs Nieuwbouw voor Sonneburgh Kiellegging van marine-fregat Lagerweii FISCALE ME DE WERKER (STER) Nutsspaarbank 's-Gravenhage DAG 30 SEPTEMBER 1977 TROUW/KWARTET H 13 door James Dorsey Premier Begin van Israël heeft het de afgelopen dagen bepaald niet gemakkelijk gehad. In libanon moesten de Israëlische troepen die de rechtse Libanese eenheden steunen onder zware Amerikaanse druk een wapenstilstand aanvaarden, in Washing ton bleef men de Israëli's irriteren met het praten over de begrippen „Palestijnen" of „PLO" en in eigen land daagt de zeer nationalistisch-religieuze Goesj Emoeniem-beweging de autori teit van de premier uit. Officieel nam het Israëlische kabinet afgelopen zondag twee belangrijke besluiten. Op de eerste plaats sprak Begin zijn veto uit tegen een plan van Goesj Emoeniem om elf nieuwe Joodse nederzettingen op de bezette westelijke Jordaanoever te stichten. Deze radicale kolonisten wilden maandagavond al het begin van het Joodse Loofhuttenfeest, met hun stichtingsactiviteiten beginnen. Hiermee was Begin tussen twee vu ren komen te zitten. Enerzijds be schouwt Begin de westelijke Jor daanoever als een deel van „Eretz Jisraël" en is het voor hem ondenk baar dat Joden zich overal ter wereld mogen vestigen behalve in hun „ei gen" land. Anderzijds heeft Begins beleid in de bezette gebieden tot grote ontstemming in de Ameri kaanse hoofdstad geleid. Daar vindt men de Joodse nederzettingen een ..obstakel" voor de vrede in het Mid den-Oosten. Israëlische kranten wis ten de afgelopen dagen te melden, dat de Amerikaanse irritatie tot aan houding van Israëlische verzoeken voor wapenleveranties heeft geleid. Matigen De Amerikaanse druk werd zo sterk dat Begin tenminste de indruk moest wekken zijn beleid iets te ma tigen. En dus werden de leiders van Goesj Emoeniem. die begrijpen dat Begin hen niet helemaal openlijk kan steuenen, maandag overvallen met de mededeling dat de regering geen nieuwe Joodse nederzettingen zou toestaan die niet van tevoren waren goedgekeurd door de commis- üe van nederzettingen, voorgezeten door de minister van landbouw, Ar- rik Sjaron. Met het plan voor de stichting van elf nieuwe nederzettin- VLISSINGEN (ANP) Zeeland is gisteren een klein deel van zijn gifti ge chemicaliën, afkomstig van het Griekse vrachtschip Attican Unity, kwijtgeraakt. Onder het toeziend oog van enkele controleurs gevaar lijke stoffen van het ministerie van verkeer en waterstaat is een deel van de 240 vaten overgepakt in over maatse vaten. Het waren de vaten die lek waren geslagen tijdens de brand aan boord van het schip of die tijdens het overladen in het be rgingsvaartuig waren beschadigd. De operatie was met veel veilig heidsmaatregelen omringd. Het deel van de Sloehaven in Vlissingen-Oost waar de overslag van de vaten plaatsvond was hermetisch afgeslo ten. De vaten zijn op twee vracht auto's naar een vuilverbranding in Rotterdam afgevoerd, waar ze zul len worden vernietigd. Gisteren is het bergingswerk hervat aan boord van de Attican Unity, dat nu precies vijf weken geleden bran dend voor het Zeeuwsvlaamse Cad- zand aan de grond werd neergezet. De bergingswerkzaamheden waren eerder deze week gestaakt, nadat twee bergers met vergiftigingsver schijnselen in het ziekenhuis moes ten worden opgenomen. Metingen aan boord van het schip wezen uit dat het ontsnappende gifgas uit de lading chemicaliën dermate schade lijk was, dat in het vervolg alleen nog maar met veiligheidskleding en pers luchtmaskers gewerkt mag worden. gen wilde Goesj Emoeniem een her haling van de gebeurtenissen uit de jaren 1946/47 bewerkstelligen. Ook toen werden elf nieuwe nederzettin gen, vooral in het zuiden van het land, gesticht Deze elf nederzettin gen speelden een belangrijke rol bij de uiteindelijke versie van het verde lingsplan van de Verenigde Naties in 1947. Dertig jaar later zou een derge lijke manoeuvre hetzelfde resultaat voor de westelijke Jordaanoever kunnen hebben, aldus de redenering van Goesj-Emoeniem. Het belsuit van de regering-Begin schiep grote verwarring bij de reli gieuze nationalisten. Tijdens een achttien uur durende vergadering van Goesj Emoeniem kwam men er niet uit. Gisteren praatte men op nieuw met Begin en Sjaron. Met veel pijn en moeite legde Goesj Emoe niem zich bij het besluit van de rege ring neer om de „nationale eenheid" in het land te beschermen en vanwe ge hun „vertrouwen" in de premier. Geheel zonder schade is Begin er echter niet vanaf gekomen. Hij be loofde dat er binnen de komende twee manden zes nieuwe Joodse ne dereettingen zouden worden ge sticht. Bovendien zou Goesj Emoe niem zes voorlopige Nachal-neder- zettingen mogen bouwen. Nachal- nedereettingen zijn militair agrari sche vestigingen die wel of niet per manent van karakter kunnen wor den. Bovendien zou het leger de le den van Goesj Emoeniem in dienst nemen om de dorpen te bouwen, iets dat in de ogen van de religieuze nationalisten als een belangrijks concessie wordt gezien. Het lijdt ech ter weinig twijfel dat men in Was hington niet zal staan te jubelen over deze aanpak van de zaken. Libanon Ook de benadering van de kwestie zuid-Libanon lijkt niet helemaal ge lukkig voor de regering-Begin te zijn verlopen. Israël zit in diplomatieke moeilijkheden. Tussen Washington en Jeruzalem heerst er grote onenig heid over de Palestijnse deelname aan een eventueel hervatte Oeneefse vredesconferentie. Amerika heeft zich herhaaldelijk uitgesproken voor een dialoog met de PLO, mits deze eerst resolutie 242 van de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties erkent. Onder zware druk moest Jeruzalem zich echter afgelopen zondag toch bereid verklaren om Palestijnen in een gezamenlijke Arabische delega tie bij de openingsplechtigheden van de Geneefse conferentie te aanvaar den. Het kabinet Begin wist wel een draai aan de zaak te geven. De arabieren mochten al leen bij de openingsplechtigheden gezamenlijk optreden. Daarna moe ten de werkelijke onderhandelingen in geografische commissies worden gevoerd. De Palestijnen dienen dan bij de Jordaanse delegatie te worden ingelijfd. Bovendien mochten geen vertegenwoordigers van de PLO noch bekende PLO-leiders aan de Geneefse beraadslagingen deelne men. Met andere woorden, men was in feite geen stap dichter bij Oenève gekomen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken was er dan ook snel bij om te verklaren dat de Israëlische voorwaarden geen deel uitmaakten van het Amerikaanse voorstel voor de procedure in Oenè ve. Tegelijkertijd liet Vance opnieuw de mogelijkheid voor een dialoog tussen Washington en PLO open. Zo bekeken werd het Israëlische op treden in Zuid-Libanon in feite een Hij stelde, dat in de Memorie van Toelichting bij de begroting van ver keer en waterstaat voor 1974 al de wens tot herziening van de vervoers- wetgeving was aangekondigd. Vol gens hem is er geen grondige studie vereist alvorens tot andere wettelij ke regelingen wordt overgegaan. Mr Van Setten kwam in zijn rede al met een aantal conclusies, die voor de verdere studie nuttig kunnen zijn. Zo is hij van oordeel, dat de reeds in 1973 aangekondigde Algemene Wet op het Personenvervoer tot stand komt, zodat het tot een werkelijk geïntegreerde aanpak van het open baar vervoer kan komen. Ook de gehanteerde indeling van autobus diensten binnen één gemeente en in meer dan één gemeente zijn, zijns inziens, in vele gevallen niet meer functioneel De KNVTO-vooreitter vindt, dat in het kader van de reorganisatie van het binnenlands vervoer aan de ge deputeerde staten van de bestaande of in te stellen nieuwe provincies naast de huidige bevoegdheden nog andere taken moeten worden toever trouwd. zoals vaststelling van het regionale voorzieningenniveau met inachtneming van landelijke nor men. instelling van vervoerorganen in agglomeraties die daaraan behoef te hebben en het toezicht houden op de dienst uitvoering. AMSTERDAM (ANP) Volgens directeur E. Teekens van de slagersgroep „De Vleeschmeesters" blijft de consumptie van vlees en vleeswaren in Nederland nog steeds stijgen door het toenemend gebruik van barbecue, fondue en grill. Teekens vindt ook dat de sterkere bewustwording op het gebied van kwaliteit en gezonder eten de vleesconsumptie omhoog heeft gestuwd. Dit Jaar zal de Nederlander gemid deld ongeveer 67 kilo vlees eten te gen 65 kilo in 1976. Andere redenen waarom de hoeveelheid opnieuw ge stegen is, zijn de grotere culinaire belangstelling in het gezin (vader in de keuken) en de grotere belangstel ling voor fijne vleeswaren naast de traditionele lever- en boterham- worst, zo vertelde de heer Teekens. Zijn onderneming is houdstermaat schappij van een aantal vleesverwer kende bedrijven en van 400 slagerij en. Dit Jaar verwacht De Vleesch meesters een omzet van 500 mil joen, wat 75 miljoen meer is dan in 1976. Premier Begin mislukking. De Israejjlische activi teiten in zuidelijk Libanon waren waarschijnlijk bedoeld als aflei dingsmanoeuvre. Terwijl het diplo matieke overleg over het Midden- Oosten voortgaat, wil Israël nieuwe feiten scheppen, waarmee wellicht meer onderhandelingsruimte kan worden verkregen. De verhoogde steun van Israël aan rechtse Libane- zen kon de aandacht van het vrede sproces niet afleiden. En deze week kon iedereen zien hoe Israëlische eenheden op klaarlichte dag uit het zuiden van Libanon terugkeerden. De druk op premier Begin kan eigen lijk alleen maar groter worden. Zo wel Washington als Goesj Emoeniem zullen hem blijven bezig houden. Konsumenten Kontakt: Van onze Haagse redactie Den Haag De Nederlandse consu ment zou voor een pak koffie onge veer 1,50 minder moeten betalen dan hij nu doet. De prijsverlagingen op de wereldmarkt, die zich nu al enkele maanden voordoen, hebben nog nauwelijks invloed gehad op de prijzen in de winkel. Hetzelfde geldt voor thee, zo blijkt uit mededelin gen van Konsumenten Kontakt. Deze organisatie verwijt minister Lubbers (Economische Zaken) een niet bijster consequent prijsbeleid te voeren. Er wordt op gewezen, dat verhogingen van de wereldprijzen zeer snel doorberekend konden wor den in de prijzen voor de consu ment, en Konsumenten Kontakt vraagt zich dan ook of waarom dat met prijsdalingen niet gebeurt. De heer Teekens toont zich bijzon der verheugd over de afschaffing in Nederland van de „nadere" vlees keuring. het beruchte artikel 8 van de Vleeskeuringswet Deze door de slagers menigmaal gehekelde maatregel hield in, dat vlees iedere keer opnieuw gekeurd moest worden als een districtsgrens werd over schreden. Dit veroorzaakte niet al leen vertragingen (uit- en inladen), maar ook vermindering van de kwa liteit (uit en weer in de koelwagens). Daarbij kwam nog dat de kosten voor dergelijke keuringen in geen enkele verhouding stonden met de uit te voeren handelingen. Weinig ingenomen was de directeur van het vleesconcem over vakbond suitspraken dat de salarissen niet zo hoog zijn en dat er een vijfdaagse werkweek moet komen. „Slagerijen zijn vijf en een halve dag open en door onderlinge regelingen kent ie dereen binnen een bedrijf een vijf daagse werkweek", zei de heer Teek ens, die verder van mening was dat het slagersvak het best betaalde am bacht is. Naar aanleiding van de opmerkingen van vakbondszijde merkte hij overigens op dat slechts 2 tot 4 procent van het personeel geor ganiseerd is. ROTTERDAM Een mobiele een heid van de Rotterdamse politie is in de nacht van woensdag op don derdag uitgerukt om assistentie te verlenen bij sluiting van twee sex clubs op Katendrecht In tegenstel ling tot de verwachting deden zich geen moeilijkheden voor Tegen de eigenaars van de clubs, die zonder vergunning van de gemeente opere ren. is proces-verbaai opgemaakt. De politie had 40 man. voorzien van wapenstok en schild, naar Katen drecht gestuurd. Men verwachtte grote moeilijkheden van de kant van de bevolking, omdat de bewo ners in de loop van woensdag sta pels stenen hadden gemaakt met de bedoeling hiermee de politie te be kogelen. als deze zou optreden tegen de sexclubhouders. Naast de mensen die jarenlang heb ben geprotesteerd tegen de prostitu tie, is er een groep die zich verzet tegen de radicale uitbanning van het sexleven door de gemeente. De actie duurde uiteindelijk slechts en kele minuten, omdat niemand kwam opdagen om de eerste steen te gooien. ROTTERDAM De deelgemeente- raad van Charlois zal zich maandag moeten uitspreken over de plannen voor vervangende nieuwbouw voor het bejaardenverzorgingstehuis Sonneburgh. De Hervormde Stich ting. die het tehuis aan de Schulp weg exploiteert, heeft geruime tijd geleden een verzoek Ingediend voor de bouw van een verzorgingstehuis aan de Camisselaan. SCHIEDAM (ANP) - Maandag 3 oktober wordt bij de dok- en werf- maatschappij Wilton Feljenoord in 8chiedam de kiel gelegd van het voor de koninklijke marine bestem de standaard-fregat Philips van Al- monde. De kiellegging zal worden verricht door luitenant-generaal J. Hensen, directeur-generaal materi eel van het ministerie van defensie. Van deze series zullen twee fregat ten worden gebouwd bij Wilton Felj enoord en twee bij de Schelde, waar ook de bouw van de andere twee series van elk vier fregatten plaats heeft. AMSTERDAM De Wet Autovervoer Personen, waarop het stads- en streekvervoer per autobus belangrijk steunen, moet hoognodig worden aangepast, meent de voorzitter van de Ko ninklijke Vereniging van Transport Ondernemers (KNVTO), mr B. van Setten, in zijn jaarrede voor de organisatie. Per 1 Oktober zal de praktijk van P. O. Clignett, arts worden voortgezet door W. P. Steffelaar, arts. Spreekuur 8-9 en volgens afspraak, Zuiderparklaan 274, Den Haag, tel.: 070-454311. Afscheidsreceptie en gelegenheid tot kennismaking op 1 Oktober a.s. op de Zuiderparklaan 274 tussen 14 en 17 uur. ^Ylelly o. d.cïYle*r N00RDM0LENSTRAAT07.TIL 017000 R. DAM-NOORD R.DAM ZUID ^Kaióon 0A/c PIEINWE0 14f TEL SI 62 62 Onze juwelen kollektie is kompleet, het zijn namelijk juwelen van hoeden. En t.g.v. het 45-jarig bestaan van de zaak wordt uw hoed vanaf de prijs van 59,50 GRATIS In een luxe doosje verpakt. Op maandag gesloten 'Occasions, met BOVAG-GARANTIE Opsl KjÉetl City1976 29.000 km 9.750 Vuttmgen GoH IS1974 38.000 km 8.950 Opel Rtkord 1900 1973 68.000 km 7.250 Opel Kadett1974 51.000 km 6.950 Peugeot 3041972 4.850 Peugeot 304$1974 /7.950 Renault R4 1973 4.950 Flat 127S1975 6.750 Opel Rekord1972 Opel Rekord 1900 1973 63.000 km 5.500 Al deze euto's zijn van 1e eigenaar. Scheepersstraat 179-1t' 1 Den Haag. Tel. 070-646791. Service in eigen werkplaEts. Donderdagavond'en"zaterdag geopend. Fiscaal-administratief Adviesbureau die na een korte inwerkperiode zelfstan dig aangiften I B. en V B. kan verzorgen, terwijl op langere termijn meer inhoud aan deze functie zal worden gegeven. Gedacht wordt aan een opleiding op P.D. Boekhouden of M B A. niveau, aangevuld met een zekere basiskennis op het fiscale terrein. Uw sollicitaties kunt u richten aan het kantooradres, Laan van Meerdervoort 348 te 's-Gravenhage. Tel. 070-605916, heer Dijk. De Nutsspaarbank Is anders...! Reken maar: een uitgebreid kantorennet, er is alti/d wel een kantoor in uw buurt met vriendelijk personeel. snelle service, want de spaarbank werkt met de meest moderne apparatuur Het is een bank waar op drukke dagen de wachttijden kort zijn. dagelijkse rente op alle rekeningen De bijschrijving van vandaag geeft direct morgen al rente. Voor u uiterst voordelig vergelijk onze krediettarieven, zowel voor persoonlijke leningen als voor doorlopend krediet, en met name voor hypotheken Waarom duur lenen als het ook goedkoper kan? U ziet. zo maar een handje-vol voorbeelden, maar wel voorbeelden die hout snijden. Hoe dat mogelijk is? De Nutsspaarbank is een Stichting. Een Stichting heeft geen aandeelhouders en hoeft dus ook geen winst uit te keren. Zij kan daardoor meer doen voor haar khenten. Simpel, maar waar. Alle mensen, groot en klem. ong en oud. krijgen bij de Nutsspaarbank de volle aandacht voor afciun geldzaken! Sparen, lenen, verzekeren, hypotheken, effecten, vreemd geld noem maar op De Nutsspaarbank heelt het helemaal meer dan 80 vestigingen (hoofdkantoor) Herengracht 46a Javasfraat 116 Bankastraat 2 Oostdumlaan 40 van Hogenhoucklaan 156 Breitneriaan 2 Theresoslraat 34 Theresiastraat 268 L v. N O India 262 T ar wek amp 77 Molzichtlaan 56 Bi|»wi|kseweg 119a Goeverneuriaan 330 Goeverneurlaan 677 Meeswijkprem 114 VaiHaoiiaan 225 HoObemaptam 43 Rhi|nvis Ferthlaan 46 Ambachtsgaarde 34 0« Slede i leyweg 883 Aimetoptem 68 Uitgeeststraat 225 Soesld<|ksekade 337 Slei|nlaan 253 Lootduinsekade 289 Regenlesseplein 28 Valkenboslaan 115 Kamperloeliestraat 193 L v Meerdervoort 833 Appelstraat 230 Goudenregenplein 5 Oistalvmkenpiein 9 Zoutmanstraat 64 Koningsplein 29 Groot Hertogmnetaan 166 Fredenk Hendrikplein 36 Pnns MauMsptem 17 V 6 O Spui Badhuiskade 24 (districtskantoor) Badhuisweg 52 Westduinweg 731 Kerkiaan 4 V O In de Bogaard Huis te Landetaan 462 Haagweg i Lindelaan 339 Voorburg Herenstraat 104 Kon Jukanalaan 164 van Arembergataan 167 Pnnsas Mariannetaan 235 Parkweg 245 Prm» Trede uk uan igg V 6 O winkelcentrum Leidsenhage Ooerastraat 35/37 (districtskantoor) Oude Ri|n 56 BevriKJingaplem 52 Oe Gittertaan 87 Lage Morsweg 23 Moge R.|ndi|k 53 Petmoten i Schoolstraat 76 loosdumse Hoofdstraat 256 Atphons Oiepenbrockhot 24 langstraat 57a Sladhouderspiem 2 3 motceie kantoren met diverse standplaatsen

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13