,Met experimenten in onderwijs oppassen' Bonden willen toch betaling leerling in vooropleiding ABN Bank Nieuwe behandeling voor nierpatiënten Zestig minuten belachelijke show 'n Heel procent meer rente van uw spaargeld. En er toch vrij over beschikken. Wij helpen. Schönberg en Strauss op één programma KUNST Diepenhorst: we werken met levend materiaal Contourennota met een korreltje zout Diatel Amsterdam geopend Eén tandarts op drieduizend Nederlanders Nederlanders bij vliegramp gewond ABVA, KABO en NCBO maken zich sterk John Vaccaro's Speelhuis Nederlandse muziek voor Helsinki Cameretten '77, een week feest in Delft DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1977 BINNENLAND T rouw/Kwartet9 Van onze onderwijsredactie ARNHEM ,,Het onderwijs is in beweging en dat moet ook. Stilte als het graf is in het onderwijs funest Dit zei professor dr. I. A. Diepenhorst gisteren op de jaarvergadering van de sectie basisonderwijs van de protestants christelijke onderwijs vakorganisatie (PCO). Professor Diepenhorst (CDA-Eerste Kamerlid, voorzitter van de onder wijsraad) kritiseerde echter het feit dat in het onderwijs tegenwoordig alles op losse schroeven wordt gezet. „We hebben te maken met levend materiaal. Vooral met experimente ren moeten we dus oppassen. We moeten goed weten wat we aan het doen zijn", zei hij. Kritiek had de Amsterdamse hoogle raar ook op het feit dat er bij de experimenten met het nieuwe basi sonderwijs (samenvoeging van kleu ter- en lager onderwijs) op de wetge ving wordt vooruitgelopen. „Het is de vraag of wat er op dat gebied nu gebeurt, juridisch nog wel mogelijk is. Als een wet niet meer voldoet, moet hij buiten werking worden ge steld". Volgens Diepenhorst is het de taak van het onderwijs er op toe te zien dat de wet niet met voeten ge treden wordt terwille van de onder wijsexperimenten. Naast al deze bedekte kritiek op minister Van Kemenade, viel Die penhorst de bewindsman ook nog openlijk aan. „De vernieuwers van vandaag moeten niet denken dat ze plannen tot het jaar 2000 kunnen maken in een tijd waar het al heel moeilijk is slechts een jaar vooruit te kijken". Diepenhorst doelde hiermee op de contourennota van Van Keme nade, waarin de grote lijnen van het onderwijs tot het jaar 2000 uiteenge zet worden. „Ik ben geneigd dergelij ke plannen met een korreltje zout te nemen," zei hij. Diepenhorst benadrukte dat we met al die vernieuwingen ook aan de ou ders moeten denken. „Ouders kun nen hun kinderen bijvoorbeeld vaak niet adviseren welke keuzevakken zij moeten nemen, omdat zij daarvan de gevolgen niet kunnen overzien." Ook voorzitter A. A. van der Leer van de sectie basisonderwijs van de PCO had kritiek op de minister. Zo viel hij de maatregel aan, die beoogt het salaris van invallende onderwijs krachten met tien procent te verla gen. „Vaak gaat het hier om gehuw de onderwijzeressen die bij ziekte het onderwijs draaiende houden. Waarom worden zij gestraft met een salariskorting van tien procent? Wij zijn bereid positief mee te denken over bijvoorbeeld de salarisverhou dingen binnen het onderwijs. Wij zijn echter niet bereid eraan mee te werken als een bepaalde groep gedis crimineerd wordt." Van der Leer vroeg een aantal spoe dige maatregelen. Zo moeten de klassen verkleind worden, nu er gro te werkloosheid dreigt te ontstaan. Er moet een algemene hogere oplei ding komen om de druk op de peda gogische academie te verlichten. Tenslotte pleitte hij voor vervroegde pensionering van leerkrachten, bij voorbeeld vanaf zestig jaar. „Wij menen dat met de voorgestelde maatregelen de werkloosheid voor een groot deel kan worden terugge drongen. De financiering van deze maatregelen zal niet eenvoudig zijn. Maar wel is zeker dat door het terug lopen van het aantal kinderen het aantal arbeidsplaatsen verminderd en zo een aantal salarissen in de schatkist blijft," aldus Van der Leer. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In Buitenveldert te Amsterdam is gisteren een hotel-dialysecentrum geopend voor nietpatiënten. Het Diatel een samenvoeging van de woorden dialyse en hotel is het eerste in Westeuropa en is een voor dialyse ingerichte ruimte, waar nietpatiënten voor zelfdialyse worden opgeleid. Hierna zijn ze in staat of thuis, als de ruimte dat toelaat, te dialyseren (nieren spoelen) of in het centrum zelf. Met de opening van Diatel, dat overi gens al ruim een jaar draait, is een geheel nieuwe weg ingeslagen op het terrein van de kunstnierbehande- ling. Het initiatief daartoe werd en kele jaren geleden genomen vanuit de dialyse-afdeling van het Acade- Onlpidino* misch Ziekenhuis in Amsterdam. VF1C,U,,,6 Het centrum kon worden gereali seerd dank zij de steun van de Nier stichting Nederland, die deze week haar landelijke inzamelingsactie houdt. gen telefoon. Er is alles aan gedaan om de ziekenhuissfeer zoveel moge lijk uit te bannen zonder iets tekort te doen aan de eisen op hygiënisch gebied. Dat Diatel nu pas wordt geopend, komt omdat de schriftelijke goed keuring van onder meer het ministe rie van volksgezondheid pas onlangs afkwam, maar deze had evenals an dere ambtelijke instanties wel al be gin 1976 het licht op groen gezet voor dit initiatief. Het centrum heeft in middels al een jaar lang zijn bruik baarheid bewezen. Diatel biedt ruimte aan twintig pa tiënten tegelijk om zichzelf te dialy seren. Het centrum is zo ingericht, dat elke nierpatiënt voldoende pri vacy heeft en tijdens het spoelen, dat vier tot zes uur duurt, kan be schikken over radio, televisie en ei- In totaal kunnen in Diatel zestig patiënten zichzelf dialyseren. Niet alleen overdag, maar ook 's avonds als men werkt of studeert. Er is een trainingsruimte, waar patiënten met behulp van video-apparatuur en dia's worden opgeleid. De patiënten worden via de ziekenhuizen verwe zen, waarna in het centrum wordt bekeken of deze geschikt zijn voor een dergelijke opleiding. Diatel is in eerste instantie bedoeld voor nierpatiënten in de regio Noord- Holland, maar gezien de ervaringen nu met dit centrum bestaan er ook elders plannen, zoals in Leiderdorp om tot deze nieuwe manier van kunstnierbehandeling over te gaan. Het grote voordeel van die behande ling is, dat de patiënt zelf actief wordt betrokken bij alles, zodat hij zich minder afhankelijk hoeft te voe len van de apparatuur. UTRECHT (ANP) - In 1947 telde Nederland één tandarts per 6000 inwoners, nu ongeveer één per 3000, en binnen tien jaar zal dat één per 2000 zijn. Maar dat wil niet zeggen dat alle problemen dan de wereld uit zijn, waarschuwde dr. J. D. de Stoppelaar gisteren in Utrecht. De dekaan van de Utrechtse subfaculteit tandheelkunde sprak bij de herdenking van honderd jaar tandheelkundig onderwijs in Nederland. Voor 1940 was er eigenlijk geen spra ke van een tandartsentekort of „patiëntenoverschot". Dat ontstond, behalve door toena me van tandbederf, ook door het Ziekenfondsbesluit 1941, dat ineens het grootste deel van de bevolking recht gaf op beperkte tandheelkundige hulp. Het capaciteitsprobleem zal wel worden opgelost, aldus dr. De Stoppelaar, maar er zijn ook economische problemen. Patiënten zullen soms moeten kiezen tussen een betrekkelijk goedkoop kunstgebit of een kostbare behandeling om het natuurlijke gebit te behouden. En de tandarts zal zijn patiën ten ook moeten kunnen stimu leren tot tandheelkundig ge zond gedrag. De dekaan vindt het nog steeds een van de be langrijkste taken van het on derwijs, de student te laten be seffen dat „er aan een kies een mens vast zit". KUALA LUMPUR/DEN HAAG (ANP) Twee Nederlanders, die in een toestel van de Japanse lucht vaartmaatschappij JAL zaten, dat bij de Maleisische hoofdstad Kuala Lumpur neerstortte, blijken de vliegramp te hebben overleefd. Het zijn de 51-jarige heer M. W. Siemons uit Den Helder en de 46-jarige heer C. Kuyt uit Bilthoven. Zij zijn met verwondingen en brandwonden op- .genomen in het universiteitszieken huis in de Maleisische hoofdstad. Hun toestand wordt redelijk genoemd. Van onze soc.-economische redactie UTRECHT De drie samenwerkende bonden van overheidspersoneel (ABVA, KABO en NCBO) zullen zich bij de onderhandelingen met de Nationale Ziekenhuisraad over de heiziening van de CAO sterk maken voor het weer betalen van salaris aan de leerlingen in de vooropleiding. Sinds de invoering van de nieuwe CAO, die niet meer voorciet in beta ling gedurende de zogenaamde pre klinische periode heeft het protesten geregend in de gezondheidszorg. Nog deze week protesteerden zeventig leerlingverplegenden en ziekenver zorgenden in Wolfheze. waar de bon den en de Nationale Ziekenhuisraad onderhandelden over de nieuwe CAO voor het ziekenhuiswezen. De directe aanleiding voor de bon den om zich sterk te maken voor de leerlingverplegenden is een verkla ring van de Nationale Ziekenhuis raad. In deze verklaring liet de raad Simpkins Simpkins, wil je je asjeblieft eerst om kleden?" weten nog steeds achter de huidige CAO-bepalingen te staan. Die hou den in dat er voor de ongeveer drie maanden durende pre-klinische periode een leerovereenkomst wordt gesloten. In deze leerperiode wordt de leerling in tegenstelling tot vroeger niet betaald. Wél betalen zou volgens de raad de ontwikkeling naar een dagopleiding via uitbrei ding van de pre-klinische periode belemmeren. Ontstemd ABVA, KABO en NCBO zijn er nogal ontstemd over. dat de NZR zijn standpunt buiten het centraal over leg om naar buiten heeft gebracht, zonder daarbij overigens te vermel den welke voorstellen de bonden hebben ingediend. De bonden zeg gen dat veel leden er de afgelopen maanden bij hen op hebben aange drongen te bevorderen dat in de CAO-1978 betaling van de leerlingen gedurende de leerperiode wordt op genomen. Ze voegen hieraan toe, dat bij de onderhandelingen ook veel andere belangrijke herzieningsvoor- stellen van de werknemersorganisa ties aan de orde zullen komen. door André Rutten De clown, de dierentemmer en de leeuw In John Vaccaro's show in Mickery door Adr. Hager DEN HAAG Het eerste concert van het seizoen in de Nieuwe Kerk dinsdagavond stond in het teken van de letter S. van de muziekency- clopedie: Schoeck, Strauss en Schönberg. Het Residentie Orkest werd geleid door gastdirigent Ri chard Dufallo. Geen onbekende meer deze dirigent en artistiek leider van de Metropolitan Opera at the Forum en assistent dirigent van het New York Philharmonic Orchestra. Hij dirigeerde in 1971 enkele concer ten in de mei-cyclus, stond een Jaar later voor het Amsterdams en het Rotterdams Philharmonisch Orkest, en trad op tijdens het Holland Fes tival. De goede indruk die men van hem had bevestigde hij met een stem mingsvolle weergave van de roman- tisch-lyrische pastorale intermezzo „Sommernacht" dat de Zwitserse componist Othmar Schoeck (1886- 1957) schreef naar een gedicht van Gottfried Keller. Hoewel leerling van Reger heeft dit werk veel ver wantschap met Grieg. Een weinig problematisch geheel. Schönberg vraagt in zijn Symphoni- sche Dichtung „Pelleas und Melisan- de" heel wat meer van uitvoerenden en toehoorders. „VerklSrte Nacht" en „Gurrelieder" waren voltooid en met dit opus 5 sloot Schönberg zijn eerste scheppingsperiode af. Alban Berg noemde het werk een symfonie, daaraan doet het dan ook qua opzet en lengte denken. Als men geduld opbrengt het zeer uitvoerige, breed uitgesponnen werk te beluisteren, weet Schönberg te imponeren. Du fallo heeft er door een boelende visie toe bijgedragen, dat de aandacht gespannen bleef. Richard Strauss en Schönberg op één programma plaatsen heeft zin als men weet, dat het Strauss was die er bij Schönberg op aan drong „Pel leas und Melisande" te componeren. Weinig, beter gezegd zelden, wordt het vioolconcert van Strauss uitge voerd. Een jeugdwerk, de componist schreef het als 17-jarige in 1881. Met het stempel „jeugdwerk" moet men het concert zeker niet veroordelen, het is bijzonder volwassen. Als ro mantisch vioolconcert van die jonge Richard geeft het veel te genieten. Zeker in handen van een violist als Ulf Hoelscher (35), een zeer begaafd musicus, die over een prachtige viool en over een virtuoze techniek be schikt. Zijn spel was enigszins aan de forse kant, doch beheersen deed hij het werk volkomen. AMSTERDAM John Vaccaro's Playhouse of the Ridiculous (speel huis van het belachelijke) is al een oude bekende uit Mickery's Loener- slootse tijd. Het liep dan ook storm bij hun heroptreden dinsdagavond in Kenneth Bernard's „The sixty mi nute queer show", zestig minuten tegendraadse show, zou je kunnen zeggen al noemt het programma blad negen verschillende betekenis sen voor „queer". John Vaccaro treedt er zelf enkele malen in op, om een scène op gang te brengen, of om er een af te breken voor een volgende. Hij wil daarbij nogal eens woedend uitvallen als een bezetene, een van de negen bete kenissen van „queer". Er wordt ook mee aangegeven dat de groep elf acteurs en actrices, drie musici „nummers" vertonen, die ze nog aan het instuderen zijn. De eerste, na een inleidende solo, speelt in een herdershut, waar de koning aan tafel zit met de herder en diens dochter. De acteur, die de koning moet spelen, komt te laat aan. krijgt haastig een papieren kroon op het hoofd en een uniformjas aan. De scène wordt herhaaldelijk onderbro ken omdat een van de drie iets ver keerds doet. Het is één rotzooi. De volgende scène speelt op een boerderij met een boerengezin en weer de koning, die gekneveld op een stoel zit Volgt een scène in de slaap kamer van en Turkse koningin. De koningin, gespeeld door een acteur, heeft toestanden met een Spaanse edelman, Don Juan, in aanwezigheid van een groep eunuchen. Ook hier verschijnt de koning, die wederom wordt vastgebonden en met de dood- bedreigd. Of is dat in de volgende scène, spelletjes aan het hof, die wordt opgevolgd door een circus nummer, waaraan de hele groep deelneemt. Twee solonummers vor men het slot. Er is nauwelijks een decor: een dub bele poort geplakt van krantenpa pier. Er is een grote hoeveelheid aan kostuums in uiteenlopende stijlen, alle overdadig, rommelig, grotesk. Datzelfde geldt ook voor de manier van acteren: zij zijn allemaal bedre ven in het overdreven typeren met gebruik making van het lelijke, het afstotende, het vreemde. Het is, zou je kunnen zeggen, het als belachelijk laten zien van een aantal min of meer gangbare theaterstijlen. Er werd eigenlijk opmerkelijk weinig bij gelachen. Het was ook niet amu sant. Zulke grove effecten hebben althans op mij eerder een versuffen de uitwerking. Het gebeuren blijft een week in Mic kery en reist dan veertien dagen door het land. BILTHOVEN Voor de Wereldmu- ziekdagen van de „International So ciety for Contemporary Music" die van 9 tot 16 mei 1978 in Helsinki worden gehouden, zijn door de Ne derlandse sectie zes werken aan de internationale jury toegezonden. Het zijn composities van Oeert van Keulen, Willem Frederik Bon, Ru- dolf Escher, Joep Straesser, Theo Loevendie en Tristan Keuris. Deze werken zijn geselecteerd door een commissie bestaande uit dr. Jos Wouters, prof. dr. Marius Flothuls en Ton de Kruyf. DELFT Het amateur-cabaretfes tival „Cameretten" zal dit Jaar voor het eerst Delft een hele week in het teken van het cabaret plaatsen. Het bestaat nu uit twee gedeelten het cabaret-concours, en een gedeelte dat cabaret van een andere zijde belicht. Op 28 en 29 oktober worden voor ronden gehouden waarbij het pu bliek meedoet om de beste zes te selecteren. De finales worden gehou den op 4 en 5 november in de aula van de Technische Hogeschool. Daar worden de prestaties beoor deeld door een jury die dit jaar zal bestaan uit: Wieteke van Dordt, Loeki Knol, Theo Ordeman, Han Peekei, Ruud Kuyper en Bart de Groot. Het festival wordt afgesloten met een optreden van Jasperina de Jong. Na afloop van de vier avonden worden alle bezoekers uitgenodigd voor een feest in de Koornbeurs. Andere programmapunten van „Ca meretten "77" zijn1 dinsdag 1 novem ber Wim lbo, die in de Koornbeurs over cabaret van toen en nu vertelt (gratis toegang), woensdag 2 novem ber een forum over cabaret in de Koornbeurs (ook gratis toegang). Op maandag, dinsdag en woensdag zal bovendien een workshop georga niseerd worden waarin allerlei ama teur-cabaretgroepen o.l.v. Fred Flo- russe en George Qroot van Don Quishocking zullen „oefenen" voor het publiek. Kaarten voor voorronden en finales zijn vanaf 20 oktober verkrijgbaar bij de VW Delft, de Koornbeurs en het Waagtheater. Met de nieuwe ABN Girospaarrekening. De naam zegt het al. Met deze nieuwe spaarvorm van de ABN kan alles per post Storten en opnemen kan gewoon met behulp van uw eigen rekening. Voor het opnemen krijgt u speciale formuliertjes thuis, waarmee u het geld dat u wilt opnemen kunt laten overboeken naar uw gewone rekening. Tot f 5.000,- per maand is uw saldo direct beschikbaar, daarboven geldt een opzegtermijn van 1 maand. De ABN Girospaartekening is dè manier om geen 4, maar 5% rente te maken zonder dat uw geld vaststaat, zonder opnamekosten. Bovendien regelt u alles vanuit uw gemakkelijke stoel. U bent natuurlijk ook vrij om per kas in te leggen, als het maar gaat om een bedrag van ten minste f 1.00Ö,-. De eerste inleg door overboeking is minimaal f 250,-. Waarom zou u niet vandaag al gaan profiteren van 1% meer rente? U kunt mij helpen door meer informatie te sturen over de ABN Girospaarrekening. Naam: Adres: Woonplaats: Heeft reeds een rekening bij de ABN: ja/neen. Zo ja, bij ABN-kantoor: _Tet:_ In ongefrankcerdc envelop jenden aan: Algemene Bank Nederland, Afd. O.D.50, Antwoordnummer 1555,1000 PA Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9