Strijd om zetels De tekening van een lezer Lila herfst bij Heymans Commentaar Breder draagvlak (1) Breder draagvlak (2) Namen spelen beslissende rol bij formatie Overijssel vraagt gegevens kerncentrales Room eraf. snuif: een gevaarlijke hobby gezond meevaller tot elf tellen geen traan ondergrondse DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet Van de rijkere landen is er geen waar het percentage van de totale bevolking dat beroepsarbeid ver richt zo klein is als in Nederland. Anders gezegd: in ons land moeten dagelijks ongeveer 35 actieven de kost verdienen voor zichzelf èn 65 in-actieven. Terwille van de duidelijkheid blij ven we nu maar over actieven en niet-actieven spreken; het betekent geenszins dat de laatsten geen werk doen of hebben gedaan in hun le ven; in dit verband bedoelen we er niet anders mee dan: „niet in het arbeidsproces opgenomen." Een van de meest opvallende aan bevelingen om het aantal niet-actie ven terug te dringen is wel dat de Raad het investerings-stimulerings- beleid minder streng wil binden aan het werkgelegenheidsbeleid. In meer huiselijke taal betekent dit dat meer winst in bedrijven niet zo maar in werk kan worden omgezet. Men kan veel beter, meent de Raad, zorgen dat er een zo sterk mogelijk bedrijfsleven ontstaat, dat met name ook goed kan concurre ren met het buitenland. En met de dan te behalen extra winsten zou den meer arbeidsplaatsen kunnen worden gefinancierd in de niet com merciële sectoren (ziekenhuizen, enzovoort). Met name voor de minister-presi dent moet deze aanbeveling uit het rapport niet erg vriendelijk klinken. Hij is namelijk een van de promo tors geweest van het idee „om waarborgen te vragen voor de om zetting van meer winst in werk". Als over enige tijd het wetsontwerp investeringsregeling (WIR) in de kamers wordt behandeld, waarin Enkele jaren geleden waren deze verhoudingscijfers tussen de actie ven en niet-actieven nog bijzonder gunstig en was het draagvlak van de actieven zeer behoorlijk. De laatste jaren is het vlak echter veel te smal geworden en er dienen (dus) veel meer arbeidsplaatsen te worden ge creëerd. De Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) heeft nu een zeer omvangrijk rapport „Maken wij er werk van" samen gesteld, waarin de verhouding tus sen actieven en niet-actieven diep gaand wordt belicht. deze kwestie ook speelt, zal er on getwijfeld een nieuwe discussie over deze belangrijke aanbeveling ont staan. Het komt ons voor dat de opstellers gelijk hebben met deze aanbeve ling, maar het probleem hoe die extra winsten moeten.'worden „af getapt" zal niet gemakkelijk oplos baar zijn. Er is nog een ander element dat vermelding verdient. Het rapport (320 pagina's met twee bijlagen) komt met niet minder dan 24 aanbe velingen om een „breder draag vlak" te creëren tussen de actieven en de niet-actieven. Uit vrijwel elk van deze aanbevelingen kan worden opgemaakt dat er nog zeer veel studie en tijd nodig zal zijn omdat hoogstnoodzakelijke geschetste doel te bereiken. Met anders woorden: dit rapport maakt opnieuw duidelijk dat de tijd van volledige werkgelegenheid, for se groei, fraaie winstcijfers, naar het lijkt, voor lange rijd achter de economische horizon is verdwenen. door Gerard van der Wulp DEN HAAG De kabinetsformatie is deze week in haar meest ondoorzichtige fase gekomen, nu de informateurs Den Uyl en Veringa zijn begonnen met de zetelverdeling in het nieuwe kabinet. Formeel heet het dat zij zich slechts bezig houden met de „departementale indeling". Maar al worden er in het overleg met de fractievoorzitters nog geen namen genoemd, ze spelen nu reeds een beslissende rol. Van een onzer verslaggevers ZWOLLE Gedeputeerde staten van Overijssel menen dat de rege ring alle gegevens over de eventuele bouw van kerncentrales op tafel moet leggen. Gedeputeerden vinden dat zij tot nu toe niet in staat zijn gesteld een zo volledig mogelijk in zicht te krijgen in de gang van zaken. Dit heeft „Zwolle" geschreven aan de minister van economische zaken. In de brief werd erop gewezen dat de besturen van provincies en gemeen ten een eigen verantwoordelijkheid dragen met betrekking tot het wel zijn en de veiligheid van hun inwo ners. Bij alle voorkeuren voor departe menten namelijk, die de fractievoor zitters van PvdA. CDA en D'66 hij de informateurs op tafel hebben gelegd, heeft men ook een kandidaat in het achterhoofd, die meestal reeds zijn gepolst. Dat moet ook wel, want een fractievoorzitter die een claim in een latere fase niet kan waarmaken, om dat zijn kandidaat niet blijkt te wil len, verzwakt zijn eigen positie in de onderhandelingen. Officieel heet het dat de namen van kandidaten pas echt aan bod komen als de informatie-periode na de de partementale Indeling ten einde is, en Den Uyl als formateur de mannen en vrouwen formeel gaat aanzoeken. In Den Haag is echter al duidelijk geworden, dat het voor de informa teurs onmogelijk wordt om PvdA, CDA en D'66 tot overeenstemming te krijgen over de zetelverdeling, als niet mede duidelijkheid ontstaat over de personen, die de verschillen de partijen naar voren willen schui ven. Zoals bekend liggen de opties wat de zetelverdeling betreft nogal uiteen: Het CDA houdt ultimatief vast aan zeven (PvdA) - zeven (CDA) - één (D'66), informateur. Den Uyl wil naar verluidt keihard vasthouden aan acht (PvdA) - zeven - één, en D'66 wil niet één maar twee zetels. Toezeggingen Deze kloven vallen naar verwachting niet slechts te overbruggen doQr de partij die in dit cijferspel toegeeft, kwalitatief zwaardere zetels in het vooruitzicht te stellen, maar tevens moeten daar toezeggingen aan ge koppeld worden over de personen die de verschillende partijen kandi daat stellen. Zo zal de PvdA toe schietelijker jegens het CDA zijn als mensen als Boersma voor een voor de PvdA gevoelige post naar voren worden geschoven inplaats van bij voorbeeld Andriessen, terwijl het CDA meer zal instemmen met na men als Duisenberg en Van der Stoel dan met die van Meijer en Pronk. veelheid van verhalen en geruchten over personen, die in Den Haag de ronde doen. Verreweg het merendeel daarvan blijkt steeds weer te berusten op al dan niet met opzet de wereld inge brachte onjuistheden of halve waar heden, en slechts een gering deel bevat een kern van waarheid. Dat betreft dan natuurlijk nog slechts de waarheid van het moment zelf, want er hoeft maar een kleinigheid te gebeuren en het hele pokerspel ligt door elkaar en het kandidaten- pakket van de verschillende partij en ziet er weer net wat anders uit. De kaarten zoals zij nu liggen Voor de PvdA liggen enkele kandi daturen volstrekt vast. In de eerste plaats is het Den Uyl als premier. Vervolgens is een voortzetting van het ministerschap van Van Keme- nade op onderwijs onwrikbaar. Ver der opteert de PvdA voor sociale zaken, waarvoor staatssecretaris Meijer als duidelijke kandiaat ge noemd wordt. De prolongaite van Duisenberg op financiën is nog niet erg zeker, maar kandidaat-premier Den Uyl schijnt er op te staan de Romende jaren opnieuw met hem samen te werken. Zijn parij is daar niet dol op, omdat Duisenberg tegen het financieel- en sociaalecono- misch akkoord stemde. terie van Justitie. De CDA-top heeft al gesteld dat indien Van Agt die voorkeur heeft, deze onvoorwaarde lijk gehonoreerd dient te worden. In de CDA-top. lijkt de onderlinge verdeling tussen de drie partijen van de zeven geclaimde ministers posten niet al te veel interne strijd meer op te leveren. Het draait waar schijnlijk uit op vier KVP-ers, twee anti-revolutionairen en één CHU'er, mits die laatste CHU-zetel een kwa litatief zware post is. Voor de KVP lijkt dus de kandida tuur van Van Agt imiddels duidelijk te zijn, en verder staan op het lijstje de voormalige KVP-leider Andries sen, en minister Lubbers. De invul ling van de vierde KVP-plaats is onduidelijk. Minister Van der Stee maakt er een kans voor, maar dat 'hangt ook af van welke posten er uiteindelijk te verdelen zijn. Minis ter Westerterp lijkt vrijwel zeker af te vallen. Tailleur van lila compose tweed, met een kort jasje en een rimpelrok voorzien van steekzakken. Dit hele warrige pakket ontvouwt zich deze dagen op de tafel van de informateurs, en het lijkt erop dat zij nog zeker twee weken bezig zul len zijn met het ontwarren van de kluwen. Een kluwen, die deze weken nog verder geklit is en.wordt door de Justitie Die kaart ligt voor minister van ont wikkelingssamenwerking Pronk precies andersom. Den Uyl zou hem niet terug willen, maar het PvdA- partijbestuur geeft aan Pronk prio riteit boven minister Van der Stoel van buitenlandse zaken. Die post, maar meer nog die van Stemerdink op defensie, wil de PvdA eventueel inleveren bij het CDA, om daar dan justitie voor terug te claimen. Wie die post dan moet gaan bezetten is nog onduidelijk, er zijn in parlemen taire socialistische kring geen uitge sproken kandidaten. Het is onwaarschijnlijk dat de PvdA justitie krijgt, omdat steeds duide lijker wordt dat CDA-leider Van Agt zich in het geheel niet aangetrokken voelt tot het blijvend uitoefenen van het fractievoorzitterschap, en weer terug blijkt te willen naar zijn minis- AR-zetels Voor de twee AR-zetels zijn de eer ste kandidaten de Kamerleden Schakel (verkeer en waterstaat of binnenlandse zaken) en De Koning (Landbouw). Hierbij gaat men ei van uit dat Van Agt inderdaad naar het kabinet gaat, en AR-leider Aan tjes als fractieleider in de Kamer achter blijft. Meteen hierna volgen minister Boersma en senator Albe- da. De huidige minister van Binnen landse zaken De Gaay Fortman sr. keert in verband met zijn pensioen gerechtigde leeftijd vrijwel zeker niet terug. Bij de CHU is Kruisinga de onbe twiste kandidaat voor een minis terspost. met voorkeur voor buiten landse zaken. Defensie, door de PvdA zo genereus aangeboden, wil het CDA vooralsnog liever in socia listische handen laten. Bij D'66 tenslotte zal naar verwach ting niet fractieleider Terlouw als eerste kandidaat naar voren gescho ven worden, maar staatssecretaris Zeevalking. In D'66-kring meent men dat Terlouw de vrijwel geheel vernieuwde Kamerfractie nu nog niet kan verlaten. Kandidaat voor de tweede geclaimde post is voor malig leider Van Mierlo. Een show bij Max Heymans is een evenement waar velen zich uitge breid op verheugen. De salon aan de Den Tex-straat in Amsterdam is tot aan de nok toe gevuld, zelfs op de smalle trap en in de kleine gang zitten mensen, waar de mannequins zich doorheen trachten te wringen. Er wordt veel gelachen om de opmer kingen van Max Heymans die. ge huld in werkkledij, vanuit de deur post meekijkt. Na aankondiging van de entre-acte roept hij met de nodige zelfspot: „Ik doe zelf de lichtjes uit. burgerlijk hè" en bij het verschijnen van een volumineus barokachtig zwart taftzijden pak met veel zwarte pailletten en verdikte stiksels: „Als ik een onrustige bul heb", in de rich ting van Mathilde Willink die in een Fong Leng gewaad met witte en roze ruches aan op een fragiel gouden stoeltje pronkt. Nuances Met het traditionele „l'Heure de Col lection" opent de show en het is direct duidelijk, ook al door de kleur van de aankondiglngskaart, dat Max Heymans deze winter in allerlei lila nuances ziet. Lila met grijs, lila met zuurstokroze en lila dat van blauw naar rook-blauw toevloeit. Wapperende sjaals, royale omslag doeken met franje en gedrapeerde foulards om het hoofd vergezellen de meeste pakken en ensembles, die door rimpelrokken en wijde klok- en strokenrokken meedoen aan dit be wegend silhouet. Lijfjes vallen wijd en bloezend, ook de hals is vaak gerimpeld aan een pas De taille is geaccentueerd door brede ceintuurs, een enkele keer iets verlaagd en licht bloezend. Straat-en reisensembles zijn voorzien van korte kleine jasjes onder pellerine capes en gladde iets kortere double-face Jassen met bles accenten langs de kanten en dwars iets boven de heup. „Den Haag" „Den Haag Vandaag" doet een semi- zakelijk pak verwachten, hetgeen klopt Onder grote hilariteit ver schijnt een beeldschoon knie-lang grijs tweed kiel met raglan mouwen en een openvallende kraag op een rechte broek. Een zwarte breed ge rande hoed en-een fraaie Ieren werk- tas aan de schouder perfectioneren het totaalbeeld. Jammer genoeg pa raderen de dames en de heren zelden zo verzorgd over het Haagse Bin nenhof ..Can't we be friends", een blauw avondpak met een split tot de navel waarover een blauw brokaten jasje, lijkt zeer uitnodigend Voor het cocktail-uur brengt Max Heymans crêpe de chine imprimé. schouderlo- ze zigeunerinnen jurken in lila en blauw en een pak van geborduurde lavendel jersey, met een pofbroek en blousson jasje De komende weken worden nog twee shows gegeven, op 9 oktober in het Amstel Hotel in Amsterdam en op 16 oktober in Hotel des Indes in Den Haag. beide rond het lunchuur Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. R.ust*i^ temidden, der woedende Laren? HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten Dus toch geen hele week acht ereen oudewijven-zomer. In plaats daarvan een duidelijke terugval gisteren en minder mooi weer dan er in deze kolom men aan het lezerspubliek was voorgespiegeld. Het hogedruk- gebied boven Polen heeft niet kunnen verhinderen, dat er een front met motregen en regen is komen opzetten, vergezeld van een herfstachtig aandoende waaiwind. Vooral tussen vier en vijf uur 's middags was het in het noorden en westen allesbe halve fraai. Op dat moment werd er in het zuiden en zuidoos ten nog negentien of bijna twin tig graden afgelezen. Op het ogenblik dat deze toelichting verwoord wordt, waren er nog geen telefoontjes binnen van mensen die even wilden vertel len, dat het regende met duide lijk iets in hun stem van: En je had mooi weer voorspeld! Alsof een weerman de enige zou zijn, die niet wist dat het was gaan regenen (van lokale buien was woensdagmiddag geen sprake). Het extra sterk uitdiepen van een depressie die snel over de Hebriden naar het noord noordoosten trok om daar te worden opgenomen in een de pressiekerkhof, was schuldig aan de natte inbreng. De baro meters daalden langs zijn baan in de nacht van dinsdag op woensdag met acht negen mil libar in drie uur. Gretna Green in zuid-Schotland ving maar even drieëndertig millimeter water in twaalf uur tijd. Neen, het was echt geen katje om zonder plas tic handschoenen aan te pak ken, dat minimum. Vandaag begint de natuur met een schone lei. Zonnige perioden zullen het weerbeeld opfleuren en regen van betekenis is on waarschijnlijk, zelfs blijft het op de meeste plaatsen vermoede lijk droog. Sterke drukstijgin- gen van zes millibar in drie uur tijd achter de Schotse depressie deden woensdagmorgen vroeg al vermoeden, dat het donder dag de betere kant zou uitgaan, zij het ook dat de temperatuur een toontje lager moet zingen: maximaal achttien graden. Maar.sterke luchtdrukstij gingen moeten altijd met arg waan bekeken worden, want zij gaan doorgaans niet vooraf aan standvastig weer. We zien dan ook dat zich op de oceaan voort durend nieuwe depressies vor men. die naderhand de wind weer in de zuidhoek terugdrin gen en zullen doen toenemen en later in de week de regenkans opnieuw vergroten. In de Londense tweeënzeventig uur-prognose werd gisterenmid dag ook gerept van de tropische storm „Dorothy" ten noord oosten van de Bermuda's op weg naar het noordoosten. Wie weet trekt dit minimum in West- Europa tijdens het weekeinde op een of andere manier nog wel de aandacht. Nog een laatste actuele inbreng, de computerkaarten voor ach tenveertig uur vooruit (500 milli- bar-vlak) die gisteravond na ze ven uur via facsimilé binnen kwamen, geven een strakke en zeer langgerekte en bovendien krachtige westelijke circulatie te zien. die van het oosten van de Verenigde Staten via west- Europa en de Oostzee helemaal tot in west-Rusland reikt. Met die stromingen zullen vermoe delijk wel nieuwe storingen op ons af komen. Dr. M. A. J Visser uit Breda, die ongeveer gelijktijdig met mij in Oostenrijk van het mooie weer heeft genoten (rond 9 september was er daar sneeuw in de bergen die snel weer verdween en hij kreeg in Abtenau in Salzburger- land twee regendagen), deelt mee dat de zomer van dit jaar een cijfer van 44 volgens het systeem-IJnsen heeft verdiend en een warmtegetal van 28 som meerwaarde etmalen war mer dan gemiddeld achttien graden) Dit betekent een zomer aan de koele kant. Vorig jaar waren zo- mercijfer en warmtegetal res pectievelijk 86 en 164. In 1975 78 en 110. In 1974 waren ze lager met respectievelijk 36 en 12. Dit jaar zijn er zeventien etmalen gemiddeld wanner dan achttien graden Celsius geweest, tegeno ver het jaar daarvóór drieën vijftig Verder teruggaande 1975 (39). 1974 (9). 1973 (37). 1972 (15). 1971 (31), 1970 (30) Als uitsmijter nog het volgende: wist u dat de mensen in vroeger tijden, de wind voor een levend wezen hielden? Men zei „De wind. het hemelse kind". In Twente werd een wervelwind een „windhekse" genoemd Vroeger meende men. dat er stormwind ontstond, als iemand zich opgehangen had. Bij wind stoten zei men; Er is alweer een zelfmoord gepleegd Amsterdam zwaar bew 20 02 Dr Bill geheel bew 20 06 Dcelen regen 20 04 Eelde zwaar bew 19 1 Eindhoven geheel bew 20 u Den Helder geheel bew Rotterdam zwaar bew 19 Twente regen 19 I* Vlissingen geheel bew 19 0 Zd Limburg motregen 0 1 Aberdeen half bew 18 0 Athene half bew 18 0 Barcelona onbewolkt 2.S 0 Berlijn zwaar bew 16 O Bordeaux zwaar bew 26 0 Brus-.el geheel bew 19 0 Frankfort zwaar bew. 20 0 Gentvc zwaar bew 21 0 Helsinki zwaar bew II 0 Innsbruck licht bew 21 0 Klagenfurt onbewolkt M 0 Lissabon onbewolkt 31 0 Locamo geheel bew IS 0 Londen half bew if. 0 Luxemburg half bew 17 0 Madrid onbewolkt 27 0 Mailorca half bew 0 München half bew 16 0 Nice zwaar bew 21 0 Oslo regen 10 4 Part)s zwaar bew 23 0 Rome onbewolkt 0 Spilt onbewolkt 20 0 Stockholm geheel hew 12 n Wenen onbewolkt 14 0 ZQrich licht bew 19 0 HOOGWATER vrijdag 30 sep- tember Vlissingen 3.30-15.37. Haringvlietsluizen 3.44-16.01 Rotterdam 5.44-17.43. Scheve- ningen 4.39-16.57. IJmuiden 5.15-17.33, Den Helder 9.36-21.38 Harlingen 11.45. Delfzijl 1.33-13.42 „Buig met staatsie Twee voet achteruit in spatie Weer vooruit met gratie Buig nu zonder bla- matie Naar de manier der Fran- sche natie Haal uit Uw zakcami- sool Als of gij het deed op het parool Dat u geleerd werd in de Fransche school Uw snuifdoos klein, groot of mignool Klop er op met manieren Snuif met ede ler swieren Open hem gezwind Bied hem aan uw vrind." Zó moest je snuiven snuiftabak uiteraard vond men in de acht tiende eeuw. Het was een hele kunst en een compleet ritueel, en vooral de dandy's die er prachtige snuifdozen met bijbehorende zilve ren lepeltjes en een grote, puur- zijden zakdoek op nahielden, geno ten er van. Kritiek was er toen ook al op deze vorm van „roken": ..'t Is al de wereld kennelijk dat de Hol landers (die thans ter tijd meer andere misselijke fratzen van hun ne naburen overnemen), zich ook gewennen tot het gebruiken van snuiftabak, 't zij met of zonder geurmenging; aan welke sommige zoo verslaafd zijn, dat zij bijna op elk oogenbllk hun doosje uit den zak halen, en hunne neusgaten, die met wijde opspalklng daartoe reeds gezet zijn, geel maken met het stof, dat langs de lippen en de kin neerstuift. Nog ohlangs was ik bij iemand, die zijne boekoefenin gen niet konde volbrengen, of 't snuiftabakdoosje moest nevens hem openstaan. Ik durve niet zeg gen hoevele ponden zuiver tabak- stof hij met zijn neusgaten verslon den heeft." Een citaat van Petrus Rabus uit 1694, dat we net als dat eerste vonden in het dertien Jaar geleden verschenen boekje „Pijpen en ta bak" van G. A. Brongers, nog steeds conservator van het Nie- meyer Nederlands Tabacologisch Museum. We werden daaraan her innerd door een telexbericht met de mededeling dat de Engelsen in eens weer zo verzot op snuif zijn. De tabakshandelaren constateren een groeiende vraag naar de „tinne tjes" met zeer fijn gemalen tabaks melange met olie en parfum, die samen „snuif" heten. Vorig Jaar hebben ze daar voor zo'n vijftig miljoen gulden van het blijkbaar smakelijke spul verkocht, en sinds kort ls er zelfs een speciale snulfuit- rustlng in de handel. Klanten zijn vooral mannen die bang zijn gewor den voor de risico's van sigaretten roken. Ze kunnen kiezen uit wel driehonderd „smaken". Een Lon dense verkoper verklaart „dat snuif alleen maar fijngemalen ta bak met verschillende toevoegin gen is en een veel veiliger manier om nicotine te gebruiken. Teer en andere schadelijke bestanddelen krijg je zo niet binnen en boven dien is het veel goedkoper dan roken." De heer Kim van Niemeyer spreekt dat fel tegen: „In wezen ls snuif levensgevaarlijk. Bij een erg matig gebruik nog niet. want dan nies je het spul wel weer uit. Maar bij stugge snuivers komen er veel te •veel schadelijke stoffen, óók teer. in de longen terecht, waar ze dan blijven zitten. In de achttiende eeuw stierven daardoor heel wat snulfgebrulkers door verstikking. Snuif is zeker niet ongevaarlijk." Een paar jaar geleden leken er ook in ons land plotseling nogal wat mensen met trek in snuif op te staan. Een kortstondige modegril, die zich kennelijk tot een kleine kring heeft beperkt. Snuif (uitslui tend geïmporteerd) ls nu nog wel in een enkele grote tabakszaak te krijgen, maar dan maar in één. hoogstens twee smaken. Zoveel liefhebberij als in Engeland hebben Nederlanders, zelfs niet tijdens de kortstondige rage, zeker niet in snuif gehad. De Engelsen zijn er trouwens nooit helemaal mee gestopt. Hoewel de opzet totaal is mislukt, heeft het Deense eiland Groenland aan zijn bier-maatregelen toch een enorme financiële meevaller over gehouden. Met ingang van dit jaar hadden ze daar een extra belasting op bier ingevoerd: bijna twee kwar tjes op elk flesje bier. De autoritei ten hadden gehoopt dat de Groen- landers daardoor minder bier zou den gaan drinken, maar niks hoor: ze dronken er minstens evenveel van en betaalden gehoorzaam de verhoogde prijs. Gevolg: het eiland heeft tot zijn verrassing ineens een kleine zes miljoen gulden over. En dat terwijl ze het Jaar begonnen met een tekort van bijna drieën eenhalf miljoen. Fietsen is erg gezond!, staat in het vijftiende deeltje van de Lantaarn reeks en die reeks behelst, wat men noemt, informatieve boekjes voor de jeugd. Het citaat is, naar zich den ken laat, uit een boekje over de fiets. Het bijgaande tekeningetje ook. De titel is: „De fiets brengt ons verder." Hier zijn nog vijf andere titels (want we kregen zes nieuwe deeltjes toe gestuurd): ..Rembrandt", „Konij nen in de duinen", „Geschiedenis in turf", „Brood-broodnodig" en „De Deltawerken". Uitgeverij Kok in Kampen brengt deze royaal geïllu streerde en in vrij grote letter ge drukte boekjes van 27 bladzijden voor 4,65 per stuk op de markt (bij aankoop van zes deeltjes tegelijk is de prijs 4,25 per deel). De uitgever mikt op kinderen van acht tot tien jaar, maar we vernemen dat middel bare scholieren met behulp van deze werkjes een „spreekbeurt" voorbe reiden. Gerdina is een bijzondere chim pansee. Een jaar geleden is ze in Ouwehands Dierenpark geboren met elf vingers, waarvoor veel be langstelling van de kant van de artsen bestond en bestaat Aan één hand heeft Gerdina vijf vingers en een duim, maar uit röntgenfoto's ls wel duidelijk geworden dat die ex tra een volwaardige vinger ls en geen uitwasje waar je niks aan hebt. De aap zal er veel gemak van kunnen hebben, denken ze bij Ou wehand; nu al heeft ze op haar soortgenoten voor dat ze tot elf kan tellen. In dezelfde dierentuin zijn een zwarte panter en een Jaguar In ver wachting. allebei voor de tweede keer. De jaguar wist de vorige keer niet wat haar overkwam, vrat het jong met huid en haar op en dus wordt zij extra in de gaten gehou den. Het Jong van de zwarte panter ls voorspoedig opgegroeid en woont nog altijd „thuis". Het is Amro genoemd, niet naar de be kende bankinstelling, maar naar de moedersteden van de ouders: Am- (sterdam) en Roftterdami, respec tievelijk de geboortestad van de vader (Artis) en de moeder (Blij- dorp). Stapels uien moest die lezeres van Li belle snijden voor de goulash. Ondanks veel hoongelach van de rest van het gezin pakte ze resoluut de duikerbril van haar zoon en zet te die op Weliswaar was er van haar gezicht niet veel meer te zien, maar ze heeft bij het uien snijden dit keer geen traan hoeven laten Enige nadeel: als er aan de deur gebeld wordt, zou Je misschien wel eens kunnen vergeten de buiten model-bril af te zetten en dat geeft de bezoeker ongetwijfeld een ver keerde indruk van de vrouw des huizes. Herinnert u het zich nog, van die niet-bestaande „ondergrondse luchtvaartmaatschappij" in een Amerikaans telefoonboek? In een puur Hollandse telefoongids heeft de heer Mevius uit Amsterdam-Os dorp ook zoiets gevonden. Wel met fout of nletrbestaand. zoals die on dergrondse, maar net als die ande re wel opmerkelijk In dat boek werd aangekondigd. Jansen Dr H J. Tandarts (volgt adres en tele foonnummer) en daaronder: m l.v. dec. 77 kiezen (nieuw telefoonnum mer) Wie nu de regeltjes met „tandarts" en „kiezen" precies on der elkaar zet. zoals in dat telefoon boek. ziet vanzelf waarom het zo gek staat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5