'Meer werk in dienstensector' School moet meer letten op 'thuistaal' perö* PïdA Profiteerde JtpC van grote opkomst Bewijzen? Wetenschappelijke Raad bepleit: Justitie zet speurtocht naar extremisten voort Zuid-Afrika Grote meerderheid: Texel wijst een nieuwe veerboot af Verkiezingsonderzoek toont aan: De Wadden... Heerlijk nazomeren op Texel Ondanks nieuwe eis van RAF Geertsema (VVD) wil relatie met D'66 verbeteren T F. IT 20 TA&tM' GÊFANGiNER DC F RAF Misverstanden rond reis van prinselijk paar eerst m'n §(ud%hcü$e opeten i Conferentie in Amsterdam teken van toegenomen belangstelling Dat Nilfisk schoonmaakmachines uw onderhoudskosten drastisch kunnen verlagen? Daag ons eens uit! Dialect niet langer als „minder" gezien DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet Van onze Haagse redactie DEN HAAG De overheid moet ernaar streven, dat er niet in de eerste plaats in de industrie, maar in de dienstensector nieuwe arbeidsplaatsen komen. Steun van de overheid aan investeren de bedrijven in de industrie moet er vooral voor zorgen, dat deze bedrijfstak krachtig genoeg is om het geld op te brengen, waarmee buiten de industrie de werkgelegenheid vergroot kan worden. Dat is kort samengevat een van de aanbevelingen uit het rapport „Maken we er werk van?", gisteren uitgebracht door de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid. Een winstgevende industrie biedt de overheid financiële mogelijkheden om de dienstensector uit te breiden bij voorbeeld door subsidies aan werkgevers, die nieuwe arbeids plaatsen scheppen en zelf voor nieuwe werk in bij voorbeeld onder wijs en gezondsheidszorg te zorgen. Het advies van de raad strookt niet met de voornemens van de regering m het wetsontwerp investeringsre kening (WIR). Dit wetsplan, bedoeld om de investeringslust van onderne mers aan te wakkeren, richt zich met name op sectoren, die de afgelopen jaren in moeilijkheden zijn geraakt. De industrie is daar de belangrijkste Verdeeld Het is de bedoeling van de regering, dat via het „arbeidsplaatsenkriteri- um" een investering hoger beloond wordt naarmate er meer werkgele genheid mee gemoeid is. Het is overi gens nog zeer onduidelijk hoe dit kriterium eruit zal zien. Het advies van de Sociaal Economische Raad, dat de regering hierover nog krijgt, zal naar het zich laat aanzien zeer verdeeld zijn. Ook binnen de Tweede Kamer lopen de meningen uiteen. In de industrie worden aldus de raad veel meer dan in de diensten sector, mensen door machines ver vangen. De overheid, die via finan ciële steun investeringen wil bevor deren terwille van de werkgelegen heid, zal steeds grotere bedragen moeten neertellen. Al dat geld zou echter niet kunnen verhinderen, dat de Nederlandse industrie door de nadruk op de werkgelegenheid achterblijft bij concurrenten. Verlies aan arbeidsplaatsen kan daar het gevolg van zijn. De overheid moet bij investeringen in de industrie de na druk leggen op verbetering van de produktiviteit. Uit de industrie moet dan geld „ge tapt" kunnen worden voor nieuwe arbeidsplaatsen in andere sectoren. Uit een toelichting door leden van de raad bleek gisteren, dat niet aan gegeven kan worden wat de effecten van die „aftapping" zullen zijn. Gro te effecten worden overigens niet verwacht. „We zullen in de toekomst echt niet meer kunnen zeggen dan: alle beetjes helpen", aldus de raad. Geld „tappen" delen. De keus valt op deze tweede „weg". Deze benadering sluit aan bij de opvattingen, die in de maat schappij het meest verbreid zijn. aldus de raad. De raad bepleit in het belang van de werkgelegenheid een andere wijze waarop de sociale verzekerin gen gefinancieerd moeten worden. Het verlies aan arbeidsplaatsen kan voor een deel toegeschreven worden aan sterk gestegen sociale premies, die immers leiden tot hogere ar beidskosten voor de werkgevers, al dus de raad. De raad geeft een aan tal alternatieven voor het bestaande stelsel van premieheffing. Alle alter natieven houden in, dat de produk- tiefactor arbeid minder zwaar belast wordt, juist daar waar die factor het grootst is. Van één onzer verslaggevers DEN BURG De meeste bewo ners van Texel zijn niet gelukkig met de komst van een nieuwe veer boot die meer auto's naar het wad deneiland kan brengen. In een half september gehouden volksstem ming zegt 85 procent van de onder vraagden nadelen te verwachten van de nieuwe dubbeldeks veer boot, die de NV Texel's Eigen Stoomboot Onderneming (TESO) deze zomer heeft besteld. De nieuwe dubbeldeks veerboot zou in 1980 in gebruik kunnen wor den genomen, waardoor jaarlijks twee keer zoveel auto's kunnen worden genomen, waardoor jaar lijks twee keer zoveel auto's kun nen worden overgezet dan momen teel gebeurt. Uit de stemming blijkt dat de overgrote meerder heid van de bevolking van Texel vindt dat er nu al genoeg of te veel „vreemde" auto's op Texel komen. De afgelopen zomer waren meer dan tienduizend „vreemde" auto's per dag op het eiland. De volksstemming is georgani seerd door de commissie volks stemming „Wij en TESO". De vra genformulieren werden verspreid door 150 vrijwilligers aan inwoners van achttien jaar en ouder. In to taal werden 5.723 vragenlijsten ver zameld. Een hoog aantal, omdat bij de gemeenteraadsverkiezingen in 1974 slechts vierhonderd mensen meer hun stem uitbrachten. Iets meer dan 4800 stemmen waren bruikbaar. Van de ondervraagden verwachtte slechts negen procent voordelen van de nieuwe veerboot, terwijl zes procent vond dat er best meer auto's op het eiland kunnen komen. Overigens is het geenszins zeker of die nieuwe boot (kosten: 36 tot 40 miljoen gulden) ooit zal kunnen varen, want zowel in de haven van Texel als in de haven van Den Helder zullen nieuwe aanlegvoor- zienlngen moeten worden aange bracht. Het provinciaal bestuur van Noord-Holland heeft echter al duidelijk gemaakt dat niet zomaar van alles met het havengebied m^g gebeuren, terwijl ook de gemeente Den Helder weinig voor een uitbrei ding van de capaciteit voelt. De lange rijen wachtende auto's bezor gen de stad veel overlast. ADVERTENTIE Centraal in het rapport staat het probleem dat een slinkende groep actieven (werkende mensen) de overheidsuitgaven en sociale uitke ringen financieel op peil moet hou den. De raad kiest in het rapport uit wat genoemd worden twee we gen: Aanvaarden, dat een steeds groter wordende groep niet meer aan het arbeidsproces deelneemt. Of arbeidsplaatsen scheppen en be staande arbeidsplaatsen beter ver- Experimenten ADVERTENTIE Van onze parlementsredactie DEN HAAG De grote winst die de PvdA maakte bij de Kamerverkiezingen van 25 mei is voor het merendeel te danken aan de bijzonder grote opkomst van de kiezers, en in mindere mate aan de nieuwe kiezers. In het „stemverkeer" tussen de partijen onderling leed de PvdA zelfs enig verlies. De raad waagt zich overigens niet aan een oordeel over de alterna tieven. Andere adviezen van de raad zijn: meer experimenten met vervroegde pensionering, experimenten met ar beidstijdverkorting (waarbij een werknemer kiest: loonsverbetering of meer vrije tijd) en een betere beloning voor onaangenaam werk. Een hogere beloning zou de belang stelling voor dit soort werk kunnen stimuleren, daardoor zou minder vaak een beroep gedaan worden op buitenlandse werknemers. De raad doet de regering verder een tweetal aanbevelingen aan de hand, bedoeld om het „vermijdbaar" ziek teverzuim onder werknemers terug te dringen. In de eerste plaats zou geëxperimenteerd moeten worden met extra verlofdagen. Elke eerste dag van een ziekte wordt echter afgeboekt als „verlofdag" (tot het maximum van vijf dagen). De twee de suggestie behelst het toekennen van extra buitengewoon verlof. Er moet dan sprake zijn van een „socia le indicatie van overbelasting". Ons commentaar staat op pag. 5 Vraag de gratis brochure Hotelarrangementen b.v. 3 dagen v.a. f 74,all-in, en/of de Bemiddelingsbrochure voor bungalows, appartementen en huizen. Inlichtingen en boekingen WV Texel, Postbus 3, Den Burg.Tel. 02220 - 28 44. Publikatic in samenwerking mei hel Nationaal Bureau voor Toerisme.Den Haag. V Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Nederlandse justitie zal de speurtocht naar de drie Duitse vrouwen van de Rote Armee Fraktion die vermoe delijk betrokken zijn geweest bij de schietpartijen vorige week in Den Haag en Utrecht niet beëindigen. Ook het zoeken naar het witte jacht gaat gewoon door. (Cf ANDRÉ KERSTENS Dit blijkt uit het nationaal kiezers onderzoek 1977 dat uitgaande van alle politicologische faculteiten in Nederland dit jaar gecoördineerd werd door de universiteit van Leiden. Ook CDA. VVD en D'66 profiteerden van de hoge opkomst en de nieuwe kiezers, maar in veel mindere mate. Zij moesten het in hun voordelig saldo vooral hebben van de verliezen van andere partijen. Opmerkelijk bij het CDA is, dat deze partij als som van KVP, ARP en CHU voor het eerst sinds 1967, toen voor het eerst een onderzoek werd gedaan weer stemmen weghaalt bij andere partijen, met name bij PvdA en VVD. CDA stemmers, zo blijkt uit het onderzoek, zijn vooral meeleven de rooms-katholieken en gerefor meerden en in mindere mate her vormden. Het aantal meelevende kerkdijken dat op het CDA stemde was ditmaal een stuk hoger dan in 1972. Vervolg van pagina 1 Desondanks wordt in politieke kring de uitlating van de Zuidafri- kaanse vertegenwoordiger toch zeer verrassend en hard genoemd. „Het dreigement gaat namelijk een stuk verder dan de tot nu toe gebruikelij ke waarschuwingen dat het vrije westen Zuid-Afrika nodig heeft juist ter bescherming van de vrije vaart rond de Kaap, gezien de aanwezige Russische vlooteenheden in die strategisch zo belangrijke wateren. Al jaren lang probeert Zuid-Afrika te bereiken dat er met de NAVO op enigerlei wijze een verdedigings overeenkomst voor dat gebied wordt afgesloten. Zo'n overeen komst zou tegelijkertijd een stevige stut betekenen onder het blanke be wind in dat land. Dat is er de reden van dat de NAVO op politiek niveau tot nu streng de hand houdt aan de kreeftskeerkring als zuidelijke grens van het NAVO-verdedigingsgebied en daar valt Zuid-Afrika ruim buiten. Bescherming Iets andérs is overigens dat de mili taire planners al lang een eventuele bescherming van de kaaproute in oorlogstijd op papier hebben uitge werkt. De benadrukking van de be langen die het westen dus bij Zuid- Afrika heeft, hebben niet voorko men dat Zuid-Afrika internationaal steeds minder steun geniet en nu zelfs de Verenigde Staten zeer kri tisch tegenover zich ziet staan. „Mo menteel is niet de vraag aan de orde of Zuid-Afrika dekaaproute werke lijk voor de westerse olietankes zou kunnen afgrendelen, maar het feit dat de Zuidafrikanen zich gedwon gen zien dit soort dreigementen te uiten," aldus een Zuid-Afrika- specialist in Den Haag. Verder blijkt de CDA-aanhang voor wat betreft haar doorsnee mening over een aantal politieke onderwer pen dichter bij de VVD te staan dan bij de PvdA. In enkele opzichten beschouwen de CDA-kiezers zich dan zelfs al iets „rechtser" dan de VVD. Verder blijkt dat de CDA-aan- hang ten opzichte van de andere partijen het meest over te hebben voor ontwikkelingshulp. Als de drie CDA-partijen ook dit maal afzonderlijk de verkiezingen waren ingegaan, zou hun dit 2,5 pro cent verlies hebben opgeleverd ten opzichte van 1972. De VVD zou hier met 1,5 procent méér het meest van geprofiteerd hebben en de PvdA zou ook nog 1 procent gegroeid zijn. Andere uitkomsten van het onder zoek zijn: PvdA en CDA worden door de kiezer het meest genoemd als deel nemer aan een nieuw kabinet. Het werkloosheidsprobleem is voor de meeste kiezers het belang rijkst. Er is een verminderende belang stelling voor de milieuproblematiek. Bijna de helft van de kiezers zag CDA-leider Van Agt als de hoofdver antwoordelijke voor de val van het kabinet Den Uyl. DEN HAAG - ANP. De liberale oud-minister Geertsema wil de bar rières tussen VVD en D'66 slechten om samenwerking mogelijk te ma- ken.Mr Geertsema, thans commis saris van de koningin in Gelderland, schrijft dit in de gastenrubriek van het partijorgaan van D'66, „Demo craat". Mr Geertsema wil een discussie over de vraag of beide partijen Liberaal zijn en zo ja, of Nederland zich dan de weelde van twee liberale partijen kan veroorloven. Als dat het geval Tnlirhtinppn is, komt de vraag op of een veel nauwere samenwerking niet gebo den is. „D'66 en de VVD staan pro grammatisch bepaald niet mijlen ver van elkaar af", aldus de libe raal. Dit ondanks de els die de RAF giste ren via het Parljse weekblad „Libe ration" heeft gesteld. Geëist wordt dat de Westduitse regering onmid dellijk haar naspeuringen naar de ontvoerde Westduitse werkgevers voorzitter Hans-Martin Schleyer in de Bondsrepubliek, Frankrijk, Ne derland en Zwitserland staakt. In „Liberation" verscheen gisteroch tend een foto van Schleyer, die de RAF de redactie had gestuurd. Op de foto was een bord te zien met het opschrift; „sinds twintig dagen de gevangene van de RAF". De foto is maandag In Parijs gepost en werd ondertekend door het „Kommando Siegfried Hausner". 1 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De rijksvoorlich tingsdienst heeft gisteren de geruch tenstroom die ontstond na het on verwachte vertrek van het prinselijk paar naar een onbekende bestem ming in Amerika en hun niet bijwo nen van de doop van de zweedse prinses Viktoria toegeschreven aan een „communicatiestoornis". Naar de RVD vertelde heeft prinses Beatrix meteen, nadat zij veertien dagen geleden werd aangezocht me ter van het eerste kind van het zweedse koningspaar te worden ko ningin Silvia gebeld om haar te zeg gen. dat zij helaas niet in Stockholm present zou kunnen zijn. omdat zij met prins Claus alles hadden gere geld voor een particuliere reis naar de VS. De Zweedse koningin zou hebben verzuimd dit door te geven aan de betrokken hoffunctionaris sen. vandaar hun ontstemde reac ties op het niet komen van de Neder landse Prinses. Over het verblijf van het prinselijk paar in Amerika is nader verteld dat de Prinses en Prins op het ogenblik bij vrienden in de buurt van Was hington logere en de komende tien dagen mèt name een bezoek zullen brengen aan prinses Christina en haar man in New York. (ADVERTENTIE) „De soms gehoorde tegenwerping uit D'66-kringen dat de WD zelf geen liberale partij meer is, maar een conservatieve, mag het mis schien aardig doen in de hitte van de verkiezingsstrijd, maar kan natuur lijk geen stand houden in een dis cussie op niveau tussen volwassen politieke partijen", concludeert mr Geertsema. Het ministerie van Justitie heeft gis teren de medewerking van het pu bliek ingeroepen bij het zoeken naar leden van de RAF. „Iedereen die inlichtingen kan geven over de ver blijfplaats van Duitssprekenden die sinds begin augustus tot nu toe in ons land verbleven en nu afwezig zijn wordt gevraagd de plaatselijke poli tie daarvan op de hoogte te stellen. De politie houdt er ernstig rekening mee dat de gezochte RAF-leden zich schuil houden in vakantiebungalows of in plaatsen of streken waar een hoge bevolkingsconcentratie is. ADVERTENTIE Deze foto van Hans-Martin Schleyer werd gisteren afgedrukt in het Parij- se blad „Liberation". De foto is maandag door de RAF in de Franse hoofdstad gepost. SPD-vooizltter Willy Brandt heeft in een interview met het partijblad „Sozialdemocrat Magazln" gezegd dat bescherming van de vrijheid in een rechtsstaat het enige antwoord is op het terrorisme. Brandt waar schuwde voor al té emotionele reac ties tegen „diegene die de sociale en vrije grondslag van onze rechtsstaat willen schaden". Waarnemend fractievoorzitter van het CDA, Aantjes, heeft aan minis ter de Gaay Fortman gevraagd, wanneer een beroep kan worden ge daan op de bijzondere bijstandseen heden ter bestrijding van terreurda den. Ook zijn collega Koning (WD) heeft om nadere opheldering over deze eenheden gevraagd. Aanleiding tot de vragen zijn de „tegenstrijdige" verklaringen van de Utrechtse hoofdcommissaris van politie en van een woordvoerder van binnenlandse zaken over het inscha kelen van de antl-terreurbrigade. het vers gebraden 10 minuten haantje van Herman Kramer, Joure ...'t ligt bij de vleeswaren ,,Wij zijn verloofd, maar hij weet het nog niet DEN HAAG (ANP) De officier van justitie te Rotterdam heeft medege deeld, dat wegens de fraudes, die in het communautair douanevervoer van melkpoeder zijn ontdekt, tot nu toe vijf arrestaties zijn verricht. Nog enige personen moeten worden ge hoord. (ADVERTENTIE) ■1 i I i Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Scholen zullen meer rekening moeten houden met de taal die kinderen thuis spreken. Dat is het uitgangspunt van de conferentie die vandaag in Amsterdam gehouden wordt op initiatief van de adviescommissie moedertaal van de stichting voor de leerplanontwikkeling. dat je eigenlijk geen stan daard-leerplan kunt maken voor het moedertaal-onder- wijs, dat dan in heel Neder land gebruikt kan worden. In Oost-Groningen moet je het taalonderwijs anders aan pakken dan in Heerlen, en in Wassenaar weer anders dan in de Haagse binnenstad. Die „thuistaal" van kinderen verschilt soms aanzienlijk van de schooltaal. Dat is dui delijk wanneer het gaat om kinderen uit andere landen. Door de vele gezinsherenigin gen bij buitenlandse werkne mers wordt dat aantal nog steeds groter: in 1976 waren er al meer dan 23.00 andersta lige kinderen in het lager on derwijs. Alleen ai in Rotter dam wonen er drieduizend geconcentreerd in vooral oude stadswijken. Daarnaast zijn er dan nog kinderen uit Suriname en ongeveer vijf duizend Molukse kinderen die thuis Maleis spreken. Dat zich bij niet-Nederland- stalige kinderen grote proble men voordoen is wel bekend. Maar voor de taalproblemen van kinderen die in Neder land geboren en getogen zijn. bestaat niet altijd even grote aandacht. Pas de laatste ja ren tekent zich een verbete ring af. Op scholen in Fries land kan Fries als voertaal worden gebruikt. In de tien tallen stimuleringsprojecten die er zijn nemen taaipro gramma's een belangrijke plaats in. Het dialect wordt niet meer als een soort min derwaardige taai gezien, maar soms bewust de school binnen gehaald als de eigen taal van het kind. In het alge meen is de belangstelling toe genomen voor de taai die kin deren op straat en thuis spre ken. De conferentie vandaag in Amsterdam is daar van slechts een teken. Groot probleem Het is niet verwonderlijk dat de verhouding tussen school taal en „thuistaal" een van de eerste grote problemen is waarop de leerplan-makers stuiten. Ze hebben ontdekt Hoe dat precies moet is moei lijk te zeggen maar in de con gresmap zijn wel een paar aanwijzingen te vinden Zo geeft de commissie moeder taal-onderwijs een paar mo gelijkheden voor beter taal onderwijs. Spel belangrijk Het spel is een van de beste manieren om kinderen al- doende met taai bezig te la ten zijn. Hun „thuistaal" kan hier een belangrijke rol spe len. Een tweede mogelijkheid is het door de onderwijzer gestuurde klassengesprek of het meer spontane kringge sprek. Luisteren naar en le zen van verhalen, liedjes zin gen en plaatjes bekijken zijn een derde vorm van taalon derwijs. Poppenkast spelen, rollenspel en toneel zijn zeer geschikt om milieutaal en standaardtaal door elkaar te gebruiken. Het werken in projecten en activiteiten bui ten de school dwingen even eens tot actief taalgebruik in verschillende situaties. Tenslotte wijst de commissie op het belang van het ge sprek met kinderen over taal. Waarom zeg je dat zo. hoe zou je het ook kunnen zeggen, en soortgelijke vragen kunnen kinderen bewust maken van de verschillen tussen stan daardtaal en thuistaal. Bij dit alles is een eerste vereiste dat het kind zich veilig voelt en niet het idee heeft dat zijn eigen taal als iets minder waardigs wordt beschouwd. Voorbereiding In de congresmap staat ook een bijdrage van iemand uit de praktijk, namelijk van Chr. Jonker, hoofd van een lagere school in Rotterdam met dertig procent niet-Ne- derlandstalige leerlingen. Op grond van zijn ervaring met jonge leerkrachten en kweke lingen pleit hij voor een bete re voorbereiding van studen ten op de moeilijkheden die zij later op school tegenko men. Aanstaande onderwij zers zouden veel meer moe ten weten van andere cultu ren, van de psychologie van het anderstalige kind. van de manier waarop je kinderen en ouders moet benaderen, en van integratieproblemen. Flatje en villa Professor dr O. A. Kohn- stamm waarschuwt tegen overschatting van de milieu taal. Uiteraard moet de school hiermee rekening hou den, maar voorop staat toch dat elk kind standaardtaal moet leren. Als je zegt dat milieutaal en standaardtaal volstrekt gelijkwaardig zijn, zeg je hetzelfde als degenen die beweren dat een tweeka- merflat en een villa gelijk waardig zijn. Kinderen die al leen de milieutaal goed sprei ken zijn in de toekomstige maatschappij nu eenmaal kansarm. Belangrijker dan het verschil in taal is misschien de vraag of het kind in kilte dan wel in warmte opgroeit De werke lijke grote taalproblemen lig gen volgens Kohnstamm bij de niet-Nederlandstalige kin-» deren. De verschillen binnen Nederland nemen volgend hem door het oprukken va» de televisie en door de grote re mobiliteit van de mensen eerder af dan toe.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3