Vrouwenbond ,op G.G.' viert 25-jarig bestaan Beroep op de jeugd h Uit brieven van lezers Meer vraag naar bijbels in Azië Al vier jaar beraad kernenergie Lubbers aan hervormden: Gedenkteken slachtoffers van de reformatiestrijd Leven in het Avondland (III) VANDAAG Voorbijgangers DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1977 KERK Trouw/Kwartet 2 Van een onzer verslagge vers ROTTERDAM Van daag komen 2200 her vormde vrouwen in de Rotterdamse Doelen bij elkaar om het 25-jarig be staan van hun bond te vieren. „Hun" bond, dat is dan in dit geval de „Bond van Nederland se hervormde vrouwenvereni gingen op gereformeerde grondslag" Ingewijden In het ingewikkelde or- gamsatiepatroon van de hervormde kerk begrijpen uit de laatste drie woorden van de naam onmiddellijk waarom het gaat: o. dat Is zeker de vrouwenbond van de gereformeerde bonders, zeggen ze dan. en dat is Juist Al is er formeel geen binding tussen de gereformeerde bond en de vrouwenbond, men voelt zich wel nauw verwant in plaatsbepaling in de hervormde kerk Grootste En je volgende gedachte is, dat deze bond dan ook wel de grootste vrou wenclub zal zijn in de hervormde kerk. want Je weet. In de rechtervleu gel zorgen ze er wel voor. stevig geor ganiseerd te zijn. Maar dat is mis, want de hervormde vrouwengroep (presidente mevrouw C. B Blei-Strij- bos te Haarlem) telt 18.000 leden en dan spreken wij nog maar niet eens van de Nederlandse christen vrou wenbond (NCVB). waar ook veel her vormde vrouwen bij zijn aangeslo ten. die tot tachtigduizend komt. Toch mag ook de hervormd-gerefor- meerde vrouwenbond (zoals de jubi lerende bond in de wandeling heet) er zijn met 184 verenigingen, die sa men ruim zesduizend leden hebben. Man Het was merkwaardigerwijs een man. die deze bond in 1952 hielp oprichten: de heer M. Notenboom, schoolhoofd in Hilversum, die heel veel betekend heeft voor de organi satie van hervormd-gereformeerde bonden De bedoeling was tot een band te komen tussen de bestaande vrouwenverenigingen en zendings- kransen. Met dat laatste woord wordt al aan geduid. hoe het werk in de jaren vijftig nog voor een belangrijk deel was. Vroeger lag de meeste nadruk op het praktische vlak. vertelt presi dente mevrouw A. M. Harkema- Visch te Zeist. Men was op de vereni gingen vooral met de handen bezig, handwerken ten behoeve van zen ding en kerk. Die zendingskransen zijn er nu nog wel, maar het accent is toch wel duidelijk verschoven naar de bezinning en de toerusting van de leden. De bond stimuleert dat. „Als vrou wen hebben wij elkaar nodig om antwoorden te vinden op de vragen, die in deze tijd op ons afkomen," zegt mevrouw Harkema. Naast het bijbelonderzoek (waarvoor het maandblad De Hervormde Vrouw veel materiaal levert) stelt de bond telkens thema's aan de orde door middel van regionale ontmoetings dagen. Dit jaar was dat huwelijk en gezin. Thema's van vorige jaren: de prediking in deze tijd. hoe functione ren de ambten, schepping of evo lutie. Gehandicapten Daarnaast is er ook het zich dienst baar stellen in de gemeente in de vorm van ziekenbezoek, bejaarden hulp en ander inspringen waar dat nodig is. En een nieuwe vorm van praktisch werk: vorig jaar is de bond op kleine schaal begonnen met va kanties voor gehandicapten in eigen kring. „Daardoor zijn wij nu pas goed gaan voelen, dat die vakanties maar een heel klein deel zijn van de zorg, die onze gehandicapte broeders en zusters verdienen. Daarom zijn er nu plannen om dit werk op breder basis op te zetten," aldus mevrouw Harkema. Deze bond is er niet op uit. zich veelvuldig in het openbare leven te laten horen. Een uitzondering werd gemaakt, toen het ging om de abor tus. Samen met de vrouwen van de christelijke gereformeerde kerken en de gereformeerde gemeenten werd in december 1976 een grote getuigenis dag in Utrecht georganiseerd als laatste appel op de eerste kamerle den om tegen legalisering van de abortus te stemmen. Het was ook de vrouwenbond, die eerder het initiatief had genomen tot een brief aan de Tweede Kamer van de gezamenlijke hervormd-gerefor meerde bonden. „Wij zijn er al heel vroeg bij geweest, om door middel van ons blad bij te dragen aan de meningsvorming op dit gebied," al dus mevrouw Harkema. Zij sluit niet uit, dat dergelijke stellingnamen in de toekomst meer zullen gebeuren, bij voorbeeld als het gezin bedreigd wordt of de euthanasie aan de orde komt. Vrouw in ambt Er bestaat in de hervormde kerk het zogenaamde „hervormde vrouwen- overleg". Daarin ontmoeten elkaar de hervormde vrouwendienst (geen ledenorganisatie, maar wel een ac tieve groep), de reeds genoemde her vormde vrouwendienst en de vrijzin nig-hervormde vrouwenfederatie. De jubilerende bond zit daar niet in. Mevrouw Harkema verklaart dit door het grote verschil in het werk. „Denk alleen maar aan hoe verschil lend wij denken over de vrouw in het ambt." Er zit nog steeds groei in de bond. Het afgelopen jaar werden er zestien nieuwe plaatselijke verenigingen op gericht. De jubileumactie „Gegeven - goed - gegeven" is bijzonder enthousiast gevoerd. Omdat met de opbrengst vrouwenwerk gesteund zal worden in Kenia en op Celebes (Toradja- land), zal de presidente van de vrou wenbond van de Toradjakerk, me vrouw Lebang, vandaag de jubi leumviering meemaken. Korle duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar Secretaris Hoofdredactie Trouw/Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schnjver vermeld Kafr Kassem Onder de kop „waardige politieke film" schrijft uw recensent op 16 9'77 dat de film „Kafr Kassem" een ..belangrijke bijdrage kan leve ren tot genuanceerd denken." De feiten De afschuwelijke en mensonterende gebeurtenissen in het door Arabieren bewoonde Israë lische dorp Kafr Kassem hebben onnder de Israëlische bevolking des tijd* een stroom van verontwaardi ging veroorzaakt De verantwoorde lijke militairen werden tot de zwaar ste straffen veroordeeld uit de ge schiedenis van de Israëlische mili taire rechtspraak De hoofdverdach te kreeg 17 jaar cel 'een symbolische straf van een dubbeltje volgens de film« de andere soldaten kregen 15 en 8 Jaar gevangenisstraf. „Gemid deld drie jaar" rekent een filmmaker uit' 'Wegens goed gedrag kwamen sommige veroordeelden eerder vrij Een maatregel, dje in Israël ook wordt toegepast op Palestijnse ter roristen i Veel erger dan deze ver draaiing van feiten is. dat Aiomie dmv deze film wil aantonen, dat Kafr Kassem een logisch exces is van het Zionisme Alleen het feit, dat de Palestijnse propaganda al tijd terug moet vallen op Deir Yas- sin '1948i en Kafr Kassem (1956) bewijs* reeds het gebrek aan voor beelden. dal deze stealing zou moe-, ten staven Belangrijker dan de zwa- cU de Israëlische regering uitbetaalde aan de nabestaanden, belangrijker ook dan de twee minuten stilte die het Israëlische parlement in acht nam ter nagedachtenis van de slachtoffers belangrijker zelfs dan de regeringsverklaring van premier BenOnrion waarinhijoazei.dat de gebeurtenissen in Kafr Kassem in strijd zijn met de heilige beginse len van menselijke waardigheid zo als voorgeschreven door het Oude Testament' zijn de principes vastgesteld door de krijgsraad naar aanleiding van het proces Kafr Kas sem ..Het is een soldaat, en zeker een soldaat van het Israëlische leger verboden een ongewapende man. die zich heeft overgegeven. te do den" en verder ..Een soldaat moet weigeren gehoor te geven aan ieder bevel, dat hem als onwettig voor komt Daarmee is het Israëlische leger het enige ter wereld waar een „-.oldaat zich nooit op een bevel kan beroepen Tegen de achtergrond van deze feiten valt de film ..Kafr Kassem" als een goedkoop staaltje van propaganda door de mand. beschouwen. Wie zich zo sectarisch opstelt stelt zich in feite buiten de kerk. Alleen de consequentie hier van wordt niet aanvaard. Te hopen valt, dat de gereformeerde bonders op hun besluit terug zullen komen en niet naar Zuid-Afrika zullen gaan. Gezien de moord op Steve Biko in een Zuidafrikaanse gevan genis is er ook alle reden voor onder deze omstandigheden geen reis naar Zuid-Afrika te ondernemen. De Ne derlandse regering heeft een beter besluit genomen, naar aanleiding van de weigering van Zuid-Afrika het moderamen van de synode toe te laten, door het culturele akkoord op te schorten. Hieruit blijkt meer solidariteit dan uit het besluit van de delegatie van de Gereformeerde bond. Mocht deze reis doorgaan dan dient de synode ter wille van de solidariteit met onze zwarte broe ders in Afrika van haar afkeuring blijk te geven. Want dit kan vooreen gemeenschap als de kerk echt niet door de beugel. Zwijndrecht Ds. H. W. van den Toorn HONGKONG - De vraag naar bijbels en bijbelgedeelten neemt in Azië sterk toe, volgens dr. Heyward Wong, directeur van het bijbelge nootschap in Hongkong. In 1976 werd van de meer den 335 miljoen bijbels en bijbelgedeelten, die de bij belgenootschappen in de hele wereld uitgaven, 56 procent verspreid in Azië. In acht jaar is het aantal in Azië bijna verdubbeld en men rekent erop, in 1980 alleen in Azië vijfhon derd miljoen bijbels en bijbelgedeel ten te kunnen verspreiden. VINKEVEEN De gereformeer de kerkeraad van Vinkeveen heeft naar aanleiding van de open brief van zeven theologen aan de CDA- fractle over de abortus aan de syno de gevraagd „een ernstige verma ning uit te spreken en zo nodig maatregelen te treffen." De visie van de zeven op een democratische be sluitvorming ten aanzien van de ab ortus vindt de kerkeraad „onbijbels en mensonwaardig". Enige gerefor meerde onder de zeven is prof. dr. H. M. Kuitert. AMERSFOORT Binnen de ge reformeerde kerken (vrijgemaakt) nemen de bezwaren tegen het leger- predikantschap toe. Niet vanwege de inkadering in de structuur van het leger, maar vanwege de oecume nische opzet. Op de laatste vergade ring van de contactcommissie gere formeerde garnizoenskerken is daar om de suggestie gedaan, niet langer vrijgemaakte predikanten af te staan voor werk in het kader van de protestantse geestelijke verzorging, maar een eigen „mobiele geestelijke verzorging" in te stellen voor de ei gen vrijgemaakte militairen. CURAgAO De gereformeerde kerk (vrijgemaakt; buiten verband) van Curasao is opgeheven. Er waren nog twee gezinnen over. Het kerkge bouw en de meeste bezittingen wor den overgedragen aan de evangeli sche kerk. BONN Pas wanneer alle andere energiebronnen ontoereikend blij ken, Is kernenergie als laatste mid del aanvaardbaar, zeggen de West- duitse bisschoppen in een lange ver klaring. In dat geval moeten de hoogst mogelijke veiligheidsvoorzie ningen worden getroffen. De bis schoppen pleiten voor besparingen en voor een beter gebruik van klas sieke en nieuwe energiebronnen, zo als wind en zonnewarmte. Kleur in kerk 't Is mij om het even wat de predi kant aan heeft. Ik kom in de kerk om te horen! 't Is mij wel opgevallen hoe meer kleur, hoe meer er „ge praat" en hoe minder er „gezegd" wordt over wat men nodig heeft voor het geloofsleven. Jammer dat er zoveel werkloosheid is, anders zou ik de heer Looyen een baantje bij C. en A. aanraden, dan had hij waar schijnlijk de hele week kleur genoeg gezien en in de kerk meer behoefte om te horen. Waddinxvcen H. Warnaar-Veerman LONDEN, In de anglicaanse west- evergöedlng dier minster Abbey in Londen zal don derdag 13 oktober een gedenksteen worden onthuld voor de rooms ka tholleke en protestantse slachtoffers van de reformatiestrijd. Het gebeurt in een oecumenische dienst van ka tholieke, anglicaanse en andere bis schoppen op het feest van St Ed ward de Belijder, de Engelse koning, die in 1065 Westminster Abbey stichtte. De gedenksteen wordt aangebracht in de vloer van de kapel waar konin gin Elisabeth I en haar halfzuster koningin Mary begraven liggen. Ko ningin Mary bracht een kortstondige r.k. herleving tot stand. Met de plaatsing van deze herdenkings steen wordt een wens in vervulling gebracht van de voormalige aarts bisschop Fisher. die aartsbisschop van Canterbury was van 1945 en 1961 en in die tijd de relatie met Rome als centrum van de r.k. kerk aanzienlijk verbeterde. In een brief, uit 1959, die deken Edward Carpenter van West minster niet zo lang geleden vond. schreef aartsbisschop Fisher: „Ik heb dikwijls gedacht hoe heerlijk het zou zijn om een gezamenlijke ge denksteen op te richten voor ai dege nen, die hun leven gaven in hun strijd voor of tegen de reformatie. Dat die steen er komt weet ik zeker, maar het kan nog wel lang duren." Binnen twintig jaar is zijn wens vervuld. DEN HAAG „Wij praten voor de komende kabinetsperiode in feite over (slechts) een k twee centrales." Aldus minister Lubbers van economische zaken in antwoord op correspondentie van de moderamen van de hervormde synode inzake kernenergie. Ingevolge het besluit van de synode van juni had het moderamen aange drongen op een proces van democra tische besluitvoorbereiding van om streeks twee Jaar. In deze periode zouden geen onherroepelijke beslui ten over uitbreiding van de toepas sing van kernenergie moeten worden genomen. In zijn antwoord schrijft de minister: „Naar geest en intentie is. rekening houdend met de werkwijze van onze parlementaire democratie, in feite de afgelopen kabinetsperiode be steed aan wat u bepleit. Leidt zulks nu in vier jaar (of zoals u bepleit in zes jaar, namelijk twee jaar extra) tot definitieve conclusies? Naar mijn oordeel niet." De minister is het er niet mee eens, dat, zoals het modera men schreef, „de discussie lijkt te zijn vastgelopen, omdat een beslis sing voor of tegen verdere uitbrei ding van kernenergie niet door de andere groepering zal worden geac cepteerd." De door het huidige de- Aartsbisschop G. F. Fischer Op de steen is de volgende inscriptie aangebracht; „Gedenk voor God al degenen, die hun leven gaven voor Christus en om hun gewetenswille". Leiden namens hcsluur van de werkgroep Israël A. L. Boers Geen visum Het is een kwalijke zaak, dat terwijl aan het moderamen van de her vormde synode de toegang tot Zuid- Afrika ontzegd wordt, een delegatie van de gereformeerde bond toch besloten heeft een bezoek aan dat land le brengen Al gaat deze dele gatie dan niet als officiële afvaardi ging van de hervormde kerk. dan toch namens de gereformeerde bond, die zegt tot de hervormde kerk te behoren. Ik kan dit niet anders dan als een on-solidaire daad ten aanzien van de hervormde kerk Hoe staat de jeugd tegenover de vraagstukken van wetenschap en techniek in onze tijd? Wij kennen de protesten van de studenten in de jaren zestig en in het begin van de jaren zeventig tegen onze samenleving. Marcuse was in die tijd hun profeet. Spoedig kristalliseerden zich onder jonge mensen verschillende groeperingen uit. Een speels provo-achtig protest van de ene groep werd door marxistisch-communistisch georiënteerden af gewezen. Anderen vluchtten in verdovende middelen en weer anderen sloten zich aan bij de Navigators of de Youth for Christ. Hoe houd je de jeugd vast? Een probleem voor kerken, onderwij zers. leraren en jeugdwerkers. m Onze adressen: AMSTERDAM Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948 Westblaak 9 Rotterdam Tel. 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3 Melkmarkt 56. Zwolle Tel. 05200-17030 Een krachtig appèl op de jeugd werd onlangs gedaan door dr. W. J. Ouwe- neel in zijn boek Jeugd in een ster vende eeuw. Een dramatische titel met de ondertitel: Het lot van Jonge mensen in een evolutionistische cul tuur. Ouweneel is bioloog van huis uit. Hij neemt tegenwoordig In de kring van de EO en van de Evangeli sche Hogeschool een vooraanstaan de plaats in. Nu is het altijd mogelijk een boek te bekritiseren; men kan de kritiek zelfs zo uitmeten, dat zij de bedoeling van de schrijver verduis tert. Ik wil proberen Ouweneels be doeling te vatten. Hij is van mening, dat niet alleen in de biologie en ln de natuurwetenschappen, maar ook in de pedagogiek, in de sociologie en de economie de invloed van het evoluti onistisch denken van Darwin over heersend is Wie tegenwoordig aan een universiteit studeert moet zich er van bewust zijn dat er een bepaal de evolutionistische filosofie op de achtergrond van zijn wetenschap staat. Ook veel christen-hoogleraren zijn van déze filosofie het slachtoffer geworden. Volgens Ouweneel is het evolutionistisch denken in wezen an tichristelijk. d w z. het staat vijandig tegenover het christelijk geloof Het is de mens die op eigenmachtige wijze de geheimen van de werkelijk heid en haar verleden wil doorzien. Zo ontwierpen de niet-gelovige we tenschappers evolutietheorieën ter verklaring van de wording van de werkelijkheid en van het-leven. Ou weneel komt op voor het scheppings- geloof en de daarop gefundeerde bio logische en geologische theorieën., Deze acht hij zelfs sterker dan aller lei evolutiemodellen Hij geeft tref fende voorbeelden, die zijn stand punt bevestigen. Kracht Hij beschrijft (en dat is de kracht van zijn verhaal), dat het vertrouwen op de wetenschap, op het eigen machtig rationele inzicht in de wer kelijkheid leidt tot zinloosheid. Een cultuur die zonder God wil leven kan niet straffeloos haar gang gaan. Dit werd ook door Schuurman beschre ven in zijn laatste boek over de tech niek. Evenals Schuurman is Ouwe neel van mening, dat het een mythe is het denken van de mens en de wetenschap tot uitgangspunt van le vens- en wereldbeschouwing te ma ken Beiden zijn van mening, dat het denken als iets absoluuts, iets dat zichzelf genoeg is, ontmythologi seerd moet worden. Het denken moet men in relatie brengen tot het geloof in God. dat aan het denken richting geeft. Ouweneel vraagt aan zijn jonge lezers: wie geeft je bestaan zin? Sex? Drugs? Muziek of mys tiek? Durf God lief te hebben! Dit beroep spreekt aan. Hoewel ik V Dr. W. J. Ouweneel kritiek op Ouweneels boek heb, is het belangrijkste dat gezegd moet worden: hij heeft de moed om dit appèl te doen. Geen mooie woorden, niet populair doenerig, maar recht streeks: laat Christus ln je hart wo ning maken. Ouweneel heeft zich in zijn laatste boek zeer kwetsbaar opgesteld. Hij bestrijkt terreinen die hij niet alle maal beheerst. De kans om uit te glijden is dan ook niet gering. Zo ziet hij bij allerlei sociologen evolu tionistische gedachten de boven toon voeren. Hij noemt naast Marx en Comte ook de Duitse socioloog Max Weber. Dat is nu net Iets te gek. Dat kan van Weber niet zomaar ge zegd worden. Van meer sociologen kan dit niet gezegd worden. Er zal ongetwijfeld veel evolutionisme in verschillende wetenschappen te vin den zijn; er is nog veel meer te vinden. Bijv. de toepassing van na tuurwetenschappelijke methoden in de sociale wetenschappen. Om het evolutionisme te zien als de anti christelijke bedreiging-bij-uitstek in onze cultuur, kan wijzen op een vak blindheid die even gevaarlijk is als het probleem dat wordt bestreden. Hier komt bij, dat Ouweneel zijn kennis over de sociale wetenschap pen (blijkens de voetnoten) haalt uit tweederangs literatuur. Ik wil graag erkennen dat hij een moedig boek geschreven heeft, maar het getuigt ook van een tikkeltje overmoed. Zwakheid Aan de bovenstaande kritiek hoeft men niet zo zwaar te tillen. Er is echter in het boek iets dat ernstiger is en dat zijn hartelijk beroep op de jeugd bijna ondermijnt. Ouweneel is van mening dat de westerse mens niet slechts in een bedreigd Avond land leeft, maar zonder meer in een stervende eeuw. Waarom stervend? Omdat deze eeuw God vaarwel ge zegd heeft en op grond van zijn zelfgenoegzaam denken de weten schappen opbouwt en inzicht verza melt. Vervolgens wil Ouweneel aan tonen, dat het christelijk geloof steunt op logisch-rationele gronden en dat het wetenschappelijk toets baar is. Hij gelooft in een mecha nische woord-voor-woord-inspiratie van de Heilige Schrift. Op blz. 149 lezen wij: „Als we de mogelijkheid van zo'n woordelijke openbaring ontkennen, loochenen wij wat wij over onszelf weten: de méns denkt ook in rationele, woordelijke formu leringen." Wij zien bij Ouweneel een rationalistische bijbelbeschouwing. Als deze beschouwing valt, valt ook wat hij van de mens weet: dat deze in rationele, woordelijke formulerin gen denkt. Is het geloof en onze taal een verstandelijke zaak? Er bestaat ook nog zoiets als een geloofsvisie en een geloofstaal. die verstandelijk niet naspeurbaar zijn. Bij Ouweneel wordt het geloof verstandelijk in missionaire kabinet gewenste nade re oordeelvorming over de uitbrei ding van de toepassing van kerne nergie loopt nu inmiddels vier jaar. „Tegen die nu al weer vier jaar oude beslissing de kernenergie niet toerei kend te achten en dus verdergaand de vrijheid van elektriciteitsbedrij ven terzake te beperken, zijn mis schien wel protesten geuit maar in de democratische zin is dat rege ringsbesluit wel (en terecht) geac cepteerd." Verder wijst de minister er o.a. op, dat er een parlementaire discussie plaatsvond over het ln de energieno ta van najaar 1974 vervatte stand punt van het kabinet. En daarbij hebben „de partijen op wier steun het thans demissionaire kabinet placht te rekenen, met uitzondering van de PPR, op hoofdzaken de lijn van de regering onderschreven". De minister ziet in ons land „beleids matig heel duidelijk een rode draad, namelijk een beleid waarin de kerne nergie slechts een beperkte plaats hoeft in te nemen". Ook begint het door de algemene energieraad ge steunde besparingsbeleid gestalte te krijgen en tekent zich daarnaast een lagere economische groei af. door Or. H. E. S. Woldring zichtelijk gemaakt; het steunt op rationele argumenten, terwijl de bij bel nu juist leert dat het geloof niet naar de mens is. Het wordt voor wijzen en verstandigen verborgen gehouden, maar aan kinderen ge openbaard. Door het gelóóf en niet door het verstand zien wij, dat de wereld door het Woord van God tot stand is gekomen. VU-magazine In de laatstverschenen VU-magazi ne (september '77) wordt aandacht besteed aan het onderwerp schep ping of evolutie. Prof. dr. J. R. van de Fliert, hoogleraar geologie aan de Vrije Universiteit, komt uitvoerig aan het woord. Hij blijkt het stand punt van Ouweneel niet te delen. Ik ben niet competent te oordelen over hun vakproblemen. Wèl is in ver band met het bovenstaande de op merking van Van Fliert van belang „dat het een fundamentele en ui terst gevaarlijke vergissing is te me nen, dat ons geloof in het betrouw bare Woord Gods ooit gebaseerd zou kunnen zijn op, of versterkt zou kunnen worden door zgn. weten schappelijk redeneren." Dit getuigt van een overschatting van de weten schap. Een overschatting waarvan geleerden blijk geven als zij God als Schepper verwerpen en een evolutionisme aanhangen. Deze overschatting bestaat óók bij creati onisten die menen met wetenschap pelijke argumenten de betrouw baarheid van het Woord van God te kunnen staven. W. J. Ouweneel: Jeugd in een ster vende eeuw, uitg. Buijtcn en Schip- perheijn, Amsterdam 1977, 210 blz., 15,90. Dit artikel is het laatste in een reeks van drie. De twee vorige bijdra gen van dr. Woldring publiceerden wij maandag 26 en dinsdag 27 sep tember. ORDE Orde is een mooi ding. Veel mensen kunnen niet werken als er geen orde is. Op mijn manier probeer ik ook altijd iets van orde in m'n werkkamer te hebben. Niet iedereen is het over de mate van het slageij in dit proberen eens. maar goed, ik denk dat we allemaal tegen wanorde zijn. Je moet een beetje weten waór alles ligt. hóe het ligt en waar je aan toe bent. Nu is't natuurlijk wel zo dat we't vrijwel altijd hebben over de orde of over een orde die wij maken en die wij vinden dat er moet zijn. Vandaar dat onze orde ook onbehaaglijker kanten heeft. Meestal worden die onbehaaglijker kanten weggewerkt met „Ordnung mus sein" of, erger, „onze God is een God van orde". Dat laatste wil ik nog wel aannemen, al vind ik 't niet zo in de bijbel, maar dat wil nog niet zeggen dat God onze orde dekt en garandeert. De nieuwe órde van Hitler was in veel opzichten een echte orde. Je wist waar je aan toe was en alle dingen waren geregeld, nou. alle dingen! Veel orde kan bedreigend zijn. Wachtkamers zijn I (waren) vaak toonbeelden van orde en toch hadden ze iets onaangenaams. Een lege straat, midden op de dag, kan erg ordelijk zijn, maar Je aarzelt toch even om er in te gaan. Zou er ergens iets van geschut zijn opgesteld? Hoeveel mensen zijn er niet ingelopen toen Mussolini met zijn „orde" begon. Dat was nog eens wat, een man die de wanorde aandurfde. Zondagavond jl. was deze psychopaat ten voeten uit te zien. Een gevaarlijke gek die alles op zijn i plaats wilde hebben staan. Er zijn grenzen aan ons verlangen naar orde. We leven samen met levende 1 mensen die allemaal anders zijn. Een computersamenleving is misschien erg ordelijk, maar ik hoop hem niet mee te maken. Ik denk dat orde veel te maken heeft met vrijheid, gerechtigheid en liefde. Orde alleen is niets of: een kerkhof. We moeten niet te snel ingaan op het roepep om orde. We kunnen niet kritisch genoeg vragen: welke orde bedoelt u? En denkt u die dan te bereiken met wat u vraagt? Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Waddinxveen: L. Roet- man te Ermelo. Aangenomen naar Nunspeet (toez.r. B. van 't Veld te Well-Ammerzoden. die bedankte voor Oud-Vossemeer. Hien-Dodewaard en Maasdijk. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Middelharnis: Chr. v. d. Peel te Yerseke; te Amcteram- Noord: J. Mol te Rijssen; te Rotter- dam-IJsselmonde: W. C. Lamain te Grand Raplds (USA). Bedankt voor Nieuwerkerk (Z.): P. Honkoop te Kampen. W. van der Wilden Vanwege zijn vele activiteiten in het kerkelijk en maatschappelijk leven is de heer W. van der Wilden te Haarlem benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De heer Van der Wilden tot voor kort onderdirecteur van een bankinstel ling is een kwart eeuw actief ge weest in de gereformeerde kerken, plaatselijk, regionaal, provinciaal en landelijk, vooral op financieel gebied. Zo was hij vijf maal lid van een generale synode. Prof. dr. G. C. Berkouwer Zondag is het vijftig jaar geleden, dat de gereformeerde theoloog prof. dr. G. C. Berkouwer (74) predikant werd. Van 1927 tot 1931 stond hij in Oudehome, vervolgens tot 1945 in Amsterdam-Watergraafsmeer. In 1940 werd hij buitengewoon hoogle raar aan de Vrije Universiteit (part time). Vijf jaar later volgde hij prof. dr. V. Hepp op en begon hij zijn baanbrekend werk als hoogleraar in de dogmatiek. In 1973 ging hij met emeritaat en thans woont hij in Voorhout. Colin Winter Vijf Namibische kerkleiders hebben de nieuwe Zuidafrikaanse adminis trator in Namibië Steyn gevraagd, de anglicaanse bisschop van Dama- raland, Colin Winter, te laten terug keren naar Namibië. Bisschop Win ter werd in 1972 met drie leidende medewerkers uit het land gezet, flij woont sindsdien in Engeland, De kerkleiders wijzen erop, dat veel van wat Winter destijds bekritiseerde, nu zelfs door de Turnhalle-conferen- tie wordt aangevallen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 2