Eigenlijk wil iedereen wel oversla "teer'- en nico ppenopeen tine-arme sigaret. r Gehaktdag Personeel neemt scheepswerf over IS NEDERLAND BEZIG DE BESTE ENCYCLOPEDIE TER WERELD TE MAKEN? Lange rouwstoet bij uitvaart brigadier pianostemmers Sinds 1965 mildere straffen Cynische ontwikkeling in huidige W.-Duitsland A Roxy Dual. De lekkerste 'teer - en nicotine-arme sigaret. TN Duitse ambassadeur ook aanwezig Bakker Schut over RAF PvdA-wethouders in Nijmegen blijven DENSDAG 28 SEPTEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet DEN HAAG (ANP) - De bestraffing Ivan bepaalde misdrijven is in ons land sedert 1965 over het algemeen milder geworden. Het aantal sepo neringen van strafzaken nam sterk toe en het percentage opgelegde on voorwaardelijke gevangenisstraffen nam af. Ook werden de opgelegde gevangenisstraffen korter van duur. Tot deze slotsom komt mr Y. Th. J. Bulel van het Centraal Bureau voor de Statistiek in een overzicht van de strafvervolging in de periode 1965 tot 1975. Hij bekeek vijf soorten misdrijven: eenvoudige mishandeling, eenvou dige diefstal, gekwalificeerde dief stal (diefstal in vereniging en dief stal met braak), vernieling en rijden onder invloed. Deze vijf delicten maakten in 1975 54 procent uit van het totaal aantal delicten tegen 49 procent in 1965. Het aantal strafza ken wegens eenvoudige mishande ling bleef in de periode 1965 tot 1975 ongeveer gelijk, maar het aantal se poneringen nam sterk toe: in 1975 werden 51 procent van deze strafza ken geseponeerd tegen 38 procent in 1965. De uitgedeelde straffen voor eenvoudige mishandeling werden strenger, maar, aldus mr Buiel, dit kan liggen aan de ernst van de straf zaken. Het percentage onvoorwaar delijke gevangenisstraffen bleef ge lijk, maar er trad een verschuiving op van de kortere straffen naar de langere (een maand en langer). Ook werd de geldboete vaker gecombi neerd met een voorwaardelijke vrij heidsstraf. Het aantal strafzaken wegens een voudige diefstal was in 1975 met bijna een kwart (24 procent) geste gen tegenover 1965. Het percentage seponeringen was in die periode meer dan verdubbeld, wat tot ge volg had, dat er zowel absoluut als relatief minder zaken voor de rech ter werden gebracht. De straffen werden desondanks in deze periode minder zwaar, wat blijkt uit de da ling van het aandeel der onvoor waardelijke gevangenisstraffen van 28 naar 20 procent. Deze ontwikke ling ging gepaard met een toename van het percentage der geldboeten, die als enige straf werden opgelegd (van 38 naar 54 procent). Bovendien deed zich hier een verschuiving voor van de langere naar de kortere ge vangenisstraffen, waarbij de grens lag bij drie maanden. Heel wat rokers denken: "Kom ik moest toch maar eens'teer'- en nicotine-arm gaan roken" Velen hebben 't gedaan ook. Kijk maar eens om je heen. Maar er zijn nog steeds rokers die 't wel dénken maar niet doen. Die vragen steeds weer in hun eigen win kel naar hun eigen merk. Op zichzelf natuurlijk zeer begrijpelijk. Maar ook verwerpelijk. Want uit gewoonte is nog nooit iets nieuws geboren. Daarom adviseren we u tóch eens een pakje Roxy Dual te proberen. Roxy Dual is nu een maal de lekkerste'teer'- en nicotine-arme sigaret. Door een kombinatie van werkelijk uitgelezen tabakken en het bekende dubbele filter. Wij durven dan ook te beweren dat Roxy Dual met glans de vergelijking doorstaat met uw eigen merk. Kritisch als u bent, kunt u daar tegenover stellen: Dat wil ik dan wel eens meemaken. En das nou precies Fn<fnFro« m* mwp waar we'tover hebben. E MIN06R STIPPEH MWOeRTEER EN MCOTINE Van een onzer verslaggevers UTRECHT Minster De Gaay Fortman van justitie en binnen landse zaken en de Westduitse ambassadeur in Nederland, dr. H. Dreher waren gisteren bij de honderden belangstellenden die de uitvaart bijwoonden van de vorige week donderdag neergescho ten Utrechtse brigadier van politie A. Kranenburg. De lange rouwstoet werd vanaf de woning van de familie Kranenburg tot aan het crematorium Daelwijck begeleid door motorrijders van het Utrechtse politiekorps. ROTTERDAM Het wordt steeds duidelijker, dat het bij de volstrekte isolering van de gevangenen van de Rote Armee Fraktion in West-Duitsland gaat om een volledig uitgewerkt programma van de Amerikaanse CIA, aldus mr W. Bakker Schut gisteren tijdens een voordracht in het studium generale van de Erasmus universiteit. De heer Bakker Schut, verdediger van een van de betrokkenen bij de RAF, hield zijn voordracht samen met de in Bonn werkende journalist Nico Haasbroek. Tijdens en vooral na de belde voordrachten ontwikkel de zich een levendige discussie. De heer Bakker Schut zette uiteen, hoe het CIA-programma in gang werd gezet in 1972 na de actie tegen het Amerikaanse computercentrum in Duitsland van waaruit de acties in Vietnam werden gecoördineerd. De toegepaste volstrekte Isolering werd in dat programma beschreven als een effectief middel tot volledig bre ken van de persoonlijkheid van ge vangenen. Parallel lopend aan deze folteringen onderzoekt een met de CIA verbonden wetenschappelijk in stituut de reacties van de gevange nen met het doel van de resultaten van dit onderzoek in de toekomst wellicht gebruik te kunnen maken. De heer Bakker Schut gaf aan, hoe dit alles in strijd is met het Duitse rechtsstelsel, dat als een van de bes te ter wereld geldt. Maar met bijzon dere wetten is dat rechtsstelsel ten behoeve van de RAF-processen „om gebogen", tot de advocaten, die rech ters wezen op de strijdigheid met het Duitse rechtsstelsel, werden uitge sloten als „sympathisanten met een terreurgroep". De heer Bakker Schut beschreef de hongerstakin gen, het middel waarmee de gevan genen protesteerden tegen hun on menselijke behandeling en de repre sailles, die telkens werden toegepast op de gevangenen, als RAF-leden een actie ondernemen, waarmee uiteraard deze gevangenen niets te maken konden hebben. Nico Haasbroek schetste het alge mene klimaat in West-Duitsland waarin deze situatie kon ontstaan. Hij zag in West-Duitsland niet direct een politiestaat. Wel een bedenkelij ke ontwikkeling naar een tot het cynische uiterste zich ontwikkelend kapitalisme, waarin een kwart van de bevolking sinds de oorlog in geen enkel opzicht van het „Wirtschafts- wunder" heeft kunnen profiteren, waarin tegenstellingen tussen arm en rijk toenemen, waarin door on juiste voedingsgewoonten de kinder sterfte de hoogste is in Europa even als het zelfmoordcijfer en waarin de bevolking zo snel terugloopt, dat een politicus al heeft voorgesteld op rationele gronden de pil te ver bieden. ADVERTENTIE M uziek Staffhorst groeit, en wil zijn klantenkring een optimale service blijven bieden. Daarom zoeken wij met een gedegen vakopleiding en ervaring. Over het salans worden wij het altijd eens, want een goed vakman wordt bij Muziek Staffhorst niet alleen zeer gewaardeerd, maar ook goed gehonoreerd. Bel of schnjf naar Muziek Staffhorst, Rozenstraat 15. Tel (030)- 332341. muzék utrecht. Stafflnoiist Daar zit muziek in Simpkins Utrechts hoofdcommissaris Van Doesburg, zei tijdens de plechtig heid in het crematorium dat het de eerste keer was in de geschiedenis van het Utrechtse politiekorps dat een politieman te maken kreeg met de uiterste consequentie van zijn werk. Volgens de heer Van Doesburg zijn door het neerschieten van de brigadier vele vragen ontstaan. „Op die vragen zal echter op korte ter mijn een antwoord worden gege ven," zei de hoofdcommissaris. Hij was ervan overtuigd dat het politie korps zich niet zal laten ontmoedi gen door de gebeurtenissen. De komst van de Westduitse ambas sadeur was aanleiding voor extra po litiebewaking. Zijn auto werd bege leid door twee politiewagens waarin met machinepistolen en karabijnen bewapende agenten zaten. Minister De Gaay Fortman kreeg ook politie bewaking. Geen resultaten De speuracties naar leden van de Rote Armee Fraktion in ons land hebben nog geen resultaat opgele verd. De verdwenen boot, die vorige week in Lemmer werd gehuurd, is nog niet terecht. De contactpersoon tussen de ont voerders van de Westduitse werkge versvoorzitter Hans-Martin Schleyer en de autoriteiten in Bonn, de Zwit serse advocaat Denis Payot, heeft in een Interview met het Franse blad Le Quotidien de Paris gewaar schuwd voor „onoverzienbare gevol gen" indien de Westduitse autoritei ten hun mandaat intrekken. Payot ontkende dat hij in een telefoonge sprek „gefluisterd had over een ui terst beslissende fase, waarin de zaak Schleyer zou zijn gekomen." Onder leiding van de Duitse minister van binnenlandse zaken, Werner Maihofer, vergaderde dinsdag een staf van topambtenaren, ministers en veiligheidsagenten in Bonn over de kwestie. De Oostenrijkse politie heeft berich ten tegengesproken dat Brigitte Mohnhaupt, die wordt gezocht als medeplichtige van Knut Folkerts, in Tirol zou zijn. Het paleis op de Dam in Amsterdam is gistermorgen vroeg beklad met RAF-leuzen. Op alle vier de muren zijn met zwarte verf opschriften aan gebracht als „Folkerts vrij, RAF frel", en „Gegen der Hertze auf den RAF." Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN - De drie Nijmeegse wethouders van de PvdA, die zich vorige week plotseling terugtrokken na een conflict met de drie CDA- wethouders, blijven aan. Een bemiddelingspoging van de burgemeester mr Th. M. J. de Graaf is gelukt. De drie wethouders stap ten op, omdat zij geen onderzoek wilden naar de aanleg van een par keergarage onder het Plein '44 in Nijmegen. De PvdA-wethouders hebben zich altijd tegen een garage onder het Plein '44 verklaard. In het overleg met burgemeester De Graaf zijn de partijen het erover eens geworden, dat ze de kwestie van de parkeergarage opnieuw gaan bekijken. De drie PvdA-wethouders hebben daarom hun ontslagbrief nog niet ingediend. Veel slagers hebben eens in de week een „gehaktdag". Dat wil zeggen dat ze dan het gehakt heel wat goedko per aanbieden. Het wil niet zeggen, dat dit vlees dan van mindere kwaliteit is. Dus waarom zouden we niet van zo'n aanbieding profite ren? Van gehakt zijn niet alleen gehaktballetjes te maken. Gehakt, daar kan je alle kanten mee uit. Alle mogelijke stukjes vlees, mager of vet, ge bruikt de slager om er ge hakt van te maken. Het zijn meestal stukjes die te klein zijn om als „lapje" verkocht te worden. Het meest be kende is „half om half". Dat is half runder- en half var kensgehakt. Maar er is ook fijn kalfsgehakt te koop en wie wil kan een runderlapje bij de slager door laten draalen om helemaal mager gehakt te krijgen. Gehakt is vrij goedkoop vlees, maar daarom hoeft het nog niet minder te zijn. Ook ham burgers worden van gehakt gemaakt, maar vaak zit daar de sojakorrel door heen. Ook dat maakt de hamburgers niet minder van kwaliteit, want soja is gezond. mm Bouillon Van gehakt kan je op goedkope wijze een lekkere bouillon trekken. Maar wei nig mensen gebruiken hier voor gehakt. We nemen veel eerder een runderlapje om te laten sudderen. Maar van gehakt rundvlees kan het net zo goed. Smelt op een zacht vuurtje wat boter en laat een uitje goudgeel wor den. Maak het gehakt (liefst rundergehakt) aan met een fijn gesnipperd uitje, zout, peterselie, citroensap, wat in water geweekt oud brood. Doe er nootmuskaat en paprikapoeder bij. Kneed de zaak en maak er kleine soepballetjes van. Zet alles met elkaar op met VU liter koud water. Laat het l'/i uur zachtjes koken. Haal de ballen eruit. Zeef dan de bouillon. Doe er de balletjes weer bij. Van die bouillon kan soep gemaakt worden, maar hij is ook lek ker om opgedronken te worden. Veronagehakt Veronagehakt is een vlees brood dat op Italiaanse wij ze gemaakt wordt: 100 gram kalfsgehakt, 100 gram var kensgehakt en 100 gram van alles door elkaar. (Dat is gesnipperde ham, ge kookte lever, uitjes en peen tjes). 200 gram bloem. 2 eie ren, 100 gram boter, een stukje gist en een kop melk langzaam met elkaar ver roeren. Het mengsel moet eerst zeker een half uur of langer kans krijgen om te rijzen. Het geknede gehakt er bij doen en naar smaak met knoflook, stukjes prei of bieslook versieren, alles met elkaar tot een brood kneden. Leg het op een beboterde bakvorm in een vrij warme oven. Laat het ongeveer een uur licht bruin bakken. Een zure saus smaakt er fijn bij, maar ook tomatensaus past. Gevulde uien Twee grote uien, 150 gram gehakt (half om) en sneetje oud brood, wat aardappe len, peterselie, klein stukje wortel, zout en een takje peterselie. Meng het gehakt met het geweekte en goed uitgelekte brood. Maak de uien schoon en snijd het kapje eraf. Breng het ge hakt op smaak met de in grediënten en vul de uien ermee, die eerst voorzichtig met een aardappelmesje uitgehold zijn. Smeer een vuurvaste schotel met boter in en leg wat zwarte peper korrels op de bodem. Zet de gevulde uien hierop. Doe de kapjes weer bovenop. Laat ze in een matig verwarmde oven langzaam gaar worden. Sla Kropsla gevuld met gehakt is niet zo'n toer om te ma ken. Nodig zijn: 400 gram gehakt. 1'/, kg. kropsla. Het gehakt aanmaken, met ge weekt brood, peper en zout. De slablaadjes wassen en goed uit laten lekken. Tel kens in vier of vijf blaadjes een balletje rauw gehakt doen. Goed dicht vouwen, want het gehakt mag er niet uitpiepen. De gevulde blaadjes naast elkaar In een vuurvaste schotel doen Klontje boter erbij en zach tjes laten sudderen, zodat het gehakt gaar wordt De blaadjes sla. die tot „krop jes" gevouwen zijn kunnen ook eerst gestoofd worden en dan met het gare gehakt gevuld worden. Daarvoor kan je het gehakt bijvoor beeld even braden en dan in de gestoofde slablaadjes rollen. Van een onzer verslaggevers HANSWEERT De achttien personeelsleden van de repara tie-scheepswerf Hansweert, een van de twee werven van Terneuzense Scheepsbouwbe- langen, TSB, hebben het be drijf overgenomen. Vorig jaar zag het ernaar uit, dat de werf zou moeten sluiten, omdat het ministerie van economische za ken de noodzakelijke investe ringen niet wilde subsidiëren. Aan Lubbers was toen 2,5 mil joen gulden gevraagd. De overname van de werf, onder leiding van werfbaas J. Bosma, is mogelijk gemaakt door een krediet van economische zaken (350.000 gul den) een bankkrediet (en 150.000 gul den van het personeel, waarmee de aandelen werden verworven. Vol gens Bosma, de nieuwe directeur, zit het bedrijf tot 1980 in de orders. De bonden zijn nauwelijks gelukkig met de gang van zaken rond de werf. Volgens districtsbestuurder Jorrits- ma van de Industriebond CNV heb ben de bonden vorige week vrijdag nog met de directie van TSB gespro ken over de werf in Hansweert. Ze kregen te horen, dat de werf niet meer rendabel te maken was en dat nog geen concrete plannen met de werf bestonden. Uit lokale dagbla den hebben de bonden het feit van de overname door het personeel ver nomen. Jorritsma vraagt zich nu af hoe dit mogelijk is, zondpr dat de vakbonden worden Ingelicht. Hij be twijfelt, dat de werf in Hansweert rendabel zal blijven werken en dat de zaak over enige tijd failliet gaat. De bestuurder van de Industriebond NW, Bijvank, wijst in dit verband nog op de schulden waarin veel per soneelsleden zich hebben moeten steken om de aandelen te kunnen kopen. Bijvank vindt het onbegrij pelijk. dat economische zaken nu wel een kredietgarantie hebben toe gezegd. De Industriebond NW over weegt nu juridische stappen om de overname ongedaan te maken. De Scheepswerven voorheen H. H. Bodewes in Millingen aan de Rijn zal 47 werknemers ontslaan. De onder neming heeft in totaal 315 werkne mers in dienst. De zaak is besproken in de Beleidscommissie Scheeps bouw en er is overleg geweest met de vakbonden en de ondernemings raad. Op het personeel, dat ontsla gen wordt, is de sociale paragraaf van het Beleidsplan voor de her structurering van de Nederlandse Scheepsnleuwbouw van toepassing Volgens de directie is het voortbe staan van de werf na deze reorgani satie en bij de huidige vooruitzich ten gewaarborgd Volgens districtsbestuurder TJ. Hoekstra van de Industriebond CNV was een lan ger uitstel van de nu genomen maat regel bij de werf niet mogelijk ADVERTENTIE Een gratis 12-pagina reportage van Fnso Endt (NRG/Handelsblad - Newsweek) over de ver bazende opzet van de Grote Spectrum Encyclo pedie. Wie over de aanschaf van een encyclopedie denkt (of er een heeft) móet dit gelezen hebben! Stuur nu de bon op.(Geen postzegel nodig). Dat wil ik weten. Stuur mij de gratis reportage over de Grote Spectrum Encyclopedie. Naam Adres Opsturen aan: Spectrum. Informatie Service. Antwoordnummer 6000. 3500 VE Utrecht. (Ook verknigbaar btj uw boekhandel)

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9