Oliekraan dicht oor Zuid-Afrika' Carter en Gromiko praten over rem kernwapens Lynch en Callaghan dansen op eieren Itouwring kwijt? 'Amin gaf Oeganda zwart bewustzijn' Oost-Duitsland: VS schenden rechten mens Nederlandse ontwikkelingswerker: hulp onder voorwaarden ïmenebest: als levering aan Rhodesië doorgaat Chinese liefde Royal Nederland ENSDAG 28 SEPTEMBER 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet rnder- ïiano- ïemse Krul- staan en con- op- aeus- don- i cur- cur- r de s ge- oort- tus- ONDEN (AP/UPI) Een groep van elf Gemenbestlanden heeft aar goedkeuring gehecht aan een nieuw geheim plan om Zuid- frika te dwingen de olieleveranties aan Rhodesië te staken iet als stok achter de deur een wereld wijd embargo op .„ïïï'pieleveranties aan Zuid-Afrika zelf. mogendheden zichzelf de wettelijke bevoegdheid moeten verschaffen om de belangrijkste oliemaatschap pijen ter wereld te kunnen dwingen om via hun dochtermaatschappijen in Zuid-Afrika tegen Rhodesië te kunnen optreden. e plannen, die in twee etappes ten itvoer kunnen worden gebracht, )n voorbereid en besproken door jn groep van elf gemenebestlanden opdracht van de vergadering van staatshoofden van het Gemene- est die in juni in Londen bijeen raren. Men verwacht dat de staats- oofden binnen enkele weken het apport zullen hebben bestudeerd en iver de aanbevelingen een beslissing uilen nemen. Volgens diplomaten eeft men „algemene overeenstem- ling bereikt over de strekking van it rapport", maar zal men nog over en aantal verfijningen in de ver- oording ervan spreken. Is eerste stap zouden het Gemene- est, de OPEC en enkele belangrijke uden fc110611 waaronder de Verenigde Sta- "ten Zuid-Afrika voor de keus moeten llen om een glasheldere beslissing nemen over de vraag of het land boycot van de V.N. nog langer wil itseren of er zich bij neer zal leg- „Of Zuid-Afrika werkt samen iet de rest van de internationale imeenschap om op een effectieve manier te garanderen dat er een ein- fle komt aan het ontduiken van de boycot", aldus het rapport, „of het stelt de olieleveranties aan de repu bliek Zuid-Afrika zélf in de waag schaal". Naast dit initiatief zouden de Geme nebest landen en andere betrokken Mu- traat istel- ten- no- dins- zon- don- Den i uur bate ;her- i het ,eve- pro- en dit tesi- are. Dochtermaatschappijen In Zuid- Afrika waarvan bekend is dat ze regelmatig Rhodesië van olie voor zien, zouden via regeringsdwang door hun moedermaatschappijen van olie verstoken moeten worden. Het gaat om de vijf grote oliemaat schappijen die Zuid-Afrika voor bij na honderd procent van olie voor zien en Rhodesië via Zuid-Afrika 18.000 vaten olie per dag leveren. Van deze vijf hebben de Britse en de Franse regering grote belangen in respectievelijk BP en Total. De an dere drie zijn Shell, Mobil en Caltex. Stilstand? Rhodesië is voor zijn olie-import bij na geheel afhankelijk van Zuid-Afri ka. Beide landen hebben een voor raad aangelegd die voldoende is voor twee jaar. Onder de Zuidafri- kaanse wetgeving kunnen de vesti gingen van oliemaatschappijen in dat land voorschriften van de rege ring over de vraag hoeveel en aan wie te leveren niet gemakkelijk trot seren. MOSKOU (Reuter. UPI) Oost- Duitsland vindt dat in de Vere nigde Staten de mensenrechten met voeten worden getreden. Kennelijk als reactie op de inzet van president Jimmy Carter voor de rechten van de mensen heeft de Oostduitse ambassade in Mos kou nu een boekje doen verschij nen waarin de Verenigde Staten o/er de hekel worden gehaald. Dertig miljoen Amerikanen wor den volgens de Oostduitsers het slachtoffer van rassenwaan en verder hebben zij het over de vol kerenmoord in Vietnam en de Amerikaanse grondwet die geen artikel heeft over het recht op arbeid. In de Verenigde Staten bestaat, zegt Oost-Duitsland in het boekje dat iedere bezoeker van de am bassade krijgt uitgereikt een uit gebreid net van spionnen. Zij moeten iedereen in de gaten hou den die als andersdenkend wordt beschouwd. Strijders voor burger rechten gaan de gevangenis in en Oost-Duitsland weet dat in de VS moordenaars worden gehuurd voor het doen van vakbondslei ders en politici. Volgens het boekje verschuilen de Verenigde Staten zichzelf door een huichelachtige campagne te gen schending van de mensen rechten elders. Ook wordt nog aangehaald dat de VS wapens en grote bedragen geld geven aan regeringen die bij wijze van spre ken niets anders doen dan de mensenrechten met voeten treden. Zelfs als de wereld tot uitvoering van allebei de voorstellen overgaat bullen de economieën van Zuid-Afri ka en Rhodesië niet meteen tot stil stand komen. De leiders van het gemenebest rekenen er echter op dat zelfs een gedeeltelijke verminde ring van de oliestroom naar zuide lijk Afrika of de dreiging daarmee een krachtige prikkel zal zijn voor de regeringen van beide landen om hard te werken aan een politieke overeenkomst met de zwarte meer derheid van Rhodesië op elke blanke telt Rhodesië twintig zwarten. Een olie-embargo van Zuid-Afrika zou hard gemaakt moeten worden door een blokkade van de aanvoer- wegen over zee, waarvoor een mari ne nodig is. De Gemenebest landen hebben zich niet gewaagd aan een antwoord op de vraag wie kan zor gen voor zo'n blokkade. Wel heeft men duidelijk gesteld dat het de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties moet zijn die over het boycot- voorstel zou moeten beslissen, net zoals dat indertijd met Rhodesië is gebeurd. Ook over de vraag of het juridisch wel houdbaar is dat het ene land in feite de activiteiten van een bedrijf in een ander land aan banden legt bestaat geen eenstemmigheid. Maar wel is iedereen van mening dat het moet gaan om een gezamenlijke ac tie en dat niemand op eigen houtje moet proberen om stappen langs de voorgeschreven lijnen te zetten. On der Gemenebestlanden die aan het rapport hebben meegewerkt, bevin den zich Jamaica, Groot-Brittannië, Australië, Bangladesj, Canada, Cy prus, India, Nigeria, Tanzania, Zam bia en Guyana. Negen zwarte Amerikanen, drie vrouwen en hun zes kinderen, zijn gisteren door de Israëlische autori teiten per vliegtuig terug gestuurd naar de VS. De vrouwen behoren tot de sekte van de „Zwarte He breeën", die zich illegaal in de Negeb-woestijn willen vestigen. Een tweede groep zal één dezer dagen naar de VS worden teruggestuurd. De groep Amerikanen was onder het voorwendsel dat zij een pelgrimage langs de heilige plaatsen wilde ma ken op toeristenvisa Israël binnengekomen. Op de foto worden de drie vrou wen naar de luchthaven Lod bij Tel Aviv gebracht. Tégen Premier Ian Smith van Rhodesië heeft in een interview voor de Britse televisie gezegd dat hij algemeen kiesrecht voor alle volwassen bur gers niet kan aanvaarden. „Ik heb duidelijk gemaakt dat wij tegen dat soort zaken zijn." Eerder had Smith, eveneens in een televisieinterview, op de vraag of hij het principe van algemeen kiesrecht (one man, one vote) zou kunnen aanvaarden. PEKING (Reuter) De 28-jari- ge Parisienne Odile Perquin mag trouwen met haar Chinese geliefde. Het is zeer uitzonder lijk dat de Chinezen toestem ming geven voor het huwelijk met een buitenlander. Odile Perquin en Tian Li hadden el kaar ontmoet toen zij beiden studeerden aan de universiteit van Sjanghai: zij Chinees en hij computerkunde. Tian Li werkt nu bij de Chinese spoorwegen en de Franqaise is van plan les te gaan geven in haar moeder taal. Ze kreeg de toestemming voor het huwelijk rond door brieven te schrijven aan partij leider Hoea Kwo-feng en vice- premier Teng Hsia-ping, terwijl ook de weduwe van de overle den premier Tsjoe En-lai was ingeschakeld. WASHINGTON (ANP, Reuter) De Amerikaanse president Jimmy Carter ontvangt vanmorgen de Sowjetrussische minister van buitenlandse zaken Andrei Gromiko. De twee zullen het hebben over het Cyrus Vance aanwezig zijn, die ook vastgelopen overleg over de beper king van strategische kernwapens. Het overleg heeft plaats op verzoek van minister Gromiko, die mogelijk met nieuwe voorstellen komt. De aankondiging leidde in Washing ton meteen tot de veronderstelling dat een nieuwe overeenkomst over een rem op kernwapens (SALT-2) op stapel staat. SALT-1 loopt 3 oktober af maar Washington en Moskou heb ben het akkoord stilzwijgend ver lengd. Bij het gesprek vanmorgen zal ook minister van buitenlandse zaken vorige week al met Gromiko over de kernbewapening heeft gepraat. -Neutronenbom Gisteren nog heeft de Sowjetrussi sche bewindsman de Verenigde Sta ten gevraagd de ontwikkeling van de neutronenbom stop te zetten. In zijn rede voor de algemene vergade ring van de Verenigde Naties zei de bewindsman dat er stilstand is in de verbetering van de betrekkingen tussen Washington en Moskou, als zij al niet slechter worden. Hij waar schuwde dat de ontspanning tussen beide landen de laatste tijd ernstige tegenslagen heeft ondervonden, om dat bepaalde kringen proberen de „koude oorlog" te doen herleven De Verenigde Naties zouden er vol gens Gromiko op moeten aandrin gen dat de neutronenbom niet in produktie wordt genomen. De neu tronenbom doodt mensen maar richt weinig schade aan aan gebou wen. Het is volgens Gromiko niet mogelijk beperking van de wapen wedloop voor te stellen, en onder tussen nieuwe wapens te ontwik kelen. (ADVERTENTIE) Geluk bij een ongeluk dat Royal Nederland een polis heeft voor al uw kostbaarheden. verzekering maatschappij nv door Bert van Panhuis De Ierse premier Jack Lynch gaat vandaag in Londen met zijn Britse collega James Cal laghan praten over „de Ierse kwestie". Deze besprekingen zullen zeer waarschijnlijk een dansje voor twee op zeer kwets bare eieren worden. Zowel Lynch als Callaghan zijn vast besloten de relatie tussen de Ierse republiek en Groot-Brittannië, die goed beschouwd tegen geen enkel stootje kan in gevaar te brengen en daarom wordt nu al gesproken van „in een goede en vriendschappelijke sfeer verlopende onderhandelin gen". Het gaat er bij het gesprek van vandaag "niet zozeer om wat er ge zegd wordt maar wat er wordt ver zwegen. Het Britse zondagsblad The Sunday Times stelde begin deze week dat stilzwijgen zal worden afge wisseld met gedraai. Wat is de ballast, die beide heren meebrengen naar de conferentie zaal? Jack Lynch torst op zijn rug de formele gebondenheid van zijn repu- blikeinsgezinde Fianna Failpartij aan het Ierse eenheldsstreven. Eind vorig jaar aanvaardde de partij een uitspraak van Lynch dat de Fianna Fail zich ten doel stelt op vreedzame wijze de eenheid en onafhankelijk heid van Ierland als één democrati sche republiek na te streven als offi cieel partijstandpunt. Daarbij zou van de Britse regering worden ge vraagd dat zij een akkoord daarover moet aanmoedigen. Groot-Brittan nië moet in dit verband formeel ver klaren dat zij zich zal terugtrekken uit de zes graafschappen van Noord- Ierland. Lynch denkt hierbij in ter men van een periode van twintig jaar. Sinds de partij dit standpunt over nam, is er echter wel het één en ander veranderd in de Ierse politiek. Lynch is van oppositieleider premier geworden en zijn partij behaalde bij de verkiezingen zo'n grote winst dat hij zich minder dan voorheen iets gelegen hoeft te laten liggen aan de fanatiek republikeinse vleugel van de partij. Lynch heeft de afgelopen maanden dan ook geen enkele moei te gedaan de officiële partijlijn in het openbaar aan de orde te stellen. De moeilijkheden voor hem komen ech ter nu uit Noord-Ierland zelf. De katholieke Sociaal-Democratische Arbeiderspartij (SDLP), de enige niet-protestantse partij van belang, heeft een noodkreet uitgezonden naar Lynch en hem in een ontmoe ting met SDLP-leider Gerry Fitt op het hart gebonden Callaghan onder druk te zetten. De Britse regering zou een nieuwe politiek voor Noord- Ierland moeten ontwerpen en een speciale plaats daarin in moeten rui men voor het aspect van de machts deling tussen protestanten en katho lieken. Deze stellingname van de sociaal democraten komt voornamelijk voort uit frustraties over de hard nekkige geruchten dat er een ge heim pact bestaat tussen de Britse regering en de protestantse unionis ten. Het ministerie voor Noord-Ierse zaken ontkent in alle toonaarden dat dit het geval is maar deze ont kenningen worden met een flinke korrel zout genomen. Callaghan en Roy Mason, de minister voor Noord- Ierland trachten de onrust onder de katholieken in Ulster ook te sussen door regelmatig te verkondigen dat de officiële Britse politiek is tot een machtsdeling van katholieken en protestanten te komen en in het verlengde daarvan tot nieuw zelf bestuur voor de provincie Het twee tal vertelt er echter niet bij hoe het zover moet komen en wanneer De reden is simpel: Mason en Callaghan weten het zelf ook niet en denken dat de problemen vooruitschuiven op dit ogenblik de beste taktiek is. Beloop Ook Lynch is er in zijn hart niet afkerig van om de kwestie Noord- Ierland maar op zijn beloop te laten zeker nu peilingen onder de bevol king in het noorden én het zuiden van het groene eiland de indruk wekken dat een meerderheid van „de Ieren" helemaal geen eenheid vraagt. De voormalige minister van posterijen in de Ierse republiek de socialist Conor Cruise O'Brien, heeft hierover vorige week nog eens uit spraken gedaan, die niet voor tweeërlei uitleg vatbaar zijn. Bij de Ierse politici heeft men het hem begrijpelijk niet in dank afgenomen. Wat zullen Lynch en Callaghan nu voorstellen aan elkaar? In de eerste plaats zal men „naar eikaars stand punten luisteren" en vervolgens zal Callaghan proberen Lynch ervan te overtuigen dat het huidige beleid nog het minst slecht van alle is. De kans is groot dat Lynch als tegen prestatie van de Britten zal vragen dat ze meer ernst maken met „de machtsdelingDat zou namelijk betekenen dat hij althans voorlopig geen last meer zal hebben van de enige Ieren, die nog met de eenwor ding bezig zijn: de Noord-Ierse kat holieken. Callaghan moet er echter wel op rekenen dat hij in ieder geval een regeling moet treffen, die ook de protestanten genoegdoening schenkt. door Nico Kussendrager Onlangs kondigde de NCRV-radio een rolprent over de Oegande- se president Idi Amin aan als „een film met een lach en een traan" en draaide als „toepasselijk" het wonderschone lied „Take me back to the old Transvaal". Te lachen valt er in Oeganda weinig, te huilen des te meer. Sinds Amin zes jaar geleden aan de macht kwam zouden er honderdduizenden men sen om het leven zijn gebracht de lijken dreven de Nijl af en heeft hij het land economisch de vernieling ingeholpen. Dagelijkse artikelen als suiker, zout, lucifers, petroleum, le vensmiddelen zijn nauwelijks nog te krijgen en de Oegandese munt is niets meer waard. Tijdens ons gesprek drinkt Jan Jen- ster (46) koffie met „veel suiker". Hier kan ik het tenminste krijgen". Hij zit sinds een aantal jaren als ontwikkelingswerker in Oeganda, voor de van oorsprong Belgische, rooms-katholieke Internationale bouworde. Jenster werkt op een pro ject bij Masaka, 150 kilometer ten oosten van de Oegandese hoofdstad Kampala. Hij houdt zich daar bezig met gezondheidszorg, verbetering van de landbouw, het opzetten van coöperaties, het verbeteren van de behuizing en watervoorziening. Overdreven De verhalen die in het westen over Oeganda de ronde doen noemt Jen ster „overdreven. Alles wat er ge beurt heet verkeerd, alles wat Amin doet is verkeerd. Die berichten wor den ingegeven door de grote politie ke machten in de wereld de Vere nigde Staten, Groot-Brittannië die niet kunnen zetten dat Amin hen regelmatig voor de schenen schopt en voor het hoofd stoot. Amin heeft Oeganda een zwart bewustzijn ge geven." Dat bleek ook uit het zonder meer over de grens zetten van de tachtig duizend Aziaten in het land, die de hele economie in handen hadden, en vrijwel van de een op de andere dag hun biezen moesten pakken. Een golf van woede en afschuw daarover ging door de hele wereld, maar Jen ster vindt het niet zo vreemd. „Stel je voor dat bij ons de hele handel in handen was van bijvoorbeeld de Chi nezen. Dat zouden we hier toch ook niet nemen? Het is alleen de manier waaróp die fout was." Eigenwaarde De Nederlandse ontwikkelingswer ker vindt de manier waarop de Afri kanen de zaken van de Aziaten heb ben overgenomen ..bewonderens waardig. De eerste maanden liep al les gewoon door, alleen daarna ging het wat minder. Winkels raakten leeg. machines versleten en er waren geen onderdelen, er ontstond een gebrek aan gereedschappen. Ook werden de inkomsten uit de bedrij ven door de nieuwe eigenaars vaak eerst gebruikt voor de hele familie in plaats van in de zaak, en wisten zij niets van in- en uitvoermogelijkhe- den, vervoer, administratie. Maar zo langzamerhand begint het weer te lopen en dat heeft het gevoel van eigenwaarde van de Afrikanen enorm versterkt." Dat zwart bewustzijn en wat voor bewustzijn dan nogen de grotere eigenwaarde, mogen waar zijn, daar staan de honderdduizen den doden en de terreur die het land geselt tegenover. „De dodencijfers worden opgeblazen. Natuurlijk zijn er slachtoffers gevallen, ik heb mas sagraven gezien, er verdwijnen men sen, maar het zijn er niet een paar honderdduizend, hoogstens duizen den, hoewel dat op zich natuurlijk erg genoeg is. Ook wordt van de huidige toestand door veel mensen gebruik gemaakt om oude veten op te lossen, en ook daarbij vallen do den. De verhalen komen in de we reld door vluchtelingen die zichzelf moeten waarmaken en door met name de Britse pers die schromelijk overdrijft. Begrijp mij goed: ik sta zeker niet achter het régime van Amin en het is ook niet de man waarmee het land geholpen is, maar we moeten wat er aan de hand is wel in de juiste verhouding zien". Geestesziek? Eén maal heeft Jenster Amin ont moet en „dan komt hij vriendelijk maar ook wat kinderlijk over. Maar dat hij geestesziek is zoals wordt beweerd, mogelijk omdat door een geslachtsziekte de hersens zouden zijn aangetast geloof ik niet. Dan overleef Je niet zoveel aanslagen en weet je niet voortdurend een rook gordijn op te trekken rond je eigen doen en laten." Zelf heeft Jenster drie weken in de cel gezeten, ook al door pure willekeur waarvan zoveel mensen in Oeganda het slachtoffer worden, maar het weerhoudt hem er niet van binnenkort terug te gaan naar zijn project. „Er zijn wel degelijk mogelijkheden voor ontwikkelingswerk in Oegan da, zolang het kleine, niet al te grootscheepse projecten zijn. Slnd^ Amin aan de macht is hebben vrij wel alle landen en internationale instellingen hun steun uit Oeganda terug getrokken, maar moet de be volking dan het slachtoffer worden van het optreden van haar regering? Het sociale ontwikkelingswerk sneuvelt dan door de politieke toe stand, en dat hoeft niet in Oeganda. Mijn eigen project is er een voor beeld van dat je kunt werken onder de bevolking op het platteland, hun levensomstandigheden kunt verbe teren, proberen hen een beetje be wust te maken. Wij zijn bijvoorbeeld een proefboerderijtje begonnen op 2.5 hectare, waar we wat voedselge wassen verbouwden, weat handels gewassen maar ook een paar koeien hielden, zodat geen dure kunstmest gekocht hoeft te worden. Dat voor beeld heeft gewerkt en het is overge nomen door veel mensen in ons ge bied." Regering De Oegandese regering staat - zegt Jenster achter zijn werk. maar steunt niet daadwerkelijk. „Het is wel veelzeggend dat in Oeganda geen mens beslissingen durft te ne men, uit angst voor moeilijkheden". Ook is het lastig voor buitenlanders een werkvergunning te krijgen, ze ker als ze bij een christelijke kerk horen, waarop de moslem Amin niet gesteld is. (De Anglikaanse bisschop Loewoem werd daar het slachtoffer van zijn met kogels doorzeefde li chaam werd gevonden na een „auto ongeluk". „Laat dat waar zijn, waar om krijgt dat in het westen zo'n overtrokken aandacht, terwijl ande re landen waar min of meer hetzelf de gebeurt veel minder in de belang stelling staan", rechtvaardigt Jen ster het ene onrecht met het andere). Op zijn project werkten aanvanke lijk acht mensen, maar hij is er nu nog als enige over. „De anderen zijn vertrokken, deels voor eigen veilig heid. Er waren ook echtparen bij waarvan één met een kind die liever het zekere voor het onzekere kozen". De Nederlandse ontwikkelingswer ker kan zich voorstellen dat zijn verhaal vreemd overkomt en schril afsteekt bij alle andere berichten over Oeganda „Ik vlak dat ook niet uit. maar het moet niet overdreven worden en vooral wil ik benadruk ken dat het mogelijk is ontwikke- lingserk in Oeganda te bedrijven. De regering die er in Kampala zit doet daaraan niets toe of af, zolang je maar niet met miljoenen werkt die daar inderdaad in verkeerde zak ken zullen komen, maar kleine pro jecten aanpaktdie ten goede ko men aan de hele bevolking Idi Amin op de topconferentie van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE), waar hij juichend werd binnen gehaald, ook al omdat veel Afrikaanse leiders hem zien als voorvechter van onafhankelijkheid en als een man die de grootmachten de waarheid durft te zeggen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7