Geen oordeel NAVO over neutronenbom Ook 'geuren-blindheid' komt veel voor Veel reacties op actie politievrouwen Ook als je net bent gaan werken, kun je heel wat doen met een Amro Privérekening. Formatie Nederland en Engeland aarzelen Bergers van schip in ziekenhuis VPRO-tv-directeur neemt afstand van serie over Duitsland Onbehagen over kwetsbaarheid politie Kinderen thuis uit angst voor overvallen Auto tegen boom Zo'n Amro Privérekening komt altijd van pas. (oj Er zijn meer mensen die niet kunnen ruiken dan men denkt VERZOEK AAN ONZE ABONNEES WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet Van onze Haagse redactie BRUSSEL/DEN HAAG De NAVO-ambassadeurs in Brussel hebben gisteren nog geen eindoordeel gegeven over de neutro-, nenbom. Bij sommige landen blijken, in twee confrontatieron den die er tot nu toe over de bom zijn geweest, nog grote aarzelingen te bestaan over de invoering van dit wapen. Dat geldt met name voor Nederland en naar verluidt ook voor Groot- Brittannië. De Nederlandse permanente verte genwoordiger op het NAVO-hoofd- kwartier heeft gisteren meer infor matie gevraagd over de effecten van de eventuele productie en daarna invoering van de bom in West-Euro- pa. Het standpunt van de Nederlandse regering is dat ovr invoering van nieuwe kernwapens niet kan worden beslist zonder inzicht te hebben in de vraag hoe groot de rol van kernwa pens in de toekomstige NAVO-ver- dediging zal zijn. Nederland wil, al vorens een oordeel te geven, de Ame rikaanse nota afwachten over de to tale toekomstige behoefte aan kern wapens. De neutronenbom, die zich van an dere kernwapens onderscheidt door een relatief grote radio-actieve stra ling en relatief kleine bij-effecten als hitte en schokgolven, wordt door de NAVO bijzonder geschikt geacht als wapen tegen de Russische tankover macht. Zo'n neutronenbom hoeft niet precies op een tankcolonne te recht te komen om toch effect te hebben. De hoge radio-actieve stra ling doodt namelijk de militairen in de tanks, zonder dat die tanks nood zakelijkerwijs door hitte en schok golven uitgeschakeld behoeven te worden. Alternatief Gezien dit argument voor de neutro nenbom. wil Nederland zich voor het eindoordeel eerst nog beraden over andere mogelijkheden die zich op het punt van de anti-tankbestrij- ding voordoen in het niet-nucleaire vlak. Nederland heeft gisteren in Brussel ook bezorgdheid laten door klinken over de invloed die de bom kan hebben op het algemene stre ven naar wapenbeheersing en wa penvermindering. Een en ander be tekent echter niet, zo werd gisteren in Den Haag opgemerkt, dat Neder land in Brussel feitelijk al nee heeft VLISSINGEN (ANP) Twee perso neelsleden van een Vlissings ber gingsbedrijf zijn gisteren met vergif tigingsverschijnselen in een zieken huis in Vlissingen opgenomen, na dat zij zich hadden bezig gehouden met het lossen van chemicaliën aan boord van het Griekse vrachtschip „Attican Unity", dat nu al ruim vier en een halve week uitgebrand op het strand bij Cadzand ligt. Van één onzer verslaggevers. AMSTERDAM In een brief aan de Duitse ambassadeur heeft Arie Kleywegt, directeur van de VPRO- televisie zich gedistantieerd van de vierdelige radioserie over de links- extremisten in Duitsland, die vorige maand door de VPRO is uitgezon den. Ook het begeleidend artikel van Nico Haasbroek in de VPRO gids over deze radioserie is bij Arie Kleywegt niet in goede aarde ge vallen. Onder gewone omstandigheden zou de kwestie' binnenskamers zijn ge bleven. Het moet mogelijk zijn dat binnen een omroepvereniging ver schillende meningen naar voren ko men zonder dat je elkaar gaat ver guizen. Ik heb de ambassadeur ge schreven omdat wij bezig zijn een televisieserie voor te bereiden over Duitsland. We hebben daartoe vele maanden voorbereidingen getrof fen. Door die radioprogramma's dreigde onze werksfeer te worden bedorven. „Het artikel in de VPRO-gids en de radioprogramma's zijn in Duitsland hoog opgenomen. Daarom heb ik die brief geschreven. Ik wilde de situatie zien te redden en ik geloof dat dat aardig is gelukt al moeten onze mensen die die programma's in Duitsland maken nog wel regelma tig zeggen dat wij niets hebben te maken met die radioprogrmam- ma's," aldus Arie Kleywegt gezegd tegen de bom. Wat dat be treft ligt de zaak nog niet vast. In Den Haag wordt er overigens van uitgegaan dat president Carter zijn beslissing over het al of niet in pro- duktie nemen van het nieuwe wapen zal uitstellen totdat de confrontatie met de NAVO-partners is afgerond en de meningen van de NAVO-lid- staten dus duidelijk op tafel liggen. Die meningen zijn overigens een vrijblijvende zaak want feitelijke in vloed hebben de NAVO-partners niet. Het feit dat Carter hen wil horen voordat hij een beslissing over de produktie neemt, wordt in Brussel ook als niet meer dan een aardige hoffelijkheid beschouwd. Doorslaggevende invloed hebben de NAVO-partners wel over invoering van de neutronenbom bij de Wes- teuropese NAVO-strijdkrachten. Onmenselijk Zoals bekend is er in Nederand al een hele discussie op gang gekomen over het al of niet invoeren van de neutronenbom. He PvdA-bestuur en bijvoorbeeld ook een groot aantal vertegenwoordigers van kerkelijke organisaties hebben zich er vierkant tegen uitgesproken. Zij vinden een bom die in hoofdzaak mensen doodt en gebouwen en andere zaken laat staan onmenselijk. In CDA-kring bestaat nog geen duidelijk stand punt. Algemeen staat het CDA ech ter een beleid voor dat de rol van kernwapens in de NAVO-verdedi- ging zoveel mogelijk terugdringt. Overigens heeft politiek Den Haag het op 't ogenblik te druk met de kabinetsformatie om zich erg druk met het vraagstuk van de neutro nenbom bezig te houden. Het feit, dat daarover in Brussel al lang wordt gepraat is politiek Den Haag tot nu toe een beetje ontgaan. Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN Mevrouw Thea de Heus (22) is voor en na de door haar belegde bijeenkomst ter oprichting van een actiegroep van politievrouwen overstroomd met reacties. Plotseling kwam zij in het nieuws als woordvoerster van het thuisfront van de Nederlandse politieman. Dat zij niet voor niets op de barricade is gesprongen, is haar van alle kanten duidelijk gemaakt. Vervolg van pagina 1 niet meer ministers moeten komen dan nu, zestien. De PvdA wil daarbij een onderzoek of de portefeuille van wetenschapsbeleid kan worden op geheven en ingeruild voor een minis ter voor emancipatie-zaken. Binnen het CDA werd die wens overigens afgedaan met „een wat goedkoop aandoend gebaar naar de ach terban". Het CDA sluit daarbij echter een staatssecretariaat voor emancipa tiezaken nog niet uit. In CDA-kring voelt men veel voor een inkrimping van het aantal ministers tot vijftien, hetgeen ook past in de formule ze ven-zeven-één. zoals die door de CD A-fractie wordt verdedigd Daar bij wil men wetenschapsbeleid weer laten vallen onder het ministerie van onderwijs. CD A-leider Van Agt wilde gisteren geen mededelingen doen over de voorkeuren van het CDA voor mi nistersposten, zoals die in het ge sprek met de informateurs op tafel waren gelegd, men oordeelt het in het prille stadium van de onderhan delingen juister, nog geen standpun ten naar buiten toe in te nemen. In CDA-kring is evenwel duidelijk ge worden, dat Van Agt weer terug op justitie wil, en men Lubbers (econo mische zaken) en Boersma (sociale zaken) graag wil handhaven. Daar naast worden naar verluidt, voor de overige vier geopteerde ministers posten, naarvoren geschoven: An- driessen (buitenlandse sector). Schakel (verkeer en waterstaat of binnenlandse zaken), De Koning (landbouw) en CHU-voorman Krui- singa. In de tweede linie voor het CDA staan dan de huidige land bouwminister Van der Stee, de ARP-senator Albeda, en met wat minder prioriteit de huidige minis ter van verkeer en waterstaat Wes terterp. Deze laatste heeft naar ver luidt goede kans, president-direc teur van de luchthaven Schiphol te worden. Aantjes Naar eveneens verluidt is CDA-lei- der Van Agt druk bezig, in persoon lijke gesprekken het pad te effenen voor AR-leider Aantjes als nieuwe fractievoorzitter van het CDA. In het begin van de formatie bleek de posi tie van Aantjes tamelijk moeilijk te liggen, toen een meerderheid van de CDA-fractie Andriessen tot waarne mend fractievoorzitter verkoos bo ven Aantjes. Van Agt lijkt evenwel succes te boeken in zijn pogingen Aantjes tot zijn opvolger te maken. Vanuit het Pvd A-partij bestuur lijkt inmiddels duidelijk te worden, dat men een voortzetting van het minis tersschap van de minister van bui tenlandse zaken. Van der Stoel, geen grote prioriteit geeft, en een voort zetting van het ministersschap van de minister van ontwikkelingssa menwerking Pronk zo mogelijk wel voorrang wil verlenen. Een ontmoeting in de „wandel gangen": links informateur Ve- ringa en de heer Van der Wiel van de Rijksvoorlichtingsdienst en rechts de heren Van Thijn en van Agt. HEERLEN De ouders van de Rooms Katholieke Broederschool in Heerlen hebben besloten, dat hun kinderen voortaan niet meer mee doen aan de kinderpostzegelacties. Zij vinden het gevaar dat hun kinde ren lopen om overvallen te wor den,te groot In Eindhoven is enige tijd geleden een kind overvallen, dat met geld van een inzamelactie over straat liep. Dat voorval werd in een verga dering van de Katholieke Onderwij zers Vereniging aan de orde gesteld, waarna het Heerlense schoolhoofd Souren de ouders gevraagd heeft of zij wilden dat hun kinderen bleven meedoen aan de kinderpostzegel actie. „Daaruit kun je opmaken, hoe groot het onbehagen is over de kwetsbare positie van de politie tegenover de harde misdaad", zegt zij „Dat onbe hagen leeft niet alleen bij degenen die aan een politieman verwant zijn, maar ook bij andere mensen die met zorg het steeds brutaler en meedo genlozer optreden van bepaalde ca tegorieën misdadigers gadeslaan Ook van „burgers" heb ik dan ook blijken van instemming gehad Theo de Heus is zelf politie agente geweest; bij het korps in Helmond draaide zij volop mee bij de surveil lance-dienst. Meer dan eens heeft zij zich in bepaalde situaties bedreigd gevoeld. „Ik geef natuurlijk onmid dellijk toe. dat zoiets op het moment zelf anders op je overkomt. Als je in een conflict betrokken bent, weet je meestal wel dat er bepaalde dingen gaan gebeuren of kunnen gaan ge beuren. Daar moet je rekening mee houden. Maar dat er altijd iets mis kan gaan, is de laatste tijd wel geble ken. Daarover maken uiteraard de vrouwen van de politiefunctionaris sen zich ernstig ongerust. Als hun mannen naar hun werk gaan. moe ten zij tegenwoordig maar hopen, dat er hun niets ergs overkomt Dicht bij het vuur Thea de Heus weet ook daarvan mee te praten. Zij is op het ogenblik in een administratieve functie werk zaam op het Eindhovense hoofdbu reau van politie Zit zij uit dien hoof de al dicht bij het vuur. op het per soonlijke vlak is zij nog altijd, maar nu indirect en dus machteloos, zegt zij bij de wisselvalligheden en gevaren van het politievak betrok ken. doordat zij getrouwd is met een politieman. Zij is bereid de gevolgen daarvan te aanvaarden, maar wil dat daar dan ook alle menselijkerwijs te bieden waarborgen voor de veilig heid van de politiefunctionaris te genover moeten staan. Dat de poli tiebonden de trom roeren en verbe tering eisen van de aan de politie ten dienste staande middelen, vindt zij een zeer belangrijke zaak Een ande re is, dat de vrouwen als direct be trokkene niet achter mogen blijven. als het om de veiligheid van hun mannen gaat Vandaar de „actie groep van politievrouwen" die op de in Eindhoven gehouden vergadering in het bijzijn van veel peetmoeders het leven zag. Druk uitoefenen Wat gaat die actiegroep nu doen? „Op alle mogelijke manieren probe ren druk uit te oefenen," zegt Thea de Heus. „Op de vergadering bleek wel, dat alle aanwezige politievrou wen en gezinsleden dezelfde onge rustheid hebben over de onbevredi gende omstandigheden, waaronder de politie vaak haar werk moet doen. Er werden verschillende pun ten opgesomd, die dringend verbete ring behoeven. De uit een stuk of elf vrouwen geformeerde actiegroep gaat die nu in het gelid zetten en er haar wensen aan vastkoppelen. Om de actie op landelijk niveau te bren gen gaan we een handtekeningenac tie houden. Dat is, geloof ik, wel het eerste wat we moeten doen. We moe ten zo breed mogelijk uitdragen, wat er in de gezinnen van de Neder landse politiefunctionarissen leeft." Thea de Heus heeft het al enkele malen treffend onder woorden ge bracht. Zij ziet voor de actiegroep genoeg werk in het verschiet liggen om haar bestaan te rechtvaardigen Directe aanleiding tot haar initiatief was het neerschieten van twee re chercheurs door Duitse RAF-leden Veel eerder had zij zich na schietpar tijen op politiemannen echter al af gevraagd. of het thuisfront zou mo gen blijven zwijgen. Het trieste ge val in Utrecht deed voor haar de deur dicht en bracht haar ertoe de stem van de vrouw achter de politie man te laten horen. ONSTWEDDERHOLTE - In Onstwedderholte, gemeente Stads kanaal is gistermorgen de 39-jarige R. Zonneveld uit Rolde op slag ge dood, toen hij met zijn auto tegen enkele langs de weg staande bomen botste. De auto werd totaal vernield ADVERTENTIE Via een Amro ftivérekening kun je je salaris ontvangen. En kun je bij elke Amro Bank contant geld opnemen wanneer je een portable radio wilt kopen. En via die Amro Privcrckening kun jc ook de contributie van je voetbalclub laten betalen. door Jac. Lelsz APELDOORN Er zijn meer mensen, die niet kunnen ruiken, dan men denkt. Ook komt geuren-„blindheid" voor, zodat men een geur anders waarneemt dan deze in werkelijkheid is. Het probleem, dat men geen neus bezit voor luchtjes, wordt meestal erg onderschat. „Misschien kom ik nor een paard tegen Het onderzoek op het gebied van de geur- en smaakwaar- neming is internationaal lang achter gebleven. Dat is ener zijds het gevolg van techni sche moeilijkheden, die aan het onderzoek verbonden zijn, maar aan de andere kant ook van onvoldoende belangstelling voor het on derwerp. Zeven Jaar geleden werd de European Chemore- ceptlon Research Organisati on opgericht, die zich ten doel stelt het onderzoek op het punt van de reuk- en smaakwaarneming te bevor deren. De organisatie is In middels uitgegroeid tot een instelling met zo'n driehon derdvijftig onderzoekers. Diverse activiteiten werden tot nu toe ontwikkeld, o.m. enkele mini-symposia, In En geland en Zwitserland. Het derde vindt voorjaar 1978 in Nederland plaats en zal spe ciaal gewijd zijn aan het voorkeursgedrag bij het waarnemen van geur en smaak. Vice-president van de organisatie is een Nederlan der, namelijk professor dr. E.P. Köster. hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, ln het fundamenteel en toegepast onderzoek van de chemische zintuigen (reuk en smaak). Minst begrepen Bij gelegenheid van de hero pening van de 188-jarige Eau de Cologne fabriek J. C. Bol- doot B.V. te Apeldoorn, die het symposium financieel mogelijk maakt, heeft profes sor Köster erop gewezen dat de reuk een van de minst begrepen dingen op het ter rein van de zintuigen is. Evenals de tastzin. Mogelijk wordt dat veroorzaakt door het feit dat zij beiden erg emotioneel liggen en te ma ken hebben met intimiteit. Horen en zien zijn weliswaar van grote betekenis, omdat zij een rol spelen bij de ruim telijke oriëntatie en bij de intermenselijke communica tie, maar het belang van de reukwaarneming behoort be slist niet te worden gebagate- liseerd, of voorwerp van grap jes te zijn. Alarmfunctie Hoewel geuren ln de dieren wereld onmiskenbaar van meer gewicht zijn dan in de mensenwereld, kan de mens, die niet in staat is tot geuren- ontvangst, dit stellig als een handicap ervaren. Geuren vertellen iets over de omge ving. Geuren hebben een alarmfunctie. Bij oudere mensen gaat het reukvermo gen dikwijls sterk achteruit en zij worden mede daardoor bijvoorbeeld gemakkelijker slachtoffer van gasontplof fingen. Belangrijker dan de waar schuwingsfunctie acht pro fessor Köster echter het ge voel van vertrouwdheid met eigen omgeving dat geuren kunnen bewerkstelligen. Het niet kunnen ruiken, wordt door velen als een groot ge mis gevoeld. Kort geleden ge leden bleek dat duidelijk, toen ln het kader van een radio-uitzending met betrek king tot het fundamenteel reukonderzoek door min stens vijftig personen werd opgebeld die niet meer kon den ruiken en die vroegen of daar nog wat aan te doen zou zijn. ZIJ proeven het eten niet meer, ruiken dennebossen niet, de rozen niet, ook niet de industriële „kattepls- luchtjes", en zijn niet meer gevoelig voor de geuren van anderen Geuren bepalen, zonder dat men dat zich be wust Is, vaak mede de gevoe lens ten opzichte van ande ren. BIJ huwelijksmoeilijkhe den blijkt de geur van de man of vrouw nogal eens mee te spelen Seksuele partners herkennen eikaars geur goed. Kinderen kunnen T-shirts, die drie dagen door hun moe der zijn gedragen, op grond van de geur gemakkelijk se lecteren uit een hele stapel T- shirts, die aan andere moe ders toebehoren Naar alle waarschijnlijkheid vindt de zuigeling de tepel van de moederborst ln de eerste plaats vla de geur. Oordelen Vastgesteld ls bij onderzoe ken dat bij veel mensen, die niet meer kunnen ruiken, neerslachtigheid optreedt, en soms ook wel agressiviteit. Eveneens hebben onderzoe ken opgeleverd dat geur de wijze, waarop men over ande ren oordeelt, kan beïnvloe den. Een geur blijft lang in de herinnering hangen De geur van het groot-ouderlijk huis bijvoorbeeld, die situaties uit het verleden met een zeldza me gedetailleerdheid op roept. Het verbaast een man als Köster dan ook een beetje dat vanwege dat nostalgi sche aspect de belangstelling voor de Eau de Cologne-fles bij ouderen veel groter is dan bij Jongeren, wier belangstel ling meer uitgaat naar Oos terse geurtjes. Will u bij het overmaken van uw abonnementsgeld via giro en bank uitsluitend gebruik maken van de stortingsacceptgirokaart welke u wordt toegestuurd? Dat voorkomt misverstanden, en onze administratie kan uw betaling sneller verwerken. Voor u en onze administratie is het nog eenvoudiger als u ons machtigt het abonnementsgeld automatisch van uw giro- of bankrekening te laten afschrijven U behoeft slechts op de achterzijde van de acceptgirokaart in ..machti gingsruimte' uw handtekening te plaatsen De machtiging, die u te allen tifde weer kunt herroepen gaat dan in né de penode die op de kaart is ver meld Dank voor uw medewerking De directie

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3