Verkeer Valkbrug in twee richtingen Plan parkeergarages in Nieuw Waldeck Restauratie van Bethlehemshof c „Wiener Blut" speels en met veel humor Veerverbinding Leids centrum-Merenwijk Zoetermeer op de fiets .Rotterdam heft belasting via het wintertarief, Kwart over elf: voldoende body KORT Renovatieplan voor Voorschotense wijk Uitbreiding van Alphens raadhuis krijgt gestalte Voor meer nieuws uit regio pag. 12 DINSDAG 27 SEPTEMBER 1977 REGIO DEN HAAG Trouw/Kwartet H 6 Van e*n onzer verslaggevers LEIDEN B en w van Leiden hebben het plan om de Valkbrug voor verkeer In beide richtingen open te stellen wederom uit de kast gehaald. Met deze maatregel hopen ze te bereiken dat de wijken Groenoord en Noorderkwartier ontlast worden van door gaand verkeer tussen de Meren wijk en de Leidse binnenstad Vorig jaar kwam de gemeente al met zo n plan voor de Valkbrug en de aangrenzende Molenwerf Dit plan ontstond naar aanleiding van de re constructie van üe Breestraat Het openstellen van de brug voor verkeer richUng binnenstad werd echter be paald niet in dank afgenomen door de bevolking De meerderheid van de gemeenteraad kon zich er al even min mee verenigen, zodat het plan in de kast verdween Het is nu weer te voorschijn gehaald In verband met de in november te verwachten openstelling van de Gooimeerlaan. de nieuwe Invalsweg naar de Merenwtjk In een notitie over de verkeerssituatie tussen de Merenwtjk en de binnenstad wijzen» de ambtenaren van Verkeerszaken en 8tedebouw er op dat het verkeer uit deze wijk zal proberen om via de straten van het Noorderkwartier de binnenstad te bereiken. Met name de Marnixstraat. de Koningsstraai en de Haarlemmerweg zouden op die manier „misbruikt" worden. Singel over de Warmonderbrug zich een weg naar het centrum zal banen moet er. zo meent het gemeentebe stuur. een goede vervangende route zijn. Die route denkt men gevonden te hebben door het verkeer via de Willem de Zwijgerlaan. Oegstgees- terweg en Schuttersveld naar de Valkbrug te voeren. Vanaf de Valk brug wordt het verkeer langs de Ma- resingel over een nieuwe weg naar de Langegracht gestuurd. Eén van de argumenten om voor deze oplossing te kiezen is dat de moeilijkheden rond het kruispunt Beestenmarkt Lammermarkt van de baan zijn- Om nu te voorkomen dat het verkeer vanuit de Merenwtjk toch door het Noorderkwartier glipt, moeten de Koningsstraat en de Marnixstraat onaantrekkelijk worden gemaakt voor het doorgaande verkeer Wat de Koningsstraat betreft wordt ten stadhuize gedacht aan een construc tie waarbij het verkeer in de richting van de stad voorrang moet verlenen. De Valkbrug, met molen ,,De Valk" op de achtergrond, kan nu nog slechts gebruikt worden door verkeer wat de binnenstad wil verlaten. Om nu te voorkomen dat het verkeer De Marnixstraat kan worden afge- via bovengenoemde wegen, de Mare- sloten door de aanleg van een fiet sers- en voetgangerstunnel op de kruising met de Willem de Zwijger laan. Deze doorgangsroute zal toch minder aantrekkelijk worden daar de gemeente de Warmonderbrug voor autoverkeer wil sluiten als de Valkbrug voor verkeer in beide richtingen opengesteld wordt. gelegd is, kan er voor de Molenweg een andere bestemming gezocht worden. Gedacht wordt aan een parkje op de werf naast de nieuwe weg. wat in de toekomst een onder deel kan vormen van een groter wan delgebied langs de Rijnsburgersin- gel en de Maresingel. Als de nieuwe verbindingsweg aan- Binnen de gemeentelijke kringen heerst het idee dat de bevolking dit maal wat enthousiaster zal reageren op de voorstellen aangaande de Valkbrug. De hoorprocedure over de maatregelen gaat binnenkort van start. Gehoopt wordt dat de defini tieve voorstellen in oktober de raad gepasseerd zullen zijn. zodat begin volgend jaar met de werkzaamheden kan worden begonnen. Van een onzer verslaggevers ZOETERMEER Door de manier waarop Zoetermeer U opgebouwd, zijn de fiets en de bromfiets in deze gemeente een zeer geschikt vervoer middel, dat een groot deel van de uit verschillende wijken opgebouwde plaats gemakkelijk bereikbaar maakL Van belang is dan wel dat Zoetermeer over een goed (brom)- fictspadcnplan beschikt. Zaterdag 1 oktober wordt daartoe een aanzet gegeven, wanneer de ge meente Zoetermeer de bevolking voor een fietstocht uitnodigt. De tocht, die om half elf bij het gemeen tehuis begint, voert de Zoetermeer- ders door hun woonplaats en biedt hen informatie om uiteindelijk com mentaar te geven op een gemeente lijk (brom)fietspadcnplan. Dat plan wordt aan het einde van de fietstocht door de afdeling voorlichting aange boden: een discussiestuk voor de Inspraakprocedure, die tot 25 okto ber duurt. Belangstellenden die niet mee fietsen, kunnen de samenvat ting bij de afdeling voorlichting af halen. Vanaf 30 september is daar ook de uitgebreide versie verkrijg baar. ..Meer nog dan enkele jaren geleden is het noodzakelijk een goed net van fiets- en bromfietspaden aan te leg gen", meent Zoetermeer. „Zowel voor do gebruikers van de (brom)- ficts, als voor de veiligheid van auto mobilisten en voetgangers: samen weggebruikers, maar elke groep met z'n eigen belangen". Aan de hand van het fictspadenplan moet een volledig wegennet voor fietsers en bromfietsers gemaakt worden, dat nauw aansluit bij het fietspadenplan. De gemeenteraad zal zich tezijnertijd over het plan moeten buigen en een uitspraak doen, die voor een belangrijk deel gebaseerd zal zijn op het oordcel van degenen, die 1 oktober op de fiets klimmen. DEN HAAO (ANP) De Consu mentenbond maakt er tn het nieuwe nummer van de Consumentengids bezwaar tegen, dat de gemeente Rotterdam het waterleidlngUrief gaat hanteren als een soort belas tingheffing Met ingang van 1 janua ri wil Rotterdam het water aanzien lijk duurder maken: particuliere verbruikers zullen dan bijna twaalf procent meer moeten betalen Dat gebeurt volgens de Consumen tenbond omdat het waterleidingbe drijf anders met een te groot tekort zou komen te zitten, want om dat te voorkomen zou een geringe verho ging voldoende zijn. Er moet meer dan nodig is worden betaald, omdat de gemeente Rotterdam geld nodig heeft en een deel daarvan door een extra-verhoging van het watertarief wil binnenhalen, aldus de bond De Consumentenbond vindt dit ver-, keerd. omdat dit een verkapte belas- ting is, waarbij ten onrechte gebruik wordt gemaakt van een nutsbedrijf. Leidse stichting bezorgd over centrum LEIDEN De leefbaarheid in de Leidse binnenstad wordt geweld aangedaan, wanneer de werkzaam heden aan de Marktenroute, Rapen burg. Nonnenburg en Turfmarkt ge lijktijdig worden uitgevoerd en wan neer de parkeercapacitelt wordt ver minderd. In een ongeruste brief aan b. en w. van Leiden geeft de Stich ting Leidse Binnenstad dit commen taar op de werkzaamheden, die „uit cultuur-historisch oogpunt en om verkeerstechnische redenen" overi gens wel toegejuicht worden. De Stichting vindt dat eerst de Mark tenroute weer voor het verkeer be gaanbaar gemaakt moet worden, voordat Rapenburg en Nonnenbrug worden aangepakt. Voorkomen moet worden dat de Leidse binnen stad economisch en cultureel een afstervingsproces zal meemaken, dat nog Jarenlang doorwerkt. BEEK EN DONK - De 55-Jarige H. C. Kooymans uit Beek en Donk is toen hij op zijn fiets in zijn woon plaats reed door een auto gegrepen en gedood. door Adr. Hager DEN HAAO Vanavond en ook 3, 4. en 5 oktober weerklin ken ln de Koninklijke Schouw burg de uitbundige en meesle pende klanken die Johann Strauss zijn ..Wiener Blut" meegaf De opvoeringen wor den verzorgd door de hoofd stadoperette van Netty Hamel, een muzikaal ensemble dat borg staat voor veel sfeer en een karaktervolle, met humor doorspekte weergave Zo op het eerste oog lijkt het verhaal van Léon en Steln nogal ingewikkeld en moeilijk te volgen De lotgevallen van graaf Balduin en zijn Gabrielle. Franzisca en Pepl blijken echter simpel 'e doorzien En in ieder geval uitermate geschikt om Strauss te Inspireren En het komt natuurlijk alles wel op zijn pootjes terecht en zoals het in een operette hoort is ledereen aan het slot blij en ge lukkig Het publiek in de schouwburg heeft zich. gemeten aan de open doekjes en de reacties uitstekend vermaakt. De presentaUe richt zich voorname lijk op speelsheid en humoren vanaf het eerste moment is het Jacco van Renesse als Josef die deze accenten onderstreept Veel waardering na tuurlijk ook voor de „oude" rot in het vak. Jan Henderson die met de rol van graaf als charmeur wel raad weet Johan van der Zalm als Kagler voelt zich m de operette als een vis" in het water en daarnaast kunnen met veel waardering Anita Heins. Marga de Boer en Nora Zoon ge noemd worden. Daarmee zijn nog niet alle solisten opgesomd, doch als geheel blijkt Wiener Blut het aanho ren en het aanzien zeker meer dan waard Het operetteorkest speelt on der leiding van John Kapper en al moet men zich niet al te kritisch opstellen, ook dit aandeel past in het geheel. Een geheel waarvoor het publiek veel waardering had. Plan voor 300 volkstuintjes in Zoetermeer ZOETERMEER Aan d« noord-westrand van Zoeter meer moet een gebied ge creëerd worden voor actieve en passieve recreatie. De afdeling beplantingen van de gemeente Zoetermeer heeft een dergelij ke schets opgezet, die onder meer tien tennisbanen, vijf hockeyvelden en ongeveer 28 voetbalvelden bevat en boven dien ruimte moet bieden aan ongeveer driehonderd volk stuintjes. Het recreatiegebied, van 108 hectare groot grenst aan de wijk Buitenwegh de Leyens en zal volgens de schetsmatige plannen een aan tal niveauverschillen kennen, die tot stand gebracht kunnen worden met behulp van puin- stort Binnenkort zal de raads commissie sport en recreatie zich met de plannen bezig houden. Van een onzer verslaggevers DEN HAAO De katholieke woningbouwvereniging „Verbete ring zij ons streven" is bezig met het samenstellen van een tweetal rapporten over de problemen met de bouw van parkeer garages in de Haagse nieuwbouwwijk Nieuw Waldeck. door Teun Lagas LEIDEN Een jaar later dan eigen lijk verwacht gaat de cabaretgroep Kwart over elf uit Delft toch dc pro fessionele toer op. Kees Bos, Emilie Eblhart en René van Zanten gaan het proberen met het programma dat kortweg Live is gedoopt en dat onder regie van Fred Florusse van Don Quishocking in elkaar is gezet. Kwart over elf won in november van het vorig jaar het jaarlijkse cabaret festival cameretten in Delft. Er ont stond daarna echter wat vertraging in de groei naar een volwassen professi oneel cabaret. Inmiddels heeft Emilie Ehlhart, die vorig jaar nog bij Sito Hoving in dienst was, zich aange diend als de nieuwe pianiste. AI verliep de ..live show" die het drietal het afgelopen weekend in het Leidse Lak-theater uitprobeerde (de première wordt binnenkort in Pepijn in Den Haag gehouden) nog een beet je rommelig, het programma heeft zeker genoeg body om Neerlands ca- baretpubliek tevreden te stellen. Ge schokt zal het publiek echter nauwe lijks worden. Kwart over elf houdt het netjes, zelfs nogal lief, verzeilt nauwelijks in politieke sferen en ver valt nog minder in persoonlijke aan vallen. Er blijft evenwel genoeg te beleven door de doldwaze situaties die de drie op het podium weten te creëren, door de stortvloed van woord- en zinspelingen die vooral Kees Bos in een eigen stijltje de zaal instrooit en door het gelukkige gebrek aan angst om eens het publiek in te lopen en daarop te improviseren. Doordat een 3-jarig jongetje met vuur speelde is de woonkamer van de familie De Man uitgebrand. Het kind kwam in de slaapkamer van zijn ouders en toen deze een brand lucht aan zijn kleren roken gingen zij op onderzoek uit en zagen dat de kamer in brand stond. De bewuste loze hond en een kat konden worden gered. De hond met behulp van zuurstof. ADVERTENTIE Als de rapporten, die de financiële en de veiligheidstechnlsche kant van parkeergarages behandelen, klaar zijn, worden ze naar het college van B en W en het ministerie van volks huisvesting gezonden. In het jaar verslag over 1976 schrijft de woning bouwvereniging: „We vertrouwen er op dat de overheid, mede aan de hand van deze rapporten, dusdanige maatregelen zal nemen dat de finan ciële problemen die met het over dekt parkeren samenhangen, zullen worden opgelost". Vertraging in de bouw van de par keergarages heeft wat beroering ge wekt onder Haagse „stadsvernieu- wers". Dergelijke garages zijn in Nieuw Waldeck noodzakelijk omdat er in zeer hoge woningdichtheden gebouwd wordt. Het ministerie van volkshuisvesting heeft echter nog geen definitieve fi nanciële regeling getroffen voor de bouw van parkeergarages in woon wijken waardoor de realisatie van Nieuw Waldeck vertraagd dreigt te worden. Van de 2500 woningen die er in Nieuw Waldeck gebouwd worden neemt de woningbouwvereniging „Verbetering zij ons streven" er 550 voor haar rekening. VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten wil 40.000,- uittrek ken voor de voorbereiding van een renovatieplan voor de verbetering van ruim 160 woningwetwoningen in de Vlietwijk. In het beleidsplan van Voorschoten was al aangekondigd dat de daken en de dakbedekking van de wonin gen. gelegen tussen de ijsbaan en het gemeentelijk instructiebad, aan vernieuwing toe waren. Bij het voor overleg hierover tussen de gemeente Voorschoten en de directie van de volkshuisvesting en de bouwnijver heid in Zuid-Holland, bleek dat er niet op financiële steun van het Rijk gerekend hoefde te worden als het slechts vernieuwing van dak en dak bedekking betrof. Werden deze ver nieuwingen echter gecombineerd met andere verbeteringen in de vorm van een renovatieplan, dan kon de subsidieregeling voor verbe tering van woningwetwoningen van toepassing zijn Vandaar dat b. en w van Voorschoten nu geld uit willen trekken om een op renovatie inge speeld architectenbureau opdracht te geven een plan te maken. ALPHEN AAN DEN RIJN Het archltektenbureau Berghoef Hondi- us Lamers B.V. uit Aalsmeer gaat een ontwerp maken voor de uitbrei ding van het raadhuis van Alphen aan den Rijn. Het college van B en W van Alphen wil een bedrag van 500.000,- beschikbaar stellen voor deze voorbereidingswerkzaam heden. De raad van Alphen aan den Rijn sprak zich in oktober vorig jaar uit voor uitbreiding van het raadhuis. Besloten werd toen de opdracht voor deze uitbreiding te geven aan een architekt die ervaring heeft in het bouwen van raadhuizen. De daartoe samengestelde bouwbe- geleidingscommissie heeft in die tijd kennis genomen van het door architekten ingezonden documenta- tie-materiaal. Twee architekten kwamen in aanmerking voor verde re beoordeling. Die beoordeling be stond hieruit dat B en W tezamen met de bouwbegeleidingscommissie een kijkje gingen nemen naar een door elk van de architekten ge bouwd raadhuis. Zowel de commis sie als het college meenden daarna dat het bureau uit Aalsmeer de op dracht tot uitbreiding krijgen moest. Van een onzer verslaggevers Het Bethlehemshofje aan het Levendaal in Leiden kan gerestaureerd worden. De gemeenteraad van Leiden besloot bijna 1 miljoen gulden aan de regenten van het hof beschikbaar te stellen. Via subsidies van het Rijk en de provincie Zuid-Holland hoopt de gemeente het nu reeds beschikbaar gestelde krediet voor een groot deel terug te krijgen. De gemeenteraad van Leiden be sloot tot de aankoop van een indu strieterrein van 13.000 m2 aan de Morsweg. B en w vonden een derge lijke aankoop van belang, omdat de Leidse betonmortelcentrale belang stelling heeft getoond voor een even tuele vestiging aan de Morsweg Het gemeentebestuur meent de ontwik kelingen rond een dergelijke vesti ging in de hand te kunnen houden Vanuit de bevolking is veel bezwaar gerezen tegen de dreigende komst van de betonmortelcentrale. uit angst voor verkeerslawaai en ver keersonveiligheid. De Leidse raad stelde gisteravond ruim 1.5 miljoen gulden beschikbaar voor de restauratie van twee panden aan de Pieterskerkgracht, die op de monumentenlijst staan maar al ge ruime tijd in een slechte staat verke ren. Kredieten werden ook ter be schikking gesteld voor het herstel van diverse Leidse bruggen (de Koornbrug, Nonnenbrug en Doelen- brug) en voor een vleugel van de Lakenhal. De Leidse honden krijgen wat min der „bewegingsvrijheid". Mochten de dieren overdag in het grootste deel van de stad (buiten de singels) vrij rondlopen, volgens een raads besluit moeten ze van zeven uur s morgens tot zeven uur 's avonds aan de lijn, uitgezonderd enkele ter reinen. 's Avonds en 's nachts mogen de honden onder direct toezicht los lopen behalve op dierenweides en ln winkelpassages Bepaalde gebieden in Leiden zijn als „verboden terrein" gekenmerkt. Ds A. Verdoorn Daarom behoeven wij ter ver troosting bij al onze immobiliteit en aftakeling van ons leven niet de brokstukken van dat leven te zien, maar mogen wij het kindeke Jezus als een afstraling van het heil in onze bevende handen hou den en is Uw en mijn toekomst bij Hem veilig. Aldus zondagmorgen ds X. A. Verdoorn tijdens zijn intrede-predikatie in de Zuider- kerk te Leiden als pastor van zes bejaardencentra in Leiden Ds Verdoorn, die gereformeerd predi kant in Heerlen is geweest en al daar ook zieken en bejaarden be zocht. voelde zich tot dit werk geroepen en via een interne kil- nisch-pastorale training van ze ven weken aan de Vrije Universi teit is hij tot een keuze voor het bejaarden-pastoraat gekomen. Zijn toekomstig werkterrein om vat 800 900 bewoners. De nieuwe pastor is benoemd door een bege leidingscommissie, bestaande uit vertegenwoordigers van de sa menwerkende tehuizen en de ker ken. Hij werd zondag in het werk bevestigd door ds H. Kuiper uit Geleen. Strandvonder Op het stadhuis Van Den Haag is gisterenmorgen het feit herdacht dat de heer M. H. Vrolijk veertig jaar strandvonder in Schevenin- gen is. De strandvonder in Sche- veningen is geen gemeenteambte naar maar in die functie als bur ger benoemd door de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr M. Vrolijk. De juist tachtig jaar geworden strandvonder Vro lijk kreeg van burgemeester Schols een lintje opgespeld, de eremedaille in goud bij bevorde ring behorende bij de Orde van Oranje Nassau. De heer Vrolijk kreeg bovendien in de burge meesterskamer een ets van het Scheveningse strand uitgereikt Hofwijck Vanavond om 8.15 uur ié er in Hofwijck te Voorburg een uitvoe ring door Cea Corton (cello). Mari- nus Links (fluit). Lac Aelvoet (vi ool), Nico van der Meel (klavecim bel) en Marcel Verhoef (bariton). Het programma van het vijftal bevat werken van Blavet, Huy- gens, HSndel, Froberger. Bach en Bassani. Chili In de Parochiezaal van de Bern a- dettekerk. Sir Winston Churchill- laan te Rijswijk is vanavond om 8.00 uur een Chlli-avond. Del avond wordt georganiseerd door het Chili Komitee Rijswijk. Na een korte inleiding van pastor Jan Bol staat er een dia-serie over de gebeurtenissen in Chili op het programma. Tevens wordt er in formatie verstrekt over de positie van de kerk in Chili. Winterkleding De Unie van Vrijwilligers en de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen organiseren samen vandaag en morgen wederom de Leidse Winterkledingbeurs. De beurs wordt gehouden in het ge bouw van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen, Noordein de 2a te Leiden. Vandaag is er tussen 10.00-16.00 uur inname van goederen. Om 19.00 uur start de verkoop, welke morgen om 10.00 uur weer hervat zal worden. NCVB De NCVB afdeling Honselersdijk houdt woensdag haar eerste le denvergadering van dit seizoen in „De Voorhof" te Honselersdijk. Ds De Boer uit Rijswijk zal spre ken over het onderwerp „Wat zegt de Bijbel over de vreugde". De avond begint om 19.45 uur. De Populier De Christelijke Scholengemeen schap „De Populier" aan de Po pulierstraat 109 te Den Haag viert van woensdag tot zaterdag haar 65-jarig bestaan. De festiviteiten beginneh woensdagmiddag om 1.00 uur met een concert. Dwarsfluit Een nieuwe reeks concerten op oorspronkelijke Europese muziekinstrumenten uit de 17e en 18e eeuw begint woensdag 28 sep tember in het Haags Gemeente museum met een programma voor twee dwarsfluiten uit de pe riode van de Barok Uitvoerenden zijn Bart Kuijken en Masahizo Arita. die composities van Hotte- terre. Quantz en Bach ten gehore zullen brengen. De uitvoering be gint om 8.15 uur en de toegangs prijs is 12.50. Voor leden van culturele verenigingen, houders van museumkaarten, 65^-ers en CJP'ers is de entree 10.- Goede Woning Donderdagavond om 8.00 uur houdt de Prot. Chr. Woningbouw vereniging „De Goede Woning" uit Den Haag haar jaarlijkse le denvergadering in het Congresge bouw, Churchiljplein 10 te Den Haag Vai Ma waj tier Eer Sa! Het den losg vem van Has Mar Mac lang schc echt van Een de en I buui Eige De behi aan< van voor rijke west Vui Voor een koor terbi clalri prov

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 6