I Ingewikkelde smeerpijperijen 3 De tekening van een lezer Commentaar Stemrecht (1) 1 Stemrecht (2) Groningen: Eigenlijk heeft Westerterp er niets mee te maken Het verhaal van een driehoeksverhouding Lieve oude wijven dat was een erg verschil Zo erg is het Oudste gezien suggestie columbo zilvertip BINNENLAND Trouw/Kwartet 5 '-JL.V ^N>' se. bol r Folli iet id< net h< ove olai op dl tter ee Viel «ze ing oi L te ki bouw Het gemeentebestuur van Assen wil de Zuidmolukkcrs in de ge meente meer betrekken bij het bestuur van de gemeente. Voor lopig zal dat om formeel-juridi sche redenen moeten gebeuren in de vorm van een commissie, die kan worden ingesteld (wij citeren nu de gemeentewet) ,,met het oog op de behartiging van de belangen van een deel van de gemeente, hetwelk daar voor hetzij door zijn ligging, hetzij door zijn karakter in aan merking komt". Het artikel, waaraan dit citaat ontleend is, is pas in 1964 aan de gemeentewet toegevoegd, onder andere (en wij citeren nu minis ter Toxopeus in zijn schriftelijke discussie met de Tweede Kamer over deze wetswijziging uit 1964) „om op deze wijze des kundige en geïnteresseerde bur gers, die om welke redenen dan ook het raadslidmaatschap niet kunnen of willen aanvaarden, toch bij het bestuur te be trekken". Enkele Kamerleden hebben in 1964 daartegen in gebracht, dat op deze manier bestuursbe voegdheden werden gelegd in Overigens: hoezeer wij de toe passing van deze nieuwe artike len uit de gemeentewet ook toe juichen nog beter lijkt ons om op landelijk niveau te bezien in hoeverre aan de Zuidmolukse gemeenschap in ons land een actief en passief kiesrecht voor de gemeenteraden kan worden toegekend. eerder, in ons commentaar van 13 juni 1977, na de beëindi- J jing van de acties in De Punt en Bovensmilde, hebben wij daar- ïvoor een pleidooi gevoerd. ,,De i gemeenteraad is het democra- handen van mensen, die geen politieke verantwoordelijkheid dragen, maar dat argument sneed naar de mening van minis ter Toxopeus (en met hem de meerderheid van Tweede en Eerste Kamer) geen hout. Ten eerste worden hier geen be voegdheden individueel, aan personen doch alleen collectief, aan een commissie gegeven en ten tweede blijft uiteraard de politieke verantwoordelijkheid voor alles wat die commissie klaarstooft, bij de gemeente raad. Het lijkt wel de discussie van dertien jaar geleden nog eens nalezend of de wijzigingen van 1964 juist met het oog op de thans in Assen gegroeide toe stand zijn aangebracht. Het is naar onze mening daarom inder daad juist in het geval van de Zuidmolukkers en op dit ogen blik van deze bevoegdheden van de gemeentewet gebruik te ma ken om op die manier het pro bleem van de representatie van de Zuidmolukkers (enigszins) op te heffen en op die manier de regenererende krachten binnen de Zuidmolukse gemeenschap zelf te versterken. tisch bestuursorgaan dat het dichtst bij de Zuidmolukkers en hun vaak lokale problemen staat. Parlement en provinciale staten zijn te grootschalig voor deze groepering maar met de lokale democratie moeten we het toch maar eens een keer aandurven", schreven we bij die gelegenheid en dat lijkt ons op dit ogenblik nog even juist. Het is verheugend dat burge meester Masman van Assen deze gedachte heeft overgeno men en verder wil dragen. Het initiatief is nu aan regering en/of Tweede Kamer. door Jan Sloothaak GRONINGEN Eigenlijk heeft geen minister er iets mee te maken welke bedrijven op de omstreden Groningse „smeerpijp" worden aangesloten. Deze stelling zij het ietwat voorzichtiger en zeker diplomatieker verwoord huldigt het provinciaal bestuur van Groningen. Tenslotte zo luidt de redenering van Gro ningers commissaris mr E. H. Toxopeus en de gedeputeerden is de „veenkoloniale afval waterleiding" provinciaal eigendom. Het is ook de provincie die een vergunning voor lozing in de Dollard heeft aangevraagd en als minister Westerterp nu maar zegt hoeveel vuil de Dollard kan verwerken, dan kan Gro ningen zelf wel bepalen, welke bedrijven in aanmerking komen. Als de regering dit zo nodig zelf wil uitmaken, dan zou het redelijk zijn dat het rijk ook zelf de lozingsheffingen van de fabrieken int. Een desbetreffend ver zoek van Groningen is echter afgewezen. De provincie moet die heffingen nu zelf opleggen en het is dan ook de provincie die moet opdraaien voor moeilijkheden met bedrijven die eventueel niet in staat zijn de heffingen te betalen. Tegenstrijdigheid In het Groninger provinciehuis wijst men op een tegenstrijdigheid in de ontwerplozlngs- vergunnlng van de minister. Er staat in dat volgens berekeningen van rijkswaterstaat de Dollard dagelijks negentig ton BZV (Biolo gisch Zuurstof Verbruik) kan verdragen. Door zelf uit te maken welke bedrijven hij wil toelaten, heeft de minister echter tegelijk bewerkstelligd dat er in plaats van die negen tig ton maar tien ton wordt geloosd. Super- vervuiler KSH is één van de bedrijven die niet mee mag dpen en in Oroplngen vraagt men zich af wat het voor zin heeft een smeerpijp te gebruiken om tien ton af te voeren, terwijl de honderdtien ton van KSH nog in de Oost- gronlngse kanalen blijft stromen. Om iets van de smeerpljperij te begrijpen is enig Inzicht in de driehoeksverhouding rijk- provincle-bedrijven nodig. De karton- en aardappelmeelfabrieken vervuilen de kana len enorm. Vóór 1970 zelfs nog met 24 miljoen inwoner-equivalenten, wat nergens ter wereld zó geconcentreerd voorkwam. Het afvoeren naar zee vla een grote onder grondse pijpleiding leek het ei van Columbus. De fabrikanten hadden altijd gezegd dat het technisch onmogelijk was dat de onderne mingen zelf hun afvalwater zouden zuiveren. Een bewering, die maar erg betrekkelijk was, naar later zou blijken. Politieke druk De provincie Groningen werd als gevolg van politieke druk uit Oost-Oroningen met de neus op het feit gedrukt en besloot om voor het bedrijfsleven een grote smeerpijp te bou- KSH: 'goed' voor 110 ton vuil. wen. Het rijk zegde subsidie toe. De fabrikan ten wreven zich in de handen. Kwamen zij even goedkoop van hun vuil af. Zelf hoefden ze maar een schijntje van de miljoeneninves tering te betalen. Vervolgens maakte het rijk de driehoek com pleet. De regering zag zich gedwongen tot rechtstreeks Ingrijpen, omdat Duitsland be zwaar maakte tegen de gigantische vervuiling van de Eems-Dollard. Minister Drees Jr en premier Biesheuvel verordonneerden dat er geen ongezuiverd afval in de Dollard mocht. De provincie zat met de handen in het haar. Het Rijksinstituut Zuivering Afvalwater (RIZA) had zo mooi uitgerekend dat de Eems- Dollard precies 24 miljoen inwoner-equiva lenten vuil kon verdragen, toevallig net zo veel als werd geproduceerd. Kwade tongen wilden dat de wens de vader van de gedachte was geweest. Net als later, toen zeven-miljoen inwoner-equivalenten werd berekend, toeval lig weer net genoeg om althans de eerste (thans gereed zijnde) fase in werking te stel len. Hoe het ook zij, Groningen moest zijn vuil kwijt, maar zou geen vergunning van het rijk krijgen om dit in zee te lozen. In diezelfde tijd won de gedachte veld dat „de vervuiler" zelf moet betalen. De fabrikanten kregen door dat ze ondanks de met overheids steun gebouwde smeerpijp toch forse lozings heffingen moesten gaan betalen. Dat zou kostbaar worden met de enorme hoeveelhe den vuil die zij produceerden. Zuivering bij de bron, dus in de fabrieken zelf, was technisch niet uitvoerbaar. Dit hadden de fabrikanten altijd in koor geroepen toen ze nog dachten een goedkope smeerpijp te krijgen. Nu ze toch lozingsheffingen moesten gaan betalen, waren die technische problemen bij nader inzien toch niet zo onoverkomelijk. Zelf zuive ren kon wel eens goedkoper uitvallen dan die heffingen betalen. Opnieuw roerden zich kwa de tongen. Deze keer gericht tegen het be drijfsleven: die gehaalde fabrikanten hadden het argument van de technische onuitvoer baarheid alleen maar aangewend om weinig te moeten betalen. Subsidies Door afsluitingen van met name kartonfa brieken was de hoeveelheid afvalwater inmid dels al afgenomen en de overige karton- en aardappelmeelfabrieken ontwikkelden met hoden om zelf te zuiveren. Daarvoor betaalde het rijk forse bedragen in de vorm van subsi dies. De aardappelmeelcoöperatle AVEBE is nu bezig om in de komende Jaren het produk- tieproces volledig om te schakelen door ver bouwing van zijn fabrieken. Van de half mil jard gulden die dit kost. betaalt het rijk ook weer honderd miljoen gulden. De waardevolle eiwitten die vroeger met het aardappelvruchtwater werden weggegooid, zullen voortaan teruggewonnen worden en het resterende proceswater wordt ingedampt tot vaste stoffen die weer bruikbaar zijn in veevoer. De Koninklijke Schollen Honig treu zelde nogal met de zuiveringsplannen en nu het concern op de rand van de afgrond staat, is realisering (financiering) moeilijk ge worden. Sluiting De rest van het verhaal heeft al maanden uitvoerig in de kranten gestaan: Als minister Westerterp blijft weigeren KSH op de smeer pijp aan te sluiten en daar ziet het naar uit dan moet de provincie beslissen of KSH per 1 oktober nog mag blijven lozen in de kanalen. Zo niet, dan zou de fabriek <1200 man) moeten sluiten. Nu Groningen niet zelf mag beslissen welke fabrieken er op zijn eigen leiding worden aangesloten, kan de provincie slechts volstaan met aan de minister té ver zoeken de volledige opname-capaciteit van de Dollard te benutten. Op die manier zou men nog tachtig ton KSH-vuil kwijt kunnen. Aangezien KSH 110 ton loost, is dat niet voldoende, maar het aantal tonnen dat in de kanalen blijft stromen wordt dan in ieder geval teruggebracht tot veertig. Overbodig? Milieugroepen hebben altijd beweerd dat de afvoerleiding uiteindelijk volledig overbodig zal blijken te zijn omdat volledige zuivering in de fabrieken zelf tot de mogelijkheden behoort. De provincie meent echter dat er altijd een restvervuiling blijft. Anders dan AVEBE heeft KSH ook een derivatenfabriek die ook na zuiveringsmaatregelen zoveel zou ten produceert dat afvoer via een leiding noodzakelijk blijft. Dat geldt ook voor kar tonfabrieken die hoogwaardige papiersoorten maken. Uitbreiding van de afvoerleiding zit er niet meer in, ook al omdat AVEBE als belang rijkste kandidaat is afgevallen door zelf zo drastisch te zuiveren dat er zelfs geen restvuil overblijft De nu gereedgekomen (eerste) fase heeft vijf tig miljoen gulden gekost Deze bestaat uit twee leidingen vanaf Oude Pekela (kartonin dustrie) en vanaf Hoogezand (KSH. Silenka. karton), die bij Scheemda samen komen in een pompgemaal en verzamelleiding naar de uitmonding in de Dollard bij Hoogwatum. De vertakking uit Hoogezand is al een poosje gereed en mondde tijdelijk uit in het Win- schoterdiep bij Scheemda. Weigering van KSH door de minister betekent waarschijn lijk dat deze situatie zal voortduren, wat in strijd zou zijn met de beloften aan Scheemda en aansluitend kanalengebied. Oude Pekela wordt, mede dankzij ook nog een paar nood voorzieningen. wel van de stank verlost. AL Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 059. Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. van d grepei i moei et leu renmii op P: ij ,.Oi aar no ;en ov< HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten Boven het vasteland van Euro pa gaan de oude wijven zich uitleven. Hiermee wordt be doeld een stabiele weerstoe- stand met droog weer, mist in de nacht en ochtend maar een warm zonnetje in de namiddag. Zo'n toestand kan soms tot in oktober voortduren. De tempe ratuur bereikt bij wind tussen zuidoost en zuidwest de grens van twintig graden en over schrijdt die nog wel wat. Meest al ligt Duitsland daarbij iets voor op ons speciaal het Rijn land. Gekeken naar de kalender mag zo'n temperatuurtje rustig zomers worden genoemd. Natuurlijk spijker Je zo'n sym pathiek en populair weertype niet zo een twee drie in elkaar. Daarvoor zijn hogedrukgebie- den noodzakelijk, liefst stevige (aan de ene kant) en diepe, roeri ge en uitgebreide depressies over de oceaan (aan de andere kant). Aan beide voorwaarden is momenteel voldaan. De facsimi- lékaart van Parijs, Ste Assise geldig voor middernacht, liet drie maxima zien: een van 1040 millibaar boven dè Randstaten. één van 1026 millibar boven Zuid-Duitsland en Zwitserland en één van 1025 millibar ten zuidoosten van de Azoren, alle drie met elkaar verbonden. Bo ven de oceaan vertoonden zich onder meer twee parallel naar het oostnoordoosten oprukken de depressies van circa 1000 mil libar richting Britse eilanden vergezeld van bewolking. Voorts was er een andere veel uitgebrei dere wolkenzone over de Balkan tot diep In Rusland met waar- schuwingen tegen CAT (sterke luchtwoelingen bij heldere he mel) tot elf 9 twaalf kilometer hoogte, ook ten westen van Ierland. Hartverwarmend was echter het brede uitgebreide wolkenvrije gebied van de Azoren via Frank rijk in onze omgeving over Duitsland tot Zweden, Finland en Noordwest-Rusland en daar van moeten wij het hebben. Ook op satellietfoto's was dat eerder op de dag al duidelijk zichtbaar geweest. Geen zorgen voor mor gen dus, mensen en ook niet voor overmorgen en die ene en kele bul die zich gistermiddag en in de vooravond nog vormde over het noorden van Nederland was echt een nakomertje (Oor- redijk 2 mm). Verder nemen we ons voor niet direct geïntimi deerd te raken bij depressledret- ging boven de Britse eilanden (waar het weer wel veranderlijk blijft). Of door vertraging, ver zwakking of wegdraaien van het front naar het noorden blijft ons regenwater van betekenis be spaard, in het ergste geval komt er tijdelijk meer bewolking ln het westen en noordwesten. La ten we eerst maar eens kijken hoe hoog de temperatuur gaat oplopen, binnenkort wellicht tot 22 graden. Over de herkomst van de term „oudewijvenzomer" zijn er ver schillende lezingen. In de herfst, eind september en oktober wordt de Jonge tuinspin en veld- spin actief. Hij maakt draden die door de lucht zweven en te gen het gezicht voelbaar zijn. Dan doen deze spinnen alleen bij mooi hogedrukweer. Eeuwen geleden deden ze dat ook al, zo ook ln de tijd van de noorse mythologie. Die draden werden door de mensen toen ook ge voeld en soms nogal griezelig gevonden. Aangezien de Noorse godinnen veelal wevend en spin nend werden afgebeeld, was het voor de gewone man erg voor de hand liggend om verband te leg gen. Ten slotte moet er Iemand geweest zijn die erg oneerbiedig bijgehaald te worden, gelet op de uitdrukking „Witwensöm- merll". In augustus heeft het bij ons enige tijd tropisch geregend, in Rotterdam meer dan 200 milli meter. Vergeleken met wat er die maand plaatsvond ln Bang- ladesj viel dit toch wel in het niet: daar 2765 mm, in Ivoorkust plaatselijk 1069 mm. Ook veel regen valt er ln het zuiden van Nebraska: op 18 augustus had men daar al het natste jaar se dert 1915 te pakken en tot en met 18 september was er maar liefst 867 mm gevallen. En plaats daar dan eens tegenover de 2 mm van Herwijnen en Ede tot nu toe ln deze maand zwaar bew 1» De Bilt hall bew 18 hall bew 19 Belde onbewolkt 19 Eindhoven zwaar bew 19 Den Helder zwaar bew 16 Rotterdam hall bew 18 Twente zwaar bew 17 Viissingen zwaar bew 16 Zd Limburg zwaar bew 17 Aberdeen geheel bew 14 Athene onbewolkt 19 Barcelona zwaar bew 23 Berlijn onbew 13 Bordeaux half bew 25 Brussel half bew 18 licht bew 18 half bew 18 Helsinki half bew 7 Innsbruck regen 14 Klagenfurt half bew 15 Kopenhagen zwaar bew 12 Lissabon zwaar bew 25 Locarno licht bew 19 Londen zwaar bew 18 Luxemburg licht bew 16 Madrid onbewolkt 25 Malaga hall bew 25 Mallorca zwaar bew 23 Munchen regenbui 13 Nice onbewolkt 21 Oslo licht bew 13 Parijs zwaar bew 21 Rome licht bew 22 Spilt hall bew 21 Stockholm onbewolkt 12 Wenen geheel bew 12 Zurich hall bew 17 ücht bew 22 Islanboel zwaar bew 14 Tunis zwaar bew 22 HOOOWATER worn«j»g 28 september Vluslngen 2.23-14.28 Harlngvlielsluuen 2 33 14 54. Rotterdam 4 32 16 31, Scheve Ringen 3 31 15 52. IJmuiden 4 04-16 25. Den Helder 8 38 20 30. Harlingrn 10 40-22.50. Delfzijl 0 23 12 30 had i onder redactie van Loes Smit omd e| riek ha reet va ebraert vervolj De eerste schoolkranten zijn weer binnen Dat wil zeggen: de eerste schoolkrant, want tot nu toe ont vingen we alleen die van „Living stone" en „De Kraal", een Goudse combinatie van protestants-chris telijk kleuter- en basisonderwijs. Ze zijn daar het schooljaar meteen al begonnen met een „schoolrijs", zoals een vijfdeklassertje schrijft. De kinderen doen er enthousiast verslag van: „Dat was best leuk", zegt er een. „alleen was het de dag dat we niet hoefden te rekenen, geloof ik. dus het was leuker ais we op maandag vertrokken" Die dag gingen ze naar het openluchtmu seum ..Ik vond het daar best leuk Maar met als ik in die tijden leef den Dan had ik vast aan die galg gehangen, omdat ik niet in sinter klaas geloofden In plaats in de zak naar Spanje hing ik aan de galg' En een klasgenootje „Er waren oude boerderijen en als je het ver geleek met een koopmanshuis dan was dat een erg verschil". Niet alle maal hebben ze veel herinneringen aan het museum overgehouden: „We stapten vrolijk uit en toen konden we beginnen met alles, maar we zagen een kraampje waar je van alles kon kopen we hebben wat gekocht en moesten we weer terug komen". Weliswaar kregen ze later allemaal een boekje met de broodnodige informatie, maar daar stapt ze ln haar verslag gauw over heen: „We gingen eten. toen gingen we naar een groot grasveld en daar gingen we spelletjes doen De zesdeklas-Livingstoners zijn drie dagen „op kamp" geweest, ook al meteen aan het begin van het nieuwe schooljaar. En in het kamp verslag mag uiteraard de kritiek van de jongens op de meisjes en omgekeerd niet ontbreken Een jongen schrijft: „De meiden waren erg lummelig. We hebben erg gela chen, want de meiden hadden onze kamers overhoop gegooid, maar ze zullen er voor boeten". „We had den meisjes gevangen en weer vrij- gelaten". „Om 5 over 8 werden we wakker door de meiden, want die riepen: wij eisen ontbijt op bed! Het Is niet gebeurd". De meisjes: „Vooral de Jongens waren erg ver velend. Ze kwamen steeds binnen, maar wij hadden de pyjama's ver stopt en ze zochten zich naar". „De jongens waren zo kllerig En ten slotte de verzuchting: „Ein delijk verlost van de jongens". Maar ze hebben er allemaal wèl genoten die dagen („een oer-gezel- lig kamp") en ook over het eten waren ze dik tevreden. Ze herinne ren zich „patat, een heerlijke maal tijd. brood met kaas en brood met worst, het eten was best", maar „het was vieze melk". Je kunt ook niet Alles hebben. „Opgenomen worden ln een ver pleeghuis is geen pretje. Het ls een noodzakelijk kwaad. Losgerukt worden uit Je eigen vertrouwde om geving. van degenen die je lief zijn, en overgeplaatst worden ln de nieu we, kleine wereld van een verpleeg huis. Wie ontmoet Je daar? Met wie ga je daar om? Als je geluk hebt kom je bij medebewoners met wie je kunt praten, die nog belangstel ling hebben voor wat om hen heen gebeurt. De zusters zijn over het algemeen jonge meisjes, de één aardiger, geduldiger dan de ander. Bij tijd en wijle voel je Je hulpbe hoevendheid schrijnender, je Honderdtien jaar is *e geworden, mevrouw Katharina Braun, die tich de oudste van heel West-Duitsland mag noemen. Ze vierde haar verjaar dag thuis, in Offenbach, en natuur lijk kwam de hele familie haar felici teren. Hier houdt de jarige haar ces weken oude achter-achter-kleinroon in haar armen, die nog geen weet heeft van lulke bijzondere gebeurte nissen in een mensenleven en rustig doorslaapt. machteloosheid groter en twijfel je aan de menswaardigheid van Je be staan Je zal liever je tong afbijten dan te klagen. De gemeenschap zorgt toch goed voor Je: het eten is goed en op geregelde tijden wordt er voor ontspanning gezorgd. Soms word Je als een kind behandeld Van Je eigen vrije meningsuiting ls weinig meer over. Er wordt ook niet naar gevraagd. Maar Ja, Je bent tenslotte afhankelijk van anderen en iedereen bedoelt het zo goed! Alleen heeft ledereen altijd zo'n haast. Tot een echt gesprek komt het niet en met Je medebewoners ben Je al gauw uitgepraat als je de hele dag naast elkaar zit." „Dlt is een schets van een verpleeg huisbewoner die langzaam afglijdt naar een ontledigd bestaan." aldus drs. O. J. Overduin ln het tijd schrift De Bejaarden. „Kijk om u heen. De verpleeghuizen zijn er vol van. U zult zeggen: Is het zo erg? Ja, zo erg ls het". De algemene klacht van de Ameri kaanse safariparken, weet het tijd schrift Artis, is dat de bezoekers het na één bezoekje wel mooi ge noeg vinden Ze houden het dan ln het algemeen wel voor gezien en komen niet meer terug. Dat is dan ook de oorzaak, waardoor een stuk of wat safariparken de laatste tijd gesloten moesten worden. Eentje in New Jersey bijvoorbeeld, die vijfentwintig miljoen gulden ge kost heeft, ging dit Jaar dicht en een jaar eerder al ABC-Wildllfe ln Maryland. In Californië kon de ei genaar van een wildpark vorig na jaar de pacht niet meer opbrengen. Als dat zo doorgaat, moeten de Amerikanen nog naar Nederland komen om een echt safaripark te zien. zwarte strepen beslist tegen Alleen voor zilveren oorringen is de tip onbruikbaar en bovendien, raadt Margriet aan. moet het lak van een „hypo-allergeen" merk zijn, om Irri tatie van de huid te voorkomen De apotheek weet daar wel meer van Een paar korte antwoorden van Friese schoolkinderen, die we von den ln de schoolkrantenrubriek van de Leeuwarder Courant: V.O.C. Is Verenigde Opsterlandse Com pagnie. Die ontdekkingsreiziger heette Columbo. 8pecerijen zijn onder andere kolen, erts, porselein, koffie, odeclonje, rijst en bamie In 1584 was de vrede van Monster Zeg anders: „Na veel loven en bieden werd het paard verkocht". Een meisje weet het: „Na veel gepruts werd het paard verkocht". Wat je noemt gênant, die zwarte strepen die zilveren sieraden en horloges op armen, vingers en nek 'kunnen achterlaten Sommige mensen hebben daar nu eenmaal last van. Wat doe Je er aan? Weg gooien dan maar? Niet doen. roept Margriet, het „vakblad voor de vol wassen vrouw", zoals het weekblad zich zelf typeert. Een handige tip staat er in voor al diegenen die dachten nooit meer zilver te kun nen dragen: bedek de binnenkant van kettingen, ringen, armbanden en horloges met een dun laagje kleurloze nagellak. Dat houdt de „In de zestiende eeuw kreeg Fran cis Bacon tijdens een bezoek aan Parijs plotseling een groot aantal wratten op zijn handen. De vrouw van de Engelse ambassadeur wist raad: ze verloste hem er van door over de plekken te wrijven met vel spek, dat ze daarna aan de buiten kant van het raamkozijn spijkerde Het spek ging rotten, en de wratten van Bacon verdwenen vijf weken later was er geen wrat meer op zijn handen te zien." Deze geschiedenis lezen we In het tijdschrift De Bejaarden, dat er aan toevoegt dat „dit type tovena rij" een van de meest gebruikte methoden is om wratten te bestrij den Zo'n behandeling door sugges tie wordt zelfs door de wetenschap wel toegepast. Zo vroegen mede werkers van de universiteit van Cincinnati aan kinderen om een tekening te maken van hun hand of voet waarop wratten zaten. De te keningen werden met veel plicht plegingen verbrand en de kinderen werd verteld dat over ojn paar we ken ook hun wratten weg zouden zijn. In de meeste gevallen klopte dat ook nog

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5