Opschorting geëist van salarisverlaging leraren Menten eist vrijheid via kort geding Veel LTS-ers erg goed op Mavo-niveau Een spaarder kan in principe drie kanten op: Landsadvocaat: wel voldoende overleg geweest Zetelverdeling Eerst apart gesprek met «fractieleiders Herfst Man in bad door stroom getroffen Prinses Margriet heeft oogletsel Uw boterham is dol op 'n lekkere spekbokking. Dode bij botsing x Vastzetten en er toch aan kunnen komen. 7% De Amro Bank is er voor alle spaarders. Dwangsom van tien miljoen gulden Niet vastzetten. Echt vastzetten. Experiment met verbazingwekkend resultaat Kind verdronken Tan onze onderwijsredactie [annllDEN HAAO De Jonge eerstegraads leraar heeft zwaarder werk dan de gemiddelde ambtenaar vaak «iet een academische opleiding. Vanwege die bijzondere verantwoordelijkheid heeft hij ook recht md. jp een hoger aanvangssalaris. Als de overheid die voorsprong toch wil afschaffen, dan is daar aleuw en beter overleg voor nodig. van De wetenschappelijk medewerkers van universiteiten zitten nu ook op dat niveau. Een beginnende eerste- Hede op deze grond eiste het Ambte- narencentrum gisteren opschorting ran de aangekondigde salarisverla ging {ing voor beginnende eerstegraads eraren. Namens het Ambtenaren- ientrum had mr. I. Y. H. M. Nijgh de ministers van onderwijs en van bin- henlandse zaken en de Staat der Nederlanden in een kort geding ge- lagvaard. Het ambtenarencentrum s één van de vijf centrales in het [verleg tussen overheid en ambte- iaren. ienk ndoei laar de rkt it. Ik n ïet Nederlands Genootschap van ïn ooKteraren is bij deze organisatie aan* resloten. Mr. Nijgh meende dat voor- Het|j minister Van Kemenade het we len van het georganiseerde overleg an8- hiskende. Hij ging er kennelijk van- lit, dat als hij besloten had tot sala- e [isverlaging, er weinig meer te over- Te jeggen was. Alleen de technische uit- orden^gj-^jng van door hem genomen n ^esluiten zou nog ter discussie staan. Mr. A. H. Groen, pleitend voor de Btaat der Nederlanden, vond dat de hele kwestie van de zwaarte van de leraarstaak weinig ter zake deed. lis Reeds in 1975 heeft het kabinet be- sloten de aanvangssalarissen van alle academici in overheidsdienst te verlagen tot schaal 120-0. Voor niet onderwijsgevenden kwam dat neer op een verlaging met twee periodie ken per 1 mei j.l. Ak naar< kam Wesl nig eerst m'n i§cudlèuSSe opeten gt di hers Sal graads leraar zit nu nog op het ni veau van schaal 120-4. Hij zou pas vanaf 1 oktober ongeveer vier perio dieken achteruitgaan. Dat komt vol gens mr Groen doordat de leraren twee jaar geleden niet tegelijk met de andere ambtenaren twee perio dieken omlaag gingen. Dat is toen niet gebeurd uit een soort gemak» zucht: om niet twee maal een inge wikkelde procedure te hebben als het later ook in een keer zou kunnen. Versoepeling De raadsman van het ambtenaren- centrum verweet de minister dat hij de bijzondere commissie voor on derwijsoverleg op een termijn van twee dagen in de vakantieperiode had bijeengeroepen om de uiteinde lijke beslissing te forceren. De verte genwoordigers van het Ambtena rencentrum waren toen wegens va kantie onbereikbaar. „Ik zou we ieens willen weten van een gewone werknemersorganisatie zou doen, wanneer de werkgevers op zo'n kor te termijn een vergadering bijeen commandeerden om overleg te voe ren over een besluit dat allang geno men was. Mr. Groen meende dat er voldoende overleg was geweest over de uitvoe ring van het in 1975 genomen kabi netsbesluit. Er zijn tientallen pagi na's notulen van het overleg, zei hij. Voor het onderwijs is de regeling op enkele punten nog versoepeld. De datum van invoering werd uitge steld tot 1 oktober. Als gevolg van het kort geding wordt dat nu nog later. De landsadvocaat vroeg zich af na mens wie het Ambtenarencentrum eigenlijk optrad. Mensen die na 1 oktober leraar worden zijn nu nog geen lid van een vakbond en het ambtenarencentrum zou dus niet namens hen kunnen eisen. De president van de Haagse recht bank, mr. J. H. Blaauw, zal volgende week maandagmorgen uitspraak doen. Uitwerking Het ging volgens mr. Nijgh aller minst om een technische uitwerking van een voor alle ambtenaren gelij ke regeling. Weliswaar werden aca demisch gevormde ambtenaren bul ten het onderwijs tussen 1970 en 1974 op hetzelfde niveau gesalari eerd als de eerste graads leraren, maar zowel voor 1970 als daarna verdiende de jonge leraar meer. Terecht, aldus Mr. Nijgh, want de beginnende leraar werkt meer dan 40 uur per week en draagt vanaf het begin een zwaardere verantwoorde lijkheid dam de gemiddelde ambte naar. Mede daarom zouden de mees te jonge leraren geen volledige baan aandurven. Mr. Nijgh citeerde een uitspraak van wijlen minister Cals, die bijna twintig Jaar geleden in de Tweede Kamer duidelijk gewezen had op de extra zware taak van de eerstegraadsleraar. #>v Het is niet alleen «vroe ger" donker, maar ook het vallen van de bladeren duidt erop dat de herfst begonnen is. Deze foto werd gisteren aan het Lan ge Voorhout in Den Haag genomen. Van een onzer verslaggevers DORDRECHT - In de Eerste dljk- straat in Dordrecht is dood aange troffen de 21-jarige musicus E. Vene- ma. De man lag in het bad en bleek te zijn geëlectrocuteerd. Uit een re constructie van het ongeval bleek dat hij een door de badkamer lo pend snoer had aangeraakt waar mee uit een aangrenzende woning elektriciteit betrokken werd. Dit snoer was op een stekkerdoos aan gesloten. De aardedraad was echter los en maakte contact met de stroomdraad. Men neemt aan dat de man het raam van de badkamer wat minder ver open wilde hebben waar voor hij het door het raam lopende snoer moest verleggen. Een medebe woner vond het slachtoffer. Van een onzer verslaggevers APELDOORN Prinses Margriet heeft in de tuin van Het Loo ooglet sel opgelopen. In verband daarmee heeft zij al haar afspraken voor de komende dagen afgezegd. (ADVERTENTIE) Boterhammen, broodjes, tosti's... Smachten naar sardines of als ze eenmaal de smaak te pakken pilchards. Verrukt van 'njmoot hebben, weten ze niet meer EDE (ANP) - De Jarige Th. Sin- nege uit Tiel is gistermorgen om het leven gekomen toen hij betrokken raakte bij een botsing op een kruis punt in Ede. Volgens de politie heeft het slachtoffer geen voorrang ge kregen. van ophouden. Lonken naar paling. Dwepen met garnalea Knipogen naar een stevig lekkerbekje. Ver kikkerd op een sappige vissalade. gebakken schelvis. Gek op gerookte haringfilets. Weg van 'n heerlijke Hollandse Nieuwe. Tja, als ze eenmaal de smaak te pakken hebben, weten ze niet meer van ophoudea En geef ze eens ongelijk. Doe meer met vis, omdat 't zo lekker is. Produktschap voor Vis en Visprodukten, Javastraat 2b, Den Haag. V (ADVERTENTIE) an onze parlementsredactie 'EN HAAG De Informa nt Den Uyl en Veringa voe- isianf «n vandaag in de loop van de Rij'dag afzonderlijke gesprekken 'met de fractievoorzitters van PvdA, CDA en D'66. Gesprek- boorsonderwerp is dit keer de de- indeling, en de voozetelverdeling in het nieuw te nhaavormen kabinet, In Den Haag wordt verwacht dat de mderhandelingen over het gevoelige lunt van de zetelverdeling zeker nog liet deze week zullen worden afge- ond. Dat wordt onder meer afgeleid jit het zeer behoedzame begin van Ritseuie besprekingen, waarbij de infor- (verb^nateurs de fractievoorzitters niet gezamenlijk, maar afzonderlijk ont vangen. ADe zaak van de zetelverdeling is zo- Is bekend netelig, omdat de drie leelnemende partijen ieder een ver- tchillend resultaat willen bereiken, e PvdA wil een verdeling van acht 'vdA-ministers, zeven van het CDA en één van D'66 «(maar onderhande laar Van Thijn heeft zichzelf daar nog niet helemaal op vastgepind). Het CDA wil zeven PvdA-ers, zeven aar iCDA-ers en één D'66'er. (En onder- Van Agt heeft in het begin Uvan de formatie al ultimatief laten weten dat het CDA in ieder geval '-evenveel zetels in het nieuwe kabi- "ïet moet krijgen als de PvdA); en "56 wil niet één, maar twee minis- posten. Wanneer de partijen door de infor mateurs ook wat dit betreft op één ijn gezet zijn en in Den Haag kordt niet verwacht dat dat eerder Wan midden volgende week zal zijn - zullen de informateurs hun eind- rerslag aan de koninging uitbrengen kaarna Den Uyl als formateur ten- Slotte aan de laatste fase van de natie kan beginnen: Het aanzoe- van mannen en vrouwen voor jninisters- en staatssecretaris-pos- Dat is sparen voor een hoge rente, maar in noodgevallen er toch aan kunnen komen. Daar heeft de Amro z'n Plus rekeningen voor. Alleen als u opneemt betaalt u 1 of 2% opnamekosten over het opgenomen bedrag. En anders zijn ze goed voor maar liefst Van een onzer verslaggevers DEN HAAO Pieter Menten, die sinds december 1976 gevangen zit op verdenking van oorlogsmisdaden, wil onmiddellijk in vrijheid worden gesteld Het ontslag van rechtsvervolgingdat hij eist, wil hij bewerkstelligen door middel van een kort geding tegen de staat der Nederlanden, dat donderdagmiddag voor de president van de Haagse rechtbank dient. Het verbod tot verdere gevangenhouding wil hij zien afgedwongen met tien miljoen gulden per dag. Ofwel sparen en snel aan je spaargeld kunnen komen. Daar heeft de Amro Bank een Rente Spaarrekening voor, of het bekende Spaarboekje. Dat is simpel, overzichtelijk en heel flexibel. En u krijgt een rente van 4% Dat is voor de spaarder die de allerhoogste rente wil. Maar dan ook voor lief neemt dat z'n geld langere tijd vastligt. Amro's Vaste Looptijd Rekeningen bijvoorbeeld gaan van 2 tot 6 jaar vast. En de rente varieert dan van 7 tot 8% Volgens zijn verdediger, mr L. van Heijningen, moet van verdere ver volging worden afgezien, omdat Menten al terecht heeft gestaan op verdenking in Duitse krijgsdienst te zijn getreden, maar daarvan door het gerechtshof in Amsterdam is vrijge sproken. De raadsman stelt zlclj op het standpunt dat zijn cliënt er nu opnieuw van wordt beschuldigd in het Duitse leger te hebben gediend, en wijst er daarbij op dat niemand wegens eenzelfde delict tweemaal vervolgd kan worden. Menten en zijn verdediger hebben deze stap genomen na eind augustus door de officier van Justitie, mr A. F. J. C. Habermehl, in het bezit te zijn gesteld van enkele documenten, waaronder een op 9 maart 1951 ge schreven brief van de toenmalige minister van Justitie, Donker, aan diens collega van buitenlandse za ken. In die brief wordt gesteld dat een Pools verzoek om uitlevering van Menten niet gehonoreerd kan worden, omdat het Amsterdamse hof dienstneming bij de Duitsers niet bewezen had geacht. Hoewel AFC HOLDING (pharma- fCie) in het eerste halfjaar 1977 de "vinst van 1976 heeft kunnen evena- :en wordt rekening gehouden met ide mogelijkheid dat de resultaten in Ö977 onder die van 1976 zullen blij- rven. De omzet steeg in het eerste alfjaar met 2,3 pet tot 185,4 min. ADVERTENTIE Van onze onderwijsredactie WINTERSWIJK Ongeveer vijftien procent van de leerlingen van de lagere technische school blijkt ln staat te zijn examen af te leggen op het niveau van de vierjarige mavo. Daarnaast doen deze leerlingen ook nog examen in de techni sche richting. ït vers gebraden 10 minuten haantje van Herman Kramer. Joure t ligt bij de vleeswaren Dit is de verrassende uit komst van een experiment dat 28 lagere technische scholen op eigen initiatief hebben ondernomen. De scholen hebben het ministe rie van onderwijs gevraagd consequenties te trekken uit dit goede resultaat. Leerlin gen die dit kunnen zouden een diploma moeten krijgen dat op z'n minst gelijkwaar dig is aan dat van de vierjari ge mavo. De 28 deelnemende scholen hebben in 1975 voor het eerst een proef genomen met deel- examens op mavo-niveau. den met de resultaten. Van degenen die staatsexamen aflegden slaagde bijna drie kwart. Bij de deelexamens was ruim zestig procent van de cijfers voldoende. Dit is een niet geringe prestatie als men bedenkt dat de leerlin gen van deze vorm van 'theo retisch technisch onderwijs' niet speciaal waren opgeleid voor het mavo-4-examen. Een nadeel was ook dat zij in korte tijd twee maal examen moesten doen. Voorzover zij staatsexamen deden, gebeur de dat in een vreemde omge ving, door vreemde leraren. Dat werd een succes, maar het ministerie van onderwijs vond dat er te weinig leerlin gen bij betrokken waren. De proef is daarom in 1976 her haald. Op 20 scholen hebben toen tweehonderd leerlingen óf staatsexamen mavo óf een deelexamen mavo-4 (centraal schriftelijk) afgelegd. Als ze een deelexamen deden moes ten ze minimaal drie vakken nemen. Sommigen deden vier of vijf vakken. Tevreden De stuurgroep die het experi ment begeleidt is zeer tevre- „In het licht van deze facto ren zijn de behaalde resulta ten verbazingwekkend", zegt de stuurgroep. Het experi ment moet daarom worden uitgebouwd, zodat de kansen van l.t.s.-leerlingen nog ver der kunnen toenemen. Daar voor is dan wel nodig dat de eindexaraenregelingen wor den verbeterd. Elke leerling zou per vak moeten kunnen kiezen op welk niveau hij of zij examen doet Het diploma zou het behaalde niveau moeten erkennen. Veel vakken De heer G. Vooijs, directeur van de technische school in Winterswijk, wijst er op dat de leerlingen die het zoge naamde theoretisch-tech- nisch onderwijs volgen een zeer all round opleiding krij gen. Ze doen examen in Ne derlands. Duits en Engels, wiskunde, natuurkunde/me chanica en scheikunde, en daarnaast nog in een tech nisch vak. Hun prestaties in de 'algemene' vakken zijn des te opvallender als men bedenkt dat zij daarin veel minder les krijgen dan mavo leerlingen. Voor Engels bij voorbeeld 9 lesuren verdeeld over vier Jaar. terwijl mavo leerlingen 13 lesuren in vier jaar krijgen. In het algemeen geldt dat zij in hun vierjarige opleiding veel aan techniek doen. waardoor hun pakket veel breder is Combinatie Het experiment van het theo- retisch-technlsch onderwijs staat eigenlijk een beetje los van andere experimenten op dit terrein. Zo bestaan er ook gecombineerde scholen voor mavo en lager beroepsonder wijs. Maar volgens de heer De Vooijs zie je hier al gauw dat leerlingen die 'goed kunnen leren' in de mavo-stroom te recht komen en de techni sche vakken laten schieten. Het voordeel van het experi ment van het theoretisch- technisch onderwijs is juist dat algemene en technische vakken gecombineerd blij ven tot op het examen. De Vooijs: „Dit is een vorm van onderwijs die leerlingen erg aanspreekt. We krijgen zelfs Jongens van de mavo. die daar eigenlijk mislukken. Bij ons komen ze via de tech nische vakken er weer boven op. Tenslotte doen ze dan examen op een niveau dat minstens even hoog ligt als mavo. maar dan inclusief techniek We staan er zelf soms versteld van". „Het parket in Amsterdam", aldus Van Heijningen, „heeft toen al een grondig onderzoek naar het oorlogs verleden van Menten ingesteld. En ook toen al werd in het Poolse ver zoek om uitlevering de naam van Menten in verband gebracht met executies in Podhorodce en Urycz. Sindsdien zijn geen nieuwe feiten aan het licht gekomen." Menten is na de oorlog in Nederland wel veroordeeld, maar uitsluitend wegens collaboratie met de Duitsers. Hij is van mening dat het niet aan gaat hem een ander delict, waarvan hij is vrijgesproken, nu opnieuw aan te wrijven, omdat inmiddels te veel getuigen geen verklaringen meer ten gunste van hem kunnen afleggen. Volgens de officier van justitie Ha bermehl wordt in de Poolse stukken die op het uitleveringsverzoek van Menten betrekking hebben, wel over een executie ln Urycz gesproken, maar komt de naam van het dorp Podhorodce daarin niet voor. ROTTERDAM - Tijdens het spe len is de 3-Jarige Daniël Graafland uit Rotterdam te water geraakt en verdronken. Het kind was met een broertje en een vriendje aan het spelen toen het in de Delfhavense Schle viel. De gealarmeerde vader heeft nog tevergeefs getracht zijn zoontje boven water te krijgen. Een brandweerman slaagde er later in het lichaam van het slachtoffertje te bergen. Kunstmatige ademhaling mocht niet baten. ,,Een ogenblik, mam, even Tommy's rug krabben

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3