Betalingsbalans in de rode cijfers Politie zoekt verhuurde boot Hol Premier lijkt iets Smith soepeler Veel lts'ers erg goed op mavo-niveau - pag. 3 wclzijns- cii vormingswerk Smet Nieuwe Haagse Courant en met Nieuwe Leidlse Courant Tekort eerste halfjaar tachtig miljoen gulden In deze krant Gewicht broden Westduitse extremisten aan boord? HET WEER Warmer Vermageringskuur 1 Amerikaanse auto's Smeerpijp aan de orde in Haags gesprek 'Algemeen kiesrecht onder voorbehoud' Trouw Laat maar brengen Welkomstvoordeel TrotfTrouw hoort bij u pTi Trouw 35STE JAARGANG NR 10254 - DINSDAG 27 SEPTEMBER 1977 Adwrtcntivg voor (ten rmrd»g«» rubrtoti moettn uiterlijk donderdag (te pooi) In OM beril rjp Inlichtingen tel.: 020-913456 Itl 794 UITGAVE TROUW KWARTET BV- HOOFDREDACTEUR J TAMMINGA - DIRECTEUR ING O POSTMA - POSTBUS 859 AMSTERDAM ABONNEMENT 15,04 (MAANDl- 45.10 (KWARTAAL) 178.20 (JAAR) i- BANK NED CRED BANK REK NO 23 00 12.574 - GEMEENTEGIRO XI1000 - LOSSE VERKOOPPRIJS 0.60. FRANKRIJK FRS 3.50. DUITSLAND DM 1.80. LUXEMBURG FRS 13 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het overschot, dat de Nederlandse betalingsbalans jarenlang te zien heeft gegeven, heeft in het tweede kwartaal van dit jaar plaats gemaakt voor een tekort Dat betekent dat ons land nu meer goederen en diensten uit het buitenland importeert dan het exporteert, waardoor Nederland van schuldeiser schuldenaar is geworden. beboi ertenl e van PACINA 2: Katechese, zaak van hele gemeenschap PAGINA 3: Opschorting geëist van salarisverlaging Spanje medeplichtig Op pagina 7 de onthulling op grond van nog niet eerder ge publiceerde documenten dat de Spaanse regering ondanks haar ontkenning wel degelijk medeplichtig is aan de strijd die momenteel gevoerd wordt in de voormalig Spaanse Saha ra De documenten laten zien dat Spanje de Westelijke Sa hara in ruil voor grote econo mische voordelen in feite ver kocht heeft aan Marokko en Mauretanië In een jaar tijd zijn in ons land 504 bakkers tegen een proces verbaal opgelopen, omdat het brood niet voldoende gewicht had. Bovendien hebben dat jaar nog eens 1.916 bakkers een waarschuwing gekregen. Noud van Iperen concludeert op grond hiervan in dc Consumen tenrubriek dat de bakkers ze weliswaar niet bruin bakken, maar dat brood (te) vaak niet aan het goede gewicht is. (pagi na 15). PAGINA 9: Sydney van den Bergh overleden PAGINA SPORT: De Ausputzershow Op vele plaatsen in het land hield de politie gisteren auto's aan op de rijksweg Utrecht-Amsterdam bij Maarssenbroek dacht men resultaat te hebben. De inzittende Duitse jonge vrouw bleek bij een nader onderzoek niets met de Rote Arme Fraktion te maken te hebben. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het onderzoek naar leden van de Westduitse Rote Armee Fraktion richt zich sinds gisteren ook op de Neder landse waterwegen. De justitie in West-Duitsland en Nederland sluit de mogelijkheid niet uit dat enige RAF-leden zich op het ogenblik ergens in Nederland schuil houden op een boot. Aan boord hiervan zou zich tevens de ontvoerde werkgeversvoorzit ter Hanns-Martin Schleyer bevinden, die sinds 5 september spoorloos is. hte i aki ADVERTENTIE Op de meeste plaatsen droog weer met enkele opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen zuidoost en zuidwest. Maxi mumtemperaturen van 17 tot 21 graden. Morgen en Overmorgen: Eerst zonnige perioden en vrij warm. Later plaatselijk regen en koeler. Morgen zon 06.36/18.25 op/onder: Maan op/onder: 18.45/07.38. - och. 't is een kwestie van aanpas- 1 ling Een woordvoerder van de Westduit se regering heeft gisteren geruchten over het in Nederland verborgen houden van dr Schleyer niet tegen gesproken. Hij sprak in dit verband over een „indiscretie". Een woord voerder van het ministerie van justi tie Ln Den Haag wilde de geruchten bevestigen noch ontkennen. Als bij zonderheid vertelde de woordvoer der dat er op het ogenblik een Neder landse boot zoek is die een paar dagen geleden door Duitsers zou zijn gehuurd. Nadere bijzonderheden over die bootverhuur weigert men in Den Haag te geven. De Nederlandse politie hield gaste ren op tal van plaatsen in het land auto's, vooral met Duitse nummer borden, aan, overigens zonder resul taat. Rechtercommissaris mr. C. L. baron van'"Harinxma thoe Slooten heeft Knut Folkerts. het lid van de Rote Armee Fraktion dat wordt ver dacht vorige week donderdag een Utrechtse politieman te hebben doodgeschoten in voorlopige hechte nis gesteld. van het Algemeen Dagblad. K. Giel, heeft gisteren bij de politie aangifte gedaan van bedreiging. Een man die zei te spreken namens het revolutionaire steunfront, zou hen tot drie maal toe hebben opge beld met de mededeling dat hij en zijn vrouw het risico lopen te worden ontvoerd zolang zijn krant weigert over bepaalde zaken te schrijven. Uit de vele details die de man vertel de kreeg de heer Giel de indruk dat hij en zijn gezin wekenlang zijn geob serveerd. Volgens een overzicht van minister Dulsenberg van financiën wees de lopende rekening van de betalings balans in het tweede kwartaal een tekort aan van 645 miljoen gulden, vergeleken met een overschot van 570 miljoen gulden ln dezelfde perio de van vorig Jaar en een overschot van 566 miljoen ln het eerste kwar taal van dit Jaar. Over het hele eerste halfjaar van 1977 is er dus een tekort van tachtig miljoen gulden, terwijl er in de eerste helft van het vorige jaar nog een overschot was van bijna drie miljard gulden. Worden deze bedragen globaal ge corrigeerd voor seizoensinvloeden, Besluit over KSH vast? Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Vandaag vergade ren drie Kamercommissies gezamen lijk met minister Westerterp over het definitief lijkende besluit om KSH niet aan te sluiten op de Groningse smeerpijp. Officieel gaat de smeer pijp per 1 oktober werken en formeel kan de minister in de loop van deze week tot een nieuw besluit komen Het lijkt overigens niet waarschijn lijk dat de Kamerleden nog met suc ces invloed kunnen uitoefenen. Vol gens Duitse kranten zou al definitief aan Duitsland zijn toegezegd dat het blijft bij de zeven fabrieken die di rect al zijn uitverkoren en die samen tien ton vuil per dag zullen lozen in de Dollard. Dit is volgens een Oost- friese krant gezegd door een SPD-lid van het Neder-Saksische parlement. Het Duitse ministerie van Binnen landse zaken in Bonn liet zich overi gens vager uit. „Door de onderhan delingspartners is een gemeenschap pelijke verklaring opgesteld, waarbij de Duitse bedenkingen op z'n minst gedeeltelijk worden weggenomen." aldus dit bondsministerie. Wat er nu precies met de Duitsers is afgespro ken is een van de dingen die de Kamercommissies (verkeer en wa terstaat, landbouw, economie) van daag hopen te horen. Meer over de smeerpijp op pagina 5. 'Onrechtmatig' Mr. P.H. Bakker Schut, de verdedi ger van Folkerts heeft gisteren van de rechter-commissaris geen ant woord gekregen op zijn vraag of deze het met hem eens is dat het verhoren van de verdachte door Westduitse politiefunctionarissen als „onrecht matig" moet worden bestempeld. Wel heeft Mr. van Harinxma op dracht gegeven dat Folkerts niet langer met geboeide voeten in zin cel in de marechausseekazerne in Bad hoevedorp hoeft te zitten. Mr. Bakker Schut zal een eventuele herhaling van de verhoren door de politie van de Bondsrepubliek af wachten om dan opnieuw te overwe gen hierover een kort geding aan te spannen tegen de Utrechtse officier van justitie mr. T.van Dijk en de Staat der Nederlanden. Verder heeft hij aangekondigd sa men met andere advocaten rechts maatregelen te zullen nemen tegen het feit dat zijn client Is Ingesloten ln een kazerne in een cel waar geen frisse lucht binnenkomt. De behan deling van verdachte is volgens zijn raadsman „in strijd met onze wetten en de Europese conventie voor de rechten van de mens. De autoritei ten nemen bewust het risico te wor den beschuldigd van isolatie-folter", aldus mr Bakker Schut. SALISBURY (UPI) De leider van de blanke minderheidsrege ring in Rhodesië, Ian Smith, lijkt zich iets soepeler op te stellen. Aangifte Een van de twee hoofdredacteuren In een televisie-gesprek werd hem gevraagd of hij algemeen kiesrecht (waarbij iedereen een stem heeft) zou kunnen aanvaarden, „in het be lang van alle Rhodesiërs". „Ja," zei Smith, „met het voorbehoud dat ik zou willen weten welke andere moge lijkheden er zijn. Ik ben daar nu naar aan het zoeken." Tot nu toe heeft Smith kiesrecht voor alle volwassen Rhodesische burgers steeds van de hand gewezen. Hij herhaalde dat er zekerheid moet zijn voor de blanke minderheid in het land en voor de onafhankelijk heid van rechtspraak en het leger. Een recht van veto van de blanke minderheid ln het parlement zou de beste oplossing daarvoor zijn, aldus Smith, waarbij overigens wel de uit- eindelijke beslissingsmacht dus in handen van blanken zou blijven Smith verwacht dat een regeling voor een minderheidsbewind eind volgend jaar rond kan zijn. Geen inlijving Inlijving van de zwarte guerrilla-een heden in het geregelde Rhodesische leger sloot de blanke minderheids- premier volstrekt uit. Wel kunnen guerrilleros volgens hem als burgers naar Rhodesië terugkeren en zich daar aanmelden voor dienst in het leger. Volgens de Brits-Amerikaanse dan bedraagt het tekort op de beta lingsbalans in het tweede kwartaal van dit jaar liefst 1,055 miljard gul den tegen een overschot van 630 miljoen gulden in het eerste kwar taal 1977 en een overschot van 700 miljoen gulden in het tweede kwar taal van vorig jaar. De achteruitgang van de betalings balans tekende zich reeds in het eer ste kwartaal af. Over die periode werd een overschot genoteerd van 566 miljoen gulden (ongecorrigeerd voor seizoensinvloeden), wat al aan zienlijk minder was dan het over schot van ongeveer 2,4 miljard gul den in hetzelfde kwartaal van 1976. De omslag van overschot naar tekort is volgens een toelichting van minis ter Dulsenberg geheel toe te schrij ven aan het feit, dat de goederenin- voer in het tweede kwartaal, na een daling in het eerste kwartaal, de aan zienlijke stijging van zes procent te zien gaf. terwijl aan de andere kant de uitvoer, die in het eerste kwartaal met zes procent was verminderd, in het tweede kwartaal nog eens met één procent achteruit ging. Hierdoor ontstond in het tweede kwartaal een tekort op de handelsbalans (een on derdeel van de betalingsbalans) van bijna miljard gulden tegen een overschot van 325 miljoen gulden in het eerste kwartaal Op de rijksweg Amsterdam-Hoorn zijn gisteren bij een frontale botsing ter hoogte van Het Slochter drie mensen zwaar gewond geraakt. Een van de inzittenden van de auto's overleed ter plaatse. Op de foto een overzicht van de ravage. Het eerste echte schot in de transatlantische tarievenoorlog klonk een heel klein beetje hol: Het trein-vllegtuig van de heer Laker vertrok naar New York met nog zestig stoelen leeg. Morgen dus niet zo vroeg in de rij gaan staan. Ook niet voor De nieuwe abonnee krijgt een welkomstvoordecl. Hij betaalt Ina twee weken de xranl gratis ter kennismaking te nebben ontvangen! f 6,55 mindervoorde eerste termijn. Schrijf op de envelop: Thiuw .Kwartel, antwoordnummer 2792. Amsterdam. Hen postzegel is niet nodig, die betalen wij. Hellen kan ook: 020-913456, afdeling service. plannen voor Rhodesië zou het nieu we leger regeringsmilitairen als guer rillastrijders moeten bevatten Prettige verrassing Een prettige verrassing, noemde de zwarte leider dominee Ndabaningi Sithole de opmerkingen van Smith, die volgens hem „opbouwend" zijn en overeenstemming in de nabije toekomst niet uitsluiten Een woord voerder van bisschop Abel Moezore- wa. die evenals Sithole als gematigd wordt beschouwd, zei met belang stelling te hebben kennis genomen van de uitspraken van Smith De meer radicale leiders zijn echter af wijzend en staan met name op het opnemen van guerrilleros in het ge regelde Rhodesische leger Grote uittocht Ondertussen bUjft de grote uittocht van blanke Rhodesiërs die de grond te heet onder de voeten vinden wor den, aanhouden. Alleen al ln augus tus hebben 1604 mensen voorgoed het land verlaten, terwijl 598 zich er vestigden. Als de trend doorzet zal het land eind dit jaar ruim 9 duizend minder Inwoners hebben dan begin Januari, meer dan ln enig voorgaand jaar. Op het ogenblik zijn er nog a§8 duizend blanken ln Rhodesië tegen 6,5 miljoen zwarten. nieuwe abonnee: naam: adres: plaats: giro: naam: adres: plaats: betaalt per kwartaal opgegeven door: Ik ontvang graag naar keuze: Een degelijke mini-indeiklapper voor telefoonnummers en adresgegevens Handzaam formaat. Geschikt om mee te nemen in elke jas of tas Drie kleine gekleurde klosjes garen en naalden in een fraaie balpen. Een handig hulpmiddel voor „e vakantie Twee verschillende Ot en Sien afbeeldingen Te gebruiken als sierplaat of place-mat In originele kleuren en afwasbaa \r-TP

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 1