eer hulp nodig voor allerarmsten Brood te vaak niet aan het juiste gewicht Keuls water" nog steeds veel gevraagd -Aantal wegvervoerders kwam onder tienduizend Duitse regering verwacht intensieve onderhandelingen over VFW en MBB Meer garantie voor bontmantel resident Wereldbank in jaarvergadering: f. JL Witteveen (IMF): wereldeconomie stimuleren Boldoot na 188 jaar van Amsterdam naar Apeldoorn 'rachttransport voor 77 procent over de weg IAL: structuur anpassen Bakkers bakken ze niet bruin, maar: Mening over reclame (23) Weinig houvast klagende klant Vastgoed in VS in Nederlandse belangstelling Haringvangst ook in oktober verboden 5DAG 27 SEPTEMBER 1977 -P FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet PS 15 - RH 17 Van een onzer verslaggevers SHINGTON Er is meer hulp in de vorm van schenkingen ig voor de honderden miljoenen zeer armen in de ontwikke- ianden. Dit om deze mensen te kunnen helpen aan de en, waarvan zij verstoken zijn: voldoende voeding, behui- g, gezondheidszorg, onderwijs en sociale zorg. ,us Robert MacNamara, presl- it van de Wereldbank, in zijn rede ,ens de jaarvergadering van de ik in Washington. „Door onze tizen te openen voor hun produk- ir, zo zei McNamara, „moeten de rarmsten in staat worden gesteld hun levensonderhoud te voor- noemde het onjuist te menen, de tot dusverre verstrekte ont- jkelingshulp geen vooruitgang •ft gebracht. „De resultaten van hulp van de rijke landen zijn fukwekkend. De economische pi, die het resultaat van de hulp is .ris feest, is echter te vaak aan de irarmsten voorbijgegaan. jrategie zijn gevangen in een kring van Hoede, ongeletterdheid, slechte i ondheid enz., die maakt, dat zij jn deel kunnen hebben aan de inomlsche vooruitgang. De armen eten uit deze cirkel worden gehol- j en daarvoor zullen extra inspan- igen van het westen nodig zijn. Er een ontwikkelingsstrategie moe- i worden ontworpen, die enerzijds i economische groei doet versnel- i en tevens ervoor zorgt dat een iter deel van de vruchten van deze l lei ten deel valt aan de allerarm- JM (er dan een miljard mensen heeft ^^Hen goed drinkwater en geen open- re gezondheidszorg. Zevenhon- 25 rd miljoen mensen zijn ernstig on- kwl tvocd; 550 miljoen mensen kun- tMb niet lezen of schrijven en 250 Ijoen mensen in stedelijke gebie- l n hebben geen behoorlijk onder- I k. Honderden miljoenen mensen bben geen voldoende werk. Velen n deze mensen zijn kinderen: van totale bevolking van twee miljard Misen in de ontwikkelingslanden n ongeveer 860 miljoen kinderen der de vijftien jaar. Zelfs onder de gunstigste omstandig heden", aldus McNamara, „zijn de vooruitzichten voor de armsten som ber. Terwijl de ontwikkelingslanden, die wat hun inkomen betreft, tot de middengroep behoren, vooruitgang te zien geven, is de groei van de armste landen al Jaren aan het da len. Zouden we optimistisch zijn en veronderstellen, dat hierin een om mekeer komt en de jaarlijkse groei van het inkomen per hoofd van de bevolking zou stijgen tot gemiddeld twee procent in de Jaren tot 1985, dan zou deze grote vooruitgang in vergelijking met de ontwikkeling van de laatste jaren toch niet meer opbrengen, dan dat het Inkomen per hoofd van de bevolking in 1985 onge veer 80 gulden per jaar hoger zou zijn dan thans. De helft groter Echter zou zelfs om deze „vooruit gang" te bereiken onder meer nodig zijn, dat de uitvoer van de armste landen tweemaal zo snel gaat groei en en dat de omvang van de officiële ontwikkelingshulp voor de armste landen in de jaren 1977 tot en met 1985 de helft groter wordt. Als dat eenmaal lukt, zal de inwoner van het armste deel van de wereld, waar ongeveer één miljard mensen wo nen, in 1985 nog geen 500 gulden per jaar inkomen hebben." McNamara zei dat de vooruitgang in de onderontwikkelde landen zeer groot is geweest; nimmer heeft een zo grote groep mensen twee mil jard in zo korte tijd zoveel econo mische groei bereikt als in de perio de sedert 1950 is gebeurd. In deze bevolking is het gemiddelde inko men per hoofd van de bevolking in de onderontwikkelde wereld met ruim drie procent per jaar toegeno men. De maatschappelijke vooruit gang was eveneens belangrijk. De gemiddelde levensduur is sedert Robert McNamara 1950 gestegen van ongeveer 40 tot 50 Jaar. De voeding is verder verbeterd en de onderwijsvoorzieningen zijn sterk uitgebreid: 25 jaar geleden bezoch ten in de onderontwikkelde gereld nog maar 65 miljoen kinderen de lagere school; nu zijn het er 260 miljoen. Toen volgden slechts zeven miljoen jongeren middelbaar en ho ger onderwijs; nu 65 miljoen. In 1950 kon nog maar éénderde van de vol wassenen lezen en schrijven; nu kan de helft het. Teleurstelling Dat er in de afgelopen kwart eeuw opmerkelijke vooruitgang is ge boekt, wordt dikwijls niet ingezien, aldus McNamara. „Men is teleurge steld, doordat de massale en zeer grote armoede nog steeds niet is uitgebannen en zelfs niet belangrijk verminderd. Men heeft te zeer ver trouwd op de zegeningen van een snelle economische groei en niet be seft, dat deze zegeningen de arm sten niet konden bereiken. Men is ook teleurgesteld, omdat alle in spanningen van de afgelopen 25 jaar er niet toe hebben geleid, dat de inkomenskloof tussen de arme en de rijke landen is verdwenen. Hieruit mag men echter niet de con clusie trekken dat de ontwikkelings inspanningen vergeefs zijn geweest. Men dient in te zien, dat dit doel het dichten van de inkomenskloof nimmer een realistisch doel is ge weest. Gezien de onmetelijke ver schillen tussen de kapitaal- en tech nologiebases van de industrielan den en de ontwikkelingslanden, had men dit nooit als een bereikbaar doel mogen beschouwen. Zelfs al zouden de ontwikkelingslan den er in slagen hun inkomensgroei te verdubbelen, dan zouden zij er nog zeer lang over doen om de indu strielanden, die in hun oude tempo blijven groeien, in te halen. Van de snelst groeiende ontwikkelingslan den, zouden slechts zeven kans zien binnen een eeuw de industrielanden in te halen, terwijl slechts negen andere landen dat binnen duizend jaar zou lukken." Van een onzer verslaggevers WASHINGTON Nieuwe maatre gelen om de wereldeconomie te be vorderen zijn nodig, zo heeft de alge meen directeur van het Internatio nale Monetaire Fonds (IMF), dr. H. J. Witteveen, maandag gezegd bij de opening van de Jaarvergadering van het Fonds. Hij richtte zijn oproep om stimuleringsmaatregelen in het bij zonder aan het adres van die landen, die in het genot zijn van een krachti ge betalingsbalans en een laag infla tiepercentage. Witteveen schatste een somber beeld van de huidige economische situatie in de industrielanden. Er is veel werkloosheid, de economische groei wordt steeds geringer, de inves teringen zijn ten enemale onvol doende en er bestaat een tendentie in de richting van afscherming van het eigen bedrijfsleven tegen de me dedinging uit andere landen. Vermindering van de werkloosheid is zijns inziens alleen mogelijk door middel van een aanzienlijke toene ming van de economische groei. De inflatie in de industrielanden (dit Jaar ongeveer zeven procent) is vol gens dr. Witteveen nog steeds te groot. I- in een onzer verslaggevers fELDOORN In Apeldoorn gistermiddag door burge- fester mr. F. Th. Dijckmees- de nieuwe vestiging geo- tad van de Koninklijke Eau J Colognefabriek J. C. Bol- iot B.V. Het bedrijf, dat gedu nde 188 jaar in Amsterdam is gevestigd, is gesitueerd op i terreinen van Aerofako B.V. in de Vlij tseweg, die evenals jldoot deel uitmaakt van de co-Consumenten ik ten-divisie. beperkte assortiment van bijvoor beeld shampoos, deodorants, haar lakken enz. voorzien de levensmid- delenbedrijven 25 procent van de totale cosmeticamarkt. Geen enkele leverancier kan het zich echter, zei hij veroorloven, vanuit zijn verant woordelijkheid, zijn produkten niet in de supermarkt beschikbaar te stellen als tot 75 procent van de potentiële consumenten de inkopen daar pleegt te doen. Pro pt besluit tot overplaatsing m Amsterdam naar Apel- K>m is destijds genomen op ond van de verwachting dat t tot rendementsherstel zal Iden. Ichter van Boldoot was Johannes imelis Boldoot, een Amsterdamse otheker, die in 1789 het recht ver erf „geparfumeerd water" volgens •n recept in de handel te brengen, deed dat in een tijd waarin tege- met revolutionaire Franse teën Franse parfums de lucht ver vulden. Nog altijd is eau de cologne, een klassiek „pepmiddel", een veel gevraagd artikel, vooral door ouderen. Boldoot heeft in de loop der jaren het predikaat hofleverancier van Ne derland, België, Italië, Portugal en Spanje verworven. Naast het hoofd- produkt eau de cologne werden na derhand andere produkten after shave, huid- en haarverzorgende ar tikelen. eau de toilette enz. in de handel gebracht via een door Bol doot overgenomen Frans huis. Men was bevreesd zijn flexibiliteit te Tienerblad verliezen: het snel kunnen Inspelen op wisselende omstandigheden en het op gemakkelijke wijze aanpas sen van de produktie. Twijfels In 1964 nam Akzo Boldoot over, hoe wel er aanvankelijk bij de laatste twijfels waren over de voordelen van opname in zo'n grootschalig geheel. Die twijfels, zo werd gisteren bij de opening door direkteur H. C. van der Mark gesteld, zijn intussen wegge nomen. Thans vindt de produktie plaats in de bestaande Aerofaktoge- bouwen. Voor de verkooporganisa tie werd een nieuw pand gesticht, waarin zich ook het Boldootmu- seum met onder meer prachtige fla- kons uit overgrootmoederstijd bevindt. De heer Van der Mark wees erop dat de ontwikkeling voor de traditionele vakhandel nogal triest was door de opkomst van de supermarkt. In het Omtrent de verdere ontwikkelingen zei de heer Van der Mark dat het ernstig te denken moet geven dat in deze welvaartstijd, nu alle illusoire artikelen uit de sfeer van het super luxe zijn gehaald en binnen ieders bereik komen, jonge vrouwen van tussen 15 en 30 jaar zeggen er geen behoefte aan te hebben advies van de drogist te ontvangen bij haar cosmetica-aankopen en voldoende te hebben aan de informatie door tienerblad, dameslectuur, radio en televisie. Bij de overplaatsing van Boldoot hoeft ongeveer een derde van het stafpersoneel (dat in Amsterdam ongeveer 45 mensen bedroeg) de reis naar Apeldoorn meegemaakt. 'e een onzer verslaggevers JSWIJK Het aantal ondernemingen in het beroepsgoede- nvervoer over de weg is in het afgelopen jaar onder de 10.000 komen. 1 Januari van dit Jaar waren het namelijk 9650. Van de 402 bedrij- die in het afgelopen Jaar ver enen, behoorden er 378 tot de egorie met één, twee of drie chtauto's. Volgens NOB gtransport, een ontwikkeling die al enige jaren aftekent. gemerkt wordt, dat zich in 1976 voor het eerst een geringe da ling in het vergund laadvermogen voordeed. Op 1 Januari 1977 was dit 751.731 ton, tegen 754.475 ton een jaar eerder. De NOB noemt dit een bewijs van de hardheid waarmede de zgn. tonnagestop is gehanteerd. Het gemiddeld laadvermogen per onder neming steeg verleden Jaar van 75,1 ton tot 77,9 ton. Uit de NOB-cijfers, gepubliceerd in de Jaarlijkse uitgave „Wegvervoer in cijfers" blijkt voorts, dat het markt aandeel van het beroepsgoederen- vervoer in 1976 80,5 procent was. De spoorwegen kwamen op 2|2 procent en het binnenschip vervoerde 17,3 procent. Uitgedrukt in vervoerd ge wicht betekent dit resp. 209,1 mil joen ton, 5,8 miljoen ton en ruim 45 miljoen ton. Eigen en beroepsver voer per vrachtauto samen transpor teerden in 1976 336 miljoen ton van de 436,4 miljoen ton totaal. Dit komt erop neer, dat van al het vrachtver voer in 1976 ruim 77 procent over de weg ging. Het internationale wegvervoer (excl. België/Luxemburg) kwam van 33,7 miljoen ton in 1975 op 38,6 miljoen' ton In 1976. Daarvan kwam 28,5 mil joen ton op rekening van beroeps- goederenvervoerders. waarvan 20,1 miljoen ton door Nederlandse vrachtauto's werd vervoerd. Het marktaandeel van de vrachtauto in het internationaal vervoer steeg. ITTERDAM Donderdag zal bestuur van de Holland Amerika i mededelingen doen over een uctuurwijzlging. Uitgangspunt arbij is, de heroriëntatie die al ge jaren aan de gang is. In dat band wijst het bestuur op de nnen om belangrijke investerin- i te verrichten op het westelijk frond, met name in de Verenigde iten. t bestuur herinnert er in een com- iniqué aan dat het donderdag na- lirs heeft verzocht de notering van aandelen met onmiddellijke in- 'g op te schorten. Dit nadat de ers in Amsterdam in een paar en gestegen was van 92 tot 98 Volgens het bestuur heeft opmerkelijke koersbeweging te maken met de halfjaarcij- die donderdag tegelijk met de leling over de structuurwijzi- M- zullen worden gepubliceerd, bestuur zegt dat die cijfers en de verwachtingen voor heel 1977 van dien aard zijn dat daarin verklaring gevonden kan wor- voor de koersstijging. BONN Volgens de Westduitse staatssecretaris van economi sche zaken Gruner verwacht de bondsregering op korte termijn intensieve onderhandelingen tussen VFW-Fokker en de Duitse vliegtuigindustrie Messerschmldt-Boelkow-Blohm. Gruner maakte geen melding van een mogelijke fusie van de twee vllegtuigproducenten waarvan de Duitse regering wel voorstander lijkt te zijn. Volgens Gruner is herstructu rering van de Westduitse lucht- en ruimtevaartindustrie echter hard nodig om internationaal te kunnen blijven meetellen. De staatssecreta ris noemde het in de eerste plaats de taak van de ondernemingen om snel een aanvaardbare oplossing aan de hand te doen De Duitse regering is bereid VFW- Fokker in Bremen in het belang van de werknemers aldaar ook bij te staan bij de oplossing van urgente problemen. Het ministerie van eco nomische zaken zal samen met dat van financiën en dat van defensie onderhandelingen met VFW-Fokker voeren over eventuele overheids steun voor de uitvoering der her structurering. De Duitse regering heeft gelden be schikbaar gesteld om de produktie van het toestel voor de korte afstand VFW614 gaande te houden. Met de verkoop van dit straalvliegtuig gaat het niet best. PHILIPS heeft een plan opgesteld om activiteiten op het gebied van geautomatiseerde kantoorapparatuur te concentreren in Apeldoorn. Mo menteel vinden die activiteiten plaats bij de hoofdindustriegroepen elektro- akoestiek in Eindhoven en data-sys- tems in Apeldoorn. Het aantal ar beidsplaatsen dat bij de uitvoering van het plan in Eindhoven zou komen Ie vervallen is niet bekend. Een Phi- lips-woordvoerder spreekt van enkele tientallen. G. DIKKERS EN CO. (afsluiters, staalgietwerk) heeft in het eerste halfjaar 1977 een aanzienlijk verlies geleden van 3 min. Omdat de voor zieningen niet toereikend zullen zijn om de verliezen van de dochteron derneming SCAPI over het gehele jaar te dekken is besloten 660.000 aan de voorzieningen toe te voegen waardoor het totale verlies over het eerste halfjaar op 3,66 min komt. NV v.h. EDl'ARD GOUDSMIT heeft het geplaatste aandelenkapi taal onderhands uitgebreid. Het be treft een deelneming in het aande lenkapitaal door de Financierings maatschappij .Industrieel Garantie fonds 's-Gravenhage met nominaal 1.5 min gewone aandelen tegen de koers van 120 pet Per eind 1976 bedroeg het geplaatste aandelenka pitaal 2 218.000. Voor 1977 wordt een gelijke winst als over 1976 ver wacht. Het is merkwaardig dat een verhoging van de minimum-broodprijs (die, tussen haakjes, weer in de lucht hangt) in centen per 800 gram en 400 gram wordt aangegeven, terwijl het gewicht van het brood maar zelden die 800 dan wel die 400 gram bedraagt. Bakken de bakkers ze bruin?, is dan de logische vraag van de consument die, thuisgekomen, het brood op de huishoudweegschaal legt en dan ziet, dat het gewicht vaak beneden die 800 gram of 400 gram ligt. Op die algemene vraag kan met een krachtig nee worden geantwoord. Hetgeen echter niet wegneemt, dat er (teveel) bakkers zijn die wegens het te lage „droge-stof" gewicht of om andere redenen een waarschuwing krijgen of tegen een proces-verbaal oplopen. Dit zeg Ik op gezag van de Keuringsdiensten van Waren In Amsterdam en in Den Haag en van de Hoofdinspectie Levensmiddelen van het ministerie van Volksgezondheid In Den Haag. De aanleiding tot dit stukje „broodschrijverij" is een door een collega aangezwengeld onderzoekje op de redactie. Hieruit bleek dat het gewicht van hele broden maar één keer precies 800 gram was, vaker beneden dan boven dat gewicht uitkwam en varieerden van 715 tot 850 gram. Bij halve broden bleek hetzelfde, namelijk dat ook maar één brood op de kop af 400 gram woog, in de meeste gevallen lichter dan zwaarder waren en schommelden tussen de 370 en 410 gram. Droge stof De beide Keuringsdiensten van Waren, waaraan ik deze uitkomsten voorlegde, waren hiervan niet ondersteboven. Zij wezen erop, dat niet het gewicht op de weegschaal, maar de hoeveelheid droge stof bepalend is voor het antwoord op de vraag of een brood voldoende gewicht heeft. Die hoeveelheid droge stof bestaande uit meel, gist, zout en soms mog enkele andere toevoegingen zoals „broodverbeteraar" moet op grond van het Broodbeslult voor een heel brood minstens minimaal 480 gram en voor een halfje tenminste 240 gram bedragen. Of die hoeveelheid er inderdaad in zit, is met de (huishoud)weegschaal niet vast te stellen. Brood dat dubbel gebakken is of brood met een knapperige korst, verliest heel wat vocht. Bij dit soort brood kan het gebeuren, dat de wijzer van de weegschaal bij een gewicht van om en nabij de 700 gram blijft staan. In zo'n geval hoeft er niets aan de hand te zijn, al is het wel zo dat bij een brood van zo'n 700 gram de kans dat het niet geheel aan de eisen voldoet, groter is dan bij een brood van om en nabij de 800 gram. Een lager gewicht wil op zich beslist niet zeggen, aldus de Keuringsdiensten van Waren, dat zo'n brood niet de mlnimum-hoeveelheld droge stof zou bevatten. De consument die twijfelt, kan hiermee aankloppen bij één van de zestien Keuringsdiensten van Waren. Zo'n klacht wordt serieus behandeld, niet alleen omdat het moet. maar ook omdat klachten\ serieus worden genomen. Overigens komen de Keuringsdiensten van Waren niet alleen op klachten in actie, want dagelijks worden er uit eigen beweging monsters getrokken. Broodstof Die monsters bestaan uit tenminste vijf broden (uit één bakkerij). Die broden worden door de Keuringsdienst van Waren in een broodstoof gestopt, waardoor alle water wordt verdampt. Als dat is gebeurd, wordt op basis van het gemiddelde van die vijf broden vastgesteld of aan het droge-stof gewicht, alsmede aan de andere eisen door de desbetreffende bakkers is voldaan. Dat is beslist niet altijd het geval. Bij navraag bij de Hoofdinspectie Levensmiddelen in Den Haag blijkt dat in 1973 meer recente gegevens zijn daar nog niet bekend 20.358 steekproeven werden gedaan, waarbij niet minder dan 2.806 afwijkingen werden geconstateerd. In véruit de meeste gevallen bestonden de afwijkingen in een te laag gewicht aan droge stof, namelijk in 2.413 gevallen. Bij ernstige twijfel is een klacht nooit weg. zou ik op grond van dit cijfer willen zeggen. Andere overtredingen hadden betrekking op te weinig melk, te veel conserveringsmiddel of een verkeerde aanduiding. Gevolgen Het gevolg hiervan was dat er dat Jaar 1.916 waarschuwingen en 504 processenpverbaal werden gegeven. Die waarschuwingen golden vooral tarwebrood (841direct gevolgd door wittebrood (653) en op grotere afstand roggebrood (194)en melkbrood (151). Ook bij de processen-verbaal ging het in de eerste plaats om tarwebrood (214) en vervolgens om witbrood (171roggebrood (58) en melkbrood (29). Ik moet zeggen dat ik, toen ik deze cijfers hoorde, geschrokken ben. Twaalf afwijkingen op elke honderd steekproeven is niet niks! Het ministerie van Econo mische Zaken heeft de Ge schillen-commissie van de Stichting Bontwaarborg dezer dagen officieel er kend. Dit is in zoverre bij zonder, omdat het de eer ste Geschillencommissie is met een erkenning, waarvan het secretariaat niet bij een consumenten organisatie is gevestigd, maar op een eigen adres (Sportlaan 350 Den Haag). In deze Geschillencom missie zijn overigens zo wel de Consumentenbond als de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen vertegenwoordigd De regeling is nu zo dat, wanneer een klacht van een consument over een bontmantel door de Ge schillencommissie ge grond wordt verklaard, de zaak waar die mantel is gekocht verplicht is die uitspraak te accepteren Zo'n bedrijf is indien het is aangesloten bij de 8tichtlng Bontwaarborg statutair verplicht me dewerking te verlenen Dit kan betekenen dat de bontmantel in orde ge maakt of vervangen moet worden of zelfs moet wor den teruggenomen Ook klachten van niet- aangesloten bedrijven worden in behandeling ge nomen, maar hiervoor moet 35 worden betaald. J. D. D. Prickarts (sociaal-psycholoog): Reclame is erop gericht een behoefte bij mensen te kweken en tegelijk net meest adequate middel aan te bieden om die behoef te te bevredigen. Als een van die boys eens langs kwam om mij te helpen bij het geven van therapie aan jeugdige delinquenten? (Bijeengebracht door FHV/BBDO). (Als het een mantel be treft die bij een Stichting Bontwaarborgzaak is ge kocht, is de behandeling van de klacht gratis) De aangesloten bedrijven zijn verplicht een zeer vér gaande garantie te geven; de Stichting Bontwaar borg beschikt bovendien zelf over een extra garan tiefonds ..Het (on)gelijk van de kla gende klant*" van Evert de Vos Is een boekje, waar mee de consument die klachten heeft over een bepaald produkt onvol doende uit de voeten kan. Het leest wel lekker, voor al door de praktijk (?)- voorbeelden die erin wor den aangehaald. Maar met de vaderfunctie van de leverancier (pag. 67/68) heb ik bijvoorbeeld wel de nodige moeite. Vooral met de uitspraak: zoals een kind de vader om raad vraagt, zo doet de klant dat in feite bij de leveran cier! Welke klant zou zoon/ dochter-gevoelens tegeno ver een leverancier koeste ren. behalve als hij zijn of haar vader Is? In het hoofdstuk consu ment en recht gaat De Vos te gemakkelijk uit van de bestaande /weinig aan trekkelijke) procedure die een klagende consument te wachten staat. Het po sitieve is dat hij de leve ranciers erop wijst, dat een goede klachtenbehan deling bijzonder belang rijk is. Het (on)gelijk van dc klagende klant, geschreven door Evert de Vos is uitge geven bij Kluwcr. Prijs 14.50 AMSTERDAM - In de afgelopen twee Jaar Is door buitenlanders voor zeker 4 miljard dollar (10 miljard gulden) Amerikaans onroerend goed gekocht dan wel nog te bouwen vastgoed gecontracteerd. Van dit bedrag komt ongeveer 500 miljoen dollar (1,25 miljard gulden) voor Ne derlandse rekening. Het ziet er naar uit, dat dit Neder landse belang in de komende Jaren minstens zal verdubbelen tot 1 mil jard dollar. Dit zegt het onlangs opgericht adviesbureau American Desk Europe in Brussel, onderdeel van de Internationale Onroerend Goed Adviseurs Jones Lang Wootton. Tal van Nederlandse beleggers oriënteren zich al geruime tijd op de vastgoedmarkt in de Verenigde Sta ten De aankopen die tot dusver hebben plaatsgevonden, zoals die door Hexalon, de pensioenfondsen van Philips. 8hell en de KLM, heb ben voor het grootste gedeelte be trekking op commercieel onroerend goed (kantoor-, bedrijfs- en winkel gebouwen). De buitenlandse invloed op de prijs ontwikkeling mag, volgens Ameri can Desk Europa, overigens niet worden overschat. Het aandeel van buitenlanders In het totale transac tievolume in de vastgoedsector in de VS gaat de 1 procent niet te boven BRU8SEL De haringvangst in de Noordzee zal ook in de maand okto ber verboden zijn. De Europese mi nisters van landbouw hebben dit besluit gisteren genomen in afwach ting van een definitief Europees vis serijbeleid dat in een speciale raad op 24 en 25 oktober in Luxemburg tot stand gebracht zal moeten worden. De Europese landbouwcommissaris. de Deen Finn Olav Gundelach. zeg de de ministers toe. dat hij voor de speciale raad in oktober voldoende ..gespreksstof" gereed zal hebben In de vorm van een document. Maar of er dan al een blauwdruk voor het geheel van het beleid gereed zal zijn is de vraag. „Men mag geen wonde ren verwachten", aldus Gundelach in de Raad. In Europa wordt nu al langer dan een jaar over een Europees visserij beleid gekibbeld. Al voor de zomer vakantie van vorig jaar kwam de toenmalige landbouwcommissaris, de Nederlander ir. Pierre LardinoLs met plannen Het tot stand komen van een beleid is tot dusverre stuk gelopen op Britse en Ierse onwil De Britten wensen rond hun kusten aanzienlijke delen „Europese Zee voor zichzelf te reserveren (tot vijf tig mijl) evenals de Ieren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 17