Extra-injectie voor koopkracht Gat iet Nieuwe Haagse Courant enmetNieuwe Leidse Courant Rokertje en gas iuurder Zuid-Afrika naar stembus Onderzoek naar oorlogsverleden Hongaar Kamerfracties PvdA en CDA steunen plan van regering Troi""' Trouw ^gjihoortbiju Sporthal voor hartpatiënten In deze krant Wolkenvelden Zesling geboren Vorster schrijft vervroegde verkiezingen uit Giraf Victor dood Simon Wiesenthal tipt Nederlandse regering Kernexporteurs zoeken opening Doodstraf geheel uit de wetgeving Uitblijven van nieuw kabinet wordt betreurd Trouw Let op de kleintjes Welkomstvoordeel Drie gedetineerden ontsnapt in Haarlem r 35STE JAARGANG NR10249 WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1977 rouw Pagina 6 TGAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM ABONNEMENT 15,04 (MAAND)- ƒ45,10 (KWARTAALI 178,20 (JAAR) 3STGIRO 660000 - BANK NED.CRED BANK REK NO. 23.00 12.574 GEMEENTEGIRO X11000 LOSSE VERKOOPPRIJS 0.60; FRANKRIJK FRS 3,50. DUITSLAND DM 1,80, LUXEMBURG FRS 13. pagina 3: Verwarring rond de smeerpijp PAGINA 4: Springer verbiedt IKON-uitzending pagina 7 Affaire Lance blijft doorzeuren lieuws prinsjesdag /an onze verslaggevers )EN HAAG Voor een pakje igaretten zal men volgend aar twee kwartjes méér moe- en neertellen, voor een pakje [hag een dubbeltje méér. Cen- rale verwarming met aardgas an een doorsnee-huis zal vol lend jaar gemiddeld 125 gul len duurder worden. Dit zijn en paar punten uit voorstel en die het demissionaire kabi- ïet op prinsjesdag aan de "weede Kamer gedaan heeft, nder nieuws uit de Troonrede en e gisteren verschenen officiële tukken: Minister Duisenberg vindt het no dig de bestedingen te stimuleren om te voorkomen dat de koop kracht beperkt wordt. Belasting verhogingen zullen daarom be perkt moeten worden. iHet bedrag aan ontwikkelings- hulp gaat volgend jaar volgens de plannen met driehonderd miljoen gulden omhoog, maar het aantal niet-zuivere hulpposten is flink gestegen. Het Centraal Planbureau voor ziet een verdere stijging van de werkloosheid tot gemiddeld 240.000 in 1978. De ministerssalarissen gaan vol gens de voorstellen omhoog tot bruto bijna 159.000 per jaar.l die van staatssecretarissen tot 139.200 bruto per jaar. Voor de aanleg van nog niet ge plande weggedeelten zal geen geld beschikbaar zijn. Het dure onderhoud slokt al het voor we gen beschikbare geld op. Minister Boersma wil de deeltij- denarbeid bevorderen. Er wordt een enorme uitbreiding voorzien van het dagonderwijs aan volwassenen. De controle op slaatjes en allerlei hapjes zal volgens de plannen verbeterd worden. Volledige tekst van de Troonrede op pagina 9 Nieuws uit miljoenennota en begrotingen op de pagi na's 9. 13, 14, 15 en 16. Een samenvatting van het rapport van het Centraal Planbureau staat op pagina 14. Meer reacties op pagina 3. Droog mei wolkenvelden maar ook hier en daar zon. Zwakke lol matige wind uit noordelijke richtingen. Maximum tempera turen omstreeks zestien graden. De vooruitzichten voor morgen cn overmorgen.' droog me zon nige perioden. Weinig verande ring in temperatuur. Zon op: 07.25 onder: 19.39 maan op: 17.00 onder: 01.27 it - - - Van onze parlementsredactie DEN HAAG De twee grootste fracties in de Tweede Kamer PvdA en CDA, zijn het met de regering eens, dat extra-miljarden nodig zijn om de koopkracht van de doorsnee-werknemers op peil te houden en de bestedingen te vergroten. Dit om opnieuw een stij ging van het aantal werklozen te voorkomen. PRETORIA (UPI, Reuter) De blanke Zuidafrikanen mo gen dertig november naar de stembus om een nieuw parle ment te kiezen. De vervroegde verkiezingen werden gisteren aangekondigd door premier John Vorster op een persconfe rentie in Pretoria. De premier zei dat het,huidige Huis van Afgevaardigden en de Senaat met onmiddellijke ingang wa ren ontbonden. Volgens de wet had de Zuidafrikaan- se regering niet voor 1979 parle mentsverkiezingen hoeven uit te schrijven. Als belangrijkste reden voor de vervroegde verkiezingen noemde Vorster de pogingen van buitenlandse regeringen en organi saties de politiek van Zuid-Afrika te dicteren. In het buitenland schijnt men te denken dat de huidige rege ring „niet precies de gevoelens van het electoraat vertolkt", zo merkte Vorster tijdens de persconferentie op. Hij en zijn ministers hebben zich voortdurend krachtig gekeerd tegen „inmenging van buitenaf". Het wordt nu tijd dat de kiezers hun stemmen toevoegen aan het protest van hun regering, aldus Vorster. De premier in er dus kennelijk op uit een nieuw krachtig mandaat van de Zuidafrikaanse blanken (zwarten hebben geen stemrecht) te krijgen Dat mandaat moet hem dan in staat stellen om het hoofd te kunnen bie den aan de toenemende internatio nale druk op Zuid-Afrika. Gelijktij dig kan hij dan proberen binnen lands enige hervormingen aan te brengen. De regering-Vorster heeft al voorstellen gedaan voor een nieu we grondwet, waarbij de blanken iets van hun macht afstaan aan de Indiërs en kleurlingen In het huidige Huis van Afgevaar digden bezet Vorsters Nationale Partij 123 van de 171 zetels. De geza menlijke oppositiepartijen, de be langrijkste oppositiepartij, de Vere nigde Partij, behaalde bij de verkie zingen van 1974 41 zetels, maar is sindsdien door interne geschillen uit elkaar gevallen waardoor de werke lijke krachtsverhoudingen buiten de NP niet erg duidelijk zijn. Vorster doelde daar toen op toen hij gisteren zei dat verkiezingen ook nog waren omdat de situatie in het parlement „onwerkelijk" was geworden. Minister Duisenberg had op het Binnenhof nogal wat moeite om zijn begro tingskoffertje, gevuld met sombere mededelingen, uit de auto te tillen. WINCHESTER (Reuter. UPI, AFP» Victor, de giraf uit de dierentuin van het Engelse Winchester, is giste ren aan een shock overleden enkele minuten nadat men hem met een speciale installatie op poten had trachten te krijgen. Victor stortte donderdag in tijdens het liefdesspel met een van de vrouwtjes. Het dier zakte door de poten. Er waren aanvankelijk teke nen dat hij de moed had opgegeven. Begin deze week begon het er echter op te lijken dat hij weer wat opfleur de De Britse marine bouwde een speciale installatie om hem weer op de been te brengen. De emoties ble ken echter te veel geweest te zijn voor het beest en een arts kon nog slechts de dood constateren UTRECHT/WENEN (UPI, ANP) De hoofdofficier van justitie in Amsterdam, mr. J. F. Hartsuiker, gaat een onderzoek instellen naar het oorlogsverle den van de in Utrecht wonende voormalige Hongaar dr. Zoltan Papp (62). Directeur Simon Wiesenthal heeft dr. Papp er gisteren in Wenen van beschul digd een gevluchte oorlogsmis dadiger te zijn. Wiesenthal verklaarde, dat Papp, die werkt bij de Nederlandse Spoorwe gen, gedurende de Tweede Wereld oorlog commandant is geweest van een Joods ghetto en in die functie verantwoordelijk was voor een aan tal transporten naar hét concentra tiekamp Auschwitz. Na de oorlog is Papp door de Hon gaarse autoriteiten veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf, maar tij dens de Hongaarse opstand in 1956 wist hij te ontsnappen, voordat hij zijn straf had uitgezeten. Tegen het persbureau UPI liet Wiesenthal we ten actie te hebben ondernomen, omdat de voormalige Hongaar het Nederlands staatsburgerschap heeft aangevraagd. De rijksrecherche heeft inmiddels een brief ontvangen van Wiesenthal, waarin de beschul digingen staan. Een afschrift daar van heeft hij gestuurd naar_de Ne derlandse Spoorwegen, hetgeen door een woordvoerder werd bevestigd. Zoltan Papp werkt sinds 1960 bij de NS en is momenteel controleur bij de afdeling inkoop. De inmiddels 62- jarige Papp heeft steeds zijn eigen naam gebruikt. De NS-woordvoerder zei desgevraagd, dat men hem bij de Spoorwegen altijd heeft beschouwd als één van de vele politieke vluchte lingen, die na de opstand in Honga rije in 1956 hun heil in Nederland hebben gezocht. De Spoorwegen hebben dr. Papp op de hoogte gesteld van de tegen hem ingebrachte beschuldigingen en hem LONDEN (Reuter) De „Club van nucleaire leveranciers" overweegt zich uit te breiden met een aantal mogelijke afnemer-landen, zoals Brazilië Dat werd gisteren bekend gemaakt bij het begin van een nieu we werkbespreking van deze infor mele organisatie, die bestaat uit Amerika, Rusland en dertien andere industrielanden, waaronder ook Ne derland. Door ontwikkelingslanden werd de club ervaren als een soort nucleair kartel, dat de ontwikkeling van het vreedzaam gebruik van kernenergie in derde landen eenzijdig bemoei lijkte. De club heeft de afgelopen twee jaaT in een serie geheime be sprekingen in Londen een gedrags code voor exporteurs van kernin stallaties uitgewerkt, met de bedoe ling om verdere spreiding van het bezit van kernwapens te voorko men. De regels zijn niet vastgelegd in een formeel verdrag, maar in on derling uitgewisselde diplomatieke nota's. DEN HAAG De doodstraf zal nu nog te vinden in het wetboek van geheel uit de Nederlandse wetge- militair strafrecht, de wet oorlogs- ving verdwijnen. Bepalingen, die op strafrecht en het besluit buitenge- deze straf ^etrèRKln? hebben, zijn woon strafrecht. Het nieuws over een tijdelijke mil jarden-injectie is het belangrijkste uit de troonrede en de miljoenenno ta die gisteren bij de Tweede Kamer werd ingediend. Zonder extra maat regelen zou de modale werknemer er volgend jaar in koopkracht tenmin ste een half procent op achteruit gaan. De werknemers, die niet profiteren van het zogeheten incidentele loon (promoties, bijzondere toeslagen), zouden het besteedbare inkomen zelfs met twee procent kunnen zien dalen. De vakbeweging heeft, in de eerste commentaren op troonrede en miljoennota, met klem gevraagd om maatregelen, waarmee dit voorko men wordt. De organisaties van werkgevers hebben gevraagd om las tenverlichting voor het bedrijfs leven. Het programma van maatregelen, bedoeld om bestedingen te stimule ren en de koopkracht niet te laten dalen, zal uiterlijk in de tweede helft van oktober samengesteld moeten zijn, desnoods door het demissionai re kabinet. De demissionaire minis ter-president Den Uyl heeft althans voor persoonlijke rekening uitge sproken, dat niet langer meer ge wacht kan worden, ook niet wanneer er tegen die tijd nog geen nieuw kabinet zou optreden. Het programma kost in de visie van Den Uyl ongeveer drie miljard gul den en omvat verlichting van de belasting- en premiedruk. De lasten verlichting voor zowel de burgers als bedrijfsleven, kan onder meer verwe zenlijkt worden door extra bijdragen van de overheid in de sociale fondsen. Zowel CDA-fractievoorzitter Van Agt als zijn collega Van Thijn (PvdA) sprak zich gisteren uit voor deze extra inspanning. De tijdelijke vergroting van het financieringste kort. die daarmee gepaard gaat. is een verantwoord risico als het beleid gericht blijft op vermindering van loonkosten en inflatiebestrijding, al dus Van Agt. Van Thijn vond het redelijk, dat het demissionaire kabinet nog geen maatregelen heeft afgekondigd om de koopkracht van de grote massa van de bevolking te handhaven. Mocht de kabinetsformatie echter verder vertraagd worden, aldus Van Thijn. dan moet het nu zittende kabinet niet aarzelen de koop kracht-injectie toe te dienen. Per 1 januari van het volgend jaar moet de gunstige invloed ervan zichtbaar zijn. Niet erg duidelijk De PvdA heeft wel moeite met een injectie, die een globaal karakter heeft en waarvan dus niet erg duide lijk is wat het effect zal zijn De socialisten menen, dat het pakket extra maatregelen er in elk geval toe moet leiden dat de voorgestelde prijsverhoging van met name aard gas de koopkracht niet aantast. Wel vindt de PvdA verhoging van de gasprijs verdedigbaar uit het oog punt van encrgiepolitiek, als er ook energiebesparende maatregelen worden genomen. Bij de vakbeweging leven ernstige bezwaren tegen een verhoogd btw- tarief voor aardgas Deze stijging wordt niet meegeteld voor de com pensatie van gestegen prijzen in de cao-lonen. De verslechterende financiële en so ciaal-economische situatie heeft er binnen het CDA toe geleid, dat steeds sterker wordt aangedrongen op extra bezuinigingen in de collec tieve sector (overheidsuitgaven, so ciale uitkeringen) CDA-voorman Vervolg op pagina 8 hangende het onderzoek door de Amsterdamse hoofdofficier van Jus titie de toegang tot zijn werk ontzegd. De NS zijn overigens nooit door de Hongaarse regering bena derd met de mededeling, dat hij een oorlogsmisdadiger zou zijn. Dr. Papp zelf was gisteravond niet voor commentaar bereikbaar. Evengoed een buitenkansje, voor een pacifistisch Kamerlid: ontdekken dat de begroting van defensie niet is ingediend. Ook justitie, erm en de Antillen zaten even op zwart zaad. Minister toch. Niet alleen demissionair, maar nog slordig ook De nieuwe abonnee krijgt een welkomstvoordeel. Hij betaalt (na twee weken de krant gratis ter kennismaking te nebben ontvangen) f 6,55 mindervoor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: Thiuw-Kwartel. antwoordnummer2792. Amsterdam. Ken post/egel is niet nodig, die betalen wij. Hellen kan ook: 020-913456.afdeling service. Van een onzer verslaggevers HAARLEM Uit het Huis van Be waring zijn gistermiddag drie gede tineerden ontsnapt. Volgens de eer ste berichten zijn ze te voet de rich ting binnenstad in gevlucht. Gister avond was de Haarlemse politie nog steeds naar hen op zoek. De drie ontvluchte mannen zijn de 25-jarige J. T. uit Den Haag, de eveneens 25-jarige M. G. uit Dor drecht en de 31-jarige A H. uit Rot terdam. Zij konden wegkomen via een luchtkoker van de doucheruim te Met behulp van een elektrici- teitssnoer en een haak lieten ze zich van het dak zakken. Vervolgens za gen ze via een tuin en de buiten muur kans weg te komen. Hun klau- terpartij werd door een voorbijgan ger gezien, die de politie alarmeerde. nieuwe abonnee: naam: adres: plaats: giro: betaalt per kwartaal opgegeven door: naam: adres: Xplaats: Ik ontvang graag naar keuzé: Een degelijke mini-index klapper voor telefoonnummers en adresgegevens. Handzaam formaat. Geschikt om mee te nemen in elke jas of tas. Orie kleine gekleurde klosjes garen en naalden in een fraaie balpen. Een handig hulpmiddel voor de vakantie. A Twee verschillende Ot en Sien afbeeldingen.Te gebruiken alssier^^^^^^e-mat. In originele kleuren en afwasbaaM t aft

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 1