Geboorte van zesling uniek )ajan zwierf rond Zigzag iet Nieuwe Haagse Courant enmetNieuwe Leidse Courant '•W' f Veel fouten scheidsrechters zoeken en vinden! 'Leraren gaven geen goed voorbeeld' - pag. 3 deze krant Overlevingskans Heemskerkse kinderen op 75 procent geschat ïl Aviv, Brussel, Parijs, Tel Aviv, Zürich, New York 4ET WEER tonnig weer tien van Btende vogels Actrice Charlotte Kohier overleden Helpt dat nou? Lees maar Welkomstvoordeel :w bij u "Vjfifc. rouw 35STE JAARGANG NR. 10247 - MAANDAG 19 SEPTEMBER 1977 ■GAVE TROUW KWARTET B V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA - DIRECTEUR ING O. POSTMA - POSTBUS 859 AMSTERDAM ABONNEMENT 15,04 (MAAND) - ƒ45,10 (KWARTAAL) 178.20 (JAAR» TGIRO 660000 - BANK NED CRED BANK REK NO. 23 00 12 574 - GEMEENTEGIRO XI1000 LOSSE VERKOOPPRIJS 0 60; FRANKRIJK FRS 3.50. DUITSLAND DM 1.80. LUXEMBURG FRS 13 AGINA 2: Startblokken klaar oor actie tegen ernwapens PAGINA 7: AGINA 3: In VN opkomen roor Zuidmolukkers' [AGINA 5 Ethiopië roept llle mannen op {AGINA 6; .uchtige iremières lij Scapino ilodelvoorstelling laagse Comedie Henk Barnard, die veel voor jongeren schrijft, werd voor de tweede keer bekroond met de Gouden Griffel. Fred Lammers sprak met hem. f AVIV, ZÜRICH (AP, UPI, iter) De Israëlische mi- br van buitenlandse zaken, Ije Dajan is gisteren vanuit ,Aviv na een tussenlanding lürich in New York aange ven Vandaag zal hij bespre ken voren met president pronkelljk zou Dajan vrijdag kit Brussel waar hij zich toen And. naar de VS reizen. Zaterdag Ikij echter onverwachts op in is. Dajan's onverwachte reis 'Parijs gaf aanleiding tot tal van Jülaties, die nog meer werden on- rreept toen hij zaterdagavond leling in Tel Aviv aankwam. Da- rertrok onmiddellijk naar Jeru- n voor overleg met premier Be- fcn diens adviseur.Een dergelijk pd is zeer opvallend omdat de dag in Israël een religieuze rust- Is en omdat op zondag het Israë- le kabinet zijn wekelijkse verga lg houdt. Omtrent de omzwer- tn van Dajan wordt de aller- tste geheimhouding betracht. I zwaargewichten in het Israëli kabinet, zoals minister van de le Ezer Weitzman en de minister landbouw, Arlk Sjaron werden nader over Dajans activiteiten licht. Op vragen van verslagge- weigerde Dajan in te gaan met (oorden: „Ik geloof niet dat dat zou zijn." Mosje Dajan, zoals hij dit weekeinde verscheidene vliegvelden aandeed om tenslotte in New York te belanden. Ir New York (panning rond Dajans activitel- Werd nogeens extra opgevoerd Dajan in plaats van een recht- |ks Israëlisch toestel gisteren (roog en overwegend zonnig leer met een zwakke tot matige Ind uit noord tot noordoost en iBximumtemperaturen om- reeks zestien graden. (orgen en overmorgen: Droog let zonnige perioden. Middag- Impe ra turen omstreeks zes- graden. Morgen zon op: 7.22 onder: 19.43 maan op: 13.28 onder: 0.20. 'l hcl»l alleen maar een grote vanuit Tel Aviv naar New York te nemen, in een toestel van Swissair naar Zürich stapte en daar een Swis- sair-vlucht naar New York nam. Spe culaties alsof Dajan in Parijs met de Egyptische minister van buitenland se zaken, Ismail Fachmi of met de Russische minister van buitenland se zaken, Andrei Gromiko werden in Cairo en Moskou met kracht tegen gesproken. Gromiko is gisteren van uit Moskou naar New York vertrok ken voor de Algemene Vergadering van de VN en Fachmi kwam gisteren pas voor een tweedaags bezoek in de Franse hoofdstad aan. Bij zijn ver trek uit Cairo gisteren zei Fachmi slechts een boodschap van president Sadat voor president Carter bij zich te hebben. Fachmi reist later deze week naar de VS voor besprekingen met Carter en om eveneens de Alge mene Vergadering bij te wonen. Mendès-France Mogelijk is dok dat Dajan in Parijs met Pierre Mendès-France heeft ge sproken. Mendès-France, een oud- premier van Frankrijk, speelt een belangrijke rol achter de coulissen in de contacten tussen Israël, de Arabische staten en Oost-Europa. Ook bemiddelde hij bij de bespre kingen tussen Israëli's en vertegen woordigers van de Palestijnse Be vrijdingsbeweging (PLO). Het Israëlische dagblad Ma'ariev wist gisteren te melden dat Dajan met een hooggeplaatste Arabier had gesproken. Volgens Ma'ariev zal dit contact in New York worden voort gezet. In New York zullen de minis ters van buitenlandse zaken van alle betrokken partijen naast hun deel neming aan de Algemene Vergade ring met de Amerikaanse regering overleggen over hervatting van de Geneefse vredesconferentie over het Midden-Oosten. Sinds Dajan in Juni minister van buitenlandse zaken werd is het niet de eerste keer dat hij een mysterieu ze reis heeft ondernomen Vlak na het bezoek in juli van de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Cyrus Vance, aan het Mid den-Oosten vertrok Dajan voor een kort bezoek aan Londen Officieel wilde hij de Joodse gemeenschap in Groot-Brittannië inlichten over de besprekingen met Vance. De dag van Dajans bezoek verbleef ook de Van een onzer verslaggevers LEIDEN In het academisch ziekenhuis in Leiden is gistermorgen een zesling geboren. De baby's vier meisjes en twee jongens maken het naar omstan digheden goed, evenals de 28-jarige moeder en de vader. Het echtpaar heet Nijssen en komt uit Heems kerk (NH). Het geboortegewicht van de kinderen varieerde van duizend tot vijftienhonderd gram. De geboorte van een zesling is, aldus voorlichter Eelko Groene- velt van het ziekenhuis, nog nooit elders op de wereld voorgekomen. Er zijn wel grotere meerlingen geboren er is zelfs een geval van een negenling bekend maar die waren niet levensvatbaar, omdat ze in alle gevallen veel te vroeg ter wereld kwamen, zoals bijvoorbeeld in de vijfde maand. Mevrouw Nijssen was 32 weken in verwachting, toen ze beviel en de kans, dat de zes kinderen het over leven wordt op 75 procent geschat, maar pas over veertien dagen is er iets definitiefs over te zeggen, aldus dr. J. Bennebroek Gravenhorst, hoogleraar in de verloskunde in Lei- •den, die samen met de kinderarts dr. J. H. Ruys het uit vijftien deskundi gen bestaande team voor de beval ling leidde. Begeleiding De „natuurlijke" kans op het ter wereld brengen van een zesling is uitermate klein, maar deze neemt toe als de vrouw door artsen wordt behandeld wegens onvruchtbaar heid. Dat is ook hier het geval ge weest en tijdens de zwangerschaps periode is de vrouw regelmatig me disch begeleid. Aangezien ze een hor moonbehandeling had ondergaan, hield zowel het echtpaar als het me disch team ter begeleiding al in een vroeg stadium rekening met een meerling. Het echtpaar, dat tamelijk krap ge huisvest is in Heemskerk, zal ook na het verlaten van «et ziütenhuis maatschappelijk worden begeleid van uit het ziekenhuis. Nu al Is men bezig maatregelen te treffen voor een betere behuizing. 'Interfootball' De commerciële belangen van de ouders van de zesling zullen worden behartigd door het bureau „Inter football" in Amsterdam. Mede-di recteur Cor Coster en schoonvader van de voetballer Johan Cruijff zei gisteravond, dat hij, mede namens de ouders, hierom is gevraagd ge zien de ervaringen die dit bureau met zaken als publiciteitsrechten heeft. Volgens de heer Coster wordt deze bemiddeling de ouders voors hands gratis aangeboden. Hij zei er wel voor te voelen de ouders met deze zaak te helpen, ook al heeft Interfootball voornamelijk te ma ken met belangenbehartiging van voetballers. Op 17 januari van het vorig jaar werd in het Rotterdamse Sophia- kinderziekenhuis een vijfling gebo ren: twee meisjes en drie jongens, die allen nog in leven zijn. De ouders het echtpaar den Outer wonen in 's-Gravenzande in het Westland. Optimale verzorging In het verleden overleden vaak en- Een medisch team van vijftien mensen verrichtte de ingreep. kele kinderen van meerlingen. Het grootste probleem bij deze geboor ten is dat de kinderen te vroeg ter wereld komen. De toegenomen kun de en kennis staat de laatste jaren echter garant voor een optimale me dische en verpleegkundige verzor ging van de baby's in de technisch perfecte couveuses van gespeciali seerde ziekenhuizen. Net als bij de vijfling vorig jaar is ook nu de bevalling gebeurd door middel van de keizersnede, waar voor de vrouw onder volledige nar cose moet worden gebracht. Het team van specialisten bestond uit vijftien mensen, onder wie vrouwen artsen, neonatalogen (kinderartsen, gespecialiseerd in te vroege geboor ten). internisten en anesthesisten. De bevalling zelf geschiedde gister morgen rond kwart over tien in een recordtijd: één minuut en tiei) se conden. Jordaanse koning Hoessein in Lon den. Berichten alsof Dajan en Hoes sein elkaar zouden hebben ontmoet werden in Jeruzalem en Amman toe- tertljd ontkend. Waarnemers menen echter dat de ontmoeting van Dajan met de Britse Joden niet de enige reden voor zijn reis toen was. Zuid-Libanon Aannemelijk is ook dat Dajan dit weekeinde plotseling naar Tel Aviv terugkeerde in verband met de situ atie in het zuiden van Libanon. Daar is het afgelopen weekeinde hevig slag geleverd tussen Palestijnen en rechtse Libanezen. Israëlische troe pen zouden de rechtse Libanezen actief hebben gesteund. In verband met de gevechten in Zuid-Libanon moest ook de vergadering van het centrale comité van de PLO tot van daag worden uitgesteld. Tijdens deze vergadering in de Syrische hoofdstad Damascus zal de PLO haar beleid in de Algemene Verga dering van de VN bepalen BONN (Reuter. DPA) De West- duitse regering heeft gisteren op nieuw een aanwijzing ontvangen dat de ontvoerde industrieel Hanns- Martin Schleyer nog in leven is. zo is uit welingelichte kringen vernomen. Officieel zijn in Bonn geen medede lingen gedaan over de ontvoerings zaak. AM8TERDAM (ANP) Op 85-jari- ge leeftijd is gistermorgen in de Boerhaave-kliniek in Amsterdam de actrice Charlotte Köhler overleden. Haar lichaam zal donderdag om twee uur in het crematorium te Wes- terveld worden verast. Charlotte Köhler, echtgenote van de architect H. Th. Wijdeveld, werd op 15 maart 1892 in Amsterdam gebo ren. Zij begon haar artistieke loop baan in 1908 als figurante in de Oijsbreght bij Willem Royaards. Na de toneelschool verbond ze zich aan Het Nederlands Toneel van Eduard Verkade. Zij maakte verder deel uit van het toneelgezelschap van Roy aards. van het Rotterdams Toneel en van het Schouwtoneel van Cor van der Lugt Melsert in Amsterdam. In 1963 nam Charlotte Köhler met haar voordracht „In het ravijn" van Tsjechow afscheid. Grote bekend heid kreeg zij door het spelen van rollen als Lady Macbeth. Maria Stu art. Elisabeth van Engeland en de Zottin van ChaiUot. Pagina 4: Charlotte Köhler was groot karakterspeelster. De kinderarts dr. J. H. Ruys. .•••••••Sc Mosje Dajan heelt het heen-en-weer. dat is het enige dat vaststaat. Zelfs Kissinger vloog nooit zo kronke lig van Tel Aviv naar Washington. Trouws Midden- Oostenspecialist moest zich in een apart vertrek afzonderen om over het raadsel na te denken l>e nieuwe abonnee krijjjt een welkomstvoordeel. Hij betaalt (na twee weken de kranl gratis ter kennismaking! te hebben ont\angenl f 6,55 minder voor de eerste termijn. Schrijf op dr cmrlop Ihiuw-Kwartet. antwoordnummer 2792. Amsterdam. Ken post «egel is niet nodig, die betalen w ij. Hellen kan «Hik: 020-91:1436.afdeling service. AMSTERDAM Bij niet minder dan vijf voetbalwedstrijden in de eredivisie stond dit weekeinde de arbitrage weer eens ter discussie. In Arnhem Hepen Egbert Mulder de zaken zelfs ernstig uit de hand. Mulder gaf Vitesse twee dubieuze strafschoppen, die Feyenoord de overwinning kostten: 2-2. Koploper PSV kwam In de thuis wedstrijd tegen FC Amsterdam op goedkope wijze aan de leiding, toen scheidsrechter Henk van Dijken een valpartij van René van de Kerkhof met een penalty beloonde Sparta kreeg in de thuiswedstrijd tegen FC VW ook zo n presentje van Henny Weerink, toen de En gelsman Phil Henson struikelde Bij Haarlem-Telstar zag Jan Keizer daarentegen weer een zuiver straf- schopgeval over het hoofd. Telstar- verdediger Henk Medlk maakte op zichtig hands in het strafschopge bied. maar Keizer Het doorspelen. Tevoren had Keizer evenwel een buitenspeldoelpunt van de Haar lemmer Danny Lensen goedge keurd. Henny Weerink, een van de scheidsrechters die hel moeilijk had in de eredivisie. Hij heeft juist een dubieuze strafschop aan Sparta gegeven. Spelers van FC VW protesteren. Teun Kist had gemaakt Vervol gens mocht Geels niet scoren, na dat hij overduidelijk niet in bulten- spelpositie was aangespeeld, zoals Draaisma wel vond Bij Ajax-Go Ahead nam arbiter Draaisma tenslotte verkeerde be slissingen. Eerst keurde hij een goal van Ruud Geels goed, nadat de Ajax-spits een duwfout tegen nieuwe abonnee: naam: adres: plaats: giro: naam: adres: plaats: betaalt per kwartaal opgegeven door: tel: Ik ontvang graag naar keuze: Een degelijke mini-inden klapper voor telefoonnummers en adresgegevens Handzaam formaat Geschikt om mee te nemen m elke jas of tas One kleine gekleurde klosjes garen en naalden in een fraaie balpen. Een handig hulpmiddel voor de vakantie Twee verschillende Oten Sien afbeeldingen. Te gebruiken als sierplaat ofptace-mat In originele kleuren en afwasbaar. Trou*

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 1