ervoerders hekelen ftëvoogding overheid Meneba sluit Tjoklat Tweede Kamer akkoord met wetsontwerp Van Rooi jen Haringvisserij mogelijk jaar langer verboden Nederland trekt aandacht Japanners 5 efstal Risico's KLM mag tarief niet verlagen Vestigingsmogelijkheden bekeken E halfjaarcijfers zijn slecht J hold (A. Heijn) flitst vermogen Werkloosheid oost-Groningen stijgt weer POMPEN Lot acrylfabriek Dupont nog onzeker Tijdelijk gebouw voor Bijenkorf in Utrecht Radio-zendamateurs Levensverzekeraars redelijk tevreden Raffinaderij 75 jaar EG-commissie wil stopzetting tot en met 1979 DAF levert opnieuw vrachtauto's aan Soedan Order uit Qatar voor Bos Kalis RDAG 17 SEPTEMBER 1977 FINANCIEN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet 29 29'' 41'/i 5JJ mi een onzer verslaggevers )STERBEEK De Katholieke Vervoers Organisatie (KVO) vindt, dat de overheid vervoersbe- 45'* jven bevoogt op een wijze, die aan het ongelooflijke grenst. Via een door haar ingestelde öomissie bemoeit de overheid zich met interne aangelegenheden en maakt uit met hoeveel igens en tonnage men zich vervoerder mag noemen. pas gekozen KVO-vooizitter. J. D. M. Verschure, die dit zei op het 'eJÈncongres in Oosterbeek. meent, geen enkele bedrijfstak is ar de overheid zo'n belangrijke W, ger in de pap heeft als in het (voer. „Vreemder wordt het nog men zich realiseert, dat zelfs de ïsportondernemers niet mogen en aan welke voorwaarden moet den voldaan om vergunning en nage te verkrijgen pn te behou- zo zei hij. ingevoerde tonnagestop werkte, jens de heer Verschuren ave- ïts. omdat naar zijn mening daar- vrachtauto's op de weg worden ouden „niet om aan de vraag te doen, maar alleen omdat men nage op de wagens heeft en an- s het gevaar loopt deze te moeten iveren". j KVO-voorzitter pleitte verder or het terugbrengen van Van md en Loos in de particuliere er. Het hele Nederlandse vervoer het ten goede komen als „de itige sfeer" rond dit staatsbedrijf verdwijnen. Omdat de resulta- van Van Gend en Loos in nevelen o 1 gehuld, is de kans aanwezig, dat 233 «staatsvervoerder in een gunstiger a l icurrentiepositie verkeert dan de 422 a rige beroepsvervoerders, aldus de 57|.d r Verschure. 2420 stspreker M. W. Schakel (Twee- Kamerlid en voorzitter van de ?4 testant-christelijke wegvervoer- s) gaf tijdens het KVO-ledencon- een uitgebreid overzicht van de ingenpblemen, die het wegvervoer be ren. Met name ging hij uitgebreid in op de beroeps- en bedrijfsrisico's van de vervoerder. Hij noemde dief stal van lading, waarbij beveiliging van de auto alleen maar meer risi co's voor de chauffeurs met zich meebrengt (vrijheidsberoving, doodslag). Verder noemde hij de fraude met documenten, zodat on rechtmatig EG-subsidies kunnen worden geïnd. De heer Schakel: „Er zal naast de anti-hasj-brigade een anti-goederenfraude-brigade ge vormd moeten worden." Het zou de heer Schakel wat waard zijn als voor de internationale ver voerders in Nederland één centrale instantie zou bestaan, die zich zou kunnen gaan bemoeien met het ver strekken van ontheffingen. „Voor deze vervoerders is het dagelijks aanvragen van ontheffingen bij vele instanties (soms voor 200 meter weg) een welhaast onbegonnen zaak. die tijd en geld kost en het vervoer onnodig duur maakt." aldus de heer Schakel. Als voorbeeld noemde hij een transport van Zoutkamp naar Zuid-Frankrijk, waarvoor in Neder land minstens drie verkeersonthef- fingen nodig zijn, in België 5, voor Frankrijk niet minder dan 7. De wetten, die het vervoer regelen, brengen ook hun risico's mee. Zo vroeg de heer Schakel zich af wat de vervoerder moet doen, die 25 ton krijgt opgedragen, terwijl het laad vermogen van de combinatie 25 ton is en als bij aankomst van chauffeur en lading de lading 26 of 27 ton blijkt te wegen. Moet de vervoerder de lading laten staan? Verder: wat moet de vervoerder doen waarvan de chauffeur eigenlijk op de thuis reis uit Duitsland in Arnhem nacht rust moet nemen, maar omdat hij in Haarlem woont naar huis gaat on danks instructies van de werkgever in verband met het rijtijdenbesluit. Moet die chauffeur worden ontsla gen, vroeg de heer Schakel. Volgens de heer Schakel prijst het Nederlandse vervoer zich razend snel uit de markt. De loonkosten bedragen meer dan de helft van de totale exploitatiekosten. Steeds meer worden Nederlandse havens, veilingen en wegen overspoeld door buitenlandse vrachtwagens. Het wegvervoer wordt daarbij nog in de moeilijkheden gebracht door het prijsbeleid. Voor de vervoerder ste- J. O. G. M Verschure gen het afgelopen jaar de kosten met ruim 14 procent, terwijl slechts een prijsverhoging van ruim 10 pro cent werd toegestaan. De 4 procent tekort komen nog eens op de al slechte rentabiliteit van de trans portondernemingen te rusten, meent de heer Schakel. Van een onzer verslaggevers AMSTELVEEN De Amerikaanse rijksluchtvaardienst heeft het ver zoek van de KLM om per 1 oktober goedkoper te gaan vliegen tussen Amsterdam en New York afgewe zen. De KLM had de tarieven willen verlagen van 1036 tot 937 gulden. Het ging hier om de zgn. Apex-tarie- ven, die inhouden dat zestig dagen van tevoren wordt geboekt en betaald. De maatschappij zal nu bij presi dent Carter in beroep gaan om als nog voor cfe verlaging toestemming te krijgen. Voor de KLM is het daarom zo be langrijk, dat de toestemming er komt, omdat eind deze maand een ware tarievenoorlog op de route 95 n een onzer verslaggevers g ÏSTERDAM -1 Een Japanse 95 viesdelegatie, bestaande uit '9 irtien deskundigen op het J* )ied van industriële ontwik- ^fing, financiële- en produk- iechnische problematieken milieuzaken bezoekt ook prland op een rondreis door ve een oriëntatie in Engeland, inkrijk, Duitsland en Luxemburg rijkt de commissie de vestigings- igelijkheden in de regio Eindho- 1, wordt de haven van Rotterdam locht en wordt Schiphol bekeken. Netherlands Investment Founda- (NIF) heeft via haar goede con- iten met velerlei instanties in Ja- interesse weten te kweken voor de specifieke kennis en technisch hoogwaardige industrieën, die ge centraliseerd in de regio Eindhoven voor mogelijke Japanse investeer ders van belang kunnen zijn. Eerder dit jaar introduceerde de NIF al een delegatie uit de regio Eindhoven bij het Japanse bedrijfsleven in Tokio, Osaka en Nagoya, waaruit vruchtba re contacten voortvloeien. Veel Japanse bedrijven zoeken in West-Europa naar centraal gelegen plaatsen van waaruit het produktie- en distributie apparaat van de be trokken firma's de Europese Ge meenschap kan bestrijken. Vooral op het gebied van de electronica en precisie technieken biedt de regio Eindhoven voor de Japanners ruime mogelijkheden. Deze zeer gerichte ADVERTENTIE Sn een onzer verslaggevers EN HAAG T- Volgens een woordvoerder van Meneba hebben belanghebbenden óók de vakbonden in tientallen jaderingen inspraak gehad bij de voorgenomen sluiting van Tjoklat chocoladefabriek in Amsterdam. irover is twee jaar overleg ge- rd, aldus de woordvoerder op het 'o icht van de vakbonden, dat zij *5 eren te horen hebben gekregen r Meneba van plan is nog dit jaar Tjoklatfabriek in Amsterdam te j ten en de produktie over te plaat- naar (dochter) Beukers en Rijne- in Vlaardingen waar bonbons een onzer verslaggevers ANDAM Aandeelhouders van old (Albert Heijn, Simon etc.) zul- F0N1ti in de toekomst niet alleen aan- elhouder zijn in het Aholdvermo- n maar ook participant in de bui- ilandse belangen van het leem. t zal het gevolg zijn van de statu iwijziging, die op 4 oktober in een itengewone aandeelhoudersver- dering op de agenda staat. Zoals meld wil Ahold op de Nederlandse itillen een stichting vestigen, die buitenlandse bezittingen gaat be ren. De aandeelhouders worden participant in het buitenlands rmogen. Op den duur is het daar- denkbaar dat de aandeelhou- rs naast hun gewone dividend een kering uit het buitenlands vermo- zullen krijgen. Juridisch zijn inen- en buitenlands vermogen mers gescheiden. ijfveer tot de nieuwe constructie - aldus Ahold om ter wille van t beleid op langere termijn de uctuur aan te passen aan de toe- nomen activiteiten in het buiten- )d. De nieuwe opzet laat ruimte oor een slagvaardig en flexibel leid op juridisch, financieel en fis- al terrein aldus het bestuur. Dat buitenlandse belangen steeds be- igrijker worden is onder meer ge- !ken uit de recente overneming n de Amerikaanse kruidenierske- B1-L0 worden gemaakt. De vakbonden voegen hieraan toe niet van plan te zijn met de sluiting akkoord te gaan, zolang ze van Meneba niet méér in lichtingen krijgen. Voor de veertig werknemers bij Tjo klat ligt „een aanvaardbare oplos sing" in het verschiet, hetgeen bete kent dat deze mensen een overplaat sing wordt aangeboden in de regio Amsterdam. „De bonden weten écht wel dat ons sociaal beleid altijd is geweest en zal blijven, dat wij probe ren geen mensen te ontslaan," aldus de woordvoerder van Meneba. De heer H. Munnink van de Unie BLHP meent dat Meneba het oor deel van de vakbonden voor kennis geving heeft aangenomen en nu bot weg met een sluiting op de proppen komt „Ik ben werkelijk des duivels," aldus Munnink. Ook zijn collega T. Simonis van de Voedingsbonden FNV is verontwaardigd. Wat ge-' beurd is noemt hij geen onderhande len meer. De gekozen leden van de onderne- GRONINGEN (ANP) - Het werk loosheidspercentage in oost-Gronin- gen stijgt, doordat uit dit gebied minder mensen' naar andere delen van het land vertrekken. Dit staat in het jaarverslag 1976 van het Econo- misch-technologisch instituut Gro ningen (ETI). Het migratie-over schot in oost-Groningen (1271 perso nen) noemt het ETI opvallend hoog. Een dergelijk overschot is in jaren niet voorgekomen. Door daling van het vertrekcijfer is in heel Gronin gen overigens een opmerkelijk over schot te constateren, aldus het rapport. mingsraad van de zoetwarendivisie van Meneba hebben de directie laten weten dat ze weigeren verder te pra ten over het sluiten van Tjoklat, volgens de woordvoerder van de on dernemingsraad heeft de directie de plannen doorgedrukt, lijnrecht te gen de adviezen van de onderne mingsraad in. Intussen maakt Meneba (ook) finan cieel een moeilijke tijd door. Volgens voorzitter TJ. Schmit van het con cern zullen de cijfers over het eerste halfjaar, die maandagmiddag be kend worden gemaakt, slecht zijn. UTRECHT - Gisteren is in Utrecht toch een vestiging van de Bijenkorf geopend, zij het dat het assortiment beperkt blijft tot woninginrichting. De vestiging is tijdelijk en is geves tigd in de Lange Viestraat. waar ook de defintieve Bijenkorf komt. Oor spronkelijk had het nieuwe waren huis nu al klaar moeten zijn maar het concern vroeg vorig Jaar uitstel van de bouw aan B en W van Utrecht. De gemeenteraad keurde dit uitstel begin dit jaar goed wat betekent dat de bouw eerst in 1980 begint. Volgens algemeen directeur L Sam- rén werd tot uitstel van de bouw besloten omdat de bouwkosten in korte tijd 20 procent waren geste gen. Gezocht moest worden naar een goedkopere bouwmethode. In middels waren de opvattingen over de inrichting van een warenhuis en de presentatie van de artikelen ge wijzigd hetgeen een andere opzet van het interieur vergt Het verkregen bouw-uitstel zal wor den gebruikt om de plannen voor de nieuw te bouwen Bijenkorf aan te passen. Inmiddels waren de oude gebouwen van het modehuis Kreymborg en een V D-filiaal af gebroken, zodat een „gat" was ont staan. DORDRECHT De toekomst van de acrylvezelfabriek „Orlon van Du- pont de Nemours in Dordrecht is nog steeds uiterst onzeker. Half ok tober zal een studie zijn afgerond over de mogelijkheden van de fa briek. zo heeft de directie in een informatief gesprek aan de vakbon den meegedeeld. De directie zal de studie, vergezeld van een conclusie voorleggen aan bonden en onderne mingsraad. In feite gaat het in de studie om twee alternatieven. Het ene gaat uit van handhaving van de twee acryl- vezelfabrieken van Dupont in Euro pa (Dordrecht en Ierland) en het andere van sluiting van de ene fa briek en handhaving van de andere. Naast „Orlon" heeft Dupont nog vier andere fabrieken in Dordrecht De Dordtse acrylvezelfabriek heeft in de eerste veertien jaar van zijn bestaan een winst voor belasting behaald van veertien miljoen gul den, maar in de laatste drie Jaar is 33 miljoen verloren. Directeur Van Elzakker meent dat de overcapaciteit in de Europese acrylvezelproduktie tot ver in de ja ren tachtig zal blijven bestaan en dat de enorme verliezen zullen voortduren. Hij verwacht weinig verandering, zelfs indien door een nieuw multi-vezelakkoord de in- voergroei wordt beperkt. DEN HAAG (ANP) - Met ingang van 1 januari 1978 wordt de mini mumleeftijd voor het gebruik van radiozendinrichtingen door zend amateurs verlaagd van achttien tot zestien jaar. De PTT heeft dit giste ren meegedeeld. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het door staatssecretaris Van Rooijen ingediende wetsontwerp inzake de belastingheffing over levensverzekeringsrente is door de Tweede Kamer aanvaard, nadat het door amendering op enkele onderdelen was gewijzigd. Zoals bekend, richt het wetsontwerp zich tegen het oneigenlijk gebruik van zgn. koopsompolissen. Tot het tijstip waarop de nieuwe regeling in werking treedt naar verwachting omstreeks de komende jaarwisseling, omdat het wetsont werp nog door de Eerste Kamer moet worden behandeld blijven de uitkeringen op alle polissen be last volgens de bestaande regeling. In een eerste reactie hebben de le vensverzekeraars zich verheugd ge toond. dat het in de toekomst moge lijk blijft normale levensverzekerin gen in het in ons land en de rest van de EG gebruikelijke fiscale klimaat te sluiten. Dit. nu de uitkeringen van levensverzekeringen met spaarele- ment geheel vrij zijn van inkomsten belasting ais er tenminste 12 Jaar premie is betaald. Levensverzekeraars achten dit posi tief en vinden dit in het belang van de consument, zij het dat zij de ter mijn van 12 jaar (die in het oorspron kelijke wetsontwerp 20 jaar was) lie ver tot 10 Jaar hadden zien terugge bracht. Voor wat de kortlopende koopsom polissen betreft, waarom het wet sontwerp was begonnen en die niet meer zijn gesloten na de waarschu wing van staatssecretaris Van Rooi jen van 15 november 1975, zijn de levensverzekeraars vooral uit het oogpunt van rechtszekerheid tevre den over het feit, dat de Tweede Kamer heeft getoond bestaande fis cale regels te willen eerbiedigen. De Kamer wil kennelijk in fiscale wet ten terecht geen elementen van te rugwerkende kracht. Dit betekent voor de levensverzekeringmaat schappijen en de assurantie-advi seurs dat zij fiscaal-juridisch gerust kunnen zijn bij hun advisering van de in het algemeen langlopende con tracten van levensverzekering. Voor bezitters van koopsompolissen gesloten vódr 15 november 1975 be tekent het aannemen van een amen dement terzake intussen dat hun uit kering geheel onder de werking van het bijzonder tarief van artikel 57 Wet Inkomstenbelasting blijft vallen (de 20 50 regeling). Zij het dat het rentebestanddeel hoger wordt bere kend. Op zichzelf achten levensverzeke raars het niet juist, dat het bijzonde re tarief voor levensverzekering wordt afgeschaft Zij vinden voorts de leeftijdsgrens van 72 jaar (was in het oorspronkelijke wetsontwerp (70 Jaar) voor wat betreft het progressief belasten van het rente-bestanddeel van de uitkering bij overlijden van de verzekerde als er nog geen twaalf jaar premie is betaald nog steeds overbodig. naar New York lijkt te gaan uit breken. Na het initiatief van de Britse maat schappij Laker Airways, die over enkele weken een goedkope opstap- dienst tussen Londen (Gatwick) en New York gaat beginnen (580 gulden retour) hebben ook andere maat schappijen verlagingen aangekon digd en daarvoor ook toestemming gekregen van de Amerikaanse rijks luchtvaartdienst. Zij vliegen Lon den (Gatwick)-New York straks re tour voor 640 gulden. Ook hier geldt, dat men slechts mee kan als er nog plaatsen over zijn. Daarnaast is er nog het tarief van 700 gulden, dat geldt als men drie weken van tevo ren boekt. De maatschappijen zijn Pan Am, TWA, Air India, Iran Air, British Airways en Air Lingus. industrietak, zo traditioneel met Ja pan èn Eindhoven verbonden, zou wellicht ook bepaalde vormen van samenwerking met plaatselijke on dernemingen in deze sector in de hand kunnen werken. De regio Eind hoven beschikt tevens over de in dit verband zo belangrijke mogelijkhe den voor het verrichten van research werkzaamheden. Nederland blijkt als investeringsland in het algemeen bij het Japanse bedrijfsleven een goede naam te hebben. De wervende activiteiten in Japan waar de NIF zich in nauwe samen werking met het Ministerie van Eco nomische Zaken mee bezig houdt, zullen daaraan verder worden ver sterkt. Het bureau van de Neder landse handelsattaché in Tokio werd mede in verband hiermee onlangs uitgebreid. De raffinaderij van Shell in Pernis, de grootste raffinaderij ter wereld, bestaat 75 jaar. De verwerkingscapaciteit bedraagt thans meer dan 25 miljoen ton ruwe olie per jaar. Op de foto het huidige complex van Shell Nederland Raffinaderij en Shell Nederland Chemie. LUXEMBURG (ANP) Het is mogelijk dat de Europese Commissie niet alleen voor dit en volgend jaar maar ook voor 1979 een totaal haringvangst- verbod in de Noordzee zal voor stellen. Dit verklaarde Europe se commissaris ir. H. Vredeling vrijdag in het Europese parle ment in Luxemburg. Het plan is nog niet definitief omdat de Europese commissie, het „da gelijks bestuur" van de EO, eerst nog meer wetenschappe lijke informatie wil hebben over het visbestand. Het Europese parlement besprak de voorstellen van de Europese com missie voor een verbod van de ha ringvangst in de Noordzee en de in standhouding van de haringvoor- raden. Pogingen onder meer van christen democratische zijde en van Deense zijde om het vangstverbod voor 1978 niet automatisch te doen ingaan, maar aan het einde van dit jaar te bezien of er geen bepaalde hoeveel heden haring gevangen zouden mo gen worden, stuitte op verzet van zowel de meerderheid van het parle ment als van de zijde van de Europe se commissie. Eveneens leed een Deense poging schipbreuk, waarbij de Denen vroe gen op grond van historische rechten toch een bepaalde hoeveelheid ha ring te mogen gaan vangen in de Noordzee. Commissaris Vredeling, die de landbouwcommissaris Gun- delach verving, wees erop dat de Europese commissie geen uitzonde ring wil maken voor landen of re gio's: „Dat zou het paard achter de wagen spannen," zei hij. EINDHOVEN DAF-trucks hoopt, indien aan de noodzake lijke exportvoorwaarden is vol daan, nog dit Jaar ca 450 trucks van het type FA 1600 te verschepen naar de Afrikaanse staat Soedan. De order heeft een waarde van ongeveer ƒ30 VAT had fifOed laar miljoen welk een bedrag voor I,aU J<UU een deel is betaald uit de speci ale pot van minister Pronk. Thickol wil zich uit het bedrijf terug trekken, uit al haar Europese bedrij ven trouwens. Er werken momenteel 200 mensen bij Thickol-ten Cate. Dat aantal zal groeien omdat in uit breidingsinvesteringen is voorzien. De voertuigen zullen door verschil lende overheidsinstanties worden gebruikt. De Soedanese opdracht is een vervolg op de levering van 516 DAF-vrachtwagens in 1976. Niet ze ker is of die allemaal in Soedan ge bleven zijn. Volgens niet bevestigde berichten heeft Soedan een deel van de vrachtwagens, die dankzij steun van de Nederlandse regering goed koop waren verkregen voor een ho gere prijs naar elders doorverkocht DAF-trucks zal het Soedanese per soneel dat met de wagens moet wer ken, technisch begeleidea NIJVERDAL - TEN CATE wordt binnenkort geheel eigenaar van Thickol-ten Cate in Almelo, een spinnerij die voornamelijk garens voor de tapijtindustrie fabriceert De Amerikaanse partner in het bedrijf. AMSTERDAM - De Volks Aande len Trust (VAT) heeft in het op 30 juni geëindigde boekjaar een winst geboekt van 0,74 (was 0,5) miljoen- Volgens fiscale maatstaven is de waarde van een aandeel toegenomen van 15,96 tot 17,68 en naar com merciële maatstaven van 16,54 tot 18,63. Aangezien het veriiessaldo nog niet is ingelopen, kan nog geen uitkering worden gedaan. Het zal volgens de directie niet lang meer duren voor de nominale waar de van 20 weer Is bereikt. Dan zou tot terugbetaling kunnen worden besloten aan de aandeelhouders die destijds in de VAT belegden ter fi nanciering van het REM-eiland, een commercieel TV-staüon op zee. Het bestuur vraagt zich echter af of, nu de beleggingsresultaten goed zijn het wellicht zin heeft de VAT om te zetten in een beleggingsmaatschap pij. Dit kan uiteraard pas als het veriiessaldo Is weggewerkt. FURNESS (havenbedrijven, tran sport, handel, verzekeringen) ver wacht dat de nettowinst dit Jaar weinig zal afwijken van die in 1976 5,8 miljoen). De halfjaarwinst daalde van 3.3 tot 3.1 miljoen maar de omzet nam toe van 164 tot 170 miljoen. Er wordt een onveranderd Interimdividend van 3 uitgekeerd. -PAPENDRECHT BKW Middle East, een werkmaatschappij van Bos Kalis, heeft bouwopdrachten verkregen in Qatar met een geza menlijke waarde van ca 50 mil joen. Het betreft de bouw van een kantoorgebouw van tien verdiepin gen met een ondergrondse parkeer garage en een complex villa's voor zien van diverse recreatlefaciil- teitea De werkzaamheden, waarmee bin nen enkele weken zal worden begon nen. zullen worden uitgevoerd teza men met Land and Marine Con struction. eveneens een lid van de groep. Pi rtner hierbij is 8helk Naser Bin Khtucd Ai Thani.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 29