BBC-serie over strijd tegen slavernij (f J B I yijf blijspelletjes in jj?3én voorstelling orthopedagoog oi psycholoog ilUNST <unst-10- daagse )r. De Kort en zoon uit roject van pensioenfonds VAN ARKEL INSTITUUT Kapiteins Newtons journaal tekst voor drama STICHTING "BEILEROORD" enkele gediplomeerd ziekenverzorgenden EEN DIREKTRICE waarnemend hoofdverpleegkundige waarnemend afdelingshoofd verpleegkundige EEN VERPLEE6KUNDI6E M/V TET ERDAG 17 SEPTEMBER 1977 TROUW/KWARTET 27 )or André Rutten LARLEM André van den Heuvel Kitty Janssen waren al lïfcig zeer tende acteurs, toen zij een paar r geleden besloten uit het gesub- ieerde toneel te stappen en zelf te lüssen wat voor stukken en wat >r rollen zij graag wilden dpelen. zijn nu met hun zevende produk- bezig: „Verwarringen" van Alan ckbourn. die in Nederland het rst bekend werd door „Slippers" o.a. ook door zijn blijspel trilogie zijn onze manieren" bij Theater. eV ■yr n deze „Verwarringen" werkten Pieter Lutz, Hetty Verhoogt en ip Stobbe mee, Guus Oster voer de regie, André van den Heuvel wierp zelf het décor, dat op ver- Itige wijze de vijf verschillende atsen van handeling laat zien. t gaat dit keer om vijf korte stuk- die wel verschillen ia humor en kwaliteit: het ene is geslaagder het andere, maar de acteurs rens gelegenheid geven een figuur ippig uit te werken, in elk stukje ij heel andere. Kitty Janssen elt bijvoorbeeld vijf vrouwenty- Ii, die zeer van elkaar verschillen baarbij zij telkens verrast door de kier waarop zij het typerende pappig benadrukt. André van den André van den Heuvel als ober, Hetty Verhoogt en Pieter Lutz als het ene echtpaar in „Verwar ringen". Heuvel speelt vier uiteenlopende mannentypen, waarbij de telkens andere soepele bewegingen met een grappige overdrijving het type dui delijk maken. Pieter Lutz speelt ook in vier types zijn wat droge komiek in frappante variaties uit Het hoogtepunt van de voorstelling zit in het midden: een scène in een restaurant met twee echtparen, die ieder onder vier ogen ruzie krijgen. Gaandeweg merk je, dat beide ruzies alles met elkaar te maken hebben. Een geraffineerd opgebouwde scène, waarin het grappige, komische een zeer humoristisch gespeelde ober van André van den Heuvel b.v. een wat wrange, bittere ondertoon krijgt. Dat is trouwens tekenend voor het geheel. De vijf stukjes zijn variaties, waarin de ene keer het komische naar de kolder doorslaat, de ander keer naar het wrange, maar waarin tenslotte een merkwaardige verstilling naar voren komt in vijf eenzame figuren op vier bankjes in het park, die om beurten allemaal hetzelfde doen en ervaren, maar ieder naar eigen aard. >or Jac. Kort JSTERDAM Reeds eerder rd in deze rubriek melding ge- aakt van de Kunst-10-daagse, een inifestatie, die van 16 tot en met september muziek, toneel, caba- ballet en film voor weinig geld het publiek wil brengen. Een eede oogmerk was om met deze rie het kunstseizoen '77-'78 op min meer officiële wijze te openen, iets Bt na alles wat er sinds half augus- s zoal te zien en te horen is ge lest, niet meer zo nodig was. ettemin ging aan deze Kunst-10- iagse ook nog een openingscon- rt vooraf en wel op.donderdag J.I., larop Hans Vonk met het Concert- bouworkest in de Grote Zaal wer- n van Brahms en Schubert ten iore bracht. sschien was het wel een beetje net de deur in huis vallen" om der deze omstandigheden te be nnen met het Concert voor viool, Dloncello en orkest, dat Johannes ihms in 1887 heeft gecompo- ird. Min of meer hetzelfde geldt i het tweede werk, dat deze ond werd gespeeld: Schuberts Ne- t de ate. esli gende symfonie. Hoe hoog beide werken bij de kenners genoteerd staan, lokaas voor nieuwelingen kan men ze werkelijk niet noemen. Zeker Brahms niet, een Concert, waarin de beide solisten soms een mooie partij hebben maar waarin de nogal zware instrumentatie toch wel veel toedekt van hetgeen de violist en de cellist doen. Deze solisten waren Herman Kreb- bers en Jean Decroos en zij gaven in hun partijen prachtig spel te ge nieten. Het Concertgebouworkest begeleid de het werk voortvarend, maar dik' wijls te log en te ruig van klank in de blazersgroepen. Hetzelfde hinderde mij in de vertol king van Schuberts Negende. Hans Vonk's directie hoe vakkundig op zichzelf, gaf dikwijls aanleiding tot uitbarstingen van klank en tot het overdrijven van accenten, hetgeen het geheel een wat onbeheerst en rommelig karakter gaf. Sinds de vakantie ging deze Schu- bert-symfonie reeds voor de derde keer op dit podium. Van coördinatie gesproken! "RECHT (ANP) Dr. W.L.P.M. de Kort, oud-fractievoorzitter n de KVP in de Tweede Kamer en oud-voorzitter van het nsioenfonds voor de Gezondheid, Geestelijke en Maatschap- lijk Belangen (PGGM), treedt op 28 september terug als ïcteur van het PGGM-beleggingsproject Chateau Rouret in Franse Ardeche. Ook zijn zoon, Jacques de Kort, legt op die turn zijn functie als mede-directeur van het project neer. De rantwoordelijkheid van vader en zoon De Kort wordt overge- men door de huidige PPGM-directeur mr. B. Boertlen. rder dit jaar concludeerde een omissie van onderzoek onder lei- ig van prof. mr A. D. Belinfante er bij het PPGM, de dochteron- •neming IOM (Internationale Ont- ckelingsmaatschappij) en het re latieproject in Frankrijk sprake s van een onzorgvuldige vermen- >g van functies. Volgens de com- ssie was door De Kort's „de schijn »ekt van een familie-regering". De Miciteit rond deze affaire was voor De Kort onder meer aanleiding per 1 januari aanstaande zijn ittie als voorzitter van de zleken- idsraad neer te leggen. t algemeen bestuur van het IGM heeft een management-con- ct goedgekeurd voor het project "iteau de Rouret. Het contract is oten met een nieuw opgerichte tschap van externe deskundi- waarin samenwerken De Hoge- nk in Hoevelaken, de Associatie van Raadgevende Ingenieurs Don kers en Van Veenendaal in Zeist en de Maatschap de Bree en Felkema in Huis ter Heide. De taak van de nieu we maatschap is, de bouw van het project zo goed mogelijk te begelei den De groep zal ook de onderhan delingen voortzetten over een renda bele exploitatie door derden. Adviseur De maatschap van deskundigen voor het project Chateau de Rouret heeft dr. De Kort's zoon Jan (onder directeur van de IOM) aangeboden, tot de voltooiing van het project in de Ardeche op te treden als adviseur van de maatschap. Op die manier, aldus het bestuur, zou de heer J. de Kort geen rechtstreekse verantwoor delijkheid meer dragen voor de bouwdirectie, maar kan via de maat schap wel zijn ervaring in het project worden benut. door Riet Diemer HILVERSUM Slavenseries. Het zit in de lucht. Zondagavond de eerste aflevering van de Engelse produktie „Fight against slavery", die bij ons zal gaan heten: „De strijd tegen de slaver nij". De NOS als uitzendende omroepen zal de volgende vijf delen ook steeds op zondagavond brengen. De AVRO is inmid dels twee afleveringen ver in het levensverhaal van de uit Afrika ontvoerde neger Kunta Kinte uit de Amerikaanse serie Roots. Wij zwarten. „De strijd tegen de slavernij" is een BBC-serie, die zoals zo vaak met dergelijke populair-wetenschappe- lijke produkties het geval is in sa menwerking is gemaakt met de maatschappij Time/Life. Op de vraag van redelijke kritische kijkers waarom in ons land twee van zulke televisiefeuilletons nagenoeg gelijk worden vertoond komen we straks wel terug. Eerst aandacht voor be langrijker gegevens, zoals de inhoud, waaruit al gauw blijkt dat in ieder geval uit twee geheel verschillende invalshoeken wordt gewerkt. „De strijd tegen de slavernij" geeft niet zozeer zoals in Roots het leven en lijden en het er bovenop komen weer. maar de strijd die in Engeland werd gevoerd voor de afschaffing van de slavernij. Een flink deel van de eerste aflevering, van zondag avond dus, speelt zich af in Afrika waar de negers worden gevangen en ingescheept. Goed materiaal om te vergelijken met gelijksoortige opna men in Roots. Verder gaan echter de wegen van de Amerikaanse en Engelse serie uit een. Dat blijkt al uit die eerste afle vering als kennis wordt gemaakt met kapitein* John Newton, die voor zijn reder voor het eerst in zijn leven slaven moet halen. Toch zal deze Newton, een historische figuur, later als predikant een van de belangrijk ste bestrijders worden van de slaven handel. Uit de journaals die hij als kapitein heeft bijgehouden blijkt dat hij weet waar hij het over heeft als hij in de St Mary Woolnoth-kerk in het hart van Londen preekt over de verschrikkingen van de slaven handel in Afrika. Behalve een van de journaals van Newton wordt voor de serie ook het dagboek gebruikt van Olaudah Equiano, die eveneens heeft be staan. Als negerjongen werd hij ge kidnapt, maar jaren later zal hij in Londen een vrij en ontwikkeld man worden. Andere personen die naar voren gekomen zijn: William Pitt jr die eerste minister werd en William Wilberforce, een van de grote voor vechters van de slavernij. Beiden zijn bekenden uit onze geschiedenis boekjes. Dan is er oppositieleider Charlos James Fox. David Collins speelt William Wilberforce, eerste minister en vechter tegen de slavernij. Achtergrond vormt de 8t. Mary Woolnoth-kerk In Londen. „De strijd tegen de slavernij", speelt zich af tussen 1750 en 1834, van de tijd van het verschepen van slaven naar Amerika op zijn hoogtepunt was tot de afschaffing van de slaver nij in Engeland. Holland zou pas dertig jaar later volgen. Heel wat enthousiaster dan de Ame rikaanse pers zich toonde over Roots lieten de Engelse recensenten zich uit over de Britse serie, die omdat het historie is van Engelse bodem de Hollandse kijkers op een andere manier zal aanspreken, hoe wel Holland ook zijn verleden heeft op slavengebied. Sunday Telegraph schreef over een „meesterwerk" van regisseur Railing. Lovend liet de Daily Mail zich uit over de rolbezet ting (zestig acteurs spelen mee), en de overtuigende atmosfeer van tijd en plaats (vijf maanden werd ge filmd in Afrika, drie maanden in West-Indié en drie maanden op his torische plaatsen in Engeland). Dai ly Express schreef over de beste' drama-produktie van het jaar. Tot slot dan nog even iets over de kwestie van planning en coördinatie waardoor de kijkers op twee slaven series ongeveer tegelijk worden ge trakteerd, hoewel dat voor vergelij king en achtergrondinformatie ook weer z'n aardige kant heeft. De NOS zegt dat „De strijd tegen de slaver nij" al lang geleden was aangekocht en ingedeeld De AVRO legt om standig uit, dat de enorme populari teit van Roots deze omroep aan de ene kant lekker heeft gemaakt, maar aan de andere kant grote kop zorgen heeft gegeven. Het succes was de Amerikaanse te levisiemaatschappij Warner Bros zo naar het hoofd gestegen, dat drie keer het vastgestelde bedrag voor series werd gevraagd toen de AVRO in het voorjaar al wilde uitzenden. Het gemarechandeer heeft wat tijd in beslag genomen en zo kon pas in septembe» tegen de normale prijs Roots door de AVRO worden ge kocht en uitgezonden nadat de AVRO de Belgische omroep BRT in de arm had genomen als partner. Prot. Chr. Tehuisv. kinderen met geestelijke ontwikkelingsstoornissen Hellingweg 1. Postbus 186, Soest, Tel. (02156) 17444 Wij vragen wegens uitbreiding van de staf een die na gebleken geschiktheid in aanmerking kan komen voor de functie van ADJUNCT-DIRECTEUR Zijn/haar taak omvat: het mede vormgeven aan het algemeen pedagogisch beleid het mede richting geven aan een dynamische organisatie. Dit houdt voornamelijk in: a. het in samenwerking met psycholoog en pedagoog nader ontwikkelen van een optimaal leefklimaat b. het organiseren en coördineren van activiteiten die voorwaarden zijn voor een gericht pedagogisch handelen c. het meedenken in de behandelingsplanning. Wij verwachten: gedegen kennis van kinderen die in verstandelijk en/of sociaal opzicht functioneren op een wat lager niveau ruime ervaring in de residentiële hulpverlening leidinggevende eigenschappen, goede contactuele mogelijkheden en inventiviteit een positief christelijke levensinstelling iemand van 35 jaar of ouder De salariëring geschiedt volgens N.Z.R.-maatstaven afhankelijk van ervaring. De pensioenregeling gebeurt volgens P.G.G.M.-maatstaven. Informatie wordt gaarne verstrekt door dhr F. J. van der Meulen (psycholoog) en mevr. W. G. A. M. Sijbrant-Schreuder (orthopedagoog). Sollicitatie te richten aan Mr J. H. Mulder (directeur). Het Joh. Wier-huis te Rekken (Gld.) is een centrum voor de behandeling van alkohol- verslaafden. Binnen de therapeutische gemeenschap neemt de socio-therapie een belangrijke plaats in. In verband met de uitbouw van de thans be staande kliniek is er plaats voor enkele sooSotherapeuten met opleiding B-verpleegkundige Met name gaat de voorkeur uit naar vrouwe lijke kandidaten. Wij verwachten dat zij bereid zijn zich verder ook theoretisch in het inrichtingswerk t.b.v. alkoholverslaafden te bekwamen. Van onze zijde kunnen wij bieden: een salaris, afhankelijk van leeftijd en er varing tot maximaal 2474,bruto per maand vermeerderd met een toelage voor onregelmatige dienstan van 10-14%; medewerking bij het verkrijgen van passende huisvesting, faciliteiten voor het volgen van relevante studie. Wilt u, alvorens te solliciteren, eerst meer weten, stelt u zich dan in verbinding met de koördinator van het Johannes Wier-huis, drs. H. den Hertog, tel. 05453-464, Schriftelijke sollicitaties kunnen worden gericht aan de afd. Personeelszaken der Vereniging Rekkensc Inrichtingen te Rekken (Gld.), onder vermelding van nr. P. 954, PSYCHIATRISCHE INRICHTING MET GEZINSVERPLEGING BEILEN. TELEFOON (05*30) 2141 Bij do Stichting "Boüoroord" kunnen op korte termijn in het geriatrisch paviljoen "Altingerhof" worden geplaatst Salariëring overeenkomstig rijksregeling met toepassing van de rijkspensioenregeling. Schriftelijke sollicitaties kunt U richten aan het Hoofd Personeelszaken van de Stichting "Belleroord" te Beilen. Het Bestuur van de Stichting Protestant Christelijk Tehuis voor Bejaarden HORIZON te BROEK op LANGEDIJK vraagt voor haar tehuis met een capaciteit van 50 bedden Oe tegenwoordige directrice, die i.v.m. haar huwelijk haar werkzaamheden omstreeks mei 1978 zal beëindigen, is gaarne bereid alle gewenste inlichtingen te verstrekken. Zij is telefonisch te bereiken onder no. 02260-4430. Van gegadigden wordt een positief Christelijke levensinstelling verlangd. Zij dienen in* het bezit te zijn van het diploma bejaardenverzorgster en/of ziekenverzorgster. Salaris volgens rijksregeling. Indiensttreding in overleg omstreeks voorjaar 1978. Schriftelijke sollicitaties binnen 14 dagen na de verschijning van de advertentie in dit blad aan de secreatris van het bestuur, dhr. J. Duinkerken te Oudkarspel, Regthuisstraal 35. protestants christelijk I streekziekenhuis bennekom I In ons ziekenhuis bestaan de volgende vakatures: op de polikliniek in de rang van 1e verpleegkundige op de afdeling neurologie in de rang van 1e verpleegkundige. Vereist: - hel diploma ziekenverpleging - A; - 2 jaar ervaring na het behalen van dit diploma. in part-time dienstverband op de kraamafdeting voor de nachtdiensten. 7 nachten werken. 7 nachten vrij. - het diploma ziekenverpleging - A Voor inlichtingen over deze funkties kunt u zich wenden tot Zr. K Pronk, ala hoofdver pleegkundige. tel 08389 9101. toestel 2256. Schriftelijke sollicitaties kunt u richten aan de afdeling personeelszaken, Edeseweg 118 te Bennekom Voor het herstellingsoord Mens en Samen leving te Lunteren wordt gevraagd In een goed samenwerkend team wordt de nadruk gelegd op persoonlij benadenng en optimale begeleiding van met-bedlegeri ge patiënten Sociale belangstelling en goede kontakluete eigenscheppen zijn voor deze tunktie be lengrijk Aanstelling m de schaal van maximaal ie Verpleegkundige A Salaris volgens C.A.O., PGGM pensioen regeling SoAfofstfes aan de dimtroe van bef bersfa/- hngtoord, BosJaan 66 fe Lvnferen Ttf. 08388-2666.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 27