:alldin Zwedens eisleider door Ie magere jaren :Het water van het Panamakanaal is hitter remier aan handen en voeten gebonden )e bananenrepublieken van Midden Amerika (8) Dl \RTEkRDAG 17 SEPTEMBER 1977 TROUW/KWARTET 19 m jrbjörn Falldin is begin ok er één jaar premier van len. De kans bestaat dat achterban hem ter gele- leid daarvan een cadeau 3 7oc geven. Zo'n hoogwaardig 'svoorwerp bijvoor- ld waarmee de Zweden al jaar en dag mooie sier :en in het buitenland. Het weinig moeite kosten zo'n autje op de kop te tikken, abrieken kunnen uit voor- leveren want de pakhui- lig6en vol. Zweden kan zijn liteitsprodukten aan de atstenen niet kwijt. Een iller voorbeeld van de om- :eer in de Zweedse econo- is nauwelijks denkbaar. ,t u een rijkvoorziene tafel na. vorig jaar de socialist Olof ie toen hij als gevolg van de ibusstrijd op 19 september de ingsbanken moest ontruimen in plaatsje zoeken in het opposi- imp. Het Zweedse kiezersvolk na een onafgebroken periode 44 jaar socialistisch bewind ge- van links en verkoos een ande eer. En dat was Thorbjörn Fall- de robuuste, eenvoudige scha- boer uit het noordwesten van iden. De dis die Palme hem na was wel rijk voorzien maar het •lopen jaar is gebleken dat de chten snel aan bederf onderhe- kijn. door Bert van Panhuis circa it de n de sche r de even kers. bud- Iten de grenzen beeld dat de buitenwacht tot vorig jaar van Zweden had, was van een economisch paradijs, ja, de belastingen waren er erg en de staat stak letterlijk over- aar neus in. Maar na de voors en tegen elkaar te hebben afge- en moest men toch stellen dat in ig andere landen de levensstan- zo hoog was en de mensen s materieel nauwelijks rede- )t klagen hadden. Zweden had 'conomische crisis, die sinds eind 3 de wereld teisterde, buiten haar nzen weten te houden, zo leek SChe k het. want nu een jaar later iding dat het gezichtsbedrog is ge- st en dat Zweden slechts met mnp- ?schijnlijk handige kunstgrepen pllende buiten de deur wist te .oren flen Zweedse regering ging er daarbij Olof Palme vanuit dat de economische proble men slechts van conjuncturele, dus tijdelijke aard waren en dat het spoedig weer beter zou gaan met de Westerse economieën, waarmee Zweden ondanks haar eigenzinnig heid en isolement onmiskenbaar re kening had te houden. Regering en vakbonden stippelden al sinds mensenheugenis samen het economisch beleid van het land uit. Op die manier was Zweden van één van de armste agrarische gebieden van West-Europa een modern indu strieland geworden en dat semi-cor- poratieve stelsel was vrijwel alge meen aanvaard. Niet alleen door de beide partners maar bijvoorbeeld ook door de werkgevers, die op deze manier gevrijwaard waren van socia le onrust en dus tot een hoge onon derbroken produktie konden komen. Voor regering en bonden stond voor op dat in het Zweedse economische bestel geen plaats was voor werk loosheid. Toen Palme vorig jaar af scheid nam als eerste minister, was het werkloosheidspercentage in het land slechts 1.5 procent, ofwel 70.000. Dit percentage werd op kunstmatige manier laag gehouden. Of de over heid stopte de zwakke bedrijven geld toe een Zweedse ondernemer zei enige tijd geleden ietwat spot tend dat men niet eens bij de over heid aan hoefde te kloppen omdat die overheid zelf al met de subsidie bij het bedrijfsleven op de stoep stond of de ondernemingen werd aangeraden voorraden te produce ren en zo de werknemers aan de slag te houden. Voorraden Die voorraden zouden volgens de regeringseconomen hun waarde wel bewijzen. Als de economie zich zou gaan herstellen, zou de vraag toene men en Zweden had dan het voor deel dat er op korte termijn geleverd kon worden. Maar zo keurig volgens het boekje gaat het zelden en dat heeft de huidige regering van Falldin de afgelopen tijd ondervonden. De Zweedse produkten mogen dan hoogwaardig zijn, duur zijn ze ook. Dat komt in de eerste plaats door de hoge produktiekosten en dan met name door de lonen. De Zweedse lonen zijn de afgelopen drie jaar met maar liefst 65 procent gestegen. En dit heeft de prijzen van de produk ten niet onberoerd gelaten. De Zwe den hebben tot hun verbijstering moeten constateren dat ze langzaam maar zeker uit de markt geprijsd zijn door landen die even hoogwaardige produkten op de markt konden brengen maar tegen veel lagere prij zen omdat de arbeidskosten dóór nu eenmaal veel lager waren dan in Zweden. Stockholm heeft de buiten landse concurrentie niet van zich af weten te slaan. aan de broekriem te wennen, niet te zeer tegen zich in het harnas te jagen is er tot het eind van oktober een prijsstop afgekondigd en de re gering is vastbesloten ook daarna de prijzen in de gaten te houden. Ver der zullen de BTW en de lokale belastingen aanzienlijk worden ver hoogd en zal de regering zich in haar uitgaven gaan matigen. Falldin pro beert Zweden langzaam en behoed zaam aan de nieuwe situatie te laten wennen. Kernenergie De verslechtering van de economie heeft hem overigens één voordelig punt opgelverd al moet gezegd wor den dat de troost heel schraal is en waarschijnlijk maar van korte duur. De aandacht is namelijk helemaal afgeleid van de kernenergie-affaire. Wie het vergeten mocht zijn: Falldin wist vorig jaar de regeringswisseling voor een groot gedeelte te bewerk stelligen met zijn harde kernener gie-opstelling. De plannen voor een aantal nieuwe kerncentrales, al on der de regering-Palme goedgekeurd zouden alsnog worden ingetrokken, de in aanbouw zijnde centrales zou den niet in werking worden gesteld en de bestaande vijf centrales zou den binnen een korte periode wor den ontmanteld. Harde uitspraken en. wat velen met name in het socia listische blok maar ook onder de „burgerlijken" al dachten, niet te verwezenlijken. In de onderhandelingen met de coa litiepartners. de Liberalen en de Conservatieven, kwam de Centrum partij van FSlldin op haar beloften terug. De in aanbouwzijnde centra les werden wel degelijk in gebruik genomen en het ziet er naar uit dat in leder geval een deel van de oude plannen verwezenlijkt zal worden. Volgend jaar zal een commissie van deskundigen verslag uitbrengen over de gewenste politiek en het ziet er naar uit dat de kernenergie bij gebrek aan een vervangend middel ook door de centrumpartij zal wor den aanvaard. Een belangrijk as pect is wel de manier waarop men zich van het nucleaire afval kan ontdoen maar ook daarvoor Zal on getwijfeld een plaatsje worden ge vonden. Falldin heeft dit netelige probleem in ieder geval tot volgend jaar voor zich uit weten te schuiven. Kiezersgunst Het was voor Zweden des te ernsti ger omdat het voor zijn economi sche groei vooral op die export is aangewezen. De kroon was hard wat economisch betekende dat de Zweedse produkten relatief duur zijn voor 't buitenland. Er kwam meer van buiten Zweden binnen dan andersom. En daar raken de pakhui zen natuurlijk niet leeg van. Vandaar dat Zweden de afgelopen tijd zijn munt gedevalueerd in waarde verminderd heeft om zo doende te trachten het verloren ge- gane exportterrein enigszins terug te winnen. Dat is hard nodig want Zweden heeft door zijn slechte uit- voerpositie een groot tekort opgelo pen op de betalingsbalans, om pre cies te zijn 16 miljard kronen, wat gelijk is aan 8 miljard harde Neder landse guldens. De Zweedse weige ring om de tering naar de nering te zetten is er ook debet aan dat de geldontwaarding momenteel 13,5 procent op jaarbasis zal zijn. Vakbonden In deze sombere sfeer heeft de cen trumrechtse coalitieregering van Thorbjörn FSlldin haar economi sche politiek moeten uitstippelen. Alhoewel, van een eigen economi sche politiek is nauwelijks sprake want de Zweedse vakbeweging heeft sinds vorig jaar oktober als een waakhond bij het sociale stelsel van het land gelegen. En haar devies is nog altijd: geen werkloosheid. Zo is Ftllldin bijna gedwongen het beleid van Olof Palme voort te zetten. Even, begin dit jaar, dacht de rege ring het hoofd in de nek te werpen en de werknemers te dwingen de broekriem aan te halen. Maar toen de bonden met stakingen dreigden bijna ongehoord in het moderne Zweden liep de coalitie al snel weer in het gareel. En sindsdien gaat er bijna geen dag voorbij of er wordt met grote regeringssubsidies wel weer een Zweeds bedrijf op de been gehouden. Premier FSlldin vertolkte deze si tuatie eind augustus toen hij be kend moest maken dat de kroon, de Zweedse hoofdmunt, met tien pro cent in waarde was verminderd: „Steeds meer bedrijven, Ja hele in dustrieën verkeren in een staat van crisis. Sinds de jaren dertig hebben we niet zoveel crises en faillissemen ten kunnen constateren, Deze ont wikkeling is een regelrechte bedrei ging van de werkgelegenheid en moet worden omgebogen." Falldin moet voorzichtig manoeu vreren in zijn poging de crisis te lijf te gaan. Om de Zweedse consument, die lange tijd nodig zal hebben om Of economie- en energiepolitiek hem bij het Zweedse volk populair der hebben gemaakt valt te betwij felen. De opiniepeilingen wijzen uit dat bij algemene verkiezingen op dit moment de socialisten vrij gemak kelijk weer een meerderheid zouden behalen. Daarbij komt nog dat de Liberalen steeds meer gaan twijfe len over het huidige beleid en een deel van de partij is best bereic het binnenkort met de socialisten te gaan proberen. Dit moet Falldin zor gen baren temeer daar hij de Con servatieven altijd heeft gezien als de zwakke schakel in de coalitie. En tenslotte zal hij weinig gelukkig zijn' m'et eeri recente uitspraak van een gepensioneerd fabrikant, die zich liet ontvallen: Ik ben helemaal niet gek op socialisten en heb altijd tegen ze gestemd omdat ze ons aan die waanzinnige belastingen hebben geholpen. Maar ik moet toegeven dat ze er het afgelopen jaar wel iets beters van zouden hebben gemaakt dan deze regering. rond Heen aan -%T 1 nnen loor Herman Amelink lanama dankt ontstaan en bestaan aan de geografische rek- gging van het land. Het land vormt de verbindingsschakel ussen Noord en Midden-Amerika enerzijds en Zuid-Amerika often an andere kant. Het door de Panamese landengte gegra- en kanaal verbindt de Atlantische met de Stille Oceaan. Op it kruispunt van belangen heeft de republiek voor Latijnsa- ■rikaanse begrippen een redelijk welvarend bestaan weten te bouwen. gedachte om de Panamese lengte te doorgraven dateert al t de zestiende eeuw. Karei V. ko- ng van Spanje, gaf in 1534 een ►dracht om een onderzoek in te ellen naar de mogelijkheid van de nleg van een kanaal. De bedoe- daarvan was de aanvoer van de odukten vanaf de oostkust van itijns-Amerika naar Europa te ''korten. Alle schepen moesten imelijk de zuidelijke punt van iid-Amerika ronden. Heel wat hepen keerden van die reis niet rug. 'erenigde Staten te eerste serieuze plannen voor de frnleg van een kanaal dateren uit p vorige eeuw. Toen de Fransman terdinand de Lesseps het Suez- Inaal in Egypte had gegraven, fchtte hij zich ook in staat de land- Igte van Panama te doorgraven, te Fransen waren echter gedwon- en hun plan op te geven nadat teer dan 20.000 arbeiders aan gele ports en malaria waren overleden, te Verenigde Staten namen het foject toen over. maar Colombia, teartoe Panama sedert 1821 be- öorde. gaf geen toestemming voor Amerikaanse plannen. P Amerikaaase instigatie werd en in Panama, dat in de negen- ïnde eeuw al enkele malen tegen ilombia in opstand was geweest, ►nieuw een rebellie ontketend, haarden de Verenigde Staten h in eerdere gevallen steeds ach- Colombia. dit maal steunden zij Panamese rebellen Een inder- ast opgezette regering werd na ;r dagen door de Verenigde Sta- R erkend. Binnen twee weken was er toen een akkoord tot stand gebracht tussen de Amerikaanse onderhandelaar Hay en de Pana mese vertegenwoordiger Bunau- Varilla, waarbij de jonge republiek de zeggenschap over een zestien kilometer brede en tachtig kilome ter lange zone dwars door het land heen aan Washington afstond. Door de jaren heen hebben de Pa- namezen steeds geprobeerd dit voor hen wel zeer onvoordelige ak koord te veranderen. Tot funda mentele wijzigingen kwam het ech ter nooit. Regelmatig werd wel de vergoeding voor het gebruik van het kanaal opgetrokken. Soms wer den morrende Panamese regerin gen tevreden gesteld met grote wa penleveranties of handelsvoor delen. Torrijos Dit veranderde toen op 11 oktober 1968 de huidige president, brigade generaal Omar Torrijos. aan de macht kwam. Evenals vorige presi denten stelde hij zich ten doel Pa nama grotere zeggenschap over de kanaalzone te geven. Maar hij bleek de eerste die niet van zins was zich door dollars van dit voor namen te laten afbrengen. Zijn houding, gekenmerkt door de uitspraak „ik wil niet in de geschie denisboeken maar in de kanaalzo ne komen", leverde hem grote po pulariteit bij de bevolking. Hij schuwde zelfs niet op bezoek te gaan bij Fidel Castro op Cuba in de jaren dat een bezoek aan Cuba voor de Amerikanen nog taboe, was. In Washington werd Torrijos dan ook weldra omschreven als de Nasser van Panama, wiens „com munistische sympathieën" snel beëindigd, moesten worden. Met president Carter is er echter een man in het Amerikaanse Witte Huis gekomen die meer begrip dan zijn voorgangers heeft voor de anti- Amerikaanse gevoelens bij de Lati no's. Zijn onderhandelaars slaag den erin een akkoord tot stand te brengen dat het kanaal op 31 de cember 1999 in Panamese handen doet overgaan. Vele Amerikanen begrijpen deze 'uitverkoop' van het kanaal door Carter niet goed. Ze wijzen erop dat Panama een groot deel van zijn welvaart dankt aan het kanaal en vinden eigenlijk dat de Panamezen hen wel eens dankbaar zouden mo gen zijn voor de aanleg ervan Toen een Amerikaanse journalist presi dent Torrijos onlangs dan ook vroeg of Panama eigenlijk zijn wel vaart niet dankte aan het kanaal, antwoordde de president: „Het is een cultureel conflict. Wij willen geen gelukkige slaven zijn Het is veel meer een kwestie van waar digheid dan een zaak van optellen wie de meeste voordelen van het kanaal trekt". Akkoord Het tussen de Verenigde Staten en Panama gesloten akkoord, dat ove rigens nog door de Amerikaanse Senaat moet worden goedgekeurd, vooreiet in een geleidelijke terug trekking van de Amerikaanse ba ses uit de kanaalzone zodat in het jaar 2000 alle Amerikaanse militai ren uit de zone weg zijn. Per jaar ontvangt Panama tot 2000 onge veer vijftig miljoen dollar voor het gebruik van het kanaal. Voorts is voor enkele honderden miljoenen dollars aan economische hulp in het vooruitzicht gesteld. In 1990 zal het bestuur over het kanaal zelf al worden overgedragen. Wel behou den de Verenigde Staten na 2000 het recht om militair in te grijpen als het kanaal in verkeerde handen mocht dreigen te vallen. Het akkoord over het kanaal zal in een referendum aan het Panamese volk worden voorgelegd en Torrijos heeft toegezegd dat hij zijn best zal doen zijn volk ervan te overtuigen dat dit het beste is wat er onder de gegeven omstandigheden uit te sle pen is. Mocht de Amerikaanse Senaat het verdrag onverhoopt verwerpen, dan is de kans groot dat de beer in Panama losbreekt. Noch de Ver enigde Staten noch de Panamese regering zijn daar echter bij ge baat. Niet voor niets heeft presi dent Carter zich daarom ook willen verzekeren van de steun van tal van vooraanstaande politieke figu ren, onder wie oud-president Ge rald Ford en diens minister van buitenlandse zaken, Henry Kis singer. Bedrijven Ook het Amerikaanse bedrijfsle ven ziet wel in dat de huidige rege ling gunstig is. Door dit akkoord zullen de anti-Amerikaanse gevoe lens van de Panamezen. maar ook van de Latino's in de overige lan den van Latijns-Amerika. in toom gehouden kunnen worden De gro te ondernemingen zijn niet gebaat bij grote sociale onrust. In het ver leden zijn Amerikaanse bedrijven al vaak genoeg het slachtoffer ge weest van Yankeehaat Politici als Ronald Reagan en Strom Thur- mond hoeven dan ook niet op hun steun te rekenen. Beweringen van conservatieve po litici dat het kanaal nu wordt uitge leverd aan een vriend van Castro met communistische sympathiën zijn bovendien in strijd met de fei telijke situatie in Panama Behalve de kanaalzone bevinden zich in Pa nama nog tal van andere steunpun ten van het Amerikaanse imperia lisme. die bij Torrijos geen enkel verzet oproepen. United Brands (voorheen de United Fruit Compa ny) beheerst nog steeds de uitvoer van bananen. Chiriqui. zoals deze onderneming in Panama nu heet. verschaft 12.000 Panamezen werk en is daarmee de derde werkgever in grootte van het land Een tweede kolonialistisch pro- dukt is de vrije zone bij de stad Colon, waar 15.000 Panamezen werk hebben. Deze zone. in het begin van de jaren vijftig opgericht onder auspiciën van het Ameri kaanse ministerie van handel, is een ideaal werkterrein voor multi nationale ondernemingen, die hier door geen enkele regeling gehin derd worden. Zelfs de activiteiten van de vakbonden op dit terrein zijn minimaal. Colon heeft zich in de loop der jaren kunnen ontwikke len tot de tweede vrije zone na Hong Kong en dat op een terrein van 34 hectare. Lage belastingen Verder biedt Panama uitgebreide faciliteiten aan tal van grote bedrij ven en banken. Vele "papieren" on dernemingen van multinationals, die noodzakelijk zijn voor bepaalde transacties, vinden in Panama een welkom onderdak. Multinationals kunnen nu bij voorbeeld op papier een produkt verkopen naar een dochter in Panama die het dan weer op papier voor een hogere prijs door verkoopt aan een afne mer. zodat de winst die gemaakt wordt niet wordt wegbelast in het land waar het produkt geprodu ceerd is. Panama belast de daar gemaakte winsten nauwelijks of helemaal niet, terwijl de multi nationals in de producerende lan den aanzienlijke bedragen zouden moeten afstaan over de omzet van hun produkten. Panamese vlag Verdr vaart Panama wel bij de schepen die zich onder Panamese vlag laten registreren. Schepen die niet aan bepaalde eisen voldoen en die dus moeilijk ergens geregi streerd kunnen worden, varen on der de "goedkope" Panamese vlag, zodat de eigenaars daarvan goed koop uit zijn. Het kanaal blijft echter de voor naamste broodwinning van de Pa namezen Dertig procent van het bruto nationaal produkt is op di recte of indirecte wijze afkomstig uit de kanaalzone. Ruim 20 000 Pa namezen hebben een baantje dat op een of andere manier met het kanaal te maken heeft. De afhankelijkheid van buiten lands kapitaal neemt eerder toe dan af Landbouwhervormingen die de regering Torrijos in het voor uitzicht had gesteld zijn stopgezet om een goed investeringsklimaat te scheppen De prijzen van de eer ste levensbehoeften zijn opgetrok ken. terwijl de lonen van de arbei ders wettelijk laag gehouden worden. De overdracht van het kanaal aan Panama lijkt voor het arme deel van de Panamese bevolking, waar van velen onder het bestaansmini mum zitten, behalve een kortston dig prettig gevoel, weinig concreets op te leveren Het gemiddelde inko men van de Panamees mag met 1000 dollar per. Jaar voor Latijnsa- merikaanse begrippen aan de hoge kant zijn, twintig procent van de 1.7 miljoen Panamezen moet het nog steeds doen met nauwelijks 150 dollar en dan koop je weinig voor de nationalisatie van het ka naal, die ook nog pas over 23 Jaar haar beslag krijgt. Dll is het laatste in ern serie van acht artikelen over Midden-Ameri- ka. Eerdere artikelen verschenen in de afgelopen twee weken over Gua temala. Belize. Honduras, El Salva dor, Nicaragua en Costa Rica.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 19