Niet alleen nadenken over dialoog met andersgelovigen Open uw ogen en kijk naar onze geestelijkheid DE INRICHTING VAN HET VOORTGEZET ONDERWIJS VANDAAG Advies Schoonebeek: Geen twee kerken in één gezin Oude Jeruzalemse kerk teruggevonden Conferenties Voorbijgangers VRUDAG 16 SEPTEMBER 1977 KERK Trouw/Kwartet Het zal de meeste lezers be kend zijn dat de wereldraad van kerken zich de laatste Ja ren Intensief heeft bezig gehou den met de zogenaamde dia loog. dat wil in dit verband zeggen: met het gesprek tussen christenen en aanhangers van andere religies Hetzelfde geldt trouwens ook voor het vatikaan In verschil lende uitspraken van het Twee de Vatikaanse concilie is gron dig ingegaan op de verhouding van de kerk tot de andere gods diensten. Zowel in Rome als in Genève vindt men thans afde lingen die als speciale opdracht hebben de dialoog te bevor deren In Rome heet die afdeling het secretariaat voor de niet-chris- tenen. in Genève is het de on derafdeling voor dialoog met aanhangers van levende reli gies en ideologieën Deze ontwikkeling gaat vanzelfspre kend de kerk en de theologie niet in de koude kleren zitten De ontmoe ting met andersgelovigen, met hin does. boeddhisten. Joden, moslims stelt katholieke en protestantse theologen voor onverwachte, verras sende vragen Ik durf niet te beweren dat die vragen overal serieus geno men worden Veel theologie wordt nog binnenska mers bedreven. Maar er is toch spra ke van een steeds intensiever bezig zijn met de vragen die van andere zijde aan ons gesteld worden. Daar bij kan uiteraard aangeknoopt wor den aan wat er ui zendingskringen al vanaf de vorige eeuw op dit gebied heelt plaats gevonden. In de zendingspraktijk en de zen dingswetenschap kon de vraag niet vermeden worden hoe christenen vanuit het evangelie tegen de we reldgodsdiensten moesten aanzien. Hallencreutz De Zweedse missloloog Carl F. Hal lencreutz heeft onlangs een publika- tie het licht doen zien over de laatste ontwikkelingen in het denken over interreligieuze verhoudingen. De ti tel is „Dialoog en gemeenschap" (Di alogue and community). Het was niet zijn eerste boek over dit onderwerp. In 1966 is Hallencreutz gepromoveerd op een boeiende dis sertatie over de ontwikkeling van het denken van Hendrik Kraemer tot 1938 („Kraemer towards Tamba- ram") en in 1969 schreef hij een bij zonder aardig boekje over de theolo gische discussie omtrent de dialoog van 1938-1968 („New Approaches to Men of Other Faiths"). In zijn nieuwste boek gaat het om de ontwikkelingen na 1968. Dr Hallen creutz gaat in op het katholieke den ken over de wereldreligies tijdens en na het Vatikaanse concilie en op de activiteiten van de Wereldraad van Kerken. Als ik me in dit artikel beperk tot het laatste onderwerp, dan valt op wat een vaart er in gekomen is na de vierde assemblee van de wereldraad te Uppsala in 1968. Niet alleen zijn er sedertdien vele dialoog-conferenties georganiseerd met als climax de multilaterale conferentie van 1974 te Colombo, waar hindoes, boeddhis ten. Joden, christenen en moslims bijeen waren. Mapi ook heeft een flink stuk bezinning plaats gevon den. en zijn er vanuit Oenève vele publikaties uitgegeven over de dialoog. Nairobi Dr. Hallencreutz sluit zijn overzicht af met de bespreking van de dialoog tijdens de assemblee van de werel draad te Nairobi in 1975. Hier zou men van een zekere anticlimax kun nen spreken. De moeilijkheid in Nai robi was dat heel veel aanwezigen noch persoonlijke ervaring met dia loog hadden, noch voldoende op de door prof. dr. D. C. Mulder hoogte waren van wat er sedert 1968 was gedaan en gedacht. Er heerste bij een aantal afgevaar digden nogal wat wantrouwen tegen het dialoog-programma van de We reldraad. De tijd ontbrak in Nairobi om grondig door te praten en het gevolg was dat de uitspraken over de dialoog te vinden in het rap port van sectie III aarzelend wa ren. soms innerlijk tegenstrijdig, meer vragen oproepend dan ant woorden gevend. Juist daarom is het Jammer dat Dr Hallencreutz zijn boek met de be spreking van de discussie te Nairobi afsluiten moest. Bij het verschijnen is zijn pubiikatie al weer achter de tijd. want na Nairobi heeft een be langrijke nieuwe ontwikkeling plaats gevonden, namelijk de confe rentie te Chiengmai. in Thailand. Juist omdat de bespreking in Nairo bi onbevredigend was, heeft de on derafdeling van de Wereldraad voor de dialoog in april jongstleden een speciale conferentie bijeen geroe pen, waar ditmaal wel tijd was om de vragen grondig met elkaar te bespreken. Dat heeft goede vrucht afgeworpen. Hoewel het gezelschap in Chiengmai zeer gemêleerd was. is men er toch tot een eenstemmige uitspraak gekomen. Chiengmai De resultaten van de Chiengmai- conferentie liggen nu ook in druk voor ons. Er is een kleine brochure verschenen onder de titel „Dialoog in gemeenschap" (Dialogue In Com munity) met de officiële tekst van de verklaring van Chiengmai. Verder ligt een tweede pubiikatie op tafel met de titel „Geloof temidden van geloven" (Faiths in the midst of faiths), waarin men behalve de ver klaring alle lezingen en bijbelstu dies vindt die in Chiengmai gehou den zijn. En dan valt er binnenkort nog een populair boekje te verwach ten met een aantal gegevens, in drukken en foto's. Op die manier zal het mogelijk zijn voor de lidkerken van de Wereldraad en voor ieder geïnteresseerd persoon om de resul taten van de Chiengmai-conferentie kritisch te verwerken. Na Chiengmai is begin augustus de dialoog nog ter sprake geweest op de vergadering van het centrale co mité van de wereldraad. Maar daar kampte men weer met het gebruike lijke euvel van gebrek aan tijd. In een sectie-bijeenkomst was er nog wel enige mogelijkheid om het rap port van Chiengmai inhoudelijk te bespreken. Maar op de plenaire ver gadering was men de laatste dag zo in tijdnood geraakt dat er een be sluit bij wijze van hamerstuk geno men moest worden. Geen nood overigens. Want het be sluit luidde, zoals vah de zijde van de onderafdeling voor dialoog was gesuggereerd, namelijk dat het rap port van Chiengmai voor studie aan de kerken is aanbevolen. De bedoe ling is nu dat de kritische commen taren verzameld worden en ver werkt en dat het navenant gewijzig de stuk dan op de volgende vergade ring van het Centrale Comité ja nuari 1979 uitvoerig dienen zal. Eigenlijke dialoog Wat er in Genève (of Rome) gebeurt, is belangrijk maar niet beslissend. De eigenlijke dialoog tussen gelovi gen en andersgelovigen zal vooral op twee manieren uit de verf moeten komen. In de eerste plaats zal de beoefening van de theologie meer en meer moe ten geschieden in voortdurende re latie tot andersgelovigen en anders denkenden. In de tweede plaats zullen christe nen niet alleen maar over de dialoog moeten nadenken maar ook in wer kelijke dialoog met anderen moeten treden. Ook in Nederland is daartoe meer en meer gelegenheid. Prof. dr D. C. Mulder, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, is voorzitter van de onderafdeling van de wereldraad van kerken voor de dialoog. Van zijn hand verscheen zo juist het boekje „Ontmoeting van ge lovigen" over dc dialoog* van de aan hangers van verschillende godsdien sten (Oekumenereeks, uitg. Bosch Keuning, Baarn, prijs 9,75). Dit is het eerste van een serie van twee artikelen van prof. Mulder. Morgen hopen wij een bijdrage van hem te publiceren over de dialoog in Neder land. De illustratie is uit „Jerusalem, holy business as usual" van Shemuel Katz irlopii Voor één van onze C-omroepen vol de vorige week op een avond kort gesprek over defensie en benj CDA pening plaats. Een jonge man een aan het woord. Het was duidel xegei dat er voor hem een groot aan Drma vragen lagen op dit terrein. Hij kefletail de waarschijnlijk de oude antwo^r bij den wel, maar ze bevredigden héjerwi niet meer. Hij hield zijn kritiek n jden; voor zich en ik denk. eerlijk geze j chr dat het de omroep een beetje uit zwol! hand liep. Hij gaf niet te horen w t CE geijkt was. Onmiddellijk daar_cret werd hij dan ook door een kenneh|t CE daarvoor gehuurde dominee opi werj vangen. Voor deze man waren de" geen problemen. Oorlogen zoud er altijd zijn, zoals in het Woord d Van een onzer verslaggevers ADVERTENTIE SCHOONEBEEK - De kerken van Schoonebeek vinden het niet ver standig, wanneer gemengd huwen den ieder voor zich lid blijven van Onze adressen: AMSTERDAM. Postbus 859 Wibaulstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948 Westblaak 9. Rotterdam Tel. 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101 Paritstraat 22. Den Haag Tel 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN: Postbus 3 Melkmarkt 56. Zwolle Tel. 05200-17030 hun eigen kerk. In de gesprekken ter voorbereiding op de kerkelijke hu welijksinzegening zal hun voortaan worden aangeraden tot de keus van één kerk over te gaan. %Dit is bekendgemaakt ln een geza menlijke verklaring van de her vormde en gereformeerde kerkera den en de r.k. parochieraden van Schoonebeek. Wanneer het bruids paar een keus gemaakt heeft, zal de huwelijksinzegening plaats vinden onder de volle verantwoordelijkheid van de gekozen kerk met één die naar van die kerk. Wanneer het bruidspaar geen keus heeft gemaakt, zal van geval tot geval afgewogen worden, of het zin vol is, dat bij de huwelijksinzege ning van beide kerken een dienaar aanwezig is. De huwelijksinzegening zal alleen gezamenlijk door de die naars der beide kerken worden ver zorgd. indien het bruidspaar, dat in gemeenschap met de Heer meele vend is met de gemeente of paro chie, uitdrukkelijk de wens te ken nen heeft gegeven, ieder voor zich lid te blijven van de eigen kerk, aldus de gezamenlijke verklaring van de Schoonebeekse kerken. Zojuist verscheen de tweede druk van dr Jan H. Raat: Een onderwijskundige inleiding. Inhoud: 1Inleiding. 2. Kenmerken van de Wet en het Voortgezet Onderwijs. 3. De schooltypen binnen het vwo en avo, 4. Het eerste leerjaar van het voortgezet onderwijs, 5. Het lager beroepsonderwijs, 6. Scholengemeen schappen, 7. De middenschool. 8. Vormingswerk voor jeugdigen, 9. Het onderwijs in de microsfeer, 10. Philisophy of education. Aantekeningen. Literatuur. Register. Aan het eind van elke hoofdstuk 10 vragen, discussie vragen, 'opdrachten'. X 213 blz., formaat 15 x 24 cm, ISBN 90 01 73743 9. Prijs 14.50 Verkrijgbaar bij de boekhandel en bij uitgeverij Wolters - Noordhoff, Groningen. „Het zicht krijgen op de ontwikkeling en de noodzaak van een voortdurende vernieuwing van het voortgezet onderwijs zou de belangrijkste bijdrage tot vorming kunnen zijn bij een kennis nemen van de inrichting van het voortgezet onderwijs". JERUZALEM In het oude stadsdeel van Jeruzalem zijn resten ontdekt van een belang rijke kerk uit de zesde eeuw, die in de literatuur bekend staat als de „Nea". Een in het Grieks gestelde inscriptie meldt, dat- de kerk is gebouwd in opdracht van keizer Justini- anus. DEN HAAG Tot nu toe hebben 360 hervormde gemeenten, die sa men veertig procent van het leden bestand uitmaken, medewerking toegezegd aan een actie om ook doopleden te vragen om een bijdra ge van de generale kas van de her vormde kerk. Thans wordt deze jaarlijkse bijdrage van vijftien gul den alleen aan (belijdende) lidmaten gevraagd. Inleidende cursussen reformatori sche wijsbegeerte,zeven zaterdagen van 24 september to mei 1978 in De Ark. Duivenkamp 844, Maarssen. Cursusleiders ir. J.G. Bok, drs. G. Groenewoud en drs. P. Bolkhuis. Inl. en opg. tel. 03465 - 60945. Cursus oecumenisch pastoraat voor predikanten, priesters en pas torale werkers, vanaf 3 oktober om de veertien dagen twaalf maanda gen, theologisch instituut, Heyen- daalseweg 121 a, Nijmegen. Coördi nator prof. dr. H. van der Linde. Inl. teL 080 - 233479. Een teken van leven toerustings weekend van het hervormd evange- lisatorisch beraad voor kerkeraads- leden en anderen, die betrokken zijn bij de apostolaire taak van de ge meente, zaterdagmiddag 24 septem ber half vier tot zondagmiddag 25 september vijf uur, Kerk en Wereld te Driebergen (tel. 03438 - 2241). Diakonaat en samenleving. Zater dag 1 oktober van 10.15 tot 16.30 uur. Toerustingscentrum te Leus den (tel. 033 43244), bestemd voor diakenen. Heren stond, en verder was het za men om te bedenken dat er in het Oost j boze mensen woonden die vast zeker kwade oogmerken hadd< reien Met het oog daarop was het zaak od€ zich fiks te bewapenen. Het w ,jen allemaal in een oogwenk bekek< d0( Het meest trof mij zijn ongenua en v ceerde kritiek op het Oosten. Zins wij dan engelen? Hebben wij ge dA.j, boter op het hoofd? Heeft het 0% z ten of heeft het Westen ooit met e atoombom op mensen gegooid? wie heeft altijd de meest vernuft! >7t v (lees: duivelse) wapenen ontw men keld? Wie heeft de neutronenbc ;tjgei op tafel gelegd? De dominee was t het een minimum van tijd klaar. Ik vi nt g, moed dat de jongeman bedroefd heengegaan. Want zo'n antwoord )0H geen antwoord. Het zal hem om 2 onnozelheid verbijsterd hebben. lmid(r ik vroeg me dan ook af, wie met zc U1^ „behandeling" van dit immense pi 8 st( bleem gediend kan zijn. Dat kunn ;edei alleen mensen zijn die niets liev ori^ willen horen dan wat ze altijd 'urd gedacht hebben en verder bas 1 *k Maar misschien is zo'n omroep d !kt ook wel voor die mensen. Jïn ,k e pro situ in rp o; Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Noorden (ZH): A. J. Zoutendijk, kand. te Delft. Afscheid op 18 september van Utrecht: D. J. Blikkendaal, ber. te Maastricht; van Benthuizen: J. den Dikken ber. te Oldebroek; van Ouw- sterhaule: H. P. v.d. Horst ber. te Boxmeer; van Sneek: J. Lugtigheid ber. te Zeist; van Veen (NBr.): W. Westland ber. te Lunteren. Intrede te Steenwijk: W. J. van As- selt uit Uitwijk-Waardhuizen te Jaarsveld: kand. G. J. van Beusekom uit Veenendaal: te Winterswijk: dr. L. J. R. Ort uit Leeuwarden: te Utrecht (nevenopdracht diakonaal consulent): drs. W. A. Z. Tieman uit Purmerend; te Kampen: M. Verduin uit Brakel. Bevestiging te Bennekom (vlootpred. standplaats Den Helder) kand. L. J. Lamens; op 24 sept. te Amersfoort (toerusting en instructiewerk in dienst van herv. bond voor inwendi ge zending op geref. grondslag): W. J. Bouw te Doorn. Eervol ontheven per 16 sept. dr. Th. C. Frederikse uit Wassenaar. Hij zal op die datum de evang. kring te Ermelo voor de helft van zijn tijd gaan die nen als bijstand in het pastoraat. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Afscheid: van St. Annaparochie: d a W. J. Maas ber. te Hollum. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Geldrop: G. Harms te Eindhoven. Afscheid van Emmen: B. BorremK ber. te Amsterdam; van Epe: J. ic Ju of ;ena wi iet b h he on ;en CE [e.ze die de fen lags GEREF. KERKEN (VRIJG.) eft Intrede te Harhngen: H. J. de Vrfjn uit Amsterdam-Z. lar e !orm; in A| CHR. GEREF. KERKEN uitl lakk ijk I ïva? tere :e t< one .par van Egmond ber. te Ommen; Daarle: H. J. Mulder ber. te Oenk< Intrede te Enter: E. Overeem uit telgeest-Kuinre. Intrede op 21 sept. te Lisse: J. v Dijken uit Dedemsvaart. door Annet Willemsen Buiten het gebouw van de kerk heeft een geestelijke in de Sowjet-Unie geen mogelijkheid tot zielzorg De meeste priesters van de Russisch orthodoxe kerk leggen zich met meer of minder tegenzin bij deze beperking neer. Een uitzondering vormt de priester Dmitri Doedko die een parochie bedient in Kabanovo. een kleine stad op ongeveer negentig kilometer van Moskou. Doedko besluit elke dienst ves pers, doop, huwelijk of begrafenis met een persoonlijk woord. Deze korte redevoeringen wekken grote belangstelling en dit is de vermoede lijke reden voor het grootste literaire blad van de Sowjet-Unie. Literatoer- naja Gazeta. te pogen de bekende en geachte priester in discrediet te brengen. Dwangarbeid Doedko is 55 jaar oud en stamt uit een arme boerenfamilie in Midden- Rusland Als scholier had hij al lite raire belangstelling en ervoer hij van nabij de verdrukking van de christe nen in zijn geboortedorp Tijdens de oorlog ging hij als zovelen in militai re dienst Als seminarist werd hij gearresteerd, beschuldigd van onbe trouwbaarheid Hij kreeg zeven Jaar dwangarbeid, gevolgd door een twee de vonnis van nog eens zeven Jaar wegens vrije meningsuiting in het kamp. In 1956 werd hij gerehabili teerd en. Zij het met veel reserve, weer tot de geestelijke academie toe gelaten. In 1958 trouwde hij en in 1960 werd hij gewijd. Dat hij in 1963 naar een tweede- rangsparochie. de Ntkolaaskerk bij het kerkhof van de Gedaanteveran dering in het noordoosten van Mos kou. werd overgeplaatst, verhinder de niet. dat hij de meest geliefde priester van de stad werd. Hij ont ving steeds meer brieven van men sen uit alle bevolkingsgroepen. In het najaar van 1973 besloot hij zijn preken een nieuwe vorm te geven, door hemzelf „gespreken" genoemd. Hij ging daarbij in op de schriftelijk gedane vragen en geuite meningen. Tussen november 1973 en april 1974 hield hij negen van zulke gesprek ken. steeds op zaterdagavond na de avonddienst die doorgaans toch al twee uur duurt. Vanaf het begin van deze diensten was de kleine Niko- laaskerk propvol. Mensen stonden op straat. Wie zo'n dienst wil meema ken moet geen last hebben van eng tevrees, want de mensen staan zo dicht op elkaar gepakt, dat je nau welijks een zakdoek tevoorschijn kunt halea Op zaterdagavond 3 mei werd hem door zijn kerkelijke overheid op last van de staatspolitie verboden na de vespers zijn gebruikelijke gesprek te houdea Doedko zag hierin aanlei ding eigener beweging ontslag te ne men. maar kwam op deze beslissing terug en vroeg de Patriarch verge ving voor deze ongehoorzaamheid. Deze verlangde daarop van hem wederom op last van hogerhand dat hij zich schuldig zou verklaren aan laster jegens de Sowjet-Unie. Hieraan kon vader Doedko geen ge volg geven. Na ruim een half Jaar „buiten dienst" te zijn geweest, werd hij in december 1974 overgeplaatst naar Kabanovo. een kleine stad on geveer 90 km van Moskou. Deze al- stand bleek voor zijn volgelingen geen bezwaar. Ook in Kabénovo had Doedko geen gebrek aan belangstel ling voor wat hij te zeggen had Begrip Vader Doedko is geen wilde revolu tionair of najager van illusies. Hij toont begrip voor de klem waarin de hiërarchie van zijn kerk zich be vindt. Dat blijkt uit een van de antwoorden, die hij op vragen van kerkgangers stelde en die te boek gesteld rijn. Dc vraag luidde: Vader Dmitri, waarom stelt u de kerk als voorbeeld? Open uw ogen en kijk naar onze geestelijkheid, kijk naar de Patriarch zelf. Wat een ogendie- narij, wat een stroopsmeren, wat een lafheid. De kerk heeft zichzelf gecompromitteerd. Een ontwikkeld mens schaamt zich naar de kerk te gaan. Ze moet eerst gezuiverd wor den, gereorganiseerd, voordat ze in vloed kan krijgen op het moderne bewustzijn. Doedko reageerde: Dit is een zoge naamde dodelijke vraag. En als u mij zegt: open uw ogen en kijk naar onze geestelijkheid, dan zeg ik op mijn beurt: probeert u objectief te zijn. Kijkt u niet te oppervlakkig? Wie bevindt zich in een meer rechte loze positie dan de Patriarch? Men zegt, dat hij door „aanbrengers" om ringd is. Hij kan geen zucht laten, of het is bij alle „instanties" bekend. Als hij tegen zijn geweten handelt, doet hij dat onder druk en uit zwak heid, als alle mensen Ezel van Bileam Op een schriftelijke vraag naar het spreken van de ezel van Bileam ant woordde Doedko vol humor: Er is hier inderdaad een ezel begonnen te praten: hij heeft me dit briefje gege ven en denkt nu waarschijnlijk van zichzelf, dat hij bijzonder kien is Maar kom laten we er maar niet om lachen. De vraag is gesteld uit onwe tendheid Een wonder wordt aan vaardbaar wanneer er een God is, die wonderen kan doen. Bij de atheïsten is de natuur god gewor den, de aap. de ezelin etc. En aan hen worden wonderen toegeschre ven. In het bijzonder aan de aap. De atheïsten denken, dat ze door te leren, dat de mens van de aap af stamt. meteen God vernietigd heb ben. Goed. aangenomen, de mens stamt van de aap af. Maar de aap dan? Het atheïsme verwerpt een oerbeginsel, maar wil voor alles een oorzaak vinden De gelovige filosoof Vladimir Solovjóv heeft eens ge zegd: „Wij stammen van de apen af en daarom kunnen we goede werken doen. Wat voor werken? Apen- werken „Kent u het katholieke tijdschrift Logos?", vraagt iemand aan de priester. Hij verwijst naar een Bel gisch blad dat in het Russisch ver schijnt en dat blijkbaar ook wel in de Sowjet-Unie gelezen wordt. „In dat blad worden allerlei vraagstuk ken aangepakt", zegt de vragenstel ler. „Die kerk is bij de tijd. Vergelijk ons armzalige 'Tijdschrift van het Moskouse Patriarchaat' eens. Moe ten we daar nu niet iets aan doen? Volgens mij is de katholieke kerk aanzienlijk levensvatbaarder dan de orthodoxe." Doedko antwoordt met hartelijke warmte voor zijn ortho doxe mede-gelovigen: „Wij gaan verschillende wegen. De katholie ken hebben alles: een organisatie, apologie, theologie, alles op hoog niveau en het resultaater zijn meer ongelovigen dan bij ons. Wat bedenken ze niet om de mensen maar in de kerk te krijgen, zelfs jazz in de kerk kwam er in de mode! Maar de mensen in het westen blij ken meer geïnteresseerd in comfort dan in geloof. En wij? Onze priesters zijn passief en slap. ons theologisch tijdschrift lijkt nergens naar, maar onze mensen komen naar God Verhoor Vader Dmitri laat zich niet impone ren. Het volgende fragment is uit een door hemzelf gegeven verslag van een in 1972 na de zoveelste huls- zoeking afgenomen verhoor. Hij wordt ondervraagd door drie perso nen. van wie twee zich niet bekend maken. Hij noemt ze daarom voor zichzelf maar „de kale" en „de be dachtzame". Waarom komen er bij u zoveel jongelui, vraagt de bedachtzame. Ik hou van de jeugd, zeg ik. Dat is dan tenminste eerlijk, ver heugt zich de bedachtzame, maar u dringt ze lasterlijke ideeën over ons vaderland op. Ik spreek alleen over godsdiensti ge onderwerpen, zeg ik. In de kerk komen voor 90 procent oudjes en u trekt de jeugd erheen. U loopt een beetje achter, zeg ik. Tegenwoordig komen veel jongelui naar de kerk. En ik vind, dat u me daarvoor wel eerder dankbaar zou kunnen zijn. Ik houd ze af van straat schenderij, misdaad en vuiligheid. Het is heel goed, dat er bij de mensen een verlangen naar godsdienst komt. In de loop van 1976 werd Doedko definitief uit zijn ambt gezet en hij leidt sindsdien met zijn vrouw en twee kinderen het onzekere bestaan van dissident. Hij was mede-onder tekenaar van een gemeenschappe lijk appèl van de christelijke ge loofsgemeenschappen in de S.U., waarin de overheid voor de zoveel ste maal wordt opgeroepen ernst te maken met de grondwettelijk gege ven godsdienstvrijheid. Dit appèl ging uit van het Comité ter bewa king van de naleving van de Helsin- ki-akkoorden en de leden ervan wor den aan zware repressies onderwer pen. De tekst van het appèl zegt onder meer: „De hoop op vernieti ging van de godsdienst is illusoir gebleken. De jeugd wordt erheen getrokken. De realiteit ontkennen is altijd gevaarlijk en zeker als het gaat om een van de gewichtigste levensvragen van ons volk." Moed Zeker zal de moed. waarmee de be scheiden priester voor het voetlicht is getreden de bazen geïrriteerd heb ben en vandaar de in de „Literatoer- naja Gazeta" gepubliceerde zwart- makerij (Doedko zou in 1956 niet „gerehabiliteerd" maar „begena digd" zijn het tweede gaat uit van aanwezige schuld, het eerste ver klaart de persoon in kwestie tot een slachtoffer van de Stalin-terreur Dmitri Doedko en wordt verder beschuldigd van de gebruikelijke -ismen: fascisme, mo narchisme, zionisme). In het Parijse weekblad „La pensée russe", de in het Russisch verschijnende spreek buis van de Russen in het westen, verscheen eind juli Doedko's ver weer tegen genoemde aantijgingen. „Eerst wilde ik zwijgen, gedachtig het 'vergeef hun Heer, ze weten niet wat ze doen', maar de gelovigen en met mij meelevende mensen dron gen erop aan, dat ik een weerwoord zou geven. De goddelozen hebben ons volk tot zedelijke afstomping gebracht, omdat ze het dat, wat het volk heilig was, hebben ontnomen. Daarom hebben bij ons dronken schap, het zedelijk verval en andere deugden zulke catastrofale vormen aangenomen." Doedko zinspeelt op een ongeluk, dat men in scène zette: „Mijn hart werd geraakt door het lijden van ons volk... laten ze me dan maar opnieuw inrekenen, ongeluk ken ensceneren, fusilleren... ik weet waarvoor ik lijd. Dat was zo onge veer wat ik wilde zeggen." (De auteur van deze bijdrage, me vrouw Annet Willemsen te Amster dam. is slaviste). Felici Curiekardinaal Pericle Felici is Der t noemd tot president (prefect) van (ste hoogste rechtbank van het Vaticai - sti de apostolische signatuur. Hij is|mst president van de pauselijke commlan. sie voor herziening van het kerkelij)blei recht en voor de uitleg van de decfr ah ten van het tweede Vaticaans conlortu lie. Kardinaal Felici (66) is vooftdei bekend geworden als secret? neraal van dit concilie. Hij is ook initiatiefnemer van een kerkelij grondwet, die nog in ontwerp is. Drs. J. Slomp De zending van de verenigde pres teriaanse kerk in Amerika heeft Jan Slomp samen met zes Azia' theologen uitgenodigd om van september tot 9 november voorlid!'' ting te geven over de dialoog met wereldgodsdiensten. Deze uitno ging is een gevolg van de nai samenwerking tussen deze Arr kaanse kerk en de gereformeer zending in Pakistan. Drs. Slomp, jaren in Pakistan werkte, is sind juli functionaris van de gereforme de kerken voor de toerusting van kerkleden voor de ontmoeting moslims in Nederland. Bisschop Bluyssen „In een tijd waarin men zo gevo< is voor de persoonlijke vrijheid enln o authenticiteit van de levenskeuzej-w. het meer dan ooit van belang, dat ,MJ iets voelbaar maken van de werv ar de kracht van Gods liefdevol aXlt I bod, door een pastoraal die alterc dringt zonder te dwingen, en vrijl zonder vrijblijvend te zijn." er, schrijft bisschop Bluyssen van I )r Bosch in een uitvoerige brief, ord vooral bedoeld is voor ouders, k> rdt cheten, onderwijzers en vormii C|e, werkers. Hij bespreekt daarin gen over de sacramenten, die aan iakt begin staan van het kerkelijk lev drac doopsel, eerste communie en voifs t sel. De bisschop vindt het heel •langrijk, dat ouders nauw bij voorbereiding'van doop, eerste cAdêr munie en vormsel van hun kind trokken worden. Hij is huiverig i kind deze sacramenten te weigeifeeö ook al gaan de ouders nauwelijks nooit naar de kerk. Ook aan de oeto 1C menische aspecten geeft hij g dacht. De brief „Op uitnodiging 1 ?k de Heer" is voor twee gulden te »g- stellen bij het secretariaat van nd bisdom Den Bosch. Postbus 10 n. c Den Bosch. '0( be gii

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 2