Irens van toelaatbare is overschreden Even naarEssoen u weet alles van cherry flips en dropgoals. „Esso doet wat Extra" Regering wil voor F-16 vrijstelling douanerechten ederzijdse dreiging met massale vernietiging door atoomwapens onaanvaardbare zaak kwaliteit in modevanC&A Nederlanders ontduiken vangstbeperking" ARP, CHU en KVP laten zich apart inschrijven Ga vandaag of morgen naar Esso. Voor benzine, voor nieuwe motorolie, maar vooral voor een gloednieuw boekje op sportgebied: de Esso tv-sport- gids. Bekende sportjournalisten vertellen in 64 pagina's alles over sporten, die regelmatig op de tv te zien zijn Kijkt u trouw naar sportuitzendingen? Ga 't boekje dan gauw halen Daar waar 't affiche „Esso doet wat Extra" hangt Slechts f 2,25 zolang de voorraad strekt. *RTE (DERDAG 15 SEPTEMBER 1977' itslanfl Ct€ iig het ondsn demo Duit cent, arden erland ;n md ,r H. von Meyenfeldt i aan eer de v in ie vredesweek 1977 (18 tot en met 25 september a s.) staat de )eest« blematiek van de atoombewapening centraal: „Help de kem- rol. di )cns de wereld uit, om te beginnen uit Nederland." Het ""•fl jrkerkelijk Vredesberaad (IKV) heeft voor dit thema gekozen ijk e» *at het bezor.Bd is over actuele ontwikkelingen op het gebied i,et 11 de bewapening en omdat het een veiligheidsbeleid verwerpt uitgaat van de dreiging met het gebruik van massavemieti- de te een ieigswapens. iamse ig jaa ;r is leve r mr vrijhei het op BINNENLAND Trouw/Kwartet I dergelijk beleid versterkt het leden van de kerken om zich in te trouwen tussen de volken van zetten voor het atoomwapen vrij ma- en west, stimuleert de wapen- ken van de wereld en voor het verwij- loop; haalt een atoomoorlog deren van atoomwapens uit Neder- ons toe en staat de bevordering land. Het IKV hoopt een brede bewe- vrede en gerechtigheid in de ging op gang te brengen die het eld in de weg. huidige veiligheidsbeleid in een meer verantwoorde richting zal om- IKV staat met zijn zorgen be- buigen, ld niet alleen. Tal van kerkelijke >olitieke leiders en ook deskundi- De reacties op de actie van het IKV op het gebied van de wapentech- lopen sterk uiteen. Er, is vreugde bij agie, hebben zich waarschuwend hen die pleiten voor eenzijdige stap- VOerli platen over de wijze waarop wij pen op het gebied van de atoombe- daag de dag ons voortbestaan wapening. Vereet is er bij hen die tair denken veilig te stellen. Ik menen dat de regering ervoor dient k aan de afwijzing van de atoom- te ijveren dat de atoombescherming rapening door de synode van de binnen de NAVO effectief blijft om ingsn rormde kerk in 1962 en aan de een krachtige tegenmacht in stand i wee I van de bisschoppen van Neder- te houden tegen de toenemende 1 van 1976, waarin wij worden kracht van het oostblok. 'eroon eroePen om wapens en geweld Een derde groep vormen de mensen de wereld terug te dringen." ^entralfl daad evangi itlijst er in Nederland een klimaat is leve gi oeid waarin deze netelige en irden plexe problematiek zonder al te irnaajk conflicten bespreekbaar is, met het IKV tot dankbaarheid. IKV realiseert zich echter dat EGrStG St3D gesprekken en discussies niet die aarzelen om zich bij de actie van het IKV aan te sluiten. Zij zien op tegen de gevolgen voor het eigen bestaan van het eenzijdig afstand doen van het bezit en het gebruik van atoomwapens. Vooral voor deze groep wil ik wat nader ingaan op de voorstellen van het IKV. In de huidige veiligheidsbeleid passen ook kernproeven. Een dergelijk beleid staat de bevordering van vrede en gerechtigheid in de wereld in de weg. eren iben geleid tot een verbetering Het IKV wil de wereld atoomwapen- eeniss de veiligheidssituatie in Europa vrij maken en aan Nederland wordt htliinen de wereld. Het IKV vindt dan gevraagd een eerste stap te doen. De dat de tijd meer dan rijp is om bedoeling is niet om ons land met laad bij het woord te voegen en schone handen langs de kant van de richt zich met een oproep tot alle weg te laten plaats nemen. Dat kan ook niet, want door ons lidmaat schap van de NAVO blijven wij mede verantwoordelijk voor de atoomstrategie van het bondgenoot schap. Het IKV weet ook dat het atoomwa- penvrij maken van Nederland pas werkelijk effect heeft wanneer ande re landen ons voorbeeld volgen en de geldende NAVO-stategie in een ver antwoorde richting is omgebogen. Maar iemand moet nu eenmaal een eerste stap zettea Naast het atoom- wapenvrij maken van Nederland ziet het IKV als mogelijke andere stap pen om atoomwapens de wereld uit te helpen; een verklaring om niet als 'eerste atoomwapens te gebruiken, Generaal-majoor Von Meyenfeldt het niet-invoeren van nieuwe typen atoomwapens (bijvoorbeeld de neu tronenbom) en overleg tussen NAVO en Warschau-pact over het atoom- wapenvrij maken van bijvoorbeeld Centraal-Europa. Is het verwijderen van atoomwapens uit Nederland een verantwoorde stap? De beantwoording van deze vraag wil ik inleiden met mijn per soonlijke visie op de actie van het IKV. Ik deel de zorg van het vredes beraad over de huidige politiek-stra- tegische situatie en ondersteun de actie om atoomwapens uit de wereld en uit Nederland te helpen. Mijns inziens hebben wij met de aanvaarding van de atoombewape ning voor onze verdediging de gren zen van wat toelaatbaar ls over schreden. Een terugkeer binnen ver antwoorde grenzen is geboden. Met naar ik hoor vele anderen ben ik ook niet overtuigd van de militaire bruikbaarheid van atoomwapens. Wederzijdse vernietiging dient geen enkel militair doel. Ik geloof ook niet dat atoomwapens I een tekort aan conventionele mid delen kunnen compenseren. Juist in een atoomoorlog zullen de conventi onele strijdkrachten sneller dan in welke voorgaande oorlog dan ook worden opgebruikt En de langste adem heeft de partij die bij de aan vang van het conflict conventioneel het sterkst Is. Verder meen ik dat er andere, meer verantwoorde mogelijkheden zijn om ons voortbestaan veilig te stel len. Ik denk dan bijvoorbeeld aan het activeren van de betrokkenheid van de bevolking bij onze defensie en aan de verbetering van de territo riale verdediging door onder andere een versnelde Invoering van defen sieve wapensystemen voor de be strijding van pantservoertuigen en vliegtuigen. Hoger budget Natuurlijk zal het niet eenvoudig zijn om ons veiligheidsbeleid te ver nieuwen in de zin als hiervoor aan gegeven. Dat komt allereerst omdat het schuilen onder de Amerikaanse atoomparaplu ons niet veel geld kost. Een overstap naar andere mid delen en methodes kan wel eens lelden tot een verhoging van het defensiebudget. De vraag is hoeveel wij voor onze beginselen over hebben? Een andere reden is dat alle theorieën die zijn opgebouwd rondom het bezit en ge bruik van atoomwapens, de veilig heidsproblematiek zo ondoorzichtig hebben gemaakt dat velen er geen belangstelling meer voor kunnen opbrengen. Bovendien is men door de grote nadruk die wordt gelegd op het afschrikwekkend effect van atoomwapens, ongevoelig geworden voor de nadelige gevolgen van de handhaving van het atomaire af- schrikkingsevenwicht. Tenslotte is er de angst voor de gevolgen van eenzijdige stappen op het gebied van atoombewapening. Werken wij door afstand te doen van atoomwapens agressie in de hand? Die mogelijkheid mogen wij zeker niet uitsluiten, alhoewel veel zal af hangen van onze eensgezindheid om nieuwe wegen in te gaan en van de wijze waarop wij zonder atoomwa pens onze defensie organiseren. Pokerspel Bij de bepaling van onze houding tegenover de oproep van het IKV gaat het mijns inziens om meer dan deze vraag alleen. Wij worden ook geconfronteerd met de vraag of het geoorloofd is om ons over te geven aan het militair pokerspel met de levens van miljoenen mensen als inzet. Met andere woorden, wij zul len de gevolgen van eenzijdige stap pen voor ons voortbestaan, moeten wegen tegen de gevolgen van het doorgaan op de huidige weg. Deze laatste zijn voor het IKV onaan vaardbaar. Ik wil daar nog het volgende aan toevoegen. Wij leven in een onveili ge wereld en een risicoloze weg uit de situatie waarin wij ons bevinden is er niet. Meer dan door mogelijke risico's voor ons zelf. zullen wij onze koers dan ook moeten laten bepalen door de opdracht die wij hebben om een wereld te bouwen in vrede en gerechtigheid. De zorg voor het behoud van wat wij waardevol vinden zal een functie moeten zijn van onze zorg voor an deren die nu nog onvoldoende ruim te hebben voor een menswaardig bestaan. Naar mijn vasté overtui ging staat het vasthouden aan het atomaire afschrikklngsevenwicht. het moeten leven met de wederzijd se 'dreiging met massale vernieti ging een goede uitvoering van deze opdracht in de weg. Mede daarom acht ik het atoomwa- penvrij maken van Nederland een eerste stap om ons te bevrijden uit een onaanvaardbaar systeem, een verantwoorde daad. Ijde geruite jurken, die met een riem bij elkaar gesjord worden tot een mint- |rk, waarbij dikke wollen maillots worden gedragen. leuter-ski-overalls met kleurige biesjes. De grote kraag kan als capuchon t>rden dichtgeritst. 'OPENHAGEN (AP) Volgens de eense regering proberen Neder> ndse en Noorse vissers hun sche- fn onder Deense vlag te laten regi- reren om zodoende aan de ingstbeperkingen te ontkomen. ?n Nederlandse visser zou al stap pen hebben ondernomen om ln De nemarken een besloten vennoot schap op te richten. Volgens de Deense minister van visserij, Svend Jacobsen, beraadt de Deense rege ring zich over deze stappen. De mode is et naar dit seizoen; de klassieken voor alle leeftijden veroveren de rekken in de winkels. Rokerige, discrete kleuren, decente tweeds, ruiten en visgraat; plooirokken en blazerjasjes, overhemdblouses, veel corduroy en sportieve wollige truien, ze ademen een sfeer van tijdloosheid zoals ln de Engelse country sinds Jaar en dag traditie is. Al even klassiek is wit in al zijn nuances van écru, z&nd, beige en camel, een wit dat rijkelijk ls opgenomen ln de uitstekende en veelzijdige collectie van C A voor deze winter. Applaus voor een serie witte jassen, van boven smal en wijd naar onderen, in mohair en bouclé, die in prijs allen onder de tweehonderd gulden blijven. Een mode waarin oud en Jong zich prettig kan voelen omdat iedereen de combinaties zelf mag invullen en daardoor voor het eerst sinds jaren probleemloos z'n eigen stijl bepaalt. Een prima voorbeeld toonde C A door een groep oudere mannen en vrouwen tijdens de presentatie mee te laten lopen, om zo te laten zien dat niet alleen piepjong en ragdun flatteus en modieus gekleed is binnen deze mode. Ook de kinderen doen volop mee met vrolijke sportieve Jacks, truien en ribfluwelen broeken; zelfs de rode geruite Schotse kilts zijn er weer (14 gulden). Werkende vrouwen zullen zich ieder uur van de dag prettig voelen in een mantelpak (ja ja) dat bestaat uiteen mooi gesneden prince-de-galles jasjes op een pied-de-poule plooirok met glad heupstuk. Metzo'n pak, voor 198 gulden, zijn combinaties talloos met bijvoorbeeld een corduroy broek en een wijde of witte klokrok of een heel ander jasje. De invloed van de wintersport kledij is groot, van lekker warm, licht en soepel zittend materiaal dat in het dagelijkse leven ook niet misstaat. Denk maar eens aan Noorse truien, 'gewatteerde Jacks en wijde bloussons. Van onze parlementsredactie) DEN HAAG - KVP, ARP en CHU hebben zich opnieuw laten inschrij ven ln het kiesreglster. Deze nieuwe inschrijving was nodig, omdat de drie partijen op 25 mei onder de ene naam CDA aan de verkiezingen meededen, waardoor hun afzonder lijke inschrijving verviel. Alleen partijen die aan de laatstge houden verkiezingen meededen blij ven automatisch Ingeschreven. Ze houden het voordeel dat ze de vol gende keer weer onder hun eigen naam en afkorting de verkiezingen in kunnen gaan. Bij partijen die niet meer Ingeschreven staan, geldt dit niet. Die moeten naamloos de ver kiezingen in. Om te voorkomen dat dit met KVP. AR en CH ook het geval zou zijn, mochten zij nog ooit eens met een afzonderlijke lijst de verkiezingen in willen, hebben deze drie partijen zich thans opnieuw laten in schrijven. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Nederlandse rege ring overweegt de prijs van de aange kochte F-16-vliegtuigen wat te druk ken, door de Invoer van F-16-onder- delen vrij te stellen van douanerech ten. De regering zal daarbij stuiten op de Europese commissie (dagelijks bestuur van de EG), die van vrijstel ling niets wil weten. De Nederlandse industrie neemt Jongens gooiden al eerder man in water AMSTERDAM (ANP) Enkele van de jongens die er van worden ver dacht vrijdagnacht in Amsterdam een Turkse bouwvakker in een gracht te hebben gegooid, hebben ook op 7 september iemand in het water geduwd. Deze nog onbekende man, die rond middernacht in de Keizersgracht werd gegooid, werd echter door een bij de politie beken de omstander uit het water gehaald. De 44-jarige Turk Ibrahim Usal werd ook door een omstander nagespron gen, maar bleek al te zijn verdron ken. deel aan de prod uk tie van het Ame rikaanse gevechtsvliegtuig samen met industrieën in Noorwegen, Bel gië en Denemarken. De Deense rege ring heeft laten weten, geen douane rechten te zullen betalen. De Denen menen dat dit mogelijk is op grond van een artikel-uit het EEG-verdrag. geleden voor de produktie van of handel ln wapens, munitie en oor- logs materieel, waarbij „wezenlijke belangen van veiligheid" een rol' spelen. Volgens de Europese commissie zijn zulke belangen niet aan de orde bij de aanschaf van de F-16 door vier Europese landen. De Nederlandse re gering bestrijdt dit. Momenteel wordt bestudeerd of Nederland het voorbeeld van de Denen zal volgen. Wordt daartoe besloten, en zal „Brussel" een obstakel blijken te zijn, dan blijft de prijs van de F-16 op het peil dat de betrokken landen afgesproken hebben. Van een prijs verhoging is geen sprake, aldus een woordvoerder van defensie. Het ministerie van defensie ontkent overigens met klem dat de F-16 ge vechtsvliegtuigen aanmerkelijk duurder dreigen te worden dan aan vankelijk ls berekend. Een defensie- woordvoerder deelde mee dat er tus sen de vijf landen waar de F-16 zal worden vervaardigd, een zogeheten plafondprijs is afgesproken, die niet zal worden overschreden. Bovendien kan de F-16 geen dubbeltje duurder worden, omdat ln de defensienota van minister Vrede ling ln 1975 is bepaald dat bij de aanschaf van de 102 F-16 vliegtuigen zowel de Invoer rechten als de 16 pet BTW ln de prijs (2.4 miljard gulden) zijn inbegrepen, aldus de defensie-Woordvoerder. ADVERTENTIEi

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9