warte leider n Z-Afrika dood m-m PLO verwelkomt Amerikaanse stap Nicaragua, het land van de Amerikaanse schavuit Franse premier op bezoek bij Carter miku. Ex-premier Pakistan op borgtocht vrij teve Biko stimuleerde zwart bewustzijn W: Watersnood in Missouri Israël coördineert beleid niet met VS NAVO-beraad over de neutronenbom Verdeelde reacties op Sowjet-grondwet Mislukte aanslag op tweelingzuster van sjah Iran Parijs wil landingsrechten Concorde _Spanj( Socialisten in je willen aftreden minister De bananenrepublieken van Midden-Amerika (6) NSDAG 14 SEPTEMBER 1977 BUITENLAND alman de N< het la -RETORIA (Reuter, UPI, AP) De zwarte Zuidafrikaanse iad b< tudentenleider Steve Biko, een (el tegenstander van het apart- isselin leldsbewind, is maandag in een ziekenhuis in Pretoria overleden van ha zeven dagen daarvoor in hongerstaking te zijn gegaan. Dit a'af a rerd Sis teren bekend gemaakt door de Zuidalrikaanse minister j an politie. James Kruger. jrn e. Nat* 30-jarige Biko, oprichter van de orum luidafrikaanse studentenorganisa- ;eneê$e Saso en ere-vooizitter van de ur, eve .black People's Convention" BPC, en' fcen organisatie voor de bewustwor- ling van zwarten, werd op 22 augus- us gearresteerd en sindsdien door politie vastgehouden op grond «H? an de Zuidafrikaanse veiligheids- De ^tten. Er is nooit een aanklacht tie vai egen hem ingediend en hij is nooit afgeleid, ,iko studeerde medicijnen in Natal walmi:n werd in 1973 naar een Plaats in de mede kaapprovincie verbannen. In 1976 ïeente werd hÜ geiende 101 dagen door een P°litie vastgehouden. Biko is nu i voor11 de twintigste persoon die in de de w ilgelopen 18 maanden in Zuidafri- om taanse gevangenschap kwam te i de St netlijden. De meeste van hen kwa- tie-av nen om °P een n°S steeds niet opge- eens ielderde wijze. Volgens de Zuidafri- taanse autoriteiten pleegden velen :elfmoord of kregen ongelukken, ïetgeen door de zwarten in Zuid- ftfrika sterk betwijfeld wordt. i de E iSe?°oDc secretaris-generaal van de BPC, 1SZ z, /laziboeko, verklaarde gisteren dat iOÖstiien lijkschouwing door de autoritei- rt Ha en in Pretoria was uitgesteld nadat lt'd idvocaten van de familie van Biko inneri iadden geëist dat deze lijkschou- werkir ®ing zou Plaatsvinden in aanwezig- i ncni#16^ van door de lamilie aangewezen lrtsen- De Zuidafrikaanse politie iad de moeder van Biko pas gister- iernp 'chtend in kennis gesteld van het [lverlijden van haar zoon- ii ünkele uren na het nieuws van de dood van de zwarte leider werd er loor de Zuidafrikaanse raad van ker- cen in Johannesburg een gebeds- i de K lienst gehouden. Daarin werd de re ft Nic Jeling van de autoriteiten dat perso om ïen zonder proces voor onbepaalde p het ,ijd kunnen worden vastgehouden, ist veroordeeld. Zwarte kerkgangers Jxcelli lieven de vuist in het „black power" we, jebaar en riepen „macht aan de ssiaen warten". Minister Kruger zei dat Biko sinds 5 september weigerde voedsel of drank tot zich te nemen in het poli tiebureau in Port Elizabeth, waar hij werd vastgehouden. „Op 7 september werd een district- arts naar het politiebureau gestuurd toen Biko ziekteverschijnselen ver toonde. De arts kon niet vaststellen dat er iets met hem mis was", aldus Kruger. Hij zei dat Biko in de drie daarop volgende dagen opnieuw door artsen werd onderzocht. „Zon dag had Biko nog steeds niets gege ten en leek het erop dat hij onwel geworden was. Na overleg met de artsen werd hij overgebracht naar Pretoria". Kruger zei nog dat Biko op 12 augus tus was gearresteerd „in verband met activiteiten, die betrekking had den op de onlusten in Port Elizabeth. Het ging volgens de minister om het opstellen en verspreiden van pam fletten waarin werd opgeroepen tot brandstichting en geweld". V. --4 Bij overstromingen, die veroorzaakt werden door hevige' regenval, in de Amerikaanse staat Missouri zijn tenmin ste 15 mensen om het leven gekomen. De Amerikaan se stad Kansas City kwam in de nacht van maandag op dinsdag blank te staan. Op sommige plaatsen stond het water zes meter hoog. Honderden mensen zijn dakloos geworden. Poltie en vrijwilligers haalden mensen van BEIROET (UPI) Jasser Arafat, de leider van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO, meent dat Amerika een .positieve stap" heeft gezet met zijn jongste verklaring dat de Palestijnen het sleutelprobleem vormen in een regeling voor het Midden-Oosten en dat een Palestijnse vertegen woordiging bij de vredesconferentie in Genève „onmisbaar en essentieel" is. londe doorwegen Maar een woordvoerder van de PLO herhaalde de Palestijnse afwijzing vcan resolutie 242 van de Veilig heidsraad, die volgens de Ameri kaanse verklaring zou moeten wor den aanvaard door alle deelnemers aan vredesbesprekingen over het Midden-Oosen. De resolutie erkent stilzwijgend het bestaansrecht van Israël. Ze wordt door de PLO afgewe zen omdat ze slechts naar de Palestijnen verwijst als „een vluch telingenprobleem" en niet als „en nationaal volk met het recht op een onafhankelijke staat." op en verle< Vervolg van pagina 1 de Hl Gei 9m het nog ingewikkelder te maken lieten leiders van de Liberale Ven- orij v stre-partij gisteren weten dat het Bacln°S helemaal niet zeker was dat deze partij zou meewerken aan de val van de sociaal-democratische re- zal ls Bering en een eventuele burgerlijke at de van B; Icoalitie zou steunen. De leiders uit- JP'erSten krachtige bezwaren tegen de overheersende invloed van rechts in de burgerlijke coalitie. Verder wezen sij erop dat de Arbeiderspartij ei genlijk de grote overwinnaar was van deze verkiezingen. Zelfs met de steun van Venstre zou een burgerlijke coalitie het moeilijk oeren|hebben. De twee coalitiegenoten (sopr^Centrum-partij en Christelijke Volk- zijn helemaal niet zo gelukkig r (basket de grote winst van Hpyre. Het Ne verlies van Centrum wordt wel ge lden als een afstraffing voor het te veel optrekken met dé rechtse Con servatieven. Een en ander deed premier Nordli gisteren verklaren helemaal niet van Leidt >lan te zijn nu al meteen af te treden, ïr een regering zal afwachten of er een linger meerderheid in het parlement is die :hmit^aar naar huis wil sturen. Hierover ad, Afal dan °P 1 oktober beslist worden illem^ het nieuwe parlement voor de ans VFerste keer bijeen komt. De agt k aar aan 1 om Elias De verklaring, die het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken maandagavond uitgaf, is volgens Arafat een „positieve stap die de objectieve werkelijkheid waarborgt dat de Palestijnse zaak de essentie vormt van het conflict in het Mid den-Oosten." Arafat, wiens opmer kingen door het PLO-bureau in Bei roet werden gepubliceerd, sprak ook van „een aanduiding dat het stand punt van de PLO gezond is". De PLO-vroordvoerder voegde eraan toe dat de PLO de Amerikaanse verklaring ziet als een omwenteling van „de Amerikaanse rol in het ver leden, waarbij de Israëlische agres sie en expansie volledig werd ge steund. De PLO voegt er ook aan toe blij te zijn dat de Amerikaanse rege ring niet is gezwicht voor voortdu rende zionistische chantage," aldus de woordvoeder. De Israëlische regering heeft giste-' ren laten weten niet van plan te zijn zich door de regering van de Ver enigde Staten onder druk te laten zetten. Samuel Katz, een van de adviseurs van premier Begin zei gis teren dat de regering, in tegenstel ling tot de vorige regering van pre mier Rabin, niet van plan is haar politieke standpunten van te voren met de Verenigde Staten door te praten. „Wij zullen onze standpunt bepaling ten aanzien van de kwes ties die in het Midden-Oosten spelen met niemand coördineren," aldus Katz. De woordvoerder van de pre mier noemde de PLO een club mis dadigers die uit zijn op de vernieti ging van de staat Israël. De Suyrische president Assad heeft gisteren een boodschap van de Ame rikaanse president Carter gekregen over de situatie in het Midden-Oos- Rhodesië doodt 41 zwarten SALISBURY (UPI. Reuter) - Het leger van de blanke minderheidsre gering in Rhodesië heeft in de afge lopen twee dagen 24 zwarte natlona- listen gedood. Ook twaalf recruten A ben gemaakt aan het steun verlenen BRUSSEL „p, Ap Reuter) Een delegatie van de Amerikaanse rege ring heeft gisteren in Brussel met de bondgenoten in de Noordatlanti- sche Verdragsorganisatie (NAVO) gesproken over de eventuele invoe ring van de neutronenbom. Deze bom die leven doodt maar slechts- beperkte materiële schade aanricht, is in tal van Europese landen mo menteel onderwerp van politiek be raad. Na afloop van het beraad werd gisteren meegedeeld dat de Westeu- aan de guerillastrijders zijn om het leven gebracht. Dit is gisteren mee-' gedeeld door het militaire opperbe-' vel in de Rhodesische hoofdstad Sa lisbury. Het totale aantal slachtof fers onder de guerillastrijders van dit jaar komt daarmee op 1101. Het Rhodesische leger heeft tot dusver 114 militairen verloren in de strijd. MOSKOU (ANP) De reacties in de kerk op de nieuwe grondwet van de Sowjet-Unie zijn verdeeld. Het Moskouse patriarchaat van de Russisch-orthodoxe kerk heeft zich positief opgesteld ten aanzien van de nieuwe wet voorzover deze be trekking heeft op de godsdienstvrij heid. Op het ogenblik is een ontwerp voor de grondwet in de Sowjet-Unie in discussie. Verwacht wordt, dat de opperste Sowjet de grondwet in ok tober zal goedkeuren. De nieuwe grondwet komt in de plaats van die, uit 1936. ropese NAVO-partners in de gele genheid waren gesteld vragen te stellen aan de Amerikaanse delega tie en hun opinies over de neutro nenbom hadden kunnen geven. Het beraad is het eerste overleg dat de Amerikaanse president Carter on langs beloofde, alvorens een defini tieve beslissing te nemen over de produktie en de invoering van de neutronenbom. Gisteren waren er» jongeren studeren in het buiten- tijdens het overleg nog geen conclu- iand. vanwie bijna de hellt In West- sies getrokken, zo werd meegedeeld. Europa. ten. Over de inhoud is alleen meege deeld dat e boodschap betrekking heeft op de Amerikaanse houding inzake de inspanningen voor de ves tiging van een rechtvaardige vrede ini het Midden-Oosten. PARIJS (AP, Reuter) Twee ge maskerde en met half-automatische pistolen bewapende mannen heb ben gistermórgen in de omgeving van Antibes een mislukte aanslag gepleegd op de tweelingzuster van de sjah van Iran, toen deze in haar auto langs de kust van de Middel landse Zee reed. De 57-jarige prinses Asjraf Pahlavi bleef ongedeerd, maar haar hofdame werd dodelijk getroffen en een Iraanse zakenman werd lichtgewond. Een vierde inzit tende bleef ongedeerd. De 57-jarige prinses heeft een belangrijke politie ke rol gespeeld, aangezien haar broer haar verscheidene malen op officiële missies naar het buitenland stuurde. Men neemt aan dat de aan slag een politieke achtergrond heeft. De sjah van Iran heeft zijn landge noten gevraagd hun kinderen niet meer naar het buitenland te sturen, omdat ze daar het gevaar lopen aan drugs verslaafd te raken of het slachtoffer te worden van politiek andersdenkenden. 60.000 Iraanse ROME (Reuter, AP) In Italiaanse politieke kringen gaan steeds meer stemmen op die aandringen op het ontslag van minister van defensie Vlto Lattanzio in verband met de ontsnapping van de Duitse oorlogs misdadiger Herbert Kappler. De Ita liaanse premier Andreotti moet op korte termijn vragen beantwoorden van parlementariërs over de ver dwijning van Kappler uit een Itali aans ziekenhuis, waar hij onder be waking verpleegd werd. Zowel com munisten en socialisten als republi keinen en sociaal-democraten heb- Aandrang op ontslag Italiaanse minister in Kappler-affaire ben op het ontslag van Lattanzio aangedrongen. Men vraagt zich af of Andreotti, die een christen-demo cratische minderheidsregering leidt die door de communisten gedoogd wordt, zich tegen deze druk zal kun nen verzetten. Inmiddels heeft een kolonel van de Trouw/Kwartet PARIJS (Reuter, UPI) De Franse premier Raymond Barre gaat vandaag naar de Verenigde Staten, waar hij besprekingen zal voeren met de Amerikaanse president Carter. Barre vliegt met het Brits-Franse toestel Concorde om kracht bij te zetten aan de verzoeken om landingsrechten voor dit toestel in de Verenigde Staten. Het vraagstuk van de landingsrech ten voor de Concorde zal een van de voornaamste gespreksonderwerpen zijn van premier Barre. De autoritei daken en andere hooggelegen plaatsen. Talrijke automo- bilistcn moesten uit hun drijvende voertuigen verlost worden. De evacuaties gingen gisteren nog door aange zien de Blue River van Missouri nog niet de hoogste stand bereikt had. Op de foto: mensen worden uit ondergelopen sta-caravans gehaald. ten van New York weigeren het su- persone toestel namelijk nog steeds iandingsrechten omdat het te veel herrie maakt. Bovendien komt er mogelijk binnenkort een einde aan de toestemming die de Concorde heeft om op het Dulles vliegveld bij Washington te landen. Barre zal Car ter ook opheldering vragen over be richten als zouden de Verenigde Sta ten overwegen de Concorde op een twaalftal vliegvelden landingsrech ten te verlenen. Als dat het geval zou zijn, dat zou de afwijzing van de Concorde door New York wat ver zacht worden. De moeilijkheden met de Concorde lijken een belangrijke rol te gaan spelen in de komende verkiezings strijd in Frankrijk. De gaullisten ge bruiken een afbeelding van de Con corde als vignet op hun aanplakbil jetten. En de communisten vragen de regering Barre steeds om harde actie ten gunste van het vliegtuig in verband met de dreigende werkloos heid in de luchtvaartindustrie. dat het Parijs ontbreekt aan andere bronnen van energie. Bezoek Barre zal president Carter uitnodi gen om in de herfst van dit jaar een bezoek aan Frankrijk te brengen. Een dergelijk bezoek zou in Parijs ervaren worden als een bewijs van steun voor de huidige regering van president Giscard d'Estaing, nu de verkiezingen van maart volgend Jaar steeds dichterbij komen. De linkse alliantie 'van socialisten en communisten en radicalen in Frank rijk die haar best doet de regering Barre in maart te wippen, komt van daag bijeen om de onderlinge ver schillen van mening te bespreken. Er heerst een sfeer van toenemende irri tatie tussen socialisten en commu nisten door verschillen van mening over defensie, lonen, belastingen, na tionaliseren en de sociale politiek die een linkse regeringscoalitie zou moe ten voeren. Kernenergie Overigens is de Concorde niet het enige onderwerp van gesprek tussen Carter en Barre. De Amerikaanse president verzet zich tegen het Fran se voornemen om door te gaan met het doen van kernproeven en de bouw van snelle kweekreactoren. Frankrijk wil hiermee doorgaan om de eigen atoommacht te vervolma ken. Parijs vindt dat er pas sprake is van echte ontwapening als zowel de Amerikanen als de Russen hun be wapening drastisch verminderen. Pas als het zover is, stopt Frankrijk met de ontwikkeling van het eigen wapensysteem. Frankrijk meent echter door te moeten gaan met de ontwikkeling van kernenergie om- MADRID (UPI) De Spaanse min derheidsregering van premier Adol- fo Suarez is gisteren voor het eerst in openlijke botsing gekomen met de socialistische oppositie. Minister van blnnelpndse zaken Rodolfo Martin Villa verweerde zich fel tegen aantijgingen als zou de Spaanse po litie zich schuldig maken aan onheu se behandeling van burgers. De mi nister verdedigde zich gisteren in een parlementair debat naar aanlei ding van de klappen die een socialis tische parlementariër twee weken geleden opliep in Santander bij een demonstratie, toen hij een demon strant in bescherming nam. De so cialisten zouden op het aftreden van de minister aandringen en namen zich gisteravond voor daartoe een motie in te dienen. Bhoetto zegt onschuldig te zijn LAHORE (Reuter, UPI, AP) Oud-premier Zoelflkar AU Bhoet to van Pakistan, die tien dagen geleden op beschuldiging van betrokkenheid bij een moord werd gearresteerd, is gisteren op borgtocht vrijgelaten. nationale politie, Vlncenzo Oresta, een brief gestuurd aan de militaire aanklagers waarin hij de verant woordelijkheid op zich neemt voor de ontsnapping van Kappler op 15 augustus. Oresta schrijft dat hij hierdoor wil opkomen voor een min dere, kapitein Noberto Capozalla, die met de bewaking van Kappler belast was. Capozella is beschuldigd van het niet opvolgen van bevelen. Oresta had al voor de ontsnapping laten weten over onvoldoende man schappen te beschikken om Kap pler goed te bewaken. Bhoetto heeft onmiddellijk de voor bereidingen voor de verkiezingen, die op 18 oktober moeten worden gehouden, hervat en zei dat zijn zaak zal worden beslist door de kiezers. „Ik ben onschuldig, ik ben valselijk beschuldigd... laat de bevolking oor delen, zij is het opperste gerechts hof", zo verklaarde de oud-premier voor het hooggerechtshof van Lahore. Bhoetto betwistte de rechtsbevoegd heid van het hof en verklaarde dat het heel goed mogelijk is dat hij voor de verkiezingen nogmaals gearres teerd wordt. Hij zal volgende week nog ten minste twee keer voor het gerecht moeten verschijnen. Bhoetto was in Karatsji gearresteerd voor een verhoor in verband met het leggen van een hinderlaag tegen een politicus van de oppositie (Achmed Raza Kasoerl) drie jaar geleden. De vader van Kasoeri, die met hem in dezelfde auto reisde, kwam om in de kogelregen. Bhoetto was ook be schuldigd van medeplichtigheid aan de ontvoering van politieke tegen standers in 1975. Medestanders van Bhoetto hebben gezegd dat de arrestatie van de oud- premier bedoeld is hem terzijde te stellen en kansloos te maken voor de komende verkiezingen. De rechter liet Bhoetto op borgtocht vrij omdat er te weinig bewijsmateriaal was aangevoerd dat Bhoetto in verband bracht met de moord op Kasoerl. Ook wat betreft de ontvoering was er te weinig bewijsmateriaal, aldus de rechter. In Rawalpindi verklaarde Pakistans huidige sterke man, gene raal Zia UI Haq, gisteren dat hij niet van plan was Bhoetto iets in de weg te leggen als de rechter hem vrij liet. Toen Bhoetto gevraagd werd wat hij met de generaal zou doen als hij ooit nog eens premier zou worden, zei hij „Ik ben niet kleinzielig, we kunnen het beschouwen als een slechte droom, en het vergeten". ;rt is rests i de c vindt ïn org is-org Beel et re e Ha di >land ehore ot di ICT-I door Herman Amelink Aan de Amerikaanse president Franklin Roosevelt wordt de uitspraak toegeschreven: Somoza mag dan een schavuit zijn, maar hij is onzè schavuit. Anastasio Somoza maakte zich in 1933 meester van de macht in Nicaragua. Sinds die tijd hebben zijn nakomelingen zich die macht door niemand meer laten ontnemen. Nicaragua geniet al vele jaren de belang- stelling van de Verenigde Staten, die er lange tijd over dachten eén kanaal te gra ven van de Caraïbische Zee naar de Stille Oceaan door de laaggelegen delen van dit land. Op 22 juli 1916 werd het Bryan- Chamorro verdrag gesloten, waarbij Nica- 'l ragua de Verenigde Staten „voor eeuwig" ^rechten gaf voor de aanleg van een kanaal, aanleg van het Panamakanaal heeft 'oor gezorgd dat de Verenigde Staten lit van dit recht hebben gebruik ge- akt, al is de laatste jaren nog wel eens tpeeld met de gedachte van de aanleg in een tweede, breder en dieper kanaal door de Nicaraguaanse laagvlakte. schavuit Anastasio Somoza kwam in 1933 aan de macht nadat de Amerikaanse mariniers die sedert 1926 als politie optra den in Nicaragua door president Roosevelt vijwaren teruggetrokken. De nationale garde door de Amerikanen was opgeleid igde er niet in een inmiddels gevormd xenleger onder leiding van César San- Ino te verslaan. Daarop nodigde Somoza, ie aan het hoofd van de nationale garde stond, zijn tegenstander uit voor een ver zoeningsbijeenkomst. Op weg daarheen of :'1ens de bijeenkomst werd Sandino ech ter door leden van de nationale garde vermoord. Vanaf dat moment zat Smoza stevig in het zadel. Familie In de ruim 43 jaar die er sedert de aanslag op Sandino verstreken zijn, is de familie Somoza erin geslaagd een enorme greep op Nlcargua te krijgen. De familie begon in 1933 met één geruïneerde koffieplantage, maar beschikt nu over het grootste deel van de winstgevewnde instellingen van 's lands economie: handelsondernemin gen, fabrieken, banken, etc. De Somoza's hebben een kwart van het Nicaraguaanse grondgebied, dat vier maal zo groot is als Nederland, in particulier bezit. Helemaal zonder verzet vestigde de heer schappij van de familie zich niet. Anasta sio Somoza werd in 1956 vermoord. Maar hij werd opgevolgd door zijn oudste zoon Luis, die in 1967 overleed. Toen kwam de jongere Anastasio II aan de beurt die mo menteel nog steeds president is. Er gaan de laatste tijd geruchten dat de 51-jarige Anastasio II ernstig ziek zou zijn. Maar ook dan is er geen man over boord: de 27-jarige I jOUAtCMALA f'HONDURAS ftj£uatemal^.-',"».N Tegucigalpa ,J rflCARAOUA Anastasio Somoza III wordt al opgeleid, om het ambt van zijn vader over te nemen. Aardbeving De grote slag heeft de familie Somoza geslagen bij de aardbevingsramp die Nica ragua in de nacht van 23 op 24 december 1972 trof. waarbij 12.000 mensen om het leven kwamen. Met de vele financiële hulp die toen toestroomde stichtte generaal So moza de Bank van Centraal Amerika, die tot de hoeksteen van het Somoza-imperi- um is geworden. Veel geld dat uit het buitenland binnenkwam werd gebruikt om landbouwgronden ten behoeve van de familie te kopen. De familie 8omoza vindt echter dat de dictatuur er wel netjes moet uitzien, er bestaat dan ook een officiële oppositiepar tij: de conservatieve partij. Deze beschikt volgens afspraak over veertig procent van de stemmen in het Nicaraguaanse congres, zodat ze het de zich liberaal moemende regering van Somoza niet lastig kan ma ken. Ook worden er om de zes jaar presi dentiële verkiezingen gehouden. Deze wor den misschien wel gewonnen door een op positionele kandidaat, maar bij het tellen wint de familie Somoza. Het volgende tel- jaar is 1980. Behalve de officiële, loyale oppositie van de conservatieve Zancudo is er ook een daadwerkelijk verzet tegen de regering van Somoza. De voornaamste exponent van dit verzet is het Sandinistische Bevrij dingsfront, genoemd naar de in 1933 omge komen César Sandino. De meest spectacu laire actie van dit front vond plaats in december 1974 toen acht guerrillastrijders een overval uitvoerden op een receptie waarbij vele hooggeplaatste regerings functionarissen, ambassadeurs etc. aan wezig waren. Ze gijzelden de aanwezigen en verkregen zo de vrijlating van veertien medestanders die in de gavangenis zaten en vluchtten met hen en 2,5 miljoen gulden naar Cuba. Terreur Sedert die daad is de terreur van de kant van de Somoza-regerlng sterk toegeno men. De constitutionele rechten en vrijhe den zijn opgeschort. Er zijn militaire recht banken Ingesteld. Volgens een recent ver schenen rapport van Amnesty Internatio nal, dat de namen bevat van tal van men sen die gemarteld zijn of zonder vorm van firoces gevangen zitten, worden er wetten oegepast die nooit officlëel goedgekeurd zijn. Politieke gevangenen worden zonder vorm van proces gevangen gezet zonder dat ze met iemand contact mogen hebben. Vaak weet de familie niet eens waar een verwant zit en of hij nog leeft, omdat de autoriteiten weigeren bekend te maken wie waar wordt vastgehouden. De bisschoppen van Nicaragua hebben in februari van dit jaar een verklaring uitge geven waarin ze president Somoza ervan beschuldigen dat hij door middel van mar telingen, geweld en willekeurige executies een sfeer van terreur schept om op die manier het Sandinistische Bevrijdings front van alle steun te beroven. In 1975 zijn bij dergelijke acties van de nationale gar de 181 boeren en boerenvrouwen om het leven gekomen of verdwenen. Verder zijn er, aldus de verklaring van de bisschop pen, nog eens 86 mensen gedood tijdens twee masssa-executies in de provincie Ze- laya. Onalngs zijn door een militaire recht bank in de hoofdstad Managua 110 men sen veroordeeld wegens ondermijnende activiteiten tot straffen van achttien maanden tot 245 jaar. En deze opsomming kan dagelijks worden voortgezet. Ontwikkeling Behalve de militaire dictatuur maakt ook het lage economisch niveau van het land het leven voor het volk van Nicaragua zeer moeilijk. Het land leeft voornamelijk van de productie van bananen, katoen en kof fie. Hiervan is het grootste deel van de bevolking (60 procent woont op het platte land) afhankelijk. Een schril cijfer voor het ontwikkelingsniveau: 42 procent van de -bevolking kan lezen noch schrijven. De dictatuur van de Somoza's is zo tot in alle uithoeken van het leven van de Nlca- raguanen doorgevoerd dat het politieke en kerkelijke verzet, dat opkomt voor het lot van de 2,2 miljoen mensen, alleen kans maakt als het steun van buitenaf krijgt. In Washington leek er enige hoop te gloren. Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken besloot na hearings door het congres de militaire hulp aan Nicaragua stop te zetten. Generaal Somoza heeft echter altijd goede relaties gehad met de militairen van het Pentagon, met wie hij dertig Jaar geleden op Westpolnt werd opgeleid. Hij beschikte dus over zijn man netjes om achter de schermen in de Vere nigde 8taten druk uit te oefenen. En dat lijkt te hebben geholpen. Op 23 Juni amen deerde het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden met 225 tegen 180 de wet op de buitenlandse hulp door 3,1 miljoen dollar op te voeren voor militaire hulp aan Nica ragua. Een veeg teken voor de onderdanen van militaire heersers in Latijns-Amerika Dit Is het zesde artikel uit een serie van acht over Midden-Amerika. Eerdere artikelen verschenen op 3 september (overzicht), f» september (Guatemala), 7 september (Beli ze), 8 september (El Salvador) en 13 septem ber (Honduras).

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7