Braziliaanse bisschoppen zouden tegen 'Almelo' zijn Geloof en revolutie een open vraag K Fusie Oegstgeest' en Egypte-zending r( Donderdag slotfeest Ramadan Conferenties Lutheranen bezig met „apostolaat" VANDAAG erk Voorbijgangers ezc WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1977 KERK Trouw/Kwartet ENSD; door Paul de Neeling In de formatiebesprekingen, die nu aan de gang zl]n, wordt nog weinig aandacht geschonken aan de mogelijke levering van verrijkt uranium aan Brazilië. De keus. die de informateurs en de overige betrokkenen moeten maken is of zij al dan niet zullen besluiten tot uitbreiding van de ultra-centrifugefabriek in Almelo. De vraag die hierbij gesteld moet worden is wie belang heeft bij het Braziliaanse kernenergieprogram ma Het is onmogelijk deze vraag aan de Braziliaanse bevolking zelf voor te leggen. Zij heeft geen stem Een openlijke discussie over kern energie onder de bevolking, zoals hier mogelijk is. is uiteraard in een militaire dictatuur als Brazilië on denkbaar Om antwoord op de ge stelde vraag te krijgen kunnen we wél luisteren naar degenen die steeds duidelijker „de stem van de stemmelozen worden de Brazili aanse bisschoppen Herderlijke brieven In oktober 1976 en februari 1977 gaf de Braziliaanse bisschoppenconfe rentie herderlijke brieven uit. Daarin wordt scherper dan ooit te voren het egiem aangeklaagd De ideologie van de Nationale Veiligheid" wordt ontmaskerd Op grond van deze ideologie stellen de machthebbers dat ze in een permanente staat van oorlog zijn. zowel in eigen land als internationaal. Deze „oorlog" moet met alle beschik bare middelen worden gevoerd. De bisschoppen wijzen openlijk op de gevolgen van deze ideólogie: ..machtsmisbruik door de overheid, willekeurige arrestaties, foltering van gevangenen en onderdrukking van de vrijheid van meningsuiting Steeds scherper veroordelen de bis schoppen ook de economische poli tiek van het regiem: „De economi sche groei tot elke prijs leidt tot concentratie van het inkomen in be perkte geografische gebieden en in beperkte lagen van de bevolking. Daardoor wordt binnen één natie grote contrasten tussen rijkdom enerzijds en grote ellende anderzijds veroorzaakt die een bespotting zijn van rechtvaardigheid en gelijkwaar digheid De bisschoppenconferentie als ge heel heeft geen uitspraak gedaan over het Duits-Braziliaanse kern energieverdrag. Wel heeft bijvoor beeld de bekende bisschop Dom An tonio Fragoso van Cratéus een ver klaring uitgegeven, die aan duide lijkheid niets te wensen overlaat. Hij noemt eerst een reeks onopgeloste vragen rondom de gevaren van kern energie. Het Braziliaanse regiem zal er volgens bisschop Fragoso niet voor terugschrikken om kernenergie ook voor militaire doeleinden te ge bruiken. Ook vraagt hij zich af waar om de milieuproblemen van kern energie voor een land als Brazilië opeens niet meer gelden. Schulden Het kernenergieprogramma van Brazilië zal de toch al zware schul denlast van het land nog verder ver groten. En dat terwijl het land over voldoende andere, veel goedkopere, energiebronnen beschikt, o a. water kracht De werkelijke reden voor de Braziliaanse militairen om koste wat het kost kernenergie te willen bezitten is de wens om militair sterk te staan De Braziliaanse regering heeft dat zelf al voor de goede ver staander duidelijk gemaakt, door te zeggen van plan te zijn „vreedzame" kernexplosies te weeg te brengen. Deze zijn niet te onderscheiden van kernwapenexplosies Kernenergie past in het soort „ont wikkeling". gericht op snelle econo mische groei, die de Braziliaanse machthebbers nastreven. Dat dit ten koste gaat van de armen hoor den we de bisschoppen al zeggen Ter illustratie nog de volgende cij fers: de laatste tien jaar is het natio naal produkt van Brazilië bijna drie keer zo groot geworden, terwijl in dezelfde periode de reële lonen van de laagstbetaalden met bijna de helft verminderden. Naar schatting twaalf miljoen kinderen leiden aan permanente ondervoeding. Eigen kernbom Nederland is via het ultra-centrifuge projekt in Almelo, een gezamenlijke onderneming met West-Duitsland en Engeland, nauw betrokken bij het Braziliaanse kernenergiepro gramma. Een deel van de uitbrei ding van de fabriek in Almelo, die nu ter discussie staat, is nodig om aan Brazilië verrijkt uranium te kunnen leveren. Die levering vindt plaats in het kader van een Duits- Braziliaans contract, waardoor het Braziliaanse regime een volledige splijtstofcyclus in handen zal krij gen. De stap naar eigen kernwapens is daarna erg klein geworden. Brazi lië heeft het nonproliferatieverdrag (het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens), niet ondertekend. Dat verdrag is overigens bepaald niet waterdicht: er is slechts contro le achteraf mogelijk, effectieve sancties tegen overtreding ontbre ken. Minister Van der Stoel schijnt in Brazilië met de grootste moeite enkele „garanties" losgekregen te hebben, maar die zullen ongetwij feld nog minder betekenis hebben dan een ondertekening van het non- proliferatieverdrag. Bovendien blijft het bezwaar be staan dat kernenergie, ook als vreedzaam gebruik gegarandeerd zou worden, een vorm van technolo gie is die tegen de belangen van de Braziliaanse bevolking In gaat. De conclusie zal duidelijk zijn: leve rantie van verrijkt uranium aan Brazilië moet voorkomen worden. Het is een illusie te menen dat Ne derland na uitbreiding van de ultra centrifuge fabriek door zijn veto recht deze leverantie zal kunnen verhinderen. De Westduitse belan gen achter het contract met Brazilië zijn daarvoor te groot. De enige mo gelijkheid om de Duits-Braziliaanse plannen te blokkeren is geen mede werking te verlenen aan de uitbrei ding van de fabriek in Almelo. (Paul de Neeling. de auteur van deze bijdrage, is medewerker van de Kom missie Ontwikkelingssamenwerking van de Gereformeerde kerken). OEGSTGEEST (Herv. Persbur.) In verband met de mogelijke inte gratie van de Vereniging tot uitbrei ding van het Evangelie in Egypte (in de wandeling, de Egypte-zending) in de Raad voor de zending van de hervormde kerk (Oegstgeest) zal een delegatie namens het bestuur van de Egypte-zending en de hervormde zending van 19-29 september een tiendaagse reis naar Egypte maken. De delegatie bestaat uit drs. H. Bootsma. algemeen secretaris van de hervormde raad voor de zending, mevrouw A H. C. BosshardtrPenn- nlngs, bestuurslid van de Egypte- zending, en ds A de Haan. voorzitter van de Egypte-zending en secretaris binnenland van „Oegstgeest". Met de synode van de Evangelisch Koptische Kerk zal door de delega tieleden worden overlegd in welke mate de hervormde kerk in het werk van deze kerk zal kunnen deelne men. Ook zal onder meer een bezoek worden gebracht aan bisschop Sa- muelle van de Koptisch Orthodoxe Kerk. De ledenvergadering van de Egypte- zending heeft zich in 1975 al in prin cipe uitgesproken voor integratie in het werk van de zending In de her vormde kerk. en zo mogelijk ook In de gereformeerde kerken. Door aanwezigheid van de hervorm de zendingspredikant dr. P. B. Dtrk- sen sinds 1963 (In dienst van de Ame rikaanse presbyteriaanse zending en docent aan het seminarie van de Evangelisch Koptische Kerk) is de hervormde zending al jaren bij het werk in Egypte betrokken. Interkerkelijk AM8TERDAM - Morgen ein digt voor de meeste van de 200 000 moslims die ons land telt. de Jaarlijkse vasten maand. de Ramadan. Door het hele land zijn er grote gebeds bijeenkomsten. In de Rotter damse Doelen worden vijfdui zend Turken en Marokkanen verwacht In Utrecht worden de gebeden gezegd in de Erica- kerk. die ter beschikking is ge steld van de moslims. BIJ dit slotfeest wordt een gift geschonken aan de armen, zo dat ook zij zich voor deze dag nieuw in de kleuren kunnen steken en feestelijk kunnen eten. De Nederlandse moslims sturen hun giften veelal naar hun landen van herkomst Na de gebedsdiensten wordt de hele dag feestend doorge bracht in grote verbroedering. Volgens de voorzitter van de federatie moslimorganisaties, de heer A van Bommel, heb ben de meeste moslims die daarom vroegen, morgen vrij gekregen. Er zijn bedrijven, die aanvaarden, dat donderdag een deel van de fabriek stilvalt Ook een aantal schoolkinde ren krijgt vrij. De moslims wil len. dat het slotfeest van de Ramadan een officiële vrije dag wordt Voor wat betreft de organisatorische fusie gaan de gedachten uit naar: een administratieve integratie in de hervormde zending en de vorming van een. zo mogelijk interkerkelijk samengesteld, comité voor Egypte De Egypte-zending is sedert haar oprichting nooit uitsluitend her vormd geweest en is daarom in 1951 niet opgegaan in de toen begonnen hervormde raad voor de zending. In de zestiger jaren van de vorige eeuw trokken de gebroeders Mooy naar Egypte (één van hen overleed al spoedig na aankomst; de ander keer de korte tijd later naar ons land terug). In 1874 ging zendeling Spille- naar uit. gesteund door de zendings- gemeente te Ermelo. Toen het deze gemeente niet meer mogelijk was in afdoende mate financieel te steunen, kwam in 1886 de Vereniging tot uit breiding van het Evangelie in Egyp te tot stand. Omstreeks twintig jaar zijn er geen Nederlandse zendingsarbeiders meer in dienst van de vereniging maar wordt alle werk door Egypte- naren gedaan. Een kleine school „Nour es Salaam" (Licht des vredes» in Barrage, niet ver van Kario, en een vlak bij de school (mede dank zij giften uit de .eerste actie „Kom over de brug"» gebouwd gemeentecentrum is over gedragen aan de Evangelisch Kopti sche Kerk. van welke zowel de mid delen als de mogelijkheden beperkt zijn De Egypte-zending weet zich er nog verantwoordelijk voor, evenals voor het oude zendingshuis in Calli- oub, dat hoewel in slechte staat nog voor conferentiewerk wordt ge bruikt. Er is voorts het Emmanuel- centrum in het centrum van Kairo, dat ook zeer nodig vernieuwd moet worden. Dit centrum wordt gebruikt voor bijeenkomsten, meestal voor studenten. Verder worden er bijbel kringen en allerlei cursussen gehou den. Het bestuur van dit Emmanuel- centrum is interkerkelijk samenges teld. Het werk van de Egypte-zénding werd in 1896 door de toenmalige Khedive (Onderkoning) officieel erkend. 'ADVEPTENTIh. WAARSCHUWING Het boekje 'Stromingen ven deze tijd' door Johannes de Heer. Uitgave Het Zoeklicht blijkt geen zuivere informatie te geven aangaande het Zeverwe Oags Adventisme Enkele belan grijke citaten lijn niet Juist weergegeven. Wij voelen ons aan de zaak der waarheid verplicht hiervan melding te moeten maken. Inlichtingen: tel. 05987-17895. C. Dekker. J. Kammlngakade 20, Wildervank Op zoek naar een andere kerk, in samenwerking met de landelijke werkgroep basisgroepen en kriti sche gemeenten. 24-25 september. Den Alerdinck, Laag Zuthem (tel. 05290-541). Auditief-visuele werkplaats ten behoeve van katecheselessen, 28-30 september. 29 november-1 decem ber, Stichting Film en Wetenschap, Hengeveldstraat 29, Utrecht (tel. 030-716816). Voor katechesedocen- ten bij het voortgezet onderwijs. De evangelisatie-ouderling in de kerkeraad, zaterdag 1 oktober in het Toerustingscentrum te Leusden (tel. 033-43244» van 10.15 tot 16.30 uur. m.m.v. ds H. Kuyk. Van alle kanten, vrijwilligersdag van de YMCA en het CJV, zaterdag 1 oktober van 10 tot 16 uur in de IJsselhal te Zwolle. Inl. tel. 03438- 6341. Voor het vierde achtereenvolgende jaar houdt de Evangelisch-Lutherse kerk in ons land zich gedurende het winterseizoen met één thema heel in het bijzonder bezig. Waren dat in de afgelopen jaren: pastoraat (overal werden huisbezoekengroepen ge vormd). bijbelstudie en liturgie, voor het komende winterwerk staat het apostolaat op de agenda. Wat is de plaats van de christen in deze wereld. Hoe is hij een getuige van Jezus Christus voor het forum van deze tijd. Ten dienste van het gesprek in alle plaatselijke gemeenten via de ere diensten, de catechese, het ge- sprekskringenwerk, enz. is een boekje uitgegeven onder de titel: „Grensverkenning ideeën over het apostolaat van de kerk". De meest omvangrijke bijdragen voor deze publicatie werden geschreven door dr C. H. Lindijer, hoogleraar aan het Evangelisch-Luthers Semi narium te Amsterdam, en drs Th. A. Fafié, docent „godsdienstleer" aan het Marnix-College te Haarlem. Deze publicatie is voor 1,50 (excl. porto) te bestellen bij Stichting Lu therse Uitgeverij en Boekhandel, 'ttostraat 20, Rozenburg (ZH). door dr. R. H. Bremmer Gisteren vierde prof. dr W. F. Dankbaar, oud-hoogleraar in de kerkgeschiedenis aan de Rijksuniversiteit te Groningen, zijn zeventigste verjaardag. Zijn vrienden vonden daarin aanleiding een feestbundel in het licht te zenden onder de titel „Geloof en revolutie". Het boek bevat elf bijdragen van kerkhistorici, een bibliografie van Dankbaars geschriften, een uitvoerig register en last but not least een hartelijke biografische schets van de zeventigjarige. Deze laatste van de hand van prof. dr F. R. J. Knetsch te Groningen. Het boek is een hommage aan de man aan wie het is opgedragen: prof. dr Willem Frederik Dankbaar, die van 1953 tot 1975 kerkgeschiedenis doceerde. Dankbaar behoort met mannen als Bakhuizen van den Brink en Nauta tot de oudere generatie kerkhistorici In Nederland Zij hebben veel voor de beoefening van dit vak gedaan Ik noem van Dankbaars werken zijn dissertatie over de sacramentsleer van Calvijn uit 1941. waarin hij een bezonken oordeel gaf over het sacra ment als verzegeling van Gods belof ten en vooral ook zijn belangrijke studie uit 1946 ..Hoogtepunten uit het Nederlandsche Calvinisme in de zestiende eeuw" Wie meer over zijn werk wil weten, kan in de bibliogra fie terecht. Krachtproef Onze adressen: AMSTERDAM Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948 Westblaak 9 Rotterdam Tel. 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22 Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN. Postbus 3 Melkmarkt 56. Zwolle Tel 05200-17030 Ook in maatschappelijke en kerke lijke verbanden liet Dankbaar zich niet onbetuigd. In 1969 liet hij zich een benoeming voor twee Jaar tot rector van de Groningse universiteit welgevallen, geen geringe taak in de eerste woelige tijden van de „W UB." Knetsch schrijft terecht: ..wat hem nu wachtte was een enor me krachtproefHij doorstond die glansrijk Sinds 1966 was Dankbaar bovendien voorzitter van het Kerk historisch Gezelschap De beminne lijkheid en de lichte toets van hu mor. waarmee hij deze uitzonderlij ke club van wetenschappers aan voert. maken de vergaderingen in de kerkeraadskamer van de doopsge zinde kerk aan de Singel te Amster dam tot eenm bijzonder plezierige aangelegenheid Tot zover de man nu het boek Dit bevat niet minder dan zeven bijdra gen van hoogleraren, in volgorde van artikel van de hand van J N Bak huizen van den Brink. Jan van Laarhoven. C C. de Bruin. Robert Stuppericht (Münster), W. Nijenhuis, D. Nauta, Otto J. de Jong en van vier doctoren: K. M. Witteveen. Aart de Groot, L H. Enklaar en Helmut Ro sin. Als titel koos het elftal: „Geloof en revolutie", op het eerste gezicht een nogal pretentieuze doelstelling, wat gerelativeerd door de ondertitel: „Kerkhistorische kanttekeningen bij een actueel vraagstuk". Intussen: wanneer een jaar na de Groenher- denking het neusje van de Neder landse kerkhistorische zalm zich op maakt te laten zien, dat niet alleen ongeloof maar ook geloof iets met revolutie heeft te maken, zijn de verwachtingen hoog gespannen. Dat „Kanttekeningen" brengt ons wel weer wat naar de begane grond. Waar ligt volgens deze bundel het verband tussen geloof en revolutie? Dat is, ook na aandachtige lezing van de bundel, niet zo gemakkelijk te zeggen. Het zit niet het minst in het woord revolutie. W Nijenhuis maakt in zijn bijdrage de opmer king. dat deze term „polyinterpreta bel" is (118). Dat wil zeggen: je kunt er alle kanten mee uit. Dat blijkt inderdaad uit deze bundel. Vos Reynaarde Zo bespreekt C. C. de Bruin de mid deleeuwse dichter Jacob van Maer- lant onder de titel „een gelovige re volutionair of een revolutionair gelo vige'»". Zijn conclusie Is: „Een revo lutionair was hij derhalve met. zelfs met met de beperking die besloten ligt in de toevoeging van het adjec tief „gelovige" Wel laat De Bruin in een scherpzinnige analyse van de schaarse gegevens over de beroemde (lichter van de Vos Reynaarde zien dat deze bepaald geen blad voor zijn mond nam als het er om ging mis standen onder de geestelijkheid van die tijd te hekelen en dat hij de klachten van zijn woonplaats Brug ge over de geestelijke rechtbanken Prof. dr W. F. Dankbaar van die tijd zelfs in persoon voor de paus te Rome bracht. K M Witteveen schrijft over „Het revolutionaire element in de Vasten avondspelen van Niklaus Manuel". Deze inwoner van Bern heeft onge looflijk geestig de geestelijkheid van zijn tijd aan de kaak gesteld in zijn gedichten Hij baande daardoor mede de weg tot de reformatie van de Zwitserse hoofdstad. Ik kan niet laten het volgende al te schrijven: Oott wirt nit am jungsten tag erlragen. Wer hab zu sank Peters münster tragen; Aber nach den werken der barm- heraikeit. Davon hat uns Christus selber geseit- Da wlrt er fragen. öb man sie hat getan Maar is de reformatie nu opeens een revolutie geworden0 Hebben juist Luther. Calvijn en ook Zwingli in Zürich zich niet met man en macht tegen de revolutie van de Anabap tisten verzet? Jawel, zeggen tegen woordig sommige auteurs, maar hoe zit het dan met het verzetsrecht van Calvijn en de calvinisten in Frank rijk. Nederland. Schotland en ei ders? Ligt in dat recht tot opstand niet de wortel voor wat later revolu tie heet? Betekende de reformatie geen totale breuk met het middel eeuwse establishment? Vooral de Amerikaanse kerkhistoricus Robert M. Kingdon schrijft in die geest. Martelaarschap Enkele bijdragen in de bundel raken deze „hamvraag" en ze doen het boeiend. Ik denk vooral aan het in drukwekkende artikel van J. N. Bakhuizen van den Brink, waarmee de bundel opent. Onder de titel „Twee werelden" behandelt deze au teur daarin het martelaarschap van de eerste christenen, een onderwerp dat in de tegenwoordige kerkhistori sche literatuur niet alle dagen aan de orde komt. „Niets." aldus Bak huizen, „was hun (die eerste chirste- nen) zo vreemd als politieke actie." Hij aarzelt niet scherpe kritiek te oefenen op wat hij noemt het „mo dieuze onderwerp" dat een hervorm de synodale' brief ln 1975 besprak toen deze handelde over de vrijheid van de christen en de rechten van de mens. Die vrijheid van de mens zou volgens deze brief geen innerlijke zaak kunnen zijn. „Ik vraag mij af. waarom niet?," aldus Bakhuizen van den Brink. „Hierin waren de martelaren in Tertullianus' tijd nu juist geoefend en daarom konden ze dat windstille gebied zelfs in de diepten van de kerker vinden." Nee. die eerste christenen hadden geen behoefte aan bloedige revoluties, ze wisten ook de keizers onderworpen aan het regiment van de Kurios Je zus Christus boven. Bakhuizen citeert uit het martyrium van Cyprian us, een van de grote bisschoppen uit de oude kerk: „de gelukzaligste martelaar Cyprianus heeft het lijden ondergaan 14 sep tember onder de keizers Valerianus en Gallienus, maar onder de rege ring van onze Heer Jezus Christus, wien toekomt de eer en de glorie tot in eeuwigheid." Zoiets lees je niet zonder ontroering Een bijdrage als deze is een waarschuwing niet al te gemakkelijk en te modieus met re volutionaire acties om te gaan. Juist tegen de achtergrond van deze bijdrage had ik de kwestie van het verzetsrecht en wat daarmee samen hangt wel regelrecht besproken wil len zien. Maar misschien overvraag ik daarmee de bundel, die immers Open OI12 ILET EN DE TROS Hoe een op zichzelf goede en na tefeN Hi jagen zaak bedorven kan worden geslei toonde het programma Tros-Akti _nr; n E; - van vorige week vrijdag. Het gin| over de Ilet-conferentie in Amsterdam. Dit in Mexico gevestigde instituut voor Transnationale studie houdt zich bezig met het probleem van de r nieuwsvoorziening vanuit en in de p landen van de zg. derde wereld. Al eerder heeft onze krant, ik meen it l®p 1976, bericht over de enorme ,mp woordenstroom die van het Weste k naar het Oosten gaat en over het kleine bijna te verwaarlozen stroompje met informatie uit het Oosten zelf. Vrijwel alle nieuwsgaring en berichtgeving is I handen van de grote Westerse *L nieuwsbureaus Hierdoor blijft he £t Oosten een zwijgende wereld. De bedoeling is dat steeds meer oosterse Journalisten berichten JSCO t is de ituursl werk g. ZO£ sform gaan verzorgen over hun eigen landen. Dit onderwerp werd doo. Tros-aktua ingeleid met een aantj j bijzonder alarmerende openings-stellingen. Wie het hoon kreeg de indruk dat wij aan de ran van de ondergang stonden. Men w bezig de vrijheid van pers te vermoorden en onze democratie o: P zeep te helpen. Wie nieuwsgierig w L welke machten hier dan wel aan h< ckelin werk waren, kwam erachter dat m het had over de Ileta-conferentie, onder meer gesteund door ministe Pronk. Enig bewijs van de s t openings-stellingen werd niet beter verschaft. Wel kreeg daarna een wazige Italiaanse journalist het woord die in bijna discriminerend woorden de journalisten indeden wereld terugwees. Het kwam erop neerdatweons geld beter hier lllSt] konden houden en zij voordat ze ie te vertellen hadden, maar eerst eer moeSten zorgeh dat de toestanden in hun eigen wereld betêr werden. n pro evallt tensl Wat hij daarvan verder zei sloeg nergens op en kwam neer op reactionair gepraat. De kijkers kregen verder geen inlichtingen over de in het begin opgeroepen bedrijgingen Er was maar één zaa die Ilet-conferentie pioest verdach gemaakt worden en minister Proii £c'n zou gefaald hebben. En dat kon blijkbaar. Men schijnt dat nog te slikken ook. Hkra hun 01 slechts „Kanttekeningen" wil geven. Nijenhuis ®n Nauta hebben er zich overigens ^jdelings mee ingela ten De eerste geeft een instructieve kijk op de puriteinse kritiek (reeds in 1572! i met bestrekking tot het Engelse establishment onder konin gin Elisabeth I. „No bishop, no king!," zeiden echter haar theologen en dachten daarmee korte metten te maken met deze kritiek op de supre matie van de koning in de Engelse kerk. En Nauta gaat grondig in op het verzet van de zëventiende-eeuw- se hugenoot Pierre de Moulin tegen de opstandige acties die zijn geloofS- genoten alleen op politieke, niet op religieuze gronden ondernamen. „Het klassieke standpunt der Gere formeerden, op het voetspoor van Calvijn." aldus Nauta (146). Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Klaaswaal. W. Verbi te Waddinxveen; te Sleeuwijk fé van Dorp te Aartswoud en Opnr does; te Krabbendijke (toezj: E.f Teygeler te Katwijk a.d. Rijn;L Heusden: M. C. v.d. Meer te Oostf land. Aangenomen naar Wormerveer: H. M. Pariger. kand. te Bergen (Nf'feCi Bedankt voor Ried: A. Sieders Kootstertille; voor Monster: S. Jong te Ouddorp. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Appingedam H. Haan te Midwolda. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Helpman W Wierei te Berkel en Rodenrijs. Bedankt voor Mariënberg en Rotterdam C S. de Vries te Blokz^1 1 voor Monster: drs D. Deddens Leeuwarden. DOOPS. BROEDERSCHAP Beroepen te St. Anna Parocl Stiens-Oude Blldtzijl: mevr. E v.d. Zee te Haarlemmermeer. j sken i Al blijft dus de vraag naar de ver houding van geloof en revolutie open. de bundel is stellig de moeite van. bestudering, waard Aart de Groot, één van de weimgen die goed thuis is in de kerkgeschiedenis van onze Franse tijd bespreekt de moei ten. van de gereformeerde kerk met de Bataafse republiek over haar goederen en Otto J. de Jong haalt de kritiek van A. J. Th. Jonker op de houding van de christenen rond 1900 tegenover de sociale problemen naar voren. Gaat het wel op te zeg gen. vroeg ik mij al, dat Kuypers kring bij hdt eerste christelijk soci aal congres in 1891 beperkt bleef tot degenen „die politiek, kerkelijk en pedagogisch zijn inzichten deel- ten?" (195). Van Gheel Gildemeester deed ook mee en dat was in Den Haag bepaald geen dolerende figuur. Al met al: de schrijvers in de bunde) zijn terecht dankbaar met Dank baar. Het boek stelt een levend the ma centraal en is een fijn cadeau voor de voorzitter van het Kerkhis torisch Gezelschap. Ton Bolland, de uitgever, zal er eer mee inleggen Dr. R. H. Bremmer, vrijgemaakte gereformeerd predikant te Enschede, bespreekt: „Geloof en revolutie", een bundel kerkhistorische kanttekenin gen bij een actueel vraagstuk, aange boden aan prof. dr. W. F. Dankbaar op diens zeventigste verjaardag. Uitg. Ton Bolland, Amsterdam, 324 pag. prijs 39,50. Ds. L. Kleisen Op tachtigjarige leeftijd is ovel, den ds. L. Kleisen. christelijk g formeerd emerituspredikant Utrecht. Na gestaan te hebben (v: 1 af 1931) in Vlissingen en in Boskt en zes jaar legerpredikant te z geweest, was ds Kleisen van 1954 1967 schipperspredikant. Pater D. A. Linneban er i i Na een zeer langdurige ziekte isps e Nijmegen overleden pater D A. I nebank (80). Hij werd vooral bekt als hoofd van het apostolaat van rozenkrans. Onder het motto „V vrede, welvaart en wereldverbi rac» ring" bracht hij in de Jaren vij tienduizenden gezinnen terug het rozenkransgebed. AO-boekje 1678: Lucht als i door S. Rozendaal. Uitg. Stiel IVIO, Lelystad. 20 blz - 1.75. Uw hond onder appèl, gehoorzal heidsoefeningen als sport voor en hond. geschreven door J. Hol Uitg. Hollandia, Baarn, 184 19.75.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 2