Landbouwexport naar Duitsland stagneert Stakers geen anonieme wezens RSV en VMF samen in energie Werktijdverkorting bij spuitbussenfabriek Spanningen tussen VFW en Fokker groeien Van der Stee houdt melkheffing in oog In sommige sectoren somber perspectief Afnemers voorzichtig met orders Hoger Philips- personeel bereid Duitse tak gaat zelf vliegtuigen verkopen Plan tot bezetting octrooi instituut Conferentie over schulden derde wereld uitgesteld FNV vraagt aandacht voor Zuid-Limburg Weer prijzenstunt bij supermarkt Edah Bonden praten met Lubbers over VMF WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Van een onzer verslaggevers KEULEN „Met de Duitse agrarische import is iets aan de hand en Nederland kan daarvan in sommige sectoren een blijvende negatieve neerslag ondervinden". Dat zei de Nederlandse 30 landbouwattaché in Bonn, ir L. Hertog, op de ANUGA, de tweejaarlijkse internationale beurs voor voedings- en genotmiddelen in Keulen. Boven de omvangrijke stroom le vensmiddelen en landbouwproduk- ten, vloeiend van Nederland naar de Bondsrepubliek, scheen jarenlang de zon. Ieder jaar was die stroom weer groter dan het voorafgaande Jaar en geleidelijk aan was de agrari sche export naar West-Duitsland een van de grootste steunpilaren van Dnze uitvoer geworden. In cijfers: Jinnen de 90 miljard gulden, die onze uitvoer vorig jaar in totaal op- jracht. was die van voedings- en jenotmiddelen. inclusief sierteelt- irodukten, goed voor ruim 9 niljard 93 82 323 76 367 35 827 5 102 9c 95 (x 94 00 95 SC i IDaling De eerste vijf maanden van 1977 lonen echter aan dat dit zonnige jeeld verduisterd wordt door enige wolkenvelden. Daarbij wil ir Hertog ïog niet al te zwaar tillen aan het feit lat de landbouw-exportcijfers over lie periode wat gedaald zijn: met 3.7 procent volgens Duitse cijfers en net 3.4 procent volgens Nederlandse jegevens. Er waren nl enkele inci- noi c lentele nadelige factoren. De uit roer van slachtvarkens en veïs var- 16Jg censvlees stagneerde enige tijd door 237 00 le varkenspest en verder viel dit fff so voorJaar de export van melkpoeder 8 408 co «lts geheel weg. Echte uitvoer is die 554.00 nelkpoeder echter niet. Door het 22300 nBbjP60 va" de Europese Commis- iie op een minimumprijs worden voorraden doorgeschoven van het 9554 ;ne EG-land naar het andere. o®r Afgezien van deze incidentele zaken en de daardoor wat ongunstig uitge vallen cijfers blijft evenwel het feit dat er voor het eerst sinds zeer vele jaren geen groei meer zit in de Duit se agrarische import uit Nederland. Het is niet onmogelijk dat dit een ongunstig voorteken is van de toe komstige ontwikkeling, meent ir. Hertog. Daarvoor zijn een aantal redenen op te noemen. In de eerste plaats stag neert de bevolkingsgroei sterk in de Bondsrepubliek. Kinderarme gezin nen mogen dan wat meer ruimte hebben voor leuke dingen als verre reizen, het aantal te voeden monden stijgt nauwelijks en daarvan is de agrarische uitvoer voor een groot deel afhankelijk. Een tweede factor is de geringere toeneming van de welvaart in zover re die althans niet door de factor kinderen wordt gecompenseerd. Als de inkomensontwikkeling tegen valt. gaan de mensen vaak bezuini gen op luxe eten. Weer een andere factor is de trend naar gezond eten. Zo neemt de boterconsumptie per hoofd van de bevolking jaarlijks met een kilo af (tot verdriet van de Nederlandse leveranciers, die dit terdege merken) waargenover geen toeneming staat van het margarine- verbruik. Prijspeil De rij ongunstige tekenen wordt af gesloten door a) het Nederlandse prijspeil, b) de toegenomen agrari sche activiteit van de Duitsers zelf en c) de stijgende import uit verder weg liggende landen. Dat laatste illustreren de EG-cijfers over het eerste halfjaar. Namen de EG-lid- staten in de eerste zes maanden van 1976 51 procent van de Duitse agra rische invoer voor hun rekening, in dezelfde periode van dit jaar lever den zij slechts 46 procent. Tomaten en komkommers zijn voorbeelden van verloren gegaan terrein ten gun ste van warmere streken in dit geval 104 a 102 70 i 95 80 31901 34 10, 36 zof 104 40 VEENENDAAL De directie van de spuitbussenfabriek Boxal in Veenendaal heeft wegens afzetproblemen voor 180 personeels- UUjleden werktijdverkorting aangevraagd. Volgens de directeur H. Msjvan de Meent willen de afnemers voorzichtig aan doen omdat het gebruik van spuitbussen nogal in opspraak is. 104 21 10221 102 bc 112 5c 96 00 103 70 N oteerd 10200 100 90 100 00 102 30 respectievelijk de Canarische eilan den en Griekenland. De veranderde trend komt, wat Ne derland betreft, duidelijk tot uiting in de Duitse import van slachtvee, vlees en vleeswaren. De varkenspest speelde tijdelijk een kleine rol. dat neemt toch niet weg dat onze export over de periode januari-mei daalde van 296.000 tot 268.000 ton. Als we daar tegenover zien dat de Duitse export in hetzelfde tijdvak vrijwel verdubbelde van 66.000 tot 126.000 ton, dan lijkt aldus ir. Hertog de conclusie gerechtvaardigd dat hier sprake is van een structurele wijziging. Kaas Gelukkig voor onze boeren zijn er ook nog gunstige geluiden. Welis waar onderging de Duitse kaasin- voer in hét eerste kwartaal een zeer lichte daling, het Nederlandse aan deel steeg van 51 tot 54 procent. De Duitser eet per jaar 2 kilo Neder landse kaas. De gunstige ontwikke ling heeft zich ook in april en mei voortgezet. Perspectieven heeft ook nog altidj de sierteeltsector, waaruit de Duit sers in 1976 voor ruim een miljard gulden in Nederland aankochten. Bolbloemen liepen iets terug, bollen iets vooruit piaar een uitgesproken groeiartikel is de potplant, al zijn de cijfers absoluut gezien nog niet zo groot. De Vereniging Nederlandse bloemisterij richt op het ogenblik vooral haar aandacht op de Duitse supermarkten waar de bosjes bloe men kant en klaar in meeneemver- pakking klaar staan „Bloemen ko pen in de supermarkt is een impuls handeling, stelde een vertegenwoor diger van de vereniging. „In de gele- genheidsmarkt voor bloemen (ver jaardagen. jubilea) zit geen groei, in de impulsmarkt wel," vandaar die supermarkten." Landeninzending Op de ANUGA valt aanzienlijk meer dan bij andere jaarbeurzen de na druk op landeninzendingen. Bedrij ven blijken dat meer op prijs te stellen dan een thematische inde ling waar alle visconservenfabrie- ken van de wereld in een hoek te vinden zijn of alle pluimveeleveran ciers. De meeste Nederlandse bedrij ven hebben de voorkeur gegeven aan de collectieve Nederlandse stand. Op de ANUGA in Keulen, de jaarbeurs voor voedings- en genotmiddelen, worden de produkten vaak op smaak getest. ROTTERDAM/AMSTERDAM Rij n-Schelde-Verolme Machinefabrieken en Scheepswerven (RSV) en de Verenigde Machinefabrieken-Stork (VMF-Stork) willen samenwerken op het gebied van de vervaardiging, ontwikkeling en verkoop van systemen, componenten en diensten voor de energievoorziening. Of de eerste, oriënterende gesprek- ken tot defintiieve samenwerking zullen leiden, kan nu nog niet wor den overzien, aldus een mededeling van de twee raden van bestuur. Met het ministerie van economische zaken wordt overleg gepleegd. Te vens is een gesprek voorzien met de Samenwerkende Electriciteits Pro- duktiebedrijven (SEP). De bespre kingen met economische zaken en de SEP hebben betrekking op de te vewachten orders op het gebied van de energievoorzieningen in Neder land en op exportkredietfaciliteiten voor projecten in het buitenland. Bij TRANSAVIA moeten 35 tot 50 arbeidsplaatsen verdwijnen, omdat de luchtvaartmaatschappij gedwon gen is volgend jaar herfst een Boeing 707 uit het verkeer te nemen. Volgens de Rijks Luchtvaart Dienst maakt dit toestel, gemeten naar in ternationale normen, te veel lawaai. Het vliegtuig geluidsarmer maken betekent een investering van onge- Zoals bekend wordt in de spuitbus fluorkoolwaterstof gebruikt als drijf- gas. Gebleken is dat bij massaal ge bruik van spuitbussen deze stof zou kunnen leiden tot verdunning van de ozonlaag in de stratosfeer. De ozon laag filtert het grootste gedeelte van de (bruinmakende) ultraviolette straling uit het zonlicht. Volgens directeur Van de Meent wordt binnen EG-verband gestreefd naar een norm voor spuitbussen, hetgeen onder meer een veranderde busmaat met zich mee zal brengen. Bovendien zal in de toekomst een waarschuwende tekst op de spuit bussen worden gedrukt. De afne mers van spuitbussen (bij Boxal cos metische concerns) zouden nu een afwachtende houding innemen zo lang de normalisatie nog geen feit is. De directie van Boxal (onderdeel van het Zwitserse concern Alusuisse) verwacht met een werktijdverkor ting van zes weken te kunnen vol staan. Bij het bedrijf werken in to taal 250 man. Deze bedrijven proberen overigens tot HlStlffinff niet alleen de Duitse markt te be- o b veer 4 miljoen gulden, wat Transa- via te veel vindt. De vermindering van het aantal arbeidsplaatsen, vooral in de vrachtsector, zal tot stand worden gebracht via natuur lijk verloop of interne overplaatsing. Transavia. een volledige dochteron derneming van KNSM. verwacht dit jaar „enig verlies" (verlies in 1976: 1.5 miljoen). In 1978 wordt op een bescheiden winst gerekend. BOLS Het geconsolideerde be drijfsresultaat is in het eerste half jaar van 1977 gestegen van 3,76 min tot 15,26 min en de winst voor belastingen en voor buitengewone baten en lasten van 3,26 min tot 12,17 min. In de cijfers over het eerste halfjaar van 1977 zijn voor de eerste maal de resultaten van de eerder dit jaar overgenomen Zwitsers-Italiaanse Cynar-groep verwerkt. De omzet steeg mede als gevolg van het opnemen van de omzetten van Cynar, met ca. 35 procent. De raad van bestuur deelde mee dat de winst per aandeel, over 1977 ho ger zal zijn dan over 1976. Door de overneming van Cynar is het ge plaatste gewone aandelenkapitaal- ,van 28.44 min op 35.08 min ge bracht. De omzet van ENNIA is in het eerste halfjaar 1977 toegenomen tot 910.4 min. een stijging met 13 pro cent. De totale nettowinst steeg met 21 pet van 15,3 min tot 18,5 min. De Raad van Bestuur handhaaft zijn eerder uitgesproken verwachting dat voor het lopende boekjaar op een verdere groei van de winst per aandeel mag worden gerekend. Er wordt een interimdividend van 2,75 per aandeel (v.J. 2,25) be schikbaar gesteld. AMAS, waarin de Britse Bowater een belang heeft van 71 procent, wil haar uitstaande aandelenkapitaal met 60 procent verminderen van 9,2 min tot 3.7 min. waardoor de nominale waarde van elk uitstaand aandeel wordt verlaagd van 10 tot 4. respectievelijk van 10.000 tot 4.000. van 1.000 tot 400 en van 100 tot 40. Deze verlaging heeft geen reële invloed op het eigen ver mogen van Amas, zo heeft het be stuur bekendgemaakt. Dit voorstel wordt gedaan om een betaling van het dividend mogelijk te maken. werken. In sommige gevallen is men zeis meer geïnteresseerd in de ande re landen. Gezien het bezoek uit alle delen van de wereld is het karakter van de beurs dan ook meer interna tionaal dan Duits. Daar kunnen enkele fabrikanten van Nederlandse „uitheemse" pro dukten van meepraten. Een produ cent van loempia's trok voor dit eigenlijk on-Nederlandse, maar bui ten onze grenzen vrijwel onbekende produkt, veel belangstelling. Dat- 1 I 111 1 j 1 >«i uciaugoii-iuiig. Mav kruiden. Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL Met het besluit van de Vereinigte Flugtechnische Werke (VFW) in Bremen om de verkoop van het tweemotorige straalvliegtuig, de VFW-614, zelf ter hand te nemen, zijn de spanningen tussen VFW en de Nederlandse partner Fokker toegenomen. 1 boo Tot dusverre was de verkoop van de FokkerVFW-vliegtuigen, de F-27 "950] (Friendship), de F-28 (Fellowship) èn de VFW-614 geconcentreerd bij de verkooporganisatie Fokker'VFW In ternational. die op Schiphol is geves tigd Al enige tijd bestaat bij de Duitse partners ontevredenheid over de inspanning die het in Nederland gevestigde bedrijf zich getroost bij de verkoop van de in Duitsland ge produceerde VFW-614. Om aan de Duitse bezwaren tegemoet te ko men. zal de Duitse inbreng in de Nederlandse verkooporganisatie worden vergroot, zo deelde een woordvoerder van Fokker op Schip hol mee. Wrevel Van Nederlandse kant bestaat wre vel. dat door het Westduitse ministe rie van economische zaken een on derzoek wordt gedaan naar de moge lijkheden van verdere bundeling van de nationale vliegtuigindustrie. Ge dacht wordt aan een nauwe samen werking tussen VFW en Messer- schmitt. Bölkow en Blöhm (MBBi. In dat onderzoek is Fokker, nauw ver bonden met VFW. niet geraad pleegd Bij VFW in Bremen gaan de zaken al geruime tijd slecht. De VFW-614 is geen verkoopsucces zoals de Friendships en de Fellowships (maar 19 toestellen zijn tot nu toe ver kocht». terwijl ook de overige activi teiten weinig werk opleveren. Onge veer 2 000 werknemers werken daar om korter De situatie is thans zo verslechterd, dat de lonen van de VFW-werknemers maar voor korte tijd gegarandeerd zijn. Ook bij Fokker stagneert de stroom van opdrachten enigszins in vergelij king tot een aantal jaren geleden. Volgens de woordvoerder zijn er in tussen wel weer nieuwe opdrachten afgesloten voor de Fellowship, maar zijn de bestellingen op verzoek van de buitenlandse opdrachtgevers nog niet bekend gemaakt. Van onze soc.-economische redactie EINDHOVEN - Het hoger perso neel van Philips is bereid de komen de jaren een deel van de inkomens verbetering in te leveren om bij te dragen aan het herstel van de econo mie ln Nederland. Hieraan wordt wel de voorwaarde verbonden, dat óók andere groepen werknemers als mede de vrije beroepen hiertoe be reid moeten zijn. Dit blijkt uit de uitslag van de on langs door de federatie hoger Phi- lips-personeel gehouden enquête. Bovendien vindt het hoger perso neel. dat de inlevering gekoppeld dient te zijn aan het stellen van voorwaarden aan de werkgevers en in nog sterkere mate aan het stellen van voorwaarden aan de overheid. Er is geen voorkeur uitgesproken voor de inlevering van een deel van de prijscompensatie dan wel van een deel van een loonsverhoging. De geënquêteerden vroegen van de werkgevers o.a. bevordering van de werkgelegenheid door investeringen (33 procent). prijsbeheereingOS pro cent) en meer invloed op het be- drljfsgebeuren (7 procent) Van de overheid verlangt het hoger Philips- personeel: overheidsuitgaven op de nullijn door o.a. de salarissen van de ambtenaren op het niveau van het bedrijfsleven te brengen (15 pro cent). verlaging van de belasting en de premiedruk door o.a. betere con- trole op sociale uitkeringen (30 pro- op"een"algemenYvergadering en het cent) Tien procent wil geen verdere gebouw achter de voorstellen van de nivellering, bond. DEN HAAG Het 700 man tellend personeel van het Internationaal oc trooi instituut (IIB) in Rijswijk, gaat vandaag het kantoorgebouw bezet ten. Zij willen hiermee protesteren tegen een wat wordt genoemd „een zijdige wijziging van hun arbeids voorwaarden". Tevens eist het per soneel dat het interim comité van de Europese octrooiraad „onmiddel lijk" over deze zaak gaat onderhan delen. Wat de eisen precies inhou den viel dinsdagavond niet te ach terhalen. Tot de actie is besloten, nadat het bestuur van de interne bond hier over een voorstel aan het personeel had gedaan. Dinsdagmiddag schaarden de 700 zich na stemming BRUSSEL (ANP) Nederland gaat prompt om een speciale bijeenkomst van de Europese Landbouwraad vragen als mocht blijken, dat na 16 september in een of meer EG- landen geen speciale heffing op melk is ingevoerd. Minister van der Stee (Land bouw heeft dit gisteren gezegd in Brussel in antwoord op vragen). Op 26 april van dit jaar beslo ten de ministers van Land bouw op voorstel van de Euro pese Commissie, per 16 sep tember een ..medeverantwoor delijkheidsheffing" van 1.5 pet. op de melk te leggen. Die maatregel, deel uitmakend van het jaarlijks landbouw- prijzenbesluit van de EG. moet ertoe bijdragen de grote zuivel- overschotten in Europa tot normaler proporties terug te brengen. Van Europees landbouwcom missaris Gundelach. heeft Van der Stee overigens desge vraagd gisteren bevestigd ge kregen. dat alle negen EG-lan den op 16 september de specia le melkheffing zullen instellen Doorgaan Vooralsnog denkt minister Van der Stee er niet aan de (ook in Nederland) betwiste heffing achterwege te laten. Ik ben niet van plan op de in de Landbouwraad genomen be sluiten terug te komen Dat kan slechts als er zich geheel nieuwe feiten voordoen, aldus Van der Stee. De Nederlandse minister heeft begrip voor de onrust bij het Nederlandse bedrijfsleven In zake de onzekerheid die nog bestaat over de bestemming van de opbrengst van de hef fing. De Europese Commissie („dagelijks bestuur" van de EG) heeft al vele maanden de tijd gehad om daar over te praten. Dat er nog weinig defi nitiefs uit de bus gekomen is noemde Van der Stee „niet zo fraai." De minister verzet zich overigens tegen het denkbeeld, dat de opbrengst van de hef fing „in eigen land zou moeten blijven" Dat zou een misken ning van de Europese land bouwmarkt betekenen, zo zei hij Tro uw/KwartetP^^_RHS_^7 GENeVE De conferentie over het probleem van de steeds groter wor dende buitenlandse schulden van ontwikkelingslanden is opnieuw uit gesteld. Zij zal worden gehouden van 6 tot 10 maart, volgend jaar. zo is in Genêve vernomen. De bijeen komst. waartoe het initiatief is ge nomen door de conferentie voor Handel en Ontwikkeling van de Ver enigde Naties (UNCTAD), zou oor spronkelijk worden gehouden in maart dit jaar Er werd echter tot uitstel besloten omdat men eerst het resultaat van de Noord-Zuid- dtaloog wilde afwachten Daarna is de conferentie nog een keer uitgesteld omdat arme en rijke landen het niet eens konden worden over de vraag hoe het probleem moest worden aangepakt Voordat de eigenlijke conferentie in maart 1978 begint zullen er nog twee voor bereidende bijeenkomsten worden gehouden. Volgens schattingen van de UNC TAD zullen de schulden van ontwik kelingslanden. die geen olie hebben, eind volgend jaar 253 miljard dollar bedragen. Op een vergadering van het bestuur van de UNCTAD verle den week hebben vertegenwoordi gers van de derde wereld gezegd dat ontwikkelingshulp aan de minst ontwikkelde landen de vorm van schenkingen zou moeten hebben De andere arme landen zouden le ningen op gemakkelijke voorwaar den moeten krijgen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Limburgse bestuur ders van de Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV) hebben giste ren in Den Haag aandacht gevraagd voor de grote werkloosheid in Lim burg. met name in de oostelijke mijnstreek. Het werkloosheidscijfer Is er tweemaal zo hoog als het lande lijk gemiddelde. De FNV-bestuur- ders hebben gisteren een „witboek* over de zorgwekkende situatie aan geboden aan de fractievoorzitters die bij de kabinetsformatie betrok ken zijn: Van Thijn (PvdA), Van Agt (CDA) en Terlouw (D'66). Het „witboek" bevat een soort re geerakkoord. dat uitgevoerd moet worden om de werkgelegenheidssi tuatie ln Limburg te verbeteren. Er wordt gesproken over een uitbrei ding van werkgelegenheidspro gramma's, het aantrekken van be drijven voor de allerzwakste gebie den en het benoemen van een speci ale bewindsman, die zich in het nieuwe kabinet zal bezighouden met het regionaal economisch beleid In het witboek worden de politici via krantenknipsels en correspondentie herinnerd aan uitspraken en belof ten aan het adres van Zuid-Lim burg. Ook bevat het boek de lijst met eisen, die de FNV-Limburg in mei tijdens de verkiezingscam pagnes in de publiciteit heeft ge bracht. HELMOND De supermarktenor ganisatie Edah (onderdeel van Vroom Dreesmann gaat met in gang van vandaag de prijzen van 250 artikelen verlagen met gemiddeld 10 procent. In totaal heeft Edah een assortiment van ca. 1000 artikelen Volgens het levensmiddelenconcern zijn er onder de 250 artikelen echter verschillende veel gebruikte zodat het effect veel groter is dan een kwart van het assortiment zou doen vermoeden De levensmiddelengroep stelt dat prijsverlagingen van een aanta. grondstoffen het mogelijk maakt de prijs te verlagen Een eerdere actie van Edah. die op 2 Januari begon, veroorzaakte destijds een oorlogje onder de grootwinkel bedrijven De een na de ander kwam toen ook met prijsverlagingen Vol gens de consumentenorganisaties hebben de grote kruideniers de prij zen echter allemaal weer verhoogd Van onze soc.-economische redactie AMSTERDAM In de vroege och tend van zeven februari 1977 beten ruim achtduizend man in de schrale maandagochtendkou het spits af van een arbeidsconflict, dat het land drie weken lang in zijn greep zou houden. Het „nee" van de werkgevers tegen de prijscompensatie, tegen de om zetting van winst in werk, tegen de twee procent loonsverhoging en te gen de controle op investeringen heeft de vakbondsgelederen geslo ten en wat niemand bij de steeds dieper wordende economische inzin king had verwacht, gebeurt: de Ne derlandse werknemer geeft massaal gehoor aan de stakingsoproepen Er wordt zelfs gestaakt bij bedrijven waar openlijke arbeidsconflicten tot de zeldzaamheden behoren Nu. zeven maanden later, heeft FNV-medewerker Henne Pauli de zaken nog eens op een rij gezet: „De FNV gaat niet opzij. Hoe de vakbe weging de grote staking van '77 won." zo luidt de titel van het boek. dat FNV-vooreltter Wim Kok gister avond aan een groep ex-stakers in Tiel overhandigde. Het is, zoals de achterkaft zegt „een boek voor stakers", dat ln de eerste plaats verantwoording aflegt aan al die mensen, die door hun persoonlij ke inzet de acties in februari tot een succes hebben gemaakt. Kok zegt daarover dat het altijd moeilijk is om vanuit de top van een massa organisatie, zoals de FNV. vormen te vinden voor meer persoonlijke relaties naar de mensen Ieders per soonlijke inzet blijft anoniem. „Maar", zegt Kok, „we hebben ons zowel bij de voorbereidingen als tij dens de acties voortdurend voor ogen gehouden, dat we niet met legers hebben te doen van anonieme wezens, maar met mensen." Ook Henne Pauli heeft geprobeerd zijn stakingsverslag iets van een „document humain" mee te geven Er komen veel mensen in voor en de nadruk ligt bepaald niet op theoreti sche hoogstandjes over de effecten van de prijscompensatie. Tezamen met de foto's, gedichten, pamfletten en tekeningen geeft hij een levendig beeld van de verschillende kanten van de stakingsacties. Sleutelfiguren zijn minister Boers- ma. FNV-voorzltter Kok en werkge versvoorzitter Van Veen. Maar we lezen ook hoe Den Uyl Kok op de huid zat en hoe de toppen van rege ring. vakbeweging en werkgevers in „De nacht van Franeker" koorts achtig zochten naar de oplossing voor de muurvast geraakte haven staking. In een korte nabeschouwing wordt opgemerkt, dat de echte winst van deze stakingsacties ligt in het herbo ren zelfvertrouwen van de vakbewe ging. „Dat was aangevreten door bet wapengekletter van de onderne mers, de economische problemen en het keurslijf van de loonmaatre gelen." In deze zin wordt het boek plotse ling weer zeer actueel. Kok heeft deze week de werkgevers ..sabelge- kletter en klaroengeschal" verwe ten. De economische vooruitzichten zijn somber en de problemen ron dom de prijscompensatie zijn aller minst opgelost Wat dat betreft had de titel misschien beter kunnen lui den: „Hoe de vakbeweging de eerste ronde in het conflict om de prijs compensatie won ..De FNV gaat niet opiij" door Henne Pauli. Uiig. FNV, Posbus 8456 te Amsterdam 207 bli. Prijs 19,50. UTRECHT De industriebonden zullen maandag 19 september op uitnodiging van minister Lubbers van economische zaken ln Den Haag praten over VMF-8tork. De bonden hebben op een dergelijk gesprek aangedrongen, omdat zij menen niet voldoende op de hoogte te lijn van de laatste ontwikkelin gen rondom het bedrijf. De bespre king zal gaan over de afwikkeling van de SPPM en de VMF-gisteriJ ln Hengelo, aldus Jan 8chermer van de Industriebond NVV Men zal ook spreken over de mogelijke steunver lening van honderd miljoen gulden, die door het ministerie aan VMF is toegezegd in het kader van de ont wikkeling van een nieuwe diesel motor. Ook staat op de agenda de mogelij ke samenwerking tussen VMF. Rijn- Schelde-Verolme en de Hollandse Betongroep in de apparatenbouw (geïntegreerde jobbing). Marktberichten VEEMARKT GRONINGEN - Aanvoer totaal 3528. runderen 760 graskalveren «O nuchtere kalveren 4S0, schapen 924. varkens 508 biggen 10. bokken en feilen 55. I paard Prijzen <10 gwstekoeien 700 1450. slachtvee extra kwal per kg 6.70-1.00. le kwal 8 45-0.70 2e kwal 5.85 35 ïe kwal 5 350.73 stieren per kg S.7S-7 20 worstkoeien per kg 4.75-5.75 graskalveren Son 1100. nuchtere kalveren 30-50. nuchtere kalve ren voor fok en mesterij 200-500. weidelamme ren 00-160 slacltUairuneren 160 210. weldescha pen 135185, enterachapen 150-225 siachUcha pen 100-200. zouter per kg 2.60 en zeugen per kg VEEMARKT PURMEREND - Aangevoerd 408 runderen, waaronder 143 vette koeien 170 telde boelen. 80 melk- en kalikoeten 70 pinken. 33 stieren Verder 6 gratkalveren. 354 nuchtere kalveren 3023 schapen en lammeren. 151 bok ken en geiten 4 paarden en 17 pon nies totale aanvoer 4053 stuks Prijzen nn g jldensi vette koeien 5 50-6.80 geide koeien 1150 1735 melk en kalfkoeien 1650-2300. puiken 1025-1450 me ren 5J0-7.10. graskalveren 570-5.00 nuchtere kalveren 155505 vette schapen 170-215 weide schapen 14(5185. vette lammeren 170-230 ruig lammeren 165225. bokken en geiten 15110 ponmes 100-750 VEEMARKT LEIDEN - Aanvoer totaal 1206 weekaanvoer 5447. ilaehtrunderen 291 ge bruiksvee 500 graskalvrren 53 nuch'ere kalve ren 1096 ponmes 40 varkena 276 schapen en lammeren 671 bokken en geiten 270 Prijzen itn guldens per Kgi stieren le kwal 7,40-7 80. 2e kwal 6 90 7.20 vaarzen le kwal 7.25 7 90 2e kwal 6 30-7 13 koelen le kwal «757 75 2e kwal 6 10-6 60 3e kwal 580 6 00 worstkoeien 4.60 5 90 nuchtere slarhtkalveren 1252 00 ilachUeugen 208 278 Prijzen -in gulden» per tUiki melk en kallkorien 17752775. vare koei en 1100 2250 graskalveren 5751025 nuchtere kalveren yoor fok en mesterij roodbont 380-535, zwartbont 200-475 schapen 180-220 lammeren 180-230. ponmes 275^15. geiten 20-85

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 17