illeström met Fom Lund omhoog K mV:!?^ F - Hypnose op de Spelen Nivellering houdt Mühren bij Twente Bananeschü op straat? Nygaard en Ziegler in Deense selectie W iet alleen prof voor het geld' f5 ;fei aramma iderlecht wint rw-t - Hl Geïntegreerd onderdeel van Russische training Toch begrip voor nieuwe loonpolitiek Leeuwenhoek opnieuw chef de mission Joop Zoetemelk tweede in Spanje Schaatsbaan milieu-gevaarlijk Voor duel tegen Polen Royal Nederland - RH NSDAG 14 SEPTEMBER 1977 SPORT Trouw/Kwartet 11 f Matty Verkamman *0 Voor het geld hoeft Tom Lund niet naar het buitenland. De populairste voetballer van rwegen heeft middels een florerend restaurant en het bezit van enkele flatgebouwen in de pe hoofdstad, zijn schaapjes allang op het droge. Hoe warm de belangstelling van gerenom- pde clubs als Bayern München, Hamburger SV en Ajax ook was, Lund bleef altijd weer zijn Ijtjes spelen in Lilleström SK; tot voor kort een onbeduidend clubje in de derde divisie, maar fe riante inbreng van een sponsor inmiddels tot alleenheerser in de hoogste klasse uitgegroeid. tröm, dat binnenkort de van tot oktober lopende competitie wijfeld weer als kampioen gaat ten. debuteert vanavond tegen in het Europa Cup-voetbal. Lund derhalve toch een kennis- ag met de Amsterdamse vereni- Vier jaar geleden wilde de toen- e elite-club Lund maar wat inlijven. Hoewel het geld ook al niet het belangrijkste argu- voor de linksgeoriënteerde lller voor een vertrek naar het inland vormde, knapte Lund op de financiële (on)mogelijk- bij Ajax af. Jaap van Praag de toen 23-jarige Lund voor, et toch vooral een eer was om et grote Ajax onder contract te En daar was de persoon in tie het toch maar ten dele mee Hij wil over die affaire niet al te Ivoerig meer uitweiden, stelt ts: „In het algemeen heb ik professional, louter voor het willen worden. Dus ook toen lat niet zo belangrijk. Ik verdien ten slotte genoeg om er goed e kunnen leven. Maar toch wil- het topvoetbal wel eens mee- n. Gewoon om te kijken hoe i het zou kunnen brengen. Ajax na de interland Noorwegen-Ne- nd in 1973 (voor de WK en via seer laat doelpunt van Barry ïoff ternauwernood door Oran- iet 1-2 gewonnen, red.) contact nij op. Ik was dus al internatio- nmiddels heeft hij 32 interlands ijn naam), maar uiteindelijk ik de overgang van een Noorse ■klasser naar een topclub als toch te groot. De belangstelling Bayern en Hamburg ontstond Lilleström ontwikkelde zich echter al zo goed, dat ik het e vond om die club te verlaten. ;b Bayern voorgesteld om één ds prof te spelen, maar daar tomen niets voor." lund, internationaal begeerd endoor Ajax' oefenmeester To- lav ivic omschreven als een rtreffelijk voetballer die in elke Dc door een enkelblessure uit geschakelde doelman Piet Schrijvers is ondanks de gips- klomp om zijn voet toch met Ajax mee naar Oslo gereisd. Om de ploeg en zijn bekriti seerde vervanger Rob Tervoort het nodige vertrouwen bij te brengen. Het was gisteren ook Schrijvers die de training van Tervoort (links) en reserve Dc Jager voor zijn rekening nam. Piet Schrijvers hoopt vrijdag de training zelf te hervatten, hoewel zijn enkel nog tot half oktober in het gips blijft. Over de kritiek op Tervoort zegt hij: „Niet helemaal reëel. Hij is zo maar voor de leeuwen gegooid en speelde in een ploeg die hele maal niet draaide." CDS KAM PIOENEN Miia Nicosia-Juventus Turijn kuopio-FC Brugge Ic-Jeunesse d'Esch e Ster Belgrado-Sligo Rovers )mo Boekarest-Atl. de Madrid iström SK-Ajax Is Boedapest-Borussia MG Basel-Wacker Innsbruck jizonspor -B 1903 Kopenhagen (la Praag-FC Nantes |ki Sp. Sofia-Slask Wroclaw liana La Valetta-Panathinaikos fica-Torpedo Moskou »r Reykjavik-Glentoran Belfast ftmo Dresden-Halmstadt BK Ierwinnaars gow Rangers-FC Twente Ïtienne-Manchester United imotiv Sofia-Anderlecht £öln-FC Porto iburger SV-Raipas Lahti luk Split-Dundalk I Betis-AC Milan raine-Lokomotiv Leipzig jes Niederkorn-Vejle BK npiakos Nicosia-Unlv. Craiova Dn Bergen-IF Akranes jktas-Diogyör Valetta-Dinamo Moskou Cliff City-Austria Wien pmotiv Kosice-osters Vöxjö fc Saloniki-Zaglebie Sosnowiec A CUP Dimitrov-Ferencvaros entina-Schalke 04 id Wien-Inter Bratislava ette Genève-Athletic Bilbao ia-Sporting Lissabon emians Dubl.-Newcastle United I7-Red Boys vista Porto-Lazio Roma Palmas-Sloboda Tuzla i. Frankf.-Sliema Wanderers )n Villa-Fenerbahce amo Kiev-Eintr. Braunschweig dee United-KB Kopenhagen nik Zabzre-Haka Valeakosken Lens-Malmö ern München-Mjöndallen D Molenbeek-Aberdeen öchester City-Widzew Lodz m Kopenhagen-Grasshoppers navon Belfast-PSV a Opole-Magdeburg dskrona-Ipswich Town rt Kristiansand-Frem Reykjavik Zürich-CSKA Sofia Ino-Apoel Nicosia ndard Luik-Slavia Praag i Linz-Ujpest Dosza Zeiss Jena-Altay Izmir ir Milaan-Dinamo Tiflis mp. Piraeus-Dinamo Zagreb Barcelona-Steaua Boekarest Tirgu Mures-AEK Athene TA Voor het toernooi om de jpa Cup voor bekerwinnaars ït Anderlecht gisteravond de eer wedstrijd tegen het Bulgaarse ömotiv Sofia met 1-6 gewonnen, de rust stond de Belgische ploeg let 0-4 voor Vander Eist scoorde waarvan één strafschop; Nielsen 'an Pokke namen de andere doel- 'ten voor hun rekening. Kolov irde kort na de wisseling voor omotiv tegen. y rf. A* Europese topclub zou slagen", blijft dus voor altijd in Noorwegen. Een land, waar hij (in sportieve zin) trou wens ook best zijn ei kwijt kan. Lund: „De Noorse bond heeft on langs een voorstel tot invoering van het profvoetbal afgewezen, maar binnen twee, hooguit drie jaar zal er hier toch echt betaald voetbal zijn. Dat zou de verdere ontwikkeling na tuurlijk alleen maar ten goede ko men. Nu zijn we nog amateurs, die in een auto van de sponsor (de autogi gant Honda) rijden en ook premies voor gewonnen wedstrijden krijgen betaald. Het semi-profvoetbal is ze ker haalbaar voor Noorwegen. Lille ström trekt gemiddeld zo'n 10.000 toeschouwers en Brann zelfs 15.000. De belangstelling voor de wedstrijd tegen Ajax is ook bijzonder groot. Het Ullevall-stadion zal bij goed weer met 24.000 toeschouwers uit verkocht zijn. Nu Noorwegen na de overwinning op Zweden (2-1) nog een kleine kans heeft om zich te plaatsen voor de eindronde van het wereldkampioenschap, is de sport weer extra in populariteit toege nomen." De toch bescheiden Lund is over tuigd van Lilleströms kwaliteiten. Hij stelt: „We spelen zeker zo goed als het nationale elftal. We willen tegen Ajax ook dolgraag bewijzen, dat we tot iets in staat zijn. Het zou ronduit een teleurstelling zijn, wan neer Lilleström thuis van Ajax zou verliezen. Ik denk dat we van Middeneuropese klasse zijn. Voor de loting had ik een rijtje van zeven clubs waar ik in de eerste ronde liever niet tegen zou spelen. Daar hoorde Ajax ook bij. Maar ander zijds weten wij ook dat Ajax mo menteel niet zo sterk meer is. Onze trainer (de Engelsman Joe Hooley) heeft Ajax tegen Feyenoord gezien en is zeker niet onder de indruk geraakt." Tom Lund noemt het spel van zijn club „in doorsnee Engels". „En daar ben ik persoonlijk niet zo gelukkig mee. Ik prefereer snel en op tech niek gebaseerd voetbal. In die stijl kóm ik zelf ook het best tot mijn recht. Het Noorse voetbal is echter altijd al op Engeland gericht ge weest. Momenteel is er sprake van een lichte tendens in de Nederland se en Westduitse richting." De befaamde Britse trainer Tommy Docherty moet Lilleström volgend seizoen weer verder tot ontwikke ling zien te brengen. Vandaag plaatst de gewezen oefenmeester van Manchester United zijn handte kening onder een contract. Lund: „Hooley wilde bij ons zes spelers gaan vervangen. Daar kon het be stuur niet mee akkoord gaan. Van daar dat hem geen nieuw contract is aangeboden. Docherty is in ieder geval een naam in de voetbalwe reld." Merkwaardig genoeg reageert de oud-Volendammer niet verbitterd op het verloop van de voor hem ongelij ke strijd. Integendeel, hij toont alle begrip voor de nieuwe loonpolitiek van de nationale bekerwinnaar: een laag basissalaris en hoge premies. En wat misschien nog meer zegt. het komt zelfs niet in hem op om de hoogte van zijn vergoedingssom in twijfels te verpakken. „Ik vind vier honderdduizend gulden een redelijk bedrag. Sterker, ik heb me er over verbaasd dat ik voor die prijs niet naar een andere club kon verhuizen. Vroeger werd er een miljoen voor een voetballer als Willy Brokamp op ta fel gelegd; nu is er weinig geld meer en wordt er dus ook niet al te veel in de nieuwe spelers geïnvesteerd. Ik ben gewoon het slachtoffer van de nivellering geworden." De prijs, die Arnold Mühren voor deze logische ontwikkeling moest betalen, is hoger geweest dan hij zelf doet voorkomen. „Wij zijn allebei tevreden", meldt hij. „Hoeveel wa ter beide partijen bij de wijn hebben gedaan, wil ik niet zeggen. Ik heb met het Twente-bestuur afgespro ken daarover geen mededelingen te doen." Ton van Dalen echter: „Wij hebben niets toegegeven. Arnold was welkom voor het oorspronkelij ke contract. In goed overleg heeft hij dat geaccepteerd. Het punt is gewoon, dat hij zich op RWDM heeft verkeken Hij vertrouwde er volledig op dat hij daar naar toe kon Maar toen de Belgische grens gesloten werd. stond hij met lege handen." RWD Molenbeek, dat vorig seizoen Feyenoord de weg naar de halve eindstrijd van het UEFA-cup-toer- nooi versperde, heeft de rol van GLASGOW Na een afwezigheid van twee jaar viert FC Twente zijn rentree in het Europese voetbal theater. Het Ibrox-park in Glasgow is het podium, waarop de Nederlandse bekerhouder vanavond acteert. Twentes tegenspeler heet Glasgow Rangers, de club die in de Schotse competitie een kleurloze middenmootrol vertolkte, maar zaterdag in de wedstrid tegen stadgenoot Celtic ieders bewondering afdwong door na een 2-0 achterstand bij de rust met 3-2 te winnen. Voor de meeste Twentenaren zijn de pupillen van manager Jock Wallace onbekende grootheden Alleen Arnold Mühren, Epi Drost en Niels Overweg hebben in een grijs verleden ooit tegen de Rangers gevoetbald. Hoewel de Schotse vereniging met het favorietendom is opgezadeld, schiet de thuis club allerminst zorgenvrij uit de startblokken. Wallace mist niet alleen de geschorste Derek Johnstone, maar moet het ook zonder zijn geblesseerde aanvallers Alex MacDonald en Derek Parlane stellen. kroonprins in de Belgische punten- strijd bewust aan een andere club gelaten De steenrijke geldschieter L'Ecluse was plotseling niet meer bereid om miljoenen francs in de Brusselse fusieclub te stoppen. Trai ner Piet de Visser kreeg door die onverwachte beslissing niet de gele genheid het gat te dempen, dat de naar Anderlecht vertrokken Benny Nielsen had gegraven. De Visser zag in de creatieve Mühren terecht een waardige vervanger voor de spelbe- palende Deen. RWDM wilde het transferbedrag in twee termijnen voldoen, in de ogen van de Twente- directie een „oneerbaar" voorstel. Ook Volendam moest in de geldrace tegen FC Twente afhaken. Mühren: „Ik kon bij mijn oude club meer verdienen dan bij FC Twente, maar Volendam had niet het geld om mij te kopen. Ondanks die tegenslagen onderneem ik geen actie om het transfersysteem af te schaffen (waarvan FC Twente overigens een warm voorstander is, red De con currentie van het buitenland is zo groot, dat wij in Nederland onraoge- BEVERLY HILLS (UPD Volgens dr. William S. Kroger, een Ameri kaans gedragpsycholoog, is het waarschijnlijk dat over drie jaar bij de Olympische Spelen van Moskou de Russische atleten een voorsprong zullen krijgen, dat zij hun Ameri kaanse concurrenten in het stof zul len doen bijten.' Het gevaar is groter dan bij voorgaande Olympische Spe len,' aldus de Amerikaanse psycholo gische methoden in hun training geïntegreerd, terwijl Amerika nog geen aanstalten heeft gemaakt om te profiteren van deze buitengewoon doeltreffende manier om het atle tisch vermogen op te voeren.' Van de hand van dr. Kroger ver schijnt deze maand een herziene uit gave van zijn .Klinische en experi mentele hypnose.' een medisch en psychologisch leerboek over het trai nen van atleten door gebruik te ma ken van hypnose. Dr. Kroger Is er een voorstander van dat het begelei dingsteam van de Amerikaanse Olympische ploeg wordt uitgebreid met een aantal ter zake kundige psy chologen. Volgens hem is de metho de om iemand psychologisch ,op te laden' bij de start van een belangrij ke wedstrijd in de Sovjet-Unie ont wikkeld tot een ware wetenschap. „Deze methoden werden voor het eerst gebruikt bij het Russiche wie- Ierteam en met zo'n succes dat zij goud wonnen bij de Olympische Spelen van München in 1972 waarbij tegenstanders werden verslagen, die tot dan toe sterker waren geweest.' Een instituut in Charkov houdt re gelmatig cursussen voor coaches, die zich specialiseren in de verschillende psychologische technieken. Volgens dr. Kroger gebruiken de Russen naast hypnose ook autogenese, die hij omschrijft als een vorm van zelf- hypnose, waardoor men ongeveer de zelfde geestestoestand kan bereiken als door yoga. „Yoga-meditatie. Zen meditatie al deze methoden zijn in hoge mate vergelijkbaar met autoge- nia en zelf-hypnose. Wat deze metho den beogen is de beoefenaar de be heersing te geven over zijn „spierge- heugen." aldus dr. Kroger. „Een klasse-atleet doet bepaalde dingen automatisch zonder zich zorgen te maken en de twijfel een kans te geven zijn geest binnen te dringen. Hij beschikt over ingebouwde re flexen en handelt zonder vrees of ongerustheid. Dat laatste verhindert het bereiken van optimale presta ties." zegt dr Kroger. Volgens hem is het mogelijk om een atleet aan te leren geheime bronnen in zijn bin nenste aan te boren voor het berei ken van top-prestaties. „De hypnoti seur stopt er niets in. Hij is alleen behulpzaam als iemand tot het pla fond van zijn kunnen wil gaan." Ge varen zijn volgens dr. Kroger nauwe lijks aanwezig. „Er bestaat in het organisme een alarmsysteem, dat perfect werkt„Het lichaam is toe gerust met maximale mogelijkhe den Als je die kunt aftappen, krijg je super-prestaties." aldus de Ameri kaanse psycholoog. door Johan Woldendorp GLASGOW Daags voor het begin van de competitie koos Arnold Mühren toch eieren voor zijn geld. De tengere technicus accepteerde alsnog het lagere contract, dat FC Twente hem enkele maanden eerder had aangeboden. Mühren voetbalde met veel genoegen en naar ieders tevreden heid bij de oostelijke club, maar wenste onder geen beding een salarisverlaging van 40% te accepteren. De aanbiedingen waarmee achtereenvolgens het Belgische RWD Molenbeek en Volendam op de proppen kwamen, waren aanzienlijk lucratiever voor de 26-jarige middenvelder. Het transferbedrag van vier ton vormde echter een niet te nemen hindernis. Mühren had geen keus; hij moest het bod van Twentes directeur Ton van Dalen wel accepteren. lijk als pioniers kunnen optreden. Over de grens zijn de bedragen nog veel hoger dan hier." Arnold Mühren laat de moed niet in de schoenen zakken. Met artistiek spel wil hij een opvallend plaatsje in de voetbaletalage bezetten. Voor Mühren en niet alleen voor hem is te hopen, dat die positieve instel ling gewaardeerd wordt. In het geestdodende voetbal van vandaag is voor inventieve middenvelders als Arnold Mühren nauwelijks plaats meer. Vroeger werd het als zinvol ervaren om zoveel mogelijk doel punten te fabriceren. Tegenwoordig denken teveel trainers, dat zij met het spelen op de „nul" de wijsheid in pacht hebben. Arnold Mühren: „Veel creatieve voetballers moeten momenteel afhaken. Dat is niet het gevolg van gebrek aan talent, maar van de theorieën, die tal van trainers ontvouwen. Gelukkig doet Kohn er niet aan mee. al pas ik mij waar-, schijnlijk wel aan. als dat van mij verlangd wordt. Wanneer Je daartoe niet bereid bent, val Je onherroepe lijk af." DEN HAAG (ANP) Het bestuur van het Nederlands Olympisch Co mité heeft bekend gemaakt dat Bram Leeuwenhoek benoemd is tot chef de mission voor de Olympische Winterspelen van 1980 in Lake Pla cid (VS) en voor de Olympische Spe-. len van 1980 in Moskou. Leeuwen hoek heeft deze funktie reeds ver vuld tijdens de Olympische Spelen in München (72) en Montreal (76) en de Winterspelen in Innsbruck (76). PLAYA DE ARO (ANP) De Belgi sche wielrenner Johan de Muynk heeft de vijde etappe van de Ronde van Catalonië gewonnen die voerde van Moncada naar Playa de Aro over 165 kilometer. De Muynk nam de leiding in het algemeen klasse ment over van de Spanjaard Jose Enrique Cima, die betrokken raakte bij een valpartij en daardoor ander halve minuut verspeelde. Joop Zoe- temlek eindigde in deze etappe als derde, dertien seconden achter de winnaar. In het algemeen klasse ment bezet hij de tweede plaats. De top van het algemeen klasse ment na vijf etappes: 1. Johan de Muynk (Bel) 24.36 58, 2. Joop Zoete melk (Ned) 24.37.11, 3. Freddy Maer- tens (Bel) 24.37.29, 4. Jose Luis Viejo (Sp) 24.38.02, 5. Juan Pujol (Sp) 24.38.03. METZ De Zwitser Stefan Mutter heeft de proloog van de Ronde van de Toekomst voor amateurwielren ners op zijn naam gebracht. Hij was op het 1700 meter lange traject in het Franse Metz een kwart-seconde sneller dan zijn landgenoot Glaus. De beste Nederlander was Jan Jon kers uit Oud-Gastel. Hij legde be slag op de zesde plaats met 2,39 seconden achterstand op de winnaar. De Fransman Friou won de eerste „echte" etappe. Na 132 kilometer op een parcours in en rond de Franse plaats Metz won hij de eindsprint van een kopgroep van acht renners, onder wie twee Nederlanders. Johan van de Velde uit Rijsbergen werd derde. Guus Bierings uit Uden kwam als vijfde over de eindstreep. De Belg Heirweg, die als tweede eindigde heeft de leiding in het alge meen klassement. ALBANY (UPI) Peter Berle, een ambtenaar voor milieu-zaken heeft gevraagd het werk aan de Olympi sche 400-meterbaan van Lake Pla cid voorlopig te staken, totdat maatregelen zijn getroffen om mo gelijke vergiftiging van het nabijge legen Mlrror-lake te voorkomen. Volgens Berle is er een mogelijkheid dat bij eventuele lekkage glycol een middel dat gebruikt wordt om de baan te koelen, in het meer terecht komt. Dat kan voorkomen worden door de bouw van een opslag-tank. die ingeschakeld wordt als ergens een lek ontstaat. Berle heeft voorlo pig alleen gevraagd het werk stop te zetten. Zijn departement heeft pas bevoegdheid in te grijpen, als zich in het meer daadwerkelijk vergifti gingsverschijnselen voordoen. SCHAKEN Han Janssen heelt in de ze vende ronde van het wereldkampioenschap voor Junioren in Innsbruck remise gespeeld tegen de Engelsman Goodman Door dit resultaat staat Janssen op de dertiende plaats met 4 punten. 2 punten minder dan koploper Joesoepov (Rusi WATERPOLO KeptunusArnhem. De Zijl. HZC De Robben. PSV. AZC Aiphen en ZIAN Vitesse hebben zich geplaatst voor de halve finalepoule van het bekertoernooi De twee overige plaatsen züllen daann worden bezet door de winnaars van het her kans Ingstoer- nool. dat woensdag In Bussum wordt gehou den In de A-poule komen daarin uit De Meeuwen. Het LI en Zwemlust. In de B-poule VZC. LZ 86 en AZPC Zondag aanstaande volgen de halve finalewedstrijden In Arn hem speelt Neptunus Arnhem legen De Zijl en de winnaar van de A-poule van de her kansing tegen HZC/Dc Robben In Zaandam speelt de winnaar van de B-poule van de herkansing tegen PSV cn AZC AJphcn tegen ZIAN Vitesse De finale vindt een week later plaats In Breda TENNIS Tijdens het toernooi om de na tionale B-kampiocnschapprn In Zwolle heeft de 18-jarige Marianne van de Torre uit Rotterdam de Utel In bet dames enkelspel veroverd In de finale versloeg zij de 19- Jartge Nlenke Kingma met 3-8 8-3 6-4. Bij de heren won dc 17-Jange Mlchiel Schapers de finale van Benno van Veggel met 7-5 1-8 6-4. KOPENHAGEN - Kresten Ny gaard (27) van AZ'67 en Steen Ziegler (27) van Roda JC zijn door de Deense bondscoach opgeno men in de voorlopige selectie van 21 spelers, voor de interlandwed strijd tegen Polen, die op 21 sep tember in Chorzov in het kader van de voorronden voor het we reldkampioenschap wordt ge speeld. Polen gaat in de Europese groep één aan de leiding met vier gewonnen wedstrijden, waaron der de zege van 2-1 tegen Dene marken in Kopenhagen. Bij Pool se winst in Chorzov plaatsen de Oosteuropeanen zich vrijwel ze ker voor het eindtoernooi in '78 in Argentinië. De Deense bondscoach heeft, zo als gebruikelijk, weer ruim schoots legionnaire in zijn selectie opgenomen. De bekendste daar van zijn Alan Simonsen (Glad- bach), Benny Nielsen (Ander lecht), Jörgen Kristensen (Hertha BSC) en Flemmlng Lund (Fortu- na Dusseldorp). Ook Henning Munk Jensen, voormalig speler van PSV, behoort tot de voorlopi ge selectie. Tsjechoslowakije PRAAG De Tsjechische bonds coach Vaclav Jezek, die eens FC Den Haag onder zijn hoede had en vorig Jaar in Joegoslavië met Tsjechoslowakije Europees kam pioen werd heeft 23 spelers gese lecteerd voor het WK-kwalifica- tieduel tegen Schotland. Van deze 23 zullen zestien spelers de reis naar Schotland maken wan neer In Glasgow op 21 september gespeeld wordt. De 23 zijn: Michalik, Zlamal en Caloun als doelverdedigere, Pau- rik, Dobias, Goegh, Dvorak, Sa- mek. Jurkemlk en Vojacek. ver dediging; Kozak, Pollak, Knapp en Moder middenveld; Vlzek, Ne- hoda, Masny, Gajdusek, Gallis, Kroup, Capkovic, Pivarnik en 8voboda, aanval. Rapid, Austria en Admira Wacker hun thuiswedstrijden. China PORTLAND Het nationale voetbalelftal van China zal In ok tober een tournee door de Ver enigde Staten maken. Dit heeft de vice-vooreitter van de New York Cosmos, de kampioen van de Verenigde Staten, in Portland (VS) bekend gemaakt. De komst van de Chinezen volgt op een trip van zijn club naar Peking en Shanghai van 15 tot 21 sep tember. Op 8 oktober zal het Chinese team in New York tegen de Cos- mos aantreden. Daarvoor spelen zij op Hawaii tegen een nog niet bekende tegenstander, en in Cali- fornie zullen zij drie keer het Amerikaanse Olympisch elftal ontmoeten. Taboe Zürich De Zwitserse voetbal bond heeft verboden dat de spe lers van de eerste-dlvisieclub Young Fellows uit Zürich shirts dragen met daarop de woorden „News Shop". Dat is namelijk de naam van een serie Zwitserse win kels die seks-artikelen verkoopt. Young Fellows had een contract gesloten met deze winkels waar bij de club 60.000 frank kreeg. Shirtreclame is in Zwitserland eerst mogelijk na goedkeuring door de voetbalbond. Deze heeft nu „nee" gezegd. De voorzitter van de club, Adi Gast, vond die uitspraak „droevig en dwaas'. „Wat er uitdagend is aan die woorden snap ik niet. Als wij echt voor de seks-business reclame wilden maken was dat iets anders geweest. Ik geloof wel dat het besluit (van de bond) een bewijs is van een ouderwetse opvatting." Loting Besparing WENEN Een ongelukkig soort besparing, die de ontwerpers van een nieuw ongeveer 20 miljoen gulden kostend voetbalstadion in Wenen hebben betracht, heeft zich tijdens de eerste week van ingebruikneming reeds gewro ken. De grasmat bleek namelijk niet in staat een aantal regen buien degelijk te verwerken en daardoor moesten de wedstrijden uit de hoogste afdeling van het Oostenrijkse voetbal, die in het stadion vastgesteld waren, wor den afgelast De bouwer van het stadion, Oos tenrijks recordinternational Oer- hard Hanappi, verklaarde dat besparingen op de verkeerde plaatsen zich hadden gewreekt." In plaats van een internationaal gebruikelijk drainage-systeem hadden de verantwoordelijke mensen van het Weense stadsbe stuur. die verre en dure reizen hadden gemaakt om een en ander zorgvuldig na te gaan, gekozen voor een goedkope oplossing voor het afvoeren van wateroverlast. Om de misser goed te maken en de grasmat weer tot „het modern ste stadion van Wenen" te maken, waar ook nog een regenbui ver werkt kan worden, zal het ge meentebestuur nog honderddui zenden guldens dienen uit te trek ken. In het Weststadion spelen BRUSSEL In Brussel heeft de loting plaats gevonden voor de tweede ronde van het toernooi om de Belgische voetbalbeker De uitslag van de loting is: RC Me- chelen-Winterelag, Cercle Brug- ge-Diest. Beerschot-Be veren, Lo keren-Gent. Berchem-Herentals, VK Mechelen-RWDM, St. Ni- klaas-Antwerp. Standard-Royale Union. SK Tongeren-St. Truiden. Lierse-Waregem, Anderlecht- Kortrijk, Beringen-Club Brugge. Boom-Olymplc. Waterschei-La Louviere, AS Oostende-Club Luik. VG Oostende-SC Charleroi. Doelpunten BERN Blijkens een gepubli ceerd onderzoek van de UEFA, de Europese voetbalunie, worden in de Westduitse voetbalcompetitie de meeste doelpunten in Europa gescoord. Het afgelopen seizoen vielen er in de landelijke competi tie in de Bondsrepubliek gemid deld 3,54 doelpunten per wed strijd Op de tweede plaats komt de Zwitserse competitie met 3,32 treffers per ontmoeting. Verder slagen alleen Zweedse en Hon gaarse voetballers erin gemiddeld meer dan drie keer per wedstrijd te scoren. Onderaan staat de Sowjet-Unie met 2,10 goals. Daarboven staan het beruchte Italiaanse „Catenac- cio", dat uitgaat van een verdedi gende tactiek, met 2,22 doelpun ten en Polen met gemiddeld 2.40 treffers per wedstrijd. Geluk bij een ongeluk dat de ongevallenverzekering van Royal Nederland u onmiddellijk weer op de been helpt verzekering maatschappij nv ..t..

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11