hina houdt inaar buiten deur open Landhervorming taboe in Honduras Moskou kijkt mee over rug van Marchais Oud-premier Bhoetto vandaag voor rechter lieuwe economische plannen toegelicht Sslveer in Zuid-Afrika l Rhodesische premier Dissident Toertsjin mag Sowjet-Unie uit Speculaties over ontslag Lance in Verenigde Staten Gierek in Frankrijk Noorse coalitie zou net aan aan de macht blijven De bananenrepublieken van Midden-Amerika (5) Veiligheidsmaatregelen in Pakistan «Journalisten in dienst van CIA' BUITENLAND Trouw/Kwartet7 eigenlij ep in oi n we es lei )ntluisti waait en Ik verlo PPJfOKIO. HONGKONG (Reuter, AFP, AP) - De staatsplanning- pmmissie van de Chinese Volksrepubliek heeft gisteren in een itgebreid artikel in het Volksdagblad informatie gegeven over nieuwe „sprong voorwaarts" die het land rond de eeuwwisse- s 4ng tot één van de belangrijkste industriële naties moet maken. t< )aarin wordt gezegd dat China een onafhankelijk en volledig '*ra telsel zal opbouwen, hetgeen echter „niet betekent dat wij onze 9 tëuren naar de rest van de wereld gesloten zullen houden." Wij moeten onze economische, schnische en culturele uitwisseling ït andere landen uitbreiden vanuit t beginsel van gelijkwaardigheid, :derzijds voordeel en dat het ene gjand voorziet in de behoeften van het ^ndere." China is bereid „van andere iden te leren en hun moderne chnologie in te voeren om aan onze •hoeften tegemoet te komen, niet n onze eigen creativiteit te hinde- fojren, maar om die te bevorderen, niet ons vermogen onze nationale economie te ontwikkelen te ver zwakken, maar te versterken en op onafhankelijke wijze modernisering te bereiken," aldus het artikel. eer Mao Tse-toeng In het artikel wordt alle moeite ge daan het idee te verkopen dat een en ander zeker niet in tegenspraak zou zijn met de leerstellingen van wijlen voorzitter Mao Tse-toeng. Zo wordt gezegd dat „de politieke theorieën in dn hi bi ziel [gen dl houdi lie] en. Aai fan ver [evroi er Mat ovi n verr de onl dienst PRETORIA (Reuter. UPI, AP) Premier Ian Smith van het naar t blanke Rhodesische minderheidsbewind heeft gisteren in Preto- ïarhei^ia drie uur lang gesproken met de Zuidafrikaanse premier John Vorster over de Brits-Amerikaanse vredesvoorstellen voor een vredelievende overgang naar een zwart meerderheidsbewind ln iïï Geruchten over westerse olieboycot Rhodesië. Her afloop van het overleg, dat het ;n var tweede was binnen zestien dagen, ondag-weigerden de beide mannen niets geko meer mee te delen dan dat ze over in „zeer gevoelige onderwerpen" ge- Geref, praat hadden. Delft, Duker De Zuidafrikaanse minister van bui- ït idyl- tenlandse zaken Roelof Pik Botha le niet wilde alleen zeggen: „Wij hebben de en de situatie in zuidelijk Afrika tot op het diepe huidige tijdstip bekeken en daar heb maar jk niets aan toe te voegen." leven fjet overleg tussen Vorster en Smith aarom van gisteren volgde op een vredes- Ke™ missie naar zuidelijk Afrika van de 010 Britse minister van buitenlandse za- ken' David °wen- en de Amerikaan- -nwn, se vertegenwoordiger bij de Verenig- d van ide Naties- Andrew Young. Zij brach- cn pn ten op 1 september de nieuwe voor- naar de Rhodesische premier. eJDeze voorstellen behelsden een 7i1n.(S Kt-het-vuren in de guerrillaoor- 'og en 1161 aftreden van Ian Smith -g om plaats te maken voor een Britse bewindvoerder die zou moeten toe zien op een overdracht van de macht in 1978 van de blanken aan de zwar- ten Smith verwierp het plan niet rechtstreeks, maar hekelde fel enke le wezenlijke onderdelen, zoals het voorstel tot ontbinding van het blan ke leger .en om, later, tot een vredes macht le komen waarin ook zwarte guerrillastrijders zouden zijn opge nomen. Hij was bezig met een „inter ne regeling" tot vorming van een multiraciale regering waaraan zwar te leiders die de guerrillastrijd afwe zen, zouden deelnemen. Smith werd gisteren vergezeld van zijn vice-premier en minister van fi nanciën, David Smith. Tot de dele- it Rc Ikan aan- van heer- fe el- ïmen erke- istus ons met van ente de wil van Van ster-; rken: zij Iter- cht. iver- uur de de wo-' >lan tde gatie van Vorster behoorden zijn mi nister van defensie Piet Botha en de minister van economische zaken, Chris Heunis. Waarnemers menen dat de aanwezigheid van de laatste de Rhodesische economische afhan kelijkheid van Zuid-Afrika onder streepte. Er wordt gespeculeerd dat westerse landen Zuid-Afrika moge lijk willen dwingen tot het onder druk zetten van Smith door de olie- aanvoer af te snijden of anders een wapen-embargo tegen Zuid-Afrika in te stellen. Heunis verklaarde vori ge week dat de Zuidafrikaanse rege ring olievoorraden aanlegt en andere strategisch belangrijke zaken op slaat. Ook de Zuidafrikaanse radio zond gisteren een commentaar uit waarin gezegd werd dat Zuid-Afrika rekening moest houden met „overle ving" en in een situatie kon geraken dat het niet meer in staat zou zijn om de „blanke of zwarte" buurlanden van olie te voorzien. MOSKOU (UPI, AP) - De Russi sche dissidente wetenschapper Va lentin Toertsjin, die in de Sowjet- Unie een niet door de Russische autoriteiten erkende afdeling van Amnesty International oprichtte, mag het land verlaten, zo heeft hij gisteren zelf meegedeeld. Tegelij kertijd deelde de zoon van de kunst schilder Oskar Rabin mee dat zijn vader door de politie in Moskou uit zijn woning werd gehaald en later werd gearresteerd. van Mao niet verlaten zullen worden, maar met meer „flexibiliteit zullen worden toegepast in het licht van de huidige situatie." Verder wordt ge zegd dat men de politieke en econo mische lijn van Mao uit de jaren vijftig weer wil opnemen. Maar Mao's grote sprong voorwaarts uit die jaren was vooral gericht op de „ontwikkeling op eigen kracht," zon der hulp van buitenaf. Verder wordt er in het stuk de nadruk op gelegd dat de produktie minder beinvloed moet worden door de politiek, het geen moeilijk in de schoenen van de overleden voorzitter geschoven kan worden. Ondanks het veelvuldig ver wijzen naar de leerstellingen van Mao Tse-toeng ademt het artikel duidelijk de gematigde en pragmati sche geest, die momenteel in de Chi nese leiding overheerst. De plannen waarover het artikel gaat, zijn dan ook niet die van Mao Tse-toeng, maar van de overleden premier Tsjoe En-lai en de huidige vice-pre mier Teng Hsiao-ping. Raketten In het artikel staat dat staats- en collectieve bedrijven momenteel 99,9 procent van de Chinese indus triële produktie voor hun rekening nemen. Ook zijn volgens het verhaal nu honderden miljoenen boeren ge organiseerd in meer dan 50.000 plat telandscommunes. De planningcom missie verklaart dat de landbouw in het nieuwe plan de prioriteit zal krij gen en de nadruk op de graanpro- duktie zal worden gelegd. In de in dustriële sector zal deze op de staal- produktie komen te liggen. De ont wikkeling van energie, grondstoffen en brandstof zal de economie en de nationale verdediging in staat stel len moderne technieken en appara tuur te verwerven. De commissie liet verder weten dat China over geleide raketten be schikt. Waarnemers geloven dat Chi na intercontinentale ballistische ra ketten heeft met een reikwijdte van ongeveer 5000 kilometer, waarmee het de gehele Sowjet-Unie kan be strijken. WASHINGTON (Reuter) De posi tie van de begrotingsdirecteur Bert Lance van de Amerikaanse presi dent Carter is veel hachelijker ge worden na uitspraken van de leider van de Democraten in de Senaat, Robert Byrd. Deze heeft gezegd dat het aftreden van Lance onvermijde lijk is geworden na de beschuldigin gen die tot nu toe tegen hem inge bracht werden. Volgens de Senator is de doeltreffendheid van Lance verwoest en kan hij onmogelijk nog langer effectief werken als begro tingsdirecteur. Byrd was er wel voor dat Lance de mogelijkheid krijgt zich te verdedigen, maar hij dacht niet dat de voormalige bankier in Georgia zijn geloofwaardigheid krijgt zich te verdedigen, maar hij dacht niet dat de voormalige ban kier in Georgia zijn geloofwaardig heid zou weten te herstellen. Gierek links en Giscard rechts. PARIJS (UPI) De Poolse partijlei der Eduard Gierek is gisteren in Parijs aangekomen voor een offici eel bezoek van drie dagen. Het doel van dit bezoek is versterking van de handels- en culturele betrekkingen tussen Frankrijk en Polen. Gierek werd bij zijn aankomst verwelkomd door president Gisoard d'Estaing, die in juni 1975 en in oktober 1976 een bezoek aan Polen bracht. Het bewind van Bhoetto werd op 5 juli door de militairen omver gewor pen na maanden van gewelddadige onlusten in Pakistan, die aan hon derden mensen het leven kostten. Bhoetto en andere Pakistaanse lei ders werden opgepakt en onder huis arrest gesteld. De militairen kondi gen nieuwe verkiezingen aan die op 18 october moeten plaatsvinden en lieten de politieke leiders weer vrij om zich voor te bereiden op deze verkiezingen. Bhoetto werd echter elf dagen geleden opnieuw gearres teerd op beschuldiging van het vas thouden van politieke gevangenen en het betrokken zijn bij een moord op een politieke tegenstander in 1974. Algemeen wordt verwacht dat het proces de gemoederen in Pakistan danig zal bezig houden en dat het maanden kan duren. Of de verkie zingen in oktober nog door zullen gaan is een grote vraag. Bhoetto's verdedigers hebben al gezegd dat de ex-premier is opgepakt om hem er van te weerhouden deel te nemen aan de verkiezingen en een campag ne voor te bereiden. De militairen zijn. aldus de verdedigers, bang voor de grote populariteit van de ex-pre- Computerprognose geeft aan: Bhoetto's Pakistaanse Volkspartij PPP heeft aangekondigd wel dege lijk aan de verkiezingen mee te doen en zijn vrouw Noesrat Bhoetto als partijleidster naar voren te schuiven. De belangrijkste getuige tegen Bhoetto is het voormalig hoofd van de door Bhoetto zelf opgezette para militaire federale veiligheidsdienst, Masoed Machmoed. OSLO (UPI) Volgens de eerste tellingen der stemmen bij de Noorse verkiezingen voor een nieuwe Stor- tinget (parlement) zal de Arbeiders- partiet van de huidige premier Ovar Nordli de komende vier jaar in het zadel blijven. Computerprognoses, gebaseerd op 28,1 procent van de stemmen geven aan dat de arbei derstiet 12 zetels zal winnen, waar door ze recht zou hebben op 74 van de 155 te vergeven zetels. De coali tiepartners van de arbeiderspartiet. de socialisten, lijden volgens deze prognose stevige verliezen, maar zullen toch vier zetels behouden, waardoor de coalitie zou kunnen re kenen op een meerderheid van twee zetels in het parlement. De uit drie partijen centrum-rechtse samenwerking van de conservatie ven, de centrumpartij en de chirste- lijke volkspartij, krijgen volgens de prognose 76 zetels. door Victor Zorza De woeste aanvallen van de Franse communisten op hun socia listische bondgenoten mogen een vreemd schouwspel vormen, ze zijn niet zo geheimzinnig als het lijkt. Goedbeschouwd is het niet erg verstandig van de communisten om het beleid en de leiding te hekelen van de partij, waarmee ze de verkiezingen van volgend jaar maart willen ingaan en waarmee ze. als ze samen de meerderheid behalen, een coalitieregering vormen. Een verkla ring voor hun gedrag is echter te vinden in recente Sowjetge- schriften over de tactiek die de Westerse communisten bij het zoeken naar de macht moeten volgen. LAHORE (Reuter, UPI( 8 De Pakistaanse militaire regering onder leiding van generaa, Zia UI Haq hebben strenge veilig heidsmaatregelen aangekondigd voor het proces tegen ex-pre- mier Zoelfikar Ali Bhoetto, dat vandaag begint. De militaire leiders hebben alle de monstraties verboden voordat vol gende week officieel de verkiezings campagnes mogen beginnen. Maar Bhoetto-aanhangers hebben voor vandaag een grote betoging aange kondigd als hij voor de rechter moet verschijnen. Eén zo'n artikel in Kommunist. het toonaangevende Sovjctpartijor- gaan, herinnert de Westerse commu nisten er aan dat samenwerking tus sen hen en andere partijen de politie ke en ideologische verschillen niet wegneemt. Daarom wordt Westerse communisten aangeraden „een dy namische eenheid" met hun bondge noten na te streven. Dit begrip „vooronderstelt het naast elkaar plaatsen en zelfs de confrontatie van verschillende houdingen en stand punten". En dit is wat de Franse communisten nu na een periode van tamelijk vriendschappelijke betrek kingen met hun socialistische part ners doen. Waarom? Strategie door Herman Amelink Als één land in Midden-Amerika het predikaat bananenrepubliek verdient dan is het Honduras wel In dit straatarme land maken de militaire regering van president Juan Alberto Melgar Castro en de Amerikaanse bananengiganten de dienst uit. De landloze boeren proberen al jarenlang een vuist tegen hen te maken. Honduras heeft een lange traditie van elkaar opvolgende staatsgrepen. De laatste vond plaats in 1975 toen jonge officieren de toenmalige presi dent Lopez Arellano aan de kant zetten, omdat hij zich schuldig had gemaakt aan verregaande corruptie. Eerder dat jaar waren door de rege ring van Honduras namelijk maatre gelen aangekondigd die een einde moesten maken aan de oppermach tige positie van de Amerikaanse ba- nanenproducenten United Brands en Standard Fruit. De bananenpro- ducenten schoven echter een flink ei? bedrag aan dollars onder de toon bank van de regering door en ont snapten op die manier aan een ver hoging van de uitvoerbelasting. Hervormingen De door de Hondurese regering be gin 1975 genomen maatregelen ter beperking van de macht van de ba- nanenmaatschappijen (die trouwens ook op tal van andere terreinen ac tief zijn) en de plannen voor het begin van een herverdeling van het grootgrondbezit waren niet specta culair. Roberto Sandoval Corea. die werkzaam was geweest bij de Voed sel en landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) werd uit Rome teruggehaald om de leiding op rich te nemen van een nieuw op te nchten Nationaal Agrarisch Insti tuut (INA). Sandoval was geen he melbestormer en realiseerde zich dat hij heel wat weerstanden zou moeten overwinnen om iets tot stand te brengen. Hij legde er de nadruk op dat hij slechts langs geleidelijke weg op- veranderingen tot stand wilde bren gen. Hij verzekerde dat grootgrond bezitters die hun grond op een effec tieve wijze bewerkten niets behoef den te vrezen. Maar zelfs het voorzichtig opgezette programma van de INA maakte geen schijn van kans. De afgelopen maan den is er tegen de plannen door de rechtse pers een grootscheepse cam pagne gevoerd. Directeur Sandoval nam in maart zijn ontslag, hetgeen door niemand betreurd werd. Hij werd opgevolgd door Flavio Salgado die de aanvankelijke projecten afge lastte en de boeren steun toezegde voor eigen plaatselijke program ma's, zonder daarbij te bedenken dat de voor het eerste project toege zegde fondsen van de Interameri- kaanse ontwikkelingsbank niet zo maar voor iets anders té gebruiken zijn. Landbezettingen De 300.000 boerenfamilies, die geza menlijk de helft van de Hondurese bevolking uitmaken, lieten het er echter niet bij zizten. De Nationale Boerenunie, waarin het merendeel van de boeren georganiseerd is, orga niseerde in april landbezettingen in de departementen Paraiso en Cholu- ceta. in het oosten en het zuiden van het land. In mei volgden bezettingen in het noordelijke departement Yoro. Door landbezettingen pro beert de Nationale Boerenunie (UNC) al een groot aantal jaren de regering te dwingen tot agrarische hervormingsmaatregelen. Elke nieu we regering wekt steeds de indruk hiermee een begin te zullen maken, maar tot dusver hebben de acties van de boeren nog weinig opgele verd. Als puntje bij paaltje komt dan sluiten de militairen, de grootgrond- beziters en de Amerikaanse onderne mingen in het land de handen ineen. De gevolgen van deze belangenge meenschap zijn nauwelijks te over zien. In de afgelopen jaren zijn talloze plattelandsbewoners uit pure ellen de naar de steden gevlucht in de hoop dat ze zich daar in leven kun nen houden. In de laatste tien jaar is het aandeel van de bevolking dat op het platteland woont, gedaald van tachtig naar zestig procent. De ex- boeren zitten dicht opeen in krotten wijken om de steden. In verschillen de krottenwijken zijn comité's opge richt die zich beijveren voor de be zetting van stukjes grond om daar huisjes op te kunnen bouwen. In vele gevallen worden ze er door de politie of het leger weer afgeslagen. Half mei van dit jaar werden 300 boeren uit het noordelijke departe ment Yoro weggevoerd door het le ger in antwoord op door deze boeren uitgevoerde landbezettingen. Een handjevol werd later teruggevonden in het departement Choluceta. Van de rest is niets meer vernomen. Toen echter vertegenwoordigers van de arbeiders de macht overna men in de vakbonden van de arbei ders in de bananenproduktie, bon den die altijd beheerst waren door nauw met de bananenproducenten samenwerkende „belangenbeharti gers", kwam de regering ijlings in actie om de invloed van dit zogehe ten Democratisch Front terug te dringen. Christen-democraten De Nationale Boerenunie (UNC), een van de sterkste boerenbewegingen van Midden-Amerika, wordt mo menteel gehinderd door interne te genstellingen binnen de Christen- Democratische Partij, waarmee deze Unie zeer nauw samenwerkt. De Christen-Democraten huiveren er momenteel voor een al te radicale indruk te maken, aangezien presi dent Melgar voor 1979 verkiezingen in het vooruitzicht heeft gesteld. De partij wil niet de kans lopen van deelname te worden uitgesloten we gens „communistische activitei ten". Ook zouden er tegenstellingen bestaan tussen de boerenunie en de vakbeweging van de arbeiders in de steden, maar voorlopig zouden deze door bemiddeling van de Latijnsa- merikaanse vakbeweging CLAT ge sust zijn. Dat de christen-democraten een kans zouden maken bij in 1979 te houden verkiezingen is echter nau welijks aan te nemen. De belangen van de grootgrondbezitters worden behalve door de militairen behar tigd door twee burgerlijke partijen, de Liberale Partij en de Nationale Partij. Als deze twee partijen het de komende maanden eens worden over een gemeenschappelijke mili taire kandidaat dan is er voor diens presidentschap geen vuiltje meer aan de lucht. Gemeenschap De ontstellende armoede van Hon duras heeft tot gevolg dat zich haat gevoelens ontwikkelen tegen men sen die het beter gaat. Aan het eind van de jaren zestig werden deze haatgevoelens afgereageerd op de vele Salvadorianen die hun land vanwege de overbevolking ont vlucht waren om in Honduras (met succes) een nieuw bestaan op te Militanter bouwen. Dit leidde in 1969 tot de zesdaagse voetbaloorlog tussen bei de landen. Het artikel in Kommunist. geschre ven door Joeri Krasin, een partij functionaris, die belast is met de strategie van Westeuropese commu nistische partijen, is in de allereerste plaats bedoeld om hen ervan te weerhouden dat ze er teveel op ver trouwen dat ze langs parlementaire weg aan de macht zullen komen. Krasm heeft ook een artikel geschre ven dat meer ingaat op de kwestie van de samenwerkingsstrategie van de Franse en Italiaanse communisti sche partijen. Dit is eerder dit jaar geplaatst in een meer onbekend Moskous blad „De arbeidersklasse en de moderne wereld" dat zich in de eerste plaats richt op partijfunctio narissen en deskundigen op het ge bied van de internationale commu nistische beweging. Krasin legt in dit artikel uit dat de Franse en Italiaanse communisten nu op weg zijn naar een coalitierege ring, die hen in de gelegenheid stelt „een voorlopige revolutionaire-de- mocratische staat" te vormen. Pas in de volgende fase „als de revolutie zich uitbreidt" zou deze staat „zich kunnen ontwikkelen tot een politie ke superstructuur volgens socialisti sche staatsopvattingen". Moskou stelt zich hierbij voor dat deze super structuur op het Sowjetsysteem lijkt ofschoon zij toegeeft dat met het oog op nationale en historische eigenaar digheden zekere matigingen vereist kunnen zijn. Volgens de inzichten van de Eurocommunisten zou deze structuur zich bepalen tot de Euro pese democratische traditie en ta melijk anders zijn dan het Sowjet systeem. Zowel Moskou als de Eurocommu nisten zijn het er over eens dat de enige manier om zover te komen is een brede samenwerking aan te gaan met andere politieke krachten. Want de Europese kiezers zouden hen nooit de meerderheid geven, die no dig is om een regering te vormen. Krasin waarschuwt de communisten er echter voor een samenwerkings akkoord zoals het Gezamenlijk Program met de Franse socialisti sche partij te aanvaarden dat „slechts minimumafspraken, aan vaardbaar voor alle deelnemers" aan de samenwerking bevat. Dit „draagt het gevaar in zich dat men afglijdt laar een reformistisch verzoenende houding" ten opzichte van het kapi talisme. De grote armoede van Honduras was er ook de oorzaak van dat het land weinig garen spon bij de in 1960 opgerichte Centraalamerikaanse Economische Gemeenschap. Hon duras werd door de afspraken bin nen deze gemeenschap gedwongen industrieprodukten te kopen in lan den als Guatamala en El Salvador, die rijker zijn, terwijl het die indus trieprodukten zonder het hoge bui tentarief van de gemeenschap veel goedkoper elders had kunnen aan schaffen. Tegenover deze dure im port stond alleen de traditionele uit voer van bananen, koffie, suiker en katoen die niets meer opbrachten dan buiten de gemeenschap. Hoewel Honduras in 1969 nog een speciale status kreeg als het armste land van de gemeenschap, was het met de Centraalamerikaanse economische samenwerking toen eigenlijk al wel gedaan. De verschillende landen be gonnen gewoon weer invoertarieven te berekenen om de eigen betalings balans in evenwicht te krijgen. Alleen heel radicale maatregelen zullen de situatie van het arme deel van de bevolking van Honduras kunnen verbeteren. Maar dat bete kent dat de rijken een deel van hun rijkdom zullen moeten afstaan en daartoe zijn ze niet bereid, Maar Honduras beschikt echter niet voor niets over een van de sterkste boerenorganlsaties van Centraal- Amerika en de boeren laten niet af in hun strijd. (De vorige artikelen plaatsten wij op 3 september (overzicht), 6 september (Guatamala), 7 september (Belize) en 8 september (El Salvador). Dit is een preciese omschrijving van het Program Commun zoals dat is afgesproken door de Franse commu nistische en socialistische partijen en van de kritiek, die de orthodoxen in de leiding van de communistische partij er ai verscheidene jaren op uitoefenèn. De communistische eis dat het Gezamenlijk Programma nu moet worden herzien om het militan ter te maken betekent dat het de orthodoxen gelukt is Georges Mar chais, de algemeen secretaris van de partij, die de eerste verantwoordelij ke is voor het onderhandelen over het oude akkoord, verder naar links en dus dichter bij het standpunt van Moskou te drukken. Moskou is er altijd bezorgd over ge weest dat Westerse communisten, die samen gaan werken met socialis ten besmet zouden kunnen worden met revisionistische ideeën. Dit geldt met name voor Frankrijk waar de socialisten naar kiezersaantal nu veel sterker zijn en daarom de belangrijkste partner in de samen werking zijn. Ook deze vrees van Moskou wordt gedeeld door de or thodoxen in de Franse CP maar ze hebben het niet hardop gezegd om dat de partijdiscipline openlijke ru zies verbiedt. Krasin heeft echter geen last van dit soort ongemakken en Is een onbeperkte spreekbuis voor hun vrees. Samenwerkingsverbanden, zo zegt hij. openen de sluizen om vijandige invloeden een greep te laten krijgen op de massa, die de basis vormt van de communistische partijen. Hij legt uit dat samenwerkingsakkoorden in hun aard het resultaat van een ver gelijk zijn en daarom „sommige zeer belangrijke marxistische ideeën mis sen". De partij moet daarom haar politieke en ideologische „uitleg" uitbreiden, zegt hij En dat is precies wat de Franse partij heeft gedaan door een openbaar geschil met de socialisten aan te gaan over de „mo dernisering" van het Gezamenlijk Programma. Aantal kiezers Kan dit de communisten werkelijk helpen om hun „massale basis" te behoeden? Toen het Gezamenlijk Programma in 1972 getekend werd. hadden de socialisten de steun van 22 procent van de kiezers en de socialisten slechts 17 procent. Nu zijn de rollen omgedraaid en geven de peilingen de socialisten meer dan 30 procent en de communisten slechts 21 procent. Met 5 mfljoen stemmen mag het communistische totaalaantal indrukwekkend lijken het cijfer is minder imposant als men het vergelijkt met de 5,8 mil joen stemmen, die de communisten in 1946 kregen toen de bevolking van Frankrijk tien miljoen minder was dan de 52 miljoen van nu. De partij van „de arbeidersklasse" zo als de communisten zich graag noe men heeft nu minder stemmen uit die arbeidersklasse dan de socialis tische partij. De politieke sterkte van de partij rust echter op drie poten en het aantal kiezers is daar maar één van De andere twee zijn het partijlid maatschap en het partijapparaat Met 500.000 (een cijfer dat aange vochten wordt) is het aantal leden maar de helft van wat het in 1946 was Er is een voortdurende golfbe weging doordat niewelingen tot de partij toetreden omdat ze hopen er het beloofde land te vinden en oud gedienden verstrekken, vaak bitter teleurgesteld Ongeveer een tiende deel van het ledental, waartoe ook de actieve mi litante kern behoort, draagt het ma teriaal aan voor de permanente par tijorganisatie van ongeveer 15 000 beroepskrachten goed opgeleide en toegewijde mensen, gediscipli neerd en zakelijk. De socialistische partij heeft daarentegen slechte 300 beroepskrachten in dienst. Het zijn deze betaalde communistische func tionarissen, van wie velen opgevoed zijn bij Lenins doctrines, die zichzelf zien als de werkelijke voorhoede van de partij en de arbeidersklasse en die er heilig van overtuigd is dat zij een historische missie heeft uit te voeren namelijk het brengen van het „ware" socialisme in Frankrijk. Flanken Het is tot hen dat het Kremlin Zich door haar agenten binnen de partij richt. Die agenten zijn de ortho doxen. die om persoonlijke en-histo rische redenen dichter bij de ortho doxe Sowjetlijn staan dan de revisi onistische lijn, die Marchais voor staat. Als diens politieke strategie faalt zullen de voorstanders van de harde lijn ln het politburo de perma- .nente staf gemakkelijk aan hun zij de weten te scharen en korte metten maken met Marchais en de andere revisionisten Het is om zijn flanken tegen deze mensen te beschermen dat Mar chais nu openbare polemieken met de socialisten aanmoedigt. In deze zin oefent het Kremlin, zij het slechte indirect, nog invloed uit op de taktiek van de Franse communis ten. Maar de ruzies met de socialis ten zullen tegen het einde van dit jaar over moeten zijn wil de linkse alliantie enige kans hebben de ver kiezingen van maart te winnen. Dit is het derde en laatste verhaal over de betrekkingen tussen Mos kou en de Eurocommunisten. De voorgaande artikelen plaatsten wij zaterdag en gisteren) NEW YORK (AFP) - Volgens Carl Bernstein, een van de Journalisten die „Watergate" aan het rollen brachten, hebben in de laatste 25 jaar ruim 400 Amerikaanse Journa listen voor de CIA gewerkt. In het jongste nummer van „Rolling Sto ne" schreef de ex-medewerker van de Washington Post, dat de Journa listen werkzaam geweest waren voor de New York Times en het weekblad Time, de televisiemaatschappij CBS, de Washington Post. het week blad Newsweek en de persbureaus AP, UPI, en Reuter. Hij noemde ook Arthur Sulzberger, de huidige hoofdredacteur van de New York Times. Iedereen die door Bernstein is genoemd heeft een rol in de CIA ontkend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7