'Verlaging salaris is geen ramp' SDe tekening van een lezer Rotterdam ziet af van congres in Zuid-Afrika Commentaar heidenheid (1) Alternatief Ambtenaren Actiecomité over beleid van Van Kemenade: lescheidenheid (2) Wiegel kondigt aanval op nieuw kabinet aan wat is dat eigenlijk, een .1.1 op z'n kop van wie is die schim? IAG 13 "PTEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet misdadige optreden van lieden de vrijlating eisen van veroor- leden van de ..Rote Armee (ook wel Baader-Mein- f-groep genoemd), heeft degenen in West-Duitsland de hoogste I Ij antwoordelijkheid dragen, voor bijna onmogelijke opgave ge nist. jer dan een week probeert de [ering in Bonn nu al het leven van ontvoerde president van het cstduitse werkgeversverbond jns-Martin Schleyer te sparen. Ier toe te geven aan ultimata n onverlaten die er vorige week al :t voor teruggeschrokken zijn. :r mensen te vermoorden. ïn beseft in Bonn terdege dat [geven aan de eisen van de ont- rrders niet zal bijdragen tot het «sen van het grote probleem van deze tijd. nl. hoe een democra tische samenleving een eind kan maken van terroristische activitei ten van hen. die het gebruik van geweld politiek willen motiveren. Degenen in en buiten de Bondsre publiek. die gemakkelijk kunnen •oordelen omdat zij geen verant woordelijkheid dragen voor de gang van zaken, vergeten dat het hek van de dam is. als de elf leden van de RAF in staat worden gesteld, zich per vliegtuig naar een land van hun keuze te begeven. Terroristische activiteiten zouden het politieke leven in West-Duits land kunnen verlammen, als vast zou staan dat de bescherming van het leven van onschuldige gegijzel den op de eerste plaats komt. Anar chistische groepen zouden vrijwel alles kunnen eisen, wat in verwarde breinen zou kunnen opkomen. door Piet Hagen AMSTERDAM Het is een merkwaardig gevoel van onbehagen dat op de avond van de zevende september een tiental leraren bijeen brengt in het bovenzaaltje van café De Pelikaan te Badhoevedorp. Het zit hun niet lekker dat het Nederlands Genootschap van Leraren de laatste weken actie voert tegen de salarispolitlek van minister Van Kemenade. Daardoor wordt de indruk gewekt dat leraren tegen matiging van salarissen zijn. Voor dit groepje leraren gaat dat in ieder geval niet op: ze vinden dat ze zelf rijkelijk veel verdienen en dat daar best iets af kan. icgcven aan eisen van terroristen in zijn consequenties zonder meer rwerpelijk. Dat geldt niet alleen or de Westduitse situatie, maar jK>r alle landen met een democrati- j; he traditie die er prat op gaan de [jchtsstaat in ere te houden en leren voorhouden, hetzelfde te cscheidcnheid is hier op zijn aats. Nederland heeft gezien dramatische gebeurtenissen van ii rond 11 afgelopen jaren nu al geen riep d den meer om te veronderstellen ffrin,t „zoiets hier niet kan gebeuren", vloeic s'lufl,lc 'n 's zonder meer /an angs :an6st'êenc' Alleen in Frankrijk egopeei;n^' mcn n08« me' een typisch Me uits verschijnsel te doen te hij ziel ;bbcn. teel vast de grom tfn gcrespecjecrcj man a|s de Fran- schrijver Alfred Grosser, die vol t met kritiek op dc gang van zaken West-Duitsland, heeft het vorige k nodig geoordeeld, de houding anfranse intellectuelen tegenover cl terrorisme in West-Duitsland schokkend" te noemen. -A rosser: ..Als in Frankrijk een iks-cxtremistische organisatie rechters en industriëlen koelbloedig zou neerschieten, zouden zij er al len hun afkeuring over uitspreken.. Zodra zoiets in de Bondsrepubliek gebeurt, brengen vele Franse intel lectuelen en journalisten meer op dan begrip: zij schrijven de moorde naars ook nog goede bedoelingen toe." Wat vandaag in West-Duitsland ge schiedt, kan zich morgen in elk ander democratisch geregeerd land voordoen. En overal zal de keus even moeilijk zijn, omdat het niet toegeven aan eisen van de ontvoer ders tegelijkertijd het „afschrijven" van levens van onschuldige mensen zou betekenen. Het laatste woord is hierover nog niet gesproken. Want ook het be wust prijsgeven van mensenlevens kan verlammend werken, als de één na de ander er voor bedankt een functie te aanvaarden, waarin hij gevaar loopt, te worden ontvoerd of doodgeschoten. De regering in Bonn moet echter onder de druk der omstandigheden handelen. Zij heeft recht op ons hartelijk mede leven. De meesten van de aanwezigen zijn leraar met een eerstegraads be voegdheid. Dat komt neer op een maandelijks bruto inkomen tussen de ruim drieduizend en ruim vijf- eneenhalf duizend gulden per maand. De schooldirecteur in het gezelschap zit daar nog iets boven. De toevallig ook aanwezige hoogle raar verdient zijns ondanks zelfs aanzienlijk meer. Allen zitten een beetje met het eigen salaris in hun maag. Zoals één van hen zegt: „Waarom moet ik twee maal zoveel verdienen als mijn buurman?" Tegen het eind van de avond is men het eens over een plan van actie. De geboorte van het Alternatief Ambte naren Aktiecomité (postbus 52, Bad hoevedorp) is een feit. Er gaat een brief uit naar andere scholen om leraren op te roepen zich aan te sluiten bij de aktie vóór matiging van salarissen. Ook op (andere) ho ger gesalarieerde ambtenaren en vergelijkbare groepen zal een beroep worden gedaan. Na een paar dagen zijn bij het comi té (er bestaat geen apart comité in Voorburg, zoals wij zaterdag sugge reerden) de eerste adhesieverklarin- gen binnen. Bij de eerste ooglt zitten reacties van leraren, maar ook van hoogleraren, ambtenaren en andere beroepsgroepen. De grote stroom wordt pas in de loop van deze en de volgende week verwacht, wanneer de brief op de scholen besproken is. Afwijzing In die brief distancieert het comité zich niet alleen van de demonstratie van het Nederlands Genootschap van Leraren (op 16 september in Den Bosch), maar ook van de aktie van de Algemene Bond van Onderwij zend Personeel (op 24 september in Den Haag). De A.B.O.P. beperkt zijn eisen weliswaar tot de leus dat het onderwijs voorrang in het overheids beleid verdient, maar op het punt van loonmatiging vertrouwt het ak tiecomité deze bond niet helemaal. Ook de A.B.O.P. koppelt matiging voor de leraren aan algemene mati ging voor ètlle vergelijkbare groepen. Het aktiecomité is bang dat je zo nooit verder komt. Laten de eerste graads leraren eerst over de brug komen; dan volgen andere gToepen met hoge(re) inkomens vanzelf. In de brief aan collega's schrijft het comité, dat een stapje terug voor eerstegraads leraren best redelijk is, als je kijkt naar de salarissen van andere groepen academici. Vooral bij het bedrijfsleven zijn de aanvangssalarissen flink omlaag ge gaan. De oude inschaling van eerste graads leraren is niet meer reëel. Ook in vergelijking met andere groepen docenten (kleuterleidsters, onderwijzers, derde- en tweede graads leraren) zit de eerstegraads leraar te hoog". in een gesprek met twee leden van het aktiecomité komt dat laatste punt weer terug. Myriam Steenman (lerares Duits aan de scholenge meenschap Pascal in Amsterdam) en Jan Achterberg (leraar economie aan het Herman Wesselink College in Amstelveen) vinden beiden het lesgeven in hogere klassen makke lijker dan bijvoorbeeld in twee of drie havo. In de bovenbouw is er bij de leerlingen toch wat meer belang stelling en dat maakt het een stuk plezieriger, zeggen ze. Salarisopbouw Ook in andere opzichten voelen ze zich bevoorrecht boven collega's met een tweede- en derdegraads be voegdheid. Een eerstegraads leraar verdient niet alleen meer, hij heeft ook minder lesuren. Een eerste graads leraar met een volledige be trekking geeft 26 uur, maar krijgt voor 29 uur betaald. Een tweede- of derdegrader moet wèl 29 uur geven. Myriam Steenman en Jan Achter berg vinden verder dat leraren in vergelijking met (andere) ambtena ren een tamelijk voordelige salaris- opbouw hebben. Zonder tussentijd se beoordeling stijgt je salaris van jaar tot jaar. Al ben je nog zo'n In hef weekblad Onze Vacatures geeft drs. H. A. van den Bijilaardt, voorzitter van de christelijke sectie van het N.G.L., commentaar op de akties van het Nederlands Genoot schap van Leraren. Hij betwijfelt of de aktie niet voorbarig en te emotioneel is. Op de vraag of er leraren zijn die vinden dat zij vol doende verdienen zegt hij: ,,Er is een teneur bij bepaalde jon ge leraren wat minder aan de mate rie gebonden te zijn. U herinnert zich de aktie van leraren in Ven- ray, die zeiden: we leveren wat in. want we hebben het goed. Ook in het ledenbestand van de christelij ke sectie van het N.G.L. zijn er jongere docenten die dat vakbond- sachtige en dat maar opkomen voor de rechtspositie niet zint. Ze zeg gen dat het best minder kan. Ook merk ik dat er docenten zijn die geen volledige betrekking meer willen hebben. Ze vragen zich af waarom ze 26 uur les moeten geven als ze van de salariëring van bij voorbeeld 20 uur kunnen leven. Je ziet die tendens met name bij de jonge leraren. Ook buiten de kring van het christelijk onderwijs." Minister Van Kemenade slechte leraar, je bereikt vanzelf de top van 5600 bruto per maand. Het enige wat je daarvoor moet doen is elk jaar ouder worden. Myriam en Jan zeggen niet dat die regeling ver keerd is, maar je moet je wel realise ren dat andere beroepsgroepen dit voordeel niet hebben. Myriam Steenman en Jan Achter berg herinneren zich nog goed flat ze de sprong van het studenten:inko- men naar het leraren-salaris erg groot vonden. Je krijgt ineens zo veel geld, datje nauwelijks weet wat je er mee moet. doen. Toch wen je al gauw aan het idee dat je alles kunt kopen wat je wilt. Ze erkennen dat het misschien iets moeilijker is een stapje terug te doen als je oudere kinderen of een duur huis hebt. maar ook dan moet er wel wat af kunnen, zeggen zij. Als je ziet wat leraren zich kunnen ver oorloven, dan is een kleine verlaging van het salaris echt geen ramp. Het betekent hoogstens dat je iets wat je graag wilt hebben pas een jaar later kunt kopen. Het vervelende van zo'n actie voor loonmatiging is een beetje dat je makkelijk praten hebt. Vakbonden beschouwen het nu eenmaal niet als hun taak om verslechtering van de arbeidsvoorwaarden te bepleiten en dus is er niet zo veel kans dat zoiets echt gebeurt. Toch vinden Myriam Steenman en Jan Achterberg het belangrijk om iets te doen. „Het gaat om de mentaliteit." zeggen ze. „Je moet ergens beginnen. Dan mag van ons de eerstegraads leraar het voorbeeld geven." Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het gemeen tebestuur van Rotterdam heeft om politieke redenen besloten geen afvaardiging te sturen naar een internationaal con gres over plantsoenen en recre atieparken, dat dit najaar in Durban in Zuid-Afrika wordt gehouden. Een aantal andere gemeenten, waaronder Am sterdam, Den Haag en Arn hem, zal eveneens niet op het congres zijn vertegenwoordigd, maar hierbij speelt de politieke situatie in Zuid-Afrika geen rol. In de gemeente Apeldoorn verzet de PvdA zich tegen de afvaardiging van wethouder E. J. Harmsen (Binding Rechts) en het hoofd van de afdeling landelijke eigendommen, de heer D. Bouman, naar het congres in Zuid- Afrika. Ook enkele organisaties als de Novib en de Wereldwinkel in Apeldoorn hebben geprotesteerd te gen de deelname aan het congres. Naar aanleiding van vragen van de PvdA zal de zaak overmogen in de Apeldoornse gemeenteraad aan de orde komen. De twee PvdA-wethou- ders in het college van b. en w. ach ten het bezoek aan Zuid-Afrika on aanvaardbaar, maar de meerderheid van het college (de burgemeester, twee wethouders van het CDA, een wethouder van de VVD en een wet houder van Binding Rechts) menen dat het niet tot de taak van de ge meente behoort om door het terug trekken van de afvaardiging een uit spraak te doen over apartheid in Zuid-Afrika. Het congres wordt georganiseerd door de IFPRA. de International Fe deration of Park en Recreation Ad ministration, een internationale or ganisatie van ambtenaren op het ge bied van plantsoenen en (recreatie parken. De IFPRA houdt, vrijwel jaarlijks een congres, dat dit jaar van 16 oktober tot. 4 november in Durban zal plaatsvinden. Het is een technisch congres, dat in 1972 in Nederland werd gehouden. De Ne derlandse deelname in Durban zal overigens kleiner zijn dan in andere jaren: de delegatie zal uit niet jneer dan vijftien personen bestaan. De reis naar Zuid-Afrika zal samen met de Engelse afvaardiging per charter vlucht worden gemaakt. Het gemeentebestuur van Rotter dam heeft een verzoek tot deelname aan het congres afgewezen Wel zal een ambtenaar het congres privé, in eigen tijd en voor eigen rekening, bijwonen. Volgens een woordvoerder van de gemeente Amsterdam be staat er bij de dient Publieke Wer ken geen belangstelling voor het congres en is ook geen aanvraag voor deelname bij het college van b. en w. ingediend. De gemeente Arnhem stuurt geen afvaardiging omdat de plaats waar het congres wordt ge houden. Durban, te ver weg wordt geacht. De politieke vraag of een congres in Zuid-Afrika kan worden bezocht, is volgens een woordvoer der van de gemeente Arnhem niet aan de orde geweest. Volgens de ge meente Den Haag zal de directeur van de Haagse plantsoenendienst het congres niet bedoeken uit prakti sche overwegingen: het is te ver van huis en duurt te lang. De plaats waar het congres wordt gehouden, is bui ten beschouwing gebleven. rekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859. erdam Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. ge I... Hogedruk dichterbij Van een medewerker Een stevig hogedrukgebied, waarin de druk inmiddels tot ongeveer 1034 millibar zal zijn gestegen trekt via Ierland naar Zuid-Engeland. Het zwakke koufrontje dat ons maandag in zuidelijke richting passeerde gaf weinig neerslag maar deed de wind wel naar noordwest draai en met aanvoer van koelere lucht. Hierdoor waren er vooral in Duitsland gisterenmiddag forse temperatuurtegenstellin- gen. In het Roergebied om vijf uur gistermiddag wat lichte re gen bij veertien graden toen Frankfurt nog nazomerweer meldde bij 25 graden. Frankrijk lag gisteravond op het noord westen na nog helemaal in de warme lucht met 26 graden bij Parijs en in de omgeving van Toulouse 31 graden. Achter de wegtrekkende depres sie via de Oostzee naar Rusland en de sterke luchtdrukstijgin gen die daarop volgden hield boven Scandinavië een zeer koe le en krachtige noordelijke luchtstroming aan. Ook in het kustgebied van Denemarken en noordwest-Duitsland stond gis teren een harde tot stormachti ge noordwestenwind. Langs de noordflank van het Britse hoge drukgebied zullen de komende dagen storingen via IJsland naar Scandinavië blijven trek ken. zodat daar nu toch wel dui delijk van koel onbestendig herfstweer sprake is. In Lapland gisternacht tot min vijf graden. De koele lucht zal nog een eind weegs naar midden-Europa doorstoten, maar het Middel- landsezeegebiea kan ook het grootste deel van deze week nog in warme lucht blijven liggen. In Zweden waren de dagtempera turen zes tot negen graden, in het uiterste noorden van Zwe den werden gistermiddag enkele sneeuwbuitjes gemeld bij een maximum van drie graden. Deze koude stroomt voornamelijk in de richting van Polen en west- Rusland weg. Wanneer ons land in!polaire lucht ligt en het is 's nachts windstil en helder dan kan half september al nacht vorst van betekenis voorkomen soms op tien centimeter boven de grond al tot min één min drie graden. Zoals het er naar uitziet zal het grootste deel van deze week bij ons overwegend droog kunnen blijven, maar vrij koel met aan vankelijk koude nachten, om dat wij van de uitstroming van de koude lucht over Scandina vië in ons gebied toch een staart mee zullen krijgen. Weerraporten van gisteren 17 uur HOOGWATER woensdag 14 september Vlisslngen 3 18-15 38. Harlngvlietsluizen 3 30-15 53. Rotterdam 5 30-17 31. Scheve- ningen 433-16.53. IJmuiden 506-1726. Den Helder 9 37-22.17. Harllngen 11.33, Delfzijl 1 24-13 30. Amsterdam half bew. 16 De Bilt zw bew. 17 Deelen half bew. 16 Eelde mist 21 Eindhoven zw bew. 16 Den Helder zw bew. 15 Rotterdam zw bew 15 Twente half bew. 16 Vlissingen zw bew 16 Zd Limburg regen 14 Aberdeen on bew. 13 Athene onbew 24 Barcelona onbew 25 Berlijn zw bew 16 Bordeaux onbew 28 Brussel geheel bew 15 Frankfort licht bew 25 Helsinki regen 9 Innsbruck licht bew. 26 Klagenlurt licht bew 25 Kopenhagen regen bul onbew 11 Lissabon 32 Londen licht bew. 19 Luxemburg onbew 23 Madrid onbew 34 Malaga onbew. 25 MaJlorca onbew 26 Munchen licht bew. 25 Nice zw bew 22 Oslo licht bew 13 Parijs onbew 27 Rome onbew 25 Split onbew 26 Stockholm zw bew Wenen licht bew 27 Zürich onbew 26 Casablanca licht bew 21 1st an boel licht bew 26 •Van on2e parlementsredactie TIEL VVD-fractievoorzitter Wie gel heeft een „frontale aanval" op het te voeren sociaal-economische beleid van het nieuw te vormen ka binet van PvdA. CDA en D'66 aan gekondigd Wiegel zei gisteravond in Tiel dat het voorgenomen sociaal- economisch beleid berust op „bluf, ontkenning van de feiten, verhulling van de cijfers en gebrek aan moed". Hij zal deze wat hij noemde „wrakke pijlers" van het tweede kabinet Den Uyl bij het eerste treffen van de nieuwe regering met de Tweede Ka mer, aan de orde stellen. Wiegel bekritiseerde op een partij bijeenkomst in Tiel de voormalige CHU-fractievoorzitter Kruisinga. „De uitspraken van Kruisinga zijn voer voor psychologen", zei Wiegel, verwijzend naar de voormalige op- positie-rol van Kruisinga tegenover het kabinet Den Uyl. en zijn recente instemmende verklaringen over de nu bereikte regeerakkoorden. Wie gel vroeg zich af wat Kruisinga's diepere drijfveer is om „meer dan wie haast anders Den Uyl weer op het kussen te krijgen". end oirf Jtijd z< t. ^ie jl ^eggoei ongens uit onder redactie van Loes Smit dat e ?rvolgd Van wn heleboel dingen, gezegden en gebruiken weten we waar ze van daan komen. Soms is het erg nuttig zoiets te weten, maar in bepaalde gevallen is het maar de vraag of zulke kennis zin heeft. Zo heeft het vakblad "de Accoun tant" zijn lezers de vraag gesteld of zij misschien weten waar de oor sprong ligt van het symboolof - het laatste wordt als minus-teken in de reken- en wiskunde bij voor beeld wel gebruikt. Waarvoor zou den ze dat nou willen weten? Zonder die kennis kan een mens toch ook best gelukkig zijn, maar dat neemt niet weg dat een groep wetenschap pers zich er jaren mee heeft bezigge houden. Een professor heeft er zelfs internationale roem mee verworven. Iemand die de hele geschiedenis van dat onderzoek van a tot z kent, heeft zijn kennis onder het eigenaardige pseudoniem Pustrepun aan "de Ac countant" overgedragen. Die weet dat het onderzoeksteam er een was van de Universiteit van Amsterdam, dat zich niet minder dan acht jaar sem. I 61 rts, 10 met het en - - probleem heeft vermoeid. De onderzoekers deden dat al vlak na de Eerste Wereldoor log. in de jaren 1919-1927. In 1929 volgde een dik rapport over de kwes tie, 622 pagina's tellend, onder de Franse titel "L'Essence, l'histolre et la significance du symbole (het wezen, de geschiedenis en de beteke nis van het symboolDat was het geschrift, waardoor prof. dr H. P. W. M. van Maaien volgens Pustrepun naam en faam verwierf. Toen de groep met het karwei begon, bestonden er al heel wat gissingen en stellingen. Zeventien daarvan lichtte de groep door. Er waren er bij die veronderstelden dat het eigenlijk een Egyptische hiëroglyph was, maar ook kon het best. meenden anderen, een wat vereenvoudigd Germaans runeteken (ook een oud soort schrift) wezen. Weer anderen dachten dat het in feite het Neder landse woordje 'af' was, maar dan erg slordig geschreven. Na een doorwrocht onderzoek kwamen de wetenschappers tot de conclusie dat al die zeventien bestaande veronder stellingen flauwekul waren. Het symbool moest van een buiten-kos misch karakter zijn, net als de sym bolen - en x. Hoe die dan onder onze aardse ogen gekomen zijn blijft —althans in het relaas van Pustre- punt— een groot vraagteken. Wat betekent het symbool eigenlijk? Die vraag legden de onderzoekers voor aan twaalfduizend mannen van boven de vijftien jaar, zomaar wille keurig gekozen. Tweederde stuurde de vragenlijst terug, zodat de weten schappers een aardig beeld kregen van wat "de" Nederlander onder zo'n vreemd teken verstond. Van hen gaf 23,4 procent, haast een kwart dus, als betekenis aan: minus. Bijna 40 Srocent zei dat het helemaal niets te etekenen had en dat het gewoon onzin was, maar iets meer dan 10 procent kwam met diverse zelfdbe- dachte oplossingen aandragen. Als je dit - - teken ziet, zeiden er een paar, betekent dat: de bal gaat het doel in. via de paal. De onderzoekers wierpen zich voorts op 59 schriftsoorten, maar in geen enkele vonden ze iets dat aan het symbool herinnerde. Het enige dat voor 100 procent vaststond was. dat het in 1879 door schrijfmachine-ont werper Remington voor het eerst ge tikt is op diens eigen eerste goeie schrijfmachine. Het rapport moet niet alleen vol moeilijke uitleggingen en beschou wingen gestaan hebben, maar ook nog eens vol voetnoten. Het verhaal van de man die het allemaal in "de Accountant" uit de doeken doet, spreekt van 'voetnoot 543', 'voetnoot 1277' en zelfs van 'sub-voetnoot 1318a'. En eerlijk gezegd snappen we er nu nog niet veel van, maar erg ongelukkig voelen we ons daar ook niet meteen onder. Het is maar waar je je druk over wilt maken. Had een onbekende Amerikaanse drukker een kleine zestig jaar gele den niet een domme fout gemaakt, dan had die postzegel met een tweemotorig vliegtuigje er op van 24 dollarcent nooit zoveel opge bracht. Maar die drukker maakte de fout wèl: hij drukte het vlieg tuigje precies op z'n kop op een vel van honderd stuks af. Het werd een duur velletje. Nog voordat Ameri kaanse autoriteiten er beslag op konden leggen, was het al verkocht voor 2400 dollar, 24 dollar per zegel dus. De eerste koper verkocht zijn aanwinst meteen door en vroeg en kreeg er 15.000 dollar voor. Sinds dien zijn de zegels een individueel leven gaan leiden. Misschien zijn ze niet alle honderd meer in de han del, maar die er nog zijn vertegen woordigen een klein fortuintje. De zer dagen ging er op een postzegel- velling in de Amerikaanse stad San Francisco eentje van de hand: het zegeltje van 24 dollarcent bracht ruim honderdvijftig duizend gul den op. De herkenbare heren op dit plaatje zijn allen leiders van middenstandshonden. Maar wie is die schim ter linkerzijde? Mocht u hem nog niet aan zijn contouren herkend hebben: dat is -premier-, ex-formateur en nu weer informateur Den llyl Het staat trouwens zwart op wit op de plek waar hij gestaan heeft voordat het maandblad ..Zelfstandig Ondernemerschap" zijn karakteristieke trekken en alles wat hem verder tot Den Uyl maakt, uit zijn omtrekken verwijderde: ..Hier stond formateur Den Uyl. Wie de naast hem afgebeelde middenstandsleiders als zijn opvolger zullen ontmoeten, was bij het ter perse gaan van dit blad nog een groot vraagteken". Honderd procent zeker is het weliswaar nog steeds niet wie dc nieuwe minister-president wordt, maar dat de middenstanders op zijn plaats vooralsnog alleen een schim zien is wel èrg vaag. Of ze zien een spookbeeld opdoemen in de vorm van Den Uyl. want niet alle middenstanders waren in de afgelopen regeringsperiode even blij met de plannen cn maatregelen van /ijn kabinet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5