Broedergemeente snelst groeiende kerk in deze tijd Hervormd moderamen beveelt de Vredeskrant aan voor gesprek ,3 Uit brieven van lezers Zendingsdag met aandacht voor scholen Gereformeerden onthouden zich van oordeel UIT DE KERKBLADEN We mogen elkaar niet loslaten Alfrink pleit voor geweldloosheid VANDAAG Voorbijganger^ DINSDAG 13 SEPTEMBER 1977 Trouw/Kwartet _ISDAC Van een onzer verslaggevers ZEIST „De wereld ls van God". Dat was het thema van de zendingsdag van de evangelische broedergemeente. Een traditi onele jaarlijks terugkerende dag bij de hernhutters in Zeist, die vooral bekend zijn geworden om hun zendingswerk. Zo bestaat het zeister zendingswerk reeds vanal 1793. Maar er is de laatste Jaren heel wat veranderd. De evangelische broedergemeente is wel de snelst groeiende kerk in deze tijd genoemd. Dat komt door de vele gemeenteleden, die naar Nederland kwamen toen Suriname van Neder land los kwam. Zo groeiden de be staande gemeenten zoals Amster dam-Bijlmermeer. Haarlem en Den Haag sterk uit en kwamen er nieuwe gemeenten bij, zoals Rotterdam, Utrecht en Arnhem. Op deze zendingsdag was dat merk baar. Vele Surinamers kwamen met bussen naar Zeist zodat de politie aan dat extra verkeer rond de plei nen soms even zijn handen vol kreeg en de kerk naderhand tot berstens toe was gevuld. Er was de gezellig heid van kopen en verkopen op de bazaar, er was de ontmoeting van elkaar met Surinaams eten en drinken. De samenkomsten in de kerk op het Zusterplein vormden de hoogtepun ten. Eerst de middagsamenkomst, ingeleid en geleld door de predikan ten Jan van Veen en Jaap Legène en met zang van een koor uit de Bijlmer o.Lv. de heer Adamson. Een team van zendingsmedewerkers, de arts H. den Butter, de landbouwkundige Hans de O root en de directeur van het onderwijs van de Surinaamse broedergemeente drs. August Pen- gel. vertelde achtereenvolgens over het medisch werk, het landbouw- werk en het christelijk onderwijs van de hernhutters. De Surinaamse theo logische student Freddy Lachman getuigde van zijn roeping om in de kerk te gaan werken. Voortgang Bij alles werd gesproken over de voortgang van het werk dat in Suri name. een ontwikkelingsland, nog zo nodig is. Er werd ook gesproken over noden, hetzij meer naar de materiële kant (bijv. het onderwijs) hetzij meer naar de geestelijke kant. Gevraagd werd otn voorbede en om financiële steun voor het werk in Suriname. De financiële bijdragen van deze dag zijn bestemd voor de Grote Stads kerk. de Mama Kerki of „moeder kerk" van de hernhutters in Parama- Srhnlpn ribo. die dezer dagen tweehonderd jaar bestaat en voor het bijzondere vrouwenwerk vanuit de Stadszen- ding te Paramaribo. het gezamenlijk zingen zorgden voor afwisseling en met veel Surinaamse liederen. De dag werd afgesloten met een zangdienst zoals men dat in „Zeist" gewend is, maar deze keer met een extra steun van het blazerskoor van de gemeente en van solisten dl* bij Onderwijsdirecteur Pengel vertelde ons nog speciaal over zijn zorgen over de toestand van de scholen in 8uriname. De broedergemeente heeft 93 scholen met in totaal 24.000 leerlingen. Het onderhoud van deze scholen vraagt handen vol geld als gevolg van het vochtige, tropische klimaat. Voor dit onderhoud stelt de Suri naamse regering Sf. 6,44 per leerling per jaar beschikbaar. Dat is in de praktijk net genoeg voor de dage lijks reparaties, zoals verstopte wc's, kapotte ruiten of klemmende deu ren. Voor de grote beurt, die om de vijf jaar echt wel nodig is, is geen geld. De scholen, die op zichzelf goed zijn, verwaarlozen meer en meer. Een on derzoek heeft uitgewezen, dat alle 93 scholen, op een of twee na, gereno veerd zouden moeten worden. Pen- gel: „Zoals het nu is, is het werkelijk triest, niet alleen in het binnenland, ook in Paramaribo." Wanneer vijf jaar lang 45.000 gulden per jaar op tafel zou komen, zou de kwestie van het onderhoud van de baan kunnën zijn. Dit vijfjarenplan zou dan, volgens de plannen van Pengel, gevolgd moeten worden door een meerjarenbeleid, waarin de con tinuïteit van het onderhoud is ge waarborgd. In Nederland is hij op zoek naar mensen, die bereid zijn Onderwijsdirecteur drs. August Pengel van de Surinaamse broe dergemeente vertelt op de zen dingsdag over de christelijke scholen in zijn land. daar een steentje aan bij te dragen, zodat de Surinaamse kinderen niet langer in ongezellige, lekkende, ver veloze scholen hoeven te zitten (giro 24696 t.n.v. zendingsgenootschap evangelische broedergemeente te Zeist). Korte duidelijk geschreven, helst aan èón kant getypte, bneven kunnen worden gestuurd naar Secretaris Hoofdredactie Trouw/Kwartet. Postbus 859. Amsterdam. Bij pubhkat* wordt de naam van de schrijver vermeld Polen Als vrije Poolse publicist en oprich ter van de Stichting Vrij Polen in Nederland werd mijn aandacht ge vestigd op de artikelen van J. den Boef over Polen, die ik met grote belangstelling heb gelezen. Gaarne wil ik dan ook de redactie van Trouw hartelijk dank zeggen voor de betoonde belangstelling voor de gebeurtenissen in Polea De al ge noemde stichting Vrij Polen tracht haar doelstellingen te realiseren o.a. door de uitgave van het vijfmaal per Jaar verschijnende tijdschrift „Vrij Polen." ZIJ doet een beroep op de solidariteit van alle vrijheidslieven de mensen met de Poolse vrijheids strijd, met de Poolse arbeiders en intellectuelen, door spontaan dona teur te worden van de stichting. Jaarlijkse bijdragen vanaf tien gul den, postgiro 254013 tav. Stichting Spaarvarken Vrij Polen, Vllsslngen. Gelet op het aandeel van de Poolse troepen bij de bevrijding van Nederland zeker niet te veel. Vlissingen Billy Strenk Stichting Vrij Polen Mensen moord (4) Naar mijn stellige overtuiging is de Bijbel de enige bron, die de Juiste ethiek kan aangeven inzake deze kwestie. Dat God rekent, dat HIJ vanaf de bevruchting van de eicel met een nieuwe mens te maken heeft, blijkt uit de volgende tekst: „Eer ik u vormde in de moeder schoot heb ik u gekend" Jeremia 1 vers 5. En Davtd zegt: „Van den moederschoot af zijt Gij mijn God" Psalm 22 vers 11. En in Psalm 139 vers 15 en 16 „Mijn gebeente was voor u niet verholen, toen ik in het verborgenen gemaakt werd uw ogen zagen mijn vormeloos begin." Ook de erfelijkheidsleer leert ons dat vanaf de bevruchting tn wezen een nieuwe mens is aangegeven Het toestaan van abortus is een wezen lijke ontkenning van de waarde van het menselijk leven. Ik heb nog een waarschuwing voor al die mensen, die medeplichtig zijn aan dit mis drijf ..Vervloekt is MJ. die in het geheim zijn naaste doodt." (Deut cromomium 27 vers 24) ..Hun einde zal zijn naar hun werken (2 Corinthe 11 vers 15) de moordenaar .hun deel is in de poel die brandt van vuur en zwavel" (Openbaring 21 vers 8) Bekeert u, nu het nog kan! In Trouw van 10 september jl houdt Ing. P. Westra van het Land bouwschap een zonnig propaganda- praatje over „het meest moderne dier van deze tijd": het varken. Met indrukwekkende cijfers toont hij aan. dat „de wonderlijke wereld van onze knorbeestjes" een fikse bijdra ge levert aan onze nationale econo mie. Het varken, stelt hij spits, is „duidelijk een spaarvarken voor ons volk". Het zal wel waar zijn. De kassa rin kelt. het varken spekt onze beurzen. Maar vraag niet ten koste waarvan! Uit talrijke studies en rapporten is bekend, dat het varken in onze mo derne huisvestingssystemen een hoogst beroerd leven lijdt. Opgeslo ten in een geestdodende omgeving,- wordt dit dier constant gefrustreerd in z'n meest vitale fysieke, maar ook sociale en psychische behoeften. Wat de zogenaamde „bio-industrie" in feite met het varken uithaalt, kunt u bijvoorbeeld lezen in het „Rapport van de commissie veehou derij welzijn dieren" van de Natio nale Raad voor Landbouwkundig Onderzoek TNO (Den Haag. 1975) en in het vierde rapport van de Studie commissie intensieve veehouderij, getiteld „Het houden van mestvar- kens" een uitgave van de Neder landse Vereniging tot Bescherming van Dieren. Hilversum HansBouma Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In afzonderlijke brieven hebben de moderamina (dagelijkse besturen) van de synodes van de hervormde kerk en van de gereformeerde kerken zich geuit over de Vredeskrant, die het Interkerkelijk Vredesberaad ter gelegenheid van de volgende week te houden Vredesweek heeft uitgegeven. De gereformeerden willen geen oor deel geven over de krant, terwijl de hervormden vinden plaats de krant terecht de vraag van de kernwapens in ons land aan de orde stelt. „Wij zijn er allen van overtuigd dat het hier gaat om een uiterst fundamen teel vraagstuk," zeggen de her- mvormde synode-praeses (Voorzit ter) ds. G. Split en scriba dr. A. H. van den Heuvel, „en wij zijn het allen eens dat ons volk, onze regering en ook onze kerken zich niet langer mogen neerleggen bij het grote zwij gen dat deze problematiek omgeeft." Het hervormde moderamen heeft zijn brief aan het IKV gericht terwijl de gereformeerden hun brief aan de kerkeraden hebben gezonden. Zij melden de raden dat het moderamen zich nu nog niet uitspreekt over het manifest tegen de opslag van kern wapens in ons land, omdat het oor- logsvraagstuk het komende voorjaar uitvoerig In de generale synode aan de orde zal komen. Op synode Daarom lijkt het moderamen ook ongewenst Indien andere kerkelijke vergaderingen zich in dit stadium voor de oproep van het manifest tegen de kernwapens zoals dat in de Vredeskrant staat, zouden uit spreken. Of de Vredeskrant al dan niet in de gemeenten zal worden verspreid wil het moderamen, aldus het schrijven, aan het gezonde oordeel van de kerkraden overlaten. Mocht een kerkeraad daartoe over gaan, dan dient deze zich bewust te zijn dat de IKV-actie veel vragen openlaat. In het gesprek over de problematiek zullen ook degenen die wel de noodzaak van een her nieuwde discussie aanvaarden, maar de actie via het manifest van het IKV afwijzen, hun volle kans moeten hebben, aldus de brief. Relatie Mocht een kerkeraad niet tot ver spreiding overgaan, dan wil het mo deramen erop aandringen de zaak van de bewapeningswedloop en de daarmee gepaard gaande nucleaire dreiging toch in de gemeente ter discussie te stellen. In zijp brief maakt het moderamen vóórts duidelijk, dat, hoewel er le den van de gereformeerde kerken met leden van andere kerken In het IKV samenwerken, er geen sprake is van directe verantwoordelijkheid van de gereformeerde kerken in Ne derland voor de publicaties van het IKV. Wel is er relatie met de gerefor meerde deelnemers in het IKV via een speciaal deputaatschap. t Het hervormd moderamen geeft toe dat het aan de orde stellén van het vraagstuk van de kernwapens diepe emoties zal losmaken en zegt dat de Vredeskrant al tot verhitte discussis heeft geleid. „Wij verwachten niet dat dit de komende weken minder zal worden. Het kan ook moeilijk anders; vragen van dood en leven roepen nu eenmaal emoties wakker." Uitverkocht Het moderamen van de hervormde kerk roept op tot zorgvuldige ge sprekken in de gemeenten, om sa men een nieuw landelijk gesprek mogelijk te maken. De Vredeskrant, die in 280.000 Groningen DouweJ. Muller Onze adressen: AMSTERDAM: Postbus 859 Wibautstraal 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTEROAM/DORDRECHT: Postbus 948 HIIL, eKlitnl» O D/tMAnlam wesuxaaK y noneroam Tel 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN: Postbus 3 Melkmarkt 56 Zwolle Tel. 05200-17030 Uit onze verslagen van de vergade ringen der christelijke gereformeer de synode kan duidelijk worden, dat (ook) in deze kring voldoende ver schil van mening heerst. De verle den week zaterdag te Apeldoorn ge houden theologische hogeschooldag van de christelijke gereformeerden geeft echter ds J H. Velema (zelf synodelid) aanleiding in het chr. ge- ref weekblad De Wekker te schrijven: „Wat is de Here, de Koning van Zijn Kerk. weer goed over en voor ons geweest' Wat heeft HIJ in Zijn gunst ons een rijke Schooldag gegeven. Wat heeft HIJ alles doen meewerken zodat we bemoedigd en gesterkt al len naar huis konden gaan, hetzij we dichtbij of ver van de Loolaankerk wonen De trouw van de Here prij zen we. We slaan ons niet op de borst: dat hebben wij weer gepresteerd en we hebben eens even laten Hen dat wij er ook nog zijn als kleine Chr. Qeref. Kerk Neen. we lijn de Here dankbaar voor Zijn werk en trouw en goedheid Dat kwam uit in de prachtige op komst. de goede sfeer, het fijne zin gen. de uitstekende collecte, de op bouwende toespraken. We hebben er allen ieU van mogen gevoelen, vermoed ik: kerk-zijn is een wonder. Dat maken wij niet, maar dat geeft de Here Ds. J. H. Velema Er mag in ons kerkelijk leven nog zoveel aan de orde zijn en aan de orde komen maar de liefde tot de Koning van de Kerk en daarom tot de Kerk van de Koning bindt ons op wonderlijke, bijna mystieke wijze samen. Daarom kunnen noch mogen, willen noch durven we elkaar los te laten, omdat we dwars door onze zonden heen merken dat de Here ons niet loslaat en Hij met Zijn Geest nog werkt". Neutronenbom In de rubriek van de landelijke fede ratie van doopsgezinde zusterkrin- 8en in het Algemeen Doopsgezind icckl>Lid schrijft mevrouw M. C de Wilde-Mulder over: wegwerpartike len, en zij brengt de neutronenbom ter sprake. „Gebouwen, scheppingen van men sen: méér waard dan de mensen, de makers zelf! Onze Schepper en Maker heeft ons niet hiertoe geschapen. Wij mensen hebben wegwerpartikelen gemaakt en we vinden het vaak .zonde' om ze ook als zodanig te beschouwen. En toch zijn dat maar zielloze, levenloze dingen. Maar Hij, die de wereld schiep en al wat daarin leeft, heeft levende men sen gemaakt. Heeft hen begiftigd met vele goede gaven van hoofd, hart en handen. Hij heeft Zijn Geest aan hen gegeven. Heeft met oneindi ge liefde hen liefgehad. De mens kan daarom voor God, onze Heer geen wegwerpartikel zijn, van nul en ge- ner waarde. Op een vrijzinnige zondagschoolka lender stond in mijn Jeugd: ieder mensenkind is van oneindige waar de. We zouden het niet zeggen, als we lezen, dat de mensheid 700 mil jard dollar per jaar uitgeeft voor werktuigen om de mensen te vernie tigen. De theoloog Gollwitzer zegt zoals u in een vorig nummer van het A. D. W. hebt kunnen lezen: WIJ schaffen de bewapening af óf de bewapening schaft óns af. O. ik weet best. dat we ook van heel andere dingen onder de indruk kun nen komen. Bijv. van de grote zorg, .toewijding en liefde, die door men sen aan medemensen besteed wordt. Maar juist dén. als we ook dóér oog voor hebben, voor die grote zorg en toewijding om ook maar één mensenleven te redden, juist dan zien we hoe zeer de drift om te vernietigen, om steeds perfekter wa pens te ontwikkelen in flagrante te genstelling is tot de hoge waarde ring van de mens als Gods schepsel. Wij willen toch ook geen wegwerpar tikelen zijn? Dat zou eerst met recht .zonde' zijn. Zonde tegenover onze Maker!" Beroepen Uit de correspondentierubriek van het hervormde Gereformeerd Week blad: „T. C. S. te H. U snijdt in uw brief een bijzonder tere zaak aan: het beroepingswerk en de beslissing van de predikanten op een beroep. U kunt niet begrijpen dat sommige gemeenten terstond weer een predi kant ontvangen wanneer ze vacant geworden zijn, terwijl andere ge meenten soms twintig tot dertig be roepen moeten uitbrengen. En wan neer 'n predikant dan toch meent in Gods weg te gaan, dat is voor u een beetje onbegrijpelijke zaak. Waar om laat men een gemeentè die al zolang vacant is herderloos en waar om heeft een andere gemeente ter stond weer een predikant? Hoe kan dit nu beide Gods weg zijn? Nu is 't bijzonder moeilijk om over het hart van een predikant te oordelen. We zullen een bepaalde beslissing, die toch voor Gods aangezicht genomen werd, moeten eerbiedigen, ook al blijft onze eigen gemeente vacant en hoezeer we dat ook betreuren. Zou den er bij een beslissing op een beroep ook geen menselijke facto ren meespelen? Wie zal dat durven ontkennen. De Heere werkt trou wens soms dwars door onze mense lijke overleggingen en beslissingen heen. En daarom moeten we het uiteindelijk in de hand Gods leggen. Hij kent ook de harten van Zijn dienaren en Hij doorgrondt ze. Maar we moeten wel bijzonder voorzichtig zijn om er een ongegrond oordeel over uit te spreken. En wanneer men zijn oor te luisteren legt in de ge meente kan men wel eens opmerkin gen horen, die toch eigenlijk niet passen". exemplaren is verspreid, is reeds to taal uitverkocht. De Vredesweek wordt komende zaterdag geopend met een landelijke kerkedag in Den Bosch, waar onder meer gesproken zal worden door dr. Van den Heuvel, bisschop Ernst van Breda, de secre taris van het IKV, dr. Mient Jan Faber/en de voorzitter van de gere formeerde synode, ds. C. Mak. Het IKV wil eeri brede beweging begin nen tegen de kernwapens onder de slagzin: „De kernwapens de wereld uit.om te beginnen uit Neder land." LEUVEN (ANP) De moderne wa pens bieden geen enkele veiligheid, maar veroorzaken zelfs een voortdu rend toenemende onveiligheid. Ge weldloosheid is dan ook geen uto pisch idealisme, „maar in feite het teken van een realistische kijk op de werkelijke situatie in onze wereld". Dit heeft kardinaal Alfrink, interna tionaal voorzitter van de katholieke vredesbeweging Pax Christi, gezegd in zijn slotrede op de studieconfe rentie te Leuven over „Europese vei ligheid in wereldwijde kontekst", die het afgelopen weekeinde werd gehouden. De kardinaal herinnerde aan de Vatikaanse verklaring van 1976, waarin de bewapeningswed loop wordt verworpen als een on rechtvaardigheid, een dwaasheid en, een schandaal. Volgens kardinaal' Alfrink betekent het Vatikaanse aandringen om alternatieven voor de bewapening te vinden, een ver zoek om de beginselen van de ge weldloosheid te ontwikkelen. De driedaagse studieconferentie in Leuven, die georganiseerd werd door Pax Crhistie, werd bezocht door honderd deelnemers uit West en Oosteuropese landen en uit de Verenigde Staten. In werkgroepen werden zes onderwerpen behandeld: bewapeningswedloop, christelijke standpunten over kernwapens, ge weldloze verdediging, het militair industrieel complex, politieke ont spanning en de Westeuropese kern macht. Daarbij stond centraal de vraag naar de kerkelijke bijdrage en naar het informeren en mobiliseren van de publieke opinie. Van de werkgroep, die de Nederlandse rege ring heeft ingesteld voor het onder zoek naar geweldloze conflictoplos sing was sekretaris dr Snapper aan wezig. Os. Van der Meer de Walcheren Oud-legerpredikant jonkheer P. H. W. M. van der Meer de Walcheren te Utrecht is op de leeftijd van 73 jaar plotseling overleden. Hij was predi kant van de protestantse kerk van Antwerpen (1939-1942). de hervorm de gemeente van Etten (NB) en van 1950 tot 1969 legerpredikant. Os. G. F. Hajer Op 73-jarige leeftijd is overleden ds. G. F. Hajer. gereformeerd emeritus predikant te Ede. Hij heeft gestaan in Schoonebeek, Ede. Leiden en Bei- len. was zes jaar krijgsmachtpredi kant en van 1970 tot 1974 nog predi kant te Kootwijkertxoek. Fabel Zaterdagavond las Alexander Po! zijn fabel voor in de TV-uitzendin ee oi van de NCRV. Het was de fabel vij e de chinchilla's en de rat. Een scherper tekening van de situatie Chili ben ik zelden tegengekomei Ik moest even denken aan wat mi eens verteld is. Een meisje bezoek op zondagmiddag in Parijs een protestantse kerk waar niet meer dan twintig mensen luisteren naa een preek over Daniël in de leeuwenkuil. Het meisje dat voordien eigenlijk nooii een kerkdienst met een preek had meegemaakt, staat verbijsterd op straat. Ze houdt de eerste de bestd voorbijganger aan en zegt: Moet li eens horen. Dit is ongehoord, wat} hier vertellen over een zekere Danieïl. Als dat verhaal waar is moet iedereen het weten dat erzoj God is. Als het verhaal van de chinchilla's en de rat waar is is geen fabel meer, het is de werkelijkheid. Eergisteren hebb echte Chilenen opnieuw „de elfdi herdacht, want zo noemen ze 11 september 1973 die zwarte dag todg we de duivels kwamen en behalve ^yg, AUende nog eens dertigduizend ;eids mensen om het leven brachten on t ker op grond daarvan een „Qhrlstelijk s Ko aristocratische republiek te {ede vestigen. In wezen niet meer dan jy in klein stel schurken die zich van de geldbronnen van dit land hebben hei meester gemaakt om er mooi wee orbei van te spelen ten kosten van de erleg miljoenen verarmden. Als 't niet j n Ve was, zou je gaan gillen. Dat zoiets bestaat en dat zulke mensen zich christenen noemen! Het is te begrijpen dat velen tegenwoordig-^'t"e wat zuiniger op dat woord „christelijk" willen zijn. En dat velen het niet zo vanzelfsprekend vinden dat het evangelie verbreid n d wordt, maar dat zij een diepe n j behoefte hebben om te vragen: w< to] evangelie? Het evangelie van öe vrije prijzen en de aan banden gelegde lonen of dat van de mensenzoon die ons wilde leren leven, maar dan met elkaar en in ht] verantwoordelijkheid voor elkaar 'c En wat Hij daarvoor deed was evenmin een fabel. FN t voi larde Art lei ïzett beid: ok gi :htl 4aai n d< oord nei :ht indvrc ren o 'ers eids Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Veenendaal: H. Smit Ijsselmuiden; te Schildwolde: Hlyp. Oortgiesen, kand. aldaar die dit T roep heeft aangenomen (verb, btfat b te Nieuwe Pekela: drs R. T. Huizii iatst te Elspeet; te Ridderkerk: I. Kol aard Zoetermeer; door de gen. synode jespr< predikant voor buitengew. weiiet ar (vlootpred E. S. Klein Kranoenh; burg, kand. te Hoevelaken. Aangenomen naar Rottevalle: Klooster, kand. aldaar. Bedankt voor Rotterdam-Delf s| ven: G. van den End te Papi drecht; voor Leerbroek: J. P. Verlj de te Montfoort; voor Oude Toni B. Oosterom te Oudewater; Schoonhaven (toez.): J. van Wierfiet Kampen. |tns en w GEREF. KERKEN Beroepen tot coördinator voor lKvei evangelisatiewerk in Rotterda vent drs J. Pasveer te Roden, direcUens£ van het vormingscentrum De DrL klank te Paterswolde, die dezej noeming heeft aangenomen, te f richem: J. A. Bos te Berkel en 1 denrijs, die dit beroep heeft aanE^ nomen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Den Haag-West: Plantinga te Dronten; te 's-Gravf moer en te Meppel: A. P. van Lanfc velde, kand. te Nunspeet; te Niji speet: W. van Sorge te Schiedaj die bedankte voor Maassluis. Aangenomen naar Ede: J. van stel te Enschede-West hti ok a ikor GEREF. GEMEENTEN indt Beroepen te Boskoop: R. Boogaa lens te Leiden; te Tricht: J. Mijnders nge: Ridderkerk. an ndei Ds. Th. Delleman >7 j el d Op 78-jarige leeftijd is overleden an gereformeerde 'oud-studentenpre ing kant ds. Th. Delleman te Groningi wee Hij is vooral bekend geworden do ril di zijn publicistische arbeid, die hij opfu kort voor zijn dood voortzette. I>en. zer dagen verscheen nog van h< rinc een boekje over crematie of begi unct ven. Ds. Delleman schreef over ten meest uiteenlopende onderwerpt ïkor waarbij het achteraf opvalt, dat rakt daarbij zijn tijd doorgaans vooniaarl was. Zo publiceerde hij in 1960 d pleidooi voor het vasten, toen n >aar niemand sprak over nieuwe level stijl. Met ds. M. A. Krop schreef in 1954 het bekende „Hervormd*! reformeerd gesprek". Het was ds. Delleman, die in 1961 „kwestie-Assen" aan de orde stelT wat er toe leidde, dat enkele ja) later de binding aan de leeruitsp ken over Genesis 1-3 uit 1926 in gereformeerde kerken verdwe In opdracht van de synode schri ds. Delleman „Opdat wij niet ven ten", herboek over het verzet van gereformeerde kerken in 1940-' Ds. Delleman was predikant in Gi senburg. Aalten en Rotterdam-K lingen, voordat hij van 1947 tot IS studentenpredikant was in G ningen. r Na een uitvaartdienst, morgen» tend in de Stadsparkkerk om uur. vindt de crematie in beslot familiekring plaats. i

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 2