Eigéné Notten zondebok Ajax Vilas verrassend winnaar Forest Hills Tanzania beëindigt boycot Nieuw-Zeeland ~ainer Ivic stoot middenvelder uit selectie uantorena raks ook 1500 m. Tweede titel Betty Stöve Kanotitel De Geuzen amotJAG13 SEPTEMBER 1977 Trouw/Kwartet 13 5 ovei p beklef I kunst ;is te :menti laatst, invloec jj ia Matty Verkamman Als eerste Ajacied verscheen René Notten gistermid- Schiphol. Maar niet gekleed in het blauwe clubkostuum, rent reisde niet mee naar Oslo, waar Ajax morgenavond de ia Cub-wedstrijd tegen de Noorse kampioen Lilleström te wachten. Notten voerde op de luchthaven slechts een ik met voorzitter Jaap van Praag. Daarna keerde hij weer tuis terug. Notten die al geruime tijd een zeer koele relatie ijn trainer Tomaslav Ivic onderhoudt, was door de Joego- als zondebok voor de slechte resultaten van de afgelopen i aangewezen. ijna logische gang van zaken, ten zeggen. Maar desondanks tanvechtbare escalatie van luidige voetbaiproblemen, die ted een ander lid van de selec- d kunnen treffen. Tenminste, er men afgaat op puur voet- VANNA De Olympische i npioen op de 400 en 800 ter de Cubaan Juantorena ft zijn oog laten vallen op 1500 meter. Bij zijn terug- r op Cuba na een zeer suc- H volle toernee in Europa, ar hij onder meer in Düssel- f de 400 en 800 meter won. klaarde Juantorena dit tij- is een bezoek aan premier itro. Juantorena: „Ik vind ik mij voor de Olympische ;len, die in 1980 in Moskou rden gehouden moet gaan ZW centreren op de middenaf- nden. Daarom kies ik de 800 1500 meter. Daarbij wordt .^concurrentie op de 400 me- zö groot dat ik me niet kan 'Verstellen dat ik in 1980 nog t succes mijn Olympische •:(M fl op de 400 meter kan ver- Jigen." irlopig en zeker het eerst ^Jgnde seizoen zal Juantore- iHI nog uitkomen op de 400 .TH De 23-jarige Ameri- inse Kathy Schmidt heeft het slot van het atletiek- :oen voor een fraaie presja- gezorgd door het wereldre- speerwerpen voor dames brengen op 69 meter en 32 itimeter. Zij kwam in Fürth itig centimeter verder dan vorige recordhoudster, de stduitse Ruth Fuchs. Kathy imidt behoort al sedert de fmpische Spelen in Mün- en (1972) tot de top van de ?erwerpsters. Zij veroverde n het brons. Vier jaar later rhaalde zij deze verrichting Montreal. waren nog meer hoogtepun- in Fürth. Bijna werd ook wereldrecord hoogsprin- heren naar de geschiedenis wezen. De Poolse Olympi- le kampioen Jacek Wszola ibeerde drie maal tevergeefs :r 2.34 meter te komen. Nu ef Wszola op 2.30 meter ste- i. De Amerikaan Rory Koti- k werd tweede met 2,25 me- Dwight Stones (VS) bleef derde op 2,19 meter steken. Amerikaan Clancy Ed- rds was heer en meester op 200 meter in 20,32 seconden. Italiaan Pietro Mennea rd tweede in 20,40 seconden, de 800 meter was de Keni- Mike Boit in 1.44,67 de irkste. -De Westduitser Willi klbeck raakte meer dan één :onde achter (1.45,93). Edwin ises (VS) zegevierde met ge- ik op de 400 meter horden in 66 seconden, de Fransman cques Rousseau versloeg ympische verspririgkampi- Arnie Robinson (VS), lusseau kwam 17 centimeter rder (8.25 tegen 8.08 meter), de Hongaar Miklós Nemeth rp de speer het verst (86,84 iter). De Amerikaan Mike lly werd eerste op het onder- el polsstokhoogspringen it 5,55 meter. de dames imponeerde Gra- ia Rabstzyn (Pol) met 12,86 :onden op de 100 meter hor- I). Haar landgenote Irena ewinska won de 100 en 200 iter in respectievelijk 11,57 22,82 seconden. Op het ko- Istoten kwamen de West- itse Eva Wilms en de Tsje- ische Helena Fibingerova iden tot 20 meter en 65 centi- ter. Eva Wilms werd echter Ink zij een betere op een na ste prestatie winnarès (20.49 (en 20.43 meter). EST-BERLIJN De West- itse atlete Christa Vahlen- k heeft tijdens de West- tse marathonkampioen- ippen in West-Berlijn voor beste wereldtijd bij de da- gezorgd. Zij liep de 42 km 195 meter in 2.34.47,5 en dat 28 seconden sneller dan de >rige beste wereldtijd. Die ond met 2.35.15 op naam van Franpaise Chantal Laglac. Il\pjdens dezelfde wedstrijden ip de Westduitser Günther lelke de marathon bij de he- n in 2.15.18,2. Westduitse kogelslingeraar >arl-Hans Riehm heeft bij at- f \MÉ hekwedstrijden in Nieder- ww lm een imponerende serie ge- aakt, met als beste prestatie '75 meter Riehm presteerde htereenvolgens: 76.30 - on- Mig - 76.00 - 76.95.90 - 76 64. baltechnische gegevens. Echter de eigenzinnige Notten die zichzelf al tijd al door een eigen mening heeft gekenmerkt, staat nu eenmaal op voet van oorlog met zijn trainer. En daarom is het begrijpelijk dat hij het bokje is geworden. Zelfs aanvoerder Ruud Krol mag in twee achtereen volgende wedstrijden (Feijenoord en Roda JC) evenzo vaak blunderen waar de internationaal zelf trouwens maar aan voorbijgaat en niemand bij Ajax is op dit moment in vorm. maar toch valt het hoofd van Notten. Een situatie waar de middenvelder weliswaar verbaasd op reageert, maar die hem waarschijnlijk niet eens slecht uitkomt. Notten wil im mers %weg bij Ajax. Deze nieuwe moeilijkheden zullen een vertrek vooral gemakkelijker maken. Ook al houdt Ivic voorlopig de schijn op, wanneer hij zegt dat hij Notten nog lang niet heeft afgeschreven. Ivic: „Nee. dat zeker niet Rene krijgt beslist weer een kans, zoals ik hem voorheen ook kansen heb gege ven. Hij is op dit moment echter niet helemaal op het voetbal gericht. Hij is maar half bij Ajax betrokken. Voor de andere helft is hij bezig met andere clubs. En dat kan niet want Notten is juist een voetballer die het van honderd procent inzet moet heb ben. Die inzet is in wezen z'n speciali teit." Ivic voegde daar trouwens aan toe, dat het bij de meesten aan inzet ontbrak tegen Roda JC. „Dat was het probleem, ja. Iedereen weet dat ook." Desondanks werd slechts Notten uit de selektie verwijderd en voor de. trip naar Noorwegen vervangen door de jeugdige Adje Bouma. Tijdens de terugreis per trien vanuit Limburg, werd hem dat zondagavond door Ivic meegedeeld. Notten sprak gisteren op Schiphol geruime tijd met Van Praag. De Ajax-voorzitter wenste 'over dat ge sprek geen mededelingen te doen. Hij zei slechts: „Donderdag, na te rugkeer uit Noorwegen, gaan we op nieuw praten." En René Notten zelf: „Van Praag vertelde me dat hij niets aan de beslissing van Ivic kon doen. Je be grijpt, dat de verstandhouding er al met al niet beter op is geworden. Mij uit de selectie zetten is de weg van de minste weerstand kiezen. Als er een aanleiding was geweest, ak koord, maar iedereen speelde ge woon slecht tegen Roda. Ik ben de zondebok geworden. Maar het is wel de laatste keer geweest op deze ma- DAR ES SALAAM (Reuter) Atleten uit Tanzania mogen in het vervolg tegen atleten uit Nieuw-Zeeland uitkomen. Dit meldt het Tanzaniaanse regeringsblad The Daily News Volgens de krant heeft de Tanzanlaanse minister van buitenlandse zaken gezegd, dat zijn land de besluiten die door de laatste yergadering van Gemenebest staatshoof den in Londen zijn genomen, ten uitvoer zal leggen. Hierin werd aangedrongen de boycot van Nieuwzeelandse atleten te beëindigen. Wel blijft Tanzania tegenstander van contacten op sportgebied met Zuid-Afrika. De ontspanningspolitiek van Tanzania maakt de weg vrij voor het lang verwachte duel tussen Filbert Bayi (Tanzania) en de Nleuwzeelander John Walker. De één is wereldrecordhouder op de 1500 meter, de ander houder van het wereldrecord op de mijl. Bayi is uitgenodigd om deel te nemen aan vier wedstrijden, die volgend jaar in Nieuw Zeeland plaatsvinden. Hoogstwaarschijnlijk zal hij dan tegen Walker aantreden. FOREST HILLS De Argentijn Guillermo Vilas heeft in de allerlaatste partij tijdens de open Amerikaanse tenniskampioen schappen op Forest Hills voor de grote sensatie gezorgd. In een zinderende partij tennis, die niet minder dan drie uur en een kwartier duurde versloeg de langharige Argentijn titelverdediger Jimmy Connors met 2-6, 6-3,7-6 en 6-0. En met deze prestatie won Vilas zijn tweede grote internationale toernooi van dit jaar nadat hij eerder ook de open Franse tennistitel greep. Sombere gezichten bij de technische leiding van Ajax, hulptrainer Bobby Haarms (rechts) en Tomaslav Ivic (midden). nier. Mijn contract met Ajax loopt in elk geval per 1 januari af." De maatregel van Ivic toont inmid dels overduidelijk aan, dat er bij Ajax het een en ander niet zo lekker meer zit. De landskampioen ver keert in een vormcrisis, die in feite al weken duurt. Op 24 augustus won Aj&x voor het laatst, tegen Vitesse, en ook toen ging het al niet vlot meer. Daarna volgden zeer moeiza me gelijke spelen tegen NAC en Fey- enoord en zondag dan de 4-1 decep tie in Kerkrade. Ivic wijst op de langdurige blessures van Piet Schrijvers en Tscheu-La-Ling, maar meent in relatie tot die terugval tevens: „Misschien is er sprake van een lichamelijke en psychische ver moeidheid. Maar spelers van Ajax moeten altijd beseffen, dat ze zich dergelijke problemen niet kunnen permitteren. Ajax heeft in het bui tenland tenslotte nog altijd een gro te naam op te houden. Het punt is dat we zelfs niet meer genoeg heb ben aan volledige inzet tijdens 80 minuten. De volle 90 minuten zal er geconcentreerd gevochten moeten worden. De tijd van Gloria-Ajax, dat genoeg had aan 50 minuten, is allang voorbij. Daar komt bij dat je in zo'n situatie plotseling met dui zend andere problemen wordt ge confronteerd. Het keepen van Ter voort? Ach, Schrijvers had mis schien enkele doelpunten kunnen voorkomen, maar Rob verdient ie ders vertrouwen. Die jongen heeft het al moeilijk genoeg. Natuurlijk, Ajax zou best een tijdelijke reserve- keeper kunnen contracteren. Maar wat heb je later dan nog aan een Tervoort? Niets toch". De huidige problematiek komt Ivic slecht uit, zo vlak voor het eerste duel tegen Lilleström. De Joegoslaaf meent het echt, wan neer hij stelt, dat „die Noren echt geen amateurs meer zijn". Hij ver volgt: „Ik heb Lilleström twee we ken geleden tegen Start Kristian- sand gezien. Een sterk elftal. Het is een mixture van Engels en Westeu ropees voetbal. Dus veel kracht en lengte, maar ook individuele kwali teit. Tom Lund is de absolute uit blinker. We plegen zelfmoord, wan neer we Lilleström als een amateur club beschouwen. Die club traint als een echte profclub. Vijf keer per week. Ik vermoed dat we de tweede wedstrijd nodig zullen hebben om ons te plaatsen voor de tweede ronde". Intussen zullen de gedachten van de vergrijsde Ajax-bestuursleden al eens zijn teruggegaan naar het sei zoen 1960-'61. Toen immers werd Ajax door de Noorse kampioen FK Frederikstad in de eerste ronde van hetzelfde Europa Cup-toernooi uit geschakeld. Ivic noteerde het. Alsmede de ver richtingen van de vorige Noorse kampioen, Viking Stavanger, op Eu ropees niveau. Viking werd de laat ste jaren ternauwernood uitgescha keld door het Tsjechoslowaakse Ba- nik Ostrava (2-1 en 0-2) en RWD Molenbeek (0-1 en 2-3). Ivic: „Dat kan ik nou net gebruiken. Misschien geloven ze mij nu, wanneer ik het over het goede Noorse voetbal heb". AMSTERDAM De Geuzen is voor de achtste maal in successie club kampioen van Nederland geworden. Verrassingen deden zich niet voor of het moest de hoge klassering zijn de DKV uit Deventer (tweede) en Frisia (derdé). Deze ploeg had gerekend op een zesde of zevende plaats. Maertens: aanval op werelduurrecord SAN CRISTOBAL (AFP) Freddy Maertens zal op 27 en 28 november op de Olympische wielerbaan van Mexico City een aanval doen op het werelduurrecord, dat op naam staat van zijn landgenoot Eddy Merckx. De Belgische oud-wereldkampioen kwam op 25 oktober 1972 op de zelfde piste in 1 uur tot een afstand van 49 kilometer en 431 meter. Roy Schuiten heeft in 1975, eveneens in Mexico City. een aantal mislukte pogingen gedaan het werelduurre cord van Merckx scherper te stellen. In San Cristobal gingen al dagen geruchten dat Maertens een aanval op het record zou doem Het was in eerste instantie echter onduidelijk waar die poging zou plaatsvindea Daarbij werden befaamde wielerba nen genoemd als die van Monteroni di Lecce, Rome en zelfs La Paz. De strijd op Forest Hills is een van de wervelendste partijen geweest van de afgelopen jaren. Nadat Con nors op een wel heel eenvoudige ma nier de eerste set naar zich toe had getrokken gaven weinigen Vilas nog enige kans. Maar in de tweede set kreeg Vilas meer „greep" op het computerspel van Connors. De Ar gentijn hield Connors ver achterin en pakte de tweede set. De derde en vaak beslissende set, want de speler die deze wint pakt meestal de partij, zal de vele duizenden op Forest Hills nog lang bij blijven. Connors kwam geweldig terug en Vilas maakte fout op fout. Bij een stand van 4-1 her vond Vilas zichzelf en nam hij het initiatief in handen. De Argentijn kwam op gelijke hoogte en in de tie break had hij de sterkste zenuwen. De laatste set was een formaliteit. Connors voelde zich verslagen en gaf de set uit handen 6-0. Na afloop verklaarde een dolgelukki ge Vilas: „Ik heb voor Forest Hills gezegd dat de winnaar hier de beste tennisser ter wereld is. Waarom? Wel we waren er allemaal: ..Connors, Borg, Solomon en mezelf niet te ver geten". Volgens Vilas heeft hij het laatste jaar veel te danken gehad aan de Roemeen Ion Tiriac, die Vilas conditioneel bijbracht en hem tij dens de partij tegen Connors voort durend aanwijzingen gaf. Jimmy Connors die na zijn nederlaag op Wimbledon tegen Borg nu zijn twee de grote teleurstelling te slikken kreeg gedroeg zich na afloop uiter mate onsportief. Hij wenste de pers niet te woord te staan en was zelfs niet bij de prijsuitreiking aanwezig. Vilas wel. Hij verdiende met zijn overwinning op Connors 30.000 dollar. Betty Stöve en Frew McMillan be haalden samen hun tweede titel. In de finale van het gemengd dubbel spel zegevierden Betty Stöve (die eerder het dames dubbelspel won) en Frew McMillan (winnaar in het heren dubbel) met 6-2, 3-6, 6-3 over Billie Jean King en Vitas Gèrulaitis (VS) In de eindstrijd vormde de 32-Jarige Betty Stöve en haar drie Jaar oudere Zuidafrikaanse partner een nage noeg ideale combinatie Alleen in het begin van de tweede set ging eenmaal de service van McMillan teloor. Billie Jean King en Gerulai- tts kwamen daardoor voor met 2-0 en pakten vervolgens de set. Een doorbraak op de service van Betty Stöve bracht het Amerikaanse paar in de derde set een voorsprong van 2-1, maar dat was het laatste succes van hun kant Betty Stöve en haar Zuidafrikaanse partner snelden naar de finish en de 6500 dollar, die daar op de kampioenen lag te wach ten. King en Gerulaitis moesten het doen met elk de helft van 3000 dollar. Het optreden van Betty Stöve in de finale van het gemengd dubbelspel, werd voorafgegaan door een demon stratie. Honderd demonstranten, omgeven door suppoosten en poli tie, riepen: „Tennis ja, apartheid nee". Het protest was gericht tegen de Zuidafrikaanse deelnemen op Forest Hills, van wie Betty's dubbel- partner Frew McMillan er is. De demonstratie werd georganiseerd door Access, een breed opgezette coalitie van kerkelijke groeperingen en actiegroepen voor de rechten van de mens. De voorzitter van de Ame rikaanse tennisbond „81ew" Hester verklaarde dat zijn bond de raciale politiek van Zuid-Afrika en Rhode- sië betreurt, maar dat spelers uit die landen deel zullen blijven uitmaken van de internationale toernooien. „Wij dienen de burgerlijke en per soonlijke rechten van de individuele spelers te beschermen," aldus Hes-* ter. „Een protest in Johannesburg zou meer effect hebben dan hier op de Westside Tennis Club." KRITIEK (1) Sportjournalistiek is geen onder deel van de sport. Noteert u dat even heren, dat we daar geen pro blemen meer over krijgen. Zo dan kunnen we het nu over kritiek en verslaggeving in het al gemeen en kritiek en verslaggeving in de sport in het bijzonder hebben. Er wordt namelijk vrijwel nergens zo gezeurd en gedramd over kritiek en verslaggeving als in de sport. Daar kunnen de heren en dames acteurs nog een puntje aan zuigen. Reeds jaren geleden besloot de sportwereld collectief alleen nog de positieve kritiek te erkennen. In de volksmond ook wel slijmen ge noemd. Al het andere is gevaarlijk. Het kan een moeizaam veroverde positie aantasten. Vandaar ook dat interviews niet zelden eindigen met de bede: „U maakt er toch wel een positief verhaal van"? Dat is niet altijd mogelijk. Hoe laat het is in de sportwereld is niet overal even duidelijk te zien. maar 1977 is het er nog niet. Genoeg stof dus om een verhaal te maken waar een andere official over gaat strui kelen. Dat gebeurt dus nogal eens. De gevolgen zijn echter steeds de zelfde. De boze official belt op en hoort vervolgens van zijn collega dat hij: (1) verkeerd geciteerd is. (2) dat nooit gezegd heeft, (3) zijn woorden ernstig verdraaid terug vond. Want zoals bekend is iedere journalist in potentie een kwaad aardige intrigant die het liefst de gehele wereld in één klap zou laten struikelen. Merkwaardig genoeg worden er over dit soort zaken nooit klachten ingediend bij de Raad voor de Journalistiek. Maar ja. daar moet je ook aan komen dragen met iets als een bewijs. KRITIEK (2) Soms maakt iemand het echter te bont. Zoals deze week de heer Joep Esser official van de Koninklijke Nederlandse Zwembond in het offi ciële orgaan „Zwemkroniek". Hij wenst enige duidelijkheid te scheppen rond de gang van zaken met het Nederlands waterpoloteam tijdens de Europese kampioen schappen in Jönköping. In de inlei- -* - 0<v w A ding van zijn verhaal barst hij al los: „Temeer daar een stem in de pers wij menen vooral het ANP een aantal voorvallen schrome lijk heeft overdreven, in ieder geval verdraaid heeft overgebracht." Esser noemt drie concrete gevallen Het betreft eersteen „verdraaiing" van de feiten. Ten tweede is er sprake van schromelijk overdrij ven. Ten derde is er een ernstig geval van uit-de-duim-zuigerij ge constateerd. Dat laatste is vooral een ernstige aantijging. Het gaat over de uitspraak van poloër Andy Hoepelman: „Of Trumbic dat nu leuk vindt of niet voor mij is studie belangrijker dan het Nederlands waterpoloteam." Krasse taal,' zo maar zonder blik ken of blozen een trainer op de tenen trappen Erger is natuurlijk dat door zo'n uitspraak een official op ernstige wijze geschoffeerd wordt. Dus zegt meneer Esser „Zelfs woorden van dergelijke strekking zijn door hem niet geuit Een verdraaiing van de feiten zoals bovenvermeld kan ik niet an ders kwalificeren als journalistiek van slechte kwaliteit." KRITIEK (3) Zo meneer Van der Flier. ANP- journalist en aanwezig bij de Euro pese zwemkampioenschappen in Jönköping, dat zijn nogal zware beschuldigingen, vooral die laatste. Joop van der Flier: „Ik begrijp het niet. Want ik heb hier de ANP-copy voor me liggen, maar die uitspraak van Hoepelman komt daar niet in voor. Het is dan ook een uitspraak die staat in een GPD (Gemeen schappelijke Pers Dienst) stuk. Voor de rest begrijp ik ook niet wat er fout aan is. Het is typisch de reactie van een official die in z'n wiek geschoten is. Maar ik heb geen moeilijkheden met Esser gehad." Dan naar de GPD, naar Piet Tee ling van De Typhoon die inderdaad de maker van het stuk is. „Die uitspraak is volstrekt juist. Hoepel man heeft dat op een feest tegen me gezegd. Ik heb zoveel met hem opgetrokken dat hij wel weet tegen wie hij zoiets zegt. Trouwens, hij heeft het niet tegen mij alleen ge zegd. Ik ken die jongens. Die eerste wedstrijd toen Nederland van Roe menië verloor is ze gewoon in het verkeerde keelgat geschoten. Na afloop van die wedstrijd had Esser iedereen een spreekverbod opge legd. Dat is een dag later bijge legd." Teeling vermoedt dat de heer Esser tegen het ANP is gaan trappen omdat hij zelf nog eens in de Zwem kroniek heeft geschreven. Wordt hij boos nu hij van feitenverdraai ing tot het verzinnen van uitspra ken toe wordt beschuldigd. „Ik niet hoor. Ik vind het allemaal prima zo. Ze moeten het maar zelf weten." Alleen vermoedt hij dat de sfeer nu zo slecht geworden is dat mogelijke nieuwe topprestaties van het wa- terpolo-team niet meer zo juichend beschreven zullen worden. Wat over blijft is het gevoel dat meneer Esser de feiten onjuist heeft weergegeven en verdraaid om van het verzinnen nog maar te zwij gen. Een official veegt zijn straatje schoon. KRITIEK (4) „Het lot van een criticus is zeer tragisch," zegt Harry Mulisch, schrijver te Amsterdam, deze week in Vrij Nederland. „Het tragische lot van de recensent is te vergelij ken met dat van de voetbaljourna list. Schrijven over Cruijff, dat hij een slechte wedstrijd heeft ge speeld, dat is toch idioot, zelf kun nen ze niet eens over de breedte van het veld hollen zonder een hartaanval te krijgen. Ze moeten hem bewonderen. Dat praten in café's over voetballen dat eindeloze gelul, dat is de kritiek. De positieve kritiek die moet natuurlijk blijven, maar de negatieve die moet weg." Ja, ja. Alleen een dichter kan een dichtbundeltje bespreken, alleen een klokkeluider weet waar de kle pel hangt en alleen een voetballer kan optreden als voetbaljournalist. Lees ze maar die zogenaamde co lumnisten; Van Hanegem, Krol, Jongbloed en Derks. Positief is het, dat wel, maar zelfs een stencil voor weetgierige voetballers kan er niks mee aanvangen. Een Harry Mu lisch stuurt Jan Hein Donner op ons dak om uit te leggen wat Mu lisch zelf in z'n laatste boek weer bedoeld heeft. Dat praten op De Kring, dat eindeloze gelul, dat is de kritiek. Officials hoor je ook wel eens wat pijnlijk getroffen spreken over „die zogenaamde beste stuurlui aan wal". Ze hebben ook dat verhaal over die hartaanval die een journa list wel op moet lopen indien hij zich per ongeluk een keertje haast. En waar draait alles om; om het grote misverstand. Sportjournalis tiek is geen onderdeel van de sport. Al staat het woord voorop, het gaat in de eerste plaats toch om de jour nalistiek. Het geven van een ver slag van een gebeurtenis, Voor een ppur technische beschouwing zijn er de vakbladen. Voor schrijvers zijn er zelfs een paar. KRITIEK (5) En dan is er ten slotte die Britse minister Dennis Howell die vorige week aanwezig was op een congres over sport en geweld. Daar kregen de journalisten te horen dat ook zij verantwoordelijk zijn, de sensatie zoekers. In plaats van opvoedkun dig verantwoord ieder geweldsde lict volstrekt te negeren gaan ze er nog over schrijven ook. Hoe meer geweld, hoe groter de stukken in de kranten. Er zit niets anders op dan de heren in de toekomst via indrin gende gesprekken op het rechte pad te zetten. Voortaan mogen journalisten alleen nog in streng bewaakte groepen reizen, alcohol gebruik is ten strengste verboden en het gezwaai met kettingen op de perstribune zal onmogelijk worden gemaakt door aan iedere schrijf machine een hondengeleider vast te binden. De krant is een meneer die alles verdraait of verzint, hij krijgt een hartaanval van het lopen en ver vangt op gezette tijden het hele politiekorps. Misschien kan er ie mand binnenkort ook eens een zin nige opmerking maken over de sportjournalistiek. JOLIG Scheidsrechter Slem Wellinga doet nog steeds verwoede pogingen om zodanig in de schijnwerpers te gaan staan dat hij straks zonder moeite de plaats van de te pensio neren Frans Derks kan overnemen. Zaterdagmiddag vertoefde Wellin ga weer eens in VARA-kringen, deze keer in „In de rooie haan". Jolig babbelde hij wat over zijn belevenissen als scheidsrechter en hoe hij dus altijd gelijk heeft van wege die fluit in z'n mond. Enkele uren later was hij in Nijme gen op het veld te vinden om daar de wedstrijd NEC-AZ'67 te leiden. Een duel dat enkele keren uit de hand dreigde te lopen omdat de spelers zonder strenge sancties in plaats van tegen de bal ook gerust tegen eikaars enkels of erger moch ten trappen. Daar tussen liep Wel linga rond zonder een merkbare klimaatsverbetering aan te kunnen brengen. In het Algemeen Dagblad legde Wellinga gisteren uit hoe dat kwam. De hardheid komt in het spel door de nivellering. „Daarom ben ik niet zo gelukkig met die nivellering. Het is ontegenzeggelijk harder dan in de voorgaande Jaren. Ik zie de gele kaart niet als oplos sing. De gele kaart provoceert al leen maar. Veel fluiten heeft even min zin. Ik zou ook niet weten hoe we dit moeten indammen. Maar het is niet de taak van de scheidsrech ters om zich hierop te bezinnen. Spelers en trainers moeten zich met deze kwestie bezig houden en niet de scheidsrechters, want die hebben het echt niet gedaan hoor." Hoe hebben we het nu weer? Na tuurlijk is de verruwing van het voetbal een zaak van spelers en trainers. Maar de scheidsrechters hebben er ook alles mee te maken. Ze bezinnen zich ook regelmatig op de maatregelen die er tegen moe ten worden ondernomen. Op die manier is er de gele kaart gekomen die als waarschuwing heel wat vlot ter wordt uitgedeeld dan vroeger de notitie in het boekje. Maar in eens staan ze er volgens het idee Wellinga weer bulten. Ze zijn de ongewapende ach en wee roepers geworden en halen alleen nog weg gelopen katten uit de hoekvlag. Praten als Derks is makkelijk, maar fluiten als Derks dat is iets anders Wellinga. GEHEIM Nog steeds stromen de inzendingen binnen voor de prijsvraag „Welke trainer vliegt er dit jaar het eerste uit". Ook de inzendingen voor „De grootste paniekaankoop" komen in pakken binnen. Wordt het IJmul- den, Deventer of Amsterdam? Bin nenkort meer. Go Ahead heeft zich overigens ook gemeld voor de grootste paniek- aankoopwedstrijd. Zaterdagavond wilde manager Bob Maaskant al leen maar loslaten dat Go Ahead inderdaad beslag had weten te leg gen op een voetballer uit het bui tenland. Daarmee was het geheim al half opgelost, want tussentijdse paniekaankopen komen altijd uit Joegoslavië waar ze om de drie dagen voor het nationale elftal moeten spelen om alle ingeschre ven spelers aan het benodigde aan tal interlands te helpen. Meer informatie wilde Maaskant niet geven. Go Ahead had namelijk deze zaak geheel zelfstandig be handeld. Stel nu dat de naam van de voetballer toch bekend zou wor den, dan zou er ongetwijfeld een zogenaamde voetbalmakelaar tus sen springen om z'n eigen belangen te gaan behartigen waardoor de transfersom voor Go Ahead aan zienlijk zou stijgen. Olstermorgen kon nadat er en kele afspraken waren gemaakt Maaskant z'n geheim openbaren: Branco Radovic van Rode 8ter Belgrado. Zo gaat dat in de voet ballerij, die volwassen bedrijfstak Branco Radovic. Noteert u dat even op een briefkaart, postbus 859, Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13