.Courage" circus-achtig spektakel in schouwburg l Optimisme over cholera- epidemie werkt nadelig Een spaarder kan in principe drie kanten op Personalia Monoliet-affaire was Valium -librium nog steeds niet goedkoper ,Niet iedereen als student zomaar aannemen' Protest van veehouders Geschatte schade veel lager et leven en lijden van Harry Mulisch Vragen aan re9isseurs storm in glas Water Niet vastzetten. Vastzetten en er toch aan kunnen komen. Echt vastzetten. De Amro Bank is er voor aüe spaarders. een LERAAR/LERARES LERAAR/LERARESSEN Singer introduceert 'n elektronische naaimachine die minder kost dan sommige normale naaimachines. SINGER \RTET SDAG 13 SEPTEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 11 n groepje zigeuners met rechts Courage (Hannelore Hoger) in de Frans-Duitse coproduktie ourage" 1TTERDAM Een Frans-Duitse co-produktie van het Schauspelhaus in Bochum is'twee dagen Rotterdam gekomen, omdat zij gemaakt is door de Fransman Jéröme Savary, die in februari Dr het Ro-theater van Franz Marijnen een voorstelling gaat maken uit 1001 nacht. eerste voorstelling evenwel, op dagavond, moest na de pauze af- ZisCUIlBFS ast worden, omdat de'kleinste ac- r plotseling niet meer kon lopen naar het ziekenhuis was gebracht. is, op het ogenblik dat ik, dit rijf, ook nog onzeker of de voor- lling van maandag wel door kon in. - er een halve voorstelling schrij- is wat moeilijk, maar omdat het t gaat om een heel ongewone ma- 'rvan toneel maken zal ik daar over vertellen. De eigen groep Jéróme Savary die een groot eur was in het conventionele Pa- e theater, een Franse Paul Steen- •gen noemde iemand hem heet ind Magie Circus. Dat betekent hij circusrachtige spektakelvoor- llingen maakt, op een schijnbaar affe, slordige manier. Mogelijk de hij af van de perfecte illusie, ar het conventionele toneel voort end op uit is, zonder het ooit emaal te bereiken. In het nu vertoonde spektakel wordt als basis de fictie gebruikt, dat de spelers een groep zigeuners vormen van wat onderkomen circus-arties ten, die samen de geschiedenis van Courage gaan spelen, zoals de Duitse (mij onbekende) schrijver Grimmels- hausen die opgetekend heeft, en waaraan Brecht later zijn „Moeder Courage" ontleend heeft. Eigenlijk gaat de fictie nog iets verder: de vrouw, die Courage heet, is in haar nadagen bij de zigeuners terecht ge komen en zal nu met hen samen haar geschiedenis spelen. Zij heet Coura ge omdat zij zo onverschrokken is, zowel in de oorlog als tegenover mannen. Savary noemt haar een vrouwelijke kapitein Fracasse, een anti-Jeanne d'Arc, een Don Quichot- te in jurk. Hoe wordt er nu toneel gemaakt? Bewust rommelig eigenlijk. De figu ren heren, legeraanvoerders, sol daten, lichte vrouwen zijn potsier lijk gekleed en gedragen zich pot sierlijk. Voor grote scènes als een veldslag, uitgevoerd door een maji of acht, die allen sneuvelen wordt het hele toneel gebruikt, voor andere alleen de voorste helft. Het ziet er allemaal uit als een grotesk spekta kel, schijnbaar uit de losse hand in elkaar gezet terwijl je er naar kijkt, maar het heeft toch een merkwaar- dig-licbte speelsheid, het blijft een kolossale grap, waarin met veel, als terloops, de draak gestoken wordt. Er wordt dus geen toneel gemaakt als schone kunst, maar als volksver maak met behulp van allerlei ele menten uit circus en variété, maar die bewust niet opgepoetst. Het lijkt eerder in een circus-tent dan in een schouwburg thuis te horen, maar het kan voor ervaren schouwburg-bezoe kers natuurlijk wel werken als een doorlichting van hun artistieke ge wenningen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Ondanks de ver plichte prijsverlaging die minister Lubbers anderhalve maand geleden aan het Zwitserse concern Hoffman la Roche oplegde voor de produkten valium en librium is deze prijsverla ging nog steeds niet tot stand geko men. Dit constateert de consumen tenbond. Volgens de bond heeft Hoffman la Roche sinds de beslissing van de minister nog geen nieuwe prijzen aan de groothandel bekendge maakt, en ook geen valium of libri um meer geleverd. De groothandel schijnt eerst de oude voorraaden te moeten wegwerken. Vorige week verloor het concern een kort geding tegen de staat, dat gevoerd werd om de prijsmaatregel, die neerkomt op een prijsverlaging van 25 procent, ongedaan te maken. ROTTERDAM (ANP) Ook wan neer in de toekomst vier van de tien Nederlandse jongeren tot het hoger onderwijs doordringen, moet het wetenschappelijk onderwijs (univer siteiten en hogescholen) niet zomaar iedereen als student accepteren. Deze stelling verdedigde de rector magnificus van de Erasmusuniversi- teit, prof. dr B. Leijnse, gisteren bij de opening van het academisch jaar in Rotterdam. Voor toelating tot het wetenschap pelijk onderwijs moeten volgens hem criteria blijven gelden die een schifting mogelijk maken op grond van aanleg, ambitie en begaafdheid, onafhankelijk van afkomst en sek se. Prof. Leijnse erkende dat dat de sociale ongelijkheid zou kunnen be vorderen, maar wees erop dat die aanleg, ambitie en begaafdheid niet automatisch leiden tot een soort hoogmoed dat ook hij verwerpelijk acht. „Door kwaliteitseisen te stellen," al dus de Rotterdamse rector, „vervult het wetenschappelijk onderwijs een van haar onmiskenbare functies, na melijk het opleiden van een gedeelte van het leidinggevende kader in ons hoogontwikkelde, geïndustrialiseer de land." Zonder dat kader zou Ne derland, betoogde prof. Leijnse. snel een veel eenvoudiger samenlevings vorm aannemen dan nu, „en wel een met een opmerkelijk lagere levens standaard." Ook los daarvan vond hij het toe te juichen dat studenten kunnen streven naar een zo hoog mogelijk niveau van kennis en kunde. Veehouders uit Groningen en Friesland zijn gisteren begonnen aan een „trekker-estafette" die naar Den Haag voert. Nadat de Afsluitdijk is gepasseerd, zullen veehouders uit Noord-Holland hun noordelijke collega's vervangen. De organisatoren willen met deze estafette protesteren tegen de voorgenomen heffing op melk. Morgen zullen de deelnemers in Den Haag minister Van der Stee een petitie aanbieden. BEIROET (UPI) Religieuze traditie heeft de strijd van de Arabieren tegen een cholera-epidemie, die reeds 68 mensenle vens heeft geëist, tot een race tegen de klok gemaakt. De eerste honderdduizenden gelovi ge moslims zijn al over land op weg gegaan naar Mekka, voor een pelgri mage die over ongeveer twee maan den haar hoogtepunt bereikt. „Als we de cholerastatistiek dan niet heb ben weten om te buigen, zou de zaak uit de hand kunnen lopen", zei een arts in Beiroet. „Wat kan men er aan doen?" vroeg hij zich af. „De ziekte wordt ver spreid door mensen en vanuit be smet water en voedsel. Je kunt rus tig zeggen dat al deze elementen in overvloed aanwezig zijn op de Hadj (pelgrimstocht) naar Mekka". Enkele gevallen Zondagavond maakte de Saoedi- Arabische overheid bekend dat zich in de streek ten noorden van Mekka „enkele geïsoleerde gevallen" had den voorgedaan. Daarmee werd het koninkrijk het vijfde Arabische land dat de ziekte binnen de grenzen heeft. „Enige troost", zei de Libanese dok ter, „is dat Saoedi-Arabië, dat Mek ka op zijn grondgebied heeft, kan bogen op het beste medische perso neel en de beste verpleging in de Arabische wereld". De choleradreiging Zal de pelgrims hoogstwaarschijnlijk niet afschrik ken. In vele gevallen hebben zij de spaarcenten van een heel leven in de tocht gestoken die zij volgens hun geloof minstens één keer moeten vol- .brengen. De Arabische wereld beijvert zich dus de cholera te beheersen voordat de meeste pelgrims op reis gaan De ziekte, die dodelijk kan zijn bij ver onachtzaming, is met snel en doel treffend ingrijpen gemakkelijk te genezen. Syrië, waar de epidemie in augustus begon, maakte bekend dat het het nieuwe schooljaar verschuift van 17 september naar 1 oktober om zo de ziekte te helpen indammen. Jorda nië heeft gezegd dat geen Mekkagan- gers toegestaan zal worden op reis naar Saoedi-Arabië Jordaanse ste den aan te doen. Langs enkele woes tijnwegen naar de heilige stad van de Ka'aba zijn eerste-hulpposten in gericht. Zowel Syrië als Jordanië heeft reeds eerder alle openbare zwembaden en veel eethuizen laten sluiten en Syrië verbood het reataurants hun klan ten ongekookt of ongebakken eten voor te zetten. De teneur van de officiële cholera- mededelingen in het Midden-Oosten is niettemin nog tamelijk optimis tisch. De suggestie die zij bevatten is, dat wanneer iedereen meewerkt, de regering de epidemie zeer snel de kop kan indrukken. Enkele artsen in Beiroet spraken hun bezorgdheid uit dat dit optimis me negatief zou werken op de oproe pen in de media om thuis, in de woning, zo hygiënisch mogelijk te werk te gaan De regeringen gaan wellicht om poli tieke redenen vluchtig over het pro bleem heen. In Syrië had de minister van gezondheid het kwaad vlak bij zich nadat de onder regeringstoe zicht staande pers plotseling had meegedeeld dat in de drie grote stadsconglomeraties een epidemie van cholera was, er-n paar dagen nadat het ministerie .an gezondheid had gezegd dat zich „drie geïsoleerde gevallen met geen aanwijzing van verspreiding" hadden gemanifes teerd. J AMSTERDAM (ANP) In de roton- 1STERDAM (ANP). Onder de el „Leven, lijden en triomf van rry Mulisch" zal op 17 en 19 sep- mber een manifestatie worden ge- uden resp. in het Haagse Appel- ater en het Amsterdamse Cen- iim Bellevue. Het wordt een muzi- al-literaire soirée waarin Harry Mulisch uiteraard centraal staat. De regie is in handen van Dimitri Fren- kel Frank en het geval wordt gepre senteerd door Viola van Emmenes. Medewerking verlenen o m. Rein- bert de Leeuw, Peter Schat, Jerome Reehuis, Lodewijk de Boer, Willem Breuker, Jan Hein Donner en diverse politici. AMSTERDAM (ANP) - In de roton de van de Amsterdamse Stads schouwburg wordt het publiek zon dag 18 september in de gelegenheid gesteld vragen te stellen aan regis seurs en artistieke leiding van het Publiekstehater met betrekking tot het programma van het komende seizoen. Daarbij zullen aanwezig zijn Hans Croiset, Jo Dua, Ton Lutz en Eric Schneider. ADVERTENTIE Ofwel sparen en snel aan je spaargeld kunnen komen. Daar heeft de Amro Bank een Rente Spaarrekening voor, of het bekende Spaarboekje. Dat is simpel, overzichtelijk en heel llcxibcl. En u krijgt een rente van 4% Dat is sparen voor een hoge rente, maar in noodgevallen er toch aan kunnen komen. Daar heeft de Amro z'n I'lus- rekeningen voor. Alleen als u opneemt betaalt u 1 of 2"«» opnamekosten over het opgenomen bedrag. Kn anders ziin ze goed voor maar liefst. 6*7% Dat is voor de spaarder die de allerhoogste rente wil. Maar dan ook voor lief neemt dat z'n geld langere tijd vastligt. Amro's Vaste Looptijd Rekeningen bijvoorbeeld gaan van 2 tot 6 jaar vast. En de rente varieert dan van 7 tot QO/ Van onze redacteur wetenschappen DELFT Wat vorig jaar leek te kunnen uitgroeien tot het grootste bouwschandaal dat ooit in Nederland voorkwam, is door Delftse onderzoekers tot een storm in een nog steeds vrij omvangrijk glas water teruggebracht. De ooit op vijfhonderd miljoen gulden geschatte schade van de „Monoliet-affaire" kan volgens een rapport uit de afdeling civiele techniek van de Technische Hogeschool beperkt blijven tot één of twee procent van dat bedrag. Monoliet is een firma die in Breda fabrieksmatig platen gewapend be ton maakt, die vooral in de woning bouw op grote schaal als vloeren worden toegepast In 1976 bleek dat grote hoeveelheden ondeugdelijk waren. Een van de stoffen die de uitharding van het beton en daar mee het produktieproces moesten versnellen, was in te grote hoeveel- heden toegevoegd. Daardoor ging onder vochtige omstandigheden het staal van de wapening zodanig roes ten dat op den duur de sterkte van de platen in gevaar zou komen. In eerste instantie zag het er naar uit dat er weinig anders op zat dan alle foute vloerplaten te vervangen. Niet alleen was dat een ingrijpende maat regel. bovendien zouden noch de fa brikant, noch de bouwondernemers, noch de eigenaren van de getroffen huizen de daarvoor nodige kapitalen beschikbaar hebben. Onderzoek Een aantal docenten en medewer kers van de Delftse TH heeft intus sen de ondeugdelijke platen onder zocht. De kwaliteit van het beton blijkt inderdaad slecht, maar voor verlies van sterkte van de poreuze platen bestaat geen gevaar. Bij schil feren of zichtbare roestverschijnse- len is het volgens de Delftse onder zoekers afdoende om een afsluitende vochtdichte laag op de platen aan te brengen. Zolang er niets te zien is, zijn er volgens het rapport ook geen maatregelen nodig, mits de relatieve vochtigheid in het gebouw gemid deld beneden 50 procent ligt Bij hogere vochtigheid is het aanbren gen van een afsluitende laag aan te bevelen. Het rapport „Corrosie van wapening in beton" is aangeboden aan het ministerie van volkshuisves ting. Met ingang van 1 oktober is de heer G. J M. van Riet uit Brunssum benoemd tot burgemeester van Ha len De heer Van Riet was econoom- administrateur van het seminarie internaat Rolduc in Kerkrade Hij was ook wethouder in deze plaats Hij is 43 jaar, rooms katholiek en lid van de KVP. UNILEVER N V. ROTTERDAM VU Al LOSBARE CUMULATIEF PREFEREN TE AANDELEN De Raad van Bestuur bericht dat de eerste uitkering ad 2% over het boekjaar 1977, üitma kende 2 per aandeel van no minaal 100 van 3 oktober 1977 af verkrijgbaar zal zijn, ondei<- aftrek van 25% dividendbelas ting ad 0,50 Op dividendbewijs No 62 zal aldus worden betaald 1,50 per bewijs van 1 aandeel cn 15 per bewijs van 10 aandelen Ion kantore van AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK N V PIERSON. HELDRING PIERSON N V. ALGEMENE BANK NEDER LAND N V alle te Amsterdam, Rotterdam en 's-Grèvenhage ROTTERDAM. 9 september 1877. Aan de Middenmeerschool voor Chr. MaVO, lavoisierstraal 2 te Amsterdam- Watergraafsmeer (Iel 020-945203) is dringend behoefte aan voor Scheikunde Natuurkunde 14 uur 10uyr Sollicitaties zo spoedig mogelijk aan het adres der school ot aan de direkteur P Cnossen, Pieter de Hooghlaan 36 Nederhorst den Berg. tel. 02945-3588 dat is de nieuwe Singer560Electronic met zijn ingenieuze mini-computer. Geen enkele mechanische machine is zo volmaakt en gemakkelijk te bedienen De ingebouwde mini-computer is het geheim naar 'n nieuwe manier van fupicn Kom naar de Singer winket en vraag demonstratie brengt elektronisch naaien binnen uw bereik! Nieuwe Singer naaimachines met origineel Singer garantiebewijs zijn alleen verkrijgbaar in een echte Singerwinkel of de Bijenkorf.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11