luitse justitie vraagt ntvoerders opheldering sraël met eigen lan naar Vance j/loskou brengt Eurocommunisten in het nauw m IN Chilenen in Peru zitten in het nauw Ethiopië kondigt nieuw offensief aan ntact via Zwitserse advocaat Denis Payot graan importeren President Oeganda „maakt het goed" Cholera breidt zich uit' DAG 12 SEPTEMBER 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet JN (DPA, Reuter, UPI) In een boodschap aan de ontvoerders van de Westduitse werkgevers- zitter Hanns-Martin Schleyer, eist de Westduitse justitie „een controleerbaar bewijs dat leyer in leven is", zo heeft gisteravond de Zwitserse bemiddelaar Denis Payot in Oenève gedeeld. )uitse Justitie vraagt verder van Ifntvoerders de bestemming ken- te maken van het vliegtuig mee de eventueel vrij te laten ngenen het land zouden veria- Zij voegt daaraan toe dat het ^ilijk zou kunnen zijn een beman- voor zo'n vliegtuig te vinden. £=4lotte, aldus Payot. vraagt de tse justitie bijzonderheden de wijze waarop de ontvoerders plan zouden zijn Schleyer vrij te Over deze besprekingen werd niets meegedeeld. In de nacht van zaterdag op zondag hebben de ontvoerders van Schleyer in een mededeling aan de Zwitserse precieze eisen en termijnen ge noemd. Ongeveer 40 uur na hun laat ste boodschap namen zij contact op met Payot, wiens medewerkers ver telden dat het bericht onmiddellijk aan de regering in Bonn was doorge geven. De advocaat zei dat hij wel meer boodschappen had binnenge- Ier op de avond liet de Westduit- istitie vreten dat zij de ontvoer- P^lon mnpf mPPV een boodschaD had eezonden -TUltJIl IIlUtJL IIICCI kregen uit moeilijk te controleren bronnen. De laatste was vermoede lijk echt. zo zei hij. Dat de boodschap inderdaad echt was bewijst de reac tie van de Westduitse justitie. De vorige boodschap van de ontvoer ders was vrijdag binnengekomen. In ruil voor de ontvoerde Schleyer eis ten ze toen de vrijlating van elf ge vangenen van de Baader-Meinhof- groep, in totaal 1.1 miljoen gulden aan losgeld en vrije aftocht naar een land van hun keuze. •Dit weekeinde duurde in de Bonds republiek de door de aanslag op gang gekomen discussie over oorza ken en bestrijding van terrorisme voort. Leidende politici spraken zich daarbij uit voor een versterking van de veiligheidsorganen en de bestrij ding van het terrorisme met alle middelen die ter beschikking van een rechtsstaat staan. Inmiddels hebben de theologen Heinrich Albertz, Helmut Gollwitzer en Kurt Schart te samen met de schrijver Heinrich Böll een beroep op de ontvoerders gedaan „het moorddadige uitwisselen van men senleven tegen mensenleven op te geven." Het conservatieve dagblad „Welt am Sonntag" heeft in zijn zon dageditie de uitslag van een opinie onderzoek onder de Westduitse be volking gepubliceerd. Daaruit blijkt dat 76 procent van de Westduitsers voorstander zou zijn van het op- - L AVIV (Reuter, UPI) - De Israëlische regering heeft gisteren 3XjX£j°?£iV'1?"weït ar goedkeuring gehecht aan het ontwerp voor een vredesplan Duitsland afgeschaft Jet genoei is opgesteld door minister van buitenlandse zaken Mosje i keurig. |an. De minister gaat eind deze week met het plan naar New -sleten, al -g en zaj het daar gebruiken als basis voor onderhandeling ens schoof-- -■ Van een medewerker Meer dan 280 Chileense vluchtelingen zitten als ratten in de val opgesloten in de Peruaanse hoofdstad Lima. Twee jaar geleden verbleven er nog 2000 Chilenen in Peru. Het merendeel van hen is naar andere landen, vooral socialistische, gegaan. De nu nog in Peru verblijvende Chilenen hebben papieren die hoogstens twee jaar geldig zijn. De meeste zitten twee-en-een-half tot drie jaar in Peru en hun verblijf is dus illegaal. Ze worden dan ook regelma tig lastig gevallen door overijverige politiefunctionarissen. een boodschap had gezonden Zwitserse advocaat. Deze ad- ^at, die Toorzitter is van de inter- ,aJe federatie van de rechten de mens, was eerder door de dsregering als bemiddelaar voor- en werd ook door de ontvoer- als zodanig geaccepteerd. De luitse Bondskanselier Helmut idt heeft gisteren verscheidene gesproken met de leden van kabinet en andere adviseurs. WARSCHAU (AP) Polen zal In het buitenland graan moeten kopen om in eigen behoeften te kunnen voorzien. Dit is gisteren meegedeeld door de Poolse premier Pjotr Jaros- jewitch in een toespraak op het jaar lijkse oogstfestival, dat dit maal in Lezno in Midden-Polen wordt ge houden. In Stuttgart hebben zaterdag duizenden geüniformeerde agenten deelgenomen aan de rouwstoet van de begrafenis van de drie omgekomen agenten, die deel uit maakten van bet escorte van de ontvoerde werkgeversvoorzitter Hanns- Martin Schleyer. Somalië steunt ook Eritrese rebellen ADDIS ABEBA. NAIROBI (AFP, Reuter, UPI) Terwijl in vele delen van Ethiopië zwaar gevochten werd tussen geregelde Ethiopische troepen en guerrilla's van het door Somalië gesteun de Westsomalische bevrijdingsfront, vierde het militaire bewind in Addis Abeba het afgelopen weekeinde de derde verjaardag van de val van keizer Haile Selassie. Rene Salas Aransilla is de eerste Chileense vluchteling in Peru die, na een verblijf van zes maanden in de Peruaanse hoofdstad Lima, naar Chili gedeporteerd is. Zijn vrpuw en zijn kind zitten op een onderduik adres in Lima uit vrees dat het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelin gen, een organisatie van de Verenig de Naties, hen ook naar Chili terug stuurt. Salas en zijn gezin zijn nooit als politiek vluchtelingen erkend en evenmin als economische vluchte lingen. Juan Dim as OJeda Valladaris hangt eveneens een uitwijzing boven het hoofd. Maar hij is de Peruaanse poli tieke politie, de PIP en het Hoge Commissariaat vóór geweest en al vast ondergedoken in Lima. Dim as kwam als vluchteling uit Argentinië met de gedachte dat het in Peru veiliger zou zijn. Een jaar lang pro beerde hij als politiek vluchteling erkend te worden. Maar de hoge commissaris van de Verenigde Na ties voor de vluchtelingen in Latijns- Amerika, die Lima als standplaats heeft, de Canadees Gilles Sicotte, vindt het beter dat Damas teruggaat naar het Chili van Pinochet. Opkrassen 31 zijn Amerikaanse ambtgenoot Vance, die op zijn beurt ook met bij1 de Arabieren praat. ;n wangei ren uit tol plan voorziet in een beëindiging p- en beat! de staat van oorlog tussen Israël ;zen de Arabische staten en in een erkte zelfstandigheid van %de giechel r Israël bezette Gazastrook en ,Precie$telijke Jordaanoever. Het plan zo veel mogelijk alle bestuursta- in deze gebieden aan het plaat- ke bestuur willen overdragen, uitzondering van de defensie en uitenlandse betrekkingen. Daar- ris het nodig dat er een groep oztn Palestijnse leiders komt,, nitt loyaal zijn aan de PLO, de ëstijnse Bevrijdingsorganisatie. S* f zouden er overal in de bezette iedan Israëlische posten moeten nen om te voorkomen dat er aan- 'en op Israël worden gepleegd luit de Westbank of de Gaza- lok. lël zou wel bereid zijn zich terug trekken uit delen van de Golan- ■^"jigten en de Sinal-woestijn in ruil r een vredesregeling. De westelij- "ordaanoever wordt door de rege- Begin niet als bezet maar als ijd gebied beschouwd. te, dathii iskiep ge|uchtelingen een beet mdat hil1 probleem van de Palestijnse aakt ha< chtelingen die verspreid in de nnen vai1^0*1® wereld wonen, wil Israël ssen door deze vluchtelingen metterwoon te laten vestigen in gebieden waar ze nu wonen. In __ozelfstandige Palestijnse staat voor in* Israël helemaal niets, ond van Palestijnse leider Jasser Arafat waVt de Amerikaanse voorstellen nief>r een ongewapende Palestijnse art. doof®1 gisteren verworpen. De Ameri- >den. Dénse minister van buitenlandse verbaas Codsal ows ha< ■lijk, d; die ni ■ette. Zl eSrceei Isall du oefen Zij h; a tot he ston< toen Evei toen ha k zat toen Waaron Je tob en, ht gedre oor hi Zij lie] and da: et jaarta zag haa zaken Vance zou tijdens zijn recente reis door het Midden-Oosten hebben voorgesteld een zelfstandig Pales tijnse entiteit te vestigen, die onder controle zou moeten staan van drie landen. Arafat zei tijdens een toe spraak gisteren in het Libanese Baalbek die gedachte onaanvaard baar te vinden. Arafat zei verder dat de strijders van de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie PLO zich niet uit het zuiden van Libanon zullen terugtrekken. Overigens hebben Pa lestijnse groeperingen gisteren on derling gebakkeleid in het zuiden van dat land: eenheden van het zoge heten afwijzingsfront vochten met pro-Syrische Palestijnen. Bij de ge vechten zouden drie doden en drie gewonden zijn gevallen. Bom Gisteren is een bom ontploft in het bagagedepot van het busstation van de Israëlische woestijnstad Berseba. Acht mensen raakten hierbij ge wond. Inmiddels heeft premier Be gin een persoonlijke vertrouweling uit de tijd van het verzet tegen de Britten benoemd tot hoofd van de terreurbestrijding. Het is de 55-jari- ge Amichai Faglin, die het brein was achter de bomaanslag op het Koning David Hotel, dat tot 1948 dienst deed als Brits militair hoofdkwartier. Een politierechtbank heeft gisteren vijf Israëlische politiemannen ver oordeeld tot vijftien dagen gevange nisstraf en tot geldboetes van 240 gulden, omdat de agenten een Israë lische Arabier „met gebruik van ex cessief en onnodig geweld" onder vraagd hadden. Adviseur van Idi Amin: NAIROBI (Reuter) President Idi Amin van Oeganda „maakt het goed", zo heeft een adviseur van de man gisteren meegedeeld na een week van geruchten dat de Oegan- dese dictator na een operatie in een coma was geraakt. Amin lag nog wel in een ziekenhuis (hij was in een diepe slaap gevallen zoals die volgt op een zware malaria-aanval) en mocht geen bezoekers ontvangen, aldus de adviseur. In de hoofdstad werden massade monstraties gehouden onder de leu ze „overwinning of dood". Zowel vanuit Somalië als vanuit Ethiopië werden gisteren de hevige gevechten bekend gemaakt. De guerrilla's lieten weten dat zij de belangrijke stad Jijiga in de Ogaden- woestijn veroverd hadden, maar Ethiopische legerkringen meldden dat er nog steeds gevochten werd. Het militaire opperbevel in Addis zei dat men in het zuidoosten tegen de Somalische indringers en in de noordelijke provincie Eritrea tegen de door Arabieren gesteunde af scheidingsbeweging een nieuw of fensief ontketend had. Somalië liet weten dat, nadat Addis de diplomatieke betrekkingen met Somalië had afgebroken, Ethiopi sche gevechtsvliegtuigen in de afge lopen drie dagen twee Somalische steden hadden gebombardeerd. De Somalische radio sprak van een „stap van vertwijfeling" van de Ethiopiërs. Zaterdag maakte de So malische radio bekend dat de rege ring had besloten om zowel het be vrijdingsfront voor de Ogaden als de bevrijdingsbewegingen in Eritrea „alle morele, materiële en overige hulp te geven". Het was de eerste keer dat de Somalische regering ook Eritrease verzetsbewegeningen openlijk haar steun toezegde. Het was al bekend dat zij de guerrilla's in de Ogaden met de daad steunde. Volgens diplomatieke kringen in de Somalische hoofdstad Mogadisjoe zouden Saoedi-Arabië, Syrië en Egypte al begonnen zijn met het leveren van wapens aan Somalië, die dan doorgestuurd zouden worden naar de bevrijdingsbewegingen. Boodschap DAMASCUS (Reuter, UPI) De cholera-epidemie die vorige maand in Syrië en Jordanië is uitgebro ken, lijkt steeds verder om zich heen te grijpen. Inmiddels zijn cholera-gevallen geconstateerd in Israël, Turkije en ook West-Duits- land. Het ministerie van sociale zaken in- Stuttgart deelde gisteren mee dat in Reutlingen in de staat Baden- Würtenberg, cholera is geconsta teerd bij een chauffeur die in au gustus in Irak is geweest en die via Turkije naar huis is gereden. In de Syrische hoofdstad Da mascus zijn de laatste 24 uur 38 i nieuwe gevallen bekend geworden, waarmee de totale aantal patiënten dat aan cholera lijdt boven de 2000 is gekomen. Het aantal mensen dat aan de ziekte is overleden in Syrië bedraagt 68. Een delegatie van de Wereld Gezondheidsorganisatie (WHO) heeft de afgelopen dagen een onderzoek ingesteld naar het verloop van de ziekte in Syrië. Het semi-officiële persbureau Ana tolia van Turkije heeft gisteren meegedeeld, dat in West-Turkije drie mensen gestorven en 21 naar het ziekenhuis gebracht zijn van wege een onbekende ingewand ziekte. Eind augustus waren er al berichten dat in het oosten van Turkije cholera was uitgebroken. De regering in Ankara heeft deze' berichten steeds tegengesproken. Israëlische functionarissen heb ben meegedeeld dat op de bezette westelijke Jordaanoever zaterdag een tweede cholerapatiënt in een ziekenhuis is opgenomen. De vrouw zou deze ziekte tijdens een eerder bezoek aan Jordanië heb ben opgelopen. Jordanië meldde gisteren 38 nieuwe ziektegevallen. De Sowjet-Russische leiders Leonid Breznjew en Alexej Kosygin hebben in verband met de verjaardag van de val van de vroegere keizer Haile Se lassie een boodschap naar het Ethio pische staatshoofd, kolonel Meng- stoe Haile Mariam gestuurd. Daarin zeggen zij ervan overtuigd te zijn dat „het Ethiopische volk zal voortgaan naar sociale vooruitgang na met suc ces zijn overwinning op de contra revolutie in het land en de reactio naire krachten in het buitenland te hebben verdedigd". De Sowjet-Unie zal de vriendschappelijke betrekkin gen en samenwerking met Ethiopië blijven versterken, zo werd gezegd. Volgens de Somalische radio is er in de hoofdstad een delegatie uit de Chinese Volksrepubliek aangeko men. Deze zal een week blijven om' ,',de vriendschapsbetrekkingen tus sen China en Somalië te versterken". Inmiddels heeft Kenia toegezegd Ethiopië te zuilen steunen in geval van een Somalische agressie, zo heeft Michael Njenga, secretaris van het bureau v^n president Kenyatta, meegedeeld. De honderd Chileense families en gezinnen die momenteel nog in Peru verblijven worden door de Peruaan se regering en het Hoge Commissari aat voor de vluchtelingen als door gangsvluchtelingen beschouwd. De Peruaanse militairen herhalen eLk jaar bij monde van het ministerie van binnenlandse zaken, dat de Chi lenen moeten opkrassen. De vluchte lingen worden vaak niet openlijk las tig gevallen door de politieke politie (PIP), maar het regelmatig bezoek van ambtenaren is al vervelend genoeg. De Chilenen in Peru mogen niet wer ken. Als je met een toeristenvisum toch gaat werken, dan loop je de kans door de bevolking te worden aangegeven en opgepakt te worden. Studeren is er evenmin bij. Sommi gen volgens wel cursussen Engels of Frans. Ze breken deze meestal weer af omdat er geen enkel land is dat hen wil hebben. De meeste vluchte lingen zijn bang dat door de invoe ring van een nieuwe verplichte iden titeitskaart (met foto) de Peruaanse .regering hen de duimschroeven nog verder aandraait. Visa Een van de vluchtelingen: „De meeste Europese landen zijn niet geïnteresseerd in ons lot De landen die visa verstrekken, doen dat via het Witte Kruis of CEDAS, de Peru aanse oecumenische hulporganisa tie, die sinds de staatsgreep van 1973 in Chili in opdracht van het Hoge Commissariaat de administra tie verzorgt. De visa komen daar door vaak bij de verkeerde mensen terecht. Daarnaast vernemen landen als Ca nada en de Verenigde Staten een minutieus onderzoek naar politieke antecedenten bij de vluchtelingen, in samenwerking met ambtenaren van Pinochet in Santiago en met het Hoge Commissariaat in Lima. Oude re mensen worden door deze landen geweerd. Politieke vluchtelingen ko men evenmin in aanmerking. De ambassades van beide landen zeg gen dat ze alleen goede werkkrach ten nodig hebben. De socialistische landen hebben hun deuren eveneens voor ons gesloten. Zij zeggen dat ze geen vluchtelingen meer op kunnen nemen. Wij doen een beroep op het geweten van de regeringen in Neder land en Noorwegen. Laten zij hun deuren voor ons openzetten Bureaucratie De meeste Chilenen in Lima zijn lid van de Undldad Popular (Volkseen heid) van wijlen president Allende. Zij klagen over de politieke discri minatie die op hen wordt toegepast. Iedere (erkende) vluchtelingen krijgt ongeveer drie gulden per dag voor kleding, voeding, vervoer etc.. Als het een familie van drie perso nen betreft, krijgt ieder 2.75 per dag, met vier mensen 2,50 per dag etc.. De kritiek van de vluchtelingen op de Peruaanse hulporganisatie CE- DAS en het Hoge Commissariaat lijkt niet overdreven. CEDAS, die onder voorzitterschap staat van de vriendelijke bisschop Ricardo Du- ran S. J.. verliest zich in bureaucrati sche onduidelijkheden. Administra teur Alfredo Neumann, een Luthe raan. doet zijn werk slecht volgens de Chilenen. Van de 7,50 die dc Verenigde Naties per dag per per soon ter beschikking stelt, krijgen de vluchtelingen maar drie gulden in handen. Secretaris-generaal Er nesto Benavente. katholiek, is oud lid van de politieke politie van Peru. de gehate PIP. De vluchtelingen verwijten hem dat hij vanaf begin 1974 veel geld uit de zakken van de Verenigde Naties geklopt heeft door Chilenen onder te brengen in parti culiere pensions. De Chilenen heb ben daar zelf een einde aan gemaakt. Medicijnen Twee dames in dienst van de CE DAS, Beatriz en Gloria Roman, die bekend staan om hun conservatieve ideeën, worden door de Chilenen het felst gekritiseerd. Zij zouden onvol doende medicijnen ter beschikking stellen en evenmin zorgen voor een goede geneeskundige behandeling van vluchtelingen in de ziekenhui zen van Lima. De socialist Alonso Tejos Medel is begin juli bij gebrek aan goede medische verzorging overleden. Het is een misdaad die de CEDAS op haar geweten heeft, zo zegt de weduwe van Tejos bitter. Ook het Hoge Commissariaat voor de vluchtelingen krijgt in de per soon van de Canadees Gilles Sicot te, de wind van voren. In het geval van de uitgewezen Chileen en de op deportatie wachtende vluchteling, heeft hij de mensenrechten ge schonden, zeggen de Chilenen in Lima. De Canadees doet absoluut niets, voegen zij er in koor aan toe. Een der vluchtelingen: „Ik geloof persoonlijk dat hij samenwerkt met de junta Zou het opvangwerk voor de Chile nen in Lima (en daar niet alleen) niet herzien moeten worden? Kan de Ne derlandse regering in samenwerking met Europese partners de grenzen niet opengooien om op die manier een einde te maken aan dit gesja cher met levens van vluchtelingen? Vragen die door je hoofd schieten, als je het uitgewoonde pension van de in de steek gelaten Chilenen in het centrum van Lima verlaat ajor Victor Zorza zj lord o m haa a vraai vi je alli ,t feei ervolj koers van de politieke zelf- die het Kremlin de Communisten aan- ifadt, hen wordt verteld dat $weld de zekerste weg is naar macht doet ernstige twij- ontstaan over de bedoelin- van Moskou. Wil het Krem- de Franse kiezers tegen de jjmmunistische partij opzet- door de partij voor te stel- als een partij die geweld, ejorstaat? Dit beginnen som- e communistische leiders Frankrijk zich af te vragen, igforlopig gebeurt dit nog privé het sou wel eens niet lang eer kunnen duren voor zij de ak openlijk aan de orde illen. geloven dat Moskou op de eerste Uts rekening houdt met z'n eigen langen en dan pas met de belan- n van de Franse partij. Moskou eft er vooral belang bij om de rspreidlng van de Eurocommunis- che infectie in Oost-Europa en in 8owjet-Unie zelf te voorkomen, i Franse partij heeft er vooral be- >g bij voldoende stemmen te win- n tijdens de algemene verkiezin- n in maart volgend jaar om een wigrijk deel van de macht in de ilitie-regering met de socialisten kunnen opeisen. Maar deze twee mei ken verdragen elkaar niet zo mak- im.fl lijk lunistische deelname aan een litieregering in Frankrijk of Italië betekent de aanvaarding van het principe dat men weggestemd kan worden wanneer de kiezers het ver trouwen in hen opzeggen. Kiezers in Polen, Hongarije en Tsjechoslowa- kije zouden dan de eersten in Oost- Europa zijn om te vragen waarom zij niet dergelijke rechten hebben. Of schoon de Italiaanse communisten wat democratischer ingesteld zijn dan de Franse, zijn het de Franse communisten die een grote bedrei ging voor het Oosteuropese systeem vormen. De Polen en hun buren heb ben Parijs altijd beschouwd als een bron van nieuwe culturele stromin gen en politieke ideeën. Zij zouden veel eerder geïnspireerd worden door Eurocommunisten die deel uitma ken van de Franse regering dan van Sowjet-communisten in het Kremlin. Bedreiging De discussie binnen de Sowj et-lei ding over de vraag hoe men dit gevaar moet afwenden is nu met nieuwe kracht ontbrand. Een derge lijke discussie over de afwending van het gevaar van de toenmalige Tsjechische infectie werd uiteinde lijk door de haviken in Moskou ge wonnen die opdracht gaven voor de invasie in augustus 1968. De gema tigden wisten echter in het begin een dergelijke beslissing enkele maanden tegen te houden. In 1975 wonnen de gematigden een soorge- lijke discussie binnen de Sowjet- leiding over Portugual. De gematig den wilden die Westeuropese com munistische partijen, die voorstan der waren van een parlementaire weg naar de macht, niet tegen zich in het harnas jagen. De revolutionai re tactieken van de Portugese com munisten die door de Moskou-havi ken aanvankelijk werden gesteund vormden een serieuze bedreiging voor het aanzien van de Eurocom munisten. De nieuwe discussie in het Kremlin die begin dit jaar serieus begon, leek aanvankelijk door de gematigden te worden gewonnen. De haviken werd toegestaan hun argumenten ten gunste van het hanteren van revolu tionaire tactieken in Europa voor te leggen op een reeks partijvergade ringen in Moskou op hoog niveau, maar uit de de zeer kieskeurige en onvolledige weergave van deze bij eenkomsten in de Sowjet-pers mag men de conclusie trekken dat zij weinig succes boekten. Nu echter is de partijpers begonnen sommige van de toespraken van ha viken, daterend van Januari dit jaar, in de vorm van geactualiseerde arti kelen te publiceren. Een onlangs in het vooraanstaande partijblad „Kommunist" gepubliceerd artikel dat de „parlementaire stompzinnig heid" van de Eurocommunisten ver oordeeld is bijvoorbeeld gebaseerd op een in Januari door Joeri Kr as in (een partijfunctionaris die zich be zighoudt met de Westeuropese com munistische strategie) gehouden toespraak. ■'kift Drie Eurocommunistische leiders: van links naar rechts Georges Marchais uit Frankrijk, Santiago Carrillo uit Spanje en Enrico Berlinguer uit Italië. Nederlaag Wat is er tussen Januari en nu ge beurd dat in het voordeelivan de haviken gewerkt heeft? Leonid Breznjew. die in deze zaak als gema tigd moet worden beschouwd, ver toont zoveel tekenen van lichame lijk verval dat aangenomen moet worden dat zijn invloed dalende is. Hij lijkt geheel niet meer in staat te zijn de „revolutionaire" fractie, on der leiding van de voornaamste par tijideoloog Mikhail Soeslow, binden de perken te houden. Tijdens de Portugese crisis in 1975 toen Brezn jew zijn kracht tot het uiterst in spande om een conferentie van Eu ropese communisten bijeen te roe pen, werden zijn pogingen door de haviken gesaboteerd door voor de publicatie van een artikel in Prawda te zorgen (van de hand van Kon stan tin Zardow) waarin bij de Westeuropese communisten werd aangedrongen de revolutionaire weg naar de macht te kiezen. De verwij ten over en weer tussen hen en Mos kou naar aanleiding van het artikel veroorzaakten het uitstel van de, conferentie en een persoonlijke ne derlaag voor Breznjew. Toen de conferentie uiteindelijk ver leden Jaar in Berlijn werd gehouden deed Breznjew de meest vergaande concessies om een verzoening met de Eurocommunisten veilig te stel den. Maar vlak daarna hield Soeslow een toespraak waarin wederom de Eurocommunistische afwijking werd aangevallen. Dit was een dui delijke poging om het w anke li ge compromis dat in Berlijn werd be reikt te dwarsbomen. De toespraak die door Tass in de gehele wereld werd verspreid lokte onmiddellijke woedende reacties van de Eurocom munisten uit. Dit stelde Breznjew klaarblijkelijk in de gelegenheid om de meest beledigende passages van de toespraak te schrappen uit de in :de toen volgende dagen in Prawda gepubliceerde versie. Maar het op- nieuw verschijnen in de Sowjet-pers van artikelen die uit de hoek van de „revolutionaire" fractie komen ge ven een nieuw machtsevenwicht aan in het Kremlin. Campagne De artikelen die gewelddadige revo lutionaire actie in Europa prediken' verzuipen in het ideologische jargon waardoor ze over het algemeen in het westen niet worden opgemerkt. Dit in tegenstelling tot Moskou's dramatische aanval op de leider van de Spaanse communisten, Santiago Carillo. Maar wanneer de ervaring uit het verleden als een leidraad mag worden gezien zijn de „theoreti sche" artikelen bedoeld om prakti sche actie voor te bereiden. De teke nen suggereren dat Moskou bezig is een campagne op touw te zetten om de Eurocommunisten af te brengen van hun nieuwe belangstelling voor de democratische weg naar de macht ;NatuurliJk heeft het Kremlin niet de macht om bevelen aan de Eurocom munisten uit te delen maar het is zeker in staat een propaganda-cam- pagne te lanceren in de vorm van een internationale communistische discussie die de Europese kiezers eraan zou herinneren dat de com munisten aanhangers van geweld zijn. Op zijn beurt zou dit tot een nederlaag van links kunnen bijdra gen, waardoor een coalitieregering waaraan Eurocommunisten zouden deelnemen, voorkomen zou kunnen worden. Dit zou ook de bedreiging afwenden van de uitbreiding van de Eurocommunistische infectie in Oost Europa. De partij „theoretici" die deze arti kelen schrijven in opdracht van hun bazen in het Kremlin geloven mis schien dat zij gewoonweg een paar in de vergetelheid geraakte Leninis tische slogans aan het ophalen zijn. Maar de leiders van de „revolutio naire" fractie die verantwoordelijk zijn voor de Leninistische ..ople ving" kunnen de schade, die dit aan de verkiezingsuitslag voor de Euro communisten zou kunnen berokke nen, niet over het hoofd hebben ge zien. Wanneer men meent dat dit een verdeel-en-heers-politiek van hen veronderstelt, moet men beden ken dat het Kremlin in het verleden vaker op een nog waziger manier gehandeld heeft. Verraders Westerse communistische leiders 'kunnen zich nog steeds herinneren hoe het Kremlin gedurende de peri ode van het pact tussen Hitier en Stalin aan het begin van de Tweede Wereldoorlog de Europese commu nisten opdracht gaf zich te keren tegen de oorlog tegen Duitsland en hoe degenen die dit weigerden als verrader van de communistische zaak aan de kaak werden gesteld. Het Kremlin hield toen vol dat de overeenkomst in het belang van de Sowjet-Unie was en dat de Europese communisten gemanipuleerd moes ten worden om dit belang te dienen. Het Kremlin gelooft vandaag dat de Eurocommunisten een gevaar voor z'n belangen vormen en probeert hen wederom te manipuleren en het stelt degenen die zich hierbij niet wensen neer te leggen als verraders van het Leninisme aan de kaak. Dit is het tweede verhaal over de verhouding tussen de Sowjet-Unie cn de Eurocommunistcn. Het eerste stond zaterdag in de krant

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5