CDA: Geen kerncentrales 'olitie zocht niet alleen wapens Catalonië feest Feest f Tegemoetkoming aan PvdA onder aantal voorwaarden PSV nieuwe leider PAGINA 3: Vertrouwenscrisis na politie optreden - Verharding door proces in Assen et Nieuwe Haaöse Courant en met Nieuwe JLeidlse Courant deze krant Afscherming 25 jaar op economie de bres voor gevaarlijk de medemens De Gaay Fortman: 'Actie bevolen door justitie in Assen' HET WEER Regen ihakers in training Weer giftig gas ontsnapt Geen brood op de plank in Engeland Brand in scholen Trouw Olé Welkomstvoordeel Trouw hoort bij u 35STE JAARGANG NR 10241 MAANDAG 12 SEPTEMBER 1977 rouw Advertenties voor deze zaterdagse rubriek moeten uiterlijk donderdag (1c post) in ons bezit zijn. Inlichtingen tel: 020-913456 1st. 750 IGAVE TROUW/KWARTET B V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM ABONNEMENT 14,82 (MAAND)— 44,45 (KWARTAAL) 175,60 (JAAR) STGIRO 660000 - BANK NED CRED.BANK REK.NO. 23.00.12.574 GEMEENTEGIRO X11000 LOSSE VERKOOPPRIJS 0.60; FRANKRIJK FRS 3.50. DUITSLAND DM 1,80, LUXEMBURG FRS 13. PAGINA 4: PAGINA 5: PAGINA 6: Duitse justitie wil opheldering van ontvoerders in een onzer verslagge- rs SSEN Bij de zoekac- e in de Zuidmolukse wij- in te Assen en Bovens- ilde schijnt de politie linstens zo gelnteres- >erd te zijn geweest in «umenten als in njens. 4e voorwerpen die meege ren zijn behoren ondermeer compleet gijzelplan en verontwaardiging van de lidmolukkers ook de agen- van ds Metiary. De zoekac- leverde voorts twaalf vuur- ipens op. In het Pattimura- bouw zijn documenten en de ministratie meegenomen, vendien behoorden twee ty- machines en een stencilma- ine hier tot de meegenomen orwerpen. achtergrond hiervan is dat de ilitie wilde nagaan of er bij de izel- en andere acties gebruik is maakt van deze apparatuur. In lidmolukse kringen vraagt men ch af of voor de in beslagname van et name allerlei documenten vol lende rechtsgrond aanwezig is. ok bij de huiszoekingen toonde de ilitie zich geïnteresseerd in de daar nwezige papieren, een de politie zaterdagmorgen om s uur de zoekactie begon was een oot deel van de leidinggevende fi- iren in de wijk afwezig in verband et een bruiloft in Moordrecht. De politie wist hiervan en in Zuidmoluk se kring vraagt men zich af of er enig verband is met het tijdstip waarop de actie werd uitgevoerd. Het is ove rigens niet duidelijk hoe lang van tevoren de actie is voorbereid. De politie had in ieder geval al geruime tijd een globaal plan gereed liggen. Wat de definitieve voorbereiding be treft bestaat er geen zekerheid of de rellen in de nacht van woensdag op donderdag de directe aanleiding wa ren voor het politieoptreden. Gijzelplan Mr Muntendam, de hoofdofficier van justitie in Assen, zegt zich niet pre cies te herinneren wanneer de voor bereiding van de actie is begoiinen. Hij weet alleen dat het „enkele da gen" heeft gevergd. Wat het in beslag genomen gijzel plan betreft wilde de heer Munten dam niet op details ingaan. Hij zei ook nog niet te weten hoe serieus het plan was. Volgens Zuidmolukse jon geren zou het niet zo serieus zijn geweest. In verband met dit plan is een Zuidmolukker „buiten de wijk" aangehouden, maar meteen weer vrij gelaten, omdat de Nederlandse wet geen mogelijkheden biedt ie mand die alleen maar een plan op stelt vast te houden. Het plan behel- ste een gewelddadige aanval op eer met name genoemd object gevolgd door een gijzeling. In Assen bestaat de indruk dat de actie van de politie zich heeft toege spitst op een deel van de wijk, name lijk de directe omgeving van het Pattimura-gebouw. Daar is ook de meeste schade aangericht door schieten. Gedurende de actie werd over en weer regelmatig met vuurwa pens geschoten. In andere delen van de wijk werd veel minder drastisch opgetreden en een aangrenzend klei ner wijkje met een veertigtal huizen werd zelfs helemaal overgeslagen. De reden zou zijn dat de politie doel gericht in een bepaalde hoek van de wijk zocht, met name naar papieren die nadere informatie konden geven over achtergronden en mogelijke acties. AMSTERDAM Minister De Gaay Fortman (binnenlandse zaken en, sinds enkele dagen, justitie) heeft zaterdagavond in de actualiteiten rubriek Hier en Nu van de NCRV gezegd dat de beslissing tot de ac ties in Assen en Bovensmilde door de justititële autoriteiten in Assen is genomen. Wel was hij, gezien de aard van de actie, van te voren op de hoogte gebracht, „hetgeen betekent dat ik politiek verantwoordleijk ben", aldus mr. W. F. de Qaa> Fortman. Minister De Gaay Fortman ontken de dat de regering tot de actie heeft besloten: „De actie is bevolen door de hoofdofficier van justitie in As sen met instemming van de procu reur-generaal, die weer zijn chef is". Hij wees er verder op dat na de laatste gijzelingen de toenmalige minister van justitie, mr. A. A. M. van Agt, in de Tweede Kamer heeft •gezegd dat weliswaar van een zoek actie naar wapens is afgezien, maar dat zo'n actie zou plaatsvinden zo dra door schieten aantoonbaar was dat ergens wapens aanwezig waren. Men kan dit, aldus minister De Gaay Fortman, beschouwen als een richtlijn voor het optreden van de politie. Hij wees erop dat vorige week bij de inval in het jongerencen trum Pattimura in Assen de politie gericht is beschoten: „Er is op poli tiemannen geschoten om hen ten minste te verwonden. Dat maakte duidelijk dat er in de Zuidmolukse wijk in Assen wapens waren en dat een actie om die wapens te zoeken noodzakelijk was." De onzekerheid of inderdaad alle wapens kunnen worden opgespoord, ontheft volgens minister De Gaay Fortman de justitie niet van de plicht te proberen daar waar verbo den wapenbezit is, dat te ont dekken. Over het vuren bij de actie tegen Pattimura, waarbij ook omliggende woningen door kogels zijn getroffen, zei minister De Gaay Fortman: „Ik zal niet zeggen dat men zich niet ongerust moet maken als in een huis waar een klein kind ligt, kogels bin nendringen, maar het gaat mij wel te ver te zeggen dat dat dan de schuld van de politie is. Wanneer uit de buurt waarin die huizen liggen, gericht op politiemannen wordt ge schoten, is het onvermijdelijk dat dat vuur wordt beantwoord. Het ge vaar wordt dan niet veroorzaakt door politie, maar door de mensen die op de politie hebben geschoten." Bij de foto's: Leden van de Koninklijke Mara- chausse tijdens de zoekactie naar wa penbezit in de Zuidmolukse wijk van Assen in dekking achter een gepar keerde auto (links). Op de foto rechts de bestorming van een woonhuis. Het politieoptreden leverde in As sen twee machinegeweren, zeven pistolen, één revolver, 250 stuks mu nitie, een zestigtal verboden slag- of steekwapens en een kist molotov cocktails op. Van de 32 arrestanten werden er zestien verbaliseerd eh vier zijn vastgehouden wegens ge weldpleging, vuurwapenbezit en be dreiging van politiepersoneel. Hoe wel in Assen een politieman door een schampschot werd geraakt en gewond aan zijn been, wilden twee leden van het zogenaamde coördi natielichaam, een contactorgaan tussen de wijkraad en de jongeren, officieel niet toegeven dat er vanuit de wijk werd geschoten. Informeel' gaven andere jongeren dit echter wel toe. Rustiger actie In Bovensmilde verliep de actie veel rustiger. De wijkraad had vooraf toegezegd medewerking te zullen verlenen. Overigens was de reactie In de wijk nogal verschillend. Vol gens kolonel L. F. Bergsma, district commandant van de Rijkpspolitie in Drente, hadden sommige bewo ners zelfs briefjes op de deur gehan gen met de mededeling dat ze zou den meewerken. Andere wijkbewo ners deden dat echter kennelijk niet, want er werd waargenomen dat O Vervolg op pagina 3 Van het westen uit toenemende bewolking plaatselijk gevolgd door regen. Matige tot krachtige en aan de kii£t en op het Usscl- meer tot harcf toenemende zuid westelijke wind. Maximumtem peraturen ongeveer 20 graden. MORGEN EN OVERMORGEN Zonnige perioden en plaatselijk een bui. Iets lagere tempera turen. Morgen zon op: 07.11, onder 20.01 uur; maan op 07.06, onder 19.44. BARCELONA (Reuter, UPI) Meer dan een half miljoen Catalanen zijn gisteren de straat op gegaan om feest vieren. En daar hadden ze zeker reden voor nu de regering in Madrid en de Catalaanse regering in balling schap het eens zijn geworden over het herstel van de regionale auto nomie. Het akkoord dat geldt voor de vier Catalaanse provincies Barcelona, Gerona, Lerida en Tarragona, voor ziet in de benoeming door de regihg in Madrid van Josep Tarradellas tot hoofd van de Catalaanse regering. Tarradellas was tot dusver hoofd van de in Frankrijk gevestigde Cata laanse regering in ballingschap. Het herstel van de regionale regering voor Catalonië, die in 1938 door dic tator Franco ontmanteld werd, zal voorlopig zijn. De regering zal wor den geleid door een president en een uitvoerende raad van twaalf man, die wordt benoemd door de presi dent en door de presidenten van de regeringen van de vier provincies. Besluiten van de Catalaanse rege ring zullen door de Spaanse regering nog kunnen worden geschorst. Een commissie van dertig man. van wie vijftien de Spaanse staat en vijftien Catalonië vertegenwoordigen, zal vaststellen welke diensten aan de Catalaanse regering zullen worden overgedragen. Meer dan een half miljoen Catalanen vierden gisteren hun diada, of natio nale feestdag. Helemaal zonder inci denten verliepen de feestelijkheden echter niet. Linkse jongeren beko gelden poli tie-agenten gisteravond met stenen. Vreugde bij Roda JC. De jeugdige Adrie Koster is het middelpunt. Hij heeft zijn ploeg op 4-0 gebracht tegen Ajax. AMSTERDAM Na ccn weekeinde vol verrassingen is PSV de nieuwe leider in de eredivisie van het vaderlandse betaalde voetbal geworden. De Eindhovense formatie sloot als enige van de kopgroep zijn duel (bij Volendam met 3-4) winnend af en klom boven het verliezende NEC (in eigen omgeving tegen AZ'67- 0-3) uit. Van de teams uit de kopgroep verloren voorts ook Ajax en Sparta, waardoor het voor PSV helemaal een goed weekeinde werd. Ajax bleek in Kerkradc tegen Roda JC aan geluk alleen niet meer voldoende te hebben (4-1 verlies) en Sparta ging in het Olympisch Stadion tegen de laaggeklasseerde FC Amsterdam ten onder (2-1). Eerste winst en eerste doelpunten waren er verder ook voor Haarlem in Deventer bij Go Ahead (1-2). Opmerkelijk was in de eredivisie voorts het rood, dat Volcndammer Jonk door scheidsrechter Jonker kreeg voorgehouden, waardoor hij voortijdig het veld moest verlaten. Onrustig was het in Venlo bij FC VVV-FC Den Haag. Drie Haagse supporters zorgden tijdens de tweede helft van deze voor Den Haag catastrofaal verlopen wedstrijd (5-1 verlies) voor enig tumult en werden door de Venlose politie tijdelijk achter de tralies gezet. Toen de wedstrijd afgelopen was en het meerendeel van dc teleurgestelde Haagse aanhang alweer op weg naar huis was, werden zij vrijgelaten. Om ook in de speciale supporterstrein dc rust te bewaren zijn zes agenten uit Venlo meegereisd tot Eindhoven. Daar nam de spoorwegrecherche het werk over. Het bleef rustig tussen de rails. door Gerard van der Wulp DEN HAAG Het CDA wil akkoord gaan met de PvdA-wens om in de komende regeerperiode van vier jaar geen nieuwe kerncentrales in Nederland te bouwen. De CDA-fractie in de Tweede Kamer heeft aan dit standpunt, dat momenteel een rol van betekenis speelt in de resterende programmatische onderhandelingen van de kabinetsformatie, echter wel een aantal voorwaarden verbonden. De PvdA-fractie lijkt hiertegenover bereid te zijn om het standpunt van de PvdA-partljcongres over volstrek te afwijzing van uitbreiding van de ultra-centrifugefabriek in Almelo, aanzienlijk te verzachten. In de soci alistische Kamerfractie circuleert een discussienota met een pleidooi om onder strikte voorwaarden' wél overheidsmedewerking te verlenen aan de uitbreiding van de fabriek, die verrijkt uranium levert naar het buitenland als brandstof voor kern centrales. Door deze beide ontwikkelingen, die de PvdA- en CDA-standpunten dich ter bij elkaar brengen, lijkt het te voeren beleid op het gebied van de kernenergie geen groot struikelblok meer te zijn in de programbespre king onder leiding van de informa teurs Den Uyl en Verlnga. De kern energie gold samen met het vraag stuk van de defensie-uitgaver als het grootste probleem in het staartje van de programma-onderhandelin gen, die, naar het zich laat aanzien, deze week zullen worden afgerond. Energieplan De CDA-fractie heeft zich op het standpunt gesteld, dat de bouw van kerncentrales in de komende Jaren achterwege kan blijven, indien kei hard wordt aangetoond dat die kern centrales voor de energievoorziening van de eerste jaren niet nodig zijn. Om de bouw van kerncentrales voor lopig overbodig te maken, moet vooral een duidelijk en haalbaar plan voor bezuiniging op energie worden opgesteld, zo meent de CDA- fractie. Bovendien moet worden afgespro ken dat als tussentijds blijkt dat de energiebehoefte toch kerncentrales noodzakelijk maakt, de weg daartoe alsnog vrij blijft. Daarom ook wil het CDA niets weten van het formeel intrekken van de principebeslissing om tot de bouw van kerncentrales over te gaan. Die principebeslissing werd al twee jaar geleden door het kabinet-Den Uyl genomen, maar daaraan werd de afspraak verbon den dat pas dit najaar het nieuwe kabinet zou besluiten om die princi pebeslissing al dan niet definitief te maken. Vervolg op pagina 8 Bij Genera! Electric Van onze correspondent BERGEN OP ZOOM Bij General Electric Plastics in Bergen op Zoom is zaterdagmiddag opnieuw een gro te hoeveelheid giftig gas ontsnapt. Door een storing in een leiding kwam ongeveer 1500 kilo methy- leenchloride In de lucht vrij. Na de ontdekking van de storing heeft het bedrijf de provinciale wa terstaat in kennis gesteld en de startprocedure stopgezet. Uit metin gen is gebleken dat dank zij de har de wind er geen gevaar was voor de volksgezondheid. De burgemeester van Bergen op Zoom, drs L. van der Laar, heeft meteen een spoedberaad gehouden met milieu-ambtenaren, brandweer en politie. De oorzaak van de ontsnapping is vermoedelijk een bedienlngsfout. Door een plotselinge drukstoot brak een breekplaat in de leiding. Na re paratiewerkzaamheden is de start procedure weer hervat. Vandaag zullen enkele gemeentelijke en pro vinciale instanties een onderzoek op het bedrijf instellen. General Elec tric Plastics is dit jaar meer keren in het nieuws geweest door het ont snappen van giftige stoffen. LONDEN (Reuter) De Britten hebben zaterdagmorgen, bij het be gin van een staking van bakkerij- personeel, bakkerswinkels en super markten bestormd.Binnen enkele uren waren alle broden verkocht, soms tegen de dubbele prijs. In Lon den moesten twaalf vrouwen bijge bracht worden, die door het lange wachten in rijen voor de winkels in zwijm gevallen waren. Bij de staking zijn ongeveer 57.000 werknemers betrokken. Zij eisen een betaald vrijaf tijdens feestda gen en uitbetaling van achterstallig loon voor het doorwerken op de Jongste nationale feestdag in augus tus. Vakbondsleider Sam Maddox verklaarde: „Er zal volgende week geen brood op de plank zijn. Onze werkgevers waren niet bereid het geld uit te betalen, dus de staking gaat door. Zij geldt voor onbepaalde tijd, zo lang zij weigeren ons te betalen. VAASSEN Onbekenden hebben vrijdagavond brand gesticht in een houten noodschool voor christelijk basisonderwijs in Vaassen en in de nabij gelegen openbare lagere school. De schade ln de twee scholen bedraagt ongeveer honderdduizend geilden. In Breda is een school aan de rand van de Zuidmolukse wijk uitge brand. Er zijn geen aanwijzingen voor brandstichting. In Bergeyk is het stalgedeelte van een boerderij afgebrand. Een half miljoen Catalanen bouwde dit weekeinde een luidruchtig feest in Barcelona. Niet de meest schokkende mededeling. Maar dat het hun nationale feestdag was en dat dat tegenwoordig zomaar kan in Spanje, is gewoon erg fijn. Vandaar. De nieuwe abonnee krijgt een welkomstvoordeel. Hij betaalt (na Iwee weken de krant gratis Ier kennismaking te nebben onlvangen) f 6.55 minder voorde eerste termijn. Sc hrijf op de envelop: 'IVmiw -Kwartet, antwoordnummer 2792. Amsterdam. Ken postzegel is niet nodig, die betalen wij. Hellen kan ook: 02(1-913456. afdeling service. d naa nieuwe abonnee: adres: plaats: giro: adres: plaats: betaalt per kwartaal opgegeven door: tel: Ik ontvang graag naar keuze: Een degelijke mini-indexklapper voor telefoonnummers en adresgegevens. Handzaam formaat. Geschikt om mee te nemen in elke jas of tas. Drie kleine gekleurde klosjes garen en naalden in een fraaie balpen. Een handig hulpmiddel voor de vakantie. Twee verschillende Ot en Sien afbeeldingen Te gebruiken als sierplaat ofplace-mat. In originele kleuren en afwasbaar

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 1