'eist )rijscompensatie SPA Spelletjes ouders met baby belangrijk Werkgevers vinden Systeem „onbillijk" Dfc Chauffeur voorkomt ramp in Oostenrijk Aruba verwacht van Nederland te veel N,oonoverleg inzet meningsverschil Spa Reine Zionisten spraken met PLO-vertegenwoordigers Meer werk Den Uyl voorziet kritiek op troonrede en miljoenennota Kerken en FNV willen betere •- -betrekki*gen In kader van oriënterend bezoek Jjvloed op de ontwikkeling kan groot zijn Grafische bonden verliezen geding werkgelegenheid feRDAG 10 SEPTEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet erugi I onze sociaal-economische redactie addJEBERGEN De Industriebond CNV wil er geen misverstand over laten bestaan dat de Timatische aanpassing van de lonen aan de prijsstijgingen ook in 1978 niet mag worden sgegeven. Ook mag de prijscompensatie niet zodanig worden uitgehold dat er onvoldoende fcrheid voor de werknemers overblijft en dat de nul-lijn die de bond wèl accepteert omslaat ten min-lijn. t Nhtriumarm bronwater ia ai Sen mand zal van de werknemers $n vragen de komende jaren in aan zonder enige zekerheid ten chte van hun materiële positie, buletfct kader van de bestrijding van lie rerkloosheid zou in overweging sschiten worden genomen de prijs- ie pensatie aan alle werknemers uit te betalen," aldus de en witter van de Industriebond C. van Dijk, gisteren op de (dedefsraadsvergadering van deze ij Mart-bond in Driebergen, vat ze Dat b Dijk bevestigt met deze uit staat ak de berichten dat het loon- geenleg in de Stichting van de Ar- eventy muurvast zit en dat de vakbe- ng zich terugtrekt op haar stel- ^geen aantasting van de koop- uit or1 van de doorsnee werknemer, ten Oi^e werkEevers geven toe dat het n zee^ uitziet dat het arbeidscon- orvee flict van dit voorjaar over de auto matische prijscompensatie niet zal worden opgelost. De voorzitters van de centrale werkgeversverbon den VNO en NCW zeggen in hun bladen van komende week, „dat het realistisch is vast te stellen dat 1978 in feite alweer een verloren jaar dreigt te worden, waar het gaat om werkelijke beleidsombuigingen." De werkgevers herhalen dat het huidige systeem van prijscompensatie het voeren van een beleid dat is opge wassen tegen wisselende economi sche situaties onmogelijk maakt. Het is volgens hen onbillijk en on juist om alle prijsstijgingen onge acht hun oorsprong voor compensa tie in de lonen in aanmerking te laten komen. Als voorbeeld noemen zij o.a. verhogingen van aardgasta rieven, die zijn bedoeld om tot een zuiniger energieverbruik te komen. arafd te&i onze Haagse redactie ltZo H HAAG De Nederlandse werkgevers blijven „ernstige wel, varen" houden tegen het nu geldende systeem van prijscom- Ja.niatie. De heren Van Veen en De Wit, voorzitters van respec- yNO (grootste werkgeversorganisatie) en NCW (christe- tTDar werkgevers) vinden het uit den boze, dat „alle prijsstijgin- 30k ongeacht hun oorsprong in aanmerking komen voor corn er eentatie in de lonen". Hoed, )ns eckn voorbeschouwing op het ceh- overleg met de vakbeweging ;n zij het huidige stelsel van ipensatie „onbillijk en on- Het gaat bijvoorbeeld niet [aldus de twee voorzitters, verho- i van de aardgasprijzen door de C Irijven te laten vergoeden. Die kt hogingen zijn door de overheid lers bedoeld om een zuiniger Jieverbruik te bevorderen, de ADVERTENTIE ef niouwe testament in omgangstaal ftoraien van: woor 7 K ET 11 x 18 cm. f 18.50 (exclusief verzendkos ten). I nieuwe testament in omgangstaal ie foto's in kleur arten lattegronden "htergrondinformatie "delljke letter 20 x 27 cm. 19.90 (exclusief verzendkos ten). Ook verkrijgbaar bij de boekhandel derlands belgenootschap itbus 620, Haarlem. 023-259501 belastingontwikkeling te matigen of collectieve uitgaven te vergroten. Ook keren de werkgevers zich tegen het compenseren van belasting maatregelen, waarmee een schoner milieu beoogd wordt. Al evenzeer onjuist vinden de werkgevers de si tuatie, „dat de bedrijven opdraaien voor alle prijsverhogingen in het bui tenland, die hier op het gezinsbudget drukken". Als voorbeeld wordt ge noemd een hogere koffieprijs als ge volg van tegenvallende oogsten in Brazilië. e UL Spe< Een tweede heet hangijzer in het overleg met de vakbeweging wordt het vraagstuk van het al dan niet geven van garanties, dat meer winst bij de bedrijven leidt tot meer werk gelegenheid. De vakbeweging vraagt naar de mening van de werkgevers zoveel, „dat wij ons wel eens afvra gen wat nu voorop staat: gezamen lijk proberen de werkgelegenheid in stand te houden en te bevorderen, of het domweg vergroten van de vak bondsinvloed op het bedrijfsge- beuren". Een garantie, dat meer winst wordt omgezet in meer werk, kan door de werkgevers volgens Van Veen en De Wit echt niet gegeven worden. „Een onderneming staat midden in de in ternationale concurrentiestrijd en in de wereldwijde technologische ont wikkeling. De onderneming kan zich hiervan niet losmaken en zich aan sprakelijk stellen voor het behoud of het scheppen van arbeidsplaatsen". CNV-bestuurder Van der Meulen noemde het schrijven van de beide werkgevers-voorlieden gisteren „hoogst ongelukkig". Een zo duide lijke stellingname op een moment, dat de nieuwste economische gege vens (van het Centraal Planbureau) nog niet bekend zijn, vindt Van der Meulen een hachelijke zaak, „die risico's kan hebben voor het ko mend overleg tussen werkgevers en vakbeweging." De werkgeversvoorzitters herhalen ook hun standpunt dat een garantie, dat méér winst in méér werk wordt omgezet, niet kan worden gegeven. „Dat weet zo langzamerhand iede reen wel, ook de vakbeweging," schrijven zij. „Een individuele on derneming staat midden in de inter nationale concurrentiestrijd en in een wereldwijde technologische ont wikkeling. „Men kan niet van haar verlangen, dat zij zich hiervan los maakt en zich hoofdelijk aansprake lijk stelt voor het behoud of het scheppen van arbeidsplaatsen." Werkgevers en werknemers zullen volgende week vrijdag in het bestuur van de Stichting van de Arbeid moe ten bepalen in hoeverre de resulta ten van studies over de prijscompen satie en de kwestie winst-werk een basis kunnen zijn voor gemeen schappelijke aanbevelingen aan de partners in de CAO-onderhandelln- gen. Deze studies waren afgesproken als een poging om het arbeidscon flict uit het voorjaar tot een oplos sing te brengen. In hun beschouwing zeggen de werkgeversvoorzitters dat het overleg over het arbeidsvoor waardenbeleid zelden onder een on gelukkiger gesternte is gestart. In Driebergen gaf bondsvoorzitter Van Dijk toe dat de sociaal-econo- miscche situatie'verre van rooskleu rig is. De bonden worden nog bijna dagelijks geconfronteerd met be- drijfsinkrimpingen en bedrijfsslui tingen. Hoewel het voor de bonden geen gemakkelijke opgave zal zijn mee te werken aan de plannen die zijn gemaakt bij de kabinetsforma tie, zal de vakbeweging volgens Van Dijk de bereidheid moeten opbren gen een pas op de plaats te maken. Voor bepaalde groepen zal zelfs een achteruitgang in inkomen een reali teit kunnen worden. De bereidheid om een pas op de plaats te maken of een achteruit gang te accepteren, dient dan vol gens hem wel op een passende wijze te worden gewaardeerd. In de eerste plaats dienen andere groepen in de samenleving een gelijkwaardige bij drage te leveren om tot gezondma king van de economie te komen. Vervolgens moeten de minst draag- krachtigen worden ontzien. „Dege nen, die nog nooit van de welvaart hebben genoten doch dat alleen bij anderen hebben gezien, mogen niet nog meer worden achtergesteld doch dienen zo mogelijk nog iets vooruit te gaan," aldus de bondsvoorzitter. Ten slotte sprak Van Dijk de hoop uit dat zich bij de kabinetsformatie geen moeilijkheden meer zullen voordoen. „Geen enkele combinatie van partijen in een nieuw kabinet zal ons beter tevreden kunnen stellen," zei hij. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De troonrede en de miljoenennota van het demissionai re kabinet Den Uyl zullen „beknopt" zijn. Dat zei minister-president Den Uyl gisteren na afloop van de weke lijkse vergadering van de minister raad. „Niettemin heeft de vaststel ling van de miljoenennota nog de nodige voeten in de aarde gehad". Den Uyl zei niet te verwachten, dat de nota „met gejuich ontvangen zal worden". Datzelfde overkwam het demissionaire kabinet-Drees in 1956, zo herinnerde Den Uyl zich. De vergadering van de ministerraad is gisteren voor het belangrijkste deel gewijd aan de laatste besprekingen over de beleidsvoornemens, die dinsdag over een week bekend ge maakt zullen worden. Uitstekend geschikt voor natriumarm dieet UTRECHT (ANP) - De Nederland se bisschoppenconferentie en de Fe deratie Nederlandse Vakbeweging zijn het er over eens dat hun onder linge betrekkingen beter moeten worden geregeld. Intussen kunnen de ontwikkelingen binnen de federa tie NVV/NKV gewoon doorgaan. Dit idee, dat over en weer bijval ondervond, is geopperd in een infor mele ontmoeting tussen afvaardi gingen van de bisschoppenconferen tie onder leiding van kardinaal Wil- lebrands en van de FNV. Het initia tief voor dit gesprek, dat bij de kar dinaal thuis plaatsvond, is uitge gaan van de bisschoppenconfe rentie. Op de bijeenkomst stelde de FNV dat met het oog op de praktijk het onverstandig zou zijn met de ont wikkeling van de federatie te wach ten tot de betrekkingen tussen ker ken en de FNV in kannen en kruiken zijn. De FNV hoopt dat bij een totale fusie van NVV en NKV de honderd duizenden werknemers zich zullen laten bezielen door levens- of we reldbeschouwing, en deze niet los zullen zien van het vakbondswerk. Verder stelde de FNV dat de vrees, dat bij zo een fusie waterdichte schotten zullen worden opgetrok ken tussen godsdienstige of geeste lijke waarden en vakbondsbelangen volstrekt ongegrond is. In de ko mende maanden zal de bisschop penconferentie het christelijk natio naal vakverbond CNV en het Neder lands Christelijk Werkgeversver bond NCW ontmoeten. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Enkele Zionisten hebben gisteren in Den Haag een ontmoeting gehad met Ezzeddine Kalak, PLO-vertegen- woordiger in Parijs en Nairn Khader, PLO-vertegenwoordiger in Brussel. Het gesprek vond plaats in het kader van het oriënte rend bezoek van de beide PLO-functionarissen aan ons land. Volgens de zionistische deelnemers aan het gesprek, die niet namens enige organisatie spraken, werd het initiatief voor de ontmoeting genomen door de Kamerleden Klaas de Vries (PvdA) en Joop van Elzen (CDA). Tijdens het gesprek wisselden de zionisten Maarten-Jan Heijmans, Dov Kalman en Martin Sijes met het tweetal van gedachten over de politieke situatie in het Midden- Oosten en de politiek die de betrok ken partijen dienen te voeren om een rechtvaardige vrede in het ge bied te bereiken. De zionisten bena drukten dat zij van mening zijn dat er voldaan moet worden aan de nati onale verlangens van het Palestijn se volk in het kader van een vredes regeling en zij daarom voorstander zijn van een dialoog met de PLO. Onder de huidige omstandigheden zijn zij echter niet bereid een officië le erkenning van de PLO door de Nederlandse regering te propageren, omdat de PLO de staat Israël niet erkent. Desalniettemin zijn zij voor stander van het voortzetten van in officiële contacten met de PLO. Streven verworpen In het gesprek verwierpen de zionis ten het officiële Palestijnse streven naar een Palestijnse eenheidsstaat die in de plaats van de staat Israël zou moeten worden gesticht. Hierin worden zij bevestigd door de resultaten van het Palestijnse natio nale congres dat in maart in Cairo bijeen was en tot een voor hen on aanvaardbare politieke koers be sloot. De zionisten waren het met de PLO-vertegenwoordigers eens dat de huidige impasse in het Midden- Oosten de kansen op oorlog ver groot. Zij benadrukten echter dat men de verantwoordelijkheid voor een eventuele oorlog niet geheel in de schoenen van Israël mag schui ven. „Er zijn meer partijen in het Midden-Oosten verantwoordelijk", volgens hen. Wel waarschuwden zij voor het gevaar van een meer extre me houding in de Arabische wereld die dan weer tot een meer extreme houding in Israël zal lelden wat een „heilloze polarisatie" zal betekenen. Gevreesd wordt dat de informele ontmoeting tussen de zionisten en de PLO-vertegenwoordigers nogal wat stof in de Joodse gemeenschap in Nederla nd zal doen opwaaien. De zionisten benadrukken dat zij aan het gesprek titre personnel deelnamen. Alle drie behoren zij tot de Socialistische zionisten en de Zi onistische jeugdbeweging Habo- niem. Deze groepen zijn binnen de Nederlandse zionistenbond (NZB) een bondgenootschap aangegaan met de groep van Liberale zionisten. Dit bondgenootschap is ontstaan met het oog op de verkiezingen bin nen de NZB van de afgevaardigden naar het wereld zionistische congres dat volgend jaar in Jeruzalem bijeen komt. In kringen van de liberale zionisten wordt gemeld dat men het gesprek met de PLO voldoende aan leiding vindt om het bondgenoot schap te verbreken. „Mijn rapport Ik zal drie weken lang bedden opmaken, borden wassen en mijn levertraan innemen Trel agiri •n onzer verslaggevers GEN Naarmate ouders meer spelletjes met hun baby's doen en positief eren op wat kinderen ondernemen, ontwikkelen baby's zich sneller. Zij leren lereld om hen heen beter kennen en krijgen er greep op. REC iterdtgpi oncludeert de Nijmeeg- fchologe Marianne Rik- 'alraven in haar proef- t „Stimulering van de •kinderlijke ontwikke- waarop zij gisteren in is gepromoveerd, dit proefschrift deed de onderzoek in !rd Arnhemse gezinnen, len een kindje van ne- iaanden had. Marianne Riksen *1 ouders van mening, lenschappen van hun •als intelligentie, voor •otste deel aangeboren Eij verwachten daarom Veel invloed op de ont wikkeling te kunnen uitoefe nen en spannen zich daar voor dan ook niet in. Uit het onderzoek is nu geble ken. dat de ouders ten on rechte deze mening hebben: zij kunnen wel degelijk in vloed uitoefenen op de ont wikkeling van hun kind. Marianne Riksen is van me ning dat men ouders tot een meer ..stimulerend" contact met hun baby's kan aanzet ten. wanneer men erop wijst hoe groot hun invloed op ver schillende gebieden van ont wikkeling kan zijn. Het is daarvoor wel noodzakelijk dat men heel concreet aan geeft, welk soort spelletjes nu precies belangrijk zijn voor de ontwikkeling van het kind. Er blijkt bij ouders van baby's veel behoefte aan dit soort informatie te bestaan. De ouders die aan het onder zoek meededen, kregen een boekje over de manier waar op een baby zich ontwikkelt en over spelletjes, die de ont wikkeling kunnen bevorde ren. De spelletjes waren erop gericht het kind een grotere variatie aan indrukken te la ten opdoen, omdat het daar door leert dingen beter in zich op te nemen en te leren kennen. Daarnaast werden de ouders ertoe aangespoord om meer positief op allerlei gedrag van hun kind te rea geren. omdat het daardoor meer zelfvertrouwen krijgt en gestimuleerd wordt om zelf op onderzoek uit te gaan. Experimenteel Hoewel Marianne Riksen waarschuwt dat het stimule ringsprogramma zich nog in een experimenteel stadium bevindt en zeker nog uitge breid zal moeten worden, meent zij dat de resultaten van haar studie praktisch toepasbaar zijn in de geeste lijke gezondheidszorg. Deze vorm van voorlichting is, vol gens haar. met name belang rijk voor baby's van ouders, die een extra groot risico lo pen om in ontwikkeling ach ter te raken. Dat zijn bijvoor beeld baby's die door opvoe dingsmethoden van hun ou ders minder kans krijgen zich te ontplooien, maar ook ba by's die vanwege min of meer ernstige handicaps extra sti mulering nodig hebben om tot een normale ontwikkeling te komen. Marianne Riksen heeft de honderd baby's uit haar on derzoek eerst onderzocht toen zij op de leeftijd van negen maanden aan het ex periment gingen deelnemen. Daarna onderzocht zij ze drie maanden later nog eens, Verandering De resultaten waren volgens haar opmerkelijk. Zo bleek het programma een aanzien lijke verandering teweeg te hebben gebracht in de ma nier waarop de ouders met hun kinderen omgingen; ou ders die aan het experiment meegedaan hadden bleken opvallend veel vaker tegen hun kinderen te lachen dan andere ouders: verder bleek de mate waarin de ouders het kind stimuleerden ergens naar te kijken tot gevolg te hebben dat het kind meer informatie in zich opneemt en verwerkt en tenslotte bleek de mate, waarin ouders reageren op het gedrag van hun kind heel belangrijk voor de neiging van het kind om alles te onderzoeken De kin deren. die aan het ontwikke lingsprogramma hadden meegedaan, bleken veel on- derzoekender te zijn dan an dere. Zij bleken tevens beter het verband te zien tussen eigen handelen en he* effect daarvan. door Jan Kuijk ORANJESTAD Het aanvankelijke optimisme, waarmee het gesprek in Den Haag hier werd gevolgd, is snel aan het wegebben ook al is het een raadsel waarop dat optimisme ooit gebaseerd is geweest. Ik denk dat het iets te maken heeft met het hier overheersende gevoel van politieke rade loosheid, het besef dat men als twintig jaar lang met de kop tegen de muur is gelopen en tot bloedens toe gewond is. In zo'n situatie komt men nu eenmaal gemakkelijk tot over schatting van elke werkelijke of alleen maar voor de vorm gemaakte opening. Het is daarbij merkwaardig, dat de negatieve gevoelens van de Arubanen (de politici, maar ook de mensen die wat verder van het politieke handwerk afstaan) zich alleen maar op Curasao richten en nauwelijks tegen Nederland, hoewel Nederland in het jongste en vroegste verleden toch ook wel zijn rol heeft gespeeld bij het poli tieke en staatsrechtelijke inpak ken van Aruba. Het is wijsheid achteraf, maar het blijft Jammer dat Nederland in de jaren vijftig bij de totstandkoming van het statuut niet meer oog heeft gehad voor het Arubaans verlangen naar een losse federale structuur, voor de Antillen en zelfs nog in het begin van de Jaren zeventig het vragen om een „status apar te" voor Aruba niet serieus nam. 'Status aparte' Het is waar: er zitten nare en afstotende trekjes in de Arubaan se „bevrijdingsbeweging", maar de gevaarlijke populistische trek ken van de Arubaanse politiek van dit ogenblik hadden dan mis schien voorkomen kunnen wor den. Dat afwijzen van de „status aparte" in het begin van de jaren zeventig gebeurde op grond van het op zichzelf niet onjuiste argu ment. dat het hier om een interne zaak van de Antillen ging, waarbij Nederland moeilijk een scheids- rechtersrol op zich kon nemen. Toch ligt daar een onjuiste analy se van de werkelijkheid aan ten grondslag. Dat de Atllliaan (of hij nu op Aruba of op Curacao woont) na zo'n 25 jaar zelfbestuur nog steeds de neiging heeft zich op Nederland te beroepen het zij uit behoefte aan een arbiter, hetzij behoefte aan iets om zich achter te verschuilen vormt een aanwijzing dat al die jaren van zelfbestuur eigenlijk een sof geworden heeft opgeleverd. Irriterend Het is natuurlijk voor Nederland ook wel irriterend, dat elke stap die het let wel: op verzoek van de Antillen zelf doet. hier achteraf met zoveel kritiek wordt bejegend. Er is bijvoorbeeld op Aruba nie mand, die op het ogenblik een goed woord over heeft voor het rapport van de Tilburgse hoogleraar Jeu- kens over de staatkundige structuur van de Antillen, welk rapport mede de grondslag heeft gevormd voor het regeerakkoord van de nieuwe Antilliaanse regering-Rozendal. Toch hebben de Arubanen in het centrale parlement indertijd inge stemd met de uitnodiging aan Ne derland (en indirect dus aan Jeu- kens). „Waarom zo'n centralistisch den kende Nederlander? Waarom niet een con-federaal denkende Zwitser eens ons systeem laten doorlich ten?" zegt Rudy Frank van de Aru- ba-beweging, al geeft hij toe dat hij dat eerder had moeten zeggen, na melijk toen er sprake was van een uitnodiging. Maar ja het feit is er dat men telkens weer naar Neder land uitkijkt en daarvan zulke hoge verwachtingen koestert. Dat heeft te maken met onzekerheid en angst voor de toekomst, al spelen er bij het willen vasthouden van de band met Nederland ook wel andere ge voelens mee. Ik ontmoette hier bij voorbeeld een oud-zeeman, die bijna lyrisch werd over zijn Nederlandse paspoort waarmee hij in geen enkele haven ter wereld ooit moeilijkheden had gehad, dit in tegenstelling tot bijvoorbeeld zijn collega's met een Italiaans of Grieks paspoort. Hij is voor de onafhankelijkheid van Aru ba. maar hij heeft kennelijk toch niet zo'n hoge pet op van een even tueel Arubaans paspoort. Ook nu weer. met Betico's reis. is alle verwachting gericht op Neder land. Het is waar: de manier waarop Betico Croes die reis geforceerd heeft (door zijn mede-Arubanen toe te roepen, dat zij het nu zelf moeten doen en na de staking en de rellen tegen Nederland te zeggen: „Zie je nu wel?) is onsympathiek en ook het tijdstip van de reis. midden in een kabinetsformatie, komt niet zo gele gen. Desondanks moet Nederland op een of andere manier toch maar de rol spelen waarom gevraagd wordt, om althans iets van de frus traties weg te nemen en nieuwe na righeden te voorkomen, Er zitten op de staatsregeling van de Antillen, zo is het gevoelen hier. twee sloten waarvan de ene sleutel in Willemstad (met zijn Curacaose meerderheid in het parlement) en de ander in Den Haag wordt bewaard. En de arrogantie waarmee de cos- mopolitische en meer sophisticated Curagaoenaar staat tegenover de in derdaad wat provinciale Arubaan, ook vanuit het besef dat als puntje bij het paaltje komt het door het numerieke overwicht tot steeds „korsow prome" (Curagao eerst) is, maakt alleen Nederland geschikt als bemiddelaar. Suggestie Tenminste: als het daarvoor al niet te laat is. Het kan best zijn, dat Betico als een tovenaarsleerling krachten heeft opgeroepen, die hij zelf ook niet meer de baas kan. Mis schien zou het niet eens zo gek zijn als Nederland nu eens niet op juri disch terrein een scheidsrechtersrol wil spelen, maar bijvoorbeeld inging op de suggestie van de schrijver (en jurist) Boeli van Leeuwen. Als een van de weinige overtuigde federalis ten op Curagao bepleit hij te komen tot „een volledige boedelbeschrij ving". om te zien hoe de eilanden ondanks alles economisch verstren geld zijn en om daarna te kijken wat er doorgesneden kan worden zonder gevaar van sterven. Pas daarna zou een uiterst los federatief staatsver band kunnen worden opgezet. Dat betekent voor Betico Croes een stap terug, „maar" zegt Van Leeu wen. die daarmee bewijst evenzeer literator als politicus te zijn, „mis schien kunnen we dan nieuwe na men voor oude zaken bedenken om Betico gezichtsverlies te besparen, met alle daaraan verbonden nare consequenties." AMSTERDAM/MITTERSILL Dankzij koelbloedig optre den van de 46-jarige buschauf feur W. Erens uit Nieuwenha- gen zijn donderdagavond bij een ongeluk in Oostenrijk slechts zeven Nederlanders lichtgewond geraakt. Drie pas sagiers moeten nog enkele da gen in het ziekenhuis van Mit- tersill blijven. Het ongeluk gebeurde op de Felber- tauemstrasse in Oostenrijk doordat de remmen van de bus. eigendom van de onderneming Keiler in Nieu- wenhagen, weigerden. Met grote snelheid suisde de bus een helling af. „Ik wist", aldus de heer Erens, „dat de weg verderop nog sterker ging hellen en ik dacht toen: er is nog één mogelijkheid om de mensen te red den: afremmen langs de bergwand. Ik heb tegen de mensen ge schreeuwd dat ze zich moesten vast houden, waarna ik de bus eerst over een grasveld heb laten gaan, links van de weg. Dat kon omdat er geen tegenliggers waren. Daarna liet ik de bus tegen het talud op en vervolgens langs een betonnen muur gaan." Aan boord van de bus waren naast chauffeur Erens nog 48 passagiers, leden van de reisverenlglng „Vlieg uit" uit Brussum, die terugkeerden van een vakantie in Joegoslavië. Chauffeur Erens heeft na het onge luk gezorgd dat de gewonden werden geholpen Daarna heeft hij een bus gecharterd om de rest van het gezel schap naar een hotel in Ingolstadt te brengen. Een andere bus uit Nieu- wenhagen is onderweg om de passa giers op te halen. Het bestuur van de reisverenlglng en de chauffeur blij ven in Mittersill tot de gewonden uit het ziekenhuis worden ontslagen. AMSTERDAM - De drie grafische bonden (Algemene Nederlandse Grafische Bond. de Grafische Bond NKV en de Nederlandse Christelijke Grafische Bedrijfsbond) hebben hun kort geding tegen de papieron derneming Proost en Brandt verlo ren. De vice-president bij de recht bank van Amsterdam, mevrouw mr. C. vna Lom van Marle, heeft giste ren afwijzend beschikt op hun els om het bedrijf te verplichten de af deling papierverwerkende industrie te laten voortbestaan. De bonden werden veroordeeld tot de kosten van het geding, groot 650 gulden De els van de bonden was primair gegrond op een met de directie van Proost en Brandt gemaakte af spraak, volgens welke deze zich be reid had verklaard de afdeling pa pierverwerking met de helft van het personeel voort te zetten. Daarbij was echter de voorwaarde gesteld dat men verzekerd moest zijn van optimale medewerking van de 22 resterende personeelsleden. Aan deze voorwaarde was niet voldoen, aldus de rechtbank, aangezien vier van de 22 geselecteerde personeels leden die werden omschreven als sleutelfiguren niet bereid bleken zich voor een Jaar aan het bedrijf te binden. Onder die omstandigheden verklaarde toe nde heer Henny. die de gehalveerde afdeling moest gaan leiden, geen vertrouwen meer te hebben in de redding i)an de afde ling papierverwerkende industrie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3