Varkens verdienstelijke viervoeters KSH geeft belang in CSM terug Lederwarenindustrie bezorgd over import jyoleon beantwoordt niët aan bedoeling Jac. Hermans en Spar zoeken samenwerking Shell wil inkrimpen, geen ontslagen 241 Modernste dier van deze tijd Kritiek Industriebond NKV: Aard van relatie nog niet duidelijk Kampioenschappen monopoly lhuij - rtji De betekenis van onze Nederlandse Varkenshouderij wordt zwaar onderschat. „Zo vies als een varken" is bepaald geen compliment voor onze krulstaarten. Kinderen maken er grap jes over bij de behandeling van de Nederlandse taal. De zinnen „De boer had een varken, en de moeder van de boer was ook de vader van het varken", vorm een aardig raadseltje, maar als de leestekens en de hoofdletters op de juiste plaatsen zijn gezet, is het verhaal van de varkens ook over. Dat is erg jammer, want het gaat in im de varkenshouderij om een bedrijf- stalc die nationale betekenis heeft, tyn dit artikel willen wij wat nader kennis maken met de wonderlijke wereld van onze knorbeestjes en 'lun bijdrage aan de nationale eco- imie. fl hun "non- In totaal telt het varkensvolkje ruim 7 miljoen onderdanen. Het bestaat uit 4 stammen te weten: Het Nederlands Landvarken (79%), het Oroot-Yorkshire varken (20%) en nog 2 minderheidsgroepen nl.: Het Piétrainvarken en het Belgisch Landvarken (samen 1%). Elke Ne derlander beschikt dus over een half varken. Dat is meer dan in de Europese Gemeenschap, waar dit op ligt. Stamboeken De burgerlijke stand wordt bijge houden door een 4-tal stamboeken en een 8-tal fokkerijgroeperingen. Bij de leeftijdsgroepen en het be roep kan worden opgemerkt dat er ruim 1 miljoen varkensmoeders zijn (zeugen) met 2,4 miljoen var kenskinderen (biggen) terwijl de rest van de familie (de 4 miljoen vleesvarkens) zorgen voor de kar bonade, het varkenshaasje, de fri candeau, de ham, de speklappen en llerlei andere lekkere varkens- 'leessoorten. Gemiddeld brengt het moedervar- ken 8 a 10 kinderen groot, na 3 I maanden, 3 weken en 3 dagen in Iverwachting te zijn geweest. In van de gevallen vindt natuur- jlijke bevruchting plaats en bij 15% wordt gebruik gemaakt van kunst- I matige inseminatie. Gemiddeld le- I ven de varkens in groepen van ruim 1140 stuks. Als je alle Nederlandse varkens, mannetje aan mannetje zou zetten of liever gezegd snuitje I aan staartje dan is dit een lengte Ivan 5000 km. Dit is heen en terug ■Amsterdam-Gibraltar. top méér dan 50.000 agrarische be- njven worden varkens gehouden. Zij verschaffen daarmee werk aan f méér dan 70.000 mensen, onder wie veie boerinnen die ook soms met liefde de dieren twee keer per dag voeren. Behalve het werk op de boerenbedrijven biedt de varkens houderij werkgelegenheid op grote schaal aan slachterijen en vleeswa- renfabrieken. Dit aantal kan geschat worden op 15.000. Daarnaast zijn er nog 7.000 slagerijen en 1.000 filialen van grootwinkelbedrijven, die vlees verkopen aan de consument. Voegt men hierbij de veevoederindustrie, de transportbedrijven, de stallen- bouwers, de veehandelaren, de die renartsen en de dienstverlenende sectoren, dan kan gesteld worden dat misschien wel 150.000 mensen in Nederland hun boterham verdie nen aan de Nederlandse varkens houderij. Spaarpot Geen wonder dat dit dier veelal als spaarpotvorm wordt gekozen. In vesteren erin, wordt als een ver standige daad beschouwd; ouders houden dat de kinderen regelmatig voor. Gedurende de laatste drie jaren ontving de varkenshouder voor zijn arbeid een vergoeding van ruim 400 voor het houden van een fok- varken en 40 voor het houden van een vleesvarken. Dit zegt op zich natuurlijk nog heel weinig. Daarom is het beter er een officiële bereke ning van het Landbouw Econo misch Instituut op na te slaan over opbrengsten en kostencijfers. De kostprijs per kg varkensvlees (uitgaande van een behoorlijke eenheid van 500 vleesvarkens) steeg van 3,75 in november 1975 tot 4,30 in juli 1977. De opbrengst- prijs varieerde in deze periode van 3,50 tot 4,25. Er is sprake van een wisselende winst en verlies, af hankelijk van de afzetmogelijk heden. De kostprijs bestaat globaal uit de volgende elementen: kostprijs big 125; voerkosten 165; arbeidskosten 25, overige kosten 35, Totaal 350. Bij een gewicht van het varken tussen 80 en 85 kg betekent dit een kostprijs van 4,25 waarbij de prijs van de big en het voer de hoofdele menten vormen. Economie Behalve voor een geweldig stuk werkgelegenheid zorgt het varken goed voor onze nationale econo mie. Per week worden er ongeveer 220.000 varkens geslacht. Hiervan worden er 60% of wel 120.000 uitge voerd naar andere landen, naast de 20.000 levende varkens die per week over onze grens gaan. In plaats van aantallen kan ook de waarde worden genoemd. De bru- toproduktiewaarde van varkens vlees kan per jaar gesteld worden op 3,5 miljard gulden. Hiervan wordt aan varkensvlees uitgevoerd ter waarde van ruim 2 miljard. Rekening houdende met de invoer van veevoeders levert de varkens houderij een positieve bijdrage aan de Nederlandse handelsbalans. Dit is juist in deze tijd van belang om Nederland een sterkere economi sche positie te verschaffen. Het varken is hier duidelijk een spaar varken voor ons volk. Kritiek De laatste jaren wordt nogal eens kritiek geuit op het op intensieve wijze houden van dieren, dus ook op het houden van varkens op mo derne wijze. Voedselverspilling door en het welzijn van dieren, zijn daarbij centrale punten. De varkenshouderij kan zich ver heugen over de belangstelling van de burger voor het dier, dat door de boer bedrijfsmatig wordt gehou den. Toch een enkele kantteke ning, zonder daarbij de pretentie te willen hebben dat daarmee dit on derwerp voldoende is behandeld (dit geldt overigens ook voor de andere aspecten van dit verhaal): Er wordt bijna 5 miljard kilo var kensvoer gebruikt per Jaar. Een groot gedeelte van de hiervoor ge bruikte grondstoffen is ongeschikt voor menselijke consumptie. Bo vendien is de samenstelling in de loop der Jaren gewijzigd, waardoor b.v. het percentage graan terug is gebracht tot 30%. UTRECHT/TILBURO De Industriebond NKV vindt dat de Wolcon. de stichting, die ls opgericht om de wolindustrie weer gezond te maken, niet aan zijn doel beantwoordt. Een onderzoek naar de gang van zaken bij de Wolcon ls daarom noodzakelijk, zegt het NKV in zijn blad Industrlerevu. De Brabanders hebben zoveel aan het varken te danken dat er op initiatief van de Bond van Varkenshouders van de NCB, ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan, voor het Provinciehuis te Den Bosch een standbeeld voor dit nobele dier zal worden opge richt. Kunstenaar Kees Jan sen uit Dongen heeft de hier afgedrukte foto voorgelegd ge kregen om voldoende inspira tie te krijgen voor het ontwer pen van een prachtig beeld. De opdracht is door Kees Jan sen aanvaard, maar zal door dat hij nog met een ander beeld bezig is, pas in 1979 ge reed zijn. Met betrekking tot het welzijn der dieren kan worden vermeld, dat aan de varkensgezondheids zorg jaarlijks 9 miljoen wordt besteed; dat aan onderzoek naar hinder en stank jaarlijks 2 miljoen wordt uitgegeven; dat er een nieuwe wet gezond heidszorg in de maak is, waarin ook het welzijn van de dieren geregeld zal worden en dat het welzijn nationaal en in ternationaal grote aandacht heeft. Tenslotte moet men zich realiseren dat de moderne huisvesting venti latie en verwarming kent. wat in de vroegere varkenshokken bepaald niet het geval was. De varkenshou der In Nederland betaalt per jaar 1,47 per varken aan het Produkt- schap voor Vee en Vlees om zijn varken zo goed mogelijk tot zijn recht te laten komen, (gezond- kwaliteitsverbetering Een huisvrouw koopt bij de slager of in de supermarkt meerdere soor ten vlees. Uit de cijfers blijkt wel dat de huisvrouwen in de verschil lende landen van de Europese Ge meenschap rekening houden met de smaak van haarzelf, haar man en haar kinderen. Als de totale pro- duktie (verminderd met uitvoer en vermeerderd met invoer) gedeeld wordt door het totaal aantal men sen, dan koopt de Duitse huis vrouw ruim 50 kg varkensvlees, de Italiaanse slechts 18 kg, de Engelse en Ierse rond 25 kg en de huisvrou wen in de overige lidstaten 30-40 kg per jaar (de Hollandse huisvrouw rond 32 kg). Het gaat bij deze cijfers om de verschillen aan te geven en niet om de exacte hoeveelheid, die aan pon den gekocht worden, omdat er ook andere bestemmingen aan het var kensvlees worden gegeven. De huisvrouw vraagt zich wel eens af, waarom de slager niet sneller een prijsverlaging van de varkens houder aan haar doorgeeft. De sla ger doet dat niet graag snel, omdat hij rekening moet houden met voorraden, na een prijsverbetering weer omhoog moet (met de kans op een lagere omzet) en omdat zijn marge als regel beneden de door de Overheid vastgestelde toelaatbare grens ligt (25 tot 30%). Na een lan gere periode werkt de prijsverla ging uiteraard door. Het varken is het meest modeme dier van deze tijd. Het hecht niet veel waarde aan zijn uiterlijke ver schijning. het leeft graag samen, houdt van inspraak en spitst zijn oren zodra het muziek hoort. Dc heer Westra is secretaris van de hoofdafdeling veehou derij van het Landbouwschap. Het voornaamste bezwaar van de Industriebond is dat er aan de lopen de band ontslagen vallen bij de Tll- burgse wollenstoffenbedrijven. Een van de initiatieven van de Wolcon was destijds de oprichting van Syg- macon, een samenwerkingsverband van een aantal wolbedrijven. Daar is veel overheidsgeld in gepompt maar ontslagen vallen er nog steeds, aldus de Industrlerevu. Ook de werkne mersvertegenwoordiger in Wolcon, de oud-voorzitter van de Industrie bond NKV pleit voor een herbezin ning over taak en doel van de Wolcon. Woordvoerder J. Bergmans van de stichting ontwikkelingssamenwer king Tilburg vindt het niet vreemd, dat de opzet van de Wolcon is mis lukt. „Het opnieuw op poten zetten van de wollenstoffenindustrie heeft het ministerie van economische za ken overgelaten aan het particuliere bedrijfsleven. Je ziet nu dat de kos ten van de sanering vla de Wolcon op de gemeenschap zijn afgewenteld. De vroegere eigenaren van de gesa neerde of gesloten bedrijven hebben hun belangen echter weten veilig te stellen". De stichting ontwikkeiinssamenwer king noemt de Sigmacon niets meer dan een versterkt Aabe. Aabe is in dertijd opgegaan In de Sigmacon. De overige bedrijven in de Sigmacon, Jansen de Horizon en A. en N. Muts- aerts zijn uitgehold, aldus de stich ting. Zuid-Afrika Volgens de Stichting ontwikkelings samenwerking heeft de Sigmrcon grote belangen in Zuid-Afrika. Met name de huidige directeur van de Sigmacon de heer J. O. Feenstra onderhoudt nauwe contacten met een Zuidafrikaans bedrijf, aldus de stichting, De heer Feenstra is oud- directeur van Aabe. Directeur Feenstra heeft Intussen ie dere investering in Zuid-Afrika ont kend In dat land aldus Feenstra werkt men met zeer primitieve garens die we hier niet eens kunnen maken Destijds heeft Mutsaerts (nu onderdeel van Sygmacon) een in koopkantoor voor grondstoffen ge had in Zuid-Afrika maar dat is al enige jaren geleden opgeheven. Ook is een Zuid-Afrikaanse fabriek klant van Sygmacon. TILBURG Het Bedrijfschap Lederwarenindustrie in Tilburg vindt de werkzaamheden van het Centrum tat Bevordering van de Import uit de Ontwikkelingslanden (CBI) voor wat betreft de lederwarensector overbodig en ongewenst. In een brief die de secretaris van het bedrijfschap, de heer L. Ploeger, aan het bestuur schrijft illustreert hij zijn grieven tegen het overheidsin stituut CBI met een cijferstaatje over de steeds toenemende import van leren handtassen. Hieruit blijkt dat in de eerste helft van dit jaar bijna 870.000 leren hand tassen zijn geïmporteerd tegen ruim 313.000 in de eerste helft van 1975. Voor de eerste helft van dit jaar betekent dat een stijging van de totale lederwarenimport met 28 pro cent tot een waarde van bijna 106 miljoen gulden. Alleen al uit de Zuid- Oost-Aziatische landen, waaronder Taiwan, Zuid-Korea en Hongkong, nam de import dit eerste halfjaar toe met 69 procent tot een waarde van 34 miljoen gulden, aldus de secretaris in zijn brief. Uit de cijfers blijkt tevens dat bij de sterke groei van het aantal geïmpor- teerde tassen de gemiddelde prijs per tas fors is gedaald Dit is volgens de heer Ploeger mede het gevolg van de zich sterk naar ZO-Azië verplaat sende handelsstroom. De heer Ploeger reageerde met zijn brief op krantepublicaties over de onlangs gehouden lederwarenbeurs in Rotterdam die door de CBI was opgezet voor exporteurs die in Ne derland nog geen handelsrelatie heb ben. De beurs werd voor een groot deel gevuld door exposanten uit de derde wereld. VI88ERIJBERICHT IJMUIDEN Aanvoer 9-9 wijting. 475 kisten schol. 126 kisten schar. 172 kisten makreel en 232 kisten diverse Prijzen In guldens per I kg. Tarbot 19.34-16.95; gr long 15.11-14.60; gr. m tong 13.08-12,36, k! m. tong 11,99-11,41; tong I 10,61-10,45, t 7,03-7,46; tong II AMSTERDAM Koninklijke Scholten-Honig heeft het be lang van 26 procent in de Cen trale Suikermaatschappij aan de CSM verkocht. Daarmee heeft het in ernstige moeilijk heden verkerende KSH de eer ste stap gezet op weg naar de noodzakellje herstructurering. Blijkens een mededeling van CSM heeft de transactie plaatsgevonden op basis van de beurskoers wat bete kent dat KSH voor de 4,4 miljoen nominaal aan aandelen ongeveer 32 miljoen heeft ontvangen. CSM zal de aandelen niet ter beurze ver kopen. Er zijn vergevorderde bespre kingen met enkele institutionele be leggers die geïnteresseerd zijn in het pakket. Ook de Federatie van Neder landse bietentelers heeft belangstel ling. KSH bezat het CSM-belang sinds 1973. In dat jaar deed de Suiker Unie Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM/SOEST De supermarktengroep Jac. Hermans en VDB in Den Bosch, de grootste Spar-grossier in Nederland, bestuderen de mogelijkheden van een nauwe samenwerking. Bij deze eventuele samenwerking zijn ook de negentig overgebleven De Gruyteizaken betrokken want deze zijn sinds 1 januari eieendom van VDB. Bij de Hermans-groep behoren de Jac. Hermans-supermarkten en ook de circa twintig discountzaken van Proflmarkt in Den Haag en omge ving. De gezamenlijke omzet is circa 500 miljoen; er werken bij de groep 1.600 mensen. Bij de VDB. de gros- Fncipkancipn siersorganisatie, de De Gruyterea- «»h:iu»iiscii ken en tien Sparwinkels die VDB ook bezit, zijn 2.500 man werkzaam. Dat wil zeggen dat de winkels wel VDB-eigendom blijven maar in re clame. de inrichting van de zaken en het artikelenpakket geheel de Her mansstijl gevolg wordt. De Britse kampioenschappen monopoly werden dit jaar gehouden op het dak van een kerncentrale. De directie had aangeboden de wedstrijden te laten spelen in de kantine maar de spelers gingen liever (met beschermende kleding) naar het dak om het allemaal zo „echt" mogelijk te doen zijn. De wedstrijden moeten zich voltrekken op een plaats die ook op het monopolybord voorkomt. De kerncentrale staat dan voor „elektriciteitsbedrijf." Vorig jaar speelde men in het Fennchurch Station (op het Nederlandse bord „Station Zuid") en volgend jaar wordt het kampioenschap verspeeld in de gevangenis. De organisatoren hebben niet vermeld of men daar dan „slechts op bezoek" is. De nettowinst over het eerste half jaar 1977 kwam uit op 16,3 min, 17 pet meer dan in de eerste helft van 1976 13,9 min). In procenten van de omzet was de nettowinst 0,82 pet tegen 0,80 pet in de eerste zes maan den van 1976 en 0,84 pet voor geheel 1976. De winst per aandeel van 20 steeg van ƒ6,93 tot ƒ7,90 (geheel 1976: 14,24). De vakbonden stellen zich op het standpunt dat in geen geval vermin dering van arbeidsplaatsen mag ont staan voor de in totaal 4.000 perso neelsleden. De NW-bond Mercurius, de Dienstenbond NKV en de Christe lijke Bedrijfsbond HBV hebben dit samen verklaard. Voor die vermindering van ar beidsplaatsen bestaat bij de bonden overigens wel enige vrees. Volgens bestuurder Gottmer van Mercurius speelt Hermans met de gedachte op de De Gruyter de discountformule toe te passen en een aantal winkels om te bouwen tot discountslijterij en. „Dat betekent ongetwijfeld min der werkgelegenheid", zei Gottmer die niet kon zeggen hoeveel arbeidsplaatsen gevaar lopen. Die profitformule bij winkels van De Gruyter zou er op kunnen wijzen, dat deze winkels in een franchisings- keten van Hermans terecht komen. Een directiewoordvoerder van Jac. Hermans zei hierover dat dit één van de mogelijkheden van samen werking is maar dat die samenwer king misschien nog veel verder zou gaan. Een fusie wilde hij niet uitslui ten maar veel concreets valt er niet over te zeggen omdat de studies nog moeten beginnen. Een fusie behoeft overigens niet nadelig voor de werk gelegenheid te zijn omdat de win kelsketens van Hermans/Profl- markt en De Gruyter elkaar nauwe lijks overlappen. De woordvoerder kon nog niet zeggen over hoeveel tijd men besluiten denkt te nemen. „Volgende week gaan we een tijd schema opstellen", was de reactie. VDB is een aantrekkelijke samen werkingspartner voor Hermans aldus de woordvoerder omdat het een van de weinige ondernemingen is die zowel aanrakingspunten heeft met een centraal geleide winkelke ten (De Gruyter) als met het vrijwil lig filiaalbedrijf (De Spar), VDB is de grootste leverancier van de zelfstan dige Sparwinkels. een bod op CSM. KSH deed een hoger bod maar op beide biedingen wilde het CSM-bestuur niet ingaan. Het derde bod (wel met instemming van CSM) kwam van GisbBrocades en Meneba waarop KSH nog een keer hoger ging. UiteindeMJk bleef CSM zelfstandig, zij het met twee grote aandeelhouders (Suiker Unie met 44,5 procent en KSH met 26 procent). Bij OGEM HOLDING ls in het eerste halfjaar van 1977 een verder herstel opgetreden in de resultaten in vergelijking met dezelfde periode van 1976. Over de eerste helft van 1977 behaalde OGEM een nettore sultaat van 11,1 min, ruim 30 pet meer dan in de eerste zes maanden van 1976 8,3 min). Voor geheel 1977 verwacht de raad van bestuur een duidelijke verbete ring van de resultaten ten opzichte van 1976. De omzet aan derden steeg in het eerste halfjaar van 1977 van 1.424,6 min tot 1.590,7 min en het bedrijfsresultaat van 21,1 min tot 31,6 min. De nettowinst per aan deel van 10 kwam uit op 1,97 1,47) en de cash flow op 5,90 (7 4,96). SAMENWERKENDE ELECTRO TECHNISCHE FABRIEKEN HO- LEC verwacht dat het brutoresul- taat over geheel 1977 dat van 1976 nauwelijks zal overtreffen. Over het nettoresultaat liet de raad van be stuur zich vrijdag in een toelichting op de halfjaarcijfers tamelijk vaag uit. Vorig jaar bedroeg ht exploitatiere sultaat na winstdeling personeel 43,8 min en werd netto noch winst, noch verlies geboekt. Het financiële resultaat over het eerste halfjaar was beter dan dat over hetzelfde tijdvak van 1976 maar niet bevredigend. De opleving in de conjunctuur, met name ook de vraag naar kapitaalgoe deren in de sector waarin Holec werkt, valt enigszins tegen wat de vooruitzichten voor het tweede half jaar beïnvloedt. De nieuwe motorenfabriek van FORD zal definitief in Engeland ko men. Het ligt in de bedoeling dat de onderneming in 1980 te Bridgend (Zuid-Wales) in bedrijf zal zijn en dan werk zal verschaffen aan 2.500 mensen. In de naaste toekomst zul len indirect nog eens 5.000 arbeids plaatsen worden geschapen. Er is in de afgelopen weken een felle concur rentiestrijd geweest over de toekom stige vestiging van deze fabriek tus sen West-Duitsland en GrootrBrit- tannié. De concernomzet van AHOLD is in het eerste halfjaar van 1977 (28 weken) met ca. 15 pet gestegen tot 1.997 min (v.J. 1.742 min). De ge middelde prijsstijging van het door Ahold gevoerde assortiment bleef ton opzlehte van het eerste halfjaar van 1976, mede onder Invloed van de prijsveriagingsactie, beperkt tot ca. 5 pet. Prijzen In guldens per 40 kg. Steenbolk 39; bot 34-20; poontjes 39-32; krab 36-30. rode poon II 100-87; tarbot 526-180; griel 275-125; kabeljauw I 216-198, kabeljauw n 234-180; kabeljauw III 188-160. kabeljauw IV 172-160. kabeljauw V 108- 46; schelvis I 192; schelvis II 228. schelvis III 198-156, schelvis IV 120-96, schol I 128104, schol n 134-92; schol m 108-76, schol IV 80-69, wijting m 75-46, makre.il II 39-21.60, schar 57 24. tong schar 120-104. Besommingen, KW 4, 7 800 KW 167. I5J00 UK 271; 14.700 UK 23: 5.900 UK 135; 1 400 UK 137; 8.600; UK 138; 21.000 UK 146; 1 000 VD 6, 7.600 VD 20. 1.100 DH 16, 11.600 WR 98. 1 400 IJM 18, 1 800 IJM 27; 3.200 2 Ooereese en vier Texelse kotters met een totale besomming van 95 500 gulden. ROTTERDAM Shell Nederland Chemie (SNCi. gevestigd in Rotterdam-Pernis en Moerdijk, heeft over het eerste half jaar van 1977 een aanzienlijk verlies geleden. Dit heeft drs E Meins- ma. directeur van het bedrijf, meegedeeld in de ondernemings raad. Als oorzaken ziet hij de onvoldoende afzet, de lage prijzen, de nog steeds bestaande overcapaciteit in West-Europa. Voor SNC is dat erger dan voor andere produktiecentra van Shell, omdat het bedrijf voor 70 procent op de export is gericht. Als gevolg van de huidige ontwikke ling zal het nodig zijn de produktie van SNC zo klein mogelijk te maken, door bijvoorbeeld enkele fabrieken te sluiten of sommige produktielij- nen stop te zetten. Daar waar sprake is van een „gezamenlijke" overcapa citeit (van Pernis, Moerdijk en Enge land) zal ten aanzien van de te ne men maatregelen overleg plaats vin den, aldus Meinsma. De maatregelen zullen in geen geval ontslagen tot gevolg hebben. Op de vraag hoe deze uiterst sombe re berichten te rijmen zijn met de recent aangekondigde grote investe ringen van Shell in Frankrijk op chemisch gebied. antwoordde Meinsma dat dit voortspruit uit het vertrouwen in de chemie. Shell meent dat deze bedrijfstak zich opde lange duur zal herstellen Dat het geld niet ln Pernis is geïnvesteerd, heeft te maken met het spreidlngs- beleid van de maatschappij „Niet alles kan ln Pernis komen," aldus Meinsma. De situatie van Shell Nederland Raffinaderij (Pernis) is iets beter. Het bedrijf zal over geheel 1077 bij na chttien miljoen ton ruwe olie doorzetten, wat iets meer is dan vorig Jaar, aldus directeur J. S. Wil son. Hij wees erop dat de markt zodanig is dat slechts 70 procent van de primaire destillatiecapaciteit kan worden benut. Dit geldt voor alle raffinaderijen in West-Europa. Wilson is van mening dat de over heid, zoals is voorgesteld in een rap port van de EG, zich niet moet be moeien met het oplossen van dit probleem. Dat kan zijns Inziens het beste aan de maatschappijen zelf worden overgelaten. Nieuwe fabriek Op het terrein van Shell Nederland Raffinaderij in Pernis ls de eerste paal geslagen voor een nieuwe plat- former, een fabriek voor de produk tie van een hoogwaardige benzine component. De fabriek, die een in vestering vergt van 200 miljoen gul den, zal naar verwachting in maart 1979 in bedrijf komen. Met de bouw zijn ln totaal 2000 manjaren ge moeid, 900 voor de bouw ter plaatse en 1100 voor de produktie van de installatieonderdelen. Het grootste deel van de benodigde materialen wordt door Nederlandse bedrijven geleverd. De installatie zal een benzinecom ponent produceren, die het mogelijk maakt eenzelfde oktaangeta) te ver krijgen met een lager loodgehalte. Hierdoor kan tegemoet gekomen v/orden aan de strengere mllicu-el sen met betrekking tot het vermin deren van het loodgehalte ln benzine.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 35