Noren tot 2000 op rozen door -olie-opbrengst NAVO-lid dat zelf de dienst blijft uitmaken Noorwegen wil nu ook al iets anders Socialisten houden hart vast voor uitslag verkiezingen schap richten >23366 Als het onderwerp „economische paradijzen" ter sprake komt vallen altijd de namen van tJwee landen: Zweden en Zwitserland. De positie van Zwitserland is onaantastbaar, maar Zwedens roem begint al flink te verbleken. De Zweden hebben jaren ven hun stand geleefd en gaan daar nu de prijs voor betalen. In het hoge Noorden heeft zich echter al een opvolger aange diend: Noorwegen. De verwachting is dat de Noren binnen tien aar de rijkste mensen van Europa zullen zijn. ioofd- heden n. het Dereid i twee /ende esteld aring. diplo- wordt bezit :hniek jchter hijnen rs. P. mml lrei 1 >U ag hooi n bij /eld, 19 raagt Lange tijd is Noorwegen één van de armste landen van West-Europa ge weest met waterkracht als enige na tuurlijke hulpbron. Sinds een kleine jen Jaar geleden ontdekt werd dat het zwarte goud, de olie, in enorme velden ter winning gereed lag, mag het land er op rekenen zeker tot het eind van deze eeuw onder de pannen te zijn. Het past helemaal bij de Noren dat ze hun rijkdom niet met gigantische hoeveelheden verbras sen maar de olie en het aardgas naar behoefte winnen. Bravo-affaire Dat men ook met een olieveld op z'n hoede moet zijn, is te zien aan de gevolgen van de Bravo-kwestie be- jn dit jaar. Toen brak er een afslui- er op het Bravo-booreiland in het Ekofiskveld op het Noorse olieplat. Dagenlang spoot de olie de lucht in en de spuiter kon maar met grote moeite worden bedwongen. Minister Per Kleppe (financiën) moest vorige maand op een verkiezingsbijeen komst het staartje van de affaire roedelen. De produktie in het Eko- ÜSveld heeft geruime tijd stilgele- ra en daarom zal de olieopbrengst it jaar zwaar tegenvallen. Boven den is de aardgasexport beneden de ^rwachtingen gebleven omdat een 'ljpleiding naar West-Duitsland pas 'eel later dan gedacht was in ge- >mik kon worden genomen. Kleppe tondigde de rijke Noren dan ook «zuinigingsmaatregelen aan, aan- ;enomen dat de socialisten ook na naandag nog regeringspartij zijn. Toch doet Noorwegen het naar ver houding verre van slecht. Oslo heeft öch dankzij de olie en het aardgas heel redelijk staande weten té hou den in de economische achteruit- jang, die de wereld sinds 1973 heeft jetroffen. De waardevermindering van de Noorse kroon veertien dagen jeleden naar aanleiding van de de valuatie in Zweden was geen teken 'an zwakte maar bedoeld om de concurrentiepositie van Noorwegen niet te zeer te verzwakken. De Noren hebben een voor West-Europa uit zonderlijk laag aantal werklozen. Het percentage schommelt rond de één procent van de beroepsbevol king. Volkeloos is de economische hemel echter ook niet maar Oslo weet deze uiteen. De burgerlijke partijen heb ben geen moeite met het plan om een deel te gebruiken voor buiten landse investeringen en verlaging ..van de belastingen en sociale pre mies (in Noorwegen ook bijna 50 procent). De socialisten willen ech ter ook een deel besteden aan de „verbetering van de kwaliteit van het leven" oftewel uitbreiding van de gezondheidszorg, het onderwijs en het vervoer. De burgerlijke par tijen menen dat de verzorgingsstaat al ver genoeg is doorgevoerd en ei sen daarom op z'n minst een pas op de plaats. Grote wijzigingen zouden er bij een niet-socialistisch bewind waarschijnlijk toch niet worden aangebracht; daarvoor is het stelsel van zekerheden al teveel als een verworven recht ingeburgerd. De Noorse kranten hebben de afgelopen maanden bol gestaan van de artikelen over onthulde spionage-affaires en openbaar gemaakte defensiegeheimen. Ook al is de opwinding nu weer enigszins afgenomen, deze gevoelige kwesties hebben de cam pagnes voor de algemene verkiezingen grotendeels beheerst. Temeer omdat het hier ging om het aan stringente voorwaarden gebonden Noorse lidmaatschap van de NAVO en de verhouding tot de belangrijke buurlanden de Sowjet-Unie en Finland. je moet wet WAT JZ KIEST/ Noorwegen bracht toen het ln 1949 lid werd van het Atlantisch bondge nootschap een radicale ommekeer aan ln de neutraliteitspolitiek, die het sinds haar onafhankelijkheid in 1905 samen met Zweden had ge voerd. Dat had z'n reden. Bleef Zwe den ln 1940 buiten de Tweede Wereldoorlog Noorwegen moest op 9 juni buigen voor de Duitse bezetter, die haar wilde 'vrijwaren' voor een Brits-Franse overheersing. De ver bijsterde Noren hadden sinds de in val van de Duitsers op 9 april ge vochten als leeuwen maar moesten deels door de grote Duitse over macht, deels door geallieerde fouten het onderspit delven. Vreemde bases Die Duitse overrompeling heeft bij de Noren een gevoel van 'zoiets nooit meer' doen postvatten en vandaar dat het zich vlak voor het uitbreken van de koude oorlog tussen het Wes ten en het Oostblok bij de NAVO aanmeldde. Binnen dit bondgenoot schap hield het echter een speciale plaats. Noorwegen wenste namelijk een neutrallstisch trekje in haar At lantische status te behouden en daarom werd bepaald dat in vredes tijd geen vreemde bases en troepen op het eigen grondgebied zouden worden toegelaten. Bovendien wei gerde de Noorse regering kernwa pens op eigen bodem te laten opslaan. Ondanks die terughoudende opstel ling bleef het NAVO-lidmaatschap lange tijd zeer omstreden. In 1961 trad er over het pact zelfs een scheu ring op binnen de socialistische par tij. Na de Russische inval in Tsje- choslowakije in 1968 echter is het percentage voorstanders van het Noorse NAVO-lidmaatschap aan zienlijk gestegen. Een overzicht van het instituut voor sociaal onderzoek in Oslo geeft aan dat dit percentage in 1973 69 was tegen 44 in 1965. Maar ook het aantal tegenstanders is niet gering. Dit percentage is 21 al zit er een neergaande lijn in sinds 1969. De beroering die er de afgelopen maanden is geweest over de defen siepolitiek van Noorwegen heeft al les te maken met die speciale status binnen de NAVO. Op het Noorse grondgebied staan drie zendstations Loran-C en Omega systemen. Nu is destijds gezegd dat de systemen in feite bedoeld waren als bedienings systemen voor Amerikaanse onder zeeërs met nucleaire ladingen. Die onderzeeërs zouden hun raketten zo vanuit Noors water kunnen afvuren, een situatie, die strijdig is met de officiële politiek. Een rapport over de mate, waarin het Noorse parle ment van de functie van het Loran- C en Omega-systeem op de hoogte was, bleef grotendeels geheim. De links-socialisten, die anti-Navo zijn schonden echter de geheimhou dingsplicht van de parlementsleden en publiceerden de geheime gedeel ten om zo hun verbleekte beeld bij de kiezers wat op te poetsen. Boven dien stellen ze nu ook dat de Ameri kaanse inlichtingendienst CIA de stations bemant. Spionage door Bert van Panhuis ijunkt Het zijn beroerde tijden voor Scandinavische socialisten. Nu een de in 1970 de val van het kabinet-Per jaar geleden hing in Zweden tijdens de verkiezingsstrijd een maar de Arbeiderspartiet sfeer van „het is tijd voor verandering". En toen de stemmen Jfi aan l met ecnier ook mei maar usio weet deze eeteld waren konden de socialisten van de retrerinvstafel naar de zien De na Borten optredende rege- zwakheden tot nu toe naar bevredi- i u s0ClaBstei\van öe regeringstafel naar de rlng van de socialist Trygve Bratteli ging op te vangen. In de eerste oppositiebanken verhuizen. Maandag gaan de Noren een nieuw verbond zijn prestige aan het EG- parlement kiezen. Er hangt in het land een duidelijke sfeer van lidmaatschap en moest een vernede- „het is tijd voor verandering". De regering van de socialist Odvar rend oordeel van de kiezers incasse- Nordli houdt haar hart vast. ""'J ~J 1 J" plaats kampt Noorwegen met een geldontwaarding van tussen de 8 en 9 procent maar door de oliewinning Is er een reële economische groei van ongeveer 6 procent en blijft de koopkracht van de burger dus enigs zins gehandhaafd. Daarnaast heeft het land flinke buitenlandse schul den. Dé tekorten op de betalingsba lans werden dit voorjaar nog ge- ichat op 18 miljard Noorse kronen (ongeveer 9 miljard gulden) maar minister Kleppe moest onlangs meedelen dat de tien miljoen gulden zullen worden overschreden. Toch wordt ook hieraan niet te zwaar ge tild omdat de schulden de komende Jaren uit de olieopbrengsten zullen kunnen worden voldaan. NO Voorzichtig De verschillende politieke partijen ln Noorwegen denken overigens lang niet eender over de grootte, die de jaarlijkse oliewinning moet be dragen. De socialisten willen niet verder gaan dan 90 miljoen ton per Jaar om aan de ene kant de econo mie niet te oververhitten en aan de andere kant het milieu te bescher men tegen al te sterke druk van de petrochemische industrie. Boven dien willen de socialisten de winning graag via het staatsbedrijf Statoil laten lopen. Met name de centrum partij en de christendemocraten «taan niet ver van de voorzichtige De Noorse politiek wordt net als tot september vorig jaar in Zweden be heerst door het socialistische appa raat. Van 1935 tot 1965 deelde de Arbeiderspartiet de lakens in het Stortinget, het Noorse parlement, uit. Sinds 1945 werd het gezicht van de Noorse politiek lange tijd bepaald door de socialistische eerste minister Einar Gerhardsen onder wiens lei ding Noorwegen zich ontwikkelde tot een modem welvarend land. Ger hardsen is nu 80 jaar en heeft zich teruggetrokken uit de leiding van de partij maar er wordt in het land nog altijd met ontzag over hem gespro ken. Vandaar dat zich al snel de vergelijking opdringt met onze dr. Willem Drees sr. Partijstaat Na een onderbreking van vijf jaar (1965 tot 1970) heeft de Arbeiderspar tiet ook de afgelopen zeven jaar het regeringskasteel bezet. Dit langduri ge socialistische bewind heeft een grote mate van samenwerking doen ontstaan met andere ge.ledingen van de maatschappij zodat wel wordt gesproken van een partijstaat. Er is een hechte relatie met de nationale vakbond LO, die uit dezelfde bewe- partij de afgelopen jaren toen zij door afsplitsingen ter linkerzijde in het nauw raakte, meermalen steun heeft gezocht en gekregen vanuit het centrum. Die gematigde koers van de socialisten past bij het karakter van de Noor, die wars is van uiter sten en over het algemeen ingetogen en behoedzaam. Toch heeft de partij één keer een blunder van Jewelste gemaakt en volgens waarnemers is de huidige wankele positie daar nog het gevolg van. Die ernstige fout was de poging Noorwegen binnen te lei den in de Europese Gemeenschap. De toetreding van Noorwegen tot de gemeenschap speelde al in het mid den van de jaren zestig. Het overgro te deel van de socialisten was vóór, evenals de conservatieven en de christen-democraten. De centristen echter waren fallkant tegen de Euro pese Gemeenschap. De bezwaren waren niet zozeer politiek alswel eco nomisch. De Sentrumparti heeft zijn aanhang vooral in de landbouw- en visserijkring en met name de vissers vreesden dat zij na toetreding tot de Brusselse kring de rijke opbrengst van de visserij zouden moeten delen met andere EG-partners. En daar voelde men niets voor. ging komt als de Arbeiderspartiet. aanpak van de socialisten af. De Bovendien kan de socialistische be- VrÜh6id conservatieven daarentegen willen weging rekenen op de steun van een batterij kranten, de zogeheten A- pressen. Op één van de verkiezings pamfletten van die Arbeiderspers bij voorbeeld lacht de huidige premier Odvar Nordli de lezer breed toe. „Du skal vite hva du velger" (Je moet weten wat je kiest) houdt hij hem voor. conservatieven daarentegen willen een snelle en voortvarende ontgin ning van dé velden. Ze staan boven dien op het standpunt dat de staat öch niet te veel in de winning moet «Hengen en dat de concessies aan Particuliere bedrijven gegeven moe ten worden. Over de besteding van de olleop- brengsten lopen de meningen ook Al is de Arbeiderspartiet sinds 1945 bijna almachtig geweest zij heeft veelal een koers gevolgd die ook voor een grote groep niet-socialisten aan vaardbaar was. Tekenend is dat de Bovendien speelden een aantal ge voelsmatige factoren een belangrij ke rol. De Noor is van nature gesteld op vrijheid, onafhankelijkheid en overzichtelijkheid. Dus geen massa le industriegebieden en geen al te centraal geregeld bestuur. De vrees bestond dat het EG-lidmaatschap al deze nadelen zou gaan opleveren. Vandaar dat er in de Jaren zestig een sterke stroming ontstond tegen de EG. Interne onenigheid over de EO lever- ren. Tijdens een referendum zei de meerderheid van de Noren nee tegen de EG en Bratteli maakte plaats voor een coalitieregering onder lei ding van de christen-democraat Lars Korvald. De verplichte periodieke verkiezin gen van 1973 brachten de Arbeiders partiet een forse nederlaag al bleef zij met 62 zetels de grootste partij. Aan de linkerkant was er echter een alliantie ontstaan van links-socialis ten (in 1961 van de Arbeiderspartiet afgesplitst vanwege het NAVO-lid- maatschap van Noorwegen) en com munisten. Deze Rode Verkiezingsal liantie had 16 zetels en doordat ze de socialistische minderheidsregering in een groot aantal kwesties gedoog de, is Bratteli op de been gebleven. De recente opiniepeilingen melden echter een kelderen in zeteltal van het uiterst linkse verbond en ook al wordt vijf tot zes zetels winst vooi de socialisten verwacht, de kans is vijf tig procent dat Nordli's partij en de linkse partijen net niet genoeg zetels krijgen om de huidige regering voort te zetten. Nieuw links Daarbij komt nog dat de Arbeiders partiet minder hecht is dan ze lijkt Zoals zoveel Westeuropese socialis tische partijen is zij samengesteld uit een grote groep gevestigde soci aal-democraten en een kleine maar actieve groep „nieuw linksers" Bin nen de Noorse socialistische partij vertegenwoordigt premier Nordli die sociaal-democratische groep en wordt nieuw links aangevoerd door de voorzitter van de partij Reiulf Steen. Steen had zich twee Jaar gele den als tegenkandidaat van Nordli opgeworpen toen de opvolging van Bratteli aan de orde was, maar een grote meerderheid van de Arbeiderspartiet zag^er niets in om het gematigde Noorwegen met een radicale premier op te zadelen. En dus werd het Nordli, de man met het doorgaans sombere uiterlijk, Euro peaan en NAVO-aanhanger, ver trouwd met de vakbeweging maar ook een goede gesprekspartner voor de werkgevers. Kortom de vleesge worden sociaal-democratische rede lijkheid. Het kan dan ook op reke ning van Nordli worden geschreven dat de Arbeiderspartiet zich de afge lopen anderhalf jaar redelijk heeft weten te herstellen van de nederlaag van 1973. Of dit genoeg is om zich te handhaven is echter de vraag. In dat geval komt wat ln Noorwegen wordt genoemd „het burgerlijk al ternatief" aan de macht. Net als in Zweden is dat een breed geschakeer de coalitie, die gesteund wordt door een aantal mini-partijtjes in het 8tortinget. De grootste van deze sinds enige tijd samenwerkende partijen is de conservatieve Hdyre (letterlijk Rechts) die nu al 29 zetels heeft en er maandag nog een aantal bij zal winnen. De andere twee zijn de Centrumpartij en de christen democratische Kristellge Folkepar- ti, die beiden ongeveer even groot zijn. Dit trio wordt gesteund door het liberale Venstre en daarvan af gesplitste Norske Folkeparti. Afge sproken is inmiddels dat een burger lijke regering onder leiding zal ko men te staan van Lars Korvald, de christen-democraat, die deze functie tussen 1972 en 1973 ook al uitoe fende. Compromis De keus van Korvald is een soort compromis. Ook al weer net als bij hun oosterburen zijn het Noorse centrum, de conservatieven en de christen-democraten onderling nog al verdeeld. Ook al zijn de Noorse conservatieven naar algemene maatstaven „redelijk rechts" toch zijn er nogal wat punten van wrij ving met de linkervleugel van het centrum en de christen-democraten, die meer verwantschap voelen met de socialisten. Een situatie, die bij voorbeeld ook in Nederland niet on bekend is. Om nu een kandidaat premier te krijgen, die voor alledrie aanvaardbaar is, moest men vanzelf terugvallen op de christen-democra ten, die ongeveer een middenpositie innemen. Toch valt aan te nemen dat H0yre een grote inbreng zal heb ben in een nieuwe regeringscoalitie, zeker nu de oude leider Kaare Wil- loch langzaam maar zeker plaats maakt voor de Jonge dynamische Erling Norvik. Ondanks het bijna rimpelloze poli tieke klimaat in Noorwegen zijn er de afgelopen weken een aantal ver- kiezingsonderwerpen opgedoken. Naast het economisch beleid en de defensie, die elders op deze pagina aan de orde worden gesteld is dat de abortus. De zwangerschapsafbre king brengt ook bij de Noren de emoties in beroering. Ondanks grote tegenstand van de lutherse staats kerk nam het Stortinget in mei van het vorig jaar een wetsvoorstel aan waarbij een vrouw een arts of een speciale commissie kan vragen een zwangerschap van ten hoogste drie maanden te mogen afbreken. Hier bij worden zowel medische als socia le indicaties in acht genomen. Het waren vorig Jaar de linkse partijen, die de abortuswet er doorsleepten, maar momenteel zijn ook de conser vatieven voor het recht van de vrouw om zelf te mogen beslissen over de afbreking van de zwanger schap. Een tamelijk grote groep No ren is uit ethlsch-religieuze motie ven tegen de abortuswetgeving en het is met name de christen-demo cratische partij, die zich sterk maakt voor het afschaffen van de huidige wet. Bij een gunstige uitslag voor de christen-democraten is de kans dan ook groot dat de abortus ln Noorwegen weer aan strenge richtlijnen zal worden gebonden. Er is in ieder geval één sector van de politiek waarover „links" en „rechts" nauwelijks van mening ver schillen: de buitenlandse politiek en het Derde Wereldbeleid. Welk be wind er ook aan de macht komt, internationaal blijft Noorwegen een „vooruitstrevend" beleid voeren. De tweede belangrijke defensie kwestie raakt de verhouding tot Finland en de Sowjet-Unie. Een ex- officier, die nu tot de Unkssociallsti- sche partij behoort, heeft namelijk verklaard dat hij in 1953 Finnen heeft opgeleid voor spionage- en sa botagewerk in Moermansk in het noorden van de Sowjet-Unie. Die Finnen zouden dit werk hebben ge daan in opdracht van Noorwegen. De uitlatingen van deze ex-officier zijn inmiddpls gedekt door een colle ga, die voor een rechtse krant werkt. De Noorse regering heeft alles ont kend en de ex-officieren voor de rechtbank gedaagd wegens verbre king van de geheimhoudingsplicht, die hun voormalig beroep met zich brengt. De spionagekwestie heeft Noorwegen in verlegenheid ge bracht omdat altijd is getracht de Sowjet-Unie zo weinig mogelijk te irriteren ook al is men tegelijkertijd op zijn hoede en zich bewust van de kwetsbaarheid van het uiterste noorden van het land. Dit noorden, Flnnmark geheten, huisvest namelijk bewakings- en waarschuwingssystemen en vlieg velden en als de Sowjet-Unie deze bij een aanval zou uitschakelen zou de noordelijke Sowjetvloot de At lantische Oceaan kunnen bereiken voordat iemand er erg ln heeft. Die noordelijke vloot is de grootste van de vier eskaders, die de Sowjet-Unie heeft en omvat 126 onderzeeboten, waarvan naar schatting 54 nucleaire en 51 grote slagschepen. De grond troepen ln het noorden bestaan uit twee modem bewapende divisies in fanteristen en een regiment marine- infanterie. Wat de lucht betreft houdt de Sowjet-Unie 300 Jachtbom menwerpers en 225 verkennings vliegtuigen gereed. De strategie van Noorwegen en de NAVO is niet een nog grotere mate riële macht aan deze zijde van de grens met de Sowjet-Unie te legeren. Men gaat ervan uit dat de Noren zelf de eerste klap kunnen opvangen, waarbij zij het voordeel van het landschap hebben. Dit voordeel be staat daaruit dat de kust mdt zijn stelle rotsen en diepe fjorden met kustbatterijen, mijnenvelden en pa trouilleboten te verdedigen moet zijn. Intussen zouden dan vanuit Canada en OrootrBrittannië lucht- en zeevereterkingen moeten worden aangevoerd. Vanuit Londen is ech ter onlangs nog betoogd dat die aan voer echt heel wat moeilijker is dan men veronderstelt. De Noren peinzen er echter nog niet over om veranderingen aan te brengen ln hun beleid. Zo blijft het land on danks de NAVO-gezindheid één van de zorgenkinderen van het Atlan tisch Pact.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 21