i Pi Stemmen uit Chili Pinochet wil Chileense etalage wat opruimen Verzet in Chili hoopt nog op VS Sy|i^p V V 1 Huiveringwekkender perspectief nauwelijks mogelijk %S> ïnlïiiK («<r.SH»UÏSfc i'üf-585 !l sïwli De stem van het Chileen se verzet bereikt ons vrij wel altijd alleen via de vertegenwoordigers van de Chileense politieke partijen in het buiten land. Mensen die in de pe riode na 11 september 1973 gedwongen werden om hun land de rug toe te keren en voortaan in bal lingschap te leven. Of schoon zij binnen het ka der van hun organisaties voortdurend contact met Chili onderhouden, is de informatie die ons via hen bereikt meestal slechts uit tweede hand. Zelden of nooit brengen vertegen woordigers van de clan destiene takken van de traditionele politieke par tijen in Chili zelf een be zoek aan het buitenland. Onlangs werd Trouw ech ter in de gelegenheid ge steld om twee vertegen woordigers van de Radi- kale Partij, die in het ver zet in Chili werkzaam zijn, te spreken. Om de veilig heid van deze twee men sen, die inmiddels naar Chili zijn teruggekeerd, te beschermen blijven de na men en de plaats van het gesprek ergens in Europa geheim. „Wanneer wij om een volledige economische boycot tegen Chili vragen dan bedoelen wij een boycot tegen de junta en niet tegen het Chileense volk. Immers, het volk van Chili be taalt de rekening van de finan ciële en economische steun die de fascistische junta uit het buitenland ontvangt. De dra matische economische situatie waarin Chili nu verkeert is het gevolg van een door de junta doelbewust gevoerd beleid: een beleid waarvan slechts de monopolistische nationale bourgeoisie profiteert. Chili is één van de landen dat een bij zonder groot deel van het door James Dorsey en Herman Amelink nationale inkomen besteedt aan defensie en aan de uitbrei ding van het repressieappa raat terwijl tegelijkertijd de begrotingen voor onderwijs en volksgezondheid sterk zijn ver laagd. Economische steun wordt door de junta voorname lijk gebruikt voor de aankoop van wapens terwijl het volk ligt te verrekken." Boycot De twee vertegenwoordigers van Radikale Partij benadruk ken dat een economische boy cot slechts de militaire macht hebbers zal raken. „Wij pleiten niet voor een verdere verpau pering van het Chileense volk. Verpaupering is geen strategie om het volk bij het verzet te betrekken. Het kapitalisme is er in een ontwikkelingsland nooit in geslaagd om de ar beidsomstandigheden van de werkende bevolking te verbe teren. De Chileense arbeiders hebben een lange traditie in de strijd opgebouwd. Zij zijn al strijdbaar. Zij hoeven niet ver pauperd te worden om in ver zet te komen, zij zijn al strijd baar. Slechts goed georgani seerde arbeiders zijn in staat om daadwerkelijke oppositie te voeren. Wanneer een volk een niveau van verpaupering bereikt zoals in Chili meer dan twintig procent van de be volking is werkloos kan er van een dergelijke organisatie graad geen sprake meer zijn. Een werkloze bevindt zich niet in de sociale omstandigheden waarin hij zich kan permitte ren om verzet te plegen. Een werkloze is niet georgani seerd." Onze anonieme Chileense ver tegenwoordigers wijzen erop dat de militaire junta een ver pauperde Chileense bevolking gemakkelijk kan manipuleren. Zo wordt er dit jaar voor het eerst de bloedige omverwer ping van de regering Allende in Chili niet gevierd om de „op bouw van het land" niet te belemmeren. In plaats daar van kondigde generaal Pino chet een campagne aan tegen de extreme armoede. Het volk krijgt een doekje voor het bloe den. Een voorbeeld hiervan werd verleden week weergege ven in het Chileense weekblad Hoy. „Vijfhonderd families die in miserabele hutten woonden naast het stinkend water van Zanjon de la Aguada werden naar nieuwe huizen gebracht die op een terrein zijn neerge zet dat door de gemeente San Bernardo beschikbaar is ge steld." De huizen werden opge leverd compleet met slaap- kooien en keukens. De huur bedraagt tien procent van het minimumloon. Krottenwijken Dit is juist waar de kink in de kabel zit. Op de eerste plaats is het minimumloon lang niet ge noeg voor een gezin om rond te komen. Op de tweede plaats gaat het in het voorbeeld van het weekblad Hoy om krotten- bewoners en werklozen, men sen die nauwelijks de huur zul len kunnen opbrengen. Toch beschrijft het weekblad In veel kleur hoe de verhuizing zich beeft voltrokken: „de verhui zing werd uitgevoerd met de medewerking van militairen van de infanterieschool en vrij willigsters van vrouwenorgani saties (waarvan mevrouw Pi nochet de voorzitter is, red.). De mensen uit de volkswijk werden verhuisd met al hun kippen en honden. Een van de vrouwen, een wasvrouw en moeder van zes kinderen riep bij aankomst in San Bernardo: „Dit lijkt wel een huis van rijke mensen." De vertegenwoordigers van de Radikale Partij benadrukken dat het Chileense volk al open lijk in protest komt. Steeds vaker uit de bevolking haar ongenoegen in brieven aan Chileense kranten. Toch zal het Chileense verzet, dat ge vormd wordt door de partijen van de Unidad Popular de om wenteling in Chili niet alleen kunnen bewerkstelligen. Van daar dat het verzet een dialoog met de christen-democraten voert. „De Chileense christen democraten zijn verantwoor delijk voor de fascistische staatsgreep en de moord op Allende. Zij hebben echter nu deze historische verantwoor delijkheid op zich genomen." Woordvoerders van de Unidad Popular wijzen erop dat zij reeds drie Jaar geleden voor spelden, dat de junta en de christen-democraten met el kaar zouden botsen. In maart dit Jaar werd de christen-de mocratische partij in Chili dan' ook verboden. „Wij voorspel den dat de extreme fascisten geen enkele politieke partij zouden aanvaarden." Op een gegeven ogenblik komt het uur van de waarheid, zo luidt de gedachtengang van het verzet. Dan komt er een duidelijke scheiding van democratische en anti-democratische krachten. iken iaer inochet, de leider van de hileense junta, volgde wee maanden geleden et voorbeeld van enkele ndere Latijnsamerikaan- bazen. Hij kondigde erstel van de democratie verkiezingen aan. De rootste verrassing was fel de datum van ingang: nno domini 1991. W.atijnsamerikaanse dicta te zijn we wat gewend. Met /echten van de mens nemen een loopje. Economische hteruitgang wordt naar be den afgewenteld: de armen eeds armer. Protesten wor- n in bloed gesmoord. Maar itijnsamerikaanse militairen insen niet hun gezicht te ver zen. Als ze merken dat ze de uatie niet aankunnen, dan agen ze de macht op een irlijk eervolle manier aan rgers over. Een aantal mili- ire regeringen heeft zo'n erdracht van de macht al ngekondigd. In Peru komt lgend jaar een grondwetge- nde vergadering bijeen; larna er in 1980 algemene rkiezingen worden gehou- n. Ecuador gaat volgend ar al naar de stembus. Boli- wordt door Banzer in 1980 ar het stemlokaal gebracht, militairen van Uruguay wil- in 1981 verkiezingen uden. arlement aar wat doet Pinochet? Tot 80 neemt hij de tijd voor onomisch herstel en het orbereiden van constittutio- le wetten. In 1981 benoemt een parlement, dat voor ee derde deel uit regionale rtegenwoordigers en voor derde uit persoonlijke kan- laten van de president zal staan. Rechten krijgt deze ftegenwoordiging niet. De litaire junta kan ieder voor dat door dit gezelschap Tdt aangenomen afwijzen grond van redenen van atsveiligheid. Nog eens vier vijf jaar later, op voorwaar- dat alles rustig blijft, mogen Chileense kiezers twee der- ideel van de „volksvertegen- ordiging" kiezen. De traditi- ele politieke partijen zullen a deze verkiezingen echter t mogen meedoen. Dit nieu- parlement mag dan om- eeks 1985 een president kie- die zes jaar aan het bewind jft. In 1991 mag hetChileen- volk dan zelf een president zen. lochet maakte zijn schema ar een geleidelijke overgang ar een democratie bekend een bijeenkomst van de na- nale jeugdbeweging. Daar- e leek hij duideljk te willen iken dat democratie iets is ar een volgende generatie, n huiveringwekkender per- tttief is nauwelijks denk- ar in het land dat voor vier r de langste democratische ditie van het Latijnsameri- anse continent bezat. Amerikaanse ministerie buitenlandse zaken waag- het zo waar nog gematigd fitief op de toezegging van fochet te reageren Wel te lde het aan dat de militaire ita er goed aan zou doen de at van beleg (met alle wille- ir die daarbij hoorti zo gauw •gelijk op te heffen Pino- 't gelooft echter niet dat dit 80 kan. Met zijn plannen voor geleide lijke democratisering en door de recente opheffing van de geheime dienst probeert gene raal Pinochet de kritiek op zijn bewind uit de zeilen te nemen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken lijkt daar bij monde van ondermi nister Terence Todman volle dig ingelopen te zijn. Hij juich te de plannen voor een geleide lijke democratisering en de op heffing van de DINA openlijk toe. En dat is door de militaire leiders in Santiago blijmoedig geconstateerd. Zijn gesprek ken met de vroegere christen democratische president Frei en kardinaal Raul Silva Henri- quez, twee opposanten van het regiem, zijn hem dan ook gaar ne vergeven. In tegenstelling tot het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken staat de houding van het Witte Huis. De beleid- bepalers van president Carter staan heel wat gereserveerder tegenover de manipulaties van Pinochet. Mensen als vice-pre sident Walter Mondale en Car ters adviseur voor de nationale veiligheid Zbigniew Brzezinski staan zeer bedenkelijk te kij ken naar de ontwikkelingen in Chili. Tot herstel van de goede verhoudingen tussen Chili en de Verenigde Staten zal het dan ook niet komen als er geen aantoonbare verbeteringen in eerstgenoemd land optreden. Vermisten Werkelijke verbeteringen in de situatie van de mensenrechten en de belabberde economische toestand zitten er voorlopig niet in. In juni van dit jaar bezetten 26 leden van de Orga nisatie van Verwanten van Vermisten de hal van een ge bouw van de Verenigde Naties in Santiago. Tien dagen bleven zij daar in hongerstaking tot dat ze via secretaris-generaal Kurt Waldheim van Pinochet de toezegging kregen dat een onderzoek ingesteld zou wor den naar de verblijfplaats van de vermiste kennissen van deze groep. De hongerstakers verlieten daarop het gebouw, maar ze wachten nog steeds op het onderzoek. Het is niet aan te nemen dat ze ooit nog iets horen van de regering. In de afgelopen vier jaar zijn er 100.000 Chilenen gearresteerd. Enkele tienduizenden zijn ver bannen, duizenden gedood en circa 2500 mensen worden ver mist: niemand weet waar ze zijn, zelfs de regering niet. Juri dische stappen bij de toch al niet zo onafhankelijke rechters leveren niets op. Soms worden onderzoeken op bevel van de regering uitdrukkelijk stop gezet. ging die de regering in mei toestond bij een gelijktijdige verlaging van de loon- en ver mogensbelasting hebben maar een deel van die ongerustheid kunnen wegnemen. Ook de landbouw zit met de gebakken peren van het beleid van de Junta. Onlangs besloot de regering de invoerrechten op melkpoeder uit de Verenig de Staten te verlagen met het argument dat de prijzen zo laag gehouden konden wor den. De boeren, verenigd in de organisatie van grootgrondbe zitters SNA, vreesden op den duur de ondergang van de ei gen zuivelindustrie en wisten de regering tot heroverweging van haar besluit te bewegen. Dezelfde boeren stonden aan vankelijk te juichen bij de af schaffing van de prijsbeheer- sing op de landbouwproduk- ten, maar ook zij zien het met Pinochet eigenlijk niet meer zitten. Minimum De werkelijke slachtoffers zijn echter de werkelozen en de mensen die van het minimum loon moeten rondkomen. Het minimumloon bedraagt 143 gulden per maand en dat is genoeg om 21 dagen van te leven, zo berekende de vakbe weging enige tijd geleden. De regering weet het aantal wer kelozen nog op te voeren door op grote schaal te bezuinigen op haar eigen activiteiten. Dui zenden ambtenaren hebben in het kader van de bezuinigin gen al hun congé gekregen. Op die manier probeert de junta het land door het economisch dieptepunt heen te loodsen. Vele Chilenen hebben geen zin hier op te wachten. Volgens een in juni uitgebracht rapport van de katholieke migratie or ganisatie Incami hebben de af gelopen jaren naar schatting één miljoen Chilenen hun heil in het buitenland gezocht. On der hen bevinden zich bijna 20.000 politieke vluchtelingen, maar verder vele geschoolde arbeidskrachten de in Chili niet meer aan de slag kwamen of te weinig verdienden. Een belangrijk deel van hen is in Argentinië gaan wonen, ande ren zijn naar Australië en Ca nada geëmigreerd. De meeste politieke vluchtelingen bevin den zich in Europa. De regering trekt zich finan cieel terug uit de universitei ten, die vroeger voor negentig procent door de regering be kostigd werden. Dit leidt tot een ware brain-drain, waar door Chili wordt beroofd van de deskundigen die het land nodig heeft om het in betere banen te leiden. Alleen kinde ren van rijke ouders kunnen zich nog laten opleiden aan de Chileense universiteiten. Op tal van universiteiten zijn stu denten al begonnen met het organiseren van concerten om geld bijeen te brengen. Bij het regiem roept dit de nasmaak op van de festivals die ten tijde van Allende gehouden worden. Houtsnijdende maatregelen heeft Pinochet nog steeds niet weten te nemen. De rommel wordt steeds groter in de win kel van de junta. Het opruimen van de etage, daar helpt daar geen lieve moeder aan. Fernando Flores beschouwt zichzelf als een „levend voorbeeld" van hoe belangrijk de internationale solida riteit met het Chileense verzet is. Tot precies een jaar geleden werd deze oud-minister van financiën en van economie en zeer nauwe medewerker van president Allende in verschillende gevangenissen en concentra tiekampen in Chili vastgehouden. Economie Het gaat echter niet alleen po litiek maar ook economisch verkeerd met Chili. De kritiek op het economisch beleid van de junta komt niet alleen van haar tegenstanders, maar ook van haar traditionele aanhang als ambtenaren, artsen in over heidsdienst en leden van de rechterlijke macht. Zij maken zich zorgen over de groeiende werkeloosheid en de stagne rende economie, waarvan zij langzamerhand ook het slacht offer worden. De loonsverho Flores was één van de laatste Chileense leiders, die men on der driik van het buitenland en van de publieke opinie liet gaan. Naar zijn mening heeft men hem zo lang vastgehou den omdat hij te veel wist. Tot een uur voor de dood van Al lende op 11 september 1973 bij de aanval van de strijdkrach ten op het Moneda-paleis in Santiago bevond Flores de mi litairen goed. Hij was bevriend met generaal Prats, de voor malige opperbevelhebber van de Chileense strijdkrachten die door de junta werd ver moord vanwege zijn democra tische gezindheid. Ook kende Flores generaal Lee, opperbe velhebber van de Chileense luchtmacht. Een Flores kan zich zeer goed uit persoonlijke herinneringen de plechtige be loftes van de militairen aan de grondwet van Chili naar boven halen en dus aan de voor 11 september 1973 wettelijk geko zen president Allende. Fernando Flores is deze week in Nederland. Morgen zal hij de deelnemers aan landelijke Chi- lidemonstratie in de Jaap Edenhal in Amsterdam toe spreken. Hij doet het graag, want juist de maand septem ber betekent voor Chilenen veel. In september 1817 werd Chili onafhankelijk, in septem ber 1973 werd de staatsgreep tegen Allende gepleegd, in sep tember 1976 werd Orlando Le- telier, een van de belangrijkste Chileense oppositieleders in Washington vermoord. De be tekenis van de maand septem ber onderstreept volgens Flo res het ongelukkige van het huidige bezoek van generaal Pinochet aan Washington. buitenlandse zaken van Allen de een bezoek aan Washington om bij het State Department aan te kloppen. Daar beloofde men hem dat ook de Verenigde Staten duidelijkheid willen over het lot van de 2500 men sen in Chili die gewoon ver dwenen zijn. Flores begrijpt hierbij dat er tegenstellingen zijn binnen de Amerikaanse re gering tussen de wat progres sievere en de wat meer behou- dendende politici. Toch beschouwt hij het bezoek van Pinochet als een toets steen van de Amerikaanse po litiek. De manier waarop Car ter Pinochet ontvangt en be handelt is hierbij van belang. „Deze reis is voor Pinochet een unieke gelegenheid. Hij kon al leen maar naar het buitenland omdat er een algemene uitno diging, let wel geen persoonlij ke uitnodiging werd gestuurd aan de staatshoofden van La tijns Amerika om de onderte kening van het Panama Ka naal-verdrag in Washnington bij te wonen." Leden van het Hoop Maar het Chileense vereet heeft de hoop op een verbete ring van de situatie van de mensenrechten in Chili door middel van Amerikaanse in vloed nog niet opgegeven. Vooral de verklaringen van de Amerikaanse president Carter tijdens diens verkiezingcam pagne en aan het begin van zijn ambtstermijn voeden deze hoop. Bovendien bracht Clau- dio Almeyda oud minister van Fernandes Flores Congres en vertegenwoordi gers van de kerken in Amerika hadden eerder deze week een open brief aan Carter gestuurd waarin men hem verzocht om zijn opvattingen over de situa tie van de mensenrechten in Chili en andere Latijnsameri- kaanse landen publiekelijk be kend te maken. Door deze week te „vergeten" Pinochet een hand te geven lijkt Carter duidelijk te hebben gemaakt hoe en waar hij staat. Verdwijningen Flores waarschuwt dat je niet op beloftes van de militaire junta mag afgaan. Ook niet wanneer zij bijvoorbeeld be sluiten de gevreesde geheime politie op te heffen. „Kun Je mensen geloven die vier jaar lang aan een stuk door gelogen hebben? Gelogen tegen presi dent Allende. Gelogen tegen de opperbevelhebber van de strijdkrachten generaal Prats en gelogen tegen de publieke opinie. Achttien maanden ge leden vaardigde de Junta een decreet uit waarin gesteld werd dat de familieleden van een gevangene uiterlijk vijf da gen na de arrestatie in kennis ervan moeten worden gesteld. Sindsdien is het aantal „ver dwijningen" van mensen sterk gestegen. Mensen die in han den van de junta zijn, maar van wie de militairen weigeren dit te erkennen. De Chileense geheime politie (DINA) werd per decreet 1876 formeel opgeheven. Het Natio nale Informatiecentrum (CNI) werd bij decreet 1878 opge richt. Voor Flores is dit slechts een propagandatruc om de in druk te wekken alsof hij zich in de toekomst de mensenrech ten wat meer zal aantrekken. Maar voor Flores is het CNI „nog sinisterder dan de DINA". Het valt nog meer bui ten de openbare controle. Bo vendien is er nu helemaal geen instantie meer die men for meel voor het lot van de „ver- dwenenen" verantwoordelijk kan stellen. Het probleem van het bekend maken van het lot van de ver- dwenenen wordt steeds nijpen der voor de Chileense junta. Onlangs vormden familieleden een comité dat openlijk van de junta opheldering over het lot van de „verdwenenen" eist. Er moest voorkomen worden dat Carter nog een handvat zou krijgen. Dus aan de vooravond van het bezoek van de Ameri kaanse onderminister van bui tenlandse zaken, Todman. aan Chili vaardigde Pinochet de creet 1876 uit. De truc leek te werken. In Chili constateerde Todman „stappen in de goede richting". Maar in Washington „vergat" Carter .ondanks deze „positieve stappen" Pinochet de hand te drukken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 19