lithole wil jenheid Zuid-Korea militair kwetsbaar la dood grote roerganger gaat het roer om Bomaanslagen in zuiden Portugal Akkoorden Panama ondertekend r kolonies op aan-oever dan icieel gemeld BPe,jso Italië van 'volrode beticht- Franse senatrice in hongerstaking om behoud zetel Verzet tegen landhervormingswet Wapenverkoop van Bern verdubbeld Zuid-Afrika wil praten met SWAPO 'stabiliteit, eenheid, rust en orde' in China DAG 9 SEPTEMBER 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet sische radio: zwarte troepen slaags en B. JJ» "IISBURY (AP/UPI/Eeuter) - De Rhodesische lei- dominee Ndabaningi Sithole heeft een verenigd |it voorgesteld van alle zwarte verzetsgroepen in idesië, maar dit is door zijn tegenstanders onmid- ijk van de hand gewezen. ntemi an is ple had een bijeenkomst voor 17 *Tiber in het hoofd, waar hijzelf, lop Abel Moezorewa, Joshua 10 en Robert Moegabe aanwe- >uden moeten zijn, samen met nwoordigers van kerken en fe zwarte vakbeweging. Eenheid It ogenblik noemde Sithole van belang om het doel (een zwart lerheidsbewind in Rhodesië) te Moezorewa liet echter we- lat het niet waarschijnlijk is dat e vergadering zal bijwonen, ter- leen woordvoerder van Nkomo af vroeg: wat denkt hij wel, om Óp de knieën te kunnen dwingen. JJS» en Moegabe werken samen .„„riLpn het Patriottisch Front dat :oncerr ïcert ital le r Pam I Kahi gen vi ld Si idala fat hel gspriji ductie| umk: nog in strijd een oplossing ziet iet blanke minderheidsbestuur jarei ide plaat erk ai Den n de AVIV (AFP) De Israëlische mg heeft in augustus veel meer Igingen op de bezette Westelijke laan-oever opgericht dan tot 'erre is gemeld. Dit blijkt uit een view met minister van land- Ariel Sharon, die tevens voor- is van de ministeriële koloni- «nmissie, in het dagblad ?ze ligging in te gaan. is gebeurd zonder dat daaraan .tbaarheid werd gegeven", zo eizoenj sharon zonder op het aantal Hetf^°klCen vesti*?in?sPunten oI hun is uitv°- IX 1 rc oil, Vi g bedi r-ledei in Rhodesië ten val te brengen. Gis teren nog kwamen zij in de Mozam- bikaanse hoofdstad Mapoeto bijeen om hun politieke eenheid uit te bou wen tot een militaire. Guerrillastrij ders van Nkomo en Moegabe zouden onder een gezamenlijk commando moeten komen te staan. Naar schat ting beschikt Nkomo over 7000 mili tairen, vooral in Zambia, en Moega be over zo'n 15.000, met name in Mozambique. Vertegenwoordigers van Nkomo zijn echter de laatste maanden wervend rondgegaan in west en zuidwest Rhodesië, waar door volgens zegslieden zijn troepen macht kon worden versterkt. Toe komstige guerrillastrijders zijn voor een deel naar Botswana gegaan, en voor een ander deel naar Angola om daar een opleiding te krijgen. Volgens de Rhodesische radio lukt het helemaal niet zo met de samen werking tussen de troepen van Moe gabe en van Nkomo. De zender meld de dat zij slaags zijn in het zuidwes ten van Rhodesië en opdracht heb ben gekregen elkaar uit te roeien. Het overleg tussen Nkomo en Moe gabe zou volgens waarnemers vooral bedoeld zijn om aan die schermutse lingen een einde te maken. De zegs lieden staven hun bewering met erop te wijzen dat een militaire samen werking tussen de guerrillastrijders van Nkomo en die van Moegabe al eerder beklonken was, zodat moei lijk valt in te zien waarom zij nu daar plots weer over zijn gaan praten. Rhodesië heeft gisteren opnieuw de Brits-Amerikaanse voorstellen voor een regeling van het conflict tussen blank en zwart van de hand gewezen, voor de zoveelste maal. [E (AFP) Het Italiaanse be- van de Amerikaanse oliemaat- ippij Esso is er van beschuldigd, het de fiscus voor 5 miljard lire 15 min) heeft opgelicht, zo fft de Italiaanse „Corriere della gemeld. Volgens dit blad is de neming een boete van 15 mil- lire 45 min) opgelegd. branöfen communiqué noemde Esso de defana later het bericht over belas- belJraude- „onjuist". Wel had het iq jaanse deviezenbureau laten we- jjgdat er een „vermoeden" be id vfan „onregelmatige deviezen- jsacties." Volgens het communi- brandt had Esso daar°P gereageerd n zien de verzekering dat dit vermoe- iddags ongegrond was. jarkeeï De Amerikaanse president Carter en het Panamese staatshoofd Torrijos hebben de nieuwe akkoorden onderte kend over het Panama-kanaal. Pana-' ma'zal aan het einde van deze eeuw de controle krijgen over de waterweg. De, neutraliteit van het kanaal is in de akkoorden vastgelegd en de Verenig de Staten hebben het recht de water weg militair te verdedigen. De twee akkoorden moeten nog wor den goedgekeurd door de Amerikaan se senaat, waar de conservatieven een sterke oppositie voeren tegen de over eenkomst. Het onderwerp zal niet voor volgend jaar aan de orde komen in de senaat. De nieuwe akkoorden komen in plaats voor de oude overeen komst van 1903, waarbij de Verenigde Staten de volledige controle verwier ven over de kanaalzone. De onderhan delingen over de nieuwe akkoorden hebben dertien jaar geduurd. PARIJS (AP) Janine Alexandre Debray, de moeder van Regis De- bray en één van de acht vrouwelij ke leden van de Franse senaat is in hongerstaking gegaan omdat haar partij, de PR van president Valéry Giscard d'Estalng haar van de kan didatenlijst voor de senaatsverkie zingen heeft geschrapt ten gunste van staatssecretaris Pierre-Christi an Taitinger. De echtgenoot van mevrouw Detyay weigert bekend te maken waar zij zich bevindt. De 67-jarige Janine Debray wil met haar actie bereiken dat de partij de beslissing terugdraait en haar of een andere vrouw weer kandidaat stelt voor het senatorschap van de stad Parijs. Mevrouw Debray zal in ieder geval volgende week vrijdag met haar hongerstaking ophouden omdat op die dag de definitieve kandidatenlijst wordt vastgesteld. In een reactie op de vraag hoe de vrouw in de Franse politiek wordt behandeld zei Janine Debray's echtgenoot: „als de negers In Zuid- Afrika". LISSABON (Reuter, UPI) Tegenstanders van de omstreden Portugese wet op de landhervorming hebben gisteren zes aansla gen gepleegd op regeringskantoren. Zes mensen zijn hierbij gewond geraakt, van wie een achtjarig meisje en een politieman ernstig. Bij de ondertekening in het hoofdge bouw van de organisatie van Ameri kaanse staten (OAS) waren tal van staatshoofden, onder wie vele Zuida- merikaanse leiders, aanwezig. Carter zei in zijn toespraak dat de nieuwe overeenkomst een bewijs is van het Amerikaanse standpunt dat eerlijk heid, en niet dwang, de basis moet vormen voor alle contacten met de landen van de wereld. De aanslagen werden gepleegd ln Evora, Santarem, Setubal, Alcacer do Sal en Beja steden in het zuidelijk deel van Portugal en in de hoofdstad Lissabon zelf. Vijf van de zes bommen gingen korte tijd na elkaar af zoals de autoriteiten ver moeden met een gezamenlijke actie te maken hebben. Het meisje raakte gewond toen zij ln Santarem be kneld raakte onder een muur, die na een explosie omviel. De politieman liep verwondingen op toen hij een niet ontplofte bom trachtte te de monteren en dit mislukte. Tot nu toe heeft niemand de verant woordelijkheid voor de aanslagen op zich genomen maar het is zeker dat de explosies in verband moeten wor den gebracht met de wet op de land hervorming van minister van land bouw Barreto. Deze wet is nog altijd niet afgekondigd en wordt op het ogenblik bestudeerd door de grond wetscommissie. De wet voorziet ln de teruggave van grotere delen dan tot dusver van indertijd van de grote landeigenaren afgenomen gronden en een vergoedingsregeling voor de rest van de ingenomen grond. Deze stukken land zijn in handen gesteld van collectieve landbouwbedrijven. Het afgelopen weekeinde waren op verschillende plaatsen in het land ook al aanslagen gepleegd maar nu werden krachtiger bommen ge bruikt. Het verzet tegen de wet komt vooral van de organisatie van land arbeiders die zich overigens van de aanslagen van gisteren heeft ge distantieerd en van de communis ten, die zeggen dat de grootgrondbe zitters weer worden bevoordeeld en daarom opschorting van de wet eisen. Ndabaningi Sithole WASHINGTON (UPI) Volgens een geheime defensiestudie zijn de Noordkoreanen in staat zelfs met de Amerikaanse troepen in Zuid-Korea, in een plotselinge aanval Seoel te bezetten, aldus de Amerikaanse journalisten Rowland Evans en Ro bert Novak. In de studie wordt over een geheim rapport gesproken dat president Carter tegenspreekt waar deze heeft verzekerd dat zijn besluit om de tweede Amerikaanse infanteriedevi- sie uit Zuid-Korea terug te halen, de Amerikaanse verplichtingen jegens Zuid-Korea niet aantast. Zelfs bij aanwezigheid van de Ameri kaanse grond- en luchttroepen, al dus de studie, zijn de Noordkorea nen in staat tot snel handelen en zetting van Seoel, bereiken. Op de kunnen zij tactisch overwicht al- lange duur echter, naarmate de ge- thans tijdelijk hun eerste doel, be- vechten voortduren, zouden de BERN (Reuter) De wapenverko pen van Zwitserland zijn tijdens de afgelopen twee en een half jaar meer dan verdubbeld. Dit zegt de onoffi ciële „werkgroep voor het verbieden van wapenexporten" in Bern, een groepering die campagne voert te gen het uitvoeren van Zwitserse wa pens naar het buitenland. Volgens de werkgroep bereikten de Zwitserse wapenverkopen in de eer ste helft van 1977 een bedrag van ongeveer 250 miljoen gulden. De groep spreekt in een verklaring be zorgdheid uit dat meer dan eenvijf de van de wapenverkopen is gegaan naar ontwikkelingslanden als Iran, Singapore, Ghana en Ecuador. Noordkoreanen het onderspit moe ten delven. De studie stelt ook vast dat de Ame rikanen door het terughalen van grondtroepen uit Zuid-Korea, meer ruimte krijgen om te besluiten of ze tegen een Noordkoreaanse inval ln Zuid-Korea al dan niet in het geweer zullen komen. „Wanneer de Amerikaanse grond troepen uit Zuid-Korea weg zijn, hebben de Verenigde Staten hun te genwoordigheid in Azië van land ver schoven naar zee. Dit verschaft de VS de mogelijkheid om wanneer het nodig is te overwegen of zij al dan niet betrokken willen raken bij een plaatselijke oorlog." aldus Evans en Novak over de geheime defensies tudie. JOHANNESBURG (AFP/AP) - De nieuwe Zuidafrikaanse bewindvoer der in Zuid-West-Afrika (Namibië), rechter Marthinus Stein, heeft voor het eerst voorgesteld dat Sam Nujo- ma, de leider van de bevrijdingsbe weging van Namibië. SWAPO, naar Windhoek komt, om te spreken over de organisatie van algemene verkie zingen. In een interview met de Rand Daily Mail zegt Stein, die zijn nieuwe func tie begin september aanvaardde, dat hij bereid is Nujoma te ontmoe ten, op neutraal terrein als deze dat wenst. De Zuidafrikaanse regering heeft tot nu toe altijd geweigerd met SWAPO in contact te treden en Nu joma is door premier Vorster „ban diet" genoemd. Gevraagd naar de twee grote hin derpalen op de weg naar een ak koord met SWAPO de tegenwoor digheid van Zuidafrikaanse militai ren en het probleem van de politieke gevangenen zei Stein dat deze twee punten onderwerp zouden zijn van nieuwe onderhandelingen tussen Zuid-Afrika en de vijf westerse lan den Frankrijk, Verenigde Staten, Oroot-firittannië, Canada en West- Duitsland, die tot een regeling pro beren te komen. SWAPO stelt als voorwaarden aan deelneming aan algemene verkiezingen vertrek van de Zuidafrikaanse soldaten en vrij lating door Pretoria van Namibische politieke gevangenen. Namibië wordt door Zuid-Afrika nog steeds bestuurd, tegen de uitdrukkelijke wil van de VN in. De raad van de Verenigde Naties voor Namibië heeft de Veiligheids raad gevraagd bijeen te komen om de situatie te bekijken die is ont staan nadat Zuid-Afrika heeft ver klaard dat de stad Walvisbaai toebe hoort aan Zuid-Afrika. Volgens de Verenigde Naties is deze stad een deel van Namibië. De VN is van mening dat de beslissing van Zuid- Afrika illegaal is en een „daad van racistische en koloniale expansie" betekent. Gisteravond laat heeft Nujoma. die in Parijs is, het voorstel van Steyn voor een gesprek verworpen. „Ik wil niet spreken met de vertegenwoor diger van een land dat massa-moord pleegt". Steyn heeft volgens Nujo ma niet het recht hem naar Namibië te roepen. „Het is mijn eigen land waar ik vrij ben te gaan als ik dat wil". gtin'." nu gm 'i imi', 1 i i 1 11 io.3oM" Johan ten Hove ige Ve1 en bqdaag is het een jaar geleden dat Mao Tse-toeng, stichter van de Chinese Volksrepubliek en tot of sin dood voorzitter van de Chinese communistische partij, overleed. Er is in dat jaar veel gebeurd nd de rbi^ de voorzitter zich in zijn vandaag te openen mausoleum zou omdraaien. De al onder zijn bestand begonnen politiek-ideologische strijd is uitgevochten en als overwinnaars zijn niet zijn keitte volgelingen, de radicalen, maar, althans voorlopig, de gematigden uit het strijdperk toren.-eden. Na de dood van de grote roerganger in China zijn de bakens verzet en het roer fegooid. verwinning van de gematigden ar gelfe wijziging van de koers heeft van Neerslag gevonden in de rede- Inngen, besluiten en benoemin- onzoals die op het onlangs gehou- denhalelfde congres van de Chinese itie g&unistische partij naar voren Interrhen. Natuurlijk werd er in de junta.foeringen veelvuldig verwezen (tel. 99uitspraken van Mao Tse-toeng reid naerd veelvuldig gezegd dat „de affen Itarische revolutionaire lijn van monstpote voorzitter" zou worden Igezet. Zo kort na de dood van K>rzitter zal geen Chinese leider zijn hoofd halen de uitspraken Mao Tse-toeng niet aan te halen jvendien de leerstellingen van .ni^erleden leider zijn voor inter- tie vatbaar- Ook de leiding van dicale stroming, de zogenaam- ae is ende van vier die nu verguisd nor pi1 de Partij gestoten is, beriep ?n he 'eelvuldiS °P de uitspraken van voor r1* rocrean8er «uw titelwoorden Koor eenheid, rust en orde" in 'China waren sleutelwoorden in devoeringen van de huidige lei- China gaat op weg naar het nbeeld van de in januari overle- premier Tsjoe En-lai, die van de Natfcse Volksrepubliek rond de orgawwisseling een moderne indus- d* natie wilde maken, vergelijk- Schotfmet Westerse industrielanden, ïendejtoe moet er harder gewerkt en ituurwer gepraat worden, daartoe i 10.0 de partij geconsolideerd en op hïBrkt worden, moet de „bende ior ee trier" blijvend gekritiseerd, de ïideri iktie vergroot en de nationale m 10. >mie omhoog gebracht worden. ;ersce voorzitter Hoea Kwo-feng zijn Mei orders op het congres voor- on al van de „bende van vier" (de ja'e vleugel in het politburo, die zich vooral in Sjanghai had sterk gemaakt onder leiding van partij ideoloog Jao Wen-joean, vice-pre mier Tsjang Tsjoen-tsjao, Mao's echtgenote Tsjiang Tsjing en de jon ge door Mao zelf naar voren gescho ven vice-voorzitter Wang Hoeng- wen) werd door Hoea opnieuw aan gehaald als een afsluiting van de Grote Proletarische Culturele Revo lutie. Die Culturele Revolutie had Mao al eens eerder afgesloten en wel op het negende partijcongres in 1969. Toen was de overwinning op hen die de „kapitalistische weg bewandelden", en tot die groep behoorde de huidige vice-premier Teng Shiao-ping, ook al een afsluiting van de Culturele Re volutie. Maar het waren juist de radi calen die tijdens en na deze revolutie tot grote invloed kwamen, terwijl de pragmatici uit hun bestuurlijke functies gezet werden. Het „rood- zijn, het revolutionair-zijn en de klassestrijd" waren het devies en op het tiende congres van de Chinese communistische partij in 1973 vond dat zijn neerslag in de benoeming in het Centrale Comité van veel leiders uit de vakbonden, jeugdorganisaties en van activisten uit de vrouwenor ganisaties. Mensen die nu. bij het laatste congres, veelal vanwege hun contacten met de „bende van vier" weer uit de gratie zijn. Teng Shiao-ping Nu is er weer een belangrijke post weggelegd voor vice-premier Teng- Shiao-ping. de man die tot twee maal toe naar de vergetelheid werd verwezen. Eén maal door Mao Tse- toeng zelf en de tweede keer onder druk van de Sjang-hai-radicalen en met goedkeuring van de toen al oude en zieke voorzitter. Teng lijkt ook. als vertrouweling van oud-premier Tsjoe En-lai, het best in staat de ambitieuze plannen van China uit te voeren. De nieuwe stichting die de Chinese leiders gekozen hebben, de nadruk op winst en produktie in de indus trie, de herwaardering van deskun digheid, vooral op wetenschappelijk en technisch gebied en de wijzigin gen in het onderwijssysteem in de richting van meer conventionele me thodes, was al opgenomen in de plannen die Tsjoe En-lai samen met Teng had uitgedokterd en die op het vierde Volkscongres in 1975 werden overgenomen. Mao Tse-toeng had la ter felle kritiek op deze plannen om dat ze de „klassestrijd verwaarloos den" en na de dood van Tsjoe en de tweede verguizing van Teng werden de plannen dan ook aangeduid als „vergiftig zaad". Het heeft niet mo gen baten, ze gaan de basis vormen van de nieuwe binnenlandse politiek in Peking. Eerlijk persoon Het was dan ook Teng, die op het laatste congres kort en bondig mee deelde dat „er minder gepraat en harder gewerkt diende te worden en dat het maken van winst geen schan de was". De eis die Teng, wars van alle ideologische priet-praat, stelde aan een goede communist, was dat hij een eerlijk persoon diende te zijn. Een jaar terug zou dit nog als kapita lisme zijn uitgekreten. Nu behoort het tot de hoogste wijsheid in China. De de-Maoiserlng in China, het ver werpen van de Maoistische „perma nente revolutie" heeft wel degelijk zijn intrede gedaan, al zal geen enke le Chinese leider dat voorlopig in zijn jargon opnemen. De huidige Chinese leiders hebben een punt gezet achter de afgelopen turbulente jaren en zijn begonnen aan een grootscheepse restauratie. Zeer waarschijnlijk zal Peking zich wat betreft zijn buiten landse politiek wat „opener" opstel Op het elfde congres van de Chinese communistische partij wordt een resolutie unaniem aangenomen len. Om de ambitieuze plannen te kunnen uitvoeren zal er op technolo gisch gebied een grote achterstand moeten worden ingehaald en hulp vanuit het buitenland lijkt dan ook niet onwaarschijnlijk. De strijd om de juiste poliltieke en' ideologische lijn mag dan voorlopig beslist zijn. met de strijd om de macht aan de top is dat nog niet gebeurd. Voorzitter Hoea heeft een actieve rol gespeeld bij de tweede verguizing van Teng en heeft zijn herbenoeming tot vice-premier zeer vertraagd. Het lijkt er op dat de weinig krachtige voorzitter niet is opgewassen tegen de overtuigende Teng, die nu al gezien wordt als de belangrijkste maker van het beleid ln Peking. Diplomatieke waarne mers in de Chinese hoofdstad sluiten weddenschappen af over de vraag of Teng tijdens het Nationale Volks congres, dat nog dit Jaar gehouden moet worden, zal worden aangewe zen als premier. Deze functie wordt nu nog bekleed door partijvoorzitter Hoea Kwo-feng. Ook het probleem of het Chinese leger grote bedragen zal ontvangen om een modern defensieapparaat op te bouwen, is nog niet opgelost. Tij dens het Jongste congres is daar geen beslissing over genomen en is het grobleem. met alle mogelijke con- icten in de top, naar de toekomst verschoven. Weliswaar bezetten de militairen tien van de 23 zetels ln het Politbureau van het Centrale Comi té (het machtigste politieke orgaan) maar ln het dagelijks bestuur heb ben ze zeker geen overwicht. Vandaag zal het mausoleum, waar Mao Tse-toeng ligt begraven, offici eel worden opengesteld. President Tito van Joegoslavië heeft er als eer ste buitenlandse gast al een kijkje mogen nemen. Tito, die eens als „verrader van de communistische zaak" door de Chinese leiders werd uitgemaakt. Vandaag zullen duizen den burgers het mausoleum bekij ken om eer te bewijzen aan de grote roerganger, wiens nagedachtenis nu al ls bezoedeld door de huidige lei ders ln China.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7