Vooral kwakzalverij bestrijden Autoinde knoop? De tekening van een lezer Commentaar Eerste Academie voor Natuurgeneeswijze Oosterschelde Royal Nederland |j| Wat meer zon steigeren op doortrapfiets' stoomtrein kleur niet zo vroeg SEPTEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet XI iet Kt »nd vi Oui ditma e ouj ?en fr maa akkel h hip jong te ve Formeel heeft de Tweede Kamer definitief het al jaren durende poli tieke en technische gekrakeel over de wijze van afsluiting van de Oos terschelde afgesloten. Feitelijk ech ter ziet het er nog steeds niet naar uit dat inderdaad het laatste hoofd stuk over de beslissing van dit grootse waterstaatkundige project is geschreven. Want de Kamer leg de zich dan weliswaar neer bij de beslissing van het demissionaire ka binet om het totaal oppervlak van de doorlaatopeningen in de afsluit bare dam niet meer dan 14.000 vierkante meter te doen zijn, een duidelijke meerderheid liet echter weten uit milieu-overwegingen ei genlijk liever voor de grootst moge lijke opening, 20.000 vierkante me ter te hebben willen kiezen. PvdA en D'66 spraken zich daar onverbloemd voor uit, de VVD deed dat ook onder financieel voor behoud, en ook in het CDA is een groep die eigenlijk liever de groot ste doorlaatopening zou wensen. Geen van de voorstanders wist ech ter aan te wijzen waar de honderd zestig miljoen gulden extra, die daarvoor op tafel moet komen, van daan gehaald dient te worden. Een motie voor de grootste doorlaatope ning bleef bij gebrek aan technische onderbouwing dan ook achterwege. De enige weg waarlangs dat beno digde geld er alsnog kan komen is dat het nieuwe kabinet (dat mag) dat aanduidt dat er in het geheel van de rijksuitgaven nog net iets andere prioriteiten kunnen worden gesteld waardoor het geld voor de grootste doorlaatopening er alsnog kan komen. Het gaat weliswaar om een absoluut gezien groot bedrag, maar gerelateerd aan de totale kos ten van het Oosterschelde-project, 5,8 miljard gulden, valt het toch vrijwel in het niet. Voor een eventuele heroverweging van het nu genomen besluit door het nieuwe kabinet is wel nodig dat de verantwoordelijke minister Wes terterp de komende weken nog zo veel als mogelijk nalaat om onher roepelijke beslissingen te nemen over bijvoorbeeld het plaatsen van definitieve orders voor te leveren onderdelen. Hij zou daarbij zeer strikt alleen die orders moeten plaatsen die absoluut noodzakelijk zijn om Zeeland zoals beloofd in 1985 Delta-veiligheid te garan deren. Beslissingen die uitstel kunnen ver gen ook al is het slechts kort zouden dan zo lang mogelijk moe ten worden aangehouden. Daarmee kan bereikt worden dat het nieuwe, volwaardige kabinet alsnog reëel de mogelijkheid heeft om de uitgaven van de aanleg van de grootste door-' laatopening, tegen andere financië le prioriteiten af te wegen, al zal dat dan door de noodzakelijke voort gang van het werk waarschijnlijk weer enkele miljoenen guldens duurder zijn geworden. Het openhouden van de mogelijk heid voor zo'n heroverweging is in het belang van het milieu, van Zee land en West-Brabant als zodanig; èn het doet meer recht aan het gevoelen van de volksvertegen woordiging, die tijdens dit debat aangaf eigenlijk anders te willen dan nu dreigt te gebeuren. door Kees de Leeuw „Het werd natuurlijk hoog tijd, dat men ook in Nederland een Academie voor Natuurgeneeskunde kreeg. Het is een van de weinige beschaafde landen, waar een dergelijke academie nog niet bestaat, maar begin oktober is dat euvel uit de wereld geholpen en kan met de opleiding tot natuurgeneeskundige worden begonnen". Aan het woord is de heer K. T. van der Plaats, directeur van de Nederlandse werkgroep van praktizijns in de natuurlijke geneeskunst (NWP). Deze werkgroep heeft het initiatief genomen tot oprichting van de academie. {ADVERTENTIE) Geluk bij een ongeluk dat de schade-experts van Royal Nederland meteen op de stoep staan. verzekering maatschappij nv In de krant van 12 augustus maakte Trouw hiervan als eerste melding en gelet op de vele reacties die daarop volgden is er alle aanleiding eens met directeur Van der Plaats te pra ten over het „hoe en waarom" van een derlij k opleidingsinstituut. Bij het gesprek is ook de orthopedagoog A. A. Bergman aanwezig, die belast zal worden met de dagelijkse leiding van de academie. Van der Plaats, die al bijna dertig jaar directeur is van de NWP, vertelt dat Nederland be hoorlijk achter loopt bij landen als Engeland, WestrDuitsland en de Ver enigde Staten, waar allang verschei dene instituten bestaan voor natuur geneeskunde. t „Gezien de maatschappelijke be hoefte aan goed opgeleide natuurge nezers van de laatste jaren werd het erg urgent, dat er ook hier een vak school zou komen. Vanuit de werk groep gaven we wel al een jaar of twaalf zogeheten basiscursussen op zaterdag in Utrecht en Eindhoven, maar wegens de massale toeloop zijn we daar mee gestopt. Het liep volle dig uit de hand en het werd steeds duidelijker, dat de zaak beroepsma tig moest worden aangepakt". Serieuze kandidaten Uit het gesprek bljjkt dat anders dan bij de cursussen de academie zich richt tot serieuze kandidaten, die echt van plan zijn een praktijk te beginnen als natuurtherapeut na hun studie. „Van het uitoefenen van een hobby of alleen maar een soort platonische liefde kan geen sprake zijn", aldus de heer Van der Plaats. Toelatingseisen zijn dan ook naast een middelbaar diploma en een voor keur voor scheikunde, natuurkunde en biologie, een positieve instelling ten aanzien van de natuurlijke leef- en/of geneeswijze. Hoewel er weinig ruchtbaarheid aan is gegeven en al leen op aanvraag folders zijn ver stuurd, is het eerste van de voorlopig drie cursusjaren al volgeboekt. Door de belangstelling zagen de organisa toren zich gedwongen het aantal plaatsen van vijftig toch maar uit te breiden tot zestig, hetgeen gezien de ruimte het absolute maximum is. Trouwens ook het tweede cursusjaar loopt al storm. Voor de opleiding zijn op parttime basis een twintig docenten aange trokken. zoals natuurgeneeskundi gen. fysiotherapeuten, maar ook psy chologen en artsen. Een van hen is de arts Paul van Dijk, die een inven tarisatie heeft gemaakt van "alter natieve" geneeswijzen in Nederland. Een boek, dat algemeen als een stan daardwerk wordt beschouwd op dit gebied. De heer Van der Plaats legt met nadruk uit, dat de academie beslist niet star afwijzend staat te genover de officiële geneeskunde. Twee pijlers „Er zijn natuurlijk duidelijke ver schillen, maar er kan en moet, dacht ik. in de toekomst toch worden sa mengewerkt. Hier en daar gebeurt dat al in een groepspraktijk en via verwijzingen door een arts. In het kader van een normale behandeling van een patiënt moet er gewoon con tact en overleg zijn tussen de natuur therapeut en de arts". Coördinator Bergman vertelt iets over het onderwijs, dat op de acade mie gaat worden gegeven en dat op twee pijlers berust. De eerste en be langrijkste pijler bestaat uit de be ginselen der natuurgeneeskunde en aanverwante natuurlijke geneeswij zen, terwijl de tweede wordt ge vormd door de universitaire genees kunde. Vakken die gegeven worden zijn onder meer acupunctuur, irisco- pie, bewegingsleer en yogatherapie. Bijzondere aandacht zal worden ge schonken aan de relatie tussen pa tiënt en therapeut. 'Als een rode draad zal dit punt door de gehele opleiding heen lopen. Daarnaast wordt ook uitvoerig stil gestaan bij het preventief behande len. Dat wil zeggen; hoe kunnen mensen gezonder leven, zodat ze Het gebouw van het Oost-West Centrum aan de Achtergracht in Amsterdam, waar de Academie voor Natuurgeneeskunde voorlopig wordt gevestigd. niet ziek worden. „De natuurgenees kunde behandelt een patiënt niet symptomatisch, maar in zijn ge heel", aldus de heer Bergman. „Dit houdt in, dat als iemand eczeem heeft hij geen zalf krijgt, maar dat zijn manier van leven en zijn omge ving wordt bekeken. Dat nagegaan wordt hoe hier zo verandering in aan te brengen, dat dit eczeem op na tuurlijke wijze verdwijnt. Anders ge zegd: we sturen een patiënt niet met een zalfje naar huis, maar geven hem leefregels mee, zodat hij de huiduitslag niet terugkrijgt". De heer Van der Plaats vult aan: „Een natuurgeneeskundige is in ze kere zin ook een pedagoog, die er voor moet zorgen dat een patiënt gezond blijft of in ieder geval moet helpen, dat de patiënt daar zelf voor zorgt. We bestrijden dus geen ver schijnselen. maar staan een totale aanpak voor". Die aanpak is ook terug te vinden in de indeling van de leerstof, waarbij gekozen is voor een zogeheten bloksysteem. Het is een soort projectonderwijs, waarin de verschillende onderdelen van de leestof zinvol zijn verwerkt. „Als belangrijkste taak van de aca demie zien wij niet in de eerste plaats het verkleinen van de oplei dingsverschillen tussen artsen en natuurgenezers, maar de strijd te gen de kwakzalverij. Een etiket, dat een natuurtherapeut nog maar al te gemakkelijk krijgt opgeplakt. Kwakzalverij is eigenlijk ondeskun digheid en het spreekt vanzelf, dat we daar tegen zijn. Een gedegen en vakbekwame opleiding lijkt ons het Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. 1,2,3,4...KOMT ER NOG WAT VAN.. 5,6,7...WE WACHTEN AL ZO LANG...! HET WEER In België, zo verluidt een kran tenbericht van gisteren, zou de zomertijd aan stroomverbruik een voordeel van 49 miljoen gul den hebben opgeleverd. Hoe dat in Nederland staat hebben wij nog niet vernomen. Om eerlijk te zijn komt het mij wat vreemd voor dat er door de zomertijd in vergelijk met verleden Jaar zo'n •voordeel in energieverbruik is geweest. Verleden jaar een zo mer die op één na de zonnigste van deze eeuw was, deze zomer op twee na de somberste van de eeuw. Hoe vaak hebben wij 's a- vonds in vergelijk met verleden jaar niet thuis moeten zitten als gevolg van het minder fraaie weer. Om een waardemeter te hebben van het voordeel van de zomertijd dient de zomer in tem peratuur en zonneschijn te wor den vergeleken met een vrijwel gelijke zomer en zeker niet met die van verleden jaar. Om op het actuele weersverloop te komen, de treuzelende golf- storing is er eindelijk in ge slaagd gisteren voornamelijk via België met regen naar Duits land te trekken. Hier en daar in het zuiden kreeg men gistermid dag ook nog wat regen maar het Weerrapporten was over het algemeen van wei nig betekenis. In België en Luxemburg plaatselijk drie tot zes millimeter. Ook in het Ruhr- gebied gistermiddag regen en motregen terwijl men in noord en oost-Nederland nog even in de zon kon zitten. Via de Britse eilanden komt nu de rug van hoge druk naderbij met opkla ringen en een frisse west tot noordwesten wind zodat het kwik bij zeventien achttien graden blijft hangen. Dan is dit beter dan gisteren in Schotland en Engeland. Gistermiddag meldde Londen regen bij der tien graden. In noord-Schotland werden enkele buien met hagel gemeld waarbij een tempera tuur van tien twaalf graden. De meeste regen viel aan de Ierse noordkust. Malinhead 37 millimeter in 36 uur. In Noord-Scandinavië worden de nachten nu belangrijk kou der. Gisternacht in Lapland een minimum tot bij het vriespunt. De hoogste temperaturen heb ben zich weer wat verlegd van Spanje en Portugal naar de om geving van Griekenland met ruim 30 graden. Voor het week einde is te verwachten dat de lucht van hoge druk tegen zon dag alweer door een frontensys teem wordt gevolgd. Dat bete kent dat een periode van stabiel na-zomerweer zich nog steeds niet aftekent. De hoogtestro ming van de Oceaan tot boven het vaste land van Europa blijft daarvoor nog te hardnekkig om een verbetering in die richting te mogen verwachten. HOOGWATER, zaterdag 10 september. Vllssin- gen 0.34-13.00; Harlngvlletslulzen 0 46-13 16, 'Rotterdam 2 43-14.50; Schevcnlngen 1.53-14 24; iJmutden 232-15.01; Den Helder 5.44-18.44; HarUngen 8 04-21.11, Delfzijl 10 35-23 17. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid MaJaga MaUorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürlch Casablanca Is tan boel Turns regen geh bew. geh bew. half bew regen regen hagelbui half bew onbew regen licht bew regen onbew licht bew. half bew. licht bew zwaar bew. onbew onbew regenbui onbew onbew onbew half bew. onbew zwaar bew motregen onbew onbew onbew zwaar bew licht bew zwaar bew half bew licht bew. middel om daar iets tegen te doen aldus de heer Bergman Als voorbeeld noemt hij de acu punctuur-kliniek in Naarden. die on langs in opspraak kwam en waar de NWP altijd huiverig tegenover heeft gestaan. Het feit dat daar aan artsen verbonden waren is nog geen garan tie voor deskundigheid. Er is in Ne derland een aantal artsen, die zich schuldig maakt aan medische kwak zalverij. Ze houden zich bezig met zaken op het terrein van de natuur geneeskunde. terwijl ze dat gezien hun opleiding en ervaring niet aan kunnen. Dat is iets, wat je alleen maar kunt betreuren". De wet op de uitoefening van de geneeskunst, die nog uit 1865 stamt komt ter sprake. Deze staat alleen aan universitair geschoolde artsen toe om de geneeskunst te beoefe nen. De heer Van der Plaats zegt. dat dit alles zeker een rol heeft ge speeld bij het opzetten van de aca demie. „Wij van de NWP zijn ervan overtuigd, dat die wet binnen afzien bare tijd zal worden gewijzigd. We hebben al twee staatscommissies gehad, die zich hiermee hebben be zig gehouden en gepleit hebben voor een verregaande vrijheid op dit ge bied en het opheffen van strafmaat regelen. Er komt een zekere erken ning voor natuurgenezers. Dat kan gewoon niet uitblijven. Bovendien bestaat er van de kant van de ge neeskundige hoofdinspectie al een behoorlijke verdraagzaamheid." De heer Van der Plaats: „Hoewel je dat van veel andere zaken niet kunt zeggen, is Nederland op het terTein van de medische wetgeving vrij con servatief. Zeker ais je kijkt naar het buitenland. Ik besef ook wel. dat het voor de overheid een moeilijke zaak is om de privileges van de artsen enigszins in te perken, maar wat mij betreft is het een kwestie van tijd. Het merkwaardige is ook. dat de over het algemeen jonge mensen, die zich hebben aangemeld voor de academie er helemaal niet zo zwaar aan tillen. Ze zijn erg optimistisch en verwachten gewoon, dat na hun studie deze kwestie ook wettelijk is geregeld." Niet achterblijven De heer Bergman: „De overheid kan gewoon de enorme belangstelling voor de niet-officlële geneeskunst niet negeren. Het publiek vraagt erom en gelet op die vraag hebben wij de taak om bekwame natuurge neeskundigen op te leiden. Neder land kan wat dat betreft echt niet achterblijven. Eigenlijk zijn we al twintig jaar te laat begonnen." Hoe wel plaatsing op het rijksscholen plan is aangevraagd zal de academie zich voorlopig zelf moeten bedrui pen. Van de studenten wordt twee duizend gulden collegegeld ge vraagd en de NWP zal vooralsnog met renteloze leningen de verdere kosten voor haar rekening nemen. 'Op dit moment is er een groot tekort van 60.000 gulden. In de folder over de opleiding schrijft de heer Van der Plaats, dat „de tijd thans rijp is voor een na tuurgeneeskundige dagschool om enthousiaste en gemotiveerde Jonge mensen op te leiden tot natuurge neeskundig therapeut." Wervend laat hij erop volgen: „het beroep van de toekomst." Als men in aanmer king neemt, dat er nu al jaarlijks zo'n zeven miljoen consulten plaats vinden bij niet officiële genezers zou hij daar best nog weieens gelijk in kunnen hebben. Pastoor verdronken Van een verslaggever NOORDHOEK - Pastoor A. P de Beer (65) uit Noordhoek (Noord-Bra bant) is gisternacht verdronken in een sloot. Hij was slecht ter been. Vermoedelijk is hij gestruikeld en van een steile taluud in de sloot gegleden. Gistermiddag werd hij ge vonden door een groep dorpsbewo ners die in samenwerking met de rijkspolitie naar de vermiste pastoor ging zoeken. en. ree< ij naa hij o» ten u 1 dez- vel unne rvolg bogd il. L stern hare I. go bouv rui 3. o{ der. tan, voge I. sni I g •it ,T nt. 3f care ket Waar het vandaan komt weet nie mand, maar een nieuwe rage dreigt keihard toe te slaan. Geen oude fiets is meer veilig en de metaalop kopers maken slechte tijden door. De jeugd heeft zich, lijkt het wel. massaal gestort op het fabriceren van doortrapfietsen. Ergens een oud frame op de kop getikt voor een paar gulden, hier een wiel. daar een band, stuurtje er op. niet te vergeten voetsteuntjes op de ach teras. naaf laten vastlassen en klaar is de doortrapper. Het legertje „doortrappers" groeit met de dag en de rage wordt in steeds meer plaatsen gesignaleerd. Met name in de grote steden neemt de nieuwe „sport" onheilspellende vormen aan. De politie signaleert een toenemend aantal diefstallen van oude en niet zo oude fietsen. Geen nieuw verschijnsel, maar het zou tocb wel eens met de door- traprage te maken kunnen hebben. De oudt. zelfgemaakte doortrap pers zijn de eigenaars zelfs liever dan de mooie, blinkende choppers die ze voor hun verjaardag gekre gen hebben. Dat zie je aan de naar verhouding vaak forse kettingslo- ten, die hun pas verworven bezit moet beschermen tegen joyriders. De kunst van de doortraprage is hebben we ons door kenners laten vertellen het op slechts het ach terwiel rondrijden zónder om te vallen. Sommige jongelui naderen al aardig het niveau van circusar tiest. Als we aan andere rages te rugdenken zou het wel eens niet meer zo lang kunnen duren voordat ook in deze sport wedstrijden geor ganiseerd worden. Gevaarlijk is de doortrapper overigens wel: de meeste jongelui nemen niet de moeite om op hun doortrapper een rem te monteren; zo kunnen ze wel makkelijk op snelheid komen, maar afremmen is er niet bij. Volgens de Stichting; Fiets! wordt ook het fietscrossen een rage. Van die vorm van amusement is wel bekend waar die vandaan komt: uit Amerika en Engeland. In eigen land zij we nu zo ver, dat de Heide- mij in Schaarsbergen al een „fiets trial crossbaan" heeft aangelegd en verschillende gemeenten voelen ook wel voor zo'n terrein. Er zijn zelfs al speciale crossfietsen met versnellingen en terreinbanden in de handel. Alweer een nieuw soort fiets dus, niet zo makkelijk zelf te maken als de doortrapper. En ook Malcolm Harrison en Frank McConnico, twee Jongemannen uit de Amerikaanse stad Boston, heb ben de fietsenmaker aan hun rij wielen moeten laten sleutelen voor dat ze aan hun training konden beginnen. Zij oefenen zich momen teel in het achteruit fietsen en zul len niet rusten voordat ze het zo'n 260 kilometer achter elkaar hebben volgehouden. Dat zal namelijk een nieuw wereldrecord betekenen, waarmee beide heren onsterfelijke roem hopen te vergaren door een plaatsje in het Guinness record boek. Tot nog toe reed er in West-Duits- land nog een enkele stoomlocomo tief tussen zijn modernere broer tjes, maar na zaterdag behoort ook daar dat verschijnsel tot het verle den. Morgen worden in Rheine in Noordrijn-Westfalen met nogal wat vertoon die laatste stoomlocs aan de kant gezet en daar wil de Neder landse vereniging van belangstel lenden in het spoor- en tramwegwe zen niet zonder meer aan voorbij gaan. Stoom dus ook in ons land, zaterdag en zondag, want de NVBS heeft zelf ook nog stoomlocomotie ven in haar bezit en daar willen ze natuurlijk af en toe ook wel wat mee doen. Morgenochtend om 8.23 uur precies vertrekt de NVBS- stoomtrein van het Haagse Cen traal Station. Via Utrecht, Gelder- malsen, Tiel, Arnhem, en Zutphen puft ie naar Hengelo, waar dan ook de tweede stoomtrein gearriveerd zal zijn. Die heeft in Hoek van Holland leden van de Engelse loco motiefclub opgepikt, en zo gaan ze samen over Oldenzaal naar het feest in Rheine. De trein uit Den Haag gaat nog deze zelfde zaterdag terug naar z'n honk, de andere pro beert zondag dwars door Neder land terug te stomen naar Hoek van Holland. Dat zal best lukken, want beide locomotieven zijn be mand door een machlnest en een stoker, (verwoede) amateurs welis waar, maar zonodig een handje ge holpen door een deskundige „spoorpiloot" van de N.S. Een grote nieuwe centrale antenne werd een paar maanden geleden op een flatgebouw in Sittard ge plaatst. Alle bewoners van de flat kregen netjes een briefje thuis, waarin stond dat de Installatie ook erg geschikt is voor de ontvangst van kleurentelevisie. Na een maand of twee kreeg de gemeente een klacht van een van de flatbewoners: hij kreeg maar 'geen kleur op zijn toestel, terwijl de nieuwe antenne daar toch zo ge schikt .voor zou zijn. De gemeente belde de installateur en die stuurde een monteur naar de flatbewoner. Volgens De Limburger beleefde de technicus die dag de verrassing van zijn leven: de centrale antenne was wel geschikt, maar het tv-apparaat niet Het was een gewoon zwart-wit toestel, en kennelijk had de eige naar uit het briefje begrepen dat zo'n grote antenne-installatie wel voor kleur op het toestel zou zorgen Televisieverslaving mag dan een veel voorkomend euvel wezen, ver moedelijk zullen weinig van die verslaafden er voor voelen om zoals in de Verenigde Staten 's morgens vroeg ai te kunnen kij ken. In Engeland hebben twee commerciële t v.-stations tenmin ste geprobeerd kijkers te trekken voor programma's tussen half ne gen en half tien in de ochtend, maar dat is een grandioze flop ge worden. Naar het afwisselend uur tje bleken maar twee procent van de huisvrouwen en een paar kleu ters te kijken, meldt Televizler. Zo vroeg hoefde het niet zo nodig voor de Engelsen. Van 's avonds vroeg tot 's avonds laat is blijkbaar zelfs voor de doorgewinterde beeldvre ter mooi genoeg. Vrouwen „Vrouwen bellen vrouwen", het telefonisch praat-, luister en informatieadred waar vrouwen desnoods anoniem bij andere vrouwen terecht kun nen. is nu ook in Eindhoven bereik baar: 040-446141. Elke dinsdag en vrijdagochtend van 9 tot 12 uur en elke woensdag- en vrijdagavond van 8 tot 11 uur-zit er een luister page medevrouw achter dat tele foonnummer. Jonge dieren Voor de 26ste maal is er van 6 tot 10 oktober een tentoonstelling van jonge hoenders, sier- en watervogels, dui ven en pelsdieren. Plaats: de Mar griethal in het Jaarbeurscomplex in Utrecht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5