Meningen verdeeld over gezangen Tips voor gespreks groepen en bijbelkringen Sn Uit brieven van lezers Waarde en grenzen der confessionaliteit Discussie op christelijke gereformeerde synode Praagse vredesbeweging vergadert in ons land Conferenties ,0pen deur' en Goede Tijding' gaan samen Vijftig jaar steun voor kerkbouw via 'Zuiderzeefonds' Hitler-golf in Duitsland VANDAAG Voorbijgangers KERK Trouw/Kwartet Van een onzer verslaggevers HOOGEVEEN De christelijke gereformeerde synode heeft zich gisteren de hele morgen en middag bezig gehouden met een voorstel om gezangen in te voeren in de kerkdiensten. Hoezeer deze zaak leeft bleek wel uit de ongewoon grote belangstelling van gemeenteleden. Meer dan honderd woonden de synode zitting bij. Tot een beslissing kwam het nog niet. De bespreking zal vermoedelijk op 24 september worden voortgezet. werden het best verwoord door ds K. J. Velema uit Leeuwarden. Hij sprak van nood in de gemeenten. Veel mensen hunkeren naar gezangen. Op welke bijbelse grond kun Je dat blijven weigeren? Waarom mag de dominee zijn preek wel eindigen met het citeren van een lied. maar mag de gemeente dat dan niet zingen? Nu zie je al jaren lang dat voor en na de dienst liederen gezongen worden. Het voorstel was afkomstig van de particuliere synode van het Noor den. De voorbereidende commissie uit de synode bracht een meerder heids- en een minderheidsrapport uit. Vijf commissieleden (rapporteur ds W. J Quist uit Voorburg) advi seerden het voorstel aan te nemen. Twee (rapporteur ds J Brons uit Veenendaal) wezen de gezangen af. Nood De argumenten van de voorstanders De eerste synode van de christe lijke gereformeerde kerken in 1836 in Amsterdam, bepaalde: „In de bijeenkomsten der ge meente zal men gebruik blijven maken van de gewone berij ming der 150 psalmen Davids en der liederen, die men in de bij bel vindt, nalatende en werende uit de openbare vergadering der gemeente de menselijke gezan gen, welke niet in de bijbel ge vonden worden, opdat bet werk van mensen niet worde gelijk gesteld met bet werk van man nen, die gesproken hebben, ge dreven door de Heilige Geest". Op het argument dat door gezangen „ketterijen kunnnen insluipen" zei ds Velema dat Juist de huidige prak tijk dat in de hand werkt. Nu gebeurt het dat in verenigingen, zondags scholen of kindernevendiensten de meest vreemde liederen gezongen worden. Een kerkelijke gezangbundel naar Schrift en belijdenis zou daarom juist zuiverend kunnen werken. alleen maar groter zal maken en de identiteit van het kerkverband nog meer zal verzwakken. Anderen betoogden dat de kerk zichzelf wezenlijk tekort doet als zij zich beperkt tot de oud-testamenti- sche psalmen. In welk psalm, vroeg ds. W. Steenbergen uit Groningen, kun Je zingen van de vergeving der zonden als vrucht van Christus* of fer? Wie zich beperkt tot psalmen wordt bedreigd door een ander ge- vaaar: dat hij te veel oud-testamen- tisch georiënteerd raakt, meende prof. dr. J. P. Versteeg. Verkondiging Niet nodig Daartegenover stond de mening van (wij doen maar een enkele greep uit de vele sprekers) ds. M. C. Tanis uit Sliedrecht: de psalmen behoren tot het geïnspireerde Woord van God. Zij zijn niet tijd-gebonden, je kunt zelfs zeggen, boven-testamentair. Ds. K. J. Velema Nergen wordt het heilshandelen Gods in Jezus Christus zo rijk be zongen als juist daar. Wij hebben het vrije lied als aanvulling op het door God gegevene beslist niet no dig. Gezangen kunnen mooi zijn, maar blijven subjectieve persoonlij ke reacties op het heil en het is niet goed die kerkelijk te ijken. Wissel In dezelfde lijn sprak ook ds. J. H. Velema uit Nunspeet. Gezangen in voeren zou betekenen doortocht ge ven aan een benadering en bewoor ding van het leven des geloofs dat heel gauw aftrekt van het schrif- Prof. ds. B. J. Oosterhoff tuurlijke juist omdat ze dan tot het liturgisch spraakgebruik gaan behoren. Hij vreesde dat geruisloos een wissel zou worden omgezet. „Nu anno 1977 besluiten om gezangen In te voeren betekent onvermijdelijk dat je ln de buurt komt van het liedboek, een monument van de midden-ortho- doxie, doordrenkt van het spraakge bruik van het nieuwe theologisch denken," aldus ds. Velema. Hij en adere synode-leden verwach ten ook dat invoering van gezangen de interne tegenstellingen in de christelijke gereformeerde kerken Prof. dr. B. J. Oosterhoff wees erop dat het in de psalmen gaat om het bezingen van de grote daden des Heren. Daar zit een stuk verkondi ging in waarmee de nieuwtestamen tische kerk is doorgegaan. De kerk zou zich tekort doen als zij niet zingt van de grote openbaring Gods in Christus. Het gaat in de kerkzang niet primair om de geloofsuiting zelf maar om het zingen wat God ge schonken heeft. Daarom mag het er niet omgaan of het een „menselijk lied" is maar of Gods machtige heilsdaden erin be zongen worden. „Wij kunnen praten over gebrek aan werking van de Heilige Geest in deze tijd maar het is de vraag of wij de Geest geen werk uit handen hebben genomen door het nieuwtestamentisch lied te weren." Prof. Oosterhoff besprak ook het Kort® dmdehjk geschreven, hefsi aan één kant getypte, bneven kunnen worden gestuurd naar Secretaris Hoofdredactie Trouw/Kwartet. Postbus 859. Amsterdam Bi| pubMiatw wordt de naam van de schaper vermeld Aardgas (3) Hartelijke instemming met wat de heer H. Weggen uit Emmen in Trouw van 6 september over de gas- prijsverhoging schreef Zijn protest is raak Onze volksvertegenwoordi ging moet een stokje steken voor die rampzalige plannen van minister Lubbers. Trouwens, het is duidelijk dat zijn bewind niet in het voordeel van ons volk is Met hem legt het CDA geen eer in. Ir Exloermond J. Tipke Kzn Levensstijl Naar aanleiding van het artikel Nieuwe levensstijl ln nieuwe fase van eigen bestaan" van Aldert Schipper in uw blad van 2 septem ber. veroorloof ik me op te merken. 1 Wat vele. doch weinig zeggende woorden. 2. Geen woord over Chris tus die het leven is. ons leven ver nieuwt en dus ook onze levensstijl zou kunnen vernieuwen. 3. Oeen woord over Christus en onze navol ging Rotterdam J. M. Tichelman Mensenmoord (3) In het artikel „Is abortus mensen- Hoogeveen moord?" spreekt prof. Kuiper over het „vernietigen" van zaad- en eicel, en stelt daarnaast het vernietigen van een bevruchte eicel. Het is on juist, om in het eerste geval het woord vernietigen te gebruiken. Zaadcellen en eicellen hebben nog geen eigen Identiteit. Als ze niet bevruchtend werken, resp bevrucht worden, gaan ze op natuurlijke wijze verloren, te gronde, of hoe je dat noemen wilt. Zelfs als er bevruch ting plaats heeft, is dat het lot van al de miljoenen zaadcellen min één. Een bevruchte eicel heeft wel identi teit: geslacht, lichamelijke en gees telijke eigenschappen staan al vast: nieuw menselijk leven is begonnen. Als hieraan op onnatuurlijke, kunst matige wijze een eind gemaakt wordt, moet men het woord vernieti gen gebruiken. Wat de morning-af- terpil betreft: het zal prof. Kuiper toch wel bekend zijn. dat tegenstan ders van vrije abortus daar op zijn minst sceptisch tegenover staan, en in de regel zelfs afwijzend Het is. zoals prof Kuiper zelf schrijft, een medicijn tot abortus provocatus. en geen anti-conceptiepil. H. de Vlas. door dr. C. Rijnsdorp Soms zal in een boekbespreking de nadruk vallen op het weergeven van de Inhoud. Aan het eind komen dan enkele opmerkingen van de recen sent. In andere gevallen voelt de boekbespreker het als noodzakelijk het zwaartepunt te verleggen naar een meer algemeen gehouden com mentaar. Het boek van ds. M. P. van Dijk, Theologie tussen gisteren en morgen (uitg. Kok, Kampen, 158 blz., 19.90) bundelt een aantal min of meer losse artikelen uit de kerkelijke pers over vroegere en recente publi caties op theologsch gebied. Ze rich ten zich tot de gemiddelde belang stellende lezer uit de middengroep van de gereformeerde kerken. Wat men daar aantreft is een gematigd klimaat van denken en handelen. Nu ls het met de Nederlandse taal een beetje vreemd gesteld. Vindt men dat iemand of iets maar „ma tig" is, dan toont men zich niet ge heel voldaan. Spreekt men echter van een „gematigde groep", richting of persoon, dan speelt er een element van gunstige waardering mee. Ge matigd betekent letterlijk matig worden. Het matig worden wordt dus hoger aangeslagen dan het matig zijn. Maar laten we het concreet houden. gelijk, al is het maar op bepaalde punten, te waarderen. Zonder inte graal te verwerpen wijst men af daar, waar de nieuwe of nieuw schijnende zienswijzen zich te ver van het mid den der traditie verwijderen. Ds. Van Dijk heeft serieuze en brede studies ondernomen. En wij, als niet- theologen, krijgen bij de lectuur van zijn boek een duidelijk overzicht van wat er alzo de laatste tien jaar aan de hand is. Het weetgierige gemeentelid wordt geïnformeerd en niet van zijn stuk gebracht. Als men goed leest, voelt men achter de rustige manier van schrijven de emotionele betrok kenheid van de auteur bij de zaken die aan de orde zijn. Strategie Middengroep Zendingsfeest evangelische broe dergemeente. zaterdag 10 september vanaf 13 uur in Zeist, Zusterplein. Korte inleidingen door de predikant J J Legcne. de arts H den Butter, de landbouwkundige H. de Groot, de onderwijsdeskundige A. Pengel en de theologische student F. Lach man Bazar, diashows en zang- dienst. Inl tel 03404-11314 Hrt gebed in h«l rvangclixatic- rrk. Instructiedag voor versprei- doa v.in .Echo" en andere evangeli satiewerkers, zaterdag 10 september in De Schakel te Nijkerk, m ra v. ds. H Smtt en G. J van den Bos Inl en opg. herv bond voor inw zending (tel. 033-11949) Religieuze aspecten van Indone sië. ontmoetingsdag van Interreli- gio. zaterdag 24 september van half elf tot dne uur, in het museum voor land- en volkenkunde, Willemskade 25. Rotterdam m m v prof. dr Chr. Hooykaas (godsdienst op Ball) en Ir. H W Dunnewoldt «de Boroboe- doer) Inl. en opg tel. 010-194687. Het protestantisme'in België, jaar vergadering van „Protestants Ne derland", vrijdagavond 16 septem ber 19.45 uur ln de Pauluskerk, Mau ri tsweg 20 Rotterdam. Spreker J K. Overbeeke Onze adressen: AMSTERDAM: Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel. 020-913*56 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948 Westbtaak 9 Rotterdam Tel. 010-115588 OEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22. Oen Haag Tal 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN: Postbus 3 Melkmarkt 56 Zwole Tel. 05200-17030 DEN HAAG Verschenen ls het eerste gemeenschappelijke nummer van „Open deur/Goede tijding", het evangellsatieblad onder deze titel, waaraan hervormden, luthersen, rooms-katholieken en gereformeer den meewerken. Het vroegere „De Goede Tijding" is in gereformeerde kring ontstaan en heeft zijn 55ste jaargang bereikt. (De) „Open Deur" begin ln 1924 plaatselijk, in Deventer In 1948 nam de hervormde stichting „Kerk en Wereld" de verantwoordelijkheid voor het blad over. In 1959 besloot de lutherse kerk medeverantwoor delijkheid te dragen en in 1967 bracht de gereformeerde stichting lectuur ar beid te Harderwijk haar blad „Onderweg" in. In mei 1969 werden ook r.k. redacteuren aange trokken In een bijdrage „Samen verder" wordt gezegd dat de gedachte aan een fusie van „Open Deur" en „Goe de Tijding" voor de hand lag. Het ging om twee bladen met een wel haast Identieke (evangellsatorische) doelstelling, belde in de loop van de Jaren Interkerkelijk van samenstel ling geworden, mikkend op een overeenkomstige lezersgroep. Bo vendien bleek fuseren niet alleen oecumenisch maar ook economisch. Het evangelie, de bestaansreden van het blad. blijft uitgangspunt en het streven blijft erop gericht de bijbel te vertalen naar de mensen toe De bedoelde middengroep houdt vast aan Schrift en belijdenis (men kent de formulering), maar is afkerig van het verabsoluteren van het tra ditioneel gereformeerde standpunt, omdat dit tot geestelijke en kerkelij ke inteelt leidt. Men neemt serieus kennis van nieuwe, verwante of dui delijk anderssoortige opvattingen, zoals van Barth, Moltmann. Pannen- berg, Berkhof, Schillebeeckx, Sölle, Robinson, Rahner en anderen. Men probeert te begrijpen en zoveel mo- Maar het is mij te doen om de alge mene strategie die achter dit soort publicaties zit. En dat is tevens type rend voor de confessionaliteit, waar bij ik mij van huis uit thuis zou moeten voelen, maar die mij toch onbevredigd laat. Mag ik een beeld gebruiken? Stel u het complex 'Schrift-en-belijdenis' voor als een menselijke figuur. Deze figuur gaat op stap. Hij ziet zichzelf weerspie geld ln een winkelruit. Ja, hij lijkt, maar het beeld ls te vaag. Plotseling staat hij voor een bolle spiegel, die hem in de breedte uitrekt. Nee, zo horizontaal is hij niet. Even verder een holle spiegel. Die rekt hem uit in de lengte. Nee, dat is hem te verti caal. Wat gebeurt er dus? Hij voelt zich in wat hij aantreft, mistekend. Zonder beeldspraak gezegd: het eigen stand punt ls bepalend en wordt niet in het onderzoek betrokken. Men vraagt zich alleen af in hoeverre men zich zelf in het standpunt van anderen herkennen kan. In de praktijk valt in de confessionaliteit te waarderen, dat zij ln veler oog impopulair durft te zijn (zo'n middenman, wat heb je eran); dat zo uit is op continuïteit, een goede voortzetting van het be staande en dat ze rust wil bevorde ren, mede omdat ze die behoeft. Wat mij onbevredigd laat ls dat de nieu we Inzichten, voorzover die positief worden gewaardeerd, niet werkelijk in het bestaande theologische beeld worden opgenomen, niet echt wor den geïntegreerd. Men durft zich niet te ver van huis wagen, het eigen geestesbezit niet op het spel te zet ten. Ik mis de vonk van het creatie ve, de diepe toon van het profetische (en dat niet alleen bij de confessiona liteit). Men voelt zich ingelijfd niet bij de bejaarden, maar, om met de dichter Bloem te spreken, bij de be daarden. Men constateert dat er meer bezieling nodig is, maar straalt die zelf niet uit. Functie De confessionele richting binnen en buiten de gereformeerde kerken ver vult een nuttige functie vanwege Minstens vijftienduizend jonge ren verwacht evangelist Ben Hoe kendijk op de zesde door hem en zijn medewerkers georganiseerde zgn. „One Way Day". De manifesta tie wordt op 22 oktober gehouden in de Irenehal van het Utrechtse Jaar beurscomplex. die groter is dan alle in de afgelopen jaren gebruikte ac commodaties Wie het boek Jesaja wil bespreken heeft een goed handvat aan het binnen enkele weken te verschij nen boek van Hans Bouma: „De hemel op aarde", met als ondertitel „Meedromen met Jesaja". In het bijzonder behandelt hij daarin Je saja 65: 17-25: het visioen van de nieuwe hemel en de nieuwe aarde. Prijs 13.50. Dr F. H. von Meyenfeldt houdt zich in zijn boek „Minister en Magister" bezig met een andere vraag: wat zegt ons Romeinen 13? Hij plaatst een vraagteken achter christelijke politieke partijen, achter de eed en vooral achter de zwaardmacht van de overheid Prijs 18.95. Een bijzonder boek is „De nieuwe werkelijkheid" Existentie en si tuatie van de mens in gemeen schap met Christus. Het werd ge schreven door Prof. Dr Lewis B. Smedes cn uit het Amerikaans ver taald door Dr F H. von Meyenfeldt. Wie Paul us' leer van onze gemeen schap met Christus wil verstaan heeft aan dit boek een goede gids. Prijs 29.50. Gesprekskringen, die zich vanuit het Evangelie willen bezig houden met het uitwisselen van gedachten over het begeleiden van stervenden kunnen niet zonder het boek: „Eerst geloven dan zien", samen gesteld door Mevr. A. 8. Ekelmans- van Klaveren met medewerking van Zr M. A. Karsemeyer, Dr J. R. Poelman. Ds Jac. J. Rebel en Dr A. J. H. Thiadens. Binnen enkele maanden na verschijnen was reeds een tweede druk nodig. Prijs 13.50. De hier/oor genoemde boeken zijn bij een goede boekverkoper in voorraad of hij kan ze voor u bestel len. U kunt ook rechtstreeks bestel len bij de uitgever. Wytse Benedic- tus. Antwoordnummer 1000, Hil versum. Geen postzegel nodig. Een volledige lijst van alle uitgaven wordt u graag toegezondea DEN HAAG Vijftig Jaar geleden hield prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine in de Utrechtse Domkerk een rede voor de vereniging van her vormde kerkvoogdijen en bij die ge legenheid is besloten een Zuideizee- kerkbouwfonds te stichten. Een col lecte bracht 134 gulden op, de vere niging deed uit haar kas er duizend bij en dat was het beginkapitaal van het nu een halve eeuw oude Zuider zeefonds van de hervormde kerk. Hierna werden in de eerste plaats in de Wieringermeer tussen 1932 en 1939 drie kerken gebouwd en voor zover uit oude gegevens valt na te speuren geheel door het fonds be taald, n.L de kerken van Slootdorp, Middenmeer en Wieringerwerf. Kos ten in totaal, inbegrepen de exploi tatiekosten voor de eerste paar jaar: 106.406.99. Daarna komt de Noordoostpolder waar in 1951 wordt begonnen met kerkbouw in Emmeloord. In 1961 wordt de laatste van de elf hervorm de NOP-kerken gebouwd, door het Zuiderzeefonds geholpen met 705.838.96. Deze kerkbouw 'op het nieuwe land' wordt door de staat gesubsidieerd en dankzij de hulp van het eigen fonds eindigen de her vormden in de NOP met een aan-, vaardbare schuld. Al ln hetzelfde jaar 1961 konden de eerste subsidiebedragen van het hervormde fonds worden verstrekt aan Oostelijk Flevoland; daar wer den kerken en pastorieën gebouwd in Dronten, Biddinghuizen en Swif- terbant. Deze gemeenten werden met in totaal ƒ255.000 bijgestaan. En voor kerk- en pastoriebouw in Lelystad, die van de laatste jaren zijn, werd 55.000 gegeven. Zodoen de hielp het Zuiderzeefonds, gevoed door hervormden uit heel Neder land. met in totaal 1.122.245,99 ADVERTENTIE Hervormd Nederland Verder deze week in HN: Persvrijheid: interview met Cees. Hamelink Geschiedenis van de jaren '50: hoe Nederland aan zijn kernwa pens kwam Het CNV in Soweto: angst voor de consequenties Film: Marcia Trionfale, strijd tus sen systeem en individu. Ik neem vrijblijvend proefabonne ment: 2 maanden H.N. voor 5.- Naam: Straat: Plaats: Tel. nr.: Ab. prijs 31,- per halfjaar. Zonder postzegel verzenden aan Ant woordnummer 1776 Den Haaq Bellen kan ook: 070-512111 HN is ook in de losse verkoop verkrijgbaar. Wat de toekomst betreft wekt het bestuur op: 'Ieders opdracht: Zor gen dat het gouden Zuiderzeefonds haar taak verder kan vervullen.' En wel hierom: Lelystad is de snelst groeiende kern van Nederland. Voorbereidingen voor de bouw van een tweede kerk zijn in volle gang. En de grootste opgave wordt Alme- re. Thans wordt Almere-Haven ge bouwd. In 1979 wordt begonnen met Almere-Stad en in 1981 al met de derde kem van Almere, een stad met naar schatting in het jaar 2000 in totaal 250.000 inwoners. argument dat de rust en eenheid in het kerkverband niet gediend zou den zijn met de Invoering van gezan gen. „Het is een valse rust en een slechts formele eenheid als men el kaar op belangrijke punten niet ver staat en de zaak in de doofpot stopt", zei hij. Ook de hoogleraars W van 't Spijker en J. van Genderen schaarden zich achter het meerderheidsrapport maar hun collega W. H. Velema koos voor de minderheid. Uitleggingen Uitgebreid werd gediscussieerd over de bijbelse gegevens en er werden wel vijf verschillende uitleggingen gegeven van wat Paulus zou hebben bedoeld toen hij schreef over „psal men, lofzangen en geestelijke liede ren". Ook over de praktijk van de eerste christelijke kerk, de reforma toren in de zestiende eeuw en de motieven van de afgescheidenen om tegen gezangen te zijn bleken de meningen sterk uiteen te lopen. Verschillende synodeleden vroegen zich af wat er zal gebeuren in de tijd tussen een eventueel principe-be sluit tot invoering van gezangen en het moment dat een volgende syno de een eigen bundel goedgekeurd kan hebben. Zij vreesden dat de wildgroei dan pas goed zou doorzet ten of dat vele gemeenten toch in de praktijk bij het liedboek terecht zouden komen. Sommigen wilden dat ondervangen door de blik maar direct te richten op de nieuwe bun del van de vrijgemaakten (36 ge zangen). haar duidelijk pastorale inslag. Maar alle respect en sympathie voor haar vertegenwoordigers kan niet verhe len, dat zij sterker op het bewaren dan op het bouwen zijn ingesteld. Intussen rijst de vraag naar de ver houding van het theologiseren der gereformeerde voormannen, rechts, links en in het midden, tot de prak tijk van het gemeenteleven. Maken de theologieën de kerk, of kweekt de kerkelijke situatie een bepaald soort theologen? Als men wisselwerking moet veronderstellen, hoe zit het daarmee dan precies? Wie zijn de echte vernieuwers, en wie de manne quins, de mannekens die nieuwe theologische modellen vertonen? Dit alles is ook voor de ontwikkelde leek moeilijk uit te maken. Hij moet zich maar troosten met de gedachte, dat het echte christelijke leven ln de gemeente zich voor een deel onopge merkt, als in het verborgene af speelt. VOGELENZANG Morgen komt in Vogelenzang het Internationaal secre tariaat van de Praagse Vredesbeweging bijeen. Het secretariaat omvat 18 leden en heeft als secretaris generaal de Hongaarse dr Karoly Toth. Voor de openingsbijeenkomst van morgen zijn omstreeks 25 Nederlandse gasten uitgenodigd, die betrokken zijn bij enigerlei vorm van christelijk vredes werk. Dolf Coppcs, bestuurslid van de nationale commissie voorlichting en bewustwording ontwikkelingssamenwerking (NCO) spreekt er over solidari teit met ontwikkelingslanden en het christelijk getuigenis. Verschillende leden van het Internationale secretariaat preken zondag in hervormde, gereformeerde en rooms katholieke kerken. GEEN KANS? Intussen is het kerkelijk leven ook weer op gang gekomen. Kerkeraden, wijkraden, classisvergaderingen, bijeenkomsten van commissie zus en zo en nog eens zus en zo, vormingsdagen en conferenties alles staat weer in uitzicht. Hoe gaat het? Dat is zo ongeveer de vraag. Moeilijker dan het vorig jaar? Misschien lijkt dat maar zo. En misschien maken we het ook onnodig moeilijk voor elkaar. Het is natuurlijk wel duidelijk dat we ons jaar op jaar door meer vragen omtrent onze kerk en gemeente zijn omgeven zien. En als ik zeg „wij" dan denk ik dat dit van veel mensen en een groeiend aantal mensen geldt. Afgezien natuurlijk van degenen die het met de kerk wel voor gezien houden. Maar ik bedoel die mensen die zich afvragen of het nu altijd zo moet doorgaan zoals het altijd gaat. Moet er niet eens wat veranderen? Het gaat in veel gevallen toch niet goed. Ja. maar, zegt iemand, als het Woord maar zuiver gepredikt wordt, dan is het toch goed, dan is de rest toch franje en al dat veranderen betekent nog niet dat het verbetert. Dat kan wel zo zijn, maar dan vraag ik toch of die preek wel zo zuiver is. Want dat hangt volgens mij ook samen met de bereidheid om eigen gewoonten in de kerk kritisch onder ogen te zien. Want meer dan gewoonte is het vqak niet. We spinnen er wel allerlei guirlandes van heiligheid omheen, maar dat is niet veel waard. Iemand vertelde mij dat hij iets met de jongeren op touw wilde zetten. Hij vroeg daartoe aan de scriba (de secretaris) wie er de laatste drie jaar belijdenis gedaan had. Hij wilde die lui dan langs gaan om zo mogelijk samen iets te doen. Het antwoord was: Och, die mensen zijn allemaal verdwenen, dat heeft geen zin. De man die 't mij vertelde was daar echt verdrietig over. Hij kreeg geen kans. Van hoevelen zal dat niet gelden in deze dagen: hij/Zij kreeg geen kans! Het moet maarzo blijven en al die acties lopen toch maar op niets uit. En wij maar klagen dat de kerk zo achteruit gaat. Trouwens: wie vormen eigenlijk de gemeente? Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te St Philipsland (toez.): A. B. Kysouw, kand. te Rijswijk (ZH); te Rottevalle c.a.: R. Klooster. aldaar. Aangenomen naar Strijen: H. Binne- kamp te Maarssen. Bedankt voor Wekerom: R. A. Gris- nigt te Nieuwland en Oosterwijk; voor NOP (Nagele-Tollebeek): I. Kandel te Laren (Gld.) Afscheid op 11 september van Har derwijk: J. Jongerden ber. te Zeist; van Glanerbrug: H. Ommering ber. te Baarn; van Leeuwarden: dr L. JK. R. Ort ber. te Winterswijk. Intrede te Rhenen: P. van Die uit Wolphaartsdijk; te Kruiningen: J. H. Durgerlo uit Oost- en West-Dou- burg; te Waddinxveen (bultengew. wijkgem. in wording): Th. H. G. Hulst uit Westzaan (tevens pred. van de geref. kerk); te Buurse: J. H. Israël uit Coevorden; te Papen- drecht: (buitengew. wijkgem. in wor ding) G. H. Otte uit Aagtekerke. Bevestiging te Den Haag (pastoraat Bronovo en Nebo-ziekenhuis): mevr. drs C. H. van Rijn-van Alkemade, kand. te Den Haag, voorheen lerares aan de openbare Daltonscholenge meenschap te Voorburg. ALG. DOOPS. SOC. Intrede te Harlingen; B. K. Homan uit Koog-Zaandijk. GEREF. KERKEN Beroepen te Nieuwe Pekela (indus triepastoraat Oost-Groningen): drs U. A. Faber kand. te Scheemda, die dit beroep heeft aangenomen. Beroepbaar: drs U. A. Faber, Donel- lenlaan 7, Scheemda. Afscheid van Biddinghuizen: R. Kiers ber. te Alkmaar (pastoraat re formatorische wijkgem. Huiswaard; gecombineerd met de herv. gem.); van Dussen en Meeuwen: drs H. L. Lober te Hoogvliet; van Deventer: J. A. C. Rullmann wegens benoeming tot leraar aan de chr. scholenge meenschap Revius te Deventer, hij blijft ambtelijk verbonden aan de kerk van Deventer; van Oosterwol- de (Fr.): L. v.d. Veer ber. te Utrecht N. Intrede te Delft: drs W. H. Duker uit Berkum; te Assen; M. M. den Hol lander uit Mariënberg en Sibculo. Bevestiging te Amsterdam (pasto raat bij de stichting Amstelhuizen): A. C. Langedijk uit Waarder. GEREF. KERKEN VRIJG. Afscheid van Hattem: M. van Doorn ber. te Rotterdam N. Intrede te Franeker-Sexbierum en Arum; kand. J. J. Poutsma uit Nije- ga (Sm). GEREF. KERKEN VRUG. B V. Beroepen te Kampen: W. J. v.d. Lin de te Heerenveen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Ouddorp: A. Moerker ken te Nieuw-Beijerland. CHR. GEREF. KERKEN Afscheid van Dedemsvaart:. J. van Dijken ber. te Lisse.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 2