energiekosten groentetelers belasten Vraag onze man inToronto. PROFIEL VAN EEN KIENE BELEGGER, VMF houdt informatie achter ABN Bank jp.v.d.A-medicijn niet het meest wenselijke Bloembollenexport groeit nauwelijks Hogere winst bij Bührmann het fundament van uw vermogen NVV-Bond in reactie op Vmf-resultaten: Afzet dekens fors terug IDAG 9 SEPTEMBER 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet PS 19 - RH 21 een onzer verslaggevers ERDAM Het zijn vooral de loon- en energiekosten, die ntabiliteit van de groenteteelt onder glas de laatste jaren Ier druk hebben gezet. Dit is de conclusie in de brochure enteteelt onder glas" van de Algemene Bank Nederland. schaalvergroting voorgedaan. De ge middelde bedrijfsgTootte is sinds 1960 bijna verdubbeld. In die periode verviervoudigde het aantal bedrij ven met een oppervlakte van meer dan 1 ha. groenten onder glas. Toch blijft het gezinsbedrijf eèn domine rende positie behouden. Bijna twee derde van de arbeid op de bedrijven wordt verricht door de ondernemer en zijn gezin. Al enige jaren valt op de afzetmarkt een zekere mate van verzadiging te constateren voor de hoofdprodukten tomaten, komkommers en sla. iaast wordt gekampt met een groei van de verkoop als gevolg verzadigingsverschijnselen .en ntie op belangrijke buiten afzetgebieden. 1 ziet de ABN de toekomst van tuinder met vertrouwen tege- t, want naast de zorgelijke kos- ntwikkeling is er een groot aan- 'actoren, die op de langere ter- gunstig zullen uitwerken. Ge- 37'/j nd kunnen worden het vakman- ip en de grote werkkracht van de ders. die gesteund worden door uitgebreid research- en voorlich- sapparaat, de hoge kwaliteit van irodukten, het afzetapparaat (de ngen), de ligging te midden van jlkingscentra. De tuinders heb- als regel een open oog voor nieu- «ïtwikkelingen, ze schakelen vrij akkelijk over op nieuwe produk- die goede kansen lijken te len. Ie publikatie van de ABN komen st onderwerpen als de betekenis de groenteteelt onder glas, de ctuur van bedrijven en produk- ook zaken aan de orde als: de tmarkten, de veilingen en het raaien van groenten. Uitge- wordt ingegaan op de financie ring van zaken en de financie rt saspecten die zich bij de be- 233; fsvoering kunnen voordoen. Stoter 7«nals in de meeste andere be- -8 °lfstakken, heeft zich in de groen- "lïfcelt onder glas een belangrijke 7/9 876.39 219.32. 113.45 9307 319.39 364,98 831 107.97 98 01 13.78: Hingen Export De buitenlandse markt is de bestem ming voor 80 procent van de onder glas geproduceerde groenten. Was enige jaren geleden de concurrentie van Oost-Europese landen nog vrij zwaar, thans zijn het vooral de Mid dellandse Zee-landen, die het markt aandeel bedreigen. Als voorbeeld kan worden genoemd de tomaten- markt in West-Duitsland, waar met name Marokko het Nederlandse pro- dukt concurrentie aandoet. Hoewel deze zuidelijke landen het nadeel hebben van hogere transport en verpakkingskisten, stellen de la gere produktiekosten (arbeid, ener gie) hen in staat te concurreren met de Nederlandse produkten. Ons land bezit echter sterke troeven door de goede kwaliteit en regelmatige leve ring van de produkten. De Nederlandse concurrentiepositie in deze sector kan worden versterkt door toepassing van energiebespa rende teelttechnieken, door verbrei ding van het assortiment en door spreiding van de afzet over meerdere landen en gebieden. DEN HAAG De Nederlandse bloembollenexport is in het jaar juli 1976 tot en met juni 1977 naar hoe veelheid nauwelijks gegroeid: met slechts 0,2 procent tot 109.903 ton. Wel groeide de waarde van die ex port met 14,8 procent tot 490.642.000. Aldus het produkt- schap voor siergewassen. De grootste afnemer bleef West- Duitsland, dat 34.089 ton kocht voor 141.383.000. Dat betekende naar hoeveelheid een teruggang met 2 procent, naar waarde een toeneming met 17 procent. Flinke stijgingen waren er van de exporthoeveelheden naar Denemar ken en Japan, waar voor resp. ruim 9,8 miljoen en voor bijna 5,3 mil joen heenging. Israël bezet met 229 ton voor 1.415.000 wel een van de onderste plaatsen op het klanten lijstje, maar die cijfers betekenen sinds het voorgaande jaar toch een toeneming van de hoeveelheid met bijna de helft meer dan een verdub beling van de waarden. ADVERTENTIE 10 97 50 90! we io3' 20 971 De heer J. Duinker. Direkteur van het ABN kantoor in Toronto. Nederlander. Zoals de meeste managers van buitenlandse ABN vestigingen. Meer dan 200 in totaal. ïn de praktijk betekent het dat u met iemand praat die uw bedrijf kent. Derelfde gedegen Nederlandse zakenmentaliteit heeft. Komt bij dat de heer Duinker en zijn staf uitstekend zijn ingevoerd in dit fascinerende land. In Canada, belangrijk exporteur van grondstoffen en groeiend industrieel producent, beschikt de ABN over een "finance company" met een uitgebreid dienstenpakket voor het bedrijfs leven. De heer Duinker en zijn staf vertellen u graag hoe zij u behulpzaam kunnen zijn. Dit is het adres: ABN Canada Ltd.The Royal Trust Tower, Suite 1902, Toronto Dominion Centre, P.O. Box 114, Toronto, Ontario M5K 1G8, telex 065 - 24016. U kunt natuurlijk ook eerst kontakt opnemen met ons hoofd kantoor. Afd. Centrale Buitenlandse Kantoren, tel.020 - 293823. ABN mensen staan op vele plaatsen in de wereld voor u klaar. AMSTERDAM Bührmann-Tette- rode heeft in het eerste halfjaar 1977 een omzet aan derden behaald van 737,3 min tegenover 616,4 min in dezelfde periode van 1976. De netto winst bedroeg 17,4 min tegenover 16,2 min in de eerste helft van het vorige boekjaar. GEBROEDERS NAEFF (kunst stoffen, leer) heeft in het eerste half jaar 1977 een verlies geleden van 70.000. Vorig jaar werd in de eerste zes maanden een verlies geleden van circa 200.000. Over geheel 1976 werd 205.000 verlies geleden na het vrijvallen van belastingvoorzienin gen van 300.000. Het resultaat na belasting over het eerste halfjaar 1977 bij Gamma Holding is lager uitgevallen dan op grond van de ontwikkeling in de eerste maanden van dit jaar was verwacht en bedraagt 4,2 min te gen 5 min in dezelfde periode van vorig jaar. De netto-omzet steeg van 210,7 min tot 255,7 min. INTERNATIO-MULDER heeft tegen betaling van 14,5 min gulden in contanten Koning en Hartman Elek trotechniek in Den Haag overgeno men. Koning en Hartman houdt zich bezig met de import en de levering van apparatuur en elektronische sys temen op het gebied van radio- en data-communicatie en verkeerstech niek, meet- en wetenschappelijke in strumenten en professionele elektro nische onderdelen. Koning en Hart man heeft twee dochterondernemin gen, Datacare in Zeist (computer ran dapparatuur) en Hessing Telecom municatie in De Bilt (radio-communi- catie-apparatuur). De omzet van Ko ning en Hartman, waar in totaal ca. 240 medewerkers in dienst zijn, be draagt ongeveer 45 min. ADVERTENTIE xóesteld op sew\ce RÉUZE OPPE P5NUIN6c*6IZM6( OPPEH004T5 TfóEN SBTOTTeWtZ PAAROM HEEFT HL) EEN FD&ECO AANDEZUHOUPeRSKEKENIN# jfc Een bank- of girostorting is voldoende. Daarna doet robeco alles: belegt voor u, beheert uw aandelentegoed en zorgt voor uw dividend. ^De kosten zijn gering. U betaalt b.v. geen bewaarloon en dividend wordt kosteloos bijgeboekt. Duidelijke dagafschriften krijgt u prompt in de bus na elke storting of opname. Xf leder z'n vrijheid: u bepaalt zelf hoeveel u wilt storten of opnemen - en wan neer; of u wilt beleggen in robeco, in rolinco of in rorento. Meer informatie over de mogelij kheden van een étftfiHh aandeelhoudersrekening vindt u in een handig boekje. liijUüMy Schrijf aan: robeco, Antwoordnummer 1957(535.1), 3000 VB Rotterdam (postzegel niet nodig). Bellen kan ook: 010 - 650711 (toestel 157). AMSTERDAM - Volgens de Industriebond NVV geeft Vmf- Stork een onvolledig beeld van de gang van zaken in het con cern. Bestuurder Jan Scher mer: „Je moet niet kijken naar wat de raad van bestuur ver telt, maar kijken naar wat hij niet vertelt. Zo zegt de raad van bestuur bijvoorbeeld niet dat dit jaar het grootste verlies tot nu toe heeft opgeleverd. In 1969, het rampjaar voor Vmf bedroeg het verlies 28,5 miljoen gulden, dit jaar zal het geschat te verlies 55 miljoen bedragen". De voor dit jaar geldende perso neelsstop bij de Vmf-werkmaatscha- pijen zal ook volgend jaar van kracht zijn. Per maand verdwijnt gemid deld honderd man personeel. Vmf verwacht dat op die manier eind 1978 ongeveer 2500 man personeel kwijt te zijn. Schermer heeft over dat aantal zijn twijfels. „De mensen die weg willen, zijn zo langzamer hand al weg. Dus of ze die honderd man per maand halen, betwijfel ik." Een werkmaatschappij waarbij mensen moeten afvloeien „zonder dat de raad van bestuur daar tijdens de toelichting op wees" is Stork Brabant. Daar moet het personeels bestand eind 1979 teruggebracht zijn tot 750 werknemers. Dat aantal was ik 1976 een kleine 1.100 en op dit moment 995. De raad van bestuur van Vmf zei, dat de overheid voor de dieselactivitei ten van het concern 100 miljoen gul den heeft toegezegd. Dat bedrag wil de raad van bestuur besteden voor research, bedrijfsactiva en voorna melijk voor de aanschaf van machi nes en istallaties voor de vervaardi ging van een nieuw te ontwikkelen Van een onzer verslaggevers TILBURG De binnenlandse afzet van dekens is vorig jaar fors terugge lopen. De daling: van 769 tot 662 duizend stuks (-14 procent) kon niet geheel worden opgevangen door een hogere export, schrijft de Federatie Nederlandse Wolindustrie (Fenewol) in het jaarverslag over 1976. De ex port nam vorig jaar met 8 procent toe. De ontwikkeling was gelijk bij de wollen en synthetische dekens. Voor beide categorieën stelde Fenewol een verlaagde afzet in het binnen land en een stijgende export vast. De import groeide vorig jaar opnieuw. Over de wolindustrie in het alge meen zegt Fenewol dat het conjunc tureel herstel dat zich eind 1975 en begin 1976 geliedelijk aan begon al te tekenen, uiteindelijk toch niet die omvang kreeg, waarop men hoopte. Een gunstige sector voor de wolbran che Is die van de handbreigarens. Daar werd een recordafzet van 5.9 miljoen kilo bereikt waarmee het toch al hoge niveau van 1975 nog eens met ruim 10 procent werd over troffen. middelgrote dieselmotor Over dc voorwaarden waarop die lening wordt verstrekt wordt op dit mo ment door Vmf onderhandeld met de overheid Schermer: ,.Ons wordt die informa tie tot op dit moment onthouden, terwijl op 6 mei. toen overheid, Vmf en vakbonden over-de moeilijkheden bij het concern spraken, is toegezegd dat de vakbonden bij alles betrok ken zouden worden". De Industrie bond zal op korte termijn, aldus Schermer, bij minister Lubbers (eco nomische zaken», aankloppen voor het verkrijgen van de informatie De geconsolideerde omzet van Gelatine Delft heeft in de eerste helft van dit Jaar 28 min bedragen te genover 22 min ln dezelfde periode van 1976 In dat Jaar was echter alleen het tweede kwartaal van de overgenomen 8trucol begrepen De geconsolideerde winst na afschrij ving. voor belasting, bedroeg 600.000 tegen 1,75 min in het eerste halfjaar 1976 or dr. J. G. Post Jt erg veel belangstelling heb ik kennis genomen van de Ijke reacties die mijn artikelenserie over de huidige werkloos- Isproblematiek in Trouw van 17, 18, 19 en 20 augustus heeft gelokt. Met voldoening heb ik gemerkt dat de meeste reacties n positief en opbouwend karakter droegen; aanvullende op-' erkingen werden gemaakt, nieuwe ideeën werden ontwikkeld talloze vragen werden gesteld. Op verzoek van de redactie zal op een aantal punten nog wat dieper ingaan. ide eerste plaats lijkt de intentie iarmee ik mijn gedachten op pa rr heb- gezet door sommigen ver- ïrd te zijn begrepen. Zo vermoedt heer Oprei dat de artikelenreeks loeld was als een verwijt aan de iA-economen en als een lofzang op economen van de PvdA. De laat- regel van zijn brief luidt dan ook: et gebrek aan kennis van de CDA- ie en van economische feiten mag :t leiden tot een ongenuanceerde tiek op CDA-economen." ben dat helemaal met de heer "rel eens en Ik meen mij dan ook aan ongenuanceerde kritiek op CDA-economen te hebben schul- I gemaakt. De intentie van mijn ikelenserie was een geheel ande- was die van zorg en verontrusting ?r de analyse die onder de meeste 'A-economen over de werkloos- dsproblematiek bestaat. Zorg en ■ontrusting omdat een onjuiste in- pretatie van het werkloosheids- «gstuk tot onjuiste oplossingen h leiden die de omvang van de rkloosheid extra kunnen ver- Ken. heb proberen aan te tonen dat niet alleen de hoge loonkostenstij gingen en de lage bedrijfsrendemen- ten de huidige werkloosheid hebben veroorzaakt maar dat ook een ge brek aan voldoende afzetmogelijk heden als een grote boosdoener moet 'worden beschouwd Ik heb mijn waardering uitgesproken over het feit dat in tegenstelling tot de CDA-economen de economen van de PvdA onlangs wel hebben erkend dat niet alleen een gebrekkig winst niveau maar ook een gebrekkige 'koopkrachtige vraag als oorzaak van de huidige hoge werkloosheid moet worden gekenmerkt Ik heb daarvoor mijn waardering uitgesproken omdat deze analyse de praktijk beter benadert dan de een zijdige analyse van de CDA-econo men die slechts de hoge loonkosten stijging en de slechte rendements ontwikkeling van het bedrijfsleven tot de oorzaken van de huidige werk loosheid rekenen. De heer Oprei ver gist zich wanneer hij meent dat ik ook mijn waardering heb uitgespro ken voor het feit dat de PvdA-econo- men het gebrek aan onvoldoende afzetmogelijkheden willen compen seren met behulp van een opvoering van de bestedingen in de sfeer van de collectieve voorzieningen. Inte gendeel!! Ik meen dat op basis van de econo mische doelmatigheid en op grond van het principe van de verantwoor delijke vrijheid naar andere oplos singen moet worden gezocht. Ik heb twee mogelijke oplossingen vluchtig aangeduid, in de vorm van een meer planmatige aanpak van de research- en ontwikkelingsactiviteiten in ons land en in andere landen en in de vorm van een nieuw soort Marshall plan voor de Derde Wereld. Ik ben kortom van oordeel dat de economische diagnose van de PvdA correct is maar dat hun medicijn niet het meest wenselijke is. Mijn voorstel aan het CDA luidde daar om: neem de diagnose van de PvdA- economen over, maar bedenk een beter medicijn. Een medicijn dat economisch meer verantwoord is en ethisch nauwer aansluit bij het prin cipe van verantwoordelijke vrijheid, die het CDA voorstaat. Diagnose Nu waren er in de tweede plaats nogal wat mensen die hun twijfels uitten over de diagnose van de werk- loosheidsproblematiek zoals die door mij ep door de PvdA-economen wordt verdedigd. Zowel de heer Stel wagen als de heer Van Neuren me nen dat de huidige werkloosheid niet veroorzaakt wordt door onvoldoende winst- en areetmogelijkheden van het bedrijfsleven, maar door de ver leidelijke sociale voorzieningen in ons land. de aanwezigheid van bui tenlandse gastarbeiders en het toe nemende aantal werkende vrouwen. Wellicht hebben deze factoren een geringe invloed gehad op het ont staan van de huidige hoge werkloos heid maar ze zijn zeker niet van doorslaggevende betekenis geweest Onderzoekingen wijzen uit dat on danks de uitstekende werkloos heidsvoorzieningen in ons land toch tenminste 90 procent van de werklo zen weer dolgraag aan de slag zou willen gaan. Bovendien vindt de toe name van de werkloosheid niet al leen in ons sociaal verzorgde landje plaats maar in alle Industriële landen. Het toenemende aantal werkende vrouwen heeft de laatste jaren welis waar het arbeidsaanbod vergroot, maar daartegenover staat een ver mindering van het arbeidsaanbod door een verlenging van de leerplicht en een toenem^rde belangstelling voor hoger beroeps- en universitair onderwijs. Per saldo is het aanbod van arbeid de laatste jaren dan ook nauwelijks veranderd. Nee, de oorza ken van de werkloosheid moeten niet gezocht worden bij het arbeids aanbod maar bij de arbeidsvraag Op dit moment staat tegenover een arbeidsaanbod van zon 220000 werklozen een arbeidsvraag van zo'n 50.000. Dat betekent dat er in ons land in elk geval voor 170 000 men sen geen werk ls, hoe graag ze nok zouden willen. Het gaat erom de ko mende tijd die vraag naar arbeid nieuw leven in te blazen. Dat kan, wanneer de ondernemers weer meer investeren willen op basis van goede afzetmogelijkheden en meer investe ren kunnen op basis van een gezond winstniveau. Het één kan niet zon der het ander. Jaren dertig In de derde plaats waren er mensen die het wel met deze diagnose eens waren, maar die een ander medicijn voorstelden. Zowel de heer Van Neu ren als de heer Ahsmann zijn van oordeel dat het gebrek aan voldoen de afzetmogelijkheden zal verdwij nen als de prijzen omlaag wordeh gebracht. Nu schrijft de heer Van Neuren dat hij de jaren dertig be wust heeft meegemaakt en hij weet dat deze politiek van prijsverlaging destijds door vrijwel elke industriële natie werd voorgestaan, ook door de Nederlandse regering. Deze zogenaamde deflatiepolitiek beoogde vooral de prijzen van indus triële produkten te verlagen en had tot doel de koopkracht van de land bouwbevolking die door de prijs daling van agrarische produkten op de wereldmarkt flink was aangetast te vergroten en de buitenlandse vraag te stimuleren. Via een verla ging van de lonen van de industrie arbeiders en door de beperking van de overheidsuitgaven Zo ontstond een economische contractie die tot de economische ramp van de jaren dertig heeft geleid Eenzelfde gevaar dreigt vandaag wanneer wordt vast gehouden aan een te eenzijdige ver klaring van het werkloosheidsvraag stuk. Wanneer men vandaag slechts oog heeft voor een verbetering van de winstpositie van het bedrijfsleven en op basis daarvan opnieuw de koop kracht van de werknemers wil ver minderen en opnieuw de overheids uitgaven drastisch wil beperken dan dreigt opnieuw gevaar. Wat Immers wanneer de ondernemers ondanks de winstverbetering toch niet gaan expanderen omdat er nog een grote overcapaciteit aanwezig ts. of omdat ze hun vermogensverhoudingen eerst weer op een gezond peil willen brengen? Wat wanneer in andere landen ook een kostenverlagend be leid wordt gevoerd en de buitenland se vraag naar onze produkten on danks het matigingsbeleid van onze regering toch niet toeneemt' De kans dat de wereld dan opnieuw te kampen zal krijgen met een eco nomisch contractieproces is bepaald niet de verwaarlozen Dat ls ook de reden van mijn grote zorg over de eenzljdelge werklooshetdsanaiyse van de meeste CDA-economen. Ons land en alle overige industriële lan-* den zullen niet opnieuw hun toe vlucht mogen nemen tot een natio nalistische defensieve stimulerings- politlek, maar zullen op internatio nale en offensieve wijze de winstpo sitie van het bedrijfsleven en de be stedingskracht van de volkshuishou ding moeten verbeteren In mijn ar- tikefensene heb ik twee erg globale suggesties in die richting gedaan Tenslotte wil ik nog kort iets zeggen over de waardevolle bijdragen van de heer Van Drimmelen en van drs Van Mierio. Zij zijn het kennelijk wel in grote trekken met de diagnose en het medicijn eens, maar zouden aan het medicijn nog enkele ingrediën ten willen toevoegen. Zij hebben ge lijk! Een neo-Marshall-hulp zoals de heer Ashmann het zo kernachtig uitdrukt heeft alleen maar kans van slagen wanneer de financiële in jectie niet in een rotsachtige bodem wordt toegediend, maar in een aarde die rijp is om het financiële zaad in economische en maatschappelijke vruchten om te zetten Het was ook niet mijn bedoeling om een volledig en praktisch bruikbaar plan te formuleren, maar slechts de richting aan te duiden waarin een eventuele oplossing zou kunnen wor den gpzocht Voor een concrete reali sering van een neo-Marshallplan komt ongetwijfeld veel meer kijken De bijdragen van de heren Van Drimmelen en Van Mierio vormen daarvan al een nuttige indicatie De vele levendige reacties die schrif telijk en telefonisch zijn binnenge komen hebben er zorg voor gedragen dat al gedeeltelijk aan het doel van mijn artikelenserie is voldaan. Het eerste artikel besloot ik immers met de woorden „Wellicht dat deze bij dragen de discussie binnen het CDA over deze wezenlijke onderwerpen van economisch beleid kunnen sti muleren Laten we hopen dat die discussie wordt voortgezet en ten slotte resulteert in de Juiste besluit vorming van onze praktische CDA- pollUci In de krant van 6 en 7 september publiceerden wij een aantal reacties op de artikelenserie van dr. Post. Het bovenstaande is een afsluitende be schouwing van de schrijver.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 23