Politie verdubbelt sterkte in Assen J Amin in coma' Zolde _«et Nieuwe Haagse Courant enmetNieuwe Leidse Courant Bonn: tussenpersoon zaak-Schleyer Branden en schietpartijen Twee agenten gewond Eerste academie voor natuurgeneeswijze Trouw hoort bij u. En bij355.000 andere Trouw-lezers. Elke ochtend deze krant Meningen verdeeld over gezangen PODIUM Okke Jager over het hondje van de Koningin P1 13 e 13 r*i E E b, E E r\ Formatie: akkoord op enkele punten utfiËWlrtÉM* ,'bizonderë keukens HET WEER Veel bewolking Kampioenschap paalzitten De Gaay Fortman nu vice-premier ©aacD Levensteken ontvoerde industrieel ontvangen Ieder het zijne En u Trouw Welkomstvoordeel iroü* Trouw Trouw 35STE jMMhüMNo i»n i \jcoz - vnwwns< 0 our 1 civiocri 1977 PAGINA 5: ITGAVE TROUW/KWARTET B V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM ABONNEMENT 15.04 (MAAND)- 45,10 (KWARTAAL) - 178,20 (JAAR) DSTGIRO 660000 BANK NED.CRED.BANK REK.NO. 23.00.12.574 GEMEENTEGIRO X11000 LOSSE VERKOOPPRIJS 0.60; FRANKRIJK FRS 3.50. DUITSLAND DM 1,80, LUXEMBURG FRS 13. PAGINA 2: Chr. geref. synode PAGINA 7: China een jaar na de dood van Mao PAGINA 13: Bijsluiters van medicijnen zijn niet te lezen 0 j Hoorwegen doorwegen gaat komende maandag naar de stembus om e*n nieuw parlement te kiezen. Onze redacteur West-Europa Bert van Panhuis zal morgen in drie artikelen verschillende fa cetten van Noorwegen belich ten. Naast een overzicht van het partijpolitieke toneel van Noor wegen komen de positie van Oslo als NAVO-lid en de door de olie beheerste Noorse economie ter sprake. Vair een onzer verslaggevers AMSTERDAM De politie heeft de sterkte van de mobiele eenheden in Assen verdubbeld van 800 tot 1600 man na de ongeregeldheden, die zich gisteren en de nacht ervoor hebben voorgedaan rond het proces tegen de Zuidmolukkers. Fl 13 fr E TM 71! TM E TM fF Iti Na de rellen in de nacht van woensdag op donderdag, waar bij de 23-jarige agent J. Ste vens bij een treffen met Zuid- molukse jongeren in de buik werd geschoten en een andere agent werd getroffen door een kogel in zijn pols (hun toestand is nu redelijk), is het ook giste ren nog onrustig geweest in Assen. 's Middags wierpen Zuidmolukkers barricaden op aan de rand van hun wijk in Assen-west. Terwijl een heli kopter Van de rijkspolitie constant boven de Molukse wijk cirkelde, wer den de obstakels door twee pelotons van de marechaussee en gemeente werken verwijderd In verband met de ongeregeldheden zijn alle kleuter- en lagere scholen in Assen gisteren en vandaag gesloten. Eerder werd hiertoe al in Smilde besloten. Wanneer zich nieuwe rellen voordoen, fcal de gehele binnenstad en de wijde omtrek van het gerechts gebouw wordt afgesloten, zo heeft de gemeente bekendgemaakt. Brand De rellen in de Drentse hoofdstad bereikten hun hoogtepunt in de nacht van woensdag op donderdag toen drie kleuterscholen en het Rode Kruisgebouw in brand werden ge stoken. Twee scholen brandden totaal uit, In de derde school kon het begin van brand worden bedwongen. Volgens een woordvoerder van de brandweer valt de schade aan het Rode Kruis gebouw erg mee. omgeving op de spuitgasten werd geschoten. Pantserwagens van de Koninklijke Marechaussee moesten erbij komen om hun werken moge lijk te maken. In de loop van de ochtend arresteer de de politie een man een Neder lander die een karabijn bij zich had. waarin scherpe patronen zaten. De politie vuurde enkele losse flod ders af, waarna de man kon worden gegrepen. Volgens de voorlichtings dienst van de gemeente was de man volkomen de kluts kwijt. Pantserwagens Na afloop van de derde dag van het proces keerde de rust in de binnen stad en in de Zuidmolukse wijk te-' rug. De politie houdt echter rekening met nieuwe acties en heeft op een paar plaatsen rond het paleis van justitie borstweringen van zandzak ken aangebracht. Ook zijn extra pantservoertuigen ter beschikking van de politie gesteld. Zowel de steun van manschappen als mate riaal werd in de nacht van woensdag op donderdag toegezegd door minis ter De Gaay Fortman van binnen landse zaken, die op het ogenblik de portefeuille van justitie beheert. In het Betuwse Eist heeft de rijkspo litie de laatste dagen zeven jonge Zuidmolukkers uit die plaats aange houden op verdenking van vernielin gen. Twee jongelui zitten in bewa ring. de anderen konden na verhoor weer naar huis. Uit de verhoren bleek, dat de groep in het laatste half jaar vijftig maal vernielingen heeft aangericht. Vol gens de politie hadden de misdragin gen een crimineel en geen politiek karakter. Dit bleef er over van een van de twee totaal vernielde kleuterscholen De brandweer moest aanvankelijk stoppen met blussen doordat uit de Ongerustheid ADVERTENTIE (ADVERTENTIE) fraaie funktionele vormgeving degelijk en gunstig geprijsd Bel 03438-5819 voor dokumentatie endealerli/Sl ALPHAGROEP fAIROBI (AP/Reuter) De legandese president Idi Amin ou in een coma liggen. len vertrouweling van de president, ie in Groot-Brittannië geboren Ro- In het algemeen veel bewol king. maar op de meeste plaat sen droog. Eerst meest zwakke wind uit uiteenlopende richtin gen, later draaiend naar zuid en toenemend tot overwegend ma tig. Maximum-temperaturen ongeveer achttien graden. Morgen en overmorgen: Wissel vallig en tamelijk koel. te zien is het houtworm bert Astles. heeft dit telefonisch van-' uit de hoofdstad Kampala laten we ten. De president is afgelopen woensdag geopereerd door een Sow- jetrussische arts; waaraan ls niet be kend. Amin zou de afgelopen maan den verschillende operaties hebben ondergaan, steeds door een andere arts. Astles, die is getrouwd met de minis ter voor cultuur in Oeganda, zei naar het Moelago-ziekenhuis in Kampala te zullen gaan om te zien hoe ernstig de toestand van de president is. Vol gens radio-Oeganda was de presi dent door vier van zijn kinderen en de Sowjetrussische ambassadeur in Kampala naar het hospitaal ge bracht. Tussen de behandelingen door vond Amin nog wel tijd het gratievereoek van twaalf Oegandezen af te wijzen. Samen met drie anderen zullen zij vandaag worden terechtgesteld bij de klokketoren die destijds is ge bouwd ter ere van koningin Eliza beth van Engeland. Sinds Amin in januari 1971 aan de macht kwam zouden zeker honderd duizend mensen in Oeganda zijn ge dood In het land heerst een ware terreur waaronder de hele bevolking lijdt. Een groot aantal moordaansla gen op de president mislukte tot- nutoe. Twee vroegere lijfartsen van Amin lieten gisteravond weten dat hij geestesziek is wat nauwelijks een verrassing mag heten en verder lijdt aan jicht en een geslachtsziek te Zij zeiden echter niet te weten waaraan de president zou kunnen zijn geopereerd. DEN HAAG Koningin Juliana heeft minister De Gaay Fortman van binnenlandse zaken gisteren be noemd tot vice-premier. Hij volgt in deze functie de heer Van Agt op, die heeft gekozen voor het Kamerlid maatschap. Ook is minister De Gaay Fortman belast met het de partement van justitie. Burgemeester mr. J. W. Masman van Assen heeft gisteren een ge sprek gehad met enkele Zuidmoluk se leiders, onder wie ds. Metiari. Volgens de burgemeester heerst ook onder de Molukse leiders ongerust heid over het gebeurde. Hij verwacht dat zij zich ook in die zin zullen uiten. Hoewel hij de huidi ge situatie afschuwelijk vindt, hoopt hij, dat er na afloop van het proces voldoende aanknopingspun ten zullen zijn voor een verbeterde verstandhouding. De commissaris van de Koningin in Drente, mevrouw Schilthuis, heeft verklaard, dat er zowel in Assen als in Smilde grote angst heerst na de gebeurtenissen van de afgelopen da gen. Zij ziet echter nog geen reden een grootscheeps onderzoek te ge lasten naar illegaal wapenbezit in de Molukse wijken. DEN HAAG De informateurs en de fractieleiders van PvdA, CDA en D'66 hebben gisteravond op het Catshuis in principe overeenstem ming bereikt over enkele van de acht nog resterende programmatische be leidspunten voorh et nieuw te vor men kabinet. Daaronder bevond zich ook het bui tenlands beleid. Bijzonder heden werden gisteren nog niet meege deeld. Het overleg gaat vanavond voort aan de hand van bijgestelde concept-conclusies van de informa- terus over programpunten waaover gisteren door diverse fractievoorzit ters wijzigingen werden voorgesteld. In de vergadering van gisteren kwa men de verschillende explixaties van het abortusakkoord van vorige week nog aan de orde, maar D'66- leider Terlouw zei dat ui de discus sies is gebleken dat geen onderling wantrouwen meer bestaat op dit punt. Het formatieoverleg is gisteravond bijna een etmaal later begonnen dan was afgesproken omdat CDA-leider Van Agt door ziekte was geveld. Gisteren aan het begin van de avond liet Van Agt de informateurs Veringa en Den Uyl weten weer vol doende van zijn opkomende griep hersteld te zijn waarop om zeven uur 's avonds het uitgestelde overleg alsnog begon. De informateurs hadden gisteren in een marathonzitting van af vroeg in de ochtend een groot aantal resterende program-punten willen bespreken. De beide informa teurs wilden zoals bekend in snel tempo de resterende acht formatie- punten bespreken, alvorens aan de gesprekken over de zetelverdeling in het kabinet te beginnen Onder die resterende punten zijn de hoogte van de defensieuitgaven, het ge bruik van kernenergie en het beleid voor volkshuisvesting. Een héél jaar garantie op uw occasion van welk merk don ook! Bk Vraag naar deze unieke garantie f bij uw dealer ■T voor BONN (Reuter, UPI, DPA, AFP) De Westduitse autoriteiten hebben de ontvoerders van werkgeversvoor zitter Hanns-Martin Schleyer ge vraagd zo snel mogelijk de naam te noemen van een persoon, die voor hen aanvaardbaar is als tussenper soon in de contacten tussen de ont voerders en de regering. Inmiddels is ook de inhoud van de brief bekend gemaakt. waarin de eisen van de ontvoerders staan. Zoals werd ver moed, wordt de vrijlating geëist van elf extremisten, onder wie de Baad- er-Meinhofleiders Baader, Raspe en Enssli» De centrale recherche liet gistermid dag via de televisie aan de ontvoer ders weten dat de autoriteiten welis waar bereid is tot overleg maar dat „deze bereidheid door onmogelijke eisen over publikatie van details in gevaar zou kunnen worden gebracht. In de boodschap werd de communi catie, zoals die tot dusver via radio en televisie liep 'ondoeltreffend' ge noemd en dit maakte het dringend noodzakelijk een contactpersoon aan te wijzen. Mededelingen over de voorwaarden voor de verdere proce dure zouden dan via deze contact persoon kunnen lopen. Gisternacht ontving het crisiscen trum in Bonn het levensteken van Schleyer. waar om was gevraagd De industriëel was gevraagd een paar vragen te beantwoorden waarop al leen hij het antwoord wist. Die ant woorden zouden via een cassette bandje moeten worden gegeven De ontvoerders hadden eerst geëist dat bevestiging van de ontvangst via de (ADVERTENTIE) toegangsprijs 15.- p p V internationale meubelbeurs utrecht televisie zou worden gegeven. Om middernacht maakte de politie in een alleen voor ingewijden begrijpe lijke boodschap aan de ontvoerders bekend dat op twee eisen zou wor den ingegaan. De autoriteiten heb ben gistermiddag de inhoud bekend gemaakt van de brief, die Schleyers ontvoerders hebben gestuurd. In het door het 'commando "Sieg fried Hausner RAF' ondertekenen de schrijven (Hausner was één van de overvallers in april 1975 op de Westduitse ambassade in Zweden overleed in een Westduitse gevange nis aan opgelopen verwondingen) worden de namen genoemd van elf gevangenen, die moeten worden vrijgelaten. Naast Andreas Baader, Gudrun Ensslin en Jan-Carl Raspe zijn dat Verena Becker, Werner Hop pe, Karl-Heinz Dellwo, Hanna Krab be, Bernd Rösner, Ingrid 8chubert, Irmgard Möller en Oünther Sonnen- berg. De meesten van hen worden na ver oordeling wegens moord en/of ande re terreurdaden gevangen gehou den. Sonnenberg zit vast omdat hij het brein zou zijn geweest achter de moord begin april op openbare aan klager Siegfried Buback. De gevan genen moeten naar het vliegveld van Frankfort worden gebracht en bij hun vertrek worden begeleid door dominee Nlemöller en een VN- functionaris. Over Schleyer wordt in de brief gezegd: „Wij gaan er van uit dat Schmidt (de bondskanselier) na in Stockholm te hebben laten zien hoe snel hij beslissingen kan r.emen nu zal pogen zijn standpunt tegeno ver deze volgevreten magnaat. U had er nog niet zo bij stilgestaan dat de bakker en de loodgieter en al die andere middenstanders ook nog Onbezoldigd Ontvanger der Directe en Indirecte Be lastingen zijn. (En doorgever). Wij ook niet. Zij wel. En of ze iets minder onbezoldigd mochten worden De nieuwe abonnee krijgt een welkomstvoordeel. Hij betaalt (na twee weken de krant gratis ter kennismaking te hebben ontvangen! f 6.55 minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: ïhiuw-K%v arteL antwoordnummer 2792. Amsterdam. Ken postzegel is niet nodig, die betalen aij. Hellen kan ook. 020-Ui:ï4.S6. afdeling service. nieuwe abonnee: naam: adres: plaats: giro: naam: •drea: plaats: betaalt per kwartaal opgegeven door: tel: Ik ontvang graag naar keuze: Een degelijke mini-indexklapper voor telefoonnummers en adresgegeven&. Handzaam formaat. Geschikt om mee te nemen in elke jas of tas. Drie kleine gekleurde klosjes garen en naalden in een fraaie balpen. Een handig hulpmiddel voor de vakantie. Twee verschillende Ot en Sien afbeeldingen Te gebruiken als sierplaat of pjpce-mat In originele kleuren en afwasbaar. I -C I r** 'j.k£>i|

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 1