HONDJE VAN DE KONINGIN i' Een maritieme kater Bijsluiters van medicijnen* zijn niet te lezen Slikken blijft risico's met zich meebrengen KWARr,nAG 9 SEPTEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet. 13 or Okke Jager kabinetsformaties leveren geen iende foto's op. Wij zien steeds »r dezelfde mannen ogenschijnlijk •r ontspannen om dezelfde tafel schaard. Waarschijnlijk gaan zij natisch. zoals bijna alle vaste iekers van vergaderingen, elke eer met dezelfde glimlach op ezelfde plaats zitten. De fotografen roberen het gezelschap telkens [anuit een andere invalshoek te lenaderen. maar de mogelijkheden |>t variatie zijn gauw uitgeput. er weer eens een crisis is, zien wij mannen maar dan een ir een dezelfde trap bestijgen adviezen te gaan geven aan het itshoofd. Ook die foto's hebben (ts verrassends. Zelfs de ongewone amheid van die klimmende rtalten valt ons niet meer op. Iteraard kijken zij bij die •legenheid iets ernstiger en hebben hun zondagse pak aan onder de ivermijdelijke regenjas van de iter ons liggende novemberdagen. [et was de koningin die eindelijk de intonigheid doorbrak, toen zij voor eerste keer een crisis tegemoet h H fdcl met een hondie- ^middels is ook ^ei it al een traditie geworden, zodat wij Kwallte |5 jcrantelezers ietwat vermoeid ohstateren: o ja, daar heb je dat ondje weer. Maar de eerste foto in OB it nieuwe genre gaf ons toch even I en kleine schok. ^en koningin met een huisdier is op 'chzelf geen uitzonderlijke BBfaÜ ombinatie. Er zijn zelfs vorsten die M |h eindrukwekken.dat zij meer van W ^^■aarden weten dan van stalknechten. W al of niet opgeklopte verhalen ver koningin Elizabeth, dagelijks op aste tijden neerknielend op het apijt om eigenhandig haar roetelhonden zilveren schotels vol fkkernijen voor te zetten, kunnen in en land waar men volgens de lunday Mirror beter als hond dan als ind ziek kan zijn, slechts een tepaald soort onderdanen tot in hun gelukkige manier als het huwelijk van de weduwnaar, die een vrouw koos met wie hij niets gemeen had „omdat onze honden het zo goed met elkaar kunnen vinden". Koningin Juliana maakt er geen drama en geen vertoning van. Wat het kwispelend hondje van de vriendelijke grootmoeder ook relativeren mag en ook al zou het de geheime besprekingen mogen bijwonen niemand twijfelt aan de gelukkige combinatie van wijsheid en intelligentie, waarmee intussen het veelzijdig geïnformeerde Staatshoofd met een levenslange ervaring de zoveelste kritieke situatie tegentreedt. Slechts een enkeling zou op zo'n moment liever een kroon zien dan een huisdier, al kreeg het dan de naam Sara (bijna Saraï vorstin!). Het kin mensen een schok geven, als zij lezen dat exegeten uit een uitspraak van Amos afleiden, dat David behalve psalmen ook wereldse liedjes zong; maar dan is dat méér omdat het Dé vid dan omdat het een koning betreft. De meeste mensen stellen het buitengewoon op prijs, als zij koningen iets gewoons zien doen. Zelfs aan elke Griekse god werd een eigen lievelingsdier toegedacht. Met ontroering denken vele Engelsen terug aan Koningin Mary, die zich nuttig maakte voor de Britse oorlogsindustrie door oud ijzer te rapen: menigmaal zag zij volop in gebruik zijnde landbouwwerktuigen voor oud ijzer aan, die dan weer discreet door de hofhouding bij de boeren werden terugbezorgd. Het kan geen kwaad, als vele vaderlanders zich gevleid voelen; wanneer Hare Majesteit hetzelfde type hond blijkt te verkiezen als zij: alsof er plotseling iets van verwantschap zichtbaar wordt, na al die foto's van discussiërende politici die nu juist alleen maar een vervreemdende uitwerking hebben gehad. Maar het plezier dat men schept in het aanschouwen van prozaïsche bezigheden van hoogwaardigheidsbekleders, kón wijzen op een ernstig ziektebeeld. Het is niet voor niets, dat vorstelijke personen en beroemde kunstenaars en wetenschappers en politici in een onstuitbare stroom van illustraties en artikelen en tv-uitzendingen aan de mensheid worden gepresenteerd als lieden die uiteindelijk toch ook zo „gewoon" zijn. Dat lijkt een demystificatie: de moderne mens zou elke roze bril willen afzetten om na eeuwen van romantiek en mensvergoding de realiteit onder de ogen te zien, de naakte menselijkheid achter alle pracht en praal. Maar de massamedia passen een kunstgreep toe. die ook achter vele levensbeschrijvingen van heiligen schuilgaat: het is uitgerekend het prozaïsche detail dat het helderste licht werpt op het uitzonderlijk karakter van een roeping. Geen commentator begreep dat zo goed als de Fransman, die schreef over de plezierreis van een honderdtal vorsten op het Griekse jacht Agamemnon: „Als men zich amuseert om een tegenstelling, is dat omdat men een grote afstand veronderstelt tussen de tegendelen. M.a.w.: koningen hebben een bovenmenselijke natuur; als zij tijdelijk vormen aannemen die ontleend zijn aan het democratische leven, is het slechts een tegennatuurlijke incarnatie, mogelijk geworden door hun neerbuigendheid. Zo krijgen gewone handelingen van het dagelijks leven op de Agamemnon iets bijzonder gewaagds, als de grillen in de schepping waarin de Natuur aan haar eigen indeling voorbijgaat: de koningen scheren zichzelf: Dit feit is door de pers vermeld, alsof het ging om een uitzonderlijke, ongelooflijke daad. alsof de koningen daardoor hun hele koningschap op het spel durfden zetten, hoewel ze tegelijkertijd door hetzelfde feit blijk geven van hun vertrouwen in de onverwoestbaarheid ervan." Twee eeuwenoude thema's lopen hier door elkaar: de koning-als-god en de koning-als-voorwerp. Deze mythologische hemel is niet ongevaarlijk voor de aarde. Wie oog gekregen heeft voor dat gevaar, kan des te dankbaarder zijn dat het hondje van onze Koningin, omdat het hóór hondje is, ook al zulke „relativeringen" van het koningschap weer relativeert Voor sommigen mag het gezelschap van Sara het des te wonderbaarlijker maken, dat dit de vorstin geenszins belet om haar hoge roeping te vervullen alsof dus pas iets alledaags haar uitzonderlijkheid zou bevestigen maar voor de meesten is een vergelijking met die drijvende raspaardenstal vér-gezocht, en dat is te danken aan déze Koningin: een uitzondering onder de uitzonderlijken. Zij staat niet alleen raanklieren vertederen. laria Stuart kleedde haar hond in ilauw fluweel, en tot vandaag worden ionden van de high society :ien van fluwelen halsbanden iet parels en bikinibroekjes van ikaat. Er zijn paleizen waarin'aan rijkvoorziene wanden alleen nog spreuk van Sartre ontbreekt: wie iveel van kinderen en honden houdt, louitvan hen in plaats van volWiisenen. De onlangs afgetreden ecteiir van de Dierenbescherming kan erover meepraten, j-—Jrikn van Frankrijk voerde zijn Md speciaal" voor'hem gebakken rood; Hendrik III nam zijn hondje ïee in een mandje om zijn hals, idat hij zelfs in de kerk en bij olitieke besprekingen niet van hem scheiden hoefde te zijn. dat rijtje hoort koningin Juliana et thuis. Het valt niet te rwachten, dat wij binnenkort een Dnd in de Gouden Koets zullen zien op het podium van de Ridderzaal. Is de koningin met een hondje andelt, is er niets ongewoons aan de ang. laar als zij zich op weg begeeft dat leet geen wandelen meer! om na tnlormatiebreuk de fractieleiders te ntvangen en uitgerekend bij zo'n wgtepunt in de koninklijke ikvervulling met een hondje uit de uto stapt, is dat wel even een omische noot in zo'n dramatisch ebeuren. Het is zoiets als in Love's abour's Lost van Shakespëare, raarin we telkens van de bijna atonische hoogten waarop de adel het hof zich bewegen, neerploffen het daardoor grappig aandoende ledaagse, tot in de boerenherberg aar „greasy Joan doth keel the pot" paar gore Jaan de pot opzet). umor gerust op tegenstellingen; ndaar het plezier over Marie itoinette, toen zij voor melkmeisje eelde. Door het hondje brengt de tningin een sfeer van huiselijkheid ee, die een eigenaardig contrast rmt met de gewichtigheid van de ilitieke leiders die, terugblikkend et één voet al op de trap, de situatie ier eens uiterst ernstig noemen, et de pijnlijke gelaatsuitdrukking n de kapitein aan wie de stuurman oeg: als we in tweeën breken, wenst dan het commando over het voor- het achterschip? !t staatshoofd blijkt een lieve oma zijn, die ongetwijfeld een rolletje op in haar tasje heeft voor de sinkinderen maar toch niet voor voorzitters van Eerste en Tweede uner? ituurlijk: juist de vorstin kan zich roorloven gewoon zichzelf te zija et zou onvoorstelbaar zijn. als Den fl met èen buldog de paleistrap steeg, of Van Agt met een tekkeltjc n een touwtje, zodat er een jeercombinatie zou kunnen tstaan op dezelfde weinig Eind vorige maand kwam een rap port van het Pentagon in de open baarheid waarin kritiek werd gele verd op het aankoopbeleid van de Amerikaanse marine-luchtvaart- dienst. De voornaamste aantijging was dat de dienst zóveel geld be steedde aan een paar dure vliegtui gen met als gevolg dat er in totaal te weinig toestellen werden aange schaft om het onvermijdelijke ver- lies- en verouderingspercentage goed te maken. Als zoiets over de Amerikaanse ma rine wordt gezegd gaan de gedachten haast onmiddellijk naar de F-14, een zgn. luchtoverwichtjager van de Grumman Aerospace Corporation te Bethpage, Long Island, die ook be kend staat als de „Tomcat" (kater). Het is moeilijk een ander heden daags wapensysteem te bedenken waaraan zo duidelijk de wisselvallig heden en de complicaties van het. militaire aankoopbeleid kunnen worden gedemonstreerd als aan deze „Tomcat." Het toestel dat gestationeerd wordt op vliegdekschepen kan onder vrij wel alle weersomstandigheden vlie gen, zo nodig meer dan tweemaal zo snel als het geluid. De vleugels zijn van het „variable sweep" type en de machine kan maximaal zes Phoenix- raketten meevoeren. De „Tomcal" kan ook gebruikt worden voor mis sies tegen doelen op de grond of op het zeeoppervlak, maar het luchtge vecht is zijn specialiteit. In een re clamefolder zegt Grumman dan ook: „Dogfighting is right up our alley." Het voorlopige contract tussen de Amerikaanse marine en Grumman dateert al van februari 1969. Het was een zgn. ..total package procure ment"- of TPP-contract in de geest van minister McNamara, d.w.z. één rond bedrag voor zowel ontwikkeling testing en produktie. door Henk Neuman De bedoeling was op dat moment dat er voor een bedrag van in totaal 2,4 miljard 469 van deze machines zou den worden gebouwd. Maar enkele jaren later al was dé totaalprijs meer dan verdubbeld: 5 miljard. Notabe- ne terwijl het aantal machines met meer dan 30 procent was vermin derd, namelijk tot 313 stuks. Ruw uitgedrukt was de prijs per vliegtuig dus gestegen van ruim 5 miljoen tot bijna 16 miljoen; en het zou nog méér worden. De marine wilde zich alsnog de vrijheid voorbe houden 48 toestellen extra aan te schaffen. Maar nadat in december 1970 het eerste profmodel was neer gestort, deelde Grumman mee dat het bedrijf op deze produktie zware verliezen leed en dat het de order voor die extra-toestellen niet kon accepteren, tenzij de marine weder om over de brug kwam (de uitdruk king die werd gebruikt was: „tenzij het contract wordt geherstructu reerd"). De marine wilde wel: in de begroting voor het belastingjaar 1972/73 vroeg zij ten behoeve van het „Tomcat"- project een aanvullend bedrag van maar liefst 734 miljoen. Zelfs de senatoren die doorgaans de militaire aanvragen met enige geest drift steunden toonden zich onthutst toen admiraal Elmo Zumwalt jr., de chef van de Amerikaanse marine- stad, eind maart 1972 meedeelde dat hij van plan was Grumman afzon derlijk schadeloos te stellen voor hel verloren gegane proefmodel; dat was nóg eens 40 miljoen. De situatie werd de maand daarop - F-14 Tomcat nog gespannener toen het „General Accounting Office", equivalent van"* onze Rekenkamer, constateerde dat de marine niet op overtuigende wij ze had aangetoond dat de F-14 vaa .Grumman beter zou zijn dan de F-4 van McDonnell Douglas die hij moest vervangen. Senator Proxmire zei dat dit GAO-rapport hem sterkte in de ovértuiging dat het „Tomcat"- project werd geleid door een stelletje kamikaze-piloten die blijkbaar vast besloten waren een suicidale aan koop te verrichten. De president van Grumman, E. Clinton Towl, verscheen in april 1972 voor een subcommissie van de Se naatscommissie voor de Strijdkrach ten om opnieuw te pleiten voor „her structurering van het contract". Dit maal was er een extra-bedrag nodig van 545 mijoen en zelfs dan zou het bedrijf zelf nog een verlies lijden van 23 miljoen. Met een voorspelde stuksprijs van 16,8 miljoen zou de „Tomcat" nu al het duurste vlieg tuig zijn dat de Verenigde Staten ooit hadden geproduceerd. Maar, zo zei admiraal Zumwalt, kon je dan volstaan met minder dan „a real De waarheid was natuurlijk dat het TPP-contract een gevaarlijke fuik was gebleken: zonder telkens af te schuiven zou de marine helemaal geen vliegtuig te zien krijgen. Erva ringen zoals die met de F-14 zijn voor de regering-Nixon ook aanleiding ge weest naar een andere vorm van contract te streven: het vliegtuig moet eerst vliegen voordat het ge kocht wordt („fly before buy"). boven de partijen zo heel anders dan Maurlts, die 360 jaar geleden, geprikkeld over een remonstrants predikant die hem de les las om wat hij en zijn officieren 's nachts op het Binnenhof uitspookten, zich demonstratief met groot gevolg naar de dienst van de contra-remonstranten in de Kloosterkerk begaf en daarmee in feite een burgeroorlog ontketende. Koningin Juliana staat óók boven de tegenstelling tussen „bovenmenselijke natuur" en „tegennatuurlijke incarnatie" En óls ook zij wellicht bewijst dat de psychologen gelijk hebben met hun bewering dat een dier voorzien kan in de behoefte van bejaarde mensen aan eenvoud, natuurlijkheid en ondubbelzinnigheid, dan kan het haar niet euvel geduid worden, dat zij deze behoefte blijkbaar vooral gevoelt, als zij onze politieke leiders ontvangen moet. door drs. J. J. Klinkert Het eerste wat Ik doe als ik een geneesmiddel bij de apotheek heb gehaald is: de bijsluiter lezen Dat is zo'n papiertje waarop moet staan waarvoor het medicijn bestemd is. wat mogelijke bijwerkingen zijn, wanneer je het niet moet nemen en wanneer wel, hoeveel je ervan mag hebben en allerlei andere interessan te informatie. Jammer genoeg is een groot deel van de inhoud gesteld in een soort latijn dat zelfs de oude Romeinen niet begrepen zouden hebben. Daarom moet je dan maar raden naar de risico's die je neemt als je geneesmiddelen gebruikt. Want dat je risico's loopt is zeker. Dat bleek al duidelijk bij het drama rond Softenon, een indertijd m n. in Duits land zeer populair en onschuldig ge acht slaapmiddel. Minder bekend is. dat er jaarlijks naar schatting zo'n 10 a 15 duizend' mensen in Nederland ziek worden door het gebruik van te veel of verkeerde medicijnen. Ondui delijk is daarnaast welke geneesmid delen in het geheel geen werking heb ben en hoeveel mensen met lastige bijwerkingen te maken hebben. Wat dat laatste betreft valt te denken aan de anticonceptiepil, vanwege zijn bij werkingen wel eens vergeleken met een moker om een mug dood te slaan. Hoewel het soms anders lijkt te zijn. is van de werking van veel van de plm. 4000 in ons land verkrijgbare medicijnen lang niet alles bekend. Vaak weet men niet waarom ze wer ken en dikwijls is zelfs niet objectief vast te stellen of ze wel enige werking hebben. De bewijsvoering voor de ef fectiviteit van geneesmiddelen staat op een laag peil. In een rapport van de Amerikaanse Academie van We tenschappen uit 1969 over 88% van de Amerikaansegeneesmiddelencon sumptie bleek het volgende: 15% van de in de handel zijnde geneesmidde len had geen enkel effect, 30% was "mogelijk effectief. 7% waarschijnlijk effectief, terwijl 48% effectief was, zij het met minder of meer bijwerkingen. Toch blijkt de geneesmiddelencon sumptie in ons land de laatste jaren een geweldige vlucht genomen te hebben. Volgens een recent Neder lands onderzoek kan aangenomen worden, dat de gemiddelde volwas sen Nederlander tussen de 10 en 20 eenheden geneesmiddelen per maand gebruikt. Van de betreffende medicij nen behoort 42% tot de psychofar maca, terwijl 11 13% van de bevol king tot de gebruikers daarvan gere kend kan worden Waarschijnlijk ge bruikt 2 3% van de bevolking ouder dan 15 jaar chronisch psychofarma ca. terwijl 1% chronisch pijnstillers gebruikt. De jaarlijkse consumptiestijging van farmaceutische middelen om nog maar enkele cijfers te noemen is tussen 1970 en 1975 14% geweest. Het Bureau van de ziekenfondsraad schat voor 1976 het aantal afleveringen (d.i. afleveringen van één afzonderlijk ver pakt geneesmiddel) op 17,5 per zie kenfondsverzekerde. Volgens de G.O.Z. wordt 14% van de totale uitga ven per ziekenfondsverzekerde be steed aan farmaceutische hulp. In 1974 waren wel enkele squadrons „Tomcats" operationeel geworden, d.w.z. toegevoegd aan de sterkte van de Amerikaanse marine, maar tege lijk waren ook de geldzorgen van Grumman zozeer toegenomen dat het Pentagon opnieuw te hulp moest schieten. Maar ook dat was niet vol doende. Een omvangrijke lening door een groep Amerikaanse en jawel Iraanse bankiers was nodig om het bedrijf van de ondergang te redden. Ook de Sjah had namelijk belangstelling voor de „Tomcat": hij bestelde er 80 exemplaren van, voor een totaalprijs van-S 3 miljard. Maar enige tijd daarna bleek dat het be drijf in Bethpage niet zo arm was geweest, of het had kans gezien voor een bedrag van 28 miljoen aan ille gale commissies rond te strooien in Iran. Generaal Hassan Toufanian maakte de Grumman-vcrtegenwoordigers in Teheran op pleonastische wijze uit voor een groep „frauduleuze zwen delaars". De financiële tegenspoed met de F- 14 of wat daarvoor doorging werd voorafgegaan en gevolgd door tech nische rampen. Vorig jaar septem ber viel ëen van de „Tomcats" van het vliegdekschip „John F. Kenne dy" tijdens oefeningen in het noor den van de Atlantische Oceaan over boord. Het kostte veel moeite eerst de F-14 en daarna een van de super geheime Phoenix-raketten te bergen en te voorkomen dat de Russen er zich meester van zouden maken. Dit jaar april deed zich bijna iets soortgelijks voor. En vorig jaar okto ber kwam het Amerikaanse Congres tot de ontdekking dat het enige tijd tevoren, doch zonder het te bemer ken, een bedrag van 15 miljoen had goedgekeurd voor de ontwikkeling van een nieuwe motor. Want bij. nader inzien bleek de voortstuwing van de „Tomcat" toch niet je ware! Dat was een flinke lijst van schrikba rende cijfers Waarom is dat genees- middelengebruik nu zo ontzettend groot0 Met het antwoord: „Omdat er zoveel ziekte is" nemen we de laatste tijd geen genoegen meer. Er ontstaat een meer kritische kijk op de rol van het geneesmiddel in de samenleving. Niet alleen vanwege de enorm hoge kosten ervan, maar vooral omdat steeds duidelijker wordt, dat de oor zaken van het gebruik steeds zijn blijven bestaan. Dat is wel bijzonder duidelijk bij de geweldige omvang van het gebruik van psychofarmaca, de geest-beïnvloedende middelen. Deze worden gebruikt door mensen, die om een of andere reden het leven niet goed meer aankunnen. Hun aan tal is kennelijk enorm gegroeid en dat is niet verwonderlijk in onze samenle ving. die steeds hogere eisen aan haar leden stelt. Te denken valt aan het vele geestdo dende werk dat in fabrieken en kan toren verricht moet worden; aan de steeds grotere spanningen die het moderne verkeer ons oplegt; aan de groeiende geluids- en stankoverlast waar vele mensen dagelijks mee te maken hebben. Te denken valt vooral aan de uitzichtloze situatie waarin de werkloosheid vele mensen, en met name school- en studieveriaters heeft gebracht. En aan de positie van de vrouw in onze samenleving, Teraljde: het gebruik van psychofarmaca is onder vrouwen tweemaal zo hoog als onder mannen. Dergelijke problemen zijn maat schappelijke problemen. En die wor den niet weggenomen wanneer de le den van die maatschappij zichzelf tot chronische pilgebruikers reduceren. Daar komt nog iets bij. Onze maat schappij is er een, waarin grote waar de gehecht wordt aan activiteit, initi atief, ondernemerszin, kortom het in grijpen om negatieve omstandighe den te verbeteren. Wij zijn doeners Dat is een houding die ook artsen bij de keus van een therapie beïnvloedt. Als er gekozen kan worden tussen de gelijkwaardige mogelijkheden van niets-doen of ingrijpen, dan zal een arts vaker de voorkeur geven aan ingrijpen. Daarbij komt, dat het voor een arts als een grotere fout geldt om een aanwezige ziekte niet te onder kennen, dan om een niet-bestaande ziekte wel aanwezig te achten. Dat samen maakt dat een voorkeur voor ingrijpen samengaat met een voor keur om ziekte aanwezig te achten. Het is duidelijk, dat dat ook een vergrotende werking op het gebruik van medicijnen heeft Maar het grootste probleem bij dit alles heb ik nog niet genoemd. Dat is niet de enorme consumptie of de maatschappelijke oorzaak Het grootste probleem is de onkunde van de patiënt. Onkunde van de dieper liggende oorzaken van vele van zijn kwalen, van de mogelijkheden en on mogelijkheden van de geneeskunde en van de zinloosheid en gevaren van medicijngebruik. Die onkunde is een probeem omdat kennis een voorwaarde voor verant woordelijkheid is. De patiënt kan al leen mondig worden als de voorwaar den daartoe aanwezig zijn. Alleen een mondige patiënt kan verantwoorde lijk zijn voor zijn eigen gezondheid en kan op verantwoordelijke wijze medi cijnen gebruiken Pogingen tot ver mindering van medicijngebruik moe ten daarom altijd beginnen met het bestrijden van deze onkunde Daarmee ben ik weer terug op de bijsluiter die ik in het begin noemde. Die bijsluiter zou een stapje in de goede richting kunnen zijn. omdat er voorlichting over geneesmiddelen wordt gegeven Helaas, dat valt le gen Het is een kijkje in de medische keuken, maar de pannen blijven dicht en de menukaart is in het Latijn gesteld. En de patiënt, die toch al altijd dacht dat dokters allemaal ge leerde en onbegrijpelijke dingen doen. wordt in dat misverstand ge sterkt hij mag de bijsluiter lezen en toch begrijpt hij hem niet. Jammer is dat Het stemt Je ook somber dat zo'n voor de hand liggen de zaak als een begrijpelijke patiën- tenbijsluiter al zoveel problemen geeft Wat zal dat worden als patiën ten echt mee willen praten? Maar zover is het nog lang niet. Het geneesmlddelengebruik blijft reus achtig en onder het mom van voor lichting wordt de patiënt dom gehou den. Het blijft slikken in den blinde Drs. Klinkert is wetenschappelijk medewerker aan de vakgroep alge mene sociologie van de Vrije Univer siteit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13