Philips een aartskoloniaal' Stap naar de dealer. Belasting opbrengst steeg 3,5 miljard Autos met I.Q. Volvo-Zweden wil bedrijf in Born niet afstoten 'Vier jaar wachten me beslissing kernenergie' \- Industriebond NKV en SOBE lichtten concern door Reactie Philips: verwijten gaan niet op Ook geen sprake van sluiten Volvo Car Missïe-brilleH in dumpzaa^j, Milieudefensie schrijft informateurs VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet EINDHOVEN „Philips, één van de grootste ondernemingen van Nederland een land dat internationaal een sociaal gezicht wil tonen blijkt een aartskoloniaal, hoewel nog wat stieke- mer". Aldus „Industrie Revu", het bondsblad van de Industrie bond NKV, dat deze week speciaal aandacht schenkt aan de studie „Philips Wereldwijd". In deze studie, resultaat van een twee jaar durend onderzoek van de 8Uchting Onderzoek Bedrijfstak Elektrotechniek (SOBE) in samen werking met de Industriebond NKV. wordt een overzicht gegeven van de internationale spreiding en de werkwijze van het PhlUps-concem. Volgens het rapport heeft Philips ongeveer 1800 vestigingen in de ge hele wereld. Deze zijn verspreid over meer dan 80 landen. Vele vestigingen bevinden zich in landen met dictato- rale regimes. Naast 36 vestigingen in Zuid-Afrika blijkt Philips er ook 9 in Rhodesiè te bezitten. De studie laat duidelijk een ver schuiving zien van Phllips-activitei- ten vanuit West-Europa naar o.a. het Verre Oosten en Latijns Amerika. Deze verschuiving is de laatste jaren EINDHOVEN - „Het verwijt dat Philips arbeidsplaatsen in West-Europa en met name in Nederland zou opofferen ten bate van arbeidsplaatsen in goedkopere landen ontkennen wij volledig", aldus een gister avond uitgegeven communi qué van Philips. De onderne ming reageert daarmee op een gistermorgen verschenen rap port. „Philips Wereldwijd." In het communiqué wordt ge steld dat het aantal arbeids plaatsen bij Philips in de hele wereld achteruit is gegaan. Dat is alleen niet het geval in de Verenigde Staten, „een be paald niet goedkoop loon- land", aldus Philips. Philips zegt traditionele ar beidsplaatsen te brengen naar landen waar markten zijn. „In Nederland zou er geen enkele arbeidsplaats bijkomen als wij in die andere landen niet zou den produceren. Als we de markt niet goed bedienen pe netreert een land als Japan volledig in het Verre-Oosten en staan wij ernaast", aldus het communiqué. Philips wijst er ook nog op dat er een aantal landen is waar import onmogelijk is. Overi gens zegt Philips in 64 landen een vestiging te hebben. In het rapport „Philips Wereldwijd" is sprake van 80 landen. In het communiqué wordt tot slot ge steld dat het eên slechte zaak zou zijn een vestiging terug te trekken wanneer een regime verandert. Het communiqué wijst op de voorbeelden Grie kenland en Portugal. „Een paar jaar geleden werd gezegd dat het een schande was dat Philips daar gevestigd was. Nu ziet het ernaar uit dat ze op den duur door de EG als part ner worden aanvaard. Als Phi lips destijds was weggegaan, zou een aantal mensen brode- los zijn geworden", aldus het communiqué. rentie zeer gebaat zijn bij een over zicht van de internationale produk- tiestructuur. Inkrimping steeds sterker geworden. Mede daar door, zo wordt opgemerkt in „Indus trie Revu" zouden in de Jaren '70 alleen in Nederland al meer dan 20.000 arbeidsplaatsen verloren zijn gegaan. Voor de totstandkoming Van het rapport „Philips Wereldwijd" heb ben de samenstellers Philips om me dewerking gevraagd. De bereidheid van Philips daartoe bleek echter af wezig te zijn en wel „omdat in de vele landen waar Philips-ondernemingen gevestigd zijn, veelal ingewikkelde uiteenlopende wettelijke regelingen en voorschriften van kracht zijn ter zake van informatieverstrekking aan werknemers, aandeelhouders en an dere groeperingen, die strikt nage leefd dienen te worden". Volgens het concern zou echter ook de concur- De studie stelt vast, dat voortduren de mechanisering en automatisering er bij Philips voor zorgen, dat het zelfde werk met steeds minder men sen kan worden gedaan. Een andere oorzaak van de inkrimping is de con centratie van vestigingen op één plaats, waardoor een groot aantal dubbelfuncties opgeheven kan worden. Daarnaast speelt de internationale herstructurering (het op wereld schaal opnieuw organiseren) van de produktie van Philips een nog veel belangrijker rol. De achtergrond hiervan ligt, volgens het rapport, voor de hand: Philips produceert daar waar de kosten het laagst zijn, t.w. in Taiwan, Singapore of Hong Kong. Maar ook landen als India en Brazilië, die bovendien nog over een grote markt beschikken, vindt een grote produktie-activiteit plaats. „Philips Wereldwijd" gaat ook in op de vraag hoe het concern bestuurd wordt en waar de zeggenschap ofte wel de macht bij Philips ligt. Gecon cludeerd wordt, dat in feite zes per sonen (Frits Philips, Van Riemsdijk, Tromp, De Jonge, Hartong en Le Clercq) het Philips-concern be heersen. Een woordvoerder van Philips heeft laten weten, dat Philips niet in staat is commentaar op het rapport te geven omdat het niet in haar bezit is. De samenvatting van „Philips We reldwijd" in de „Industrie Revu" zal in een totaal van 50.000 exemplaren worden uitgereikt aan de Philips- poorten in Nederland. DEN HAAG (ANP) De schatkist heeft in de eerste helft van dit jaar 30,3 miljard gulden aan belastingen ontvangen, of 3,5 miljard (13 procent) meer dan in de eerste helft van het vorige jaar. GOTHENBURG De Zweedse autoproducent Volvo heeft de geruchten tegengesproken als zou men het Nederlandse produk- üebedrijf Volvo Car in Born willen afstoten, indien de Neder landse regering zich niet bereid toont 400 miljoen gulden in deze onderneming te steken ter ondersteuning van de verdere ontwik keling. Via DSM bezit de Nederlandse rege ring 25 procent van de aandelen van Volvo Car, terwijl de overige 75 pro cent in handen is van Volvo. Een en ander betekent dat er voortdurend contact is tussen Volvo en de Neder landse overheid inzake de gang van zaken van het bedrijf in Born. In dit kader heeft de Nederlandse regering dit voorjaar 100 miljoen gulden in Volvo Car geïnvesteerd om een voortzetting van het huidige investe ringsprogramma mogelijk te maken. Volgens Volvo is financiële steun van essentieel belang voor de verdere ontwikkeling van deze onderneming in positieve zin. Op dit moment zit Volvo Car nog in de rode cijfers (in 1975 een verlies van 50 miljoen en vorig jaar 125 miljoen gulden), doch de verwachting is dat dit jaar het verlies opnieuw kan worden ver kleind. De Zweedse autoproducent meent dat het nu nog te vroeg is om te kunnen bepalen hoeveel financiën er nog nodig zullen zijn, doch stelt met nadruk dat de berichten over 400 miljoen gulden sterk overdreven zijn. Volvo is niet van plan het mana gement van Volvo Car te wijzigen of het bedrijf in Bom waar 6500 man werken te sluiten. „Wij zijn trots op de hedendaagse produktie van dit bedrijf en we geloven in zijn toekomst, ook al is er thans financië le steun nodig", aldus Volvo. De opbrengst blijft ongeveer zes mil jard gulden onder de helft van de jaarraming, maar het ministerie van financiën legt er in zijn toelichting de nadruk op, dat hieruit niet mag worden geconcludeerd, dat de jaar raming niet zal worden gehaald. Bij de inkomstenbelasting en de ven nootschapsbelasting ligt de nadruk in de opbrengstontwikkeling name lijk heel sterk op de tweede helft van het jaar, terwijl gewoonlijk ook uit hoofde van de loonbelasting en de omzetbelasting in de tweede helft van het jaar meer wordt ontvangen dan in de eerste helft. De stijging van de belastingop brengst komt hoofdzakelijk voor re kening van de omzetbelasting en de loonbelasting. De omzetbelasting bracht ruim 1,6 miljard (21 procent) meer op, waarvan ongeveer de helft is toe te schrijven aan de tarief verho ging per 1 oktober 1976. Overigens is de toeneming in de ontvangsten enigszins gedrukt door vooruitlopen op deze tariefverhoging, die tot een betalingsverschuiving tussen het eerste kwartaal van 1977 en het laat ste kwartaal van 1976 hebben geleid. De resterende opbrengstgroei spoort redelijk met de geschatte groei van de bestedingen. De loonbelasting le verde 1074 miljoen gulden (10,8 pro cent) meer op dan in de eerste helft van 1976. Deze stijging komt redelijk overeen met de verwachting. De omzetbelasting en de loonbelas ting zijn de voornaamste bronnen van inkomsten. Zij brachten in de eerste helft van dit jaar resp. 9,4 miljard en ruim elf miljard gulden op. De opbrengst van de accijnzen steeg met 164 miljoen gulden tot 2.909 miljoen gulden. De tabaksac cijns bracht 26 miljoen gulden meer op dan in de eerste helft van 1976, een stijging van ongeveer 4 procent. Een meevaller is de sterk gestegen opbrengst uit de belastingen vanwe ge rechtsverkeer en vooral van de overdrachtsbelasting. Van de toene ming van de ontvangsten met 217 miljoen gulden (bijna 40 procent komt 187 miljoen gulden voor reke ning van de overdrachtsbelasting. De opbrengst van de overdrachtsbe lasting is met ongeveer de helft ge stegen tot 555 miljoen gulden. Dit is een overwachte toeneming van de stijging en het ministerie acht het niet onwaarschijnlijk, dat de in de voorjaarsnota gepresenteerde ra ming van de opbrengst van de belas tingen van rechtsverkeer onder in vloed van de ontwikkelingen in de sfeer van de overdrachtsbelasting (huizenverkoop) naar boven zal moe ten worden bijgesteld. LEIDEN (ANP) - Dankzi ingrijpen van de Leidse pjen 01 kunnen binnenkort tweei »s derd gebruikte brillen worden verstuurd naaf devan sielanden. De brillen lagltant een Leidse dumpzaak. Eeititga: de bezoekers van deze wjjgn< ontdekte dat de brillen voorzien van een kaartje^ de sterkte van de glazen e& kaartje van Memisa, die gister ruime tijd brillen voor de °P sielanden inzamelt. b«h8 IP*en De eigenaar van de winkelff>en de doos brillen gekocht K eI vijftig gulden van een joien|< man. De brillen worden am"1 weer bij de Memisa afgelev1 J- 1 «wo iet 1 verai aarv H. v.i Iging dden o (ei n) b< AMSTERDAM De Vereniging Milieudefensie vindt, hntv regering de komende vier jaar nog geen beslissing mag over kernenergie. In een brief aan de informateurs Den Uyl en Veringa en de leden van de Tweede Kamer dringt Milieudefen sie aan op een maatschappelijke dis cussie, aangezien kernenergie zich nog altijd kenmerkt „door vele, deels volstrekt onbekende gevaren. Wij mogen ons nageslacht dan ook niet een technologie nalaten, waarvan bij nader inzien nog kan blijken dat hij onaanvaardbaar is," meent Milieu defensie. met uitgebreide garanties jculi waarden omkleed, zal toch verantwoord grote risico ri mee brengen, dat Brazilië e pens gaat vervaardigen. Dit CLAT Nederland, solidaritel ging met de onafhankelijke weging in Latijns-Amerika, tV ven aan de Tweede Kamer fr': van PvdA en CDA. Bovendien meent Milieudefensie dat grootschalige toepassing van kerne nergie de economie kwetsbaarder en werkloosheidsbestrijding moeilijker zal maken. De vereniging pleit voor arbeidsintensieve oplossingen van het energieprobleem, in tegenstel ling tot kapitaalsintensieve zoals de bouw van kernreactoren. Tenslotte staat in de brief, dat snelle kweekreactoren volstrekt onaan vaardbaar zijn. De veiligheidsmarge is bijzonder klein en de installaties produceren tonnen van het giftige plutonium. Een mogelijke levering van verrijkt uranium aan Brazilië, ook al is die Volgens CLAT Nederland 1 regering in haar dialoog met „volstrekt onvoldoende met de werkelijke bedoelinl het fascistische karakter van i |yi ziliaanse dictatuur. Daarom T geheel worden afgezien van e^ncn rantie aan dat land." >jonj CLAT wijst de parlementarië dat in Brazilië op stelselmatij mensenrechten worden gescfÖU Naar schatting zijn e 12.000 politieke gevangenen.] garanties er ook worden deze worden gegeven door e me dat op grote schaal intern le rechtsregels schendt," solidariteitsbeweging. Stap in 1 Ruime,Vrolijke Wegwezen. Opvallend grote ruiten voor rondom veel zicht. De veertien heeft een gecapitonneerd dashboard met heel veel controlelampjes y Met Renault 's beroemde vijfde deur en opklapbare achterbank Alles voor een boel bagpgemee Stille 1218 cc-krachtbron is goed voor een top van 143 km/u. En toch is hij zuinig met benzine; bij konslant 100 km/u één op 12! Voorwielaandrijving die staat voorwegligging Binnenin biedt hij tout comfort en heel veel ruimte. Met gemak plaats voor vijf volwassenen. En is toch maar 4 meter kort. Schildbumpers Voorde kleineveiligheid Voor de „grote" veiligheid zijner de kooi-constructie en de kreukelzónes voor-en-achter. Stap in de vrolijke franse veertien. Rij rond in dit buitengewone voorbeeld van het nieuwe, ruime en moderne Renault-denken. Dan merkt u a la minute: daar is vlotweg afgerekend met buitensporige buitenmaten. Echt iets voor jonge mensen met kinderen, huisdieren en veel vrienden die in weekend en vakantie ruim willen wegwezen. Met z'n allen. En nog een boel spullen achterin ook. Kom kijken naarst Ruime Vrolijke Wegwezen bij de Renault-dealer. En stap in voor een proefrit. Kost niks. Renault 14. Al vanaf f 14560,- ind. B.T.W. Prijswijzigingen voorbehouden Voor de vrolijke Renault 14 show. Voor het gratis 224 pagina's dikke boek, met alles over de veertien en alle andere Renault's. Natuurlijk voor de proefrit met de Renault 14, 't Ruime, Vrolijke Wegwezen. En voor een leuk IQ-speUetje* dat u p gratis tegen inlevering gj van deze bon krijgt. "^Zolang de voorraad strekt l-jarij lie v! nlaa: egri jarij inde Ir, se de R KEE liet J le le BI A| Hi O. A< S) D emer ldho tera inda raaf egen rafei ifpla

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 10