e unieke oliepalm van Hawaii Ombudsvrouw heeft werk genoeg Onze eigen revolutie Sociaal-economisch akkoord klopt niet /eel bedreigde planten op tentoonstelling in Amsterdamse Hortus Aantal niertransplantaties blijft achter bij behoefte Ambtsketens uit stadhuis gestolen Groepsleiders in inrichting beginnen actie ERDAG 8 SEPTEMBER 1977 TROUW/KWARTET RH onder i n com en en A rijf i ie daar is een wiiiliai 7°r Henk van Halm et partiqp- bruikel rrdink paar i P Hawaii' groeit een oliepalm, het enige overgebleven exem- *aar van de soort Pritchardia munroi. Gelukkig rijpen er grote ossen vruchten aan deze boom, zodat er hoop is dat hij zich zal K>rtplanten. Als dat niet gebeurt, bij voorbeeld omdat de zaden zelfbestuiving geen kiemkracht blijken te hebben, is met de u DOd van deze ene boom de hele soort en zelfs het hele geslacht tgestorven. En zo'n boom kan gemakkelijk doodgaan: afgezien dieren door dieren of parasitaire planten veroorzaakte schade "leem >rmt het Verisme een reëel 6evaar* Souvenir jagers staan voor ets. andj e te'ctedl et zilverzwaard (Argyroxiphium et ven fldvicense) kwam in drie onder horten voor op drie eilanden van de awaiiaanse archipel. Elke plant >et er twintig jaar over eer hij zijn olie wasdom heeft bereikt en gaat loeien. Insektelarven vraten enor- ie hoeveelheden rijpende zaden en md 1915 werden talloze gedroogde lanten voor versieringsdoeleinden erscheept naar Oost-Azië. In 1890 raren op Heleakala enige hectaren edekt met zilverzwaardplanten, in 927 was er geen meer over. Op Maui n Hawaii verminderden ze zo sterk at men ook uitsterven van deze mee ondersoorten duchtte. Door leine stukjes van hun natuurlijke roeiplaats te beschermen hoopt- len de planten te behouden. Van de lilde anjersoort Silene diclinis be- taan nog zeshonderd planten, die 11e groeien op een hectare grond rgens in Zuid-Spanje. Er hoeft maar en grote familie te gaan picknicken n een brandje te ontstaan, of de mstandigheden hoeven zich door atuurlijke oorzaken maar enige tijd wijzigen, en de soort is voor altijd erdwenen. angs de kusten van het Nieuwzee- andse Noord Eiland groeide Fuch- ia procumbens, een kruipende fuch siasoort met rechtopstaande bloe nen. Ontdekt in 1834, is hij nu, nog geen anderhalve eeuw later, in het wild uitgestorven. Al meer dan hon- lerd jaar geleden werd hij echter in Europa ingevoerd, waar hij in tuinen ;eplant redelijk winterhard bleek en üer en daar nog voorkomt. Drie onderdelen .Bedreigde planten". In de orange- te van de Amsterdamse Hortus lontanicus aan de Plantage Mid denlaag zijn deze voorbeelden en nog ve»\ meer gevaar lopende soor ten tot half september te zien, in foto's en sommige in levende lijve. De tentoonstelling „Bedreigde plan ton" bestaat uit drie onderdelen: eea twintig minuten durende dia- eeks, die je zelf met een druk op de nop in beweging kunt zetten, met [esproken commentaar over de in ins land beschermde planten, een 16-tal panelen met kleurenfoto's, lanschouwelijk gemaakte situaties in de plantenwereld en een begelei dende tekst, en een kas met levende planten, waarvan vele in het wild zijn uitgestorven en alleen nog voor komen als kamerplant en in hor tussen. Dit laatste is bijvoorbeeld het geval met de primitieve cycadeeën. Daar van zijn mannelijke en vrouwelijke planten en tegenwoordig is er een stamboek waardoor men bestuivin gen tot stand kan brengen tussen exemplaren in diverse hortussen. Er zijn bomen bij van meer dan zeven eeuwen oud. In de kas zijn naast bedreigde planten van de Canari- sche Eilanden een plectranthus en de al genoemde fuchsia te zien, die alleen nog als kamerplant voortle ven. Zij illustreren wel heel duidelijk het nut van hortussen, want een kamerplantenstatus is wankel: de mode hoeft maar te veranderen en weg is de soort! Bij een bezoek aan de expositie doet men er verstandig aan eerst de dia serie te zien, alvorens de panelen te bekijken. Het commentaar met be trekking tot onze eigen bedreigde flora geeft al enig idee waar het bij de panelen om gaat. Deze brengen op een indringende manier de bete kenis van de plant voor het hele leven op aarde en de negatieve in vloed die menselijke activiteiten op de plantenwereld hebben, naar vo ren. Eerst wordep begrippen aan schouwelijk gemaakt met betrek king tot de biosfeer, de oppervlakte van de aarde waar leven is: de door de klimaten bepaalde verdeling van de verschillende natuurlijke vegeta tiegordels op aarde, zoals toendra's, ^naaldwouden, bladverliezende loof bossen, groenblijvende loofbossen, moessonwouden, tropische regen wouden, steppebossen, savannen en woestijnen. Voedsel en medicijn Een ander paneel toont de plant als voedsel voor de mens, met bijzonde re aandacht voor de aardappel, waarvan de wilde vorm vlak bij de orangerie levend te zien is. De aard appeltjes zijn heel klein en worden in de Andes door de bevolking ge oogst. Het belang van het voortbe staan van deze wilde stamvormen en verwachten van cultuurgewassen is dat zij een reservoir vormen, van waaruit steeds geput kan worden om tegen ziekten resistente rassen te verkrijgen. Als zo'n wilde vorm door welke oorzaak dan ook zou verdwijnen, zou daarmee de voed selvoorziening van grote aantallen mensen in gevaar komen. In de vori ge eeuw veroorzaakte de aardappel ziekte een hongersnood in Ierland, waardoor een miljoen mensen ver hongerden en anderhalf miljoen f emigreerden. Ook wilde planten die men steeds als economisch onbelangrijk be schouwde, kunnen plotseling grote betekenis krijgen, zoals de Diosco- rea, die nu speciaal wordt gekweekt om een stof die wordt verwerkt in de anti-conceptiepil. Men grijpt terug op natuurprodukten, zolang de stof fen die men nodig heeft, niet kunst matig bereid kunnen worden. Uitsterven en uitroeien Planten sterven uit door natuurlijke oorzaken, omdat bij voorbeeld het klimaat verandert, maar ze worden ook willens en wetens uitgeroeid. Het verzamelen van cactussen uit het wild, zoals de grote Echinocac- tus grusonii die voor een paar hon derd gulden te koop wordt aangebo den, heeft sommige soorten aan de rand van uitsterven gebracht. Het zelfde geldt voor Dionaea muscipu- la, het vliegenvangertje, dat in plas tic potjes zelfs in supermarkten te koop is, maar het in huis maar een paar weken uithoudt. Uitroeiing dus niet om de schade, maar uit winst bejag, inhakend op de verzamelwoe de van de particulier. Hier doet zich iets dergelijks voor als het houden van exotische dieren, waar nu wette lijk een halt aan is toegeroepen. Onverstandig gebruik van de grond heeft veizilting tot gevolg, waardoor er geen planten meer willen groeien en door erosie de teelaarde ver dwijnt. Het eens vruchtbare land wordt woestijn, zoals het Midden- Oosten. Al in de bijbel wordt het kappen van de Libanonceder als bouwmateriaal vermeld. Een recen ter voorbeeld is de bouw van de Spaanse Armada, die leidde tot de uitroeiing van de Spaanse eik. Vroe ger waren er geweldige bossen op de berghellingen van Zuid-Spanje, die in de daaropvolgende eeuwen sterk erodeerden. Het oerbos in Brazilië en Indonesië krimpt in een angstwekkend tempo: op de hele wereld wordt elke drie seconden een hectare bos gekapt voor de houtindustrie. Dat is in vijf seconden de hele Amsterdamse hor tus. een oppervlakte van anderhalve hectare. In twintig minuten is dat vierhonderd hectare! Het duurt, tachtig jaar voor zo'n oerbos zich heeft hersteld. Planten, dieren en (primitieve) mensen verdwijnen. Het belang van het oerbos voor de hele wereld wordt sterk onderschat. Bomen zijn zuurstofproducenten, bossen hebben een enorme invloed op het klimaat. Als ze verdwijnen, heeft dat klimaatveranderingen ten gevolge, die veel verder reiken dan alleen het gebied van het oerbos. En als we vijfentwintig jaar in dit tem po doorgaan, is alle oerwoud ver dwenen. wei" staan schreven? afgebeeld en be- ,,Wlj reperte- rep voor het bedrijfs feest Nivellering In ons land vindt een ontstellende nivellering plaats in de planten groei. Zeldzame soorten worden zeldzamer, gewone planten nemen hun plaats in. Foto's, genomen op dezelfde plek, tonen het Veerse Gat voor en na de afsluiting. Voqr: zee kraal, lamsoren, zeealsem, hóóg en laag water zorgen voor een afwisse lende vegetatie en een gevarieerd landschap. Na: beemdgras heeft be zit genomen van de boven het stil staande water uitstekende hogere delen, akkerwinde en reukloze ka mille, die overal tot de algemeenste onkruiden behoren, groeien er nu. Ook de kanalisering van bek&i, ruil verkaveling, zaaizaadselectie, ge- De tentoonstelling is bedoeld om de publieke opinie te mobiliseren. Al leen een milieubewust ageren van gróte groepen mensen kan veel van de bedreigingen wegnemen. Daar toe behoort ook het inventariseren van wat zeldzaam aan het worden is en het beschermen van wat er aan natuurlijke groeiplaatsen is overge bleven. In de Verenigde Staten is 'tien procent van de twintigduizend TTT soorten hogere planten bedreigd, in WerkgeVerS COnStatereH Nederland meer dan vijftig procent, waarvan nog geen vier procent wet telijk wordt beschermd. Reservaten zijn nog maar vlekjes op de kaart, schamele resten van een eens veel uitgebreider gebied. Het is de hoogste tijd om in actie te komen bij de bedreiging van welk natuur gebied ook. Of het nu de Wadden zee, Waterland, de Oosterschelde of de tropische oerwouden zijn, land- fechapsbeschermlng is tevens plan- tenbescherming. Effectiever metho den tot behoud zijn er niet. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het sociaal-economisch akkoord, dat PvdA, CDA en D'66 aan de formatietafel gesloten hebben, klopt rekenkundig niet, zo meent de NCW (christelijke werkgevers) Het NCW neemt aan. dat het niet Tentoonstelling „Bedreigde planten" in de orangerie van de Hortus Botani cus van de Universiteit van Amster dam, Plantage Middenlaan 2, tot half bruik van kunstmest leiden tot ni- '*septcmber. Op werkdagen geopend vellering. Waar vind je nog de grote van 10 tot 12.30 uur en van 13.39 tot 16 verscheidenheid aan planten die in uur, op zaterdag en zondag van 13 tot Thijsse's Verkade-album „De bonte f 16 uur. Volgens het NCW gaat het akkoord er ten onrechte van uit, dat bij een tegenvallende loonontwikkeling drie miljard gulden toereikend zal zijn om toch de belangrijkste doelstel ling te bereiken; niet meer dan 150.000 werklozen in 1980. Die drie miljard zal zo nodig gebruikt worden om meer te bezuinigen op de collectieve uitgaven (overheidsuit- gaven, sociale uitkeringen). In december a.s. wordt het grot Parijs, op de plaats van de vr oppervlakte van 25.000 vierkanil „Chatelet les Halles". tste metrostation ter wereld geopend. Het station ligt in het hartje van oegere Hallen. Op 25 meter diepte ligt het station en het heeft een e meter (332 meter lang en 80 meter breed). De naam van het station: mogelijk zal zijn de loonmatiging de komende twee jaar te brengen op het peil dat de formatiepartners voor ogen staat. Het NCW vreest name lijk, dat het zogenaamde incidentele loon (bijzondere toeslagen, promo ties en dergelijke) meer dan een pro cent hoger uitkomt dan gehoopt wordt. Die vrees baseert het NCW op het rapport dat een groep topambte naren aan kabinets formateur Den Uyl heeft uitgebracht. De groep ambtenaren wijst erop dat het incidentele loon „opgedrukt" wordt als er de komende twee jaar voor de gemiddelde werknemer geen extra koopkracht Inzit, wat een van de belangrijkste uitgangspunten van de formatie-partners is). Die partners mikken erop dat verbe tering van het incidentele loop uit komt op niet meer dan 0,75 procent. Echter, door de opdrukking komt daar nog eens 0,7 procent bovenop, aldus het NCW. Daardoor zal de koopkracht van de gemiddelde werknemer met meer dan één pro cent stijgen. De groep van topamb tenaren gaat ervan uit dat in dit situatie drie miljard extra bezuinigd dient te worden, om het financiering stekort van de overheid binnen de grenzen te houen, die de formatie partners zeU hebben aangegeven. Onvoldoende Na dit geconstateerd te hebben, wijst het NCW erop, dat het forma tie-akkoord voorbijgaat aan een an der nadelig effect van een falende loonmatiging. Als de lonnstijging ho ger uitvalt, stijgen ook de overheid suitgaven aanzienlijk, en daarmee wordt het financieringstekort ver groot Het NCW komt tot de slotsom, dat bezuinigingen ter grootte van drie miljard volstrekt onvoldoende zullen zijn. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG „Wij laten de vrouwen hier toch niet op het land werken? Er is niets te helpen of te bemiddelen, vrouwen hebben geen problemen" riepen een paar (mannelijke) journalisten op 17 augustus 1973 op een persconferentie in Den Haag, waar ze geconfronteerd werden met 's werelds eerste ombudsvrouw Meta van Beek. Die functie van ombudsvrouw is spe ciaal in het leven geroepen om vrou wen te helpen bij problemen in de arbeidssfeer. En hoewel de meeste werkende vrouwen wel beter wisten dan die journalisten, waren er4n die eerste tijd van het bestaan van de ombudsvrouw toch genoeg mensen die het stilletjes of duidelijk uitge sproken maar onzin vonden, dat er zoiets als een ombudsvrouw bestond. In een terugblik op vier jaar werken als ombudsvrouw, die dezer dagen verschenen is, schrijft Meta van Beek: „Enerzijds ontving ik adhesie betuigingen van vrouwen en man nen, anderzijds stond ik lange tijd bloot aan kritiek van mannen en vrouwen met opmerkingen als „je steekt je in een wespennest, je laatje manipuleren door die rooie vrouwen, je gooit je goede naam te grabbel met dat gedoe, jij wilt onze maat schappij omver gooien, als ik je werkgever was, dan wist ik wel wat ik met je deed". Subsidie Ondanks die bezwaren is de om budsvrouw blijven werken en is er zelfs een overheidssubsidie (deels van CRM, deels van Sociale Zaken) jekomen. Dat er werk genoeg was, bewijst het aantal gevallen, waar mee men te maken kreeg. Het ge middelde aantal telefonische con tacten bedroeg in 1976 ongeveer ze ventig per week. Het grootste deel van de vragen had betrekking op situaties in de werksfeer. Over ont slagzaken (onder meer bij huwelijk en zwangerschap) kreeg men in 1976 69 vragen, over zaken, die met socia le wetgeving te maken hadden 102 vragen, over sollicitaties 23. over moeilijkheden rondom het loon 24, over pensioen- en AOW-aangelegen- heden 24, over discriminatie 25, over fiscale problemen 24 en over om- en bijscholing 23 vragen. Verder kwamen er nogal eens vragen over zaken, die niet direct bij de ombudsvrouw thuis hoorden en die men dus doorverwees naar andere instellingen. Deze vragen hadden be trekking op huwelijk en echtschei ding, gevolgen van echtscheiding, Ju ridische kwesties, levens- en gezins moeilijkheden, pogingen tot zelf moord. mishandeling etc. In totaal kreeg de ombudsvrouw in 1976 473 vragen te behandelen, waarvan het merendeel (345) uit de provincies Utrecht, Noord- en Zuid-Holland. Ook uit het buitenland kreeg men drie vragen, waarschijnlijk een ge volg van de uitgebreide publiciteit,* die de ombudsvrouw ook in landen als België en Duitsland heeft gehad. als het ninlsterie van sociale zaken best ingenomen is met het Instituut ombudsvrouw blijkt, behalve uit het toekennen -van een eenmalige subsidie, ook uit het feit, dat dit ministerie achthonderd exemplaren heeft besteld van het boekje Werk wijs, dat de stichting in 1975 het licht deed zien. Aanvankelijk had het mi nisterie zelf een boekje willen uitge ven over vrouwen en werk, maar men vond het ombudsvrouw-boekje zo goed, dat men dit nu verstrekt aan vrouwen, die om inlichtingen komen. De illustraties zijn uit het jaarverslag over 1976 van de Stichting Ombuds vrouw. Stichting gaat noodklok luiden AMSTERDAM (ANP) Het noodzakelijke aantal nier-trans plantaties blijft belangrijk achter bij het aantal nierpatiênten, dat jaarlijks met drie- tot vierhonderd toeneemt. Vorig jaar werden er slechts 179 uitgevoerd, hoewel er behoefte w9s aan ongeveer vierhonderd transplantaties. Stewardessen In 1976 kwam de ombudsvrouw zelf met twee acties naar voren: die voor de verbetering van de positie van KLM-stewardessen (die geklaagd hadden oVer discriminatie ten op zichte van hun mannelijke collega's) en een voor de verbetering van de positie van begeleiders van school kinderen. die zeer verantwoordelijk werk verrichten, waarvoor ze nog niet eens het minimumloon ont vangen. Inmiddels heeft Meta van Beek, die het ombudsvrouw-werk al» die jaren in haar vrije avonduren heeft gedaan (zij is maatschappelijk werkster in dienst van de gemeente Den Haag) haar werkzaamheden als de om budsvrouw per 1 januari van dit jaar neergelegd. Ze is aangebleven als adviseur, maar Is al ombudsvrouw opgevolgd door Annelies van Over- beek, die nu voor dit werk betaald wordt. Dat nu ook officiële instellingen, zo-. Directeur J. Mann van de Nierstich ting Nederland wijt dit euvel aan een gebrek aan faciliteiten en een tekort aan donor-nieren. Er kan op dit ter rein in ons land nog veel worden gedaan. De stichting zal in verband daarmee deze maand met enkele activiteiten voor het voetlicht treden. Woensdag 28 september gaat de Amsterdamse wethouder van gezondheid het dialy se-centrum van de stichting Diatel Noord-Holland in Buitenveldert (Amsterdam-Zuid) openen. Die plechtigheid valt midden in de col lecte-week van de Nierstichting, die bij deze landelijke inzameling mikt op een opbrengst van vier miljoen gulden (vorig jaar werd 3,75 miljoen opgehaald). Dat doel zal echter al leen kunnen worden bereikt als zich in de komende weken nog vele col- lectantan aanmelden, aldus direc teur Mann. Het dialyse-centrum in Amsterdam zuid werkt al bijna een jaar. maar pas nu is aan alle formaliteiten, die de overheid verplicht had igesteld, voldaan. In het centrum kunnen ge lijktijdig zestien patiënten ^worden gedialyseerd (nieren gespoeld). De Nierstichting heeft voor deze instel ling financiële middelen beschik baar gesteld. In ons land zijn ongeveer dertien honderd patiënten die behandeld worden met een kunstnier. Van hen beschikt tien procent over een eigen apparaat thuis. De overige patiënten moeten voor hun geregelde behande ling naar de dertig niercentrqpie ons land rijk Is. Transplantaties zijn mogeliflt in zes centra, gevestigd in de academische ziekenhuizen. De Nierstichting sub sidieert deze centra voor gepaalde voorzieningen, die ze uit eigen bud get niet kunnen betalen. Als voor beeld mag gelden het aanstellen van extra personeel, hetgeen de gieken- huizen in vele gevallen wegens de personeelsstop niet uit eigen,midde len mogen financieren. i Hij heeft de Nederlandse re volutie teruggegeven aan de genen aan wie ze behoorde de Nederlanders. Dat is de strekking van recensies die de Engelse pers wijdt aan een opmerkelijk boek van de jon ge Britse historicus Simon Schama: Patriots and Libera tors, dat de tijd van 1780 tot 1813 behandelt ook bij ons meer bekend als „de Franse tijd". Ook Schama, vertelt hij, dacht eerst dat hij in Parijs moest zijn om erachter te komen wat de Franse revolutie betekende voor een satel- lietland als het onze. Maar al spoe dig bemerkte hij dat de verslagen in de Franse archieven getuigden van een minimaal begrip en nog minder sympathie voor de positie van de Nederlandse bondgenoot. Zo gaat dat met „bevrijders"; dat hebben Nederlanders in 1940-'45 nóg eens ervaren. Daarom ver plaatste Schama het terrein van zijn onderzoek naar Den Haag. Daar vond hij een overvloed van deels nog niet eerder verwerkte ar chieven, en het resultaat ls dit boekwerk van 745 bladzijden. Over die omvang is de auteur zelf achter af ook verbaasd. Het boek is overi gens in het geheel niet te dik voor wie in het onderwerp belang stelt. Het werk heeft wetenschappelijk niveau, maar ook in dit opzicht betoont Schama zich een waar his toricus. dat hij goed vertellen kan. Zo komt de belangstellende leek zeer wel aan zijn trekken. Het ls gewoon een fascinerend boek. Typisch Nederlands De revoluties van 1780 en 1790 zijn in tweeërlei opzicht typisch Neder lands, vindt Schama. In de eerste plaats hadden de Nederlanders ei genlijk al tweehonderd Jaar lang een vrije republiek, heel anders dus door W. F. Stafleu dan de Fransen met hun absolute koningschap, al was er onder stad houder Willem V veel te klagen. En in de tweede plaats hadden de mo tieven van de patriotten een sterk religieuze inslag. Ook hierbij ging het om het herstel van oude en verwaarloosde nationale waarden. Het atheïsme speelde wel in Fran- keijk maar niet in Nederland een rol van betekenis. Niet een ideolo gie bezielde de patriotten, maar een ethos: een „ascetisch, evange- lisch-christëlijk gelijkheidsideaal", zoals Schama het omschrijft. Geen wonder dat hij op dit punt in debat moet met Groen van Prinsterer. Diens principiële afwijzing van de revolutie doet Schama wellicht al te gemakkelijk af met citaten die de godsdienstige gezindheid der patriotten moeten aantonen; Groen had wel een ander soort reli gie op het oog dan de deugdzaam heid der achttlende-eeuwers. Niet temin lijkt 8chama's bewering wel juist dat de patriottische burgerlij ke revolutie het overwegend oran je-gezinde gewone volk althans ten dele heeft meegekregen dank zij en niet ondanks godsdienstige mo tieven. Een typisch Nederlandse revolutie dus en meer dan het pluimballe tje in een Frans-Brits conflict In de Bataafse Republiek werd de funda mentele onmogelijkheid van een verbinding tussen Imperialisme en de verdraagzaamheid van een nati onale revolutie het meest drama tisch aangetoond. En even later werd zelfs Napoleons broeder, Louis Bonaparte, door de Hollan ders omgevormd tot de strijdlusti ge patriot die koning Lodewijk heette. Zo tilt Schama de „Nederlandse revolutie" boven het peil waarop zij lange tijd beschouwd werd na melijk als een ruzie tussen rente niers en handelslui, tussen aanhan gers en bestrijders van Oranje, land- en zeeprovincies, hervormden en dissidenten. Integendeel: van de geschiedenis van de Bataafse Re publiek en het Koninkrijk Holland is veel te leren. bijv. over de klassie ke onverzoenlijkheid binnen een revolutie van haar beide voor naamste componenten: vrijheid en geweld. Zo was dat In Frankrijk met de jacobijnen en in Rusland met de bolsjewisten. En nog lang na 1813 bleef de vraag actueel: hoe verhouden zich vernieuwing en be houd van eigen identiteit, hoe kun Je veranderen en toch jezelf blijven? Lacune Lang hebben ook Nederlandse his torici, concludeert Schama, de „Franse tijd" laten rusten. Busken Huet had er geen goed woord voor over. en pas Colenbrander vulde aan het eind van de vorige eeuw de lacune met grondig onderzoek Maar ook zijn waardering bleef veelal negatief. Pas na de tweede wereldoorlog is er een wending naar positiever beoordeling bij Geyl, Verbeme, Rogier. Dat werkt maar langzaam door: In 1950 noem de Elseviers Magazine de patriot ten nog de N8B'ers van de acht tiende eeuw. Baanbrekende publl- katies als van Joh. de Vries (over de economie van de achttiende eeuw) en De Wit (aristocratie en democra tie) hebben veel nieuw licht laten nnen. Vorig jaar concludeerde ronlngse prof. Kossmann dat er nog volop behoefte bestaat aan verdere studie. Welnu, Schama heeft met zijn ln soepel Engels ge schreven boek een belangrijke bij drage daartoe geleverd. Afgezien van een aantal nietrstorende spel- foutjes in Nederlandse namen ge tuigt het van grote nauwgezetheid en een brede visie. Patriots and Liberators: Revolution In the Netherlands 1780-1813, door Simon Schama. Uitgave Knopf, New York en Collins, Londen. 745 bladlij- den, prijs 64,85. HULST (ANP) - BIJ een In braak in het stadhuis van Hulst zijn drie ambtsketens gestolen, die behoorden aan de burgemeesters van de vroegere gemeenten Clinge, Graauw en Sint-Jansteen. Die gemeenten zijn zeven jaar geleden opge gaan in de gemeente Hulst. De ketens hingen in een lijst «n de kamer van de burgemeester van Hulst. Van een onzer verslaggevers DRUTEN In de zwakzinnigenin richting Poldershof in Druten, waar zo'n zeshonderd zwakzinnigen van alle leeftijden zijn opgenomen, ls een aantal groepsleiders en ouders van pupillen, een zogenaamde over- werkactle begonnen tegen het be leid van de directie. Deze actie houdt ln, dat de groeps leiders samen met de ouders dag en nacht bij de groep blijven. ZIJ doen dit omdat deze groep, Bambl 2. met splitsing bedreigd wordt. De directie van de lnrihtlng is namelijk bezig met het hergroeperen van de groe pen. omdat men, om de begroting sluitend te krijgen, twintig nieuwe pupillen moet opnemen. De actievoerende groepsleiders en ouders eisen van de directie, dat deze bepaalde aldeling niet gesplitst wordt en dat zowel groepsleiders als ouders betrokken worden bij het opnemingsbeleid. zowel bij nieuwe opnames als bij overplaatsingen

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9