„Wederkerend onderwijs wapen in strijd tegen werkloosheid' j I 1 Borrel in Hedel moet in plastic Justitie Rotterdam onderzoekt douanezwendel Bonden boos op Stemerdink Van twee ontsnapte leeuwen een (M's nieuwe mode-presentatie: 180.- C&A heeft grote koUekties voor dit seizoen klaar hangen. a««M 1 J.»...IO» Ml. DONDERDAG" 6 SEPTEMBER 1977 PS 12 - Van onze Haagse redactie DEN HAAG In de strijd tegen de werkloosheid kan het zogeheten wederkerend onderwijseen belangrijk wapen zijn. Iemand, die na een basisopleiding de beroepspraktijk binnenstapt zou.dat leven al en toe moeten onderbreken om onderwijs te volgen. Deze opvatting heeft dr. Emmerij naar voren gebracht op een vergade ring van de NCW (christelijke werk gevers). kring Den Haag. Dr Emme rij is rector van het Institute for social studies in Den Haag en voor zitter van een commissie in de Soci aal Economische Raad. die zich op verzoek van minister Boersma buigt over het „betaald educatief verlof". Coupons In het systeem van wederkerend on derwijs, dat Emmerij voor ogen staat, moet Iemand direct na een basisopleiding een tijdje gaan wer ken. Hij krijgt dan een aantal onder- wijscoupons. waarmee hij later vrijwillige gedurende één of meer perioden onderwijs en scholing kan volgen. Volgt de man of vrouw meer onderwijs dan de coupons toelaten, dan komt dat tot uitdrukking in de hoogte van zijn of haar pensioen. Emmerij ziet een aantal grote voordelen ln de invoering van het wederkerend onderwijs: „In de eer ste plaats verdwijnen de waterdichte schotten tussen school, arbeid en pensioen, die remmend werken op de arbeidsmarkt en de werkloosheid vergroten'. Verder meent Emmerij. dat de ar beidsmotivatie van de werknemers vergroot kan worden. Daardoor kan het ziekteverzuim dalen. De bespa ringen, waartoe die daling leiden zal. kunnen gebruikt worden om een deel van het wederkerend onderwijs te betalen. Emmerij meent, dat dit onderwijs goed past in de ideëen tan minister Boersma over betaald on derwijs- en scholingsverlof. j Geen „dienstplicht" Dr Emmerij keerde zich tegen een sociale dienstplicht, waarvoor FNV- voorzitter Wim Kok begin deze vteek gepleit heeft. „Dat hebben we hele maal niet nodig. Als de buitenlan ders, die nu het vuile en onaangena me werk doen zouden vertrekken zou het bedrijfsleven dit werk door automatisering opheffen", aldus Emmerij. HEDEL (ANP) - In het Bra bantse Hedel (gemeente Oir- schot) zal tijdens de paarden dagen eind september een bor rel niet verkrijgbaar zijn in een glas. maar in een plastic beker tje. Dit willen althans burge meester en wethouders, die de raad hebben voorgesteld de al gemene politieverordening in die zin te wijzigen. B. en W. vinden dat in het verleden te vaak woordenwisselingen kracht zijn bijgezet door een oneigenlijk gebruik van bor relglazen. Om ..glasgevechten" tussen paardenliefhebbers te vermij den, zal het gebruik van plastic verplicht worden gesteld. De gemeenteraad van Hedel. zal zich vandaag over deze maat regel ultpreken. ROTTERDAM De enorme EEG- douanezwendelaffalres, waarbij al lerlei instanties en bedrijven in Bel gië. West-Duitsland en ook in ons land zouden zijn gemoeid, blijken in Nederland zich voornamelijk te con centreren op Rotterdam. Onder leiding van mr. J. Schoon- aard, officier van justitie bij de rechtbank in Rotterdam, is nu een onderzoek gaande. „Dit onderzoek is bijzonder omvangrijk", zegt mr.' Schoonaard, „en ook zeer gecompli ceerd. Ik weet een heleboel nog niet. Daarom kan ik nu over de mogelijk heid van op handen zijnde arresta ties nog helemaal niets zeggen". Een moeilijkheid in dit onderzoek is het vinden van een logische samen hang tussen verschillende zaken. „Er zijn", aldus mr. Schoonaard, „in berichten over deze affaires allerlei zaken dooreengegooid". UTRECHT Minister Stemerdink (defensie) heeft laten weten, dat hij niet bereid is de hem door de bon den gevraagde bijdrage te leveren voor de afvloeiingsregeling voor de veertig (v^n de 240 man) die bij Hembrug in Zaanstad moeten wor den ontslagen. De Industriebonden NW en NKV zijn daar zeer verbolgen over. Ze hebben vergaderd met de onderne mingsraad en met hun leden bij het bedrijf. Het beleid van de minister werd unaniem afgekeurd. Hembrug (vroeger 'Artillerie-inrichtingen') is een overheidsbedrijf dat onder fensie valt. In de raad van sarissen zitten van defensie, sociale zaken ei nomische zaken. Het bedrijf tegenwoordig draaibanken, kampt met afzetproblemen. Voor de veertig man die moeten worden ontslagen, is een vloeiingsregeling voorgesteld volgens de bonden 'zo minimaal!®*" dat zo'n regeling zelfs in liere bedrijfsleven niet is'. Ze hadden daarom een paar extra aan minister Stemerdink vraagd. EMMEN (ANP) In het Noorder dierenpark in Emmen zijn twee leeuwen uit hun kooi ontsnapt, na dat zij met hun tanden een gat ge maakt hadden in de tralies. De poli tie omsingelde het park en buurtbe woners werd geadviseerd zich niet op straat te begeven en ramen en deuren gesloten te houden. Een van de twee leeuwen, beide werd al snel gevonden. De arts loste een schot met een vingspistool en de versufte kon worden leeuwin vond men van het park. Ook hier loste de rennarts een schot met het vingspistool Vervolg van pagina 1 Volgens jhr. mr. F. O. J. Sickinghe, voorzitter van de raad van bestuur, moeten er exportfaciliteiten komen, en wel in de vorm van gemengde kredieten, een systeem van pure ont wikkelingshulp en commerciële fi nanciering. dat Nederland niet kent. Doordat andere landen deze ge mengde kredieten wel kennen gaan er orders aan de neus van het Neder landse bedrijfsleven, dus ook aan de Vmf, voorbij. Mede hierdoor heeft Vmf-Stork de opdrachten gemist voor de bouw van een suikerfabriek in Tanzania en Bangladesj Vergeten wordt nog al eens. aldus jhr. Sicking he. dat dergelijke projecten in het beginstadium 1 min aan kosten met zich meebrengen. Bij het missen van een dergelijke opdracht zijn deze kosten voor niets gemaakt. Te vens heeft het missen van een grote order grote consequenties voor de toeleveringsbedrijven, die zeker 40 procent van het totaal bedrag van een grote .opdracht voor hun reke ning nemen, dus een brok werkgele genheid. Krachtig Verder is jhr. Sickinghe van mening dat de Nederlandse overheid de gro te projecten, met name in de ontwik kelingslanden. krachtig moet bege leiden. Hier schort het nog wel eens aan, zo zei hij. Vmf-Stork heeft in de eerste helft van 1977 een operationeel verlies ge leden van 27,5 miljoen gulden tegen een winst van 2.1 miljoen in dezelfde periode van vorig jaar. Er zijn geen tekenen, dat de oorzaken van het verlies (slechte orderontvangst, on derbezetting) worden weggenomen. Voor de rest van het Jaar wordt een zelfde verlies verwacht. Ook voor 1978 wordt geen winst verwacht. Dit Jaar en in 1978 krijgt VMF-8tork ln totaal 150 min aan nieuwe mid delen ter beschikking. De Minister van Economische Zaken heeft zich bereid verklaard tot het openen van de mogelijkheid om met overhelds- garantie bij de Nationale Investe ringsbank ten behoeve van Stork Werkspoor Diesel lange termijn fi nanciële middelen ten bedrage van 100 min op te nemen in 1977 en 1978. Over de voorwaarden wordt thans overleg gepleegd, aldus de raad van bestuur. In augustus ontving VMF-Stork een achtergestelde lening van 10 min om de activiteiten van SPPM, in sterk verkleinde vorm. te financie ren. Deze lening is voorlopig rente loos. Eenzelfde krediet is Vmf-Stork toegezegd ten behoeve van investe ringen in de gieterij in Hengelo, die op verkleinde schaal wordt voortge zet. aldus de raad van bestuur. Voorts plaatste Stork AG ln Zwit serland twee emissies (aandelen en obligaties) met een totale opbrengst van 30 min Zwitserse franken. Op dit moment is er. aldus Sicking he. een „uiterst beperkt aantal maatschappijen" dat de enorme verliezen veroorzaakt Deze bedrij ven blijven „tegen heug en meug" doordraaien, als onderdeel van het handhaven van de werkgelegenheid. De winstgevende bedrijven worden hierdoor uitgeput. Volgens jhr. Sic kinghe moet er een discussie op gang komen om dit soort bedrijven onder een „andere paraplu" te bren gen. zodat de betrokken onderne mingen. zoals de VMF. er niet langer mee bezwaard worden. Apparatenbouw Een ander onderdeel van het herstel voor VMF-Stork zijn capaciteits aanpassingen. Voor SPPM en de Gieterijen zijn de beslissingen geno men. die gaan op sterk verkleinde schaal verder. Op dit moment voert de Nehem (Nederlandse Herstructu* renngs Maatschappij) een studie uit naar de herstructurering van de ap paratenbouw in Nederland. Hierbij zijn de VMF, RSV en HBG betrok ken. Half september zal de studie zo ver gevorderd zijn, dat „met elkaar tot uitspraken kan worden ge komen". BIJ de herstructurering van deze be drijfstak zijn de VMF-bedriJven in Utrecht en Velsen betrokken. BIJ een voortdurende recessie zullen ook op andere gebieden binnen het VMF-concern verdere aanpassingen nodig zijn ÊEr jHETJACHT- ÊT GEBEUREN is'n Welkome afleiding in het nieuwe modebeeld van dit seizoen. HUNTING-LOOK zeggen da Engelsen. Niet omdat'n goed geklede <5 vrouw dit najaar op'n Engelse Lord wil lijken, integendeel.Deprachtige v rustieke tweed-stoffen zijn verwerkt tot uiterst vrouwelijke kreaties. In alle kleuren van het 1 herfstbos. I Wijd vallende wollen cape met kapuchondouble - face ruit-1 riA dessia 36-42, JL lU» Sportieve wollen mantel in diverse Engelse Higgins' ruit-dessins. l 38-44. Modieuze wollen man tel met leer- garnering 36-44 Bizonder fraai afgewerkte rug- en schouder-plooi. Kapuchon is afneembaar Shetland-woUen lange trikot s, CtoliitocAtortdeÜfe*!

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 8