Christenen hebben het moeilijk met het Eurocommunisme Trouwen in de kerk? Uit brieven van lezers Vaart uit toenadering tot buitenverbanders Hoe vrijzinniger elders, hoe meer aandacht voor vrijgemaakte hogeschool Christelijke gereformeerde synode Wereldrecord korte preek VANDAAG :Re Voorbijgangei DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1977 KERK Trouw/Kwartet Van een medewerker SALZBURG Na bijna tien Jaar te hebben gezwegen is de internationale ..Paulusgesellschaft'" voor het eerst weer in con gres bijeen Deze organisatie van wetenschappers is in de jaren zestig beroemd geworden omdat zij leidinggevend was voor de dialoog tussen christenen en marxisten In het Tsjechische Marienbad vond in 1968 de laatste bijeenkomst plaats, kort voor de Russische invasie. schaft moest zwijgen is er ook voor christenen en marxisten veel reran» derd het Eurocommunisme van Tsjechoslowakije is onder de voet gelopen door de Sovjets Het socia- Moeiliik listisch experiment in Chili is vernie- J tigd met behulp van Noord-Amerika. In zuid-Amerika is de theologie van de bevrijding opgekomen. monstraties en de stakingen. Daar ontstaat de theologie van de prak tijk. Marxisten van naam die. toen het christendom tegemoet traden moe ten nu thuis blijven, onder andere Machovcc die ais balling m zijn ei gen land het boek schreef ..Jezus voor atheïsten" Hij zegt hierin niet in een Europa zonder christendom te kunnen leven, maar intussen ver biedt het Praagse regime hem sinds Charta T7 zelfs het orgel te bespelen in de zondagsmis Ook in het vrije west-Europa onder vindt de Paulusgesellschaft echter de bedreiging van de democratie. Omdat er communisten naar het congres in Salzburg zouden komen weigerde de Oostenrijkse regering subsidie Daardoor moet met zeer bescheiden middelen worden ge werkt. zelfs de vertaalinstallatie in het congresgebouw kon niet ge huurd worden In de tien jaren dat de Paulusgesell- Er is de beweging van christelijke basisgroepen en van „christenen voor het socialisme" ontstaan. De- vaag vaak de Westeuropese theolo gen daarop antwoorden. Collega's uit Zuid-Amerika en Hongarije moesten in hun plaats spreken. Zij maakten duidelijk waarom het Godswoord van de solidariteit niet van de gevestigde kerken te ver wachten is. Over het Godswoord wordt nagedacht In de gevangenis sen, de fabrieken, de mijnen, de de- De christenen blijken het er dikwijls zeer moeilijk mee te hebben om ver trouwen te geven aan het Eurocom munisme. Is het een tactiek, een infiltratie van Moskou? Kan het communisme deze interne veelvor migheid wel aanvaarden? Als in Rome. Madrid en Parijs de Euro- communistische partijen groeien, gebeurt daar dan straks niet hetzelf de als wat in Budapest 1956 en Praag 1968 is gebeurd? Wat is voor christenen het alterna tief? Het kapitaalsysteem waarmee Europa afhankelijk is van de Vere nigde Staten is even onaanvaard baar. Het vrijheidsideaal van Ameri ka was een politiek ideaal, econo misch heeft men met des te meer felheid gekoloniseerd en doet dat nog. En Europa neemt daaraan deel. Terecht werd dit opgemerkt door prof. dr A. J. Rasker uit Leiden die in Salzburg de „Praagse vredescon ferentie" vertegenwoordigt. Is er voor het gespleten Europa een derde weg, ingeklemd als het is tus sen Rusland en Amerika? In een tweede verslag wordt daarop nader ingegaan. Korte duidelijk geschreven. tofst aan een kant getypte, boeven kunnen worden gestuurd naar Seaetans Hoofdredactie Trouw/Kwartet. Postbus 059. Amsterdam Bij pubtikatie wordt de naam van de schrijver vermeld Mensenmoord (1) Graag een reactie aa.v. „Is abortus mensenmoord0" door prof. G. Kui per in Trouw van 3 september J.l. 1. Uiterst merkwaardig zijn de biolo- L;isch-embryologische enormiteiten t.a.v. de vraag: wanneer is er mense lijk leven? 2 De bijbel bestaat op dit punt geen enkele onzekerheid, zie psalm 22 11, psalm 139 13 en ver der. Ik wijs speciaal op psalm 71:6 „op u heb ik gesteund van de schoot van mijn moeder af'. 3. Maar nu komt de spits van de kwestie: de kunstmatig opgeroepen onduide lijkheid wordt nu als hefboom ge bruikt om de kabinetsformatie mo- gelijk te maken (slot van het arti kel). De waarde van een progressief kabinet wordt gesteld boven deze zaak van leven en dood. Evenals bij de ..zeven theologen" prevaleert de economie boven de ethiek. Amsterdam J. H. Becker Mensenmoord (2) Is totale moord ook MENSEN MOORD? Was Hirosjima, Vietnam enz „Mensenmoord"? Hoeveel vrou wen met ongeboren kinderen zijn daar gesneuveld Moeten we nog maandenlang over abortus ho ren op t v.. radio en in de kranten0 Nu dreigt de neutronenbom, die alle leven doodt, maar bet eigendom lijkt te respecteren. *n schone boom dus Komen er schuilkelders voor zwangere vrouwen? Wat moe ten nog kinderen in deze goddeloze, huichelachtige wereld? Heeft de hci-r Van Agt een antwoord op die vragen? Wassenaar llilde Sloternaker Mensenmoord (3) In het artikel „Is abortus mensen moord0" spreekt prof. Kuiper over het „vernietigen" van zaad- en eicel, en stelt daarnaast het vernietigen van een bevruchte eicel. Het is on juist. om in het eerste geval het woord vernietigen te gebruiken. Zaadcellen en eicellen hebben nog geen eigen identiteit. Als ze niet bevruchtend werken, resp. bevrucht worden, gaan ze op natuurlijke wijze Onbegrip Wie kennis heeft genomen van de inhoud van de brief van zeven theo logen. gericht aan het CDA. moet wi l zeer verbaasd staan. Het totale onbegrip van de wijze waarop de christen-democraten in de politiek w illen optreden, de volstrekt foutie ve interpretatie van de feitelijke ge beurtenissen. leidde de theologen tot de voor hen ellendige gedachte dat mogelijk door toedoen van het CDA er geen kabinet zou komen dat onder leiding zou staan van drs J. M den Uyl Zij begrepen niet dat de christen-democraten niet vroegen om hun wensen voor een nieuwe abortuswetgeving voor 100 procent gehonoreerd te wen. maar eisten niet voor 100 procent gepasseerd te worden Dal was volstrekt legitiem en geen ondergravtng van ons demo cratisch systeem Het is juist Den Uyl geweest die zijn principe „de vrouw beslui" niet ter discus»* wü- o. stellen De oplossing van infor mateur dr Veringa bewijst ten Over vloede dat het CDA geen letje staatskunde nodig had van zeven theologen Rotterdam Onze adressen: AMSTERDAM Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel. 020-913466 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948 Westblaak 9 Rotterdam Tel. 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tal. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN: Postbus 3 Melkmarkt 56 ZwoUe Tel. 05200-17030 verloren, te gronde, of hoe je dat noemen wilt. Zelfs als er bevruch ting plaats heeft, is dat het lot van al de miljoenen zaadcellen min één. Een bevruchte eicel heeft wel identi teit: geslacht, lichamelijke en gees telijke eigenschappen staan al vast: nieuw menselijk leven is begonnen. Als hieraan op onnatuurlijke, kunst matige wijze een eind gemaakt wordt, moet men het woord vernieti gen gebruiken. Wat de morning-af- terpil betreft: het zal prof. Kuiper toch wel bekend zijn. dat tegenstan ders van vrije abortus daar op zijn minst sceptisch tegenover staan, en in de regel zelfs afwijzend Het is. zoals prof Kuiper zelf schrijft, een medicijn tot abortus provocatus. en geen anti-conceptiepil. Hoogevren H. de Vlas. Al wat leeft „Naar aanleiding van het bericht dat volgens de 'Commissie onder zoek vleessector' van het Prod uk t- schap voor vee en vlees de kwaliteit van vleeswaren beter moet worden, wil de Belangengroep 'Rechten voor al wat leeft' haar verbazing uitspre ken over het feit dat men dan niet inhaakt op ons streven om altemav tief kwali te its var kens vlees op de markt te brengen van beesten die een meer natuurlijk bestaan hebben gehad en bovendien op een humane wijze zijn vervoerd naar het slacht huis en met voldoende verdoving zijn geslacht. De genoemde commis sie wil een produkt van hoge kwali teit. voorzien van een keurmerk. Dat is nu precies waar wij reeds twee jaar mee bezig zijn: een tijdelijk garantiemerk dat ook op de doosjes van 'onze' scharreleieren staat: het oranje voorrangsteken met daarin gedrukt rechten voor al wat leeft Bovendien zijn wij deze jaren ook bezig geweest met diverse instanties om ons embleem te laten vervangen door een rijkskeurmerk. De consu ment is gaarne bereid ongeveer ƒ1.- per kilo varkensvlees meer daarvoor te betalen, waarbij hij/zij dan weer een vrije keuzemogelijkheid heeft We hebben ongeveer 35 000 handte keningen van consumenten die dat graag zouden willen, maar we kre gen tot nu toe van de hoge heren totaal geen medewerking E. de Boer Van een onzer verslaggevers HOOGEVEEN Op de christelijke gereformeerde synode is gisteren de mogelijkheid besproken om te komen tot een federa tief kerkverband met de gereformeerde kerken (vrijgemaakt; buiten verband). Op deze wijze zou er weer schot kunnen komen in het groeien naar eenheid. De gedachte van een federatie tus sen beide kerken als tussenstation halverwege op weg naar een algeheel samengaan werd vorig jaar ook ge opperd in de landelijke vergadering Stationair van de buitenverbanders. De ge dachte werd gisteren sympatiek ge vonden en de moeite van nader on derzoek waard, maar concrete be sluiten werden nog niet genomen. weer verbroken. In 37 plaatsen is er blijvend contact waarvan in 14 plaatsen inclusief kanselruil. De vaart is wat uit de toenadering tussen de 74.000 christelijke gerefor meerden en de 30.000 buitenverban ders. Uit een eind vorig jaar gehou den enquête bleek dat in de 81 plaat sen waar beide kerken vertegen woordigd zijn, er in 21 gevallen geen contact is. In nog eens 23 plaatsen is er wel contact geweest maar dat is Veel is stationair gebleven de laatste tijd, aldus prof. dr. J. van Genderen, voorzitter van het deputaatschap voor de eenheid van de gereformeer de belijders. Maar er zijn ook plaat sen waar de erkenning van elkaar als kerk van Jezus Christus steeds meer gestalte krijgt. De samensprekingen die landelijk gevoerd worden hebben volgens prof. Van Genderen duide lijk gemaakt dat er tussen beide kerken geen confessionele verschil len zijn. Hij wees met name op de gemeenschappelijke verklaring over de toe-eigening des heils. Men kan alleen van accentsverschillen spre ken. Belangrijkste opstakel op weg naar de eenheid is volgens prof. Van Genderen de vrees eigen identiteit te verliezen en hij vroeg de synode of dat verantwoord was, gezien wat het nieuwe testament en de belijdenis zeggen over de eenheid van de kerk. Die gemeenschappelijke verklaring waarin zaken besproken worden die van wezenlijk belang zijn voor de inhoud van de prediking in beide kerken, werd door verschillende sy nodeleden zuinig beoordeeld. Ds. D. Slagboom (Barendrecht), ds. P. Beekhuis (Noordeloos), ds. M. C. Ta- nis (Sliedrecht) en ds. J. Brons (Vee- nendaal) noemaen stuk voor stuk zaken die zij erin misten, en ds. Slag boom vroeg daarbij of wat in de verklaring gezegd wordt, werkelijk leeft bij de buitenverbanders. Hij constateerde in publikaties opmer kingen over de uitverkiezing waarte gen hij fundamentele bezwaren had KAMPEN Op de ook dit jaar weer drukbezochte theologische hogeschooldag van vrijgemaakte gereiormeerden maakten vele van de gelegenheid gebruik om het geheel vernieuwde en uitge breide gebouwencomplex van de hogeschool aan de Broederweg te bezichtigen, dat vorige we Ek in gebruik is genomen. Twee mogelijkheden Er zijn twee mogelijkheden: 1. CDA- fractie is op ontstellende wijze aan onkunde ten onder gegaan. Men hield tegenover de PvdA de poot stijf, terecht dacht ik Vervolgens trekt men een informateur uit eigen kring aan, niet overtuigd als ze zijn dat Veringa denkt als zij. Enfin, men gaat achter mekaar de boot In. Geen wonder dat van Thijn enthousiast was 2. De CDA-fractie heeft een spelletje gespeeld. Naar buiten de indruk wekken, dat men zich hard nekkig wil blijven verzetten, terwijl men het intern er al lang over eens was. dat men uiteindelijk wel bij die vnje keus terecht zou komen. Maar laten we niet het slechte van de mensen denken Onkunde Is in ieder geval geen onchristelijke deugd. J. Rotman Het hoofdgebouw is geheel ver nieuwd. Verder werd een nieuwe bi bliotheek gebouwd en het Linnewee- vers-gildehuis aan het complex toe gevoegd. Dat kostte In t (taal bijna drie miljoen gulden, waarvan de overheid een miljoen (de restauratie van het gildehuis) voor haar reke ning heeft genomen. Een half mil joen is gefinancierd uit een hypothe caire lening. Het overige is door de kerkleden bijeengebracht. Eén van de vele sprekers op deze dag was de rector van de hogeschool prof. ds. Douma. Hier is een samen vatting van zijn betoog: Bij ons Is de bodem toebereid, niet gehinderd door dorens en stenen. Elke zaadkorrel maakt alle kans om te ontkiemen. De bijbelse zaaier zaaide op. niet in de akker en wist dat hij een groot deel van het zaad zou verliezen aan steenachtige plaat sen aan de weg. Toch belette dat hem niet om gul te strooien. Hij zaaide spontaan zonder angstvallig naar de resultaten te vragen, want hij besefte dat het God was die de vruchten moest geven. Marcus vertelt de gelijkenis van de man die zaad wierp op de aarde, sliep en opstond ln het gewone ritme van nacht en dag, terwijl het zaad opkwam en groeide zonder dat hij zelf wist hoe. Het ging vanzelf. Je kunt gul strooien, weten dat er veel verloren gaat en daaronder toch on bezorgd blijven. Ook aan de Theolo gische Hogeschool moeten wij dit bedenken. Je kunt alles proberen om de studenten kennis van de akker bij te brengen. Wat gaat er in de moder ne mens om? Hoe leggen we het aan om het evangelie aanvaardbaar te maken? Wat voor obstakels in de akker moeten we angstvallig vermij den om het zaad van de prediking kans te geven? Hoe pakken we het aan om de boodschap psychologisch en maatschappelijk aannemelijk te maken? Het eigenaardige is dat er veel alter natieven ontwikkeld worden, maar de kerken leger raken. Men is doods benauwd de geloofwaardigheid van het evangelie te verliezen en zoekt daarom naar nieuwe vormen in litur gie, prediking en catechese die de mensen aanspreken. Intussen doen die vormen dat niet. Al deze geculti veerde zaaimethodes voorkomen niet dat men stenen voor brood krijgt. Onbezorgd Prof. Douma benadrukte de nood zaak om onbezorgd te blijven zaaien. Daarom moet onze hogeschool blij ven wat zij ls: een inrichting die Prof. dr. Douma studenten tot zaaiers van het Woord maakt. Het gaat om de liefde en onvoorwaardelijke overgave aan dat Woord van het eerste tot het laatste jaar. Tot onze verrassing merken we dan dat naast ons duidelijk in het oog springend isolement binnen de theologische wereld er meer aan dacht van buiten komt voor ons werk. Hoe vrijzinniger men elders wordt, hoe meer het zal opvallen dat er ook nog enkele opleidingen zijn waar men met vreugde de oude boodschap als zeer actufeel aan stu denten doorgeeft die dominee gaan worden. Prof. Douma hoopte dat de moge lijkheden die aan de theologische hogeschool met haar nieuwe gebou wencomplex en met haar toenemen de contacten in het buitenland gebo den werden, gul en onbezorgd benut zouden worden. en hij vond het ook veelzeggend dat begrippen als wedergeboorte haast niet gehoord worden in buitenver- bandse preken. Hij stelde voor geen verdere stappen in de richting van samengaan te doen, maar eerst een onderzoek in te stellen naar de be zwaren die volgens hem bij grote groepen in de christelijke gerefor meerde kerken leven. Daartegenover stond de ervaring van ds. A. van der Veer uit Zwolle. Hij zei dat in het noorden van het land en met name in de classis Zwol le de eenheid keer op keer geconsta teerd wordt. „Soms ervaar je de een heid met de buitenverbanders zelfs sterker dan die met sommigen in het eigen kerkverband." zei hij. Prof. Van Genderen benadrukte nog dat de gemeenschappelijkke verkla ring niet bedoeld is als een basis voor vereniging. Zij is niet meer dan een weergave van gehouden ge sprekken, die als handleiding kan dienen bij plaatselijk contact. Dan moet men niet zeggen dat er niet genoeg instaat maar blij zijn met dat waarin men het eens pleegt te zijn. Ds. G. van den Brink uit Rotterdam, die samen met ds. Mul uit Dronten de synode bijwoonden als waarne mers van de buitenverbanders kreeg de gelegenheid in te gaan op de vraag van ds. Tanis in hoeverre de zaak van de eenheid nu leeft in zijn kerk. Van de honderd plaatselijke gemeenten zijn er maar vier tegen samengaan, zei hij. Het had zelfs niet veel gescheeld of de laatste lan delijke vergadering had een voorstel aangenomen om alle punten van de agenda af te voeren en alleen te spreken over het contact met de christelijke gereformeerden. Över de geconstateerde geestelijke ver schillen zei ds. Van Den Brink: „Als wij eens niet langer proberen alle geschillen uit te praten, maar de rijke boodschap van het heil in al zijn facetten aan elkaar verkondi gen, vallen die verschillen weg. De besluitvorming werd uitgesteld tot een nader tijdstip. Dan zal ook beslist worden over een voorstel van ouderling D. Koole uit Den Haag. Hij wil dat de synode een krachtige oproep zal doen opdat de zaak van de kerkelijke gescheurdheid veel meer gaat leven in de gemeente. „Dat de kerk van Christus zo ge scheurd is, is bij de kerkleden nau welijks oorzaak van verdriet," zei hij. De synode kwam wel tot een besluit ten aanzien van de andere groep vrijgemaakten, de 93.000 binnenver- band. Er zal een gesprek plaatsvin den tussen de moderamina van bei de synoden ter toelichting van de brief die de laatste synode van de binnenverbanders had gestuurd. In die brief stond de bereidheid tot een dergelijk gesprek. IVUW» Maal LAKE ORION De Amerikaanse anglikaanse predikant John H Albrecht uit Lake Orion in de Amerikaanse staat Michigan wil het wereldrecord korte preek vestigen en daarmee opgenomen worden in het Ouinness-boek van w wereldrecords Hij is op het idee gekomen, toen zijn collega van de conclusie dat. al is het huwelijk een Unitariërs, ds. Robert Marshall uit Birmingham, eveneens in Michigan, het instelling Gods, het toch geen litur- wereldrecord lang preken op zijn naam bracht, namelijk eeh onafgebroken preek van zestig uur en 31 minuten. door ds. A. M. Lindeboom Naar aanleiding van het artikel van ds W. R. van der Zee over de disserta tie van dr Brink, zou ik willen opmer ken dat de kerk de huwelijksbevesti ging niet heeft overgenomen van het Jodendom. In de oude bedeling, met haar rijkdom aan ceremoniën, is van een dergelijke plechtigheid niets be kend. Van het nieuwe testament geldt hetzelfde. Op de bruiloft te ka na (Johannes 2) was ook Jezus aanwezig, maar hij heeft het huwe lijk toen noch bevestigd noch ingeze gend. Dit brengt als vanzelf tot de Ds Albrecht heeft zijn voornemen aan zijn gemeenteleden bekend gemaakt en hun om medewerking verzocht Want zo verklaarde hij een korte preek houden en het evangelie in enkele woorden kernachtig samenvatten ls veel moeilijker dan urenlang preken. Hij heeft zijn gemeenteleden verzocht hun vooratellen voor een korte preek wel vergezeld te doen gaan van een gift voor de kerkekas Verschenen Kerstliturgie 1977 „En er was geen plaats" uitgegeven door de Qereformeerde Vrouwen bond DeZc handreiking voor de kerstviering is te gebruiken door vrouwengroepen, in bejaardencen tra en verpleegtehuizen, gemeente- samenkomsten enz Te bestellen op giro 515473 tnv Gereformeerde Vrouwenbond, Buam Prijs 10 exem plaren Zaterdag 10 september wordt het nieuwe cursusjaar van de Reforma torische Bijbelschool officieel geo pend In het schoolgebouw, Slotlaan 241 te Zeist, wordt een „open dag" gehouden Aanvang half elf Om dne uur wordt er een bijeenkomst gehouden in de kerk van de Protes tantenbond. Kerkweg 23 te Zeist. Daarin zal officieel het cursusjaar worden ingeluid. gische instelling Gods ls. In de prak tijk hebben wij dat er wel van ge maakt. maar dat heeft dan toch zo zijn bezwaren. Via de kerkelijke huwelijksbevesti ging wordt op een soortgelijke ma nier als bij het avondmaal tucht be diend. In bepaalde gevallen wordt daarvoor geen toestemming gege ven, bijvoorbeeld bij een huwelijk met iemand, die kennelijk ongelovig is. Vandaag is deze moeilijkheid er ook wanneer twee Jonge mensen reeds geruime tijd hebben gehokt en dan. wanneer zij menen dat de tijd daarvoor rijp is. willen gaan trou wen. Men kan. zoals ondergeteken de. van menig zijn dat dan een derge lijk huwelijk niet meer kerkelijk kan worden bevestigd. Natuurlijk moet men een huwelijk wel met God beginnen, maar daaruit volgt nog niet dat dit door middel van een liturgische ceremonie dient te geschieden Dit is volstrekt geen nieuwe gedachte. Reeds in „De Stan daard" van 12 september 1941 stond te lezen: „De kerkelijke huwelijks voltrekking. als het ware een tweede huwelijkssluiting in stede van een huwelijksdankstond te midden van vrienden en bekenden, is feitelijk een stuk Rooms bijgeloof, in ons reformatorisch volksleven inge slopen". DE GEEST HEBBEN Soms vragen mensen elkaar dat: heb jij de Geest wel? U weet het, er CQF1 zijn christenen die op zo'n wijze ovepSoLJ doop met de Heilige Geest spreken, dat het iets bijzonders wordt, iets datje meegemaakt behoort te hebben. Er zit dan ook niet zelden iets bijna inquisitorisch in die vraagkr j^u Ze zijn dan ook niet eerder tevreden act on, dan wanneer je een traditioneel antwoord hebt. een antwoord dat il hier niet behoef over te schrijven. Ikok heb gemerkt dat die vraag toch nog e sch, wel eens verkeerd aankomt en dat mensen zich ten opzichte van die bijzondere ervaringen ongerust gaan maken. Is dat goed? Ik dacht van niet. Ongerustheid ten aanzien van eigen plaats en keuze kan misschien op z'n tijd zin hebben, ik weet het ook wel. dat er staat: wee door an d( rerdac enuw best even laten slaan op deze dingen, maar het moet geen maniertje worden. Het moet ook geen onbescheiden bemoeizucht worden: heb je de Heilige Geest wel itellen Want wat is dat dan. de Geest hebben? Het zal voor een heleboel mensen nietzozijn datzedaar geijkte antwoorden op weten, maar ze ervaren tegelijk wel een diepe verbondeheid met die God. in wiens ie zaa naam ze gedoopt zijn. die ze hebben leren kennen in de verhalen van de profeten en de apostelen en vooral in de verhalen en in de verschijning van Jezus. Een diepe verbondenheii iem v met die God. Een niet los van Hem iaan c De get er nie ichool d Dat k\ n het lad d< - de van te jemas ;espre s bij kunnen en willen komen. Altijd met|even Hem bezig zijn, altijd je door Hem aangesproken weten, in duizend en één situaties en in honderden relaties met mensen en dingen. Ik weet niet hoe het zit. maar ik ben zo'n mens. zal iemand zeggen. Ik heb m'n twijfels en ik heb m'n vragen en ik heb ook een stuk ontevredenheid over mezelf, maar ondanks dat alles weet ik me aan Hem verbonden voor vandaag en morgen en verder. Is dat niet zoiets als „de Geest hebben? Wie kan dat definitief onder woorden bren;en? Wie kan dat anders onder woorden brengen dan alleen, als een voor hem persoonlijk? En wat even essentieel is. in gemeenschap met Kulde ïam. ring - schoo Wan Volgei >egin jester zijn 1 n de ciet v wat enz. veroni antwoord op wat hem verteld werd, wat zi Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Oud-Vossemeer: B. van|T| 't Veld te Well-Ammerzoden. 111 J an \MS pnde alar ctie (n eei lek lymp ^temi het c en A iev< >en o In het Gereformeerd Theologisch Tijdschrift van hetzelfde jaar <bl. 70- 74) zijn nog 22 stellingen over dezelf de zaak te vinden. Ik noem er enkele. Stelling 2: Uit het feit dat het huwe lijk éen goddelijke instelling is. kan niet zonder meer de kerkelijke huwe lijksbevestiging worden afgeleid. Stelling 4: Het feit dat het huwelijk niet tot de uitdelingsschat der kerk behoort, pleit tegen het bestaan der kerkelijke huwelijksbevestiging. 8telling 5: Plechtigheid welke op de trouwdag ten stadhuize geschiedt, geeft geen enkele grond van een ana- logon (iets dergelijks) in de kerk. Stelling 6: De heilsweldaden welke de kerk predikt en vergezelt zijn zonder één uitzondering gelijk voor allen en iegelijk. Aangezien het huwelijk lang niet voor iedereen is weggelegd (zieken, invaliden, het meisje dat niet werd gevraagd) la het bestaan ener kerke lijke huwelijksbevestiging, hetzij deze door de week, hetzij deze des zondags plaats grijpt, niet alleen minder kies tegenover de in dit op zicht minder bedeelden, maar bo vendien in volkomen strijd met het karakter van de gereformeerde ere dienst. Dit zijn voor ons besef alle maal wat vreemde gedachten, maar we zouden er eens over kunnen na denken. Ds A. M. Lindeboom is gereformeerd emeritus-predikant te Hooghalen. GEREF. KERKEN VRIJG. Beroepen te Buitenpost: C. J. Ruyter te Sneek; te Drachten: Douw te Enschede Z.W. GEREF. KERKEN Aangenomen: de benoeming tot ful time leraar godsdienstonderwij aan de Chr Scholengemeenschap Capelle aan den IJssel Q. Huyser Sens (Frankrijk). OUD KATH. KERK Benoemd: te Den Helder/Enkhuizei C. P. van den Berg te Aalsmeer; ei te Amersfoort^Culemborg K. Or wens te Utrecht. Réné Pache Bij de Amsterdamse uitgeverij Buiji ten en Schipperheijn verscheen* „Inspiratie en 'net gezag van de bijft bel" door dr. Réné Pache (306 pagst prijs 27,50). De auteur kiest in difh werk voor de geloofsopvatting, daU de bijbel geheel en al door God i*i ingegeven en hij verzet zich tegeii degenen die het menselijk aspectr van de bijbel naar voren brengenfe Dr. Pache (over wie de omslag vay het boek niets meedeelt) is in 194ï< benoemd tot directeur van het bijj. belinstituut Emmaüs te Vennes-surf, Lausanne in Zwitserland, hij heef%y zich beijverd voor de verspreiding van christelijke lectuur in Frans» talige gebieden, is o m. vice-voorzity ter van de International Fellowship of Evangelie Students en betrokkep bij de internationale bijbelbond. Dr. B. A. Venemans De Yiervormde emeritus-predikaffl i dr. B. A. Venemans te Wolfheze is ttn.1 Brussel (aan de protestantse theolo gische faculteit) niet bij prof. dr. Ww« Lutjeharms gepromoveerd, zoals wc abusievelijk hebben gemeld, maai bij prof. dr W. H. Beekenkamp (dit tevens predikant is van de prote^** tantse kerk te Antwerpen). Ds. G. F. Ch. Goslinga Op 52-jarige leeftijd ls overleden c gereformeerde emeritus-predikan] G F Ch. Goslinga te Amsterdam Hij ls van 1954 tot zijn vervroeg! emeritaat in 1962 predikant geweiJ te Valkenswaard. Daarna was van 1970 tot 1976 geestelijk vercol ger van het bejaardencentrum „r Schutse" te Amsterdam-Slott vaart-Osdorp VLISSINGEN (ANP) De l van kerken in Vlissingen vindt dtC de a s. NOS-t.v.-'serie over 2.000 Jar christendom de nodige aandacl verdient en heeft besloten er op in t( haken met een aantal gesprek vonden. Hij organiseert drie avi den, eind november, begin januaj en midden februari, waarop met b langstellenden ongeacht hun evt tuele kerkelijke afkomst zal woi van gedachten gewisseld over i inhoud van de t.v.-uitzendlngen het geïllustreerde begeleidend bij „2.000 jaar christendom".

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 2