lubbers: groei investeringen bemoedigend Democratisering bedrijf vraagt nog veel training 'CDA-economen vinden welvaart hoog genoeg' OWestland Utrecht Transfersysteem bij sanering spinnerijen luivel-werkgevers willen bindende arbitrage in CAO Plan om ontslagen te voorkomen Hypotheekrente per 31 aug. Hypotheekbank nv NDERDAG 8 SEPTEMBER 1977 NCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet P 15 - RH 19 - S 17 rmen j hoe kijkjf lire me< DA lex otste r RONINGEN Na een aantal teleurstellende jaren geven de investeringen dit jaar weer een ter beeld te zien. Of de groei ervan dit jaar inderdaad tien procent zal zijn, zal pas over enkele jaanden bekend zijn, maar een cijfer in deze orde van grootte is natuurlijk bemoedigend. Minister rs R. Lubbers van economische zaken zei dit gisteren in Groningen in de vergaderingen van de oninklijke Nederlandse Zuivelbond FNZ. ;et die tien procent, zo ging hij houdende arbeidskostenontwikke ling is er ook bij nodig, aldus de minister, en daartoe lijkt de bereid heid groeiende. er. zal echter wat het abosulute iveau betreft, alleen de terugval in JÏ975 en 1976 zijn ingehaald Omdat Elsev» ook de jaren voor 1975 wat de inves- ipercoroteringen betreft niet florissant wa- cundigebjn, blijft het investeringsniveau als plaatsen jodanig toch ook na dit herstel nog excursiftekort schieten, jes va :ken dal Het wordt belangrijk, aldus de mi- len and< nister. er zorg voor te dragen dat de jken is.iontwikkeling van de investeringen volgend jaar tenminste gelijke tred over dfhoudt met de groei van het nationale de pr< produkt, zodat geen nieuwe, verder- over hegaande achterstand opgelopen n de zi«wordt. Gezien de neiging van afne- j vakan mende economische groei in de we- os bij d reld is dat een hele opgave, maar het ,iew me!moet mogelijk zijn het te bereiken, afsche Een belangrijke steun daarbij moe- o Croei ten volgens de minister zijn de in- üijn vol spanningen die in ons land gedaan chtinget*0^60 °P grond van de Wet Investe ringsrekening (WIR), via loonkosten subsidies en volgend jaar op grond van de studie Hofstra, waarbij het gaat om een nieuwe wijze van winstberekening voor de winstbelas ting, die meer rekening houdt met de geldontwaarding. Alles bij elkaar zijn deze maatregelen goed voor een bedrag van meer dan drie miljard gulden op jaarbasis. Een zeer terug- Huiverigheid De minister gewaagde van huiverig heid, die tegenover investeringen be staat gezien de al bestaan de overca- paqiteiten. Zijn reactie op die hou ding was dat sleutelsectoren in de economie, waar de planning zich uit- strékt over vele jaren, een verbre king van het groeirythme van de wereldeconomie wel moeten verta len in overcapaciteit gedurende een aantal jaren. Ook al omdat nieuw opkomende landen hun aandeel in die sleutelsectoren opeisen is het be-, langrijk te zoeken naar nieuwe mo-' gelijkheden tot expansie in andere, nieuwe sectoren en tegelijk te weten dat we door moeilijke jaren heen moeten. In de bedrijven en in de economie als totaal is een belangrij ke transformatie nodig van het pro- duktiepotentieel, men moet er leren leven met minder maar ook anders gerichte groei. De Koninklijke Nederlandse Zuivel bond FNZ gaat voorstellen, in de zuivel-CAO bindende arbitrage over materiële zaken op te nemen. Voor zitter drs R. Zijlstra van de bond vertelde dit in de algemene vergade ring in Groningen. Hij blijft van mening dat staking, ook als uiterste middel, in de zuivel niet gehanteerd mag worden. Afwijzend, zo deelde hij verder mee, zal de FNZ reageren op de ultimatie ve brief, waarin de Voedingsbonden FNV in december vorig jaar aan de zuivelindustrie vroegen haar inves teringsplannen ter beslissing aan het Produktschap voor Zuivel voor te leggen. Zijlstra beschouwde ver bindende discussie over deze zaken op het niveau van de hele bedrijf stak. zoals die in het produktschap gevoerd zou worden, als irreëel Wel. zo zei hij, blijken de ondernemingen in toenemende mate bereid produk- tie- en investeringsplannen in de on dernemingsraad te bespreken. De verhouding winst-werk is daarbij automatisch aan de orde. Als voor beeld noemde hij het meerjarenplan HENGELO De Industriebonden NVV en NKV in Hengelo 'willen voorkomen dat de als gevolg van de aangekondigde sanering van zeven Twentse spinnerijen overtollig geworden werknemers op straat komen te staan. Om dat te bewerkstelli gen denken de bonden aan het maken van een soort „transfer- lijst". Bovenstaand open riool in Oude Pekela zal in de toekomst een redelijk schoon beekje moeten worden als met ingang van 1 oktober a.s. de zogenaamde smeerpijp in werking treedt. Deze zal ten dele gezuiverd afvalwater op het Eems-Dollard-bekken gaan lozen. Op de toto beneden het hoofdgemaal van de „smeer pijp" te Scheemda. van CMC Melkunie voor de periode tot 1981, dat in publieke discussie is gebracht De voedingsbonden FNV hebben de uitlatingen van de FNV-voorzitter drs R. Zijlstra zeer teleurstellend genoemd „Je krijgt een klein beetje de indruk dat de heer Zijlstra. met alle mooie inpakwoorden die hij daarbij gebruikt, kennelijk opnieuw op oorlog uit is", aldus voorzitter C. Schelling van de voedingsbonden Voor de voedingsbonden is het voor stel om te komen tot bindende arbi trage over materiële zaken niet ac ceptabel Ook de leden van de voe dingsbonden in het land zullen het een onaanvaardbare zaak vinden, gezien hun standpunten in het verle den. aldus Schelling. Hij noemde het desbetreffende voorstel van Zijl stra nogal onrealistisch. Het „nee" van Zijlstra op het ver zoek van de voedingsbonden om in vesteringsplannen van Individuele bedrijven op het niveau van de be drijfstak te gaan bespreken, vindt Schelling op de rand van het onfat soenlijke. Immers zo stelt hij op verzoek van de FNZ zelf is men momenteel bezig om vergaderdata af te spreken, waarop de organisa ties, die in de zuivelindustrie bij de zaak betrokken zijn. met elkaar kunnen praten over het verzoek van de bonden. „We zijn nu bezig daar tijd en plaats voor af te spreken, maar de heer Zijlstra schept er ken nelijk behagen in om voordat daarover ooit wezenlijk is vergaderd nu alvast te antwoorden". Naam bank Rente vast gedurende: Afsluitprov (procentelf) Rentepe met gemeen! reentage* zonder rgaranlie ABN 5 jaar 1 jaar 1.5 1 5 8.5 825 8.75 85 AMRO-Bank 5 jaar variabel 152 I 52 - 8.5 8 25 85 8.25 Bouwfonds 30 Jaar 5 Jaar 2 jaar 1 5 1.5 1 5 89 85 8.3 8.9 8.5 8.3 Centraal Beheer 10 jaar - 8.5 8.5 Ennia 10 jaar 8.7 89 Nat. Nederl. 10 jaar 5 jaar - 8.7 8.7 89 8.9 Rabo Bank adviesrente vanabel 1.25 8.5 8.5 Rabo-Hyp-Bank 5 jaar 1.5 8.5 8.5 RPS 5 jaar 1 - 8.25 8.25 Stad A dam S jaar !.- 8.25 8.25 Westland Utrecht standaard no risk budget 5 10 jaar 5 10 jaar variabel 2- 2- 2- 8.3 8.7 89 8.5 8.9 89 Geldt voor alle levensverzekeringmaatschappijen die lid zijn van de NVBL Steeds meer banken verlagen hun hypotheekrente. Het laagst geno teerde percentage voor leningen met gemeentegarantie en een vijf Jaar vaste rentevoet is 8.25% gebleven. (Publikatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis in Amers foort). Aan de hand daarvan zouden alle partijen actief kunnen zoeken naar mogelijkheden voor de betrokken Iwerttnemers. Uitgangspunt in de ge- daclUengang van de bonden is, dat nifmkid wordt ontslagen zolang er voor hem of haar geen nieuw werk is. i Dit zegt districtsbestuurder T. Ha- i ftn van de Industriebond NKV. Hij is secretaris van een werkgroep die 1 een sociale paragraaf opstelt voor die werknemers, voor wie binnen de op te richten „Spinnerij Nederland" geen plaats meer is. In de nieuwe onderneming zullen zeven Twentse bedrijven (Bamshoeve, Tubantia. De Pol. Gebr. Van Heek, stoomspinnerij Twente. NijverdalTen Cate en Van Heek/Scholco) hun spinnerijbelan- gen onderbrengen. AOVERTENTIE Méér gewicht in de schaal met Möiler voor alles wat 't JUwl wegen licht maakt. möler&co Handelmaatschappij Móher Co b v Oude boekeloseweg 31. Hengelo (O). Tel. 05400-15933' Postbus 10. Tele> 44318 De gedachten over een „transfersys teem" voor overtollige werknemers brachten de industriebonden in Twente dit jaar voor het eerst onder woorden in gesprekken met de direc tie van Nijverdal/ten Cate over een inkrimping van het concern. Aan vankelijk ging het daarbij om negen honderd arbeidsplaatsen, waaronder die van de drie spinnerijen van Nij- verdal'ten Cate. Los daarvan en los van interne ver schuivingen binnen het Nijverdal/ ten Cate-concern bleven er uiteinde lijk ruim tweehonderd mensen over, van wie de directie meende, dat ze ontslagen zouden moeten worden. Hagen: „Op initiatief van de bonden zijn deze op een transferlijst ge plaatst. Het resultaat daarvan is. dat tot op heden nog niemand bij Nijver dal ten Cate buiten zijn wil op straat is komen te staan. Voor een hergroepering van perso neelsleden en bedrijfsonderdelen in de zeven spinnerijen hebben de part ners enige speelruimte. De overheid heeft nl. 17,5 miljoen ter beschik king gesteld om bedrijven open te houden in afwachting van de defini tieve saneringsplannen. AMSTERDAM De wetten van de efficiency zijn nog niet toegepast op vergaderen en communiceren binnen het bedrijf. Daarom vermindert de toenemende democratisering de slagvaardigheid in de besluitvorming. Veel managers kunnen er nog moeilijk aan wennen dat overleg en communicatie ook „werken" is. Nu zeggen ze vaak dat ze aan hun eigenlijke werk niet toekomen. het nieuws komt in acute noodsitua ties. Als een bedrijf aan de rand van de afgrond staat en er onvermijde lijk ontslagen vallen, wordt nog eens de hulp van een adviseur inge roepen Dit constateerde voorzitter R. van der Torn van de Raad van organisa tie-adviesbureaus (ROA) tijdens een persbijeenkomst Volgens de heer Van der Torn is die klacht van de managers echter geen reden om met het bedrijfsleven in een grote boog om de democratisering heen te lo pen. „Je kunt vergaderen met de 'happy few', met de top uit een on derneming. Maar dan verschuif Je de problemen alleen maar." is de erva ring van de ROA-voorzitter Hij streeft er dan ook naar om de proble men aan te pakken terwijl de advi seur in huis ls. en daar zoveel moge lijk belanghebbenden bij te be trekken. Dat dit zo is. bewijst dat er nogal was is veranderd in het optreden van de organisatie-adviseur Nog slechts ze ven tot tien jaar geleden was de adviseur een man die een probleem in een organisatie analyseerde en dan uit zijn tas vol oplossingen er één pakte die bij de betreffende situ atie paste. Het uitbrengen van het schriftelijk rapport was zijn voor naamste taak. het was een soort arts patiënt-relatie De buitenwacht heeft nog steeds dit beeld van de organisatie-adviseur voor ogen, omdat deze menigmaal in Zelf oplossen nisatie en de agogische manier van adviseren geldt zeker niet overal en altijd. Het ene bureau voelt wat min der voor deze methoden dan het an dere Bovendien verschilt bij ieder bureau nog de aanpak per cliëntsys teem. Steeds meer adviseurs leren de men sen echter om de problemen in hun organisatie zelf op te lossen. De in vloed van de agogiek, de leer van veranderingsprocessen in groepen mensen, is daar niet vreemd aan Een duidelijke verandering ten op zichte van vroeger is dat een advi seur het zich niet kan veroorloven uitsluitend contact te hebben met de directie, relaties zijn er ook met de ondernemingsraad, met de vakbon den en in sommige gevallen zelfs met actiegroepen. Een opdrachtgever is meer dan alleen de directie. De orga nisatie-adviseurs spreken daarom niet meer van cliënten maar van cliëntsystemen. Bij die veelzijdige deelname aan het overleg dreigt echter het gevaar dat iedere betrokkene slechts op de hoogte is van een deel van alle feiten, terwijl de adviseur over alle informa tie beschikt Dat kan hem een machtspositie verschaffen. De democratisering binnen een orga- Gemiddeld gezien lopen de Neder landse bureaus echter tamelijk voor op binnen Europa wat de wijze van benadering betreft Aan de kant van de bedrijven is de misschien wat onverwachte ervaring uit de advi seurspraktijk dat democratisering en inspraak het best van de grond komt onder een sterke leiding die zich niet bedreigd voelt Markt De markt voor de adviesbureaus stagneert wat Hun organisatie, de ROA is echter in omvang gestegen omdat de organisatie-afdelingen van zes grote accountantsmaatschappij en zijn toegetreden Per 1 Juni waren 38 bureaus aangesloten tegen 29 een jaar eerder In totaal zijn er in Neder land 65 a 70 bureaus. In het opdrach tenpakket van de ROA-leden steeg het overheidsaandeel van 22.1 tot 26.6 procent waar het percentage op drachten uit de industrie daalde van 41.2 tot 36 Deze natie heeft ooit de spreuk 'Een volk dat leeft, bouwt aan zijn toekomst" als bijna een lijfspreuk aanvaard. Dezelfde natie vertoont de laatste tijd onmiskenbare tekenen van de groei van een opvatting in de geest-van "Nederland is bijna klaar". Dit schrijft de heer A. J. Ahsmann te Utrecht aan het slot van zijn brief naar aanleiding van de artikelense- rie van dr. J. G. Post. Hij constateert Prijzen een nostalgische reactie op een vroe gere periode van vooruitgang en meent, dat als de bereidheid tot ver andering ontbreekt verbetering on mogelijk is. eens goed voor onze economie was, maar het gevaar bestaat dat het be drijfsleven dan eerst recht van de wal ln de sloot geholpen wordt. Im mers het geld, in het kader van een Neo-Marshallplan met gulle hand aan de derde wereld verstrekt, moet door middel van belastingen e d. toch weer worden weggehaald bij het bedrijfsleven. Dat wordt daar door gedwongen met nog minder winst. c.q. nog meer verlies te werken. Dr. Post, zo merkt de heer Ashmann op, kiest in grote lijnen voor de PvdA-economen. Ook hij verwacht van het opvoeren van de bestedin gen een gunstig effect. Terwijl de PvdA echter meer bestedingen van wege het Rijk wil, staat Post beste dingen voor die J>ij onze industrie gedaan worden door de derde we reld. maar wèl eveneens bekostigd door het Rijk. Het zou mooi geweest zijn als een dergelijk menslievend plan ook nog De opvatting van dr. Post met be trekking tot het tekortschieten van de vraag noemt de heer Ashmann in zoverre juist, dat er ln vele sectoren van het bedrijfsleven een capaciteit is gegroeid die veel te groot is voor de vraag. Hij merkt daarbij echter na drukkelijk op: 'let wel, de vraag bij de huidige prijzen." Naar zijn mening zou de vraag rede lijk stijgen als de prijzen zouden dalen. Dit zou kunnen als de winsten voldoende groot werden om de vrije concurrentie werkzaam te maken. Momenteel is het winstaandeel in de produktenprijzen echter zo klein, dat een duidelijke prijsdaling onmo gelijk kan gaan ten koste van de winsten. De prijsdaling zal dus moeten ko men uit het arbeidsaandeel in de prijs. In de praktijk zal het waar schijnlijk het beste zijn. zo meent hij. de lonen zoveel mogelijk op een constante (reële) hoogte te houden en de stijging van de arbeidsproduk- tiviteit door de werking van de concurrentie zoveel mogelijk om te zetten in daling van de (reële) prijs. Tegenover het door dr. Post aange voerde verwijt, dat de CDA-econo men een gebrek aan creativiteit en politieke affiniteit ten toon zouden spreiden, stelt de heer L. Oprei te Sleeuwijk: dat de heer Post vergeet, dat de socialisten een levensvisie hebben die materialistisch gericht is. Zij zijn dus meer aangewezen op het economische gouden kalf. Het CDA heeft een levensvisie die veel wijder en dieper is, veel minder materialis tisch dan de socialistische. Dit houdt in, dat de CDA-economen de econo mie ook niet zien als dè levensader. Boosdoener De heer Oprei memoreert, dat Post de afgenomen effectieve vraag als de grote boosdoener van de werkloos heid ziet. Hij meent echter, dat de overproduktie de grote boosdoener is, "maar Post wil dat niet onder ogen zien". Om zijn verhaal te onder steunen gaat dr. Post uit van een economische huishouding, waarin de overheid geen economische rol speelt, in plaats van de geleide eco nomie die we in Nederland hebben. De overheid neemt echter een zeer voorname plaats in als besteder. Verder vergeet dr. Post dat de CDA- economen de welvaart hoog genoeg vinden en dat een verdere groei er van. o.a. met het oog op de derde wereld, vanuit de christelijke levens visie niet verantwoord wordt gevon den. De heer Oprei vindt het verlich ten van de schuldenlast van de derde wereld op zich erg goed, maar het is de vraag of de derde wereld wel zo gebaat is met onze produkten. Con sequentie kan nl. zijn. dat we de werkloosheid van de rijke landen verleggen naar de arme landen. De heer H. Stelwagen in Drachten komt na het lezen van de artikelen van dr. Post tot de vraag: Is dat allemaal wel zo? Hij heeft de periode 1930-40 meegemaakt en meent, dat het vergeleken met toen nu helemaal niet slecht gaat. Hij con stateert dat we. in tegenstelling tot de jaren 1930-40, nu ln Nederland zo'n 200.000 buitenlandse werkne mers hebben. Maar hebben we aan die situatie zelf niet meegewerkt? Onze kinderen, aldus de heer Stelwa gen. moeten en zouden het allemaal beter hebben dan wij. Vrouwen Een begrijpelijke gedachtegang, maar aan de vergaande consequen ties daarvan hebben we waarschijn lijk niet of te laat gedacht. Hij wijst ook op het feit, dat vrouwen na de tweede wereldoorlog veel meer in het arbeidsproces zijn opgenomen Deze vrouwen bezetten vaak banen, die ook door een werkloze vervuld zou den kunnen worden De steeds ver dergaande mechanisatie tenslotte heeft geleid tot meer produktie en minder werkkrachten, aldus de heer Stelwagen, die tot de conclusie komt dat er andere oorzaken moeten zijn die de verstoringen teweegbrengea Drs. C. G. M. van Mierlo te Winscho ten meent met de heer Post. dat de Europese economische en geestelij ke crisis zijn oplossing alleen kan vinden in "inzet voor en met de der de wereld". Dat vereist niet alleen een herdenken op economisch en sociologisch terrein, maar evenzeer op politiek en antropologisch gebied. Het Nederlandse onderwijsstelsel zal zich op dit nieuwe Ideaal moeten richten. Want het gaat niet om een maken van produkten voor de derde wereld, maar evenzeer om over dracht ter plaats van know how (kennis), organisatiestructuren e.d. De suggestie van een nieuw Mars hall-plan neemt de heer Van Mierlo graag over van dr. Post. HIJ zou het profijt daarvan echter niet beperkt willen zien tot het politieke en eco nomische, maar evenzeer of nog meer deze ontwikkeling willen rich ten op het humanitaire, het antropo logische. Werkloosheid Tot mijn spijt moet ik u zeggen, zo reageert de heer A. van Neuren te Amsterdam-Slotermeer, dat u even min als deze regering erin zal slagen werkgelegenheid te scheppen en de werkloosheid terug te dringen. Daar zijn andere maatregelen voor nodig In 1965. toen ieder die werken wilde werk kon krijgen, liepen in Amster dam zeker 12.000 lieden bij sociale zaken in de steun Eenvoudig omdat zij niet wilden werken. Sedertdien is dit aantal nomen. schrikbarend toege De heer Van Neuren meent, dat het Nederlandse volk eenvoudig niet rijp is voor de uitgebreide sociale wetten in ons land. Wil men de werkloosheid de baas worden, dan moeten de so ciale wetten worden veranderd en de buitenlandse arbeiders geweerd De opengevallen plaatsen kunnen dan door Nederlanders worden Inge nomen. In een uitbreiding van de Industrie ziet de heer Van Neuren geen heil. HIJ merkt op. dat ook de Industrie in de derde wereld flink zal worden uitgebreid. Er is geen enkel bedrijf ln Europa dat daartegen kan concurre ren. zodat ook de Marshallhulp, waarop dr. Post ln zijn artikelen doelt, geen enkele zin heeft. "Neen." zo zegt hij, „wij moeten als we eerlijk zijn allemaal een flinke stap terug. Dan kunnen de produkten goedko per worden geproduceerd en op de buitenlandse markten goedkoper worden aangeboden (In de krant van gisteren, 7 septem ber, publiceerden wij een eerste reae- tie op de artikelenserie van dr. Post over de principiële, oorzaken van de huidige werkloosheid). (ADVERTENTIE) 8% Tegen verhoogde afgifteprijs Pandbriefbiljetten In coupures van1 000.- of f 10 000 - Aan toonder Looptijd 5 jaar. Hoofdsom plus rente is ook eerder opneembaar: opklimmend van 5'/ï% na twee |aar tot 8% na vijf jaar Volgens samengestelde interest De afgifteprijs is thans gesteld op f 1 010,- en f 10 100,- (rendement 7,78%). Verkrijgbaar bij uw adviseur voor verzekeringen of belastingen en onze kantoren. Amsterdam. Sarphatistraat 1020-25 25 25. tst 41 en 42 8% legen verhoogde afgifteprijs

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 19