Juys brengt onzichtbaar' WK judo afgelast Miljan Miljanic weg bij Real Madrid oge geldprijzen moeten >ptennissers aantrekken Hoe wilt u wegwezen deze winter? ABN-:;- Sneeuw? jesultaten op WK waren boven verwachting' jillermo Vilas halve finales Congres over geweld in en rond de sport Spanjaard volgt Joegoslaaf op Dames Liga basketbal van start stase, Gerulaitis en Okker in Nederlands toernooi U zegt het maar bij de ABN. vakantiereizen Coupon Wegwezen in de winter? -IS tPERDAG 8 SEPTEMBER 1977 SPORT Trouw/Kwartet p 11 - RH 15 - S 13 aoetl beid'r Er'k 0udshoorn text ;ome JTERDAM Olympische Spelen 1976. Strijdperk is de iath ovijver" van Montreal. Bij de halve eindstrijd K2-1000 m. je Nederlandse ogen hoopvol gericht op het duo Lo Jacobs "afslirend Bl°em- Hoopvol omdat zij wellicht de schrale medaille- ïat een wat beter aanzien kunnen geven. Maar niets van dat Al na enkele meters blijven Bloem en Jacobs ver achter de dmeute en klasseren zich tenslotte als zesde. Niet eens oende voor een finaleplaats. .Terug in Nederland gaan we euw beginnen met de opbouw", riep ad interim-coach Anton v1 "k zo Küd dat iedereen aan het thuisfront het horen kon. kano Proeven hebben uitgewezen dat bij geen enkele sport het lichaam zoveel zuurstof verbruikt als bij kano" Muys pakte de zaken dus serieus 'aan. De Nederlandse Kano Bond, die kennelijk vertrouwen in de man heeft, gaf hem dan ook alle vol machten. Maar desondanks bleven er legio handicaps aan de horizon opdoemen. Tot zijn grote schrik merkte Muys dat dc overheid in zijn afwezigheid de subsidiekraan in plaats van open. nog wat dichter had gedraaid. Het gaf even een on wennig gevoel na zeven jaar in de Bondsrepubliek te hebben gewerkt. Daarnaast bleek dat voor Arend Bloem en Lo Jacobs de tijd van verzadiging was aangebroken. ndu tlinkt misschien verbazingwek- v, maar deze woorden van een e beste kanoërs die Nederland !ekend heeft ziin inderdaad het en v e'n geweest tot grondige her- uizei erkzaamheden. Dat de resulta- ogeli °S niet tot ieders verbeelding olgeen is een andere zaak. ündamenten voor de opbouw n ocfcn eind vorig jaar gelegd. De rdeblrlandse Kano Bond besloot Ka- e kal|uys weer aan te trekken als de ijksw ger van de gestopte interim- nitie Anton Geurts. Zelf heeft n da ts zijn woorden derhalve nooit iorlaauitvoer kunnen brengen. Dat ierkal overgelaten aan Muys die geen orfcende is in de kanowereld. Ook jaren zestig was hij bondscoach van de Nederlandse kano- ers. Deze watersport groeide in kofiren naar een hoogtepunt. Tij- de wereldkampioenschappen acht<il969 zaten in alle onderdelen tie h danders in de finale. Maar ia waren de rijke jaren ook wel zifcij. Karei Muys vertrok naar i neg Duitsland en met hem verdwe- ,at l^Dok de successen, m oijn hernieuwde inlijving bij de cabin rlandse Kano Bond trok de i. „H voortse coach direct fel van nieu^Van de stichting Sporttotalisa- id optatving hij een bedrag waardoor die treven financieel in ieder geval liet s rwezenlijken was. ,,Maar zegt ezen. U, „er stond mij in die beginpe- veel te doen. Ik werd gecon- ___»teerdmet vetes binnen de bond. moest eerst worden uitgepraat, •rtielgebied lag natuurlijk het •te braakliggende terrein. Het lij op dat de sociale begeleiding Ie Nederlandse topsporter ver n'in gebleven met die van een den -Inlandse atleet. Voor de kano- is dat bijna dodelijk. Een bee- H s«noër traint zes keer in de week. per dag. Een universitaire 1 is hiermee nauwelijks te com- n. Mij restte niets anders dan 'eekend-trainingen bijzonder op te voeren. Trainen moet bij EST HILLS De Argentijn ermo Vilas heeft zich geplaatst de halve finales van het toer- om de Open Amerikaanse ten- impïoenschappen. Zonder veel te ontdeed Vilas zich gisteren ie Zuidafrikaan Ray Moore met irekende setcijfers: 76-1, 6-1, 6-0. won daarmee zijn 44ste partij irde banen in een rij. Op Forest verloor hij tot nu toe slechts 16 es in vijf partijen. kwartfinales ontbreekt de 4d Björn Borg. In de achtste fes staakte hij de strijd in de 'j tegen Dick Stockton na twee 5-3. 4-6) wegens een pijnlijke fessure. Tijdens de Nederlandse kampioen schappen werden zij verrassend op de achtergrond gedrongen. Muys: „Zij hebben in de kanowereld alles meegemaakt wat maar mogelijk is. Ja, en dan ontbreekt spoedig de motivatie om nog alles te geven. Zeker in deze tak van sport. De impopulariteit geeft je vaak weinig voldoening in je werk." Dat laatste is een frustatie gewor den in de huidige Nederlandse kano wereld. Logisch want hier wordt pas écht gebikkeld'om het maar eens populair te zeggen. Wanneer op voi lé snelheid gevaren wordt verzetten de kanoërs een kracht van 35 kg per minuut met hun peddels. Dat is op de 1000 meter ongeveer 14000 kg. Op de training wordt dan ook constant met gewichten gewerkt. „Wat mij vooral bij mijn terugkomst getrof fen heeft", weet Muys, „is de bereid heid van de achterban om er tegen aan te gaan. Men wilde de schande Van Montreal uitwissen. En het ziet er nu naar uit dat dit waarachtig nog gaat gebeuren ook. Tot mijn voldoening bemerk ik op dit mo ment een stijgende lijn in de presta ties." Die stijgende lijn werd volgens de bondscoach vooral zichtbaar tijdens de jongste wereldkampioenschap pen in Sofia. Plaatste tijdens de WK KAREL MUYS: „Tot mijn voldoening bemerk ik op dit moment een stijgende lijn in de prestaties". van twee jaar geleden (in 1976 wer den geen wereldkampioenschappen georganiseerd wegens de Olympi sche Spelen) geen enkele Neder lands vaartuig zich voor de finale, het afgelopen weekend was dat met twee kano's wel het geval. De K4 en de K2 eindigden op de tien kilome ter respectievelijk zesde en zevende. Aan de finale namen 26 kano's deel. Een piepklein berichtje maakte er slechts in enkele kranten melding van. „Ja die berichtgeving laat nog zeer te wensen over. Veel erger vind ik nog dat de indruk is gewekt dat wij daar niet uit de verf zijn geko men. Volkomen onterecht. Iedereen weet bijvoorbeeld niet dat wij met de K2 1000 meter (Sjef Rutte en Ruud van der Die) uitgeschakeld IE- MADRID De wedstrijden om de wereldtitels judo, die van 21 tot 24 september in Barcelona /.ouden worden gehouden, gaan niet door. Dit heeft hel bestuur van de Internationale Judo Federatie besloten naar aanleiding van een dispuut met de Spaanse regering over de deelneming van Taiwan. Volgens de Spaanse Sport Federatie, een overkoepelend orgaan dat door de Spaanse staat in het leven is geroepen, heeft de regering er op gestaan dat Taiwan zou deelnemen als een judofederatie, maar niet als natie. Taiwan is lid van de Internationale Judo Federatie. Spanje, dat de Volksrepu bliek China erkent, onderhoudt geen diplomatieke betrekkingen met Taiwan. De Spaanse Sport Federatie betreurt de beslissing van de Internationale Judo Federatie aangezien „feiten die de sport vreemd zijn als basis hebben gediend." zijn door de latere wereldkampioe nen Szabo en Bako (Hongarije red.). Het verschil was in die halve finale zo klein dat de fotofinish de winnaar moest aanwijzen. Nee, als ik het achteraf allemaal nog eens reprodu ceer kan ik alleen maar zeggen dat de resultaten boven verwach ting waren. Trouwens, we kregen van alle kanten gelukwensen te horen." Tenslotte is het onontbeerlijk een blik in de toekomst te werpen. Kan de huidige stijgende lijn uitmonden in een voor outsiders ook impone rend succes? Karei Muys is nog erg voorzichtig. „De lijn is zo sterk ge stegen dat we bijna niet steiler meer omhoog kunnen. Toch werk ik zeer bewust naar één of meerdere finale plaatsen op de Olympische Spelen toe. Het zal niet eenvoudig zijn de prestaties van de Oostbloklanden te evenaren. Op de WK sleepten zij 54 van de zestig te verdelen medailles uit het vuur. Maar goed, als ook de Nederlandse overheid tijdig inziet dat we in de topsport zonder hun financiële en sociale steun niet meer meetellen, dan kunnen we een heel eind komen". BRUSSEL (UPI) In hel Brusselse Egmont Paleis is gis teren een tweedaags congres be gonnen dat het geweld in de sport tot onderwerp heeft. Meer dan honderd vertegenwoordi gers van 22 Europese regerin gen en een grote hoeveelheid sportorganisaties wonen het congres bij. Op de openingsbij eenkomst wees de Engelse mi nister voor sport, Dennis Ho well, hoe volgens hem het beste een einde gemaakt kan worden aan dc uitbarstingen op en rond de sportvelden. „De problemen die we tegenko men zijn zo groot dat we ze alleen kunnen oplossen als we kunnen komen tot een positieve samenwerking met de centrale overheid, de lokale overheid, de opvoeders en de sport". Howell noemde als oorzaken van het geweld bij bijvoorbeeld voetbal, het feit dat de accommodaties dikwijls slecht zijn, dc jeugd zich wil identificeren met suc ces en de veiligheid en inspira tie die de jeugd in een grote groep of bende zoekt. Volgens Ilowell hebben de mas samedia ook een belangrijke taak bij het oplossen van het geweldvraagstuk. „Uitbarstin gen van geweld zijn nieuws, goed gedrag is dat niet". In een democratie kan de pers zelf haar onderwerpen kiezen, dat bete kent dat Howell alleen een be roep op de media kon doen om te komen tot een uitgebalan ceerde presentatie. Het geweld moet, zo stelde Howell, niet op zichtig gepresenteerd worden omdat op die manier de herrie makers gestimuleerd worden en men moet in ieder geval voorko men dat de herriemakers wor den afgeschilderd als kleine helden. Bij de behandeling van exces sen dient men vooral preventief te werk te gaan. Het groepsver- voer van supporters dient goed begeleid te worden, alcoholi sche dranken moeten niet ver krijgbaar zijn omdat dat de agressie alleen maar verder aanwakkert. Belangrijk is ook, aldus Howell, dat de jeugd in de opvoeding aangemoedigd wordt om zelf sport te gaan beoefenen in plaats van alleen maar te gaan kijken. Dat betekent ook dat de autoriteiten zullen moe ten zorgen voor voldoende facili teiten. Op die manier kan men veel wangedrag in de steden voorkomen. Er is echter ook een belangrijke taak weggelegd voor de sportor ganisaties zelf, aldus Howell. „Succes is belangrijk bij sport, techniek is belangrijk bij sport maar de moraal is nog belang rijker." VOETBAL Ook de Westduitse nationale doelman Sepp Maler speelt met de gedachte naar de Verenigde Stoten te vertrekken. Naar eigen zeggen heeft Maier reeds een aanbod van de New York Cosmos, waarvoor Beckenbauer uitkomt en Oerd Müller wel licht in het voorjaar zal gaan spelen Maler, die onlangs tot voetballer van het Jaar in West-Duitsland werd gekozen, zal echter niet vóör het wereldkampioenschap in Ar gentinië (Juni 1978i naar Amerika gaan. Van onze sportredactie MADRID Miljan Miljanic en Real Madrid gaan uit elkaar. De clublei ding van de Koninklijke Madrileen- se maakte gisteren bekend dat Mil janic zijn ontslag had ingediend en- dat Reals leiding had besloten dit te accepteren. Overigens werd de grote man achter Real Madrid, Don Santi ago Bernabeu niet in de vergadering over dit onderwerp betrokken. Ber nabeu is ernstig ziek. Miljan Miljanic kwam in 1974 bij Real Madrid nadat hij tijdens het wereldkampioenschap voetbal in West-Duitsland de Joegoslavische ploeg mede had begeleid. In zijn drie seizoenen bij Real Madrid slaagde Miljanic er tweemaal in met zijn ploeg de nationale titel te veroveren. Maar de internationale successen waar de clubleiding zo op gehoopt had daarvoor werden ook de spe lers al Günther Netzer en Paul Breit- ner (beiden inmiddels weer vertrok ken) aangetrokken kwamen toch niet los. Miljanic wordt voorlopig opgevolgd door Luis Molowny, een jaren gele den bekende voetballer in Spanje. DDR In een vriendschappelijke wedstrijd heeft de DDR gisteren met 1-0 ge wonnen van Schotland. Beide lan den gebruikten het duel als oefening voor komende WK-kwalificatiewed- strijden. De beslissing in Oost-Ber- lijn viel in de 66ste minuut toen Hartmut Schade óp een pass van Hans-Jürgen Dörner doelman David Stewart (Leeds) kon passeren. Ste wart die voor Schotland debuteerde, stopte een kwartier voor het einde van dit toch door de Schotten gedo mineerde duel, een strafschop van Dörner. RUSLAND In Moskou heeft het Russische nationale elftal een vrlenschappelij- ke interland tegen Polen ruim ge wonnen: 4-1. Bij de rust stonden de Russen al met 1-0 voor. De doelpun ten voor Rusland kwamen op naam van Oleg Blochin (tweemaal), Leo nid Burjak (uit een strafschop) en Chesnokof. Het enige doeipunt van Polen kwam op naam van Gregorz Lato. Noorwegen In een wedstrijd van groep zes uit de voorronden van het wereldkampi oenschap heeft Noorwegen gisteren met 2-1 gewonnen van Zweden. Voor de Noren maakten Ottesen en Iver- sen de doelpunten, voor de Zweden scoorde Sjöberg. Zweden is nu uit gespeeld in deze groep. In de laatste wedstrijd moet Noorwegen nu met meer dan drie doelpunten verschil van Zwitserland winnen om nog eer ste te worden in deze groep. Stand groep zes: Zweden 4-6 (7-4), Noorwegen 3-4 (3-3). Zwitserland 3-0 (2-4). BELGIE Voor de Belgische competitie heb ben RWD Molenbeek en Anderlecht gisteravond een copie afgeleverd van het duel Ajax-Feyenoord van afgelopen zondag. Ook de twee Bel gische topclubs kwamen na een doelpuntloze eerste helft tot een ge lijkspel van 2-2. Op het terrein van RWDM speelde zich een duel vol buitenlanders af. Niet minder dan elf niet-Belgische voetballers kwamen op het veld: ze ven Nederlanders, twee Denen, een Portugees en een Duitser. Het duel was in de eerste helft voornamelijk hard zonder hoogtepunten. Daar kwam direct na de rust veran dering in Vier minuten na de her vatting passeerde Willy Wellens doelman De Bree (ex-RWDM) en bracht RWDM op 1-1 Vier minuten later was het al weer gelijk Doel man Ruiter (ex-Anderlecht) moest zwichten vooreen inzet van Rob Rensenbrink. Twintig minuten voor het einde kwam RWDM opnieuw op een voor sprong via Hugo Corbier na een combinatie tussen Wellens en Johan Boskamp Maar via JeanDockx kwam Anderlecht tenslotte toch weer op gelijke hoogte toen hij een rebound van een inzet van Arie Haan wel in het doel schoot. UTRECHT De Nederlandse Bas ketbal Bond heeft grote verwachtin gen van de Dames Liga Dit zei voorzitter Jan Berteling gisteravond op de eerste vergadering van de Da mes Liga, een organisatiestructuur waardoor de betrokkenen bij dat onderdeel van de basketbalsport zelf de meeste belangen kunnen gaan behartigen De Dames Liga is er gekomen nadat de NBB eerder al had besloten tot de oprichting van de Topsport Liga voor de heren. Gebleken was dat de problemen van het topbasketbal en de rest zo ver uiteen liepen dat apar te beleidsvorm nodig was. Op dat moment kregen de basketbalsters opnieuw het idee achtergesteld te worden. Daarop bleek de NBB veel te voelen voor eenzelfde structuur bij de dames. Op 1 juli van dit jaar werd de Dames Liga officieel inge steld. De Dames Liga kent in feite maa één verschil met de Topsport Liga: de Vereniging Sportsponsoring Ne derland (VSN) heeft geen stemrecht. Niet zo'n vreemde constructie, want in de sportsponsoring worden bij de heren aanmerkelijk hogere bedra gen betaald dan bij de dames. Overigens liet NBB-voorzitter Berte ling in zijn rede gisteren doorscheme ren dat de basketbalbond lang niet altijd zo tevreden is met de bestaande sponsoring en de invloed van die geld gevers bij de heren. Hij zei te hopen en verwachten „dat er een meer volwas sen en geleidelijke groei bij damesbas ketbal dan bij herenbasketbal moge lijk is. De financieel zeer nuttige aan dacht van het bedrijfsleven bij heren basketbal zal bij damesbasketbal veel minder invloed hebben en dus minder verstorend optreden." De Nederlandse Basketbal Bond heeft grote verwachtingen ten opzichte van •de Dames Liga. Omdat ook veel aan dacht besteed zal worden aan de jeugd. Berteling: „Binnen een periode van zes jaar, zo niet eerder, moet dan de Westeuropese top gehaald kunnen worden en moeten meer dan inciden tele successen tegen Oosteuropese lan den behaald kunnen worden. Dames basketbal is sinds vorig jaar Olym pisch. In 1984 moeten we een serieuze gooi naar deelname kunnen doen." ADVERTENTIE 'onze sportredactie TERDAM Het lokkertje is 90.000 gulden; het bedrag waarvoor begin oktober zes isspelers van enige faam naar Nederland dienen te komen om samen met Tom Okker en >naal kampioen Louk Sanders in een toernooi dat over verschillende plaatsen verdeeld is uit omen. Initiatiefnemers zijn Schweitzer Roffel en Frans Steur, twee niet onbemiddelde ons rnemers uit Rozenburg. licht spelersranglijst van begin augustus: Jroftennis van enig niveau in "land is voornamelijk een aan- enheid van banken. Zij sponso- e evenementen en bieden stevig elkaar op Dit keer is er een ingeld van in totaal 100.000 dol- het proftennis een toernooi in - delijke categorie, zeker als er acht deelnemers zijn Toch het toernooi niet in aanmer- om het Grand Prix-circuit op- nen te worden. De reden daar- pterri dat iedere speler in totaal zes uur n speelt maar dat die partijen eld zijn over ifi totaal negen s>en Te beginnen met Gronin- n Kerkrade en eindigend op 9 ier in Rotterdam. dierï eizen is voor de organisatoren litdaging. al denken dc spelers zelf iets anders over. Maar het ngeld hoger dan bijvoorbeeld ledon vergoedt veel. Roffel lebben nu eenmaal de rare lol [Is een gek door het land tc n Steur .Wij willen het len to dc mensen thuis brengen i*at dan gebeuren met de num- 7 8 14 18 22 31 cn 37 van de Ilie Nastase, Vitas Gerulaitis, Mark Cox, Adriano Panatta, Jaime Fillol, Tom Okker, Bill Scanion en Louk Sanders, die pogingen doet de rang lijst van de eerste honderd binnen te dringen. Roffel en Steur waren in principe rond met publiektrekker nummer één Jimmy Connors, maar zagen daar toch maar vanaf, toen collega-organisatoren waarschuw den dat zij hem dan wel zelf in het vliegtuig zouden moeten tillen om zeker te zijn van zijn komst. Een tweede echec na vorig jaar toen Fi- bak afzegde en Gerulaitis niet kwam opdagen, hebben de organisatoren ten koste van alles willen verhin deren. Dc contracten waaronder de handte kening van de spelers prijkt, zijn dan ook opgemaakt door een Ameri kaans advocatenkantoor, dat in deze zaken is gespecialiseerd. De komst van Gerulaitis hangt samen met de minnelijke schikking, die werd ge troffen toen bleek dat de Amerikaan vorig jaar contracten had getekend om op twee verschillende plaatsen tegelijkertijd op te treden De blon de jetsetter van de tennisgemeen- schap vormt samen met Ilie Nastase de grote publiektrekker van het ko mende evenement. Nastase werd al in maart van dit jaar gecontracteerd en wel in Rotterdam, vijf minuten nadat hij bij de persconferentie had uitgeroepen dat Okker 'shit was en Rotterdam een plaats, waar hij nooit van zijn leven meer zou tennissen. Het achttal spelers is onderverdeeld in een rode en een blauwe groep. De rode groep met Sanders. Nastase, Fillol en Panatta speelt op 4, 5 en 6 oktober een halve competitie in Gro ningen, Zwolle en Arnhem Okker, Gerulaitis, Cox en Scanion doen het zelfde op dezelfde data in Kerkrade, Amsterdam en Utrecht. De volgende schifting op vrijdag 7 oktober in Haarlem en Tilburg Verliezersron de, halve finales en finale tenslotte zijn gepland op zaterdagmiddag en - avond 8 oktober en zondagmiddag 9 oktober in het Rotterdamse sportpa leis. De dubbéls, die in elke plaats na de beide enkelspelen worden be twist, worden niet apart gehono reerd Hotel? Huisje? Boot? Auto? Trein? Vliegtuig? U zegt het maar bij de ABN-kantoren met het reizen- vignet. Deskundige adviseurs hebben een selectie voor u klaarliggen uit de programma's van Holland International, BBI, Europa Express, Fred. Olscn Lines en andere goede organisaties. Het is goed hoeken bij de ABN, want u regelt er meteen al uvfc andere vakantie zaken zoals vreemd geld, reischeques en verzekeringen. Daar wil ik meer van weten. Ik kruis mijn voorkeur aan: Zon DSneeuw DKort DLang DVer DCruise Ik reis vermoedelijk per Naam: Adres: Plaats: Telefoon: Heeft u eén ABN-rekéning? ja/neen. Zo ja, hij ABN-kantoor: In origefrankeerde envelop zenden aan: Algemene Bank Nederland, Afd.O.D.50, Antwoordnr. 1555, 1000 PA Amsterdam. A3

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 15