Dienstplicht voor vuil werk' filDtM' KOOL- met Nieuwe Haagse Courant en met Nieuwe Leidlse Courant Arubanen hoopvol na gesprek Yamaha orgels: 'n muzikale openbaring. Extra dik Te kunst en te keur Geruchten over nieuwe acties Zuidmolukkers Persvrijheid niet in gevaar Pag. 3 HET WEER Motregen Politiek op school? Culturele bijlage Vier doden bij ontvoering industrieel In deze krant Dollard-kanaal ongewenst Oppervlakkige slavenserie Britse bonden steunen kabinet Banken: geen onrust over werkgelegenheid FNV-voorzitter Wim Kok suggereert: „Onderwijs nog meer uitbreiden" Twaalf mensen in Oeganda ter dood veroordeeld Eventuele onafhankelijkheid PE.RSTUK Trouw Steeds meer informatie Welkomstvoordeel Trotf* Trouw ._hoqrtbJ|u Trouw 35STE JAARGANG NR 10236 - DINSDAG 6 SEPTEMBER UITGAVE TROUW/KWARTET B V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM ABONNEMENT 15,04 (MAAND) - 45,10 (KWARTAAL) 178.20 (JAAR) POSTGIRO 660000 - BANK NED.CRED BANK REK.NO. 23.00.12.574 - GEMEENTEGIRO XI1000 - LOSSE VERKOOPPRIJS 0.60; FRANKRIJK FRS 3,50. DUITSLAND DM 1,80, LUXEMBURG FRS 13. achterpag.: Veel bewolking en voornamelijk in het noorden en het westen plaatselijk wat lichte regen of motregen. Matige aan de kust af en toe krachtige wind uit zuid- west tot west. Maximum-tempe raturen van 18 graden in het noordwesten tot 22 graden in het zuidoosten van het land. De vooruitzichten voor morgen en overmorgen: wisselvallig. Veel blijspelen in schouwburgen Afwijkend repertoire kleine toeelgroepcnpagina 19 Nederlands ballet rijk en waardevol Het zingend sterven Wiener Blut voor pessimisten pagina 21 Openbaar kunstbezit voor iedereen Zuiderzcccultuur bewaard in Enkhuizen pagina 23 j Twaalf orkesten staan voor u klaar De gelegenheid maakt de concertbezoeker pagina 25 Hanns Martin Schleyer KEULEN (DPA, Reuter, UPI) De voorzitter van de Westduitse werk geversorganisatie Hanns-Martin Schleyer is gisteravond ontvoerd na dat een groep van waarschijnlijk vijf jonge mannen bij een aanslag drie van Schleyers veiligheidsagenten en zijn chauffeur had gedood. De West duitse bondskanselier Helmut Schmidt maakte Schleyers ontvoe ring in een televisietoespraak be kend. Lange tijd was er onzekerheid over het lot van Schleyer. Het is niet bekend of hij gewond is. De auto, waarin Schleyer en de vier gedode Westduitsers zaten werd gis teravond aangevallen toeu zij op weg was naar het tweede huis van de werkgeversvoorzitter in de Keulse stadswijk Braunsfeld. Op een kruis punt werd de auto vanuit een VW- busje met een machinepistool onder vuur genomen. Na de aanslag reed- het busje met grote snelheid weg. De Westduitse autoriteiten hebben (root opsporingsalarm gegeven. Hond de aanslag op Schleyer heer ste urenlang grote verwarring. Aan vankelijk zei de politie dat hij was ontvoerd maar later werd dit weer tegengesproken. Op de plaats van de aanslag zei een politie-functiona- ris echter dat er geen spoor van de werkgeversvoorzitter was en dat daarom moest worden aangenomen dat hij was ontvoerd. Het is de derde aanslag binnen vijf maanden op een hoge Westduitse functionaris. In april werd de hoog ste openbare aanklager Siegfried Buback in Karlsruhe bij eenzelfde soort aanslag vermoord. Eind juli werd de president van de Dresdner Bank Jurgen Ponto in zijn woning doodgeschoten. Aangenomen wordt dat men Ponto aanvankelijk wilde ontvoeren. Vóór de aanslag op Schleyer maakte een woordvoerder van justitie be kend. dat de gevangen leden van de Baader-Meinhofgroep elkaar weer mogen ontmoeten. Deze beslissing is genomen, nadat een "aantal leden had geweigerd voedsel en vocht tot zich te nemen. De honger- en dorst staking was bedoeld om de gevange nen uit hun eenzame opsluiting te halen. Rillend en bevend het filmjaar in Nederlandse speelfilm in aanbouw Kleine theaters zorgen voor vernieuwing pagina 27 Annie Schmidts Foxtrot zorgt voor revanche Promconcerten in Nederland Verzekering van kunstschatten Luisteren naar Residentie Orkest pagina 29 Pftgina 3: Televisie (Pagina 4) Pagina 7: Pagina Economie: Van onze onderwijsredactie- AMSTERDAM In de aula van de Universiteit van Amsterdam heeft FNV-voorzitter Wim Kok gisteren het idee van een maatschappelijke dienstplicht voor het vuile en onaangename werk geopperd. Kok sprak bij de opening van het academisch jaar over de verhouding tussen onderwijs en maatschappij. Naarmate de scholing van de men sen toeneemt, zijn steeds minder mensen bereid vuil en onaangenaam werk te doen, aldus Kok. Het is niet meer zo vanzelfsprekend dat wij bui tenlandse arbeiders voor dit werk laten opdraven. Dan is het de vraag, wie dit werk wel moeten doen. Een algemene dienstplicht, vergelijkbaar met de militaire dienst, zou hier een oplossing kunnen zijn. Volgens Kok zou het best goed zijn als iedereen, van hoog tot laag, gedwongen zou worden de armen uit de mouwen te steken. Hart- en vaatziekten kunnen er door afnemen en op menig salon strateeg kan dit een weldadige in vloed hebben. Kok geloofde niet dat er sprake is van „over-scholing". Als je kijkt naar de culturele behoeften is er bij veel mensen nog eerder sprake van „on derscholing". Daarom pleitte Kok ook voor een verdere uitbreiding van het onderwijs. Nederland loopt zelfs nog achter bij landen als Grieken land en Joegoslavië, wanneer je kijkt naar de deelname aan het hoger on derwijs. Uit cijfers van de Organisa tie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling zou dit blijken (deze vergelijkingen worden door het ministerie van onderwijs aangevoch ten, redactie Trouw). Ook op andere punten liet Kok kriti sche geluiden horen. Zo oordeelde hij dat de universiteiten bij de uit voering van de studieverkorting, waartoe het parlement heeft beslo ten, duidelijk tekenen van onwil ver toont. Controle op werktijden en bij verdiensten van weterischappelljk personeel Is moeilijk te verwezenlij ken. Het wetenschappelijk onder zoek moet meer gericht worden op de behoeften van de zwaksten ln de samenleving. Kok vond dat de overheid voor de verbetering van het onderwijs, met name voor de uitbreiding van het hoger onderwijs best meer geld mag over hebben. Maar dan moet dat onderwijs wel meer gericht worden op de sociale bewustwording van mensen en minder ten dienste staan van de huidige prestatiemaatschap pij. Omgekeerd moeten academici zich realiseren dat het redelijk is dat zij na hun studie een deel van de gemaakte kosten aan de gemeen schap terugbetalen. Bij de opening van het academisch jaar van de VU stelde dr. K. van Nes, voorzitter van het college van be stuur van de VU, voor de hogere salarissen in het wetenschappelijk onderwijs met één procent te verla gen om daarmee de werkgelegen heid te verruimen. In een eerste re actie heeft staatssecretaris Klein (hoger onderwijs) zich positief op gesteld, Hij is bereid het voorstel in zijn beleid op te nemen. 0 Een uitvoerig verslag van de ope ning van het academisch jaar staat op pagina 12. NAIROBI(Reuter) -- In Oeganda zijn gisteren twaalf mensen, die er van beschuldigd worden het bewind van president Idi Amin tèn val te brengen, ter dood veroordeeld. Ze zullen worden doodgeschoten door een vuurpeloton, dat gebruik zal maken van de wapens van de kom- plotteurs. Dit werd gisteren bekend gemaakt door radio-Oeganda. De mensen stonden terecht voor een miltaire rechtbank in Kampala, de hoofdstad van Oeganda. Twee ande re beklaagden kregen 15 jaar gevan genisstraf. Zij zouden gedwongen meegedaan hebben aan het komplot en geprobeerd hebben de Oegande- se autoriteiten ervan op de hoogte te brengen. De vroegere minster van binnen landse zaken, Charles ObothOfum- bi, zou deel hebben uitgemaakt van de samenzweerders. Hij werd in fe bruari van dit jaar gedood, samen met de Anglicaanse aartsbisschop in Oeganda. Janani Loewoem en de toenmalige minister van landbouw, luitenant-kolonel Erlnayo Oryenu. Amin heeft altijd volgehouden dat de drie tijdens een autoongeluk om het leven kwamen, maar hoogst waarschijnlijk werden zij vermoord. LONDEN (Reuter, AP) Vijfdui zend ton hasj zullen zeer binnenkort vanuit Libanon naar Europa worden vervoerd. Dit schrijft de correspon dent van het Engelse dagblad „The Times" in de Libanese stad Baai- bek. Volgens de correspondent heb ben de zwarthandelaren al alle voor bereidingen getroffen om de ladin gen per schip te vervoeren naar Rot terdam, Italiaanse havens, Lamaca (Griekse gedeelte van Cyprus) en Alexandrlë. Van een onzer verslaggevers ASÊEN RMS-president ir. Manusama en het hoofd van de Zuidmolukse ordedienst, Paul Thenu, zijn gisteravond over haast naar Assen vertrokken. Aanleiding was een poging van de Amsterdamse Zuidmolukker Sammy Pomess, van wie bekend is dat hij een guerrilla opleiding in Zuid-Jemen heeft gehad, de plaats in te nemen van Max Tauran uit Roden, hoofd van de afdeling noord van de ordedienst. m Tauran had, net als bij het vorige gijzelingsproces tegen de treinka pers bij Wijster gisteren een aantal regelingen moeten treffen. Zo moest hij onder meer pasjes halen om Zuidmolukkers zoals de ouders van de verdachten, ir. Manusama en anderen toegang te vers 'haffen tot het gebouw van de rec.itbank waar vandaag het vierdaagse proces tegen de treinkapers bij De Punt en de bezetter? van de school ln Bo- vensmilde begint. Tauran is echter niet komen opda gen. Hij zou onder druk zijn gezet door Porness en een aantal van diens vrienden. In plaats vart Tau ran verscheen gisteren Porness bij de griffie van de rechtbank Hij vroeg pasjes aan voor zijn vrienden in plaats voor mensen als ir. Manu sama. Dit werd door de griffier ge weigerd oner het motto: „U bent zomaar iemand uit Amsterdam". Porness zou hier ruzie-achtig op hebben gereageerd. Door alle gehar rewar zijn gisteren de pasjes niet op tijd afgegeven en dit zou betekenen dat er geen enkele Zuidmolukker in de rechtzaal mag. Tegenstanders van Pomess menen, dat dit juist de opzet is geweest, omdat deze dan kan zeggen dat Zuidmolukkers bij het proces worden geweerd. Dat zal hem dan de kans geven groepen Zuidmolukse jongeren tot actie aan te zetten. Om te voorko men dat het proces met moeilijkhe den en een rellerige sfeer begint zijn Manusama en ordedienstleider The nu gisteravond snel naar Assen ver trokken. Zuidmolukse kringen. Hij zou sa men met zeer Jeugdige Zuidmoluk kers nieuwe acties voorbereiden. Het zou gaan om jongens van acht tien negentien jaar. Pomess heeft zo vertellende onze zegslieden kans gezien juist deze zeer jeugdi gen onder zijn invloed te krijgen. Dit zou mede mogelijk zijn gemaakt doordat veel van de oudere Zuidmo lukkers (tot ongeveer 35 Jaar) die tot nu toe betrokken zijn geweest bij gijzellngs- en andere Zuidmolukse acties gedurende langere of kortere tijd uit roulatie zijn geweest omdat zc 'gevangenisstraffen moesten uit zitten of lange tijd vastzaten voor verhoor door politie en justitie. Hier door zou hij vooral in Assen een grote aanhang onder de zeer jeugdi gen hebben. Dat na het proces nieuwe acties zullen komen acht ook Usman Santi niet onmogelijk. Santi is een van de Het paleis van justitie in Assen is hermetisch afgesloten. twee nieuwe leden van het nieuwe kabinet voor Molukkers, waarvan de samenstelling gisteren door ir. Manusama werd bekendgemaakt. Hij is 23 jaar, student rechten aan de universiteit van Utrecht en krijgt de portefeuille buitenlandse politiek. Het andere nieuwe kabinetslid is de 36-jarige Lilipaly, maatschappelijk werker in Arnhem. Hij gaat zich bezig houden met de Interne en ex terne voorlichting. De twee minis ters, die aanbleven zijn dr. Tutuha- tunewa (54) arts in Burum (Interne sociaal maatschappelijke zaken) en ir. Ririassa (48), architect in Scher- penzeel, die de financiën behartigt. Een artikel naar aanleiding van het proces, dat vandaag in Assen begint staat op pag. 5. Jongeren Sammy Pomess woont zelf in Am sterdam. Hij is de laatste tijd voort durend gesignaleerd in noordelijke Een overzicht van de delegaties tijdens hun eerste besprekingen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De delegatie van het Antilliaanse eiland Aruba heeft gisteren hoop geput uit een ruim drie uur durend gesprek met premier Den Uyl en minister De Gaay Fortman van binnenlandse zaken. Delegatie-leider Betico Croes zei gisteravond in Den Haag, dat het gesprek over eventuele onafhankelijkheid van Aruba in een bijzonder goede sfeer verlopen was. mag ik effe, Kees? Van Nederlandse zijde werd nog geen commentaar gegeven. Dat zal pas donderdag gebeuren na afloop van de besprekingen. Overigens was men ook van Arubaanse kant terug houdend in het doen van mededelin gen over het eerste gesprek, dat van ochtend gevolgd zal worden door een gesprek met minister De Oaay Fortman. Croes zei na afloop dat de Neder landse autoriteiten ln hun gesprek „meer hebben gedaan dan alleen maar ons standpunt aanhoren. Zij hebben actief aan de besprekingen deelgenomen". „Niet te stuiten" Croes herhaalde gisteravond als lei der van Aruba's grootste partij de MEP dat „de onafhankelijkheid van Aruba niet te stuiten is." „Wij zijn een volk met een eigen identiteit, een eigen territoir, en economische mogelijkheden. Wij zien niet in waarom dat niet door Nederland en de Verenigde Naties erkend zou kunnen worden." Croes voegde daar meteen aan toe te beseffen dat door het beperkte inwonertal (ongeveer 60.000) en het vrijwel ontbreken van grondstoffen een totaal onafhanke lijk opereren van Aruba niet goed mogelijk is. Hij sprak daarom van „een mogelijk integreren binnen een economisch geheel," zonder afhan kelijkheid. Dat dit ook zonder Ne derland zou kunnen zei Croes duide lijk: „Als het deze week in Neder land niet lukt is dit een van onze laatste missles geweest. Wij willen in ieder geval toezeggingen die de mogelijkheid openen voor een voor bereiding van de onafhankelijkheid van Aruba. Aruba moet eerder onaf hankelijk worden dan de andere Ne derlandse Antillen," herhaalde Croes. „Iets tastbaars" Hij wees gisteravond de beschuldi ging van de hand van de voorman van de Algemene Volkspartij, Eman, gisteren in Trouw gedaan, dat de MEP en anderen alleen naar Nederland zijn gekomen met de vooropgezette bedoeling de bespre kingen vast te laten lopen. „Daar voor zijn wij niet gekomen, maar wel om met iets tastbaars terug te gaan," aldus Croes. Er waren ln de delegatie die gisteren met de Neder landse bewindslieden sprak geen vertegenwoordigers aanwezig van de Algemene Volkspartij. Op pagina 9 geeft Jan Kuijk (van uit Oranjestad) een beschouwing over de politieke situatie op de Antil len. Verder sprak hij met Guillermo Trinidad, de secretaris-generaal van de Arubaanse Patriotistische Partij. f0 Met het oog op het nieuwe seizoen hebben we een extra bijlage gewijd aan de cultuur in de ruime zin van het woord. Op deze dinsdag een dik nummer dus, 32 pagina's bij elkaar. De nieuwe abonnee krijgt een welkomstvoordeel. Mij betaalt (na twee weken de krant gratis ter kennismaking te nebben ontvangen) f 6,55 mindervoorde eerste termijn. Schrijf op de envelop: TVouw-Kwarlct. antwoordnummer 2792. Amsterdam. Ken postzegel is niet nodig, die betalen wij. Hellen kan ook: 020-01.1458. afdeling service. naam: adres: plaats: giro: adres: plaats: nieuwe abonnee: betaalt per kwartaal opgegeven door: tel: Ik ontvang graag naar keuze: Een degelijke mini-indexklapper voor telefoonnummers en adresgegevens Handzaam formaat Geschikt om mee te nemen in elke jas of tas. One kleine gekleurde klosjes garen en naalden in een fraaie balpen Een handig hulpmiddel voor de vakantie. Twee verschillende Ot en Sien afbeeldingen Te gebruiken als sierplaat ófplace-mat. In originele kleuren en afwasbaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 1